Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Pavel primul ERETIC ...

In jos 
+3
H1perion
buburuzu
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 9:28 pm

Pavel asta nici nu l-a cunoscut macar pe Isus, zice el ca a avut vedenii, chipurile, cu rastignitu' si apoi a inceput sa abureasca lumea! Prinsese el smenu' ca poate face o religie pentru fraierii care pun botu la astfel de balacarii! Probabil observase deja cata marfa avea la indemana, adica cati prosti prin tot imperiul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 10:00 pm

CONTINUARE la tema
"
A) Atacul ascuns asupra sectei lui Isus Nazariteanul sau Cum a falsificat Pavel invataturile lui Isus"
!

Iata cativa pasi care ne dovedesc cum falsul apostol in slujba ucigasilor lui Isus, si-a propus sa si atinga scopul de indepartare a oamenilor de la invataturile lui Isus

1) Capitolul in care vedem dezinteresul lui Pavel fata de Isus si invataturile lui Isus.]

2) Reinterpretarea

3) Vechiul Testament si "credinta"

4) Construirea fundamentului ptr un Cult al Bisericii

5) Despre primul carturar al "crestinismului bisericesc"

6) Virusul Romei

7) Ruptura de religia lui Moise

8 Cearta falsului apostol Pavel cu Petru, Apostolul Adevarat!

9) Despre cum este sters respectul ptr alte forme de viata

10) Pavel, un umil slujitor taiat imprejur sau teolog autocrat?

11) Cine vorbeşte în "limbi"?

12) " Laudele si slava care mi se cuvin"

13) Blestemati sa fie fratii care au gresit!

14) Urme care se pierd in negura vremii

15) Oare s-ar simti Pavel consolat?


Falsul apostol Pavel, poate fi banuit pe drept ca ar fi fost un agent de influenta al celor care l-au ucis pe Isus, recte stapanirea romana si clerul evreu, ptr ca acestia erau cei principalii "benmeficiari" ai acestei crime ptr ca se simteau direct amenintati de actiunile revolutionare ale celui care dorea sa fie nu numai "rege al Iudeilor" (functie ce tine de un adevarat Messiah) dar si leaderul spiritual care dorea sa reformeze "viata religioasa" a vremii.

In randurile de mai jos va vom prezenta cateva clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, cu mesaje proprii false pe care mai tarziu va fi cladita baza "cultului bisericesc" Greco-Romane

Bibliografie: Robert Kehl, Isus cel mai mare pacalit al tuturor timpurilor, (Jesus der größte Betrogene aller Zeiten)


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 05, 2011 9:30 am, editata de 8 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 11:59 am

Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:04 pm

GaSpAr a scris:
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?

Cum mesajul original lipseste cu desavarsire... tot ceea ce s-a spus despre Isus sunt doar vorbe goale, inventii ale celor care au spus in numele lui!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:06 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?

Cum mesajul original lipseste cu desavarsire... tot ceea ce s-a spus despre Isus sunt doar vorbe goale, inventii ale celor care au spus in numele lui!
asta e parerea ta
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 12:10 pm

Daca este gresita, demonstreaza-mi contrariul! Arata-mi o evanghelie scrisa de Isus si atunci voi spune: Da! Asta a spus Isus!

Pana atunci insa... tot ceea ce se pune in seama lui Isus ca ar fi spus nu reprezinta altceva decat imaginatie si vorbe goale!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 2:39 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii biblice care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 2:40 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii din biblie care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 4:31 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii biblice care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
ce contradictii ma? pune mana si mai documenteaza-te ca stai slab la capitolul asta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iun 04, 2011 6:10 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
CONTINUARE

... clarificări despre modul în care Saul (Pavel) a modificat mesajul lui Isus din Nazaret, mesaje false pe care se cladesc mai tarziu bazele bisericii Greco-Romane
ca sa poti afirma ca Pavel a modificat mesajul lui Iisus trebuie sa detii mesajul original, pana atunci tot ce zici sunt vorbe goale. unde iti este logica?
Pai eu scot in evidenta exact acele contradictii biblice care dovedesc clar acest fapt.
Sau daca asta nu iti convine ... inseamna ca e de porc?
ce contradictii ma? pune mana si mai documenteaza-te ca stai slab la capitolul asta
De ce te grabesti?
Crezi ca am terminat aceasta tema ?

Fi linistit ...nu am terminat decat capitolul prezentare generala ...restul va urma atunci cand imi voi gasi timp sa imi termin studiul inceput !

Motiv ptr care te rog sa nu mai postezi pe acest topic caci il fragmentezi mesajul punind spatii prea mari intre capitolele pe care intentionez sa le continui si sa le tin "legate"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 9:38 am

GaSpAr a scris:

ok, plecand de la concluzia ca Pavel nu este sarlatan, deoarece am vazut ca argumentele lui Robert Eisenman au cazut

ce-i asta glasolalie? Pai si daca ar fi asa cum zici ...si tot mai raman sute de alti istorici si teologi care trateaza acest subiect!

Citat :

NT nu este o facatura a lui Pavel, deci la scrierea lui au participat si Petru, Iacov, Marcu ucenicul lui Petru etc. din asta rezulta ca si Petru afirma ca Iisus=Hristos.
Nu stiu de unde scoti asemenea idiotenii ptr ca Biblia recte NT e plina de dovezile certurilor lui Petru cu acest sarlatan Pavel!

Mai pune mina pe Biblie si vezi tema Conflictelor din Antiohia si certurile cu Chefa (ASA CUM ESTE NUMIT pETRU IN UNELE CAPITOLE DIN NT ) ca sa nu se prinda fraierii ca aceste certuri sunt cu Petru

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 9:43 am


Soimos a scris:
ce-i asta glasolalie? Pai si daca ar fi asa cum zici ...si tot mai raman sute de alti istorici si teologi care trateaza acest subiect!
am observat ca principalele surse de atacare a crestinismului sunt manuscrisele de la Marea Moarta si cele de la Qumran. daca si acei istorici si teologi tot sursele acestea le au, atunci teoriile lor sunt 0. tu vorbesti de istorici care ataca crestinismul, dar ii ignori pe aceia care il apara si o fac foarte bine, cu dovezi. pe astia din urma de ce nu ii pomenesti?



Soimos a scris:
Nu stiu de unde scoti asemenea idiotenii ptr ca Biblia recte NT e plina de dovezile certurilor lui Petru cu acest sarlatan Pavel!
mici neintelegeri au mai fost intre apostoli, asta nu inseamna ca erau certati. dupa cum ti-am zis, mai lasa Dan Brown si toti betivii care s-au crezut istorici, ca dauneaza grav creierului
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 10:06 am

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
ce-i asta glasolalie? Pai si daca ar fi asa cum zici ...si tot mai raman sute de alti istorici si teologi care trateaza acest subiect!
am observat ca principalele surse de atacare a crestinismului sunt manuscrisele de la Marea Moarta si cele de la Qumran.
Ai inteles gresit.
Eu ma bazez numai pe Biblie !

Citat :
mici neintelegeri au mai fost intre apostoli, asta nu inseamna ca erau certati. dupa cum ti-am zis, mai lasa Dan Brown si toti betivii care s-au crezut istorici, ca dauneaza grav creierului
bati campii rau de tot !
Pe pagina 1 a acestui topic vei gasi mai multe informatii (dar nu toate ptr ca inca nu am epuizat tema) dar si versete din NT care sustin aceasta opinie!
In concluzie ...ce valoare au parerile tale .... versus versete din Biblie care descriu adevarata situatie in aceasta problema
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 10:35 am


Soimos a scris:
Ai inteles gresit.
Eu ma bazez numai pe Biblie !
vezi sa nu mai spui nimanui tampenia asta ca te faci de ras. dupa spusele tale NT este creatia lui Pavel( desi nu exista dovezi) dar tu, zeul intelepciunii, dovedesti ca Pavel a modificat invataturile lui Iisus cu biblia, materialul lui Pavel cu toate ca nu ai invataturile originale ale lui Iisus ca termen de comparatie. STIINTA PURA Laughing mai ai putin si il intreci pe Pavel Corut in aberatii, numai ala se lauda ca e om de stiinta si folosea Codul lui Davinci a lui Dan Brown drept dovada =))))) iti dai seama ce a ajuns si stiinta cu astfel de oameni Laughing



Soimos a scris:
versus versete din Biblie care descriu adevarata situatie in aceasta problema
versete rupte din context. da intradevar, mare cercetor esti

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 11:33 am

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Ai inteles gresit.
Eu ma bazez numai pe Biblie !
vezi sa nu mai spui nimanui tampenia asta ca te faci de ras.
Eventual rad de prosti ...asa cum razi si tu care nu intelegi nimic din ceea ce citesti in acea Biblie care probabil de valoroasa ce e ... nici macar Isus nu a recomandat-o nimanui!

Citat :

dupa spusele tale NT este creatia lui Pavel
Dupa parerea mea NT este un text fara absolut nicio valoare pentru ca el contine 4 Evanghelii ...adica Vesti Bune ... si nu Legile lui Dumnezeu care raman tot acolo unde au fost si inainte ...adica in TORAH
Citat :

dar tu, zeul intelepciunii, dovedesti ca Pavel a modificat invataturile lui Iisus cu biblia, materialul lui Pavel cu toate ca nu ai invataturile originale ale lui Iisus ca termen de comparatie.
Ma ignorantule!
Dovezi sunt suficiente exact in povestiorile lui Pavel si mai ales in contradictiile pe care le vedem la acest sarlatan.


Citat :

versete rupte din context. da intradevar, mare cercetor esti

Ma da istet mai esti!
Pai toata Biblia este o carte rupta din contextul unei religii si pusa abuziv in contextul altei religii!
Adica este asa cum daca Satanistii lui LaVey ar lua Noul Testament si l-ar pune in contextul religiei care o propovaduiesc ei!

Tu chiar esti astupat la minte si nu pricepi ca Tanachul este scriptura poporului evreu, scrisa de rabinii lor ...ptr poporul lor ...si nu ptr niste sarlatani care si-au propus sa le foloseascaacel text intr-o alta religie a unei biserici criminale care si azi traieste tot din SARLATANIE!?

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 11:58 am

Soimos a scris:
Eventual rad de prosti ...asa cum razi si tu care nu intelegi nimic din ceea ce citesti in acea Biblie care probabil de valoroasa ce e ... nici macar Isus nu a recomandat-o nimanui!
ce argument slab. nu a recomandat-o caci inca nu fusese scrisa( si ma refer la NT). nu a zis ''bai sa cititi biblia ca daca nu ma supar pe voi'' in shimb a propovadui mult dupa cum au zis si istorici ca Josephus. acele invataturi le gasesti in NT, iar daca el a zis sa tinem legile( cele intarite de el) si sa-l urmam doearece el este calea, e clar ca trebuie citit NT.



Soimos a scris:
Dupa parerea mea NT este un text fara absolut nicio valoare pentru ca el contine 4 Evanghelii ...adica Vesti Bune ... si nu Legile lui Dumnezeu care raman tot acolo unde au fost si inainte ...adica in TORAH
esti sigur? maaaa, NT contine legile intarite de Iisus, dar ce sa stii tu. citat din Geneza 18:18 ''Din Avraam cu adevărat [b]se va ridica un popor mare şi tare şi printr-însul se vor binecuvânta toate neamurile pământului
'' ce insemna ca prin evrei se vor binecuvanta toate neamurile? asta nu inseamna ca lui Yahweh ii pasa si de celelalte popoare? nu inseamna ca prin evrei, neamurile vor primi legea lui Yahweh???



Soimos a scris:
Ma ignorantule!
Dovezi sunt suficiente exact in povestiorile lui Pavel si mai ales in contradictiile pe care le vedem la acest sarlatan
dupa cum am mai zis, biblia nu este pentru oricine, contradictii vad cei care nu o inteleg.



Soimos a scris:
Tu chiar esti astupat la minte si nu pricepi ca Tanachul este scriptura poporului evreu, scrisa de rabinii lor ...ptr poporul lor ...si nu ptr niste sarlatani care si-au propus sa le foloseascaacel text intr-o alta religie a unei biserici criminale care si azi traieste tot din SARLATANIE!?
Geneza 18:18 ''Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare şi tare şi printr-însul se vor binecuvânta toate neamurile pământului'
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 1:31 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Eventual rad de prosti ...asa cum razi si tu care nu intelegi nimic din ceea ce citesti in acea Biblie care probabil de valoroasa ce e ... [b]nici macar Isus nu a recomandat-o nimanui!
ce argument slab. nu a recomandat-o caci inca nu fusese scrisa( si ma refer la NT).
Si te pomenesti ca cel care a prevestit ca va canta cocosul de 3 ori ...subit i-a secat putyul ...sau Putza gandirii (in functie de organul folosit ptr a face prorociri) si stfel nu a mai putut prevesti tocmai un lucru atat de important!

Hai ma ... Ce naiba ...chiar nu vezi ca toul pute a minciuna!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 1:34 pm

GaSpAr a scris:
ce insemna ca prin evrei se vor binecuvanta toate neamurile? asta nu inseamna ca lui Yahweh ii pasa si de celelalte popoare? nu inseamna ca prin evrei, neamurile vor primi legea lui Yahweh???
Pai orice neam a primit legea lui Yahwe atunci cand s-a convertit la mozaism ... sau nu stii ca si alte popoare s-au convertit la iudaism ...desi sti bine de existenta elenistilor! Ce naiba s-a scurtcircuitat firele in bibilica de nu mai poti face analogii ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 1:38 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Eventual rad de prosti ...asa cum razi si tu care nu intelegi nimic din ceea ce citesti in acea Biblie care probabil de valoroasa ce e ... [b]nici macar Isus nu a recomandat-o nimanui!
ce argument slab. nu a recomandat-o caci inca nu fusese scrisa( si ma refer la NT).
Si te pomenesti ca cel care a prevestit ca va canta cocosul de 3 ori ...subit i-a secat putyul ...sau Putza gandirii (in functie de organul folosit ptr a face prorociri) si stfel nu a mai putut prevesti tocmai un lucru atat de important!

Hai ma ... Ce naiba ...chiar nu vezi ca toul pute a minciuna!

pffff, tu nu intelegi ca in NT se gasesc invataturile lui ce rost avea sa le zica de biblie? daca el nu recomanda nimanui biblia, atunci dc a mai propovaduit? asa ca sa nu se plcitiseasca?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 1:46 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
ce insemna ca prin evrei se vor binecuvanta toate neamurile? asta nu inseamna ca lui Yahweh ii pasa si de celelalte popoare? nu inseamna ca prin evrei, neamurile vor primi legea lui Yahweh???
Pai orice neam a primit legea lui Yahwe atunci cand s-a convertit la mozaism ... sau nu stii ca si alte popoare s-au convertit la iudaism ...desi sti bine de existenta elenistilor! Ce naiba s-a scurtcircuitat firele in bibilica de nu mai poti face analogii ?
ba nu, cine asculta de vorbele lui Iisus asculta de Yahweh. legile lui Yahweh date evreilor era pentru acea vreme, dar cu venirea lui Iisus acele legi au fost intarite si considerate mult mai importante. Deci vor fi binecuvantati cei ce asculta de legile lui Yahweh spuse prin Iisus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 1:57 pm

GaSpAr a scris:
pffff, tu nu intelegi ca in NT se gasesc invataturile lui ce rost avea sa le zica de biblie? daca el nu recomanda nimanui biblia, atunci dc a mai propovaduit? asa ca sa nu se plcitiseasca?
Poi probabil ca da!
Asta conform invataturilor propovaduite de el ...pe care nici dracu nu le asculta si iata un exemplu cum ne invata Isus sa ii urmam pe preoti:

8. Iar poporul Meu nu cunoaşte hotărârea Domnului. Cum puteţi voi să ziceţi: "Suntem înţelepţi şi avem legea Domnului?" Căci iată, pana cea mincinoasă a cărturarilor a prefăcut-o în minciună. !!!!!!!!!!!!!

9. S-au făcut de ocară înţelepţii, au turbat şi s-au prins în curse; iată, au lepădat cuvântul Domnului şi atunci unde este înţelepciunea lor?


Ioan 5 20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat FAPTURII... în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci


Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 2:01 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
pffff, tu nu intelegi ca in NT se gasesc invataturile lui ce rost avea sa le zica de biblie? daca el nu recomanda nimanui biblia, atunci dc a mai propovaduit? asa ca sa nu se plcitiseasca?
Poi probabil ca da!
Asta conform invataturilor propovaduite vde el ...pe care nici dracu nu le asculta ..iata cum ne invata Isus sa urmam pe preoti:

8. Iar poporul Meu nu cunoaşte hotărârea Domnului. Cum puteţi voi să ziceţi: "Suntem înţelepţi şi avem legea Domnului?" Căci iată, pana cea mincinoasă a cărturarilor a prefăcut-o în minciună. !!!!!!!!!!!!!

9. S-au făcut de ocară înţelepţii, au turbat şi s-au prins în curse; iată, au lepădat cuvântul Domnului şi atunci unde este înţelepciunea lor?


Ioan 5 20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat FAPTURII... în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci


de unde reiese aici ca trebuie sa-i urmam pe preoti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 3:21 pm

GaSpAr a scris:


de unde reiese aici ca trebuie sa-i urmam pe preoti?
Intelegi totul invers !
Era doar un exemplu in care ti-am aratatcateva din invaturile propovaduite de Isus ... printre ele aceea ca Dumnezeu este in noi insine, sau sa nu mergem la biserica, sa nu ascultam de preoti ... adica acele invataturi pe care nici Dracu (adica "mniezo-ul bisericii) nu le baga azi in seama !

Asta ca raspuns la afirmatia ta in care ma intrebai daca Isus a propovaduit degeaba.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 3:34 pm

Soimos a scris:
Asta ca raspuns la afirmatia ta in care ma intrebai daca Isus a propovaduit degeaba
cum duci discutia pe alta pista si te faci ca nu intelegi Smile)) deci sa inteleg ca invataturile lui nu trebuiau scrise. el a vorbit degeaba deoarece lumea se duce la biserica, asculta de preoti etc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 4:07 pm

GaSpAr a scris:
deci sa inteleg ca invataturile lui nu trebuiau scrise. el a vorbit degeaba deoarece lumea se duce la biserica, asculta de preoti etc.
Da zau ca tu intelegi totul invers!

Eu ti-am dat un exemplu cum ca nu sa ales mare lucru din invataturile lui Isus, care sunt mai ales ANTI-BISERICA ... din cauza ca sarlatanul Pavel le-a inlocuit cu alte "invataturi" PRO -Biserica ... adica a instrainat total mesajul pe care l-a propovaduit Isus ...si astfel nimeni, ... dar absolut nimeni ... nu mai tine cont de acele invaturi ale rabinului Isus ...dar toti urmeaza ... minciuna paulista trecuta cu nesimtre in contul bietului rabin.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 5:13 pm

Soimos a scris:
Eu ti-am dat un exemplu cum ca nu sa ales mare lucru din invataturile lui Isus, care sunt mai ales ANTI-BISERICA
ca lumea nu prea a bagat in seama invataturile lui e altceva dar de aici pana sa spui ca nu trebuiau scrise deoarece el nu a mentionat asta( defapt nici nu era nevoie sa mentioneze, caci era un lucru normal ca ele sa fie scrise) e cale lunga. deci argumentul tau ca Iisus nu recomanda biblia, cade, deoarece este ilogic



Soimos a scris:
din cauza ca sarlatanul Pavel le-a inlocuit cu alte "invataturi" PRO -Biserica
1. ar trebui sa cauti alte dovezi ca Pavel este sarlatan, deoarece tot ce ai scris pana acum cade si ma refer la articole.
2. invataturi pro-Biserica: la care biserica se referea Pavel? cumva la institutia biserica? cumva la cladire? nu el se referea la eklesia( adunare) iar acolo unde vezi preoti inlocuieste cu batrani, deoarece asta e termenul original, preoti a aparut mai tarziu sa justifice preotia
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 6:30 pm

GaSpAr a scris:
ca lumea nu prea a bagat in seama invataturile lui e altceva dar de aici pana sa spui ca nu trebuiau scrise deoarece el nu a mentionat asta( defapt nici nu era nevoie sa mentioneze, caci era un lucru normal ca ele sa fie scrise) e cale lunga. deci argumentul tau ca Iisus nu recomanda biblia, cade, deoarece este ilogic
Zau ca nu intelegi nimic din ceea ce postez eu.
Argumentul ca Isus nu recomanda Biblia este unul REAL..ptr ca nu ai putut sa imi arati vre-un singur verset care sa ateste contrariul!

Vorbaria ta "pe langa" raspuns ...este una naroada ptr ca una este sa ti niste predici ...si alta este sa recomanzi sau sa obligi FRAUDULOS prostimea sa accepte o carte rupta din contextul ei natural si modificata astfel incat sa convina unei organizatii de sarlatani ... si aceasta sa oblige prostimea prin santajul cu Fiinta Supranaturala sa accepte acel text marsavit ca fiind "Cuvantul domnului"!

Ma intelegi sau preferi sa iti desenez cu creioane colorate ca sa ma intelegi mai bine

Ce naiba ma Gasparle ... ai oarece probleme cu logica ... sau postezi asa a proasta ptr ca in caliate de propagandist al minciunii ai primit ordine de la sefi tai ... sa o ti langa balanga?

Dupa cum observi nu iti raspund decat la o singura problema ridicata ptr ca numai asa te pot obliga sa imi raspunzi punctual la fiecare problema ridicata pina epuizam subiectul.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 6:54 pm

Mai cat adevar a zis corneliugi mai demult




corneliugi a scris:
usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui,atunci incearca sa l aduci la nivelul tau



Soimos a scris:
Argumentul ca Isus nu recomanda Biblia este unul REAL..ptr ca nu ai putut sa imi arati vre-un singur verset care sa ateste contrariul!
mai Iisus a zis ca cine il iubeste ii tine legile si cum legile le gasim in NT, e la mintea cocosului ca recomanda biblia, indirect dar o recomanda. ceea ce ai zis mai sus seamana cu: profesorul a zis sa invatam toata materia pentru bac- materia pentru bac se afla in manual, dar totusi profesorul nu zice nimic despre manual desi materia se afla acolo. oare profesorul trebuia sa zica sa invatam din manual?




Soimos a scris:
Ce naiba ma Gasparle ... ai oarece probleme cu logica
mai eu cred ca logica ta are probleme grave

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 7:52 pm

Lasa tu atacurile la persoana a unor idioti ...ca acelea nu sunt argumente !
GaSpAr a scris:

mai Iisus a zis ca cine il iubeste ii tine legile si cum legile le gasim in NT, e la mintea cocosului ca recomanda biblia,

Ha ha ha ...ce te mai joci cu cuvintele si notiunile doar doar poti prostii si ametii pe cineva cu ele, dar cu mine nu-ti merge ... si tare mi-e teama ca in afara de sah-matul pe care-l iei la aceasta tema ...mai si ajungi de rasul curcilor!

Legea lui Isus era, este si va ramane si in viitor tot .... TORAH ! ... mai shmecherie "culta"!!!!

...si nu NT care nu este decat o colectie de 4 Evanghelii (alese pe spranceana pe anumite criterii speciale dintr-o suta de alte evanghelii ) iar "Evanghelia" nu e Lege ... bre mai Gasperle ... ci este o Vestire Buna!!! Iar ce spun 4 Evanghelisti luati dintr-o 100 ptr ca, corespund interesului unei biserici criminale ... nu le confera atuuri speciale acestor evanghelisti ... ci din contra ...ii discrediteaza !!! ...tot asa cum moralitatea este discreditata de un INTERES murdar.

Oare esti capabil sa intelegi deosebirea intre Lege (Tora de-i mai ziceti voi si Deuteronom) si o bunavestire (Evanghelia)?

Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI sa citeasca Biblia ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie ...
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 11:10 am

Soimos a scris:
Lasa tu atacurile la persoana a unor idioti ...ca acelea nu sunt argumente !
nu era un argument ci o observatie



Soimos a scris:
Legea lui Isus era, este si va ramane si in viitor tot .... TORAH ! ... mai shmecherie "culta"!!!!
cu gura ta ai zis pe forum la alte subiecte ca Iisus a venit sa intareasca legea. hai sa vedem ''Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.'' - ''Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului'' dupa cum vezi, el a intarit acea porunca, mai bine zis a facut un upgrade la porunca. astfel de upgradeuri vedem prin tot NT, deci TORAH upgradata se afla in NT. deci sah-mat ai sa obtii numai cand joci sah, nu cand discuti cu mine


Soimos a scris:
Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI sa citeasca Biblia ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie
pilda aceea cu profesorul si materia pentru bac ai retinut-o?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 3:22 pm

GaSpAr a scris:


cu gura ta ai zis pe forum la alte subiecte ca Iisus a venit sa intareasca legea.
Nu am zis niciunde ca a venit sa o intareasca ...ci sa o implineasca ...si asta este cu totul altceva, (si oricum asta nu e un argument ptr ca nu eu decid ce spune Isus )Isus un amarat de rabin ambulant, avea macar bun simtz si nu isi putea permite insolenta si blasfemia sa afirme ca a venit sa schimbe Legile Dumnezeului Yahwe ci doar sa le implineasca!

O asemenea nerusinare si blasfemie impertinenta nu putea sa aibe decat un sarlatan excroc ...si anume falsul apostpl Pavel!

Citat :

astfel de upgradeuri vedem prin tot NT, deci TORAH upgradata se afla in NT. deci sah-mat ai sa obtii numai cand joci sah, nu cand discuti cu mine
Ce ma mai distrezi?
Adica Isus totusi schimba Legea Torei ...in loc sa o implineasca?

Pai asta e foarte grav ...ptr ca Isus spune in acea "PREDICA" de pe munte ...(dupa cum vezi ca e doar o .... o ce? ... o predica !!!! ...si nu o schimbare de lege tot asa cum sarlatanul care predica idiotenii in Casa de Adunare a Zeciuielii ... idioteniile care ii scapa pe gura nu sunt Legi ...ci tot pareri din predica!) un lucru ...dupa parerea ta o lege ..pe care nici-un crestin nu o asculta ...si anume SA NU MEARGA LA BISERICA!
Ce e aceasta afirmatie a lui Isus ?
Lege sau doar o parere exprimata la predica?
Poi daca e Lege ...de ce nu o ascultati si stati in camaruta voastra in loc sa frecventati biserica?

Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI SA CITEASCA BIBLIA ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie.ptr ca nu dorea sa recomande o Carte mincinoasa bazata pe un text scos din contextul religiei sale ... ptr ca in fond ... asta este Biblia ...si anume o scoatere din context in mod mincinos si fraudulos a textelor Tanachului .... cu scopul vadit de a da "valoare divina" unei minciuni (NT) lansata de o organizatie mafiot-criminala condusa de excroci si sarlatani recte Biserica Crestina !

...in plus de asta se poate adauga ca Isus, cel care a dovedit ca stia absolut tot ce se va intampla in viitor (vezi de ex.scena cu cocosul care va canta de 3 ori si stia si ptr ce ) a stiut si ce va urma ... motiv ptr care in mod intentionat nu a recomandat NIMANUI NICIODATA sa citeasca Biblia ... ptr ca stia el de ce!

Si asta ne arata exact urmatorul verset:


Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine
;
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 4:46 pm

Soimos a scris:
O asemenea nerusinare si blasfemie impertinenta nu putea sa aibe decat un sarlatan excroc ...si anume falsul apostpl Pavel!
pai cand avem si noi dovezi serioase ca Pavel era excroc, sau iti place asa sa vorbesti aiurea?



Soimos a scris:
pe care nici-un crestin nu o asculta ...si anume SA NU MEARGA LA BISERICA!
a zis cand te rogi sa te rogi in camaruta ta si nu in vazul lumii ca neamurile nu a zis nimanui sa nu mearga la biserica caci biserica atunci nu era cum este acum si avea cu totul alt rol, dar tu nu stiai asta.



Soimos a scris:
Lege sau doar o parere exprimata la predica?
Poi daca e Lege ...de ce nu o ascultati si stati in camaruta voastra in loc sa frecventati biserica?
mai iar vorbesti ca sa te afli in treaba, pe langa legi a mai tinut si predici, dc alegi doar ce-ti convine? tot NT se rezuma la citatele tale?




Soimos a scris:
Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI SA CITEASCA BIBLIA
in viziunea ta, trebuia sa le zica ca la copilasi, probabil trebuia sa le si deseneze




Soimos a scris:
.in plus de asta se poate adauga ca Isus, cel care a dovedit ca stia absolut tot ce se va intampla in viitor (vezi de ex.scena cu cocosul care va canta de 3 ori si stia si ptr ce ) a stiut si ce va urma ... motiv ptr care in mod intentionat nu a recomandat NIMANUI NICIODATA sa citeasca Biblia ... ptr ca stia el de ce!
ce logica si ce argumente de tot rasul. nu vezi ca esti absurd, dupa mintea ta trebuia sa le zica oamenilor sa citeasca biblia? totusi daca nu intelegi iti mai explic odata situatia similara aberatiei tale

profesorul spune elevilor sa invete materia pentru bac, materia pentru bac se gaseste in manual, totusi profesorul nu pomeneste nimic elevilor despre manual desi acolo se afla materia. oare era nevoie sa le zica elevilor sa invete din manual? chiar te rog sa citesti asta ca sa poti intelege episodul cu Iisus si recomandarea bibliei


Raman uimit cum din subiecte bune, se ajunge sa se devieze de la subiect si sa se discute despre lucruri || cu tema subiectului. Asta pentru ca tu te agatati de citate putin importante si dezvolti mereu o discutie plecand practic de la nimic, exact cum zicea cornelliugi de care ziceai ca este dobitoc, dar uite ca dobitocul ala avea dreptate si sa nu mai spun de logica ta care clar, oricine poate vedea ca are mari probleme.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 8:03 pm

GaSpAr a scris:
pai cand avem si noi dovezi serioase ca Pavel era excroc, sau iti place asa sa vorbesti aiurea?

Ele sunt de 3 feluri, argumente din Biblie, deductii logice si documentatii!
1) Le gasesti din plin aici pe forum, ce ar fi sa citesti subiectele?
2) Regula de 3 simple, Isus il lasa pe Petru ca singur mostenitor, Pavel recunoaste existenta Evangheliei Adevaratului Apostol Petru ...dar zice ca aceasta nu are nicio valoare.
3) vezi Bibliografia recomanda despre acest subiect




Soimos a scris:
a zis cand te rogi sa te rogi in camaruta ta si nu in vazul lumii ca neamurile
Pe asta cu neamurile de unde ai scos-o?

Citat :

nu a zis nimanui sa nu mearga la biserica

intelegi cam aiurea!
Pai daca Isus zice sa te rogi in camaruta ta ca cel de Sus te vede ! ... si mai zice la Matei 6.5 sa nu frecventezi SINAGOGA (adica "biserica" sa .. ptr ca era Mozaic si nu crestin) ca acolo se duc doar fatarnicii care doresc "sa se arate oamenilor" ... ce sa mai cauti atunci la biserica/sinagoga ?
Ce vrei mai clar decat atat?

[quote]
caci biserica atunci nu era cum este acum si avea cu totul alt rol, dar tu nu stiai asta.
Ce sa stiu?
Sa stiu ca sinagoga are alt rol decat Casa Sarlatanilor care nu au nici un Dumnezeu?
Pai asta se vede clar ca doar sinagoga i-a tinut pe evrei uniti astfel incat azi sa aibe tara lor, o tara cu o civilizatie superioara, de la inaltimea careia scuipa coji de seminte in capul ortodoxiei crestine!



Citat :

in viziunea ta, trebuia sa le zica ca la copilasi, probabil trebuia sa le si deseneze
Evident ...ptr ca Biblia este o alte carte ... cu un alt mesaj decat Tanachul ... si era normal sa o indice clar ptr a urma acel MESAJ si nu vechiul Tanach!
Fapt pe care nu l-a facut ...ptr ca nu era de acord cu mesajul Bibliei!

Citat :

ce logica si ce argumente de tot rasul. nu vezi ca esti absurd, dupa mintea ta trebuia sa le zica oamenilor sa citeasca biblia?
Evident ...ptr ca Biblia are un alt mesaj ... dar nu a facut acest lucru ptr ca stia ca Biblia voastra este bazata pe texte scoase din contextul religiei Mozaice si puse in mod fraudulos si nerusinat in noul context al religiei crestine !
Ma mai pui de multe ori sa repet aceasta situatie clara pe care nu vrei sau nu poti sa o pricepi?



Citat :

totusi daca nu intelegi iti mai explic odata situatia similara aberatiei tale

Scuteste/ma te rog de aberatiile tale ilogice care nu tin cont nici macar de realitatea existenta si anume ca profesorul avea ca manual Tanachul iar elevii aveau ca manual Biblia

Citat :

oricine poate vedea ca are mari probleme.

Hai sa facem un sondaj ca sa vedem care din noi doi e mai "batut in cap" ce zici ...?
Nu de alta dar eu vad ca tu la capitolul logica ... esti aiurea rau de tot!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iun 07, 2011 4:29 am

Soimos a scris:
Ele sunt de 3 feluri, argumente din Biblie, deductii logice si documentatii!
1) Le gasesti din plin aici pe forum, ce ar fi sa citesti subiectele?
2) Regula de 3 simple, Isus il lasa pe Petru ca singur mostenitor, Pavel recunoaste existenta Evangheliei Adevaratului Apostol Petru ...dar zice ca aceasta nu are nicio valoare.
3) vezi Bibliografia recomanda despre acest subiect

1. le-am citit, mare parte din ele sunt prostii, luate de pe teologe.org, avand ca surse niste ''nimeni pe lume'' care au vrut sa se afirme cu teoriile lor si niste citate rupte din context
2. ti-am explicat in alt post ce semnifica ''biserica pe aceasta piatra(Petru) si ca ii va da cheile sa lege si sa dezlege tot pe aceasta lume si pe cealalta'' dar tu nimic, batman batman.
3. o sa o revad



Soimos a scris:
Pe asta cu neamurile de unde ai scos-o?
7 ''Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate'' din versetul 7.


Soimos a scris:
Ce sa stiu?
Sa stiu ca sinagoga are alt rol decat Casa Sarlatanilor care nu au nici un Dumnezeu?
Pai asta se vede clar ca doar sinagoga i-a tinut pe evrei uniti astfel incat azi sa aibe tara lor, o tara cu o civilizatie superioara, de la inaltimea careia scuipa coji de seminte in capul ortodoxiei crestine!
daca sinagoga e motivul pentru care evreii au tara lor acuma Very Happy, eu sunt popa. singurul motiv pentru care evreii au tara lor, este sionismul si sper ca stii la ce ma refer.


Soimos a scris:
Evident ...ptr ca Biblia este o alte carte ... cu un alt mesaj decat Tanachul ... si era normal sa o indice clar ptr a urma acel MESAJ si nu vechiul Tanach!
Fapt pe care nu l-a facut ...ptr ca nu era de acord cu mesajul Bibliei
biblia este alta carte cu alt mesaj, dar acest mesaj este al lui, deci nu era nevoie sa mentioneze cartea.



Soimos a scris:
Hai sa facem un sondaj ca sa vedem care din noi doi e mai "batut in cap" ce zici ...?
aici pe forum? pai cine sa voteze, ateii? logic ca or sa voteze cu tine, dar asta nu inseamna ca sunt mai ''batut in cap decat'' tine.



Soimos a scris:
Scuteste/ma te rog de aberatiile tale ilogice care nu tin cont nici macar de realitatea existenta si anume ca profesorul avea ca manual Tanachul iar elevii aveau ca manual Biblia
aici nu este vorba de ce manual avea profesoru sau ce manual aveau elevii. este vorba de o situatie extrem de simpla pe care mataluta nu o intelegi( sau mai bine zis te faci ca nu intelegi). Iisus predicand ceva nou fata de religia mozaica si intarind legile, facandu-le mai puternice cu o insemnatate spirituala mai mare fata de cele primite de Moise, e logic ca cartea de capatai a lui Iisus a fost Torah, dar mesajele lui alcatuiesc NT( si daca ai de gand sa-mi zici ca au fost modificate de Pavel chiar vreau sa-mi arati aici pe forum, scrierile originale nemodificate iar daca nu le ai abtine-te) deci si un copil de gradinita isi dadea seama ca nu era nevoie sa zica de biblie( NT) caci aceasta biblie contine toate mesajele lui.


Sus In jos
Continut sponsorizat





Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Pavel primul ERETIC ... - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Pavel primul ERETIC ...
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Primul homosexual descoperit
» Topic dedicat lui Pavel Corut

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: