Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Sarbatorile de iarna

In jos 
+5
DRAGOS
EmaLovesJesus
Fernando
Soimos
Apopii
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 6:54 pm

Mihai12 a scris:
DRAGOS a scris:
Soimos, ei doar aleg ce le place, adica orice lucru ce nu are legatura cu religia crestina inseamna DIAVOL
E nu chiar tot, dar ceea ce iti place tie, ezoterismul, este un fel de luciferianism mascat.


DRAGOS a scris:
Interesant ca inca mai sunt oameni care cred in nasteri din fecioara
1 la mana, prin inseminare artificiala, o virgina poate ramane gravida si sa nasca. 2 la mana, sunt femei cu himenul elastic, iar daca barbatul e din pacate slab dotat, o poate penetra fara ca acesteia sa i se rupa himenul; in concluzie poate ramane gravida si sa nasca. 3 la mana, Dumnezeu in atotputernicia lui, nu poate face in asa fel incat sa lase o femeie gravida? Ar putea usor crea un spermatozoid, cu care sa lase o femeie gravida; sau dumnezeul tau, la fel ca si cel al lui Pavel Corut, este mai impotent asa de fel?

DRAGOS a scris:
Oamenii inca nu au inteles ca acolo e ceva simbolic, adica toti zeii se nasc pe 25 decembrie, din FECIOARE, si mort pt 3 zile
Ce zei s-au nascut pe 25 decembrie? Singurul care se pare ca s-ar fi nascut pe 25 decembrie, ar fi Mithra, dar nu se stie sigur, caci este doar o legenda. Apoi nicaeri nu scrie ca Iisus s-ar fi nascut pe 25 decembrie. Vad ca si acum sustii prostiile din pseudo-documentarul Zeitgeist. Pe langa asta, nici un zeu indicat in Zeitgeist, nu a fost crucificat sau mort pentru 3 zile si apoi sa fie inviat.



DRAGOS a scris:
si asa s-a hotarat in conciliu de la EFES ca maria a fost fecioara
Afirmatia asta ai mai facut-o. Ea nu iti apartine tie, ci dereglatului mintal, Pavel Corut. Este falsa:

http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Ephesus


Desi ti-am mai atras atentia ca este o minciuna, continui s-o repeti si fara sa iti dai seama, dai rau de tot in penibil

Astept raspuns doar de la DRAGOS


Imi place ezoterismu fiindca sunt satanist asta in primu rand, in al doilea rand cand afirmi ca dumnezeu e omnipotent nu e dovada la cum naste o fecioara si eu nu m-am referit la inseminare de sperma, ca nu vorbeam de nastere cu un om ci nastere cu unu care e numit dumnezeu parca si tot nu ai raspuns mama mariei parca era si ea supusa pacatului stramosesc nu??? ca el se transmite in aceptiunea voastra religioasa Wink
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 6:54 pm

Black velvet a scris:
Colindele - origini

Inițial, colindele aveau o funcțiune rituală, anume aceea de urare pentru fertilitate, rodire și belșug. Acest obicei era legat fie de începutul anului agrar (adică de venirea primăverii), fie de sfârșitul său (toamna, la culegerea recoltei). Pe de altă parte, un scop des întâlnit al colindelor era acela de alungare a spiritelor rele și de reîntâlnire cu cei plecați pe tărâmul celălalt. În acest sens, ele moștenesc funcțiunea sărbătorilor păgâne ale Saturnaliilor, Calendelor lui Ianuarie și a Dies natalia Solis Invicti. Peste timp, din semnificația inițială a colindelor s-a păstrat doar atmosfera sărbătorească, de ceremonie, petreceri și urări.” Wikipedia

Primii care au dus vestea nasterii mantuitorului Isus au fost crestinii.]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 6:57 pm

DRAGOS a scris:
si tot nu ai raspuns mama mariei parca era si ea supusa pacatului stramosesc nu??? ca el se transmite in aceptiunea voastra religioasa Wink
Prin ''conexiunea'' cu Duhul Sfant, s-a curatat orice urma de pacat
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Isus   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 7:01 pm

Mihai12 a scris:
DRAGOS a scris:
si tot nu ai raspuns mama mariei parca era si ea supusa pacatului stramosesc nu??? ca el se transmite in aceptiunea voastra religioasa Wink
Prin ''conexiunea'' cu Duhul Sfant, s-a curatat orice urma de pacat
Ea a fost cea mai neprihanita si credincioasa intre fecioare.De aceea Dumnezeu a luat un trup curat de fecioara,si Duhul Sfant a zamislit acolo pe Isus .
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 7:02 pm

EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
Colindele - origini

Inițial, colindele aveau o funcțiune rituală, anume aceea de urare pentru fertilitate, rodire și belșug. Acest obicei era legat fie de începutul anului agrar (adică de venirea primăverii), fie de sfârșitul său (toamna, la culegerea recoltei). Pe de altă parte, un scop des întâlnit al colindelor era acela de alungare a spiritelor rele și de reîntâlnire cu cei plecați pe tărâmul celălalt. În acest sens, ele moștenesc funcțiunea sărbătorilor păgâne ale Saturnaliilor, Calendelor lui Ianuarie și a Dies natalia Solis Invicti. Peste timp, din semnificația inițială a colindelor s-a păstrat doar atmosfera sărbătorească, de ceremonie, petreceri și urări.” Wikipedia

Primii care au dus vestea nasterii mantuitorului Isus au fost crestinii.]

Gresesti, aia nu se numeau crestini ci GNOSTRII Wink acum sper ca nu vei zice si tu ca masonii ca GNOSTICISM inseamna CUNOASTERE, o inseamna dar nu in aceste situatii...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 7:04 pm

[quote="DRAGOS"]
EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
Colindele - origini

Inițial, colindele aveau o funcțiune rituală, anume aceea de urare pentru fertilitate, rodire și belșug. Acest obicei era legat fie de începutul anului agrar (adică de venirea primăverii), fie de sfârșitul său (toamna, la culegerea recoltei). Pe de altă parte, un scop des întâlnit al colindelor era acela de alungare a spiritelor rele și de reîntâlnire cu cei plecați pe tărâmul celălalt. În acest sens, ele moștenesc funcțiunea sărbătorilor păgâne ale Saturnaliilor, Calendelor lui Ianuarie și a Dies natalia Solis Invicti. Peste timp, din semnificația inițială a colindelor s-a păstrat doar atmosfera sărbătorească, de ceremonie, petreceri și urări.” Wikipedia[/quote

Primii care au dus vestea nasterii mantuitorului Isus au fost crestinii.]

Gresesti, aia nu se numeau crestini ci GNOSTRII Wink acum sper ca nu vei zice si tu ca masonii ca GNOSTICISM inseamna CUNOASTERE, o inseamna dar nu in aceste situatii...
Gnostrii? Shocked Poate gnostici, nu gnostrii, cum zice incultul de Corut. Dragose, repeti informatii fara sa le verifici si devii penibil. Primii crestini erau total diferiti fata gnostici, care au aparut ceva mai tarziu( cateva decenii mai tarziu).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 22, 2011 9:14 am

Mihai12 a scris:
Dragose, repeti informatii fara sa le verifici si devii penibil. Primii crestini erau total diferiti fata gnostici, care au aparut ceva mai tarziu( cateva decenii mai tarziu).
Voi sunteti ca piticii care vorbesc despre marul Albei ca Zapada, unii vorbesc de partea Verde altii de partea rosie!
Fiecare aveti dreptate in felul vostru!
Dar ca sa intelegeti corect situatia trebuie sa intelegeti ca dupa crucificarea lui Isus au ramas mai multe secte diferite.

Secta inventata de Pavel este cea care a luat-o pe directia din care mai tarziu se va naste religia crestina, ... dar au existat si alte secte care au luat-o catre crestinismul gnostic, pentru ca erau si alte curente gnostice in afara de cel crestin, de ex. gnosticismul iudaic, gnosticismul elenistic, gnosticismul pagan si altele, unele din ele aparand cu mult inaintea gnosticismului crestin.

Prin urmare primii crestini erau bineinteles diferiti de gnostici ptr ca aveau la baza sarlataniile falsului apostol Pavel, ceea ce gnosticismul crestin nu avea, fiind muuuult mai apropiat de ceea ce propovaduia Isus!

Sunt convins ca daca gnosticismul nu ar fi fost interzis de crestinismul-sarlatanist, religia care ar fi avut la baza gnosticismul+invataturile lui Isus ar fi fost cu totul alta.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 22, 2011 9:17 am

Daca tot suntem pe topicul Sarbatori de Craciun va dedic cu drag o colinda de Craciun la toti membrii forumului:

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 22, 2011 10:55 am

Soimos a scris:
Secta inventata de Pavel este cea care a luat-o pe directia din care mai tarziu se va naste religia crestina
Laughing Laughing Laughing Secta inventata de Pavel? =))))))))))))))))))))))))))) Esti de groaza mai soimule.



Soimos a scris:
Sunt convins ca daca gnosticismul nu ar fi fost interzis de crestinismul-sarlatanist, religia care ar fi avut la baza gnosticismul+invataturile lui Isus ar fi fost cu totul alta.
Mai copil razgaiat, nici macar nu stii cu ce se mananca gnosticismul dar afirmi ca el ar fi trebuit sa fie astazi. Ia enumera-mi si mie cateva invataturi gnostice sa vad daca stii. Gnosticismul traieste si astazi si sta la baza invataturilor masoneriei mai copilas razgaiat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 22, 2011 1:54 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Secta inventata de Pavel este cea care a luat-o pe directia din care mai tarziu se va naste religia crestina
Laughing Laughing Laughing Secta inventata de Pavel? =))))))))))))))))))))))))))) Esti de groaza mai soimule.
Oi fi eu de groaza pentru tine, ptr ca eu imi bazez afirmatiile pe realitati demonstrabile, si demonstrate clar de altii inaintea mea ...si aceia sunt de parere ca numele religiei nu ar trebui sa fie crestina ...ci pavelista/paulista, ..iar Pavel are o colectie de carti dedicate lui, bineinteles de catre fosti teologi sau filozofi, sub titluri de genul + Pavel cel mai mare sarlatan al omenirii!
Unul dintre acestia era chiar filozoful german Nietsche

Citat :

Mai copil razgaiat, nici macar nu stii cu ce se mananca gnosticismul dar afirmi ca el ar fi trebuit sa fie astazi.
Poate vrei sa-mi spui tatic razgaiat, ptr ca zici tu am o varsta dubla decat o ai tu.
Taticule ... eu am invatat ca atunci cand nu stiu ceva, pot sa ma documentez rapid, ca doar suntem in era Internetului si nu al rugaciunilor si a lumanarilor de sau!

Asa ca in cateva minute din Nestiutor poti deveni Atoatestiutor, si ptr asta trebuie doar sa-l consulti pe Maritul si Atotputernicul Dumnezeu Internet, si pe Apostolii lui Sfantul Google si precista Wikipedia!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 27, 2011 10:53 pm

EmaLovesJesus a scris:
Primii care au dus vestea nasterii mantuitorului Isus au fost crestinii.]

De ce-i spui mantuitor? Daca ar fi mantuit ceva s-ar fi vazut, dar asa, nu se vede nimic mantuit!

Citeam pe alt topic, cate sute de popi s-au facut vinovati de pedofilie, asta nu-i un pacat? Daca este pacat, inseamna ca n-a existat niciun mantuitor si niciun sacrificiu pentru a spala pacatele oamenilor! Pacatele au fost si sunt din ce in ce mai multe, deci mantuitorul tau ce a facut, a mantuit cumva speciile care au disparut de pe planeta?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 7:15 am

Poate ca nu se vede,dar cu siguranta ca cei care au certitudinea mantuirii,o simt din plin.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 8:36 am

[quote="EmaLovesJesus"]
Black velvet a scris:

Primii care au dus vestea nasterii mantuitorului Isus au fost crestinii.]

Oh ... ce zici tu este o mare minune!

Adica crestinii au vestit venirea lui Christos? ...si asta zau ca este mare minune!
Este ceva ca si cum hitleristii au vestit nasterea lui Hitler, si asta este fara indoiala o minune, si se aseamana cu Minunea Sfintei Treimi atunci cand Isus ca Parte a Treimii indivizibile a participat ...bineinteles crestineste, la insamantarea fecioarei Maria, ca din aceasta sarcina sa se nasca tot el insusi si astfel sa se implineasca minunea de a fi si propriul sa fiu, dar si propriul sau tata!

Iata cate minuni ne arata ca intradevar Isus-Christos este Dra.... ahh pardon ... am vrut sa zic Dumnezeu

Nici nu ma mir ca un asemenea mare "dumnezeu" isi spune singur Lucifer!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 8:45 am

Pai daca ei au trait in compania Domnului Isus,ei au fost primii care au mers la mormant si au vazut ca Domnul Isus a inviat dintre cei morti,cine putea sa spuna si altora,daca nu ei?Cand un proces este in desfasurare se iau in considerare marturiile celor care au fost acolo si au vazut cum s-au desfasurat lucrurile.Martorii oculari,nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 8:59 am

EmaLovesJesus a scris:
Pai daca ei au trait in compania Domnului Isus,ei au fost primii care au mers la mormant si au vazut ca Domnul Isus a inviat dintre cei morti,cine putea sa spuna si altora,daca nu ei?
Tu esti sigura ca nu ti s-a stricat ceasornicu?
La voi crestinii copii se nasc in mormant?
Poi cum sa anunte cineva nasterea lui Isus tocmai la inmormantarea lui?
Esti sigura ca nu glumesti!

Citat :

Cand un proces este in desfasurare se iau in considerare marturiile celor care au fost acolo si au vazut cum s-au desfasurat lucrurile.Martorii oculari,nu?
NU!
Ba chiar din contra!
Acei martori la evenimente nu l-au vazut pe Isus pe cruce convertindu-se la religia crestina, ci bietu vagabond a murit pe cruce in religia parintilor sai fara sa se dezica de ea!
Ce este mai grav(ptr tine) este adevarul ca nici ucenicii lui nu s-au considerat crestini pana la moartea lor, ci doar SECTANTI MOZAICI din secta Nazariteanului! ...evident ca nu ma refer la sarlatanul Pavel ptr ca Pavel nu este ucenic al lui Isus ci un criminal aflat in serviciile celor care l-au ucis pe Isus, criminal care daca a vazut ca nu are sanse sa opreasca cresterea acestei secte a Nazariteanului, s-a hotarat sa o distruga dinauntrul ei, fapt care i-a reusit 100%, ptr ca vedem cum toti crestinii ii urmeaza minciunile, urinandu-se pe Legea lui Yahwe, ptr ca acea Lege strica lucrarea diabolica a lui Christos!
Care lucrare diabolica ?
Aceea prin care au fost ucisi in bestiale chinuri zeci de milioane de oameni nevinovati!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:46 am

Domnul Isus a inviat din morti!El este viu in inima mea.Ucenicii lui Isus au devenit crestini,dupa Cristos.Ei au fost primii crestini,nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 2:09 pm

EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus a inviat din morti!
Si eu am patit la fel!

Citat :

El este viu in inima mea.
Da ...prin inchipuire!
Dar de cand inchipuirea a devenit realitate?
S-au am scapat eu miracolul asta si nu stiu ca s-a schimbat lumea?

Citat :

Ucenicii lui Isus au devenit crestini,dupa Cristos.Ei au fost primii crestini,nu?
NU!
Odata ca nici Isus nu a fost crestin si la fel nici ucenicii lui!

Primii crestini sunt acele comunitati care l-au urmat pe Pavel!

sper ca ai inteles asta ,,,ca daca e nevoie iti dau un link!
Ce limbi straine stii ca sa stiu ce linkuri sa-ti dau??
Sper sa nu-mi raspunzi ca doar glasolaia?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 2:39 pm

Isus insusi a fost crestin.El este Cristosul!
Limba engleza.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 3:27 pm

EmaLovesJesus a scris:
Isus insusi a fost crestin.El este Cristosul!
Limba engleza.
Isus nu avea cum sa fie crestin si nici Christos ca el nu era grec!
El putea fi doar messiah sau mesianic ...dar asta nu erau nici ucenicii sai ptr ca toti au murit in aceeasi religie in care s-au nascut!
Adica religia mozaica, eventual unii dintre ucenici in SECTA Nazariteanului !
Ai retinut bine?
SECTA nu religie, adica secta Nazariteanului, o secta de religie mozaica, o secta care accepta Legile lui Dumnezeu si nu le socotea drept GUNOAIE ci le respectau!
Crestinismul a plecat de la Pavel ...nu de la Isus, iar Pavel era un ucigas de crestini care pe drumul Damascului si-a dat seama ca nu Isus cel mort este problema, ci INVATATURILE lui Isus, acestea trebuiau omorate, si exact asta a facut, din acest motiv nu gasesti in Biblie invaturile ucenicilor lui Isus, ci doar invataturile lui Pavel scrise de ucenicii sai printre care Luca si Marcu.

cele de mai sus nu ti le-am scris tie, ptr ca tu nu esti atat de deschisa la adevar incat sa intelegi ce am scris, este scris ptr tinerii care ne citesc si au mintea deschisa ptr informatii si obisnuita cu exercitiul logicii !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 6:26 pm

Vorbesti din ale tale. După ce s-a înălțat în cer, discipolii i-au răspândit învățăturile,
ceea ce a dus la formarea celei de-a doua mari religii monoteiste
universale - creștinismul. Principalele surse ce descriu viața lui Iisus sunt evangheliile canonice ale Noului Testament, despre care se presupune că au fost scrise de doi dintre discipolii săi direcți, numiți și apostoli, și de doi discipoli indirecți.
Conform credinței și tradiției religioase creștine, Iisus Hristos este Mesia (Unsul lui Dumnezeu) prevestit de profeții evrei ai Vechiului Testament. Soteriologia
creștină învață că răstignirea și moartea lui Iisus, ca ofrandă
rituală, urmată de învierea și de înălțarea Sa la cer, au răscumpărat
păcatele lumii, făcând posibila mântuirea. Conform aceleiași tradiții, mama lui Iisus este Maria, iar tatăl său este Dumnezeu Tatăl.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 6:32 pm

EmaLovesJesus a scris:
Isus insusi a fost crestin.El este Cristosul!
Limba engleza.

grin A fost doar un mit si altii au profitat de asemanarea cu miturile vechi pentru a face religia crestina si a omora oameni ca sa le vare pe gat prostia asta doh

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Jan-Luyken.-Burning-in-Amsterdam-in-1549.-Engraving.-XVII.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 6:44 pm

Isus Hristos este cat se poate de viu!!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 6:54 pm

EmaLovesJesus a scris:
Isus Hristos este cat se poate de viu!!

grin tavaleala hohot

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 9:27 pm

Razi tu razi,Harap-Alb! Sa vedem noi cine rade la urma,rade mai bine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Isus Hristos este cat se poate de viu!!
Este atat de viu ...ca si ciolanele i-au putrezit de mult!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:24 pm

Nt,nt!Te inseli,El va reveni si orice ochi il va vedea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:33 pm

EmaLovesJesus a scris:
Nt,nt!Te inseli,El va reveni si orice ochi il va vedea.
Si nu ti-e frica daca va revenii?

Cum ii vei explica atunci motivul ca ai intrat in biserica ucigasilor lui si ai calcat in picioare Legile Dumnezeului sau?

Mi-e in locul tau mi-ar fi foarte frica!

Noroc ca nu sunt crestin si nu CRED ci STIU ca de acolo unde este el ...NIMENI nu se mai intoarce ...decat eventual ca reincarnare!


Dar si acest lucru este putin probabil in viitorii 2000 de ani ptr ca tocmai a murit reincarnarea lui ...adica Hitler!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:42 pm

Eu am pace cu Dumnezeu si un loc pregatit in raiul Sau.Astept revenirea Lui pe nori !Daca as fi in locul tau,mi-ar fi frica.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 28, 2011 11:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu am pace cu Dumnezeu si un loc pregatit in raiul Sau.Astept revenirea Lui pe nori !Daca as fi in locul tau,mi-ar fi frica.
De unde stii tu ca exista Rai?
Nu cumva tot din NT ala scris de niste oameni posedati de stana carora chiar Isus le-a dat puterea ca sa lucreze cu Diavolul?

Arata-mi si mie unde in VT gasesti o afirmatie in care Yahwe sa faca vorbire despre Rai!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 7:40 am

Haide sa facem abstractie de credinta,sa vorbim ca doi oameni ,pur si simplu.Care din lucrarile mele ti se par ca sunt ale diavolului?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 9:42 am

EmaLovesJesus a scris:
Haide sa facem abstractie de credinta,sa vorbim ca doi oameni ,pur si simplu.Care din lucrarile mele ti se par ca sunt ale diavolului?

Sunt chiar foarte multe dovezi care ne arata acest lucru!

Faptul ca selectezi doar acele versete biblice care iti convin, iar pe acelea care nu iti convin refuzi sa le accepti!

Faptul ca ptr tine ce spune Dumnezeu sau Isus nu are nico valoare ptr ca ptr tine mai valoroase sunt cuvintele unor cioflingari sau criminali!

Faptul ca tu nu accepti Legea si urmezi legile impuse de un criminal care s-a remarcat in uciderea crestinilor

Sau faptul ca ne prezinti o realitate imaginata de tine ca un adevar care sa ne convinga ...toate acestea sunt dovezi ca esti in slujba minciunii si ca te-ai VANDUT Diavolui!

Ar mai fi si altele, dar cred ca deja acestea sunt suficiente sa te indemne sa iti faci ordine in idei si in prioritati!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 11:46 am

Toate traditiile si datinile Craciunului sunt PAGANE! De cate nerusinare au putut da dovada crestinii, ca sa-si aduca ei pe tamplarul lor rastignit, care nici macar nu s-a nascut de craciun si sa-i serbeze ziua la aceasta data?

Aha, le-a placut sarbatoarea si datinile ei si ce-au zis, hai ca-i buna pentru noi, ca pagani nu mai exista ca i-am taiat si ars pe toti, cel putin asa credeau ei.......
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 12:05 pm

Soimos a scris:
Faptul ca selectezi doar acele versete biblice care iti convin, iar pe acelea care nu iti convin refuzi sa le accepti!
Ce ma enerveaza specimenele ca tine, acele specimene care isi arunca gunoiul in curtea altuia. Adica tu, Alexandru, cunosti doar cateva versete din toata biblia si le folosesti doar pe acelea ignorandu-le pe restul, ai nesimtirea sa acuzi ca ceilalti selecteaza versetele biblice care le convin hohot hohot Trebuia sa intrii in politica ca doar ai toate atuurile: mincinos, excroc, nesimtit etc. Cred ca ii intreceai pe alde Basescu, Iliescu sau Nastase Wink Wink
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 29, 2011 12:07 pm

Black velvet a scris:
Toate traditiile si datinile Craciunului sunt PAGANE! De cate nerusinare au putut da dovada crestinii, ca sa-si aduca ei pe tamplarul lor rastignit, care nici macar nu s-a nascut de craciun si sa-i serbeze ziua la aceasta data?

Aha, le-a placut sarbatoarea si datinile ei si ce-au zis, hai ca-i buna pentru noi, ca pagani nu mai exista ca i-am taiat si ars pe toti, cel putin asa credeau ei.......
Desteptul lu' peste, aceste crestinari ale sarbatorilor pagane s-au facut pentru a-i crestina mai usor pe pagani. Mare e gradina domnului si multi ca Black Velvet sar gardul pirat
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatorile de iarna   Sarbatorile de iarna - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Sarbatorile de iarna
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: