Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cele mai mari minciunii ale lumii

In jos 
+7
Corinna
Zian
Apopii
H1perion
buburuzu
remussatala
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 01, 2009 2:44 pm

H1perion a scris:
daca ar casca toata lumea ochii calumea la realitate.. si nu ar mai crede aceste aberatii .. lumea ar fii mult mai linistita .. si siar vedea de viata.. dar vezi , religia aduce multe razboaie.. si mult haos ..fiecare religie are un dumnezeu.. noi avem un dumnezeu .. altii un dumnezeu .. si toti dumnezeii fac miracole..care dumnezeu este cel adevarat? .. voi credeti ca iisus este dumnezeul adevarat..care se naste dintr-o virgina , si se insoara cu propria mama , pentru a devenii tata si fiu in acelasi timp ..
Dar nu crede nimeni nimic. Credinţa oamenilor e mai mult o îndoială faţă de ceea ce spune necredinţa. Ei spun: "Dacă cumva există Dumnezeu în cer?" şi cam atât.

Deosebirea dintre credinţă şi îndoială e că credinţa e un răspuns la o întrebare, pe când îndoiala e o întrebare fără răspuns.

Eu cred că mai mult există la ei dorinţa de a avea o imagine în societate cum că ei ar fi nişte oameni responsabili înaintea Lui Dumnezeu pentru ceea ce fac. Că "răspund" pentru faptele lor.

E mai mult un cult al imaginii de a părea "responsabil".


Mai există şi superstiţia cum că icoamele şi moaştele chiar fac minuni şi vindecări sau pot schimba destine. Unii chiar cred în asta. Dar şi credinţa asta dacă o iei la scuturat ai să observi că la ei e tot o întrebare fără răspuns.


O minte clară care dă răspunsuri clare trebuie să ţină cont de timp şi de spaţiu atunci când vorbeşte despre un eveniment oarecare. Aşa fără să şti când şi unde, oricine ar putea spune orice.

Interesant e că religia a reuşit să îi convingă pe oameni cum că timpul şi spaţiul sunt nerelevante în argumentare şi explicare. Asta e problema.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 01, 2009 5:34 pm

tu ce promovezi?

ce vrei sa dovedesti cand spui ca religia e gresita?(si eu sunt impotriva religiei)... iar asta nu te va face mai bun daca demonstrezi ca esti altceva decat ei.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 01, 2009 5:38 pm

nelu a scris:
tu ce promovezi?

ce vrei sa dovedesti cand spui ca religia e gresita?(si eu sunt impotriva religiei)... iar asta nu te va face mai bun daca demonstrezi ca esti altceva decat ei.
Nu ştiu la ce te referi şi cu cine vorbeşti. Trebuia să citezi mesajul la care răspunzi.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 02, 2009 6:54 pm

ok.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 8:18 am

nelu a scris:
tu ce promovezi?

ce vrei sa dovedesti cand spui ca religia e gresita?(si eu sunt impotriva religiei)... iar asta nu te va face mai bun daca demonstrezi ca esti altceva decat ei.
Faptul ca religia este gresita ...nu ar fi o mare problema !
Problema este ca ea este o facatura mincinoasa facuta cu scopul de a indoctrina, manipula controla si spolia oamenii si una care si-a propus sa conduca omenirea ...si din acestea rezulta caracterul ei periculos ...si din acest context orice atitudine anti religie trebuie vazuta ca extrem de pozitiva!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 5:44 am

Soimos a scris:
1- Moise, Mohamed si Isus au vorbit direct cu Dumnezeu ... adica nimeni inainte in milioane de ani de cand exista homo sapiens si nici dupa ei tot nimeni pana astazi ... ci tocmai ei ...nu vi se pare cusuta cu ata alba?

Nu aveau cum sa vorbeasca cu ceva inexistent, doar daca aveau halucinatii! Oricum dumnezeul biblic este cea mai mare minciuna din istoria omenirii. Ma intreb de multe ori, de ce oamenii sunt mai tentati sa creada in minciuna decat in adevar.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:44 am

Esti tu fraier! Tudorel666 cum vorbea cu Dumnezeu? Incearca si tu, sa vezi ca iti raspunde.
Si degeaba ziceti voi ca Tudorel e nebun ca e chiar sanatos. La mine la servici si seful meu vorbeste cu Dumnezeu si sora lui de asemeni. Sa vezi cum mai interpreteaza scripturile oamenii acestia care sunt direct ghidati de Dumnezeu. Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_wink
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:47 am

care zic ca Dumnezeu e inexistent, sunt ei goi pe dinauntru, ca si clonele fara suflet. Atatia oameni celebri au sustinut existenta lui Dumnezeu, genii...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:49 am

Zian a scris:
Tudorel666 cum vorbea cu Dumnezeu?

Daca i-ai citit postarile de pe spd, atunci poate ai observat ca a spus chiar el ca a avut probleme psihice. Probabil ca este delir mistic, dar poate fi si schizofrenie si nu te lua dupa faptul ca-i merge mintea... schizofrenia este o boala frecventa la oamenii inteligenti, la prosti nu exista fondul necesar aparitiei bolii. Prostii sunt mai expusi diverselor forme de delir.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:52 am

Zian a scris:
care zic ca Dumnezeu e inexistent, sunt ei goi pe dinauntru, ca si clonele fara suflet. Atatia oameni celebri au sustinut existenta lui Dumnezeu, genii...

Adica tu sustii ca oamenii de dinaintea inventarii lui dumnezeu erau toti goi pe dinauntru Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_eek Uite, ca eu sustin ca este tocmai invers, cei ce cred in dumnezeu si-l au in interiorul lor sunt de fapt goi, pentru simplul fapt ca au in interiorul lor nimicul, adica dumnezeul inexistent!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 6:41 pm

Apopii a scris:


Nu aveau cum sa vorbeasca cu ceva inexistent, doar daca aveau halucinatii!

Din ce cauza crezi ca in biserica se aprindea tamaie?

Pai tocmai cu scopul de a-i ameti pe idiotii aflati de fata !

Ca zeitatile se reveleaza prin droguri, fumuri sau ciuperci mistice ...este un lucru bine cunoscut si de samani !

Citat :

Oricum dumnezeul biblic este cea mai mare minciuna din istoria omenirii.

daca ar fi fost numai minciuna ...ar fi fost bine ...dar din pacate minciuna a devenit instrument politic de manipulare a maselor ...si mai nou de cand au aparut pocaitii si echivalentii lor din Islam ... un instrument de fanatizare in masa!

Citat :

Ma intreb de multe ori, de ce oamenii sunt mai tentati sa creada in minciuna decat in adevar.

Pentru ca au fost prostiti de la o varsta frageda si s-au obisnuit cu viata in minciuna asa cum porcului ii place viata in murdarie ...
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 6:49 pm

Soimos a scris:

Ca zeitatile se reveleaza prin droguri, fumuri sau ciuperci mistice ...este un lucru bine cunoscut si de samani !
Ce-ar fi sa luam in calcul si varianta ca toate aceste metode au ca scop adormirea programarilor mentale pentru a intra in contact cu inconstientul? Adica fix cu latura aceea "divina" de care ziceai si tu ca se afla in noi....
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 6:55 pm

Sunt putin cam sceptic in aceasta privinta din cauza ca observ ca nicio religie nu urmeaza aceasta linie a introspectiei ...bineinteles in afara de Yoga ...dar Yoga nu e religie ...poate ceva exceptie face Budismul ...care de altfel este si cea mai corecta si rationala religie pentru ca iti arata o cale in viata si nu credinta intr-o zeitate
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:18 pm

Te inseli! Vezi Filotei sau Isihie Sinaitii...Simeon Noul Teolog, Vasile de la Poiana Marului...

Filotei Sinaitul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:33 pm

Noi vorbeam de religie si nu de cateva personaje care fac exceptie.
Din pacate personajele amintite de tine nu au religia lor
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:35 pm

Rayna, am intrat pe linkul ala...dar imi apare o lista cu mai multe articole...Poti sa-mi zici exact ce sa citesc de acolo? Sau era vorba de toate?
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:40 pm

Nu pricep ce spui, Soimos! Sfintii sunt cei sunt cele mai introspecte fiinte. Ei practica rugaciunea inimii si fac niste tehnici psiho-somatice mai ceva ca la Yoga, ca in Patanjali. Se concentreaza pe o zona speciala si fac respiratii, capata puteri paranormale... Ma refer la sfintii ortodocsi. Noi prostimea nu cunoastem decat acatiste si despre sfintele taine, desi practicarea acestor tehnici psiho-mentale este recomandata tuturor, pentru gasirea Dumnezeului interior, din inima noastra si pentru a putea sa ne omoram patimile, ca altfel nu putem. Crede-ma, la sfintii ortodocsi sunt cele mai tari tehnici de introspectie.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:42 pm

Corinna a scris:
Rayna, am intrat pe linkul ala...dar imi apare o lista cu mai multe articole...Poti sa-mi zici exact ce sa citesc de acolo? Sau era vorba de toate?
Care link?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:43 pm

Rayna a scris:
Nu pricep ce spui, Soimos! Sfintii sunt cei sunt cele mai introspecte fiinte. Ei practica rugaciunea inimii si fac niste tehnici psiho-somatice mai ceva ca la Yoga, ca in Patanjali. Se concentreaza pe o zona speciala si fac respiratii, capata puteri paranormale... Ma refer la sfintii ortodocsi. Noi prostimea nu cunoastem decat acatiste si despre sfintele taine, desi practicarea acestor tehnici psiho-mentale este recomandata tuturor, pentru gasirea Dumnezeului interior, din inima noastra si pentru a putea sa ne omoram patimile, ca altfel nu putem. Crede-ma, la sfintii ortodocsi sunt cele mai tari tehnici de introspectie.
Vorbesti cumva de isihasm? Nu stiu prea multe despre subiect, dar din ce ai scris tu cu rugaciunea inimii, la asta m-a dus cu gandul.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:43 pm

Rayna a scris:
Corinna a scris:
Rayna, am intrat pe linkul ala...dar imi apare o lista cu mai multe articole...Poti sa-mi zici exact ce sa citesc de acolo? Sau era vorba de toate?
Care link?

http://www.resurse-ortodoxe.ro/cartiaudio/filocalia-audio/?dir=Ionut-laptop/Carti%20audio/Filocalia%20audio/Filocalia%20volumul%204/3%20Filotei%20sinaitul&title=3%20Filotei%20sinaitul

Asta
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 7:47 pm

Rayna a scris:
Crede-ma, la sfintii ortodocsi sunt cele mai tari tehnici de introspectie.

Sa inteleg ca acestia sunt un fel de tradatori ai religiei crestin-ortodoxa?

Pai unde te invata ortodoxia ca nu exista Dumnezeu in ceruri si ca trebuie sa-l cauti in tine?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:02 pm

Eu am sesizat ca sfintii nu se rugau la alti sfinti asa cum ne invata pe noi parintele la biserica si nici nu stateau toata ziua in biserici. Unii sfinti stiau multa filosofie si erau la curent cu scrierile vremii. Ex Grigorie Palama
Asadar, interdictiile sunt puse de catre preoti doar pentru prostime, ca ei au grija sa se documenteze...

Corinna,

Ma refeream la Filotei Sinaitul . Acolo se poate asculta audio.

Isihie di Filotei Sinaitii, apoi Nichifor din Singuratate... In general Filocalia 7-8 vorbeste despre asta.
Am inceput si eu acum studiu la sfinti si am luat-o sistematic. Cum studiez unul, cum pun si pe Trilulilu







Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:17 pm

Daca ma uit nitzel la personalitatea parintelui Arsenie Boca... el a terminat si Artele si Medicina, pe langa Teologie. Apoi, in cartile lui, da citate din Heidegger. Se vede ca l-a studiat! Si e foarte destupat la minte. Imi place cum spune despre calugari si fete bisericesti, ca unii sunt "cuiere de haine calugaresti".

Apoi si baiatul lui Noica, Rafael, e foarte invatat. Personalitatile toate sunt oameni de cultura. A ne restrictiona pe noi de la studiu si a ne limita la un univers impus de ei mi se pare rautate iesita din comun.

Am vazut ca in ultimul timp BOR striga pe catolici, ca sunt eretici, ca se adapteaza la toate descoperirile stiintei si si le insusesc, ca sunt de acord cu extraterestrii etc...
Vai, ce amuzant! Popii din BOR sustin ca nu exista extraterestri ci aia sunt draci.

Un nene libidinos, autor important, Sorin Dumitrescu a comparat la o biserica icoanele ortodoxe cu tablourile catolice si sustinea ca icoanele alea sunt mult mai minunat realizate decat tablourile lui Leonardo, Rafael etc

Voi stiti ca mahrama aia rosie care apare in icoanele cu Fecioara Maria la ortodocsi reprezinta placenta Maicii Domnului? Laughing Cu cat patos spunea asta individul ca cateheza! Cred ca ar fi vrut sa ne vorbeasca mai in amanuntime despre virginitate... Embarassed


Ultima editare efectuata de catre Rayna in Vin Mai 21, 2010 8:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:20 pm

Rayna a scris:
Eu am sesizat ca sfintii nu se rugau la alti sfinti asa cum ne invata pe noi parintele la biserica si nici nu stateau toata ziua in biserici.
Exact asta e una din problemele mele cu crestinismul, ca ne trimite sa ii adoram pe altii, in loc sa ne invete sa privim in noi... Si mersi pentru lamuriri cu inregistrarile audio Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_smile
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:30 pm

Asta este din cauza ca Biblia in NT nu ne transmite invataturile lui Isus cele pe care le-a lasat el ca testament lui Petru ...ci este formata din Evanghelii adica Vesti Bune cenzurate si impuse de Pavel ucenicilor sai adica acei falsi apostoli ai bisericii!

Nu vi se pare interesant ba chiar suspect ca tocmai Evanghelia lui Petru nu si-a gasit locul in Biblia crestina?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:30 pm

Corinna a scris:
Rayna a scris:
Eu am sesizat ca sfintii nu se rugau la alti sfinti asa cum ne invata pe noi parintele la biserica si nici nu stateau toata ziua in biserici.
Exact asta e una din problemele mele cu crestinismul, ca ne trimite sa ii adoram pe altii, in loc sa ne invete sa privim in noi... Si mersi pentru lamuriri cu inregistrarile audio Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_smile

Cica noi nu avem discernamat si tre sa ascultam ce au zis sfintii. Ei sunt chipuri ale lui Hristos. In ei se oglindeste Dumnezeu. Asa zic popii aia...
Ortodocsii sunt cei mai inapoiati crestini.
Ca sa invete careva sa practice tehnica psiho-mentala, trebuie sa gaseasca un povatuitor care practica si el si a ajuns la rezultate. E cam greu de gasit, deoarece aia care practica nu ies in fata si se feresc sa recunoasca, de teama sa nu piarda rezultatele. In nici un caz nu sunt printre popi de rand.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:33 pm

Soimos a scris:
Asta este din cauza ca Biblia in NT nu ne transmite invataturile lui Isus cele pe care le-a lasat el ca testament lui Petru ...ci este formata din Evanghelii adica Vesti Bune cenzurate si impuse de Pavel ucenicilor sai adica acei falsi apostoli ai bisericii!

Nu vi se pare interesant ba chiar suspect ca tocmai Evanghelia lui Petru nu si-a gasit locul in Biblia crestina?

Care e evanghelia lui Petru? Sper ca nu e cea a lui Simon Magul? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:37 pm

Dar de ce sa nu ascultam de ce a zis Isus ...asa cum am asculta de Patanjali ...de exemplu!

Problema consta in faptul ca ortodocsii se inchina lui Christos ...adica acel personaj care dupa moartea lui Isus "a inviat" ... trezindu-se apoi seful iadului ...adica Dracu !

Si zau ca daca ii studiem mai atent ...parca se straduiesc sa o demonstreze!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:42 pm

Unde sa il studiezi pe Iisus? Eu am inteles ca evangheliile alea au fost aduse din condei ca sa sune asa cum voia Constantin. Daca ai avea originalele, as spune. Dar si astea, asa cum sunt, daca luam doar ceea ce se spune ca a facut sau a zis Iisus, e suficient ca invatatura. Nu? Nu s-a rugat la sfinti, nu a adresa cuvinte urate nimanui, recunostea un Unic Dumnezeu, respecta legea.... A fost fratele mai mare. Un rabin care interpreta Biblia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:56 pm

Rayna a scris:

Care e evanghelia lui Petru? Sper ca nu e cea a lui Simon Magul? Smile

Nu este acel Simeon xi unul gnostic ...adica calea adevarata pe care ar fi trebuit sa o uremeze crestinismul.

Evanghelia lui Petru numai exista dar este mentionata in Biblie de Pavel

. Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur,


deci iata ca exista Evanghelia lui Petru ...desi niciodata Isus nu i-a lasat mostenire lui Pavel sa scrie o evanghelie care incepe prin a incalca o porunca principala a lui Yahwe ...si anume taiatul imprejur!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 22, 2010 5:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 9:01 pm

Rayna a scris:
Unde sa il studiezi pe Iisus? Eu am inteles ca evangheliile alea au fost aduse din condei ca sa sune asa cum voia Constantin. Daca ai avea originalele, as spune. Dar si astea, asa cum sunt, daca luam doar ceea ce se spune ca a facut sau a zis Iisus, e suficient ca invatatura. Nu? Nu s-a rugat la sfinti, nu a adresa cuvinte urate nimanui, recunostea un Unic Dumnezeu, respecta legea.... A fost fratele mai mare. Un rabin care interpreta Biblia.

Evident ca au fost duse din condei de catre Ieronim la comanda lui Constantin ...dar plecand de la adevarul ca doar acele minciuni sunt "bune si valoroase" (prin impactul produs) .. cele care sunt impletite cu jumatati de adevaruri si astfel servite mai credibile si mai comestebile in sensul ca se inghit mai usor

Plecand de la acest fapt, afirmatiile lui Isus pot fi usor scoase din contextul mincinos in care le-a plasat pavel prin metode moderne de analiza stintifica a textelor.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 22, 2010 11:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 4:31 am

Anticristul spunea mai demult despre niste fraze antisemite introduse in evanghelii, precum cea cu blestemarea smochinului.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 6:56 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Tudorel666 cum vorbea cu Dumnezeu?

Daca i-ai citit postarile de pe spd, atunci poate ai observat ca a spus chiar el ca a avut probleme psihice. Probabil ca este delir mistic, dar poate fi si schizofrenie si nu te lua dupa faptul ca-i merge mintea... schizofrenia este o boala frecventa la oamenii inteligenti, la prosti nu exista fondul necesar aparitiei bolii. Prostii sunt mai expusi diverselor forme de delir.

Daca citesti invataturile sfintilor, vei vedea ca spun ca si Tudorel, ca ei ajung in faza superioara(a comuniunii cu Dumnezeu), sa participe alaturi de el la crearea universului. Cool
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:14 pm

Ha ha ha ...ce aberatie!

Pai daca Fiul Isus ne invata ca Dumnezeu este in noi ...ce sa fi creat acel Dumnezeu din noi ..respectiv din Tudorel ?
O gramajoara maronie cu motz?

Pai poate comuniunea de care pomenesc acestia este comuniunea cu dracu ...ca si ala tot din minciuna e creat !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cele mai mari minciunii ale lumii
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Despre sfarsitul lumii
» Cele mai idioate legi!
» Cele mai ciudate 50 de legi din lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: