Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!

In jos 
+3
Verovika
remussatala
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 9:56 am

Pentru ca sa putem alege calea corecta in viata, unii ii zic Calea catre Dumnezeu, consider ca este fundamental sa te lepezi de minciuna si sa urmezi neabatut Calea Adevarului ... caci Dumnezeu= Adevar, si in acest context iata care este problema cu Dumnezeu:

Noi crestinii credem ca Dumnezeul cel la care ne rugam ... adica Iahwe, adica Dumnezeul Bibliei ... este Dumnezeul nostru, dar Adevarul si mai ales realitatea lumii religioase ne dovedeste ca nu e chiar asa, ptr ca EL este doar o copie crestina a Dumnezeului religiei lui Moise (religia Mozaica)... adica acel Yahwe care mai este si astazi slavit in Sinagoga de catre cei care il iubesc si ii asculta poruncile ...si nu i le incalca asa cum fac crestinii!

Intrebarea este cum se face ca acelasi Yahwe, cel din religia crestina si cel din religia Mozaica, sunt atat de diferiti in fapte?
Vedem ca acest Iahwe al Mozaicilor a fost si mai este si azi la fel de cuminte in cer ca intotdeauna ... adica nu se barfeste de loc pe seama lui ca a umblat noaptea la fecioare, spre deosebire de cel crestin, fiind probabil preocupat cu treburile Lui sfinte si Dumnezeiesti din cer!

In crestinism lucrurile se schimba radical ... cica tot acelasi Iahwe ... satul probabil de atata viata si monotonie cereasca in Paradis, uitand pesemne ca putea crea oamenii din lut asa cum stim deja ca a mai facut-o in legenda cu Adam si Eva ... a iesit din barlogul sau ceresc si a dat o raita pe pamant, umbland noaptea pe la fetele oamenilor si pentru ca erau atat de frumoase ... de atata umblatura, s-a pricopsit cu un Ficior, adica cu "Mantuitorul"!(care vedem clar ca mantuieste totul doar prin moarte)
Intrebare:
Cum se face ca intr-o religie ...un Dumnzeu nu are copii ...si chipurile acelasi Dumnezeu, dar in alta religie ...cica are un Fiu?
(Nu va ganditi ca Dumnezeu umbla la femei asa ca noi oamenii caci el ca Dumnezei are un madular special numit "Duhul Sfant"!) care este indivizibil!)

Acum pe cine sa credem ?

Pe Mozaicii care zic ca Yahwe sta si acum cuminte asa cum a stat mereu, acolo in cer si nu are copii pe pamant ... sau pe crestini care afirma ca Yahwe are un Fiu?(dar si ala intrupat cu ajutorul soldatului roman Abdes Iulius Tiberius Panthera care a binecuvantat-o pe Myriam cand sotul ei Iosif nu era acasa. (conf. documentelor acelor vremuri care descriu cearta cu Celsus, cel care era contemporan lui Isus si a afirmat acest lucru.

Noi pe cine sa credem ...cine minte si cine spune adevarul? ... dar mai ales care din cei doi Dumnezei ne arata calea care trebuie urmata?

Oare sa urmam Calea lui Iahwe cel din Sinagoga ... care este si acum Dumnezeul poporului Sau ... sau pe cea a celuilalt Yahwe, cel care a fugit din Sinagoga in Biserica ...doar ptr ca aici in biserica i s-a dat permisiunea de a umbla la femei ... si vedem ca le-a lasat chiar gravide ...devenind Tata ... (nu ceresc, ci doar pamantesc, pentru ca nu ne este cunoscut ca ar fi avut alte aventuri in cer) si asta fara sa fie casatorit, ba chiar s-a dovedit a fi un Tata cam iresponsabil deoarece nu si-a asumat obligatii vis a vis de mama si de fiu si iata ca dupa ce a "binecuvantat-o" pe biata femeie cu un copil, acest "dumnezeu cam usuratic", a actionat dupa modelul cucului ... dar s-a ocupat prea insistent ... ca sa il faca pe acest copil sa sufere pe cruce!

Este aceasta o Cale de urmat?

In plus de asta in religia Mozaica, Yahwe da niste PORUNCI, .. si tot acelasi Yahwe dar in religia crestina ...ne cere sa le incalcam ...oare cum se poate una ca asta?
Pai daca ptr Dumnezeu un an este cat o secunda ...pai ce el schimba Legea pe care a dat-o in 5 minute dupa aceea?
Pai ce fel de Dumnezeu e asta?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Ian 24, 2011 10:46 pm, editata de 10 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 12:21 pm

Minciuna reprezintă ghiarele şi colţii cu care l-a înzestrat natura pe om. Nu am nimic împotriva folosirii acestor ghiare şi colţi în scop egoist la fel cum animalele folosesc asta la propiu.

Îmi amintesc mai demult când eram la profesională şi pe vremea aceea fumam. În timpul unei ore de atelier am eşit afată să trag şi eu o ţigară pentru că maistrul era plecat. Când m-am întors înapoi în atelier maistrul deja venise iar eu i-am spus adevărul "Am fost să fumez şi eu o ţigară domnule maistru." (crezusem că m-a văzut şi că o şi ştia de la colegi). Când a auzit maistrul asta s-a enervat rău de tot pentru că s-a simţit sfidat şi m-a dat afară şi ce credeţi că mi-a spus atunci când m-am întors? "Trebuiea să mă minţi! Cum vi la mine de faţă cu ceilalţi elevi să mă sfidezi aşa?"

Minciuna nu e ceva rău dacă prin ea urmăreşti supravieţuirea sau urmăreşti să deţi ceva ce are toată lumea. Chiar şi faptul de a fugi atunci când ai făcut un accident de maşină nu ar trebui condamnat. Nimeni nu ar trebui condamnat pentru o minciună prin care a urmărit să obţină ceva ce are toată lumea! Moralitatea realistă şi corectă pentru minciună cred că e până la această limită.
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras
Verovika


Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 6:01 pm

remussatala a scris:
Minciuna reprezintă ghiarele şi colţii cu care l-a înzestrat natura pe om. Nu am nimic împotriva folosirii acestor ghiare şi colţi în scop egoist la fel cum animalele folosesc asta la propiu.

Îmi amintesc mai demult când eram la profesională şi pe vremea aceea fumam. În timpul unei ore de atelier am eşit afată să trag şi eu o ţigară pentru că maistrul era plecat. Când m-am întors înapoi în atelier maistrul deja venise iar eu i-am spus adevărul "Am fost să fumez şi eu o ţigară domnule maistru." (crezusem că m-a văzut şi că o şi ştia de la colegi). Când a auzit maistrul asta s-a enervat rău de tot pentru că s-a simţit sfidat şi m-a dat afară şi ce credeţi că mi-a spus atunci când m-am întors? "Trebuiea să mă minţi! Cum vi la mine de faţă cu ceilalţi elevi să mă sfidezi aşa?"

Minciuna nu e ceva rău dacă prin ea urmăreşti supravieţuirea sau urmăreşti să deţi ceva ce are toată lumea. Chiar şi faptul de a fugi atunci când ai făcut un accident de maşină nu ar trebui condamnat. Nimeni nu ar trebui condamnat pentru o minciună prin care a urmărit să obţină ceva ce are toată lumea! Moralitatea realistă şi corectă pentru minciună cred că e până la această limită.
Dar dacă toată lumea omoară pe toată lumea asta înseamnă că nu trebuie condamnat cine vrea ceea ce are toată lumea? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 6:45 pm

Vad ca lui Remus i-ai servit-o bine ...astept sa imi comentezi ce am postat si eu ca doar ptr tine am deschis topicul ...dar atentie ... cand postezi fa-o ...dar fa-o bine fundamentat!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 7:06 pm

Ba nu!

Dacă toată lumea omoară pe toată lumea atinci e normal să ai ceea ce are toată lumea pentru că altfel vei fi omorât!

Am jucat şi eu jocuri pe calculator şi acolo eu am ales să omor decât să fiu omorât pentru că dacă eram omorât nu mai puteam să omor! Aşa era jocul. Smile

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Wolf3dky2
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMier Feb 18, 2009 12:25 pm

Cititi si va minunati cum am inchis gura unui preot !
la ora de religie , profu a venit imbracat zici ca era "The Reaper"
(moartea cu coasa) , doar ca ii lipsea coasa ..colegamiu deschisese subiectu de
rai si iad , iam spus stai ma linistit ca iadul este in cer ca si raiul , poti
sa sapi tu in pamant cat vrei .. profu se uite la mn ciudat Wink) pe urma venise
subiectu de testament (nou si vechi ) iam spus ca testamentu nou e o minciuna ,
o aberatie, si ma intrebat de ce .. iam spus ca noul testament a fost inventat
de un rege .. pe urma cand iam spus de Tanach incepuse sa o dea in diverse sa
schimbe subiectu ...dupa aceea iam spus de Isus = Lucifer .. tot mut era , toti
se uitau la mine k la masini straine , profu era absolut tacut …dupa iam spus
ca Isus este un ucigas si ma intrebat de ce .. iam raspuns simplu , pentru ca a
omorat zeci de mii de oameni sa creada in religia lui , dupa k iam spus k isus
este si tata si fiu in acelasi timp .. daca as sta sa povestesc tot , ar lua
potzin mai mult , oricum profu a ramas pur si simplu uimit , se uita la mn k la
cn shtie ce …pe urma profu a spus ceva , k isus sa dus in iad sa ii ia pe cei
din vechiu testament de acolo , si iam spus , da si acolo a ramas , acum
detzine cheile iadului .. pe urma iar a ramas tacut Wink) (SHTIU CA NARE NICI O LEGATURA CU TOPICUL ) dar am vrut sa va arat k cineva de 15 ani poate inchide gura unui preot ..si asta am reusit dat acestui forum
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMier Feb 18, 2009 2:55 pm

3 : 0 ...dar pentru preot!

De ce?

Pentru ca preotul s-a dovedit mai inteligent ca tine, atunci cand nu s-a pus cu tine, si tu ti-ai dat singur autogol prin faptul ca ai ales "calea grozaviei" fara nici o baza!
In plus de asta ai comis gresel ...gen noul testament este o minciuna ptr ca e inventat de un rege ...chestii din astea atat de aproximative, puse in contextul grozaviei tale nu fac decat sa te compromita.
Daca voiai sa discuti neaparat problemele acestea cu el trebuia sa o faci intre 4 ochi si nu in fata clasei, dar si atunci BLINDAT adica sa sti totul foarte bine.
Eu fac pariu ca chestia asta a ta nu se termina cu bine, urmeaza parinti la scoala, discutii la dirigentie, si tot ce e mai rau...!

Invata ca atunci cand vrei sa fi revolutionar, va trebui sa suporti si consecintele cele mai neplacute, de ex Che Guevara marele revolutionar a fost impuscat ...alti in timpuri mai vechi au fost arsi pe rug pentru mult mai putin decat ai zis tu.
Ti le spun pe acestea ca sa intelegi ca una esta sa STI ...si cu totul altceva este sa NU stii dar sa faci parada ...asa cum ai facut tu.
Forumul este ca sa iti faca cultura generala in acest domeniu, si eventual sa ii combati pe cei care te bazaie cu religia...si nu ca sa iti faci singur rau, ptr ca nu cred ca atunci cand tu atentezi la painea cea alba si viata tihnita a preotului ...acesta se va bucura ca vrei sa-i tragi farfuria de sub nas!
Asa ca cuminteste-te ca e spre binele tau ...si mai studiaza ...ca atunci cand spui sa nu semene a grozaveala prosteasca ci a problema bine studiata.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMier Feb 18, 2009 4:12 pm

ai mare dreptate Soimos , a fost o greseala , de chemat parinti la sc nu o sa faca ... dar nu ma pot abtine cum vad atatea OI .. si km ii prosteste pe toti .. sincer nu pot sa ma abtin Very Happy , ma poti abtine la unele lucruri , dar la asa ceva sincer nu mam putut abtine , knd iam spus lu profu , de tanach a schimbat subiectu , si iam spus cu frumosu , dar a intorso ,nu a zis absolut nimic de el .. asta inseamna k se ascunde .......
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMier Feb 18, 2009 4:22 pm

Esti baiat destept daca recunosti ca ai gresit!
Inainte de a te pune cu profu studiaza bine problematica ...
Sper sa nu ai necazuri!
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Romania
Puncte : 3
Data de inscriere : 12/03/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Mar 12, 2009 12:19 pm

H1perion a scris:
Cititi si va minunati cum am inchis gura unui preot !
la ora de religie ,…pe urma profu a spus ceva , k isus sa dus in iad sa ii ia pe cei
din vechiu testament de acolo , si iam spus , da si acolo a ramas , acum
detzine cheile iadului .. pe urma iar a ramas tacut Wink) (SHTIU CA NARE NICI O LEGATURA CU TOPICUL ) dar am vrut sa va arat k cineva de 15 ani poate inchide gura unui preot ..si asta am reusit dat acestui forum

Unde in Noul Testament ,apare Isus ca ucigas ?
Religia crestina nu este tot una cu credinta crestina

religia e o interpretare subiectiva a unor doctrine omenesti cu scopuri de manipulare a maselor !

Isus Hristos nu a indemnat pe nimeni sa ucida in scopul prozelitismului ,cum gresit interpreteaza unii .H1perion te-as sfatuii sa citesti NOUL TESTAMENT ..si sa vezi ce invataturi a promovat Isus !

Daca tatal tau iti da sfaturile cele mai bune ,si tu nu le aplici ,dimpotriva faci invers ...este vinovat tatal tau ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 7:55 am

H1perion a scris:
Cititi si va minunati cum am inchis gura unui preot !
la ora de religie ,…pe urma profu a spus ceva , k isus sa dus in iad sa ii ia pe cei
din vechiu testament de acolo , si iam spus , da si acolo a ramas , acum
detzine cheile iadului .. pe urma iar a ramas tacut Wink)
(SHTIU CA NARE NICI O LEGATURA CU TOPICUL ) dar am vrut sa va arat k
cineva de 15 ani poate inchide gura unui preot ..si asta am reusit dat
acestui forum
Citat :

Unde in Noul Testament ,apare Isus ca ucigas ?

In primul rand Isus nu e ucigas nici unde ...criminalul este Christos...si nu Isus ...adica inventia lui Pavel ...dar nici Christos la fel cum nici Hitler nu au ucis cu mana lor pe cineva ...ci au fost autorii unor organizatii criminale care ucideau in numele lor!

Citat :

Religia crestina nu este tot una cu credinta crestina
Nu ...dar sunt doua fatete ale acelisai medalii!
Citat :

religia e o interpretare subiectiva a unor doctrine omenesti cu scopuri de manipulare a maselor !
Este mai mult decat corect!

Citat :

Isus
Hristos nu a indemnat pe nimeni sa ucida in scopul prozelitismului ,cum gresit interpreteaza unii .H1perion te-as sfatuii sa citesti NOUL TESTAMENT ..si sa vezi ce invataturi a promovat Isus !
Isus Hristos nu a propovaduit decat MINCIUNA ...si aici vreau sa iti reamintesc ca pe Isus nu il chema Christos ...iar cel pe care satanistul Pavel din Tarsos l-a numit Isus Christos este un personal virtual creat pe baza de minciuna ...adica unul care a calcat in picioare invataturile lui Isus (vezi topicul de pe acest forum despre acest Pavel)
Citat :

Daca tatal tau iti da sfaturile cele mai bune ,si tu nu le aplici ,dimpotriva faci invers ...este vinovat tatal tau ?
Vezi ca ai nimerit-o
Pai daca Tatal tau este un mincinos notoriu si iti da "sfaturi bune" are el tupeul sa se mire ca acel copil a luat-o razna?
Mai intai ar fi trebuit sa se lapede el Tatal de minciuna si doar dupa aceea sa vorbeasca de moralitate ...caci sti cum e ...aschia nu sare departe de trunchi!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mar 15, 2009 10:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Romania
Puncte : 3
Data de inscriere : 12/03/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 5:34 pm

Hristos =Masiah =Yahweh este Salvatorul !

Hristos este in lb greaca !

Petru i-a zis Domnului Isus ....:"Tu esti Yahweh cel Uns (Masiah )....

Atata timp cat scripturile au ramas pe taram iudeo-crestin timpuriu ...ele aveau un alt inteles ptr primii crestini ,dupa cel 2 concilii ....s-au modificat o multitudine de termeni si cuvinte din ebraica in greaca ...si s-a pierdut revelatiile initiale prin Numele ebraice !

Isus =Yahsuah =Yahweh este Mantuitor !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Mar 15, 2009 10:40 am

Amos a scris:
Hristos =Masiah =Yahweh este Salvatorul !

Hristos este in lb greaca !

Petru i-a zis Domnului Isus ....:"Tu esti Yahweh cel Uns (Masiah )....

Atata timp cat scripturile au ramas pe taram iudeo-crestin timpuriu ...ele aveau un alt inteles ptr primii crestini ,dupa cel 2 concilii ....s-au modificat o multitudine de termeni si cuvinte din ebraica in greaca ...si s-a pierdut revelatiile initiale prin Numele ebraice !

Isus =Yahsuah =Yahweh este Mantuitor !

Termenii modificati in greaca din ebraica dovedesc instrainarea si modificarea si mesajului lui Isus.

Isus ca Mesia al avreilor pe langa invataturile noi pe care le aduce trebuia sa elibereze poporul evreu de stapanirea romana. Aceasta facea parte din atributiunile din toate timpurile ale unui asteptat Mesia ceea ce Isus se credea a fi ...si acesta este si motivul ptr care nu numai clerul evreu a dorit eliminarea lui fizica ci si motivul ptr care romanii au pus-o ei in practica!
Asta confirma si afirmatia lui Isus ca el a venit ptr oile ratacite ale lui Israel.

Iar Sf. Pavel care era iudeu helenist de cetatenie romana ... a intors-o ptr ca el a vrut sa transmita invataturile la neamuri, citim corect neamurile din Imperiul Roman caci si el Pavel era cetatean roman ...deci exact inversul lui Isus care voia sa se scape de romani!
Adica Pavel a schimbat tptal invataturile lui Isus si atribuindu-i numele de Christos ca facut din Isus un alt nou personaj, slavit in bisericile imperiului roman ...ulterior Vatican, unu care a ucis pe adevaratul Isus si i s-a substituit!
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Romania
Puncte : 3
Data de inscriere : 12/03/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMar Mar 17, 2009 1:24 pm

Pavel nu a modificat nimic ,Cristos este un cuvant grecesc ,si inseamna Masiah ,adica Yahweh este Unsul !

Prin urmare Yahweh din VT este Isus din NT ,iar in ebraica era Yahsuah ,adica Yahweh este Mantuitorul!

Petru a zis ptr prima data prin Duhul Sfant :"Tu esti MASIAH (Hristosul )....

si Domnul Isus i-a raspuns :"Ferice de tine Petre ,caci nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta ci TATAL care este in ceruri "!

Deci varianta cu Pavel cade !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeMar Mar 17, 2009 2:02 pm

Amos a scris:
Pavel nu a modificat nimic ,Cristos este un cuvant grecesc ,si inseamna Masiah ,adica Yahweh este Unsul !
Nu vezi ca te contrazici singur?
Pai daca nu a modificat nimic de ce nu il cheama mai departe Mesiah inl oc de Christos...sau crezi ca Isus era grec ?
Tocmai faptul ca Pavel era un iudeu elenist(adica grec) face ca sa i se schimbe numele in Christos ... nume pe care Isus nu l-a auzit sau folosit in viata lui niciodata!

Citat :

Prin urmare Yahweh din VT este Isus din NT ,iar in ebraica era Yahsuah ,adica Yahweh este Mantuitorul!
Adica cel care a murit pe cruce a fost Yahwe ...si iata asa am ramas fara Dumnezeu?
Yahwe e Yahwe ...adica Tatal ...si Isus e altcineva (Fiul) ...
Sigur ca si numele lui Yeshua tot Mesia inseamna ...dar ata nici pe departe nu inseamna ca Isus=Yahwe!

Cam cine crezi ca e stapan de cca 4000 de ani si pana azi neintrerupt in Sinagoga ?
Te pomenesti ca o fi Isus ?

Citat :

Petru a zis ptr prima data prin Duhul Sfant :"Tu esti MASIAH (Hristosul )....

si Domnul Isus i-a raspuns :"Ferice de tine Petre ,caci nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta ci TATAL care este in ceruri "!

Deci varianta cu Pavel cade !

Nu cade ci sta si azi foarte bine in picioare ... din cauza ca schimbarea lui Pavel sa produs la cativa zeci de ani dupa aceata discutie...si nu invers ...si bine este consemnat in documentele istorice ale vremii ca Petru a avut o mare cearta cu Pavel tocmai din cauza ca acesta a schimbat foarte multe din invataturile lui Isus !

Ca sa nu zici ca bat campii uite un link:
http://www.theologe.de/theologe5.htm

daca nu sti germana ...ghinionul tau!
Macar remarca ca linkul este catre o revista de teologie si nu catre una de propaganda ateista!
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Romania
Puncte : 3
Data de inscriere : 12/03/2009

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Mar 19, 2009 2:48 pm

Citat :
Nu vezi ca te contrazici singur?
Pai daca nu a modificat nimic de ce nu il cheama mai departe Mesiah inl oc de Christos...sau crezi ca Isus era grec ?
Tocmai
faptul ca Pavel era un iudeu elenist(adica grec) face ca sa i se
schimbe numele in Christos ... nume pe care Isus nu l-a auzit sau
folosit in viata lui niciodata!

Hristos ...a aparut mult mai tarziu ..in anii conciliului de la Niceea...!
Nu Pavel a modificat NUMELE ,caci el respecta Legea mozaica ..fiind fariseu din semintia lui Beniamin.
Varianta ta e rasuflata de mult ,minciunile despre Pavel ...cad prin adevarurile Biblice .

Mai trebuie sa studiezi mult !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Mar 19, 2009 7:02 pm

Amos a scris:
Citat :
Nu vezi ca te contrazici singur?
Pai daca nu a modificat nimic de ce nu il cheama mai departe Mesiah inl oc de Christos...sau crezi ca Isus era grec ?
Tocmai
faptul ca Pavel era un iudeu elenist(adica grec) face ca sa i se
schimbe numele in Christos ... nume pe care Isus nu l-a auzit sau
folosit in viata lui niciodata!

Hristos ...a aparut mult mai tarziu ..in anii conciliului de la Niceea...!
Nu Pavel a modificat NUMELE ,caci el respecta Legea mozaica ..fiind fariseu din semintia lui Beniamin.
Varianta ta e rasuflata de mult ,minciunile despre Pavel ...cad prin adevarurile Biblice .

Mai trebuie sa studiezi mult !
Multumesc ptr sfatul cu studiatul ...asta ramane valabil pentru oricine oricand ...caci nu cred ca exista vre-un om care sa le stie pe toate si nu mai trebuie sa studieze!

Cat despre faptul ca te inseli ... iti pot argumenta chiar cu citate biblice precum ca Pavel a fost cel care a fost cel care a dat liber consumului carnii de porc .... si eliminarii taiatului imprejur ...fara sa mai punem la considerare ca el a schimbat mesajul lui Isus cel adresat "oilor ratacite din turma lui Israel" si a adus un mesaj tuturor neamurilor (Imperiului Roman) caci si el era cetatean roman!
Sa iti mai povestesc despre cearta lui Pavel cu Sf Petru care i-a reprosat ca a schimbat mesajul lui Isus si ca predica aberatii?

Cat despre "adevaruri Biblice" ...zau ca nu stiu ce sunt acelea ...dar pot dovedi ca Biblia este o MINCIUNA de la A la Z ...adica o traducere a Tanachului si a unor false Evanghelii (caci Evangheliile Apostolilor au ramas pe dinafara) ...vandute in mod mincinos drept "scripturi inspirate de Dumnezeu) ...ceea ce este mai mult decat ceva penibil ...tinand cont de faptul ca crestinii nu au nici un Dumnezeu ...si cand zic asta ma refer la faptul ca Yahwe (cel care prin legile si poruncile sale a infintat religia Mozaica(dupa Moise) nu s-a convertit la crestinism niciodata ...cel putin conform informatiilor mele ...motiv ptr care si astazi sta cuminte in sinagoga in care Isus era rabin ...si nu Fiu ...ptr ca Yahwe cel din Sinagoga nici azi nu e Tata!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 7:19 pm

... baiat destept, totusi nu intelept.

nu cunosti frica de Domnul, de aia esti asa plin de sine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 9:44 pm

nelu a scris:
... baiat destept, totusi nu intelept.

nu cunosti frica de Domnul, de aia esti asa plin de sine!
Te inseli!
Nu am de care domn sa-mi fie frica ... caci daca te referi la Dumnezeu ... de acela nu are de ce sa ne fie frica caci e Dumnezeu si nu dracu !
In plus de asta chinurile vesnice in "imparatia satanei" ... sunt o facatura a bisericii crestine !
Daca vrei material bibliografic pus la punct de un institutu teologic german ...uite linkul:

http://www.theologe.de/theologe19.htm#Bibel

Daca nu mai asteapta nitel pana imi fac timp sa traduc acest text.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeSam Mar 28, 2009 8:47 am

nu ma insel de loc

tu chiar nu cunosti frica de Dumnezeu, deloc !

sti de ce?

pt. ca pacatul se dovedeste prin inteligenta ta... pacatul nu va putea niciodata sa sa dovedeasca frica de Dumnezeu.

uite ce spune inteleptul Solomon in scrierea sa din proverbe(sper ca nu vei contesta si acest adevar)

"inceputul intelepciunii este frica de Domnul "

"frica de Domnul este: urarea raului, trufia si mandrie, purtarea rea si gura mincinoasa"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeSam Mar 28, 2009 7:12 pm

nelu a scris:
nu ma insel de loc

tu chiar nu cunosti frica de Dumnezeu, deloc !

sti de ce?
Evident ca stiu !
Ptr ca religia nu are nimic comun cu Dumnezeu ci doar cu minciuna cu "dumnezeu"
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Moz-screenshot-19Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Moz-screenshot-20
Citat :

pt. ca pacatul se dovedeste prin inteligenta ta... pacatul nu va putea niciodata sa sa dovedeasca frica de Dumnezeu.
Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!
Eu gresesc ca a gresi e omeneste ...dar invat din fiecare greseala si nu o mai repet !
Cel mai mare pacat dupa parerea mea este PROSTIA ...pentru ca Natura ne-a inzestrat cu instrumente ptr a rationa inteligent...creierul uman ...si nu ptr a crede a proasta asa ca oile!!
Citat :

uite ce spune inteleptul Solomon in scrierea sa din proverbe(sper ca nu vei contesta si acest adevar)

"inceputul intelepciunii este frica de Domnul "
In primul rand contest actualitatea "intelepciunii" lui Solomon.
In ziua de azi nivelul de cunoastere a progresat extraordinar de mult fata de timpurile cand Solomon nu intelegea nici tunetul si fulgerul si multe multe altele ...si sper ca intelegi ca in viata e la fel ca si in matematica ...cu cat sti mai putine date ale problemei ... raspunsurile au mai putine sanse sa fie corecte!
Intelepciunea lui Solomon o fi fost impresionanta ptr niste primitivi analfabeti ...dar in mod sigur e departe de ceea ce e capabila sa acumuleze, analizeze si sintetizeze creierul unui mare filozof contemporan de ex ca Marcuse, Gilles Deleuze Jean Francoiss Lyotard si altii cae nu-mi vin acum in minte.

Citat :

"frica de Domnul este: urarea raului, trufia si mandrie, purtarea rea si gura mincinoasa"
Chiar si "Gura mincionasa"?
Pai ce e de facut ca toti preotii de pe planeta asta sufera de acest pacat ?
Iar daca Urarea raului este ceva pozitiv ...apoi iata ca eu dovedesc practic ca urasc raul si minciuna care a adus atat de mult rau omenirii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 4:20 pm

daca si cele din mijloc le vei descoperii ca fiind/ venind de la Dumnezeu in viata ta, vei fi intelept.

pana atunci ramai doar la stadiul de destept.

"Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!"... o spui tu! Adevarul este ca toti oamenii(tpv) sunt pacatosi, moartea dovedeste asta.

eu cred in inviere, si in Cel care a invins moartea. Pt. asta nu trebuie sa fi destept sau sa ai multa stiinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 7:22 pm

nelu a scris:
daca si cele din mijloc le vei descoperii ca fiind/ venind de la Dumnezeu in viata ta, vei fi intelept.

pana atunci ramai doar la stadiul de destept.
Draga adicel ...ptr o anume perioada a vietii ...este mare lucru sa fi destept ... intelepciunea vine odata cu varsta, adica atunci cand capacitatea de a inregistra informatii a scazut ...dar creste in schimb capacitatea de analiza !

Citat :

"Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!"... o spui tu! Adevarul este ca toti oamenii(tpv) sunt pacatosi, moartea dovedeste asta.

eu cred in inviere, si in Cel care a invins moartea. Pt. asta nu trebuie sa fi destept sau sa ai multa stiinta.
Pacatosi sunt cei care nu isi implinesc misiunea naturala si sociala ptr care sunt creati ... atunci cand gresesti si inveti din greseala savarsita si te indrepti din mers ...nu e pacat !
Cum eu nu am vicii si invat din greseli ...am tot dreptul sa spun ca NU sunt pacatos!
Invierea este doar o fantezie ...caci daca ea ar exista cu adevarat ar fi data atunci cand esti viu ... caci daca ti-ar da-o dupa ce ai murit si te-ai facut pulbere ...e prea tarziu ...caci atunci cand esti mort ...vesnicia nu se cheama viata ci moarte ... cat despre minciuna cu Isus Christos si invierea ...iti recomand sa cauti informatii consemnate de Apostoli adevarati ... si nu de Evanghelisti FALSI ... si cu uimirte vei descoperi unde e ascunsa minciuna
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 4:29 am

eu nu vreau sa-ti dovedesc nimic, Dumnezeu este Acela care o va face.

tu insuti ai spus "dupa ce ai murit si te-ai facut pulbere ...e prea tarziu ...caci atunci cand esti mort ...vesnicia nu se cheama viata ci moarte "

o intrebare

pt. ce traiesti in lumea asta?

ps:

adicel!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 6:18 am

Foarte trist ca pana la varsta ta nu ai inteles scopul existentei tale.
Ptr a putea intelege corect acest lucru trebuie sa privesti trecutul in mod dialectic si sa analizezi rational si sa subliniezi ceea ce iti scoate ea in evidenta.
Si sti ce vei vedea?
-Ca oamenii desi mor cu toti ...aduc pe lume copii ...si culmea este ca moartea vine rapid dupa ce nu mai esti capabil sa te inmultesti!
>Deci prima cauza a vietii tale este sa te inmultesti!
- Apoi vedem ca oamenii acumuleaza cunostinte si experiente pe care le TRANSMIT copiilor si astfel urmatoarea generatie este mai superioara generatiei imbatrinite, deci asta inseamna progres si evolutie ...si asta vedem clar privind cum astazi zboara avioanele pe cer, cum se vindeca oamenii cu cea mai moderna tehnica ...cum comunica cu celulare si multe etc.
> Deci ai retinut ca progresul si evolutia sunt si ele motive ptr care tu traiesti ca om.
- Dar cum progresul si evolutia se poate face doar intr-un mediu civilizat protejat si corect dirijat ...tu ca parinte ai obligatia sa le asiguri copiilor tai cele mai bune conditii de trai, cele mai bune conditii de invatatura si educatie ca sa devina ei "mai oameni" ca tine
> Uite asa ai mai aflat un rost al vietii !
- Pe langa faptul ca traiesti si muncesti ptr familia ta ...omul este totusi o finta sociala ...adica trebuie sa fi util societatii ...caci prin cei care se implica societatea devine MANTUITOARE ...adica ii ajuta pe semeni aflati in nevoi ...pe unii prin constructia unei case...pe alti prin servicii medicale ... pe altii prin educatie, aparare pompieri si tot asa mai departe.
Iar scopul primordial ramane acelasi ...copii sa fie mai pregatiti ptr viata ca tine (fapt care la voi la adventisti nu e cazul ca va prostiti si aberatii copii de mici incat sa devina ratati inainte de a incepe viata ...caci nu-i aa ...viata asta nu are valoare ci doar aia vesnica care incepe nu cu nasterea ci cu moartea!
- Si uite asa din generatie in generatie vedem ca omul primitiv a devenit Homo Informaticul ...iar Omul viitorului va deveni >>>>> DUMNEZEU adevarat!
Iar pamantul este de fapt o pepiniera e Dumnezei in care dumnezeirea se atinge prin STIINTA si nu prin credinta a proasta ...si prin frecventarea scolilor inalte si nu a bisericii!
Asa ca sper ca ai inteles ca tu nu esti decat o rotita a unui mecanism care duce catre progres si dumnezeire!

...asta e scopul si rostul vietii tale si vezi ca de la natura ai fost dotat cu tot ce trebuie ca sa mergi pe acest drum ...adica ratiune, constiinta, vorbire, memorie, capacitate de analiza, functie de reproducere, maini libere si indemnatice ca sa poti lucra ... si asa mai departe!

In nici un caz calea gresita a bisericii si a ramanerii incremenite la nivelul unei singure carti si aia scrisa de niste primitivi acum 2000 de ani ...in timp ce adevarata spiritualitate umana a cunoscut o adevarata explozie de intelepciune!
Vezi din ce cauza calea ta egoista(caci tu traiesti ptr ca sa prinzi tu insuti viata vesnica) si bazata pe ramanerea in primitivism ... nu este Calea ptr care ai fost creat si nascut ptr ca tu nu ai din nastere instrumente naturale ptr aceasta directie (cum ai in cazul descris de mine) ci directia iti este indusa cu forta prin doctrina si imbrobodire cu minciuni!

Concluzia este ca nu exista nici un pacat mai mare decat sa iti risipesti zestrea genetica si viata in inutilitati contrare naturii ... ascultand minciuni deviationiste ale unor sarlatani care nu vor decat sa te transforme in oaie de muls si apoi de sacrificat la abator.
Pricepi?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul! Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cum este Dumnezeu?
» crestinism adevarat, ce e aia... ?
» Motivul adevarat al venirii lui Isus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: