Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Pavel primul ERETIC ...

In jos 
+3
H1perion
buburuzu
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 2:44 pm

Nici nu sti cata dreptate ai!
Pentru un ateu ... fie ca e vorba de Yahwe sau de Pavel ...tot minciuna se cheama ...si ce e minciuna ... tot fara valoare se cheama ca este!
Iata ce se considera Pavel in Coloseni:

1. Pavel, apostol al lui Hristos Iisus prin voinţa lui Dumnezeu, şi Timotei, fratele nostru,

oare cand l-o fi delegat Dumnezeu ca reprezentant ...si pentru ce ...pentru ca sa kkt pe Legile date de el?

In 1 Corinteni 15 vedem clar cum Pavel minte!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 26, 2009 7:38 pm

ce "frumos" vorbesti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 5:45 pm

nelu a scris:
ce "frumos" vorbesti!
Ai cumva impresia ca cineva care Minte ...Amageste lumea cu minciuni ...si indeamna lumea sa incalce legile lui Dumezeu, unul care l-a impus pe Lucifer ca Dumnezeu ...merita sa vorbesti frumos despre el?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 5:44 am

se poate si fara "kkt".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 6:35 am

Ai dreptate ...pe unu ca Lucifer ... care prin biserica sa are in patrimoniu milioane de crime ...nu e frumos sa-l faci k..t ca doar are sute de milioane de mercenari VANDUTI care il iubesc ...ba chair il divinizeaza!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 10:39 am

Într-adevăr, pentru mine sunt nerelevante ideile despre cine e eretic sau nu într-o religie. Cam totul în cretinism e c..t pentru mine. Dar nu trebuie să ignorăm şi faptul că creştinii se fac şi ei ce c..t între ei, iar aste datorită ereziei. Toate religiile sunt nişte erezii dacă le raportăm între ele. Conştientizarea acestui lucru este o cale către ateism.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 11:11 am

remussatala a scris:
Toate religiile sunt nişte erezii dacă le raportăm între ele. .
Erezii ? ....pai asta e prea putin zis ...eu as zice ca religiile sunt adevarate Blasfemii... si ca exemplu avem pe unu care inainte de a se naste a lasat-o el "nenascutul" gravida pe viitoarea sa mama ...ca sa se nasca tot el !!!! .... si cica asta e ceva .... Sfant!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 9:38 pm

Pavel nu este Apostol al lui Isus ...ci al neamurilor :

Romani 11. 13. Căci v-o spun vouă, neamurilor: Întru cât sunt eu, deci, apostol al neamurilor, slăvesc slujirea mea,

Pavel si "invataura" falsa!
Spre deosebire de Isus care propovaduieste respectarea Legii ca si calea spre mantuire ... Pavel total diferit de Isus propovaduieste prioritatea Credintei ... in:

Romani 3 si 4. 30. Fiindcă este un singur Dumnezeu, Care va îndrepta din credinţă pe cei tăiaţi împrejur şi, prin credinţă, pe cei netăiaţi împrejur.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 2:52 pm

Fapte 24:14 ''14. Şi-ţi mărturisesc aceasta, că aşa mă închin Dumnezeului părinţilor mei, după învăţătura pe care ei o numesc eres, şi cred toate cele scrise în Lege şi în Prooroci''

deci Pavel nu era impotriva legii
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 3:35 pm

GaSpAr a scris:
Fapte 24:14 ''14. Şi-ţi mărturisesc aceasta, că aşa mă închin Dumnezeului părinţilor mei, după învăţătura pe care ei o numesc eres, şi cred toate cele scrise în Lege şi în Prooroci''

deci Pavel nu era impotriva legii
Pai sigur ca da!
Altfel nu ar fi fost de partea clerului si a Stapanirii Romane impotriva sectantilor pe care i-a lasat Isus din Nazareth ... ptr ca sper ca esti de acord cu mine ca aceia care il urmau pe Isus Nazariteanul nu erau "crestini" ci SECTANTI ai religiei mozaice din secta Nazariteanului!

Deci daca la inceput Pavel nu era impotriva Legii ...mai tarziu ...si anume cand a intuit ca "isi poate trage o religie proprie" in care sa curga banii ...
vezi:
Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute

35 şi-l puneau la picioarele apostolilor.
...incet incet a inceput sa isi apere "proprietatea" religioasa care ii aducea atat de multi bani incat "a dat liber" la incalcarea si spurcarea legii...chiar daca aceasta era "mostenire" de la Yahwe!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:52 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Fapte 24:14 ''14. Şi-ţi mărturisesc aceasta, că aşa mă închin Dumnezeului părinţilor mei, după învăţătura pe care ei o numesc eres, şi cred toate cele scrise în Lege şi în Prooroci''

deci Pavel nu era impotriva legii
Pai sigur ca da!
Altfel nu ar fi fost de partea clerului si a Stapanirii Romane impotriva sectantilor pe care i-a lasat Isus din Nazareth ... ptr ca sper ca esti de acord cu mine ca aceia care il urmau pe Isus Nazariteanul nu erau "crestini" ci SECTANTI ai religiei mozaice din secta Nazariteanului!

Deci daca la inceput Pavel nu era impotriva Legii ...mai tarziu ...si anume cand a intuit ca "isi poate trage o religie proprie" in care sa curga banii ...
vezi:
Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute

35 şi-l puneau la picioarele apostolilor.
...incet incet a inceput sa isi apere "proprietatea" religioasa care ii aducea atat de multi bani incat "a dat liber" la incalcarea si spurcarea legii...chiar daca aceasta era "mostenire" de la Yahwe!
aici sfidezi ordinea cronologica a intamplarilor. citatul tau despre avutie se afla in capitolul 4, deci cand Pavel afirma ca el crede in legile lui Dumnezeu( abia in capitolul 24- multa apa trecuse pe Dunare pana atunci) el era deja instarit. al naibii diavol si aici si-a bagat coada. ia zi, nu mai gasesc ''doctorii aia in teologie'' vreo formula de a rezolva problema? Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 9:58 pm

Lasa tu cronologia in pace ca nu ai fost tu acolo incat sa le tii cronometrul ca sa sti ca acei oameni semiprimitivi habar nu aveau de ceonometre ...motiv ptr care textele biblice respecta doar o singura "ordine" ...si anume ordinea in si-ai amintit-o cei care au transmis-o pe cale orala.
S oricum nu este relevanta perioada cand Pavel credea in Legile lui Yahwe ...din moment ce el sugea din greu pina se umfla la "ochi ai dracului"!
Si acest lucru trebuie sa-l retii ...si anume ca SCOPUL minciunilor lui Pavel era tocmai interesul de a se imbogati pe seama prostiei altora ...si nu sa respecte Invataturile lui Isus care ii indruma sa fie saeaci precum pasarile cerului si sa nu isi stranga comori pe pamant ...ci in ceruri!
Chiar nici asta nu esti capabil sa pricepi ...adica inca de la inceputuri religia noua inventata de Pavel a avut cu totul alte teluri decat cele propovaduite de Isus ?
Pai ce exemplu mai clar vrei decat citatul de mai sus care sa iti dovedeasca ca Calea lui Pavel este alta decat cea a lui Isus ...adica una diametral opusa!

Asta nu iti da de gandit?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 1:03 pm

Soimos a scris:
Lasa tu cronologia in pace ca nu ai fost tu acolo incat sa le tii cronometrul ca sa sti ca acei oameni semiprimitivi habar nu aveau de ceonometre ...motiv ptr care textele biblice respecta doar o singura "ordine" ...si anume ordinea in si-ai amintit-o cei care au transmis-o pe cale orala.
S oricum nu este relevanta perioada cand Pavel credea in Legile lui Yahwe ...din moment ce el sugea din greu pina se umfla la "ochi ai dracului"!
Si acest lucru trebuie sa-l retii ...si anume ca SCOPUL minciunilor lui Pavel era tocmai interesul de a se imbogati pe seama prostiei altora ...si nu sa respecte Invataturile lui Isus care ii indruma sa fie saeaci precum pasarile cerului si sa nu isi stranga comori pe pamant ...ci in ceruri!
Chiar nici asta nu esti capabil sa pricepi ...adica inca de la inceputuri religia noua inventata de Pavel a avut cu totul alte teluri decat cele propovaduite de Isus ?
Pai ce exemplu mai clar vrei decat citatul de mai sus care sa iti dovedeasca ca Calea lui Pavel este alta decat cea a lui Isus ...adica una diametral opusa!

Asta nu iti da de gandit?
un sfat am sa-ti dau: citeste toate scrierile lui Pavel si fa-le un rezumat. eu bag mana in foc ca nu ai citit nimic ci doar ai preluat niste idei sprijinite de niste citate, de pe acel forum. daca ai pretentia sa fii numit un demascator a religiei crestine, trebuie mai intai sa-i citesti cartea de baza, asa se face. asa faceam si eu ca tine acum cateva luni, preluam de pe forumuri articole, cu toate ca eu nu citisem vreun citat din biblie ca sa stiu cu ce se mananca. ceea ce faci tu sfideaza logica si bunul simt.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 3:30 pm

Soimos a scris:
Deci daca la inceput Pavel nu era impotriva Legii ...mai tarziu ...si anume cand a intuit ca "isi poate trage o religie proprie" in care sa curga banii ...
vezi:
Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute

35 şi-l puneau la picioarele apostolilor.
...incet incet a inceput sa isi apere "proprietatea" religioasa care ii aducea atat de multi bani incat "a dat liber" la incalcarea si spurcarea legii...chiar daca aceasta era "mostenire" de la Yahwe!
aici Pavel inca nu fusese recrutat. cele 2 citate sunt scoase din context( ca si cum dintr-o poveste ai scoate introducerea si cuprinsul si al lasa-o cu incheierea) ia priveste aici:

Fapte 4:31: ''Şi pe când se rugau astfel, s-a cutremurat locul în care erau adunaţi, şi s-au umplut toţi de Duhul Sfânt şi grăiau cu îndrăzneală cuvântul lui Dumnezeu''
32:''Iar inima şi sufletul mulţimii celor ce au crezut erau una şi nici unul nu zicea că este al său ceva din averea sa, ci toate le erau de comun''
33:''Şi cu mare putere apostolii mărturiseau despre învierea Domnului Iisus Hristos şi mare har era peste ei toţi''
34:'' Şi nimeni nu era între ei lipsit, fiindcă toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute''
35:''Şi-l puneau la picioarele apostolilor. Şi se împărţea fiecăruia după cum avea cineva trebuinţă'' Ce se intamplase aici? toti isi adunasera averile si le-au pus in comun. Cine avea nevoie de cevam isi lua dupa cat avea nevoie. Deci ce vedem aici? unitate a oamenilor. apostolii nu aveau nevoie de averile oamenilor.


Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 3:34 pm

GaSpAr a scris:
Deci ce vedem aici? unitate a oamenilor. apostolii nu aveau nevoie de averile oamenilor.

Nuuuu, deloc chiar Smile Nici banca n-are nevoie de banii tai, dar ti-i ia, doar asa pentru unitatea mondiala a bancilor... si a cotizantilor sai Smile
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 7:50 pm

GaSpAr a scris:
...aici Pavel inca nu fusese recrutat. cele 2 citate sunt scoase din context

Vorbesti prostii!
Pavel era recrutat inca de pe vremea cand s-a distins ca aspru prigonitor al celor care urmau invataturile rabinului Isus

Deci cu mult timp inainte de a deveni "agent de influenta" care juca rolul de convertit la crestinism ... si mai apoi cel de"crestin original", adica unul care lucra ptr interesul sau propriu ...asa cum dovedeste mai mult decat clar si versetul cu pricina de mai sus ...verset care in plus ne rata antagonismul intre faptele sarlatanului Pavel vis a vis de invataturile lui Isus care indemnau catre o viata saracie!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 8:09 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
...aici Pavel inca nu fusese recrutat. cele 2 citate sunt scoase din context

Vorbesti prostii!
Pavel era recrutat inca de pe vremea cand s-a distins ca aspru prigonitor al celor care urmau invataturile rabinului Isus

Deci cu mult timp inainte de a deveni "agent de influenta" care juca rolul de convertit la crestinism ... si mai apoi cel de"crestin original", adica unul care lucra ptr interesul sau propriu ...asa cum dovedeste mai mult decat clar si versetul cu pricina de mai sus ...verset care in plus ne rata antagonismul intre faptele sarlatanului Pavel vis a vis de invataturile lui Isus care indemnau catre o viata saracie!
observ ca citezi doar ce iti convine. ia tot comentariul meu la rand si desfiinteaza-l. de unde stii tu cand a fost recrutat Pavel? singurul loc il gasesti in NT iar NT arata ca Pavel a fost recrutat dupa episodul cu unirea avutiilor oamenilor, care apoi o imparteau ca fratii. dar ti-am mai zis si ma ignori, citeste tot ca sa poti intelege ceva
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 8:40 pm

GaSpAr a scris:
e. ia tot comentariul meu la rand si desfiinteaza-l. de unde stii tu cand a fost recrutat Pavel? singurul loc il gasesti in NT iar NT arata ca Pavel a fost recrutat dupa episodul cu unirea avutiilor oamenilor, care apoi o imparteau ca fratii. dar ti-am mai zis si ma ignori, citeste tot ca sa poti intelege ceva

Ma da mare bobalau mai esti!
aia cu "unirea" ca fratii ...este din filmul cu rabinul Isus din Nazareth!

Iar filmul ala cu "Biserica hrapareata" incepe cu ucigasul de crestini ...Pavel!
Si filmul asta ruleaza si acum !

Faptul ca Pavel a fost un agent de influenta pus de stapanirea romana sa distruga invataturile lui Isus Nazariteanul ...il vedem din vesnicul conflict pe care l-a avut cu Apostolul Petru care era revoltat de bazaconiile si gogomaniile pe care Pavel le predica ... bineinteles in numele rabinului Isus

Mai GaSpAre ... Creatorul (bineinteles altul decat "dumnezeul" crestinilor) de aia ne-a dat Materie cenusie in Bibilica ...ca prin folosirea ei ...sa poti "lumina" toate tainele lumii acesteia!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 8:46 pm

Soimos a scris:
Ma da mare bobalau mai esti!
aia cu "unirea" ca fratii ...este din filmul cu rabinul Isus din Nazareth!
vrei sa zici ca primii adepti a lui Iisus nu erau uniti?


Soimos a scris:
Iar filmul ala cu "Biserica hrapareata" incepe cu ucigasul de crestini ...Pavel!
Si filmul asta ruleaza si acum
unde vezi tu ca ruleaza? aa o sa inceapa un nou film, de data asta o sa fie iar victime crestinii


Soimos a scris:
Faptul ca Pavel a fost un agent de influenta pus de stapanirea romana sa distruga invataturile lui Isus Nazariteanul
mare agent a mai fost, de aceea era batut, intemnitat si pana la urma omorat, ca era un agent de influenta. uite un agent de influenta in ziua de azi, Pavel Corut, care minte pe unde se duce, chipurile el cica demasca minciuna si spune adevarul, dar culmea este lasat in pace.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 8:56 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Ma da mare bobalau mai esti!
aia cu "unirea" ca fratii ...este din filmul cu rabinul Isus din Nazareth!
vrei sa zici ca primii adepti a lui Iisus nu erau uniti?


Ma da aiurea le mai intelegi !
Hai sa ne expimam mai clar...ca poate intelegi mai bine!
Adeptii de religie mozaica din secta lui Isus Nazariteanul ...urmau invataturile lui Isus ...dar asta nu era valabil si ptr "crestinii: care urmau minciunile lui Pavel


Soimos a scris:

Citat :
Iar filmul ala cu "Biserica hrapareata" incepe cu ucigasul de crestini ...Pavel!
Si filmul asta ruleaza si acum
unde vezi tu ca ruleaza? aa o sa inceapa un nou film, de data asta o sa fie iar victime crestinii

Pai vad ca ruleaza in fiecare biserica unde niste smecheri sarlatani traiesc bine in carca prostimii credule!


Soimos a scris:

Citat :
Faptul ca Pavel a fost un agent de influenta pus de stapanirea romana sa distruga invataturile lui Isus Nazariteanul
mare agent a mai fost, de aceea era batut, intemnitat si pana la urma omorat, ca era un agent de influenta. uite un agent de influenta in ziua de azi, Pavel Corut, care minte pe unde se duce, chipurile el cica demasca minciuna si spune adevarul, dar culmea este lasat in pace.


Poi a fost batut de romani si intemnitat ptr ca a trecut la faza a 3 -a ...adica aceea de om care "joaca " pe cont propriu ...adica i-a tradat si pe romani lasandu-i cu fundu in balta ...ptr asta l-au prigonit romanii ...ce naiba ... nici atat nu intelegi?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 2:31 pm

Soimos a scris:
Pavel primul ERETIC al crestinismului sau cu alte cuvinte cel care a schimbat invataurile lui isus cu minciunile sale conform:
sursei Robert Eisenman,Professor ptr Religiile Orientului apropiat la California State University in Long Beach
aha acum inteleg eu termenul de comparatie a bibliei, ''manuscrisele de la Marea Moarta'' si daca zic de Robert Eisenman stii la ce ma refer, adica de legatura dintre el si acele manuscrise. am sa fac o documentatie si am sa revin, din ce am citit pana acum, cam rade lumea de el Smile))
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 5:03 pm

Prostii ... poate or fi razand !

Cei destepti il vor combatea cu argumente

Dar cine se ghideaza dupa toti prostii?

Oare cei care cred ca Pavel este apostol adevarat?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 8:37 pm

deci sursele lui Robert Eisenman pentru teoria ca Pavel ar fi un sarlatan, sunt manuscrisele de la Marea Moarta si unele scrieri ale lui Josephus. El face legatura intre apostolul Pavel si cel pe care manuscrisele numeste ''Oratorul de minciuni'' iar scrierile lui Josephus ''Saul a cerei ruda este Costobarus''.

Teoria lui presupune că Petru, care a scris 2 Petru 3:15-16, este foarte confuz, care ne spune de prietenul lui Pavel care a scris niste scrisori unor biserici din secolul 1.

Acum, haideţi să ne uităm la acest Saul, omul acela care este ruda lui Costobarus. Aici este un fragment din Josephus:

După ce această calamitate a abătut asupra Cestius, mulţi dintre cei mai eminenţi dintre evreii au inotat departe de oraş, ca dintr-o navă, atunci când a avut de gand să se scufunde;Costobarus, prin urmare, şi Saul, care erau fraţi, împreună cu Philip, fiul lui Jacimus, care a fost comandant al fortelor regelui Agripa , a fugit din oraş, şi a mers la Cestius.Dar atunci cum Antipa, care a fost asediat cu ei în palatul regelui, dar nu ar fi plecat cu ei, apoi a fost ucis de catre cei înclinaţi spre răzvrătire, ne vom referi în continuare.Cu toate acestea, Cestius l-a trimis pe Saul şi prietenii lui, la dorinţa lor, la Ahaia, la Nero, să-l informeze de marele dezastru in care se aflau si pentru a da vina pentru razboi pe Florus, in speranta de a atenua propriul pericol, provocand indignare impotriva lui Florus.

Acest eveniment s-a intamplat in 66 d.H, dupa ce Pavel a fost omorat de Nero. Nu este niciun motiv sa facem legatura dintre acest Saul si cel din biblie.

Cum sta treaba cu ''Oratorul de minciuni''. Sulurile de la Marea Moarta include o sectiune despre:

"Profesor al Dreptatii," sau "Dreptul Învăţător" duce o mişcare mesianica, uimit de acel "Orator de minciuni'', care ii conduce pe multi în rătăcire, în scopul de a construi oraşul său al vanitatii cu pretul sangelui, şi ridica o adunare asupra minciunii, de dragul slavei sale, obosind pe multi cu seviciu lipsit de valoare si instruindu-i in lucrari de minciuna, astfel ca lucrarile lor vor fi in zadar


Ce dovezi sunt ca aceste referinte duc la Pavel? În orice caz, legătura dintre Saul, fratele lui Costobarus şi acest Orator al minciunilor a este o fabricatie.

sursa: www.evidenceforchristianity.org/


Acum sa pun si eu o intrebare: oare este imposibil ca acest Robert Eisenman sa incerce sa-si faca un nume, scotand aceste teorii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 8:56 pm

GaSpAr a scris:


Acum sa pun si eu o intrebare: oare este imposibil ca acest Robert Eisenman sa incerce sa-si faca un nume, scotand aceste teorii?
Nu este exclus ...si tocmai din cauza aceasta vezi bine ca eu imi sustin argumentatia nu cu citate din acest autor ...ci cu citate din Biblie!

Sau nici aceste nu au valoare ptr cineva atat de "documentat" ca tine?

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 9:07 pm


Soimos a scris:
Nu este exclus ...si tocmai din cauza aceasta vezi bine ca eu imi sustin argumentatia nu cu citate din acest autor ...ci cu citate din Biblie!
ok, plecand de la concluzia ca Pavel nu este sarlatan, deoarece am vazut ca argumentele lui Robert Eisenman au cazut, NT nu este o facatura a lui Pavel, deci la scrierea lui au participat si Petru, Iacov, Marcu ucenicul lui Petru etc. din asta rezulta ca si Petru afirma ca Iisus=Hristos.


Soimos a scris:
Sau nici aceste nu au valoare ptr cineva atat de "documentat" ca tine?
ba da, dar ti-am demonstrat ca te inseli in privinta lor.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 9:28 pm

Pavel asta nici nu l-a cunoscut macar pe Isus, zice el ca a avut vedenii, chipurile, cu rastignitu' si apoi a inceput sa abureasca lumea! Prinsese el smenu' ca poate face o religie pentru fraierii care pun botu la astfel de balacarii! Probabil observase deja cata marfa avea la indemana, adica cati prosti prin tot imperiul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 10:00 pm

CONTINUARE la tema
"
A) Atacul ascuns asupra sectei lui Isus Nazariteanul sau Cum a falsificat Pavel invataturile lui Isus"
!

Iata cativa pasi care ne dovedesc cum falsul apostol in slujba ucigasilor lui Isus, si-a propus sa si atinga scopul de indepartare a oamenilor de la invataturile lui Isus

1) Capitolul in care vedem dezinteresul lui Pavel fata de Isus si invataturile lui Isus.]

2) Reinterpretarea

3) Vechiul Testament si "credinta"

4) Construirea fundamentului ptr un Cult al Bisericii

5) Despre primul carturar al "crestinismului bisericesc"

6) Virusul Romei

7) Ruptura de religia lui Moise

8 Cearta falsului apostol Pavel cu Petru, Apostolul Adevarat!

9) Despre cum este sters respectul ptr alte forme de viata

10) Pavel, un umil slujitor taiat imprejur sau teolog autocrat?

11) Cine vorbeşte în "limbi"?

12) " Laudele si slava care mi se cuvin"

13) Blestemati sa fie fratii care au gresit!

14) Urme care se pierd in negura vremii

15) Oare s-ar simti Pavel consolat?


Falsul apostol Pavel, poate fi banuit pe drept ca ar fi fost un agent de influenta al celor care l-au ucis pe Isus, recte stapanirea romana si clerul evreu, ptr ca acestia erau cei principalii "benmeficiari" ai acestei crime ptr ca se simteau direct amenintati de actiunile revolutionare ale celui care dorea sa fie nu numai "rege al Iudeilor" (functie ce tine de un adevarat Messiah) dar si leaderul spiritual care dorea sa reformeze "viata religioasa" a vremii.

In randurile de mai jos va vom prezenta cateva clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, cu mesaje proprii false pe care mai tarziu va fi cladita baza "cultului bisericesc" Greco-Romane

Bibliografie: Robert Kehl, Isus cel mai mare pacalit al tuturor timpurilor, (Jesus der größte Betrogene aller Zeiten)


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 05, 2011 9:30 am, editata de 8 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 11:59 am

Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:04 pm

GaSpAr a scris:
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?

Cum mesajul original lipseste cu desavarsire... tot ceea ce s-a spus despre Isus sunt doar vorbe goale, inventii ale celor care au spus in numele lui!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:06 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?

Cum mesajul original lipseste cu desavarsire... tot ceea ce s-a spus despre Isus sunt doar vorbe goale, inventii ale celor care au spus in numele lui!
asta e parerea ta
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:10 pm

Daca este gresita, demonstreaza-mi contrariul! Arata-mi o evanghelie scrisa de Isus si atunci voi spune: Da! Asta a spus Isus!

Pana atunci insa... tot ceea ce se pune in seama lui Isus ca ar fi spus nu reprezinta altceva decat imaginatie si vorbe goale!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 2:39 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii biblice care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 2:40 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii din biblie care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 4:31 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii biblice care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
ce contradictii ma? pune mana si mai documenteaza-te ca stai slab la capitolul asta
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Pavel primul ERETIC ...
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Primul homosexual descoperit
» Topic dedicat lui Pavel Corut

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: