Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre Diavol si Pacat

In jos 
+3
Apopii
buburuzu
Soimos
7 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeVin Ian 22, 2010 9:43 am

Un intelept proverb popular ne invata ca hotul se teme de furat!

Folosind aceasta inteleapta logica care ne prezinta o realitate. sa ne intrebam in contextul unui paralelism ... de ce se teme Diavolul?

Bineinteles ca de pacat!

Oare de ce? ....pai nimic mai simplu decat o explicatie bazata pe logica.

Omul dupa caderea in pacat, avand acces direct la "cunoastere a binelui si a raului" (conf Genezei) nu ar fi putut accepta dupa acesta trezire a constintei, o lume in care raul ar fi fost permanent, generalizat si atotputernic ...dar mai ales "dat pe fata". Raul trebuia sa fie bine ascuns si frumos invesmantat in straie (citeste cuvinte) frumoase, care sa justifice inteligent motivele bicisniciei de a pedepsi ceea ce nu ii convine(de ex. a gandi liber, interesul fata de stiinta, acestea erau "erezii" si trebuiau pedepsite prin arderea pe rug)

Va dati seama ca intr-o lume condusa de un Diavol sincer si deschis, unul care ar fi permis generalizarea vadita a raului, oamenii deveniti constienti simtindu-se negativ afectati de tot ceea ce era negativ, ar fi intors pe data roata impotriva raului indreptandu-se catre bine ... si astfel diavolul ar fi ramas somer.

Salvarea a gasit-o diavolul in cuvinte care prostesc lumea, adica prin religie (instrument dovedit de realitate dar si de scripturi ca fiind diabolic) si astfel diavolul campion universal intr-ale inselatoriei si al bicisniciei a impacat prin vorbe inselatoare si capra si varza.
Adica c ontinuarea operei sale de a face rau ...dar si dorinta oamenilor de a nazui catre bine si frumos, aceste doua tendinte au un acoperis comun prin scriptura, iar oamenilor li se serveste de 2000 de ani vorbe goale dar frumoase ...si fapte diabolice!
Pentru a tine echilibrul intre acestea, Diavolul pretine oamenilor sa nu comita ei greseli repetate, si nici fapte rele incluzandu-le in termenul de pacat, si astfel le-a interzis prostimii,.
Acest fapt i-a creat avantajul ca desi Diavol fiind, el se putea legitima arata ca sustinator doar a lucrurilor bune si frumoase, si astfel fiind crezut mai usor ca Dumnezeu si ca atare cu priza la populatie, in timp ce "raul" era institutionalizay si rezervat bisericii sale si slujbasilor sai (clerul care binecuvanta tunul si cerea sa mori in numele Domnului)...

Rezerva de suflete de care are Diavolul nevoie ptr a tine viu focul iadului, erau si mai sunt asigurate si dirijate de catre slujitorii sai din biserica, prin diferite forme de vanzare, numite botezuri, fie din stadiul de copil indreptat pe calea lui, fie ca si adult (smintit prin cuvinte), asa cum vedem sub forma mult grava la neoprotestanti.

Nota Bene.
Isus nu cere nimanui niciodata sa se scalde in rau pentru a intra in biserica sa (caci el era total anti-biserica, si nici nu cere botez pentru a i se urma Cale si Invataturile, nici macar nu recomanda oamenilor pentru a se purifica in interior scaldatul purificator in rau pentru ca apa raului este murdara si infectata.

Scaldatul in rau asa cum il vedem azi, adica "botezul", este pasul care consfinteste incheierea etapei de pregatire si marele pas de se inrola activ(vinde sufletul) unei biserici ...care stim bine pe baza de dovezi, ca este inventia Diavolului.

Isus in schimb vorbeste de un botez prin invatatura si o nastere "de sus", adica prin CONSTIINTA! ... adica ceva ce nu are nimic comun nici cu Credinta, Religie sau Biserica, ci tocmai cu inversul ei ...Scoala si Cunoasterea ...adica STIINTA! (caci omul prin cunoastere a devanit OM si tot prin cunoastere (adica stiinta) si-a dezvoltat inteligenta accedand la Constiinta.

Iar pentru ca aceasta lucrare diabolica trebuia sa fie sprijinita prin cuvinte, Diavolul si-a impins slujbasii sa fure o scriptura a unei alte religii, sa foloseasca un personaj istoric proeminent al acelei religii(Isus) pentru a da credibilitate planului sau marsav.

Astfel punand in gura lui Isus, cuvintele mincinoase ale slujitorilor sai, s-a facut o scriptura noua, bazata pe furt intelectual completata printr-o minciuna sfruntata, carte creata ca indreptar pentru slujitorii sai, dar si baza pentru a justifica milioanele de crime, (vezi vanatoarea de vrajitoare) prin care o "biserica" criminala a fost impusa ca institutie de stat de catre un criminal in serie ca si Constantin, si astfel a putut devenit cea mai mare organizatie diabolica din istoria umanitatii ...asa cum ne-o dovedesc fara tagada FAPTELE ei.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Ian 23, 2010 8:25 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Ian 23, 2010 6:31 pm

crestinii macar cred in ceva, asa limitati cum sunt, pe cand tu faci pe razvratitul impotriva a ceva ce esti convins ca nu o sa apara taman maine

asa cum au spus-o niste oameni inteligenti,nu te poti razvrati impotriva a ceva ceea ce tu nu crezi ca exista dar sa-ti rasfrangi frustrarile asupra unui lucru pe care nu esti in stare sa-l intelegi nici macar la suprafata..asta e patetic intr-adevar.
de ce nu vorbesti mai bine de fotbal? ca la asta se pricepe toata lumea?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Ian 23, 2010 7:38 pm

nelu a scris:
crestinii macar cred in ceva, asa limitati cum sunt,

Si ateii cred draga Nelule ...diferenta este in faptul ca atei cred in lucruri dovedite de altii ca existente (caci nu le poti sti pe toate, mai trebuie sa si crezi) pe cand credinciosii cred in cai verzi pe pereti ...sau in finte supranaturale din cer ...fara sa aibe macar habar unde e cerul.
Citat :

pe cand tu faci pe razvratitul impotriva a ceva ce esti convins ca nu o sa apara taman maine
Fanatismul religios bazat pe smintire ...a aparut de mult ...si inca mai este si astazi puternic, deci am impotriva cui sa lupt!

Citat :

asa cum au spus-o niste oameni inteligenti,nu te poti razvrati impotriva a ceva ceea ce tu nu crezi ca exista
Ce nu exista ...religia, biblia si biserica ..?
Sau tu crezi ca fac lunar naveta Munchen - Timisoara cu avionul doar ca sa il vad pe Dumnezeu?
Citat :

de ce nu vorbesti mai bine de fotbal? ca la asta se pricepe toata lumea?
La asta nu ma pricep eu ...si in plus de asta nu pot sa vorbesc asa cum vorbesti tu despre "dumnezeu" si sa ma dau mare cunoscator al sau, pentru ca vezi bine Dumnezeu nu se lasa cunoscut prin biserici si religii ...ci tot prin stinta ... si asta vezi clar in spitale unde Dumnezeul din fiecare (adica cel de care vorbeste si Isus) ... ajuta aproape pe fiecare.

Deci daca Dumnezeu nu se lasa cunoscut, si nici tu nu-l cunosti ...nu crezi ca ai fi mai apropiat de normalitate daca ai discuta de fotbal si nu de el?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Feb 27, 2010 7:50 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 9:35 am

“Tot ce e bun in lumea asta e nascocit de Diavol: muierile frumoase, primavara, purcelul prajit, vinul, in toate astea e mana Diavolului. In vreme ce bunul Dumnezeu i-a facut pe calugari, posturile, ceaiul de musetel si muierile urate, pfui!”
Nikos Kazantzakis – Zorba Grecul
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 1:39 pm

“Jupane, striga el, am multe lucruri sa iti spun, n-am iubit pe nimeni niciodata cum te iubesc pe tine, am multe lucruri sa iti spun, dar cu limba nu izbutesc. Asa ca o sa le dansez! Da-te la o parte, sa nu te calc in picioare! Inainte! Hop! hop!” Despre Diavol si Pacat Icon_wink
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras
otilia


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 56
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 3:49 pm

Apopii a scris:
“Tot ce e bun in lumea asta e nascocit de Diavol: muierile frumoase, primavara, purcelul prajit, vinul, in toate astea e mana Diavolului. In vreme ce bunul Dumnezeu i-a facut pe calugari, posturile, ceaiul de musetel si muierile urate, pfui!”
Nikos Kazantzakis – Zorba Grecul

Despre Diavol si Pacat Icon_biggrin

Ca ai amintit de Zorba,un fragment din film.Interpretarea lui Anthony Quinn a fost geniala:

Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeLun Mar 01, 2010 2:29 pm

Despre Diavol si Pacat Icon_smile
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeLun Mar 01, 2010 8:26 pm

Cam ce vroiai sa spui Ziane?
Hsai incepe ca pe urma compectez eu golurile.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
otilia
Pedestras
Pedestras
otilia


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 56
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeLun Mar 01, 2010 9:56 pm

I s-a blocat mouse-ul pe emoticonul ala si de asta nu poate spune nimic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 8:24 pm

Probabil din cauza ca acel mouse nu era un mouse normal ci o intrupare a diavolului !
Si asta nu ar fi de mirare atunci cand stim bine ca popi sunt ahtiati dupa "ochii diavolului" ...cu care au posibilitatea sa cumpere muuulte lucruri diavolesti ...de ex chiar si un computer care legat la internet are putere mai mare decat Dumnezeu ...cel putin conf. proverbului "Scientia potentia est" ...si zau ca internetul stie muuult mai multe decat Biblia!
Sau?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeJoi Mar 04, 2010 5:50 am

Pe internet sunt multe informatii reale, dar circula si biblia precum un virus. Cu toate morfismele pe care le sufera, risca sa ajunga un virus cu imunitate mare, dar avandu-se prea mult grija de haina sa din lana de oaie i se vede tot mai usor continutul de lup Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
amanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 10:55 am

virusi ai tu in cap,si asta te face asa imun la orice tine de inteligenta
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 4:48 pm

Daca as fi atat de prost incat sa cred in basmele biblice si intr-un dumnezeu inexistent, atunci as exclama: mare-i gradina ta doamne si plina de virusati!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:29 am

amanda a scris:
virusi ai tu in cap,si asta te face asa imun la orice tine de inteligenta
Nu-ti sta bine sa vorbesti asa ... nu numai din cauza ca asa te invata Isus (despre care tot vorbesti in necunostiinta de cauza...asa cum vedem aici) ci mai ales pentru ..ca inteligenta nu vine din credinta a prosta. ci din cunoastere rationala ...si cred ca e la mintea cocosului ca aceasta nu are nimic comun cu religia ... ci cu cercetarea stintifica!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 2:13 pm

Soimos a scris:
amanda a scris:
virusi ai tu in cap,si asta te face asa imun la orice tine de inteligenta
Nu-ti sta bine sa vorbesti asa ... !

cine vorbeste!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 2:16 pm

nelu a scris:

cine vorbeste!
Nu-ti fa probleme, ca zice bine si stie ce zice, spre deosebire de tine care rar spui ceva inteligibil!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 2:19 pm

mai bine rar decat deloc... merci! Despre Diavol si Pacat Icon_wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 3:02 pm

nelu a scris:
Soimos a scris:
amanda a scris:
virusi ai tu in cap,si asta te face asa imun la orice tine de inteligenta
Nu-ti sta bine sa vorbesti asa ... !

cine vorbeste!
Eu nu sunt vandut satanei ca sa ascult de ce zice in Marea Carte a Minciunii pentru prostit prostii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 5:57 pm

mei soimica

si cine prosteste cum se numeste?

o fi si ala prost?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:52 pm

Acela care zice cainelui, caine si porcului, porc ...cum este ?
Cumva prost?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 10:15 pm

Despre Diavol si Pacat Drunken_smilie
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre Diavol si Pacat Empty
MesajSubiect: Re: Despre Diavol si Pacat   Despre Diavol si Pacat Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre Diavol si Pacat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ateismul privit ca pacat
» Despre Iad
» Despre "Starchild"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: