Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cele mai mari minciunii ale lumii

In jos 
+7
Corinna
Zian
Apopii
H1perion
buburuzu
remussatala
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:30 pm

Corinna a scris:
Rayna a scris:
Eu am sesizat ca sfintii nu se rugau la alti sfinti asa cum ne invata pe noi parintele la biserica si nici nu stateau toata ziua in biserici.
Exact asta e una din problemele mele cu crestinismul, ca ne trimite sa ii adoram pe altii, in loc sa ne invete sa privim in noi... Si mersi pentru lamuriri cu inregistrarile audio Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_smile

Cica noi nu avem discernamat si tre sa ascultam ce au zis sfintii. Ei sunt chipuri ale lui Hristos. In ei se oglindeste Dumnezeu. Asa zic popii aia...
Ortodocsii sunt cei mai inapoiati crestini.
Ca sa invete careva sa practice tehnica psiho-mentala, trebuie sa gaseasca un povatuitor care practica si el si a ajuns la rezultate. E cam greu de gasit, deoarece aia care practica nu ies in fata si se feresc sa recunoasca, de teama sa nu piarda rezultatele. In nici un caz nu sunt printre popi de rand.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:33 pm

Soimos a scris:
Asta este din cauza ca Biblia in NT nu ne transmite invataturile lui Isus cele pe care le-a lasat el ca testament lui Petru ...ci este formata din Evanghelii adica Vesti Bune cenzurate si impuse de Pavel ucenicilor sai adica acei falsi apostoli ai bisericii!

Nu vi se pare interesant ba chiar suspect ca tocmai Evanghelia lui Petru nu si-a gasit locul in Biblia crestina?

Care e evanghelia lui Petru? Sper ca nu e cea a lui Simon Magul? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:37 pm

Dar de ce sa nu ascultam de ce a zis Isus ...asa cum am asculta de Patanjali ...de exemplu!

Problema consta in faptul ca ortodocsii se inchina lui Christos ...adica acel personaj care dupa moartea lui Isus "a inviat" ... trezindu-se apoi seful iadului ...adica Dracu !

Si zau ca daca ii studiem mai atent ...parca se straduiesc sa o demonstreze!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:42 pm

Unde sa il studiezi pe Iisus? Eu am inteles ca evangheliile alea au fost aduse din condei ca sa sune asa cum voia Constantin. Daca ai avea originalele, as spune. Dar si astea, asa cum sunt, daca luam doar ceea ce se spune ca a facut sau a zis Iisus, e suficient ca invatatura. Nu? Nu s-a rugat la sfinti, nu a adresa cuvinte urate nimanui, recunostea un Unic Dumnezeu, respecta legea.... A fost fratele mai mare. Un rabin care interpreta Biblia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 8:56 pm

Rayna a scris:

Care e evanghelia lui Petru? Sper ca nu e cea a lui Simon Magul? Smile

Nu este acel Simeon xi unul gnostic ...adica calea adevarata pe care ar fi trebuit sa o uremeze crestinismul.

Evanghelia lui Petru numai exista dar este mentionata in Biblie de Pavel

. Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur,


deci iata ca exista Evanghelia lui Petru ...desi niciodata Isus nu i-a lasat mostenire lui Pavel sa scrie o evanghelie care incepe prin a incalca o porunca principala a lui Yahwe ...si anume taiatul imprejur!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 22, 2010 5:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 21, 2010 9:01 pm

Rayna a scris:
Unde sa il studiezi pe Iisus? Eu am inteles ca evangheliile alea au fost aduse din condei ca sa sune asa cum voia Constantin. Daca ai avea originalele, as spune. Dar si astea, asa cum sunt, daca luam doar ceea ce se spune ca a facut sau a zis Iisus, e suficient ca invatatura. Nu? Nu s-a rugat la sfinti, nu a adresa cuvinte urate nimanui, recunostea un Unic Dumnezeu, respecta legea.... A fost fratele mai mare. Un rabin care interpreta Biblia.

Evident ca au fost duse din condei de catre Ieronim la comanda lui Constantin ...dar plecand de la adevarul ca doar acele minciuni sunt "bune si valoroase" (prin impactul produs) .. cele care sunt impletite cu jumatati de adevaruri si astfel servite mai credibile si mai comestebile in sensul ca se inghit mai usor

Plecand de la acest fapt, afirmatiile lui Isus pot fi usor scoase din contextul mincinos in care le-a plasat pavel prin metode moderne de analiza stintifica a textelor.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 22, 2010 11:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 4:31 am

Anticristul spunea mai demult despre niste fraze antisemite introduse in evanghelii, precum cea cu blestemarea smochinului.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 6:56 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Tudorel666 cum vorbea cu Dumnezeu?

Daca i-ai citit postarile de pe spd, atunci poate ai observat ca a spus chiar el ca a avut probleme psihice. Probabil ca este delir mistic, dar poate fi si schizofrenie si nu te lua dupa faptul ca-i merge mintea... schizofrenia este o boala frecventa la oamenii inteligenti, la prosti nu exista fondul necesar aparitiei bolii. Prostii sunt mai expusi diverselor forme de delir.

Daca citesti invataturile sfintilor, vei vedea ca spun ca si Tudorel, ca ei ajung in faza superioara(a comuniunii cu Dumnezeu), sa participe alaturi de el la crearea universului. Cool
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:14 pm

Ha ha ha ...ce aberatie!

Pai daca Fiul Isus ne invata ca Dumnezeu este in noi ...ce sa fi creat acel Dumnezeu din noi ..respectiv din Tudorel ?
O gramajoara maronie cu motz?

Pai poate comuniunea de care pomenesc acestia este comuniunea cu dracu ...ca si ala tot din minciuna e creat !
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 4:55 am

Zian a scris:

Daca citesti invataturile sfintilor, vei vedea ca spun ca si Tudorel, ca ei ajung in faza superioara(a comuniunii cu Dumnezeu), sa participe alaturi de el la crearea universului. Cool

Invataturile sfintilor, adica a acelor oameni care si-au chinuit atat mintea cat si corpul pana ce au luat-o razna, sunt invataturile unor oameni in legatura cu ceva inexistent! Invataturile lor se incadreaza in sfera patologicului, fraierii privesc doar ambalajul frumos facut din vorbe de 'duh' care dau bine si scapa din vedere continutul fad. Sfintii seamana foarte mult cu Iliescu Smile care vorbea mult, dar nu spunea nimic, insa era votat de majoritatea care se uita in 'gura' sa si nu in mintea sa Smile
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 5:28 am

Iliescu pus alaturi de Basescu parca straluce mai tare. Nu crezi? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:49 am

Iliescu era un comunist luminat ...de aia stralucea.
Lumina lui s-a inegrit atunci cand el si mucii de langa el au inceput sa construiasca capitalismul.

Basescu pare luminat desi lumina provine de la lumina becului care se reflecta pe scafarlia lui de betiv chel!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 7:05 am

Bea Base? Surprised
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 9:56 am

Rayna a scris:
Bea Base? Surprised
Ohohoho si inca cum!

Dar numai whisky de buna calitate ...ceea ce il face scuzabil.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 1:02 pm

Tu nu bei deloc?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 1:23 pm

In viata mea nu am fost inca beat ... dar asta nu inseamna ca nu beau cu placere o bere sau un pahar de vin bun sau un mic coniecel frantuzesc ca aperitiv!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mai 24, 2010 6:43 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 3:54 am

Zian a scris:
Iliescu pus alaturi de Basescu parca straluce mai tare. Nu crezi? Smile
"O apa s'un pamant" la fel ca si sfintii vostri care-si dedica viata minciunilor religioase si sfarsesc in delir si mizerie (in sensul propriu). Cand spun asta nu ma refer la sfintii vostri C-tin & co. sau cei facuti pe banda rulanta in functie de interese, ci la cei pe care-i considerati voi adevarati Smile aia de fugeau sa se ascunda de viata si zaceau prin chilii, doar, doar ii va mantui careva Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 8:33 pm

Si revenind la on topic!

Cea ma imare minciuna a istoriei este aceea ca Isus este Fiul lui Dumnezeu !

Stiti vreuna mai mare?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 10:02 am

Soimos a scris:
Si revenind la on topic!

Cea ma imare minciuna a istoriei este aceea ca Isus este Fiul lui Dumnezeu !

Stiti vreuna mai mare?

Tot crestinismul se poate incadra aici si este on-topic Smile Minciuna mai mare nu cunosc Smile 
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 10:11 am

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
Si revenind la on topic!

Cea ma imare minciuna a istoriei este aceea ca Isus este Fiul lui Dumnezeu !

Stiti vreuna mai mare?

Tot crestinismul se poate incadra aici si este on-topic Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_smile Minciuna mai mare nu cunosc Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_smile



dupa spusele lu Soimica care afirma mai demult, ca Dumnezeu locuieste in noi... pai daca Isus e Fiul lui Dumnezeu, si noi suntem!
numa ca asta are de-a face cu credinta.

in concluzie... nu ieeee minciunaaa!!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 5:23 pm

totyo a scris:


dupa spusele lu Soimica care afirma mai demult, ca Dumnezeu locuieste in noi...

Intelegi totul aiurea !
Dumnezeul de care zic eu se numeste Sfanta Viatza care exista si in mine si eu doar atunci pot fi tatal sau daca se grabeste ca la a doua venire sa o
"sfintesc" cu Mir Sfant pe mama-sa !

Dar atunci ... te previn sa scrii cuvincios pe forum ... ca poate din sarcina aceea o sa ma nasc tot eu ... asa cum s-a nascut Isus ...dar bineinteles ca Dumnezeul tau ?
Si nu stii cum se razbuna un Dumnezeu ca mine atunci cand e furios
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 9:38 pm

UPs unde iti e libera exprimare?????
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 9:45 pm

sau dreptul de libera exprimare???de care te langeai mai deunazi tu??
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 26, 2010 4:43 am

Alin Soimosi a scris:
UPs unde iti e libera exprimare?????
A te exprima liber, nu inseamna a nu tine cont de bunul-simt, ci ati exprima ideile neingradit de reguli aberante si necenzurat!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai mari minciunii ale lumii   Cele mai mari minciunii ale lumii - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cele mai mari minciunii ale lumii
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» Despre sfarsitul lumii
» Cele mai idioate legi!
» Cele mai ciudate 50 de legi din lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: