Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Crestinii de la 3D Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Crestinii de la 3D Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Crestinii de la 3D Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Crestinii de la 3D Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Crestinii de la 3D Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Crestinii de la 3D Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Crestinii de la 3D Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Crestinii de la 3D Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Crestinii de la 3D Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Crestinii de la 3D

In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Crestinii de la 3D Empty
MesajSubiect: Crestinii de la 3D   Crestinii de la 3D Icon_minitimeDum Iul 12, 2009 3:41 pm

Au deschis si ei un forum !
Iata ub topic ...si cum a decurs dialogul lui soimos cu ei:

Tema incepe cu popunerea de discutie:


Legile naturii, pe care fizica le studiaza, Dumnezeu le-a creat!
Pamantul, asa cum e, relativ rotund, tot mana Lui l-a facut. E adevarat ca oamenilor le-a trebuit ceva timp sa descopere ca-i asa, dar intr-un final i-au dat de capat.
Este vreo stiinta care sa fie impotriva lui Dumnezeu
?

Reply by Furtuna Dragos on July 2, 2009 at 8:53pm
stiinta prea multa duce la nebunie sau ma rog unii se cred sciesnce man dar habar nu au nimic de Dumnezeu. aseara am surprins o emisiune pe discovery cica '''biblia secreta'' si nu am vazut d ecat ca oamenii de stiinta aberau fara numar,numai
prostii..halal stiinta.


Reply soimos on July 5, 2009 at 11:26am
1) Evident...exact din acest motiv nu religia si credinta sunt Calea catre divinitate ... ci Stinta si Cunoasterea !

2) Una singura ..."stinta credintei" ... adica religia ...si asta ne confirma chiar realitatea istorica cand nber dezvaluie ca Stinta si Credinta nu fac casa buna impreuna ...motiv ptr care toti cei care ludecau liber si cercetau "legile divine: adica cele mai sus numit legi ale naturii ...fizica etc... au fost vanati si ucisi de catre Biserica!

Reply by soimos on July 5, 2009 at 11:28am

Dar credinta a proasta ...fara stinta ...unde duce? ...cuma la divinitate?
furtuna dragos said:
Reply by soimos on July 5, 2009 at 12:11pm


Stai linistit ...ca totul este normal ...si probabil asa trebuie sa fie caci Dumnezeu stia de la creatie ce se va intampla!
Nu scrie chiar in Geneza ca omul dupa ce a mancat din fructul oprit (al ratiunii) ...a devenit "Unu ca Noi?"
Deci totul e ca la matrix ...se inscrie in programul initial ...si totul e sub control!

teo said:"Nuexista un YHWH al evreilor ...ci doar un YHWH al religiei evreilor … ptr ca zei nu sunt ai vre-unei natii ...ci doar al religiilor...." nu e nevoie sa tii teoria chibritului, stii foarte bine ce am vrut sa spun ..

Reply by Soim moshe on July 9, 2009 at 4:10p
Vezi ...exact de asta te previne Dumnezeu sa te feresti!
Ia uite aici ce scrie ...sau crezi ca Dumnezeu bate campii:

Capitolul 13
1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,
2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el,
şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i
ştii şi să le slujim acelora,
3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător
de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru....
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii,
Ce zici ...nu ti teama sa asculti de toti farisei sau alti neaveniti si sa neglijezi o LEGE a lui Dumnezeu?


furtuna dragos said:
Dumezeu se descopere inimilor sincere Wink
iar un om care cauta sa inteleaga si sa demonstreze stiintific prezenta LUI evident ca nu reuseste decat sa abereze.
co cromozomii care-i treaba?de ce are maimuta mai multi decat omul?

Evident ca ar abera daca ar reusi sa demonstreze ceea ce nu exista!
Nu zic ... Domane Feri ca nu exista Dumnezeu ...ci doar ca crestinii nu au Dumnezeu ...tot asa cum nu au nici scriptura inspirata de Dumnezeu ...ci doar scripturile iudeilor ..(.ca toti evanghelistii au fost in cel mai bun caz iudeo-crestini ) faptul ca parintii bisericii au furat sau deturnat scripturile evreilor nici pe departe nu inseamna ca l-au
deturnat si pe YHWH din ceruri ca sa-l converteasca la crestinism ...sau macar sa tradeze sinagoga in care era pana atunci slavit!
Tocmai ca nu l-au putut fura pe YHWH din ceruri ...si-au facut si crestinii pe Yehova al lor ...care spre deosebire de YHWH cel care nu a avut niciodata fi si nu are nici azi asa cum nu a avut inainte de toti
vecii ...Yehova are un fiu facut cu o femeie ...si asta e ceva grav!!!
Poti sa fi Tata si Ne-Tata in acelasi timp? Adivca in sinagoga nici azi nu e tata ...dar in biserica e Tata ceresc!
Daca raspunsul este DA ...atunci lucrurile se agreaveaza ...inseamna ca poate fi si Dracu si Dumnezeu in acelasi timp ...si cand ma gandesc pe cine imi cere Isus sa iubesc ...ma apuca groaza!

Cu cromozomii ...se poate !
Tinand cont ca omul seamana cu o maimuta 98.8 % ...asa cum o dovedesc indubitabil cercetarile stintifice ...iar Dumnezeu zice ca l-a facut pe OM dupa chipul si asemanarea Sa ...adica tot asemanator cu o maimuta ... probabil ca numarul de cromozomi in plus face ca apropierea maimutei de Dumnezeu ...sa fie mai mare decat a omului ...si ca
probabil ca la apusul civilizatiei umane ...vom vedea scenariul din filmul Planeta Maimutelor !


teo said:cite="http://www.crestin3d.net/forum/topics/este-stiinta-impotriva-lui
Si cam care e dupa parerea ta acel YHWH al evreilor? Acel care aduce moarte si blestem peste oameni nevinovati? Care e vina faraonului, din moment ce acest YHWH al tau, spune ca El insusi a impietrit inima lui faraon, ca sa se vada slava lui! Care slava? Aia prin care a adus 10 urgii ucigand oameni nevinovati? Asta vroia al tau Dumnezeu, sa impietreasca inima unui om ca sa poata aduce blestem si moarte?
Citat :

Si cam care e dupa parerea ta acel YHWH al evreilor?
Dragu meu teo...Ai cam inceput cu stangul!
Nu exista un YHWH al evreilor ...ci doar un YHWH al religiei evreilor … ptr ca zei nu sunt ai vre-unei natii ...ci doar al religiilor....asta justifica faptul ca in religia Mozaica YHWH cel fara copii ... pretinde respectarea legilor Sale ...si alt "yahwe" dar cu copii ...ne cere sa
urmam cu totul alte legi.
Aceasta este si "marea problema" a crestinismului ...ptr ca se pleca de la premiza ca YHWH nu joaca rol dublu asa cum ar juca Satana de exemplu ...

Citat :

Acel care aduce moarte si blestem peste oameni nevinovati?
Pai daca asa este El … trebuie sa Il ac cepti sau respingi asa cum este EL … ptr ca pr Dumnezeul din ceruri nu-L pot schimba oamenii!
Si nici nu are omul de rand caderea sa judece faptele lui Dumnezeu!
Citat :

Nu prea iti cunosti Dumnezeul si nici planul Lui.
Dar oare cine poate sa spuna ca il cunoaste pe Dumnezeu?
Pai daca Dumnezeu s-ar lasa cunoscut ...am vorbi de stinta ...si nu despre credinta!
Cu atat mai putin poti sti despre planurile lui citind texte scrise acum 3000 de ani!
Singura posibilitate sa II cunosti “planul” ...este DIALECTICA ...adica studiul si analiza caii pe care a strabatut-o societatea umana din preistorie si pana azi!
Ea singura ne poate arata o directie clara ptr ca in mod sigur omenirea parcurge Calea trasata de El!
Citat :
.
Si ce daca maimmuta se aseamana cu omul?
Nu asta era tema ...ci faptul ca concluzia acestei afirmatii ne duce la concluzia ca Dumnezeu insusi se aseamana cu o primata ...caci si omul tot o primata este ...nu?
Citat :

Ceea ce uiti tu e ca omul si animalul se deosebesc fundamental, printr-un element ce nici un animal nu-l are si nu-l va putea avea vreodata, pentru ca acel element e pus de Dumnezeu doar in om: constiinta de sine.
Cam gresit ...toate animalele au constinta de sine …chiar si animalele cu chip uman care nu se deosebesc prea mult de porci sau berbeci … ptr ca sunt ramase la stadiul de animal … constiinta de sine face parte din “legile” pe care Dumnezeu le-a scris in codul nostru genetic!
Deci ceea ce ne diferentiaza pe noi oamenii de animale nu este constinta de sine ...ci CONSTINTA binelui si a raului ...aia de l-a facut pe om ca sa fie: “ca Noi” (Dumnezei)

Citat :

Acesta e darul care ne face deosebiti si care ne face sa cautam divinitatea. Din cele mai vechi timpuri omul a fost religios,
Incontestabil … era si firesc sa fie asa atunci cand nu se cunosteau explicatiile unor fenomene naturale coplesitoare ...incepand cu tunetul si fulgerul si altele.
Citat :

a cautat sa intre in legatura cu lumea de dincolo de el tocmai pentru ca a fost "impins" de constiinta,
Poate ai vrut sa spui de naivitate si de nestinta dar si de dorinta de a nu-i pierde definitiv pe cei care ii erau foarte dragi si nu mai sunt intre noi ...dar si de frica ca viata care ne este atat de draga tuturor se poate sfarsi brusc ...si ce e mai rau ...FARA CONTINUARE!

Citat :

iar constiinta e ceva dumnezeiesc.
Fara discutie!
Dar constinta cea de care vorbesc eu ...si nu cea “de sine” ptr ca si un ucigas in serie e constient de sine … adica de existenta sa … dar nu are asimilata in mentalul sau … constinta binelui si a raului!

Ce vina au avut cei din Ierihon, de i-a nimicit Dumnezeu pe toti? Copii, batrani, femei? Ce vina sa fi avut un bebelas de a hotarat Dumnezeu sa-l taie in bucati? Cum te-ai fi simtit tu in armata lui Iosua, stand cu sabia in mana in fatza unui copil de 2 ani jucandu-se in nisip si Dumnezeul tau sa-ti spuna: ucide-l? Cum te-ai fi simtit tu cu sabia in mana intrand intr-o casa si vazand ascunsi intr-un colt o mana cu copiii ei, ghemuiti si speriati, fara aparare, asteptandu-si osanda? Un astfel de Dumnezeu ai tu? Crud, violent, razboinic, cu mainile patate de sange?
Nu prea iti cunosti Dumnezeul si nici planul Lui.

Si ce daca maimmuta se aseamana cu omul? Asa a hotarat Dumnezeu, sa faca o varietate de animale, iar cel mai asemanator cu omul sa fie maimuta. Ceea ce uiti tu e ca omul si animalul se deosebesc fundamental, printr-un element ce nici un animal nu-l are si nu-l va putea avea vreodata, pentru ca acel element e pus de Dumnezeu doar in
om: constiinta de sine. Acesta e darul care ne face deosebiti si care ne face sa cautam divinitatea. Din cele mai vechi timpuri omul a fost religios, a cautat sa intre in legatura cu lumea de dincolo de el tocmai pentru ca a fost "impins" de constiinta, iar constiinta e ceva dumnezeiesc.

Furrtuna dragos said: hotaraste Dumnezeu nu muta si nu schimba nimeni. si daca se incumeta cineva nu ramane nepedepsit. cine-i omul sa spuna ca nu-i bine ce face EL?daca EL asa hotaraste asa ramane si asa sa fie.


Asa este !
Dar la care Dumnezeu te referi? Yahwele cel fara copii inainte de toti vecii care si astazi este slavit in sinagoga ...sau la Dumnezeul crestin Tatal ceresc ?

Ca nu cred ca pot nfi doi YHWH ...unu cu fii si unul fara fii ...si nici nu am auzit ca Yahwele cel fara copii sa fi fugit de la mozaici la crestini ...doar de dragul de a avea fi cu Maria?

"asta justifica faptul ca in religia Mozaica YHWH cel fara copii ... pretinde respectarea legilor Sale ...si alt "yahwe" dar cu copii ...ne cere sa urmam cu totul alte legi"

legea morala pe care Dumnezeu o cere respectata e aceeasi. pe de alta parte, Dumnezeu spune in Geneza: "sa facem om..." - plural.
Iar Isus spune la un moment dat, unui olog "pacatele iti sunt iertate", iar fariseii contrariati, spun cam asa: "cine se crede? Numai Dumnezeu paote ierta pacatele", si aveau dreptate. Isus continua: si ca sa vedeti ca am putere sa iert pacatele: "omule ridicati patul si umbla" Isus a afirmat despre sine ca e Dumnezeu, ca e egal cu Tatal si a demonstrat asta.


Vezi ...exact de asta te previne Dumnezeu sa te feresti. Ia uite aici ce scrie ...sau crezi ca Dumnezeu bate campii:

Capitolul 13
1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,
2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el,
şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i
ştii şi să le slujim acelora,
3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător
de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru....
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii,
Ce zici ...nu ti teama sa asculti de toti farisei sau alti neaveniti si sa neglijezi o LEGE a lui Dumnezeu?


furtuna dragos said:Eu nu stiu decat de un singur Dumnezeu,Tatal,Fiul si Sfantul Duh. Isus care acum 2000 de ani a Murit ca noi care credem in EL sa avem viata vesnica Wink Dumnezeul atotputernic care este creatorul acestei planete si a universului cu tot ce cuprinde. Cel care totdeauna m-a ajutat cand mi-a fost greu,a fost si este tot timpul langa mine Wink alt Dumnezeu nu cunosc si nici nu exista.


Tu poti sa crezi si in Baba Oarba ...ca nu are importanta ce crezi tu ...important este ceea ce spune DUMNEZEU ..si el spune ASTA:

Isaia 43.11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

sau te pomenesti ca Dumnezeu era beat cand a spus asta?

teo said: Nu exista o constiinta de sine separata de constiinta binelui si raului.
Exista doar CONSTIINTA pusa de Dumnezeu, datorita careia avem constiinta de sine si ideea de bine si rau. Animalele nu au constiinta de sine, ele nu pot spune ca Descartes odinioara pe cand era in transee: "gandesc deci exist". Asa ceva doar omul are. Animalele au ceea ce se cheama instinct.

Soimos said: Foooarte gresit!
Ar ctrebui sa te mai uiti la documentare pe tema asta ... asta ptr ca banuiesc ca nu ai prea mult timp de citit si ca e mai rapid si mai usor sa vezi decat sa citesti ...ca sa poti singur constata ca problema ta e bine depasita si sprijinita cu studii stintifice bine documentate ... ca si animalele " gandesc si deci exista"
Iar despre Constiinta Binelui si a raului ...aia intradevar nu exista decat la Adevaratii Oameni ...si nu la animale ...si cu atat mai putin ... la bestiile cu aspect uman!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Iul 28, 2009 7:12 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Crestinii de la 3D Empty
MesajSubiect: Re: Crestinii de la 3D   Crestinii de la 3D Icon_minitimeDum Iul 12, 2009 5:01 pm

eo said: Mai sunt si altele exemple.
Hai sa nu le amestecam si sa ramanem in planul realitatii ... tu sti ca VT este de fapt Tanachul religiei mozaice !
Daca nu documenteaza-te ...si daca Da ...mergem mai departe ... dar faptul ca Clerul Mozaic recunoaste ca Tanachul nu este text inspirat de Dumnezeu ci scris de oameni ...doar CANONIZAT ca sfant ...ca Stefan cel Mare si Sfant...deci nefind inspirat de Dumnezeu ...cum poti gasi tu prorociri "divine" in acel text? mai ales ca in Deuteronom (despre care se spune ca este Exact Legea lui Dumnezeu ...se spune ca sa te feresti
de proroci ...citatul ti l-am dat mai inainte si nu vreau sa ma repet.
Cat despre Qumran ...textele lui sunt atribuite unei perioade ce se intinde intre 150 de ani inainte si 70 de ani dupa moartea lui Isus.(These manuscripts generally date between 150 BCE to 70 CE.)http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Sea_scrolls

Furtuna dragos said: este vorba despre prorocii mincinosi care fac semne si minuni care chiar se implinesc si spun poporului sa se ia dupa alti dumnezei,dumnezei pe care sau de care nu s-a auzit.. prin astfel de oameni Dumnezeu pune credinta oamenilor la incercare sa vada daca ii sunt fideli,loiali si credinciosi.

presupun ca te supara porunca Domnului de a fi omorat acel proroc mincinos care prin viclenia lui urmarea sa ii insele pe credinciosi,sa ii abata de la calea cea drapta si desigur ca dorea sa nu fie mantuiti,sa nu fie slujitorii Domnului ci slijitorii satanei.


Ma bucur ca ai inteles ceea ce scrie acolo ...da la capacitatea de a analiza acel text ...pot zice ca ai esuat!
Iti mai dau o sansa si o mana de ajutor:
Gandeste-te ca acel text "Porunca Divina" ...ca doar de aceea face parte din Deuteronom ...este data de un Dumnezeu care "nu stia " ca are fii in cer ...caci daca avea poate se referea la ei ...ceea ce nu a facut ...ba chiar din contra... si de un Dumnezeu care zice ca nu exista alt Dumnezeu si alt Mantuitor decat EL insusi!

Manastire intr-un picior ...ghici cine e mantuitorul care s-a afirmat prin minuni ?
Si incearca sa aplici raspunsul la porunca din Deuteronom?

Furtuna dragos said manastire intr-un picior eu am dau cu un motor Smile


despre Domnul Isus nu se poate spune ca s-a afirmat prin minuni cum fac unii 'afirmache'' din ziua de azi.

>>>>>>>>>>>>>
evident ca nu ...el s-a afirmat prin minuni asa cum au facut-o cei de atunci ...adica cei descrisi in Deuteronom ...ai vazut tu ca acel citat din Deuteronom 13.1 sa se refere la cei de azi?
<<<<<<<<<<<<<<

prim Sa venire pe pamant,cea de acum 2000 de ani a fost prevestita,vechiul testament in intregime arata prima sa venire pe pamant si toti oamenii de la Adam incepand asteptau un mantuitor.

>>>>>>>>>>>
Evident ...toti il asteptau pe Mesiah... adica Conducatorul providential care sa ii scoata din suferinte si nevoi ...asa cum viseaza si romanii la toamna la alegerile prezidentiale!
Sau tu nu sti ca “functia “ de messiah la evrei este o functie de om viu ...adica de leader spiritual !
>>>>>>>>>>>>>>

simbolistica jertfelor (pentru iertarea pacatelor)din V.T. indrepta atentia oamenilor catre Mantuitorul nostru care s-a dat pe Sine,a luat toata povara si vinovatia nostra asupra Lui ca noi sa fim indreptatiti si sa dobandim viata vesnica.

<<<<<<<<<<<<<<<
Asta nu se discuta caci asa este !
Problema apare atunci cand te documentezi si vezi tot in Cartile lui Moise ca Dumnezeu cerea sacrificii de animale pentru ca acestea prin sangele lor sa spele pacatele oamenilor ...asa cum vedem ca a poruncit Dumnezeu in cartea a 4-a a lui Moise ...Numeri 29,12-39
Deci nu era criza de detergent rosu ptr spalarea pacatelor omenirii nici pana la Isus … ia sa vedem ce zice scriptura:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

...adica cu alte cuvinte a fost preferata jertfa inutila a Fiului Domnului in locul jertfei prin taierea animalelor! Caci Isus a murit in locul acestora ...si ca sa nu mai fie nevoie de jertfe sangeroase.Iar “Taina Eucharistiei ne invata sa mancam un pic de paine “corpul lui Isus” in loc de corpul animalului sacrificat ...si in loc de sangele acestui animal ...sa gustam un pic de vin
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

evreii in timpul lui Isus credeau ca EL a venit sa-i scape de sub robia Romana dar nici vorba ,El a venit sa-i scape de sub robia pacatului.

>>>>>>>>>>>
Pai de ce sa fi avut evrei nevoie de asa ceva … cand ei isi spalau pacatele asa cum le-a cerut Dumnezeu ?
Sau tu crezi ca Dumnezeu se razgandeste?

Mai citeste odata citatele de mai sus!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

scriptura spune ca fiecare este robul lucrului de care este stapanit.
evreii au stiut ca El este Mantuitorul dar nu l-au recunoscut,si pilat a stiut ca EL este.
au cerut pe barnaba sa fie eliberat,nu pe Domnul nostru in care nu se gasea nici o vina,pe EL l-au rastignit.

>>>>>>>>>>>>>>
Cum sa nu fi stiut ?
Pai pe cine vana Pavel daca nu pe cei care il credeau pe Isus ca Mantuitor ?

Isus a fost un rabin cu carisma care a fost urmat de multimi inca din prima clipa ...si exact acesta a fost motivul ptr care clerul Mozaic si Stapanirea Romana au dorit sa scape de el!

Mai da greu cu voi ...desi sunteti tineri ...vad ca aveti impregnate in voi “teoriile” bisericii Romei ...dezamagit ...ma asteptam sa fiti cu mintile mai deschise ...nu cu aceleasi povesti mincinoase lansate de Imparatul Constantin!

Ia vedeti ...citatele mele sunt false ? ...sau credtei ca ce spune Dumnezeu este un zero pe care fasii apostoli ai bisricii le pot inlocui ca sa vor ei?

Pai cine e Dumnezeul … o fi cumva Biserica si apostolii ei? prim Sa venire pe pamant,cea de acum 2000 de ani a fost prevestita,vechiul testament in intregime arata prima sa venire pe pamant si toti oamenii de la Adam incepand asteptau un mantuitor.
simbolistica jertfelor (pentru iertarea pacatelor)din V.T. indrepta atentia oamenilor catre Mantuitorul nostru care s-a dat pe Sine,a luat toata povara si vinovatia nostra asupra Lui ca noi sa fim indreptatiti si sa dobandim viata vesnica.
in V.T. se spune ca va veni din samanta lui David? se spune...si N.T. confirma aceasta Osana Fiul lui David. evreii in timpul lui Isus credeau ca EL a venit sa-i scape de sub robia Romana dar nici vorba ,El a venit sa-i scape de sub robia pacatului.
scriptura spune ca fiecare este robul lucrului de care este stapanit.
evreii au stiut ca El este Mantuitorul dar nu l-au recunoscut,si pilat a stiut ca EL este.
au cerut pe barnaba sa fie eliberat,nu pe Domnul nostru in care nu se gasea nici o vina,pe EL l-au rastignot

Reply by liviu Daca este vreo stiinta care sa fie impotriva lui Dumnezeu?
scriptura zice ca da: "[..] fereşte-te de flecăriile lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei, pe nedrept numite astfel" (1Timotei 6:20).

Totusi, noi crestinii suntem - printre altele - si "prudenti ca serpii", asa ca nu ne avantam sa facem speculatii inutile. mai degraba vom face impreuna o prima distinctie necesara; dar nu inainte de a incerca sa gasim ceva care s-ar putea sa constituie un lucru comun al celor doua domenii de cercetare. Se pare ca tocmai intrebarea "De ce?" ar fi aceea la care incearca sa gaseasca un raspuns satisfacator, atat stiinta, pe de o parte, cat si religia pe de alta parte.. . In aceste conditii, conflictul intre cele doua pare iminent!

Dar sa NE OPRIM (putin) si sa-L cunoastem si noi pe Dumnezeu, dupa cum este scris. Si iata ce mai putem observa: ca in timp ce stiinta intelege prin intrebarea "De ce?" = "din ce cauza?"; religia cauta sa-i dea omului un sens (adica directie, si mai ales o semnificatie existentei sale). asadar, religia intelege prin intrebarea "De ce?" mai degraba "cu ce scop?"
Acum putem deja sa rasuflam mai usurati, intrucat vedem ca discutiile in contradictoriu pe aceasta tema nu-si au vreun rost, din moment ce aceste doua domenii sunt mai degraba precum paiele si graul. asa ca n-are nici un rost sa le amestecam, dupa cum este scris. Smile
Sus In jos
 
Crestinii de la 3D
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Au crestinii lege?
» Cum au renuntat crestinii la Isus
» Sfarsitul Lumii si "viata" de dupa moarte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: