Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cum sa devii ateu Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cum sa devii ateu Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cum sa devii ateu Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cum sa devii ateu Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cum sa devii ateu Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cum sa devii ateu Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cum sa devii ateu Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cum sa devii ateu Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cum sa devii ateu

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 10:31 am

Sunt doua reguli principale si grele pentru oricine doreste sa devina un “ateu”. Daca esti tentat, ai grija. Nu este un lucru usor de facut.

Prima regula este sa ignori designul din natura. Il vei vedea peste tot; de la plante, la atomi, la pasari si albine, la anotimpuri, la designul corpului omenesc, la designul pestelui, florilor, fructelor, picioarelor, si chiar a ciupercilor. Si desigur, uimitorul ochi. Oriunde te uiti si oriunde nu te poti uita, vei vedea design.

Acum vine partea cea grea. Ignora simtul realitatii dat de Dumnezeu. Admite ca tot ceea ce a facut omul este facut de om, dar sa fie lipsit de compromisuri si de neclintit faptul ca totul a aparut din nimic, fara nici un Designer. Odata ce ti-ai rezervat perspicacitatea de a face asta, incoroneaza-te ca fiind inteligent. Foarte. Apoi gaseste alti atei care iti vor confirma ca esti cu adevarat inteligent.

A doua regula este sa “crezi’. Acest lucru este foarte important, pentru ca daca lasi sa te cuprinda indoiala, vei ajunge la teama, si acesta poate fi un lucru infricosator in cazul in care miza este un loc numit “iad”.

Crede ca esti corect in credintele tale. Crede ca evolutia este intr-adevar adevarata. Crede ca este stiintifica. Crede ca nu exista verigi lipsa, si crede ca Richard Dawkins stie despre ce vorbeste.

Crede ca esti o maimuta, si ca nu esti responsabil din punct de vedere moral deoarece maimutele nu au absolute morale. Crede ca, constiinta ta ti-a fost data de pariniti si de societate, nu de Dumnezeu (intotdeauna foloseste un “d” mic pentru Dumnezeu daca este posibil).

Sa cresti ca si ateu, va trebui sa inveti limba “credinciosilor” – fraze precum “Nu exista creatie”, “Evolutia este un fapt dovedit”, si puternica expresie “Flying Spaghetti Monster”( ce zici Soimos? Very Happy ). Invata arta fina “cut and paste”, si sa raspunzi cu “Straw man”! Asta inseamna ca nu trebuie sa raspunzi la orice provocare.

Toate acestea te vor face inteligent. Niciodata sa nu contesti evolutia, si sa nu gandesti pentru tine insuti.

Fa aceste lucruri, si vei fi capabil sa te numesti un ateu. Cat de tare! Ei bine, ar trebui sa spun, ca oricum nimeni nu poate sa fie un ateu adevarat pentru ca ai nevoie de “cunostinta absoluta” sa spui ca nu exista Dumnezeu. Deci, pana cand vei fi omniscient (ca si Dumnezeu), poti doar sa pretinzi ca esti un ateu adevarat.



sursa: http://ateilor.wordpress.com

Superb articolul. Stau si ma intreb daca voi cei de pe forum, ati citit tutorialul asta, caci urmarindu-va, ati respectat pasii lui.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 11:39 am

GaSpAr a scris:
Prima regula este sa ignori designul din natura. Il vei vedea peste tot; de la plante, la atomi, la pasari si albine, la anotimpuri, la designul corpului omenesc, la designul pestelui, florilor, fructelor, picioarelor, si chiar a ciupercilor. Si desigur, uimitorul ochi. Oriunde te uiti si oriunde nu te poti uita, vei vedea design.

Este curata nebunie sa pui frumusetea Naturii pe seama unui dumnezeu inventat de niste primitivi!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 11:42 am

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Prima regula este sa ignori designul din natura. Il vei vedea peste tot; de la plante, la atomi, la pasari si albine, la anotimpuri, la designul corpului omenesc, la designul pestelui, florilor, fructelor, picioarelor, si chiar a ciupercilor. Si desigur, uimitorul ochi. Oriunde te uiti si oriunde nu te poti uita, vei vedea design.

Este curata nebunie sa pui frumusetea Naturii pe seama unui dumnezeu inventat de niste primitivi!
dar atunci ce ti se pare normal sa-l scoateti din ecuatie pe Dumnezeu? Dumnezeu nu este inventat de primitivi( aceo primitivi de care vorbesti erau mult mai evoluati spiritual decat tine si mult mai inteligenti) ci el exista din totdeauna. Infinitul nu poate fi creat sau inventat
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 11:48 am

GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Prima regula este sa ignori designul din natura. Il vei vedea peste tot; de la plante, la atomi, la pasari si albine, la anotimpuri, la designul corpului omenesc, la designul pestelui, florilor, fructelor, picioarelor, si chiar a ciupercilor. Si desigur, uimitorul ochi. Oriunde te uiti si oriunde nu te poti uita, vei vedea design.

Este curata nebunie sa pui frumusetea Naturii pe seama unui dumnezeu inventat de niste primitivi!
dar atunci ce ti se pare normal sa-l scoateti din ecuatie pe Dumnezeu? Dumnezeu nu este inventat de primitivi( aceo primitivi de care vorbesti erau mult mai evoluati spiritual decat tine si mult mai inteligenti) ci el exista din totdeauna. Infinitul nu poate fi creat sau inventat

Dumnezeu si Capitanul Nemo sunt de aceeasi factura, adica personaje din romane! Daca vreunul din ei ar exista in realitate, s-ar arata oamenilor sa-i vada!

Dar, Nemo inflacareaza imaginatia copiilor amatori de Jules Verne, iar dumnezeu pe cea a maturilor cu gandire puerila!

Daca aveti vreun dumnezeu real, de ce nu-l aratati oamenilor? Va e rusine cu el, e cumva urat, handicapat, are prea mult par in nas? Daca nu, de ce-l tineti ascuns?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:12 pm

argumentul de baza al ateilor: Daca eu nu l-am vazut pe Dumnezeu, el nu exista. cat de superficial
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:18 pm

GaSpAr a scris:
argumentul de baza al ateilor: Daca eu nu l-am vazut pe Dumnezeu, el nu exista. cat de superficial

Hai sa o formulam si altfel ... daca Dumnezeu nu exista ...bineinteles ca nici stiinta cu cele mai perfectionate metode a putut descoperii cele vazute si nevazute ... totusi nu a putut sa descopere nici cel mai mic semn in legatura cu Creatorul King Kong!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:22 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
argumentul de baza al ateilor: Daca eu nu l-am vazut pe Dumnezeu, el nu exista. cat de superficial

Hai sa o formulam si altfel ... daca Dumnezeu nu exista ...bineinteles ca nici stiinta cu cele mai perfectionate metode a putut descoperii cele vazute si nevazute ... totusi nu a putut sa descopere nici cel mai mic semn in legatura cu Creatorul King Kong!
puteai sa scrii de la inceput cu numele asta nu era nevoie sa scrii cu Apopii. deci ce a descoperit stiinta? cele vazute si cele nevazute?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:35 pm

GaSpAr a scris:
puteai sa scrii de la inceput cu numele asta nu era nevoie sa scrii cu Apopii. deci ce a descoperit stiinta? cele vazute si cele nevazute?
Esti pampalau daca crezi ca eu si Apopii suntem aceasi persoana!
Uite daca platesti bine te fac moderator ptr o ora, ca sa vezi ca el posteaza de pe alt IP decat mine ...si niciodata nici un mesaj al nostru nu are un IP comun!

Deci Stiinta a descoperit muuuuult mai mult decat ceea ce poti tu cu capul tau de credincios sa iti inchipui!

Stiinta este instrumentul cunoasterii care il transforma pe om in "mantuitor" iar societatea dezvoltata datorita progresului tehnico-stiintific a devenit de mii de ori mai Dumnezeu Adevarat decat acel "dumnezeu" mic si impotent caruia i te inchini tu!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:40 pm

hai ma zi ce a descoperit stiinta, nu incepe iar cu tratarea de sus, zi-mi ce a descoperit stiinta despre lumea nevazuta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:51 pm

GaSpAr a scris:
hai ma zi ce a descoperit stiinta, nu incepe iar cu tratarea de sus, zi-mi ce a descoperit stiinta despre lumea nevazuta.
Orice om cu o minima cultura generala stie ceea ce tu se pare ca inca nu stii!
Asa ca datorita lacunelor URIASE pe care le ai in domenii de baza ale cunoasterii stintifice, nu are rost sa -mi pierd timpul cu nestiutorii=credinciosii ... ptr ca raspunsul meu nu va avea nici un efect asa cum nu are nici o picatura de apa pe o stanca fierbinte!

Sfatul meu este sa incepi cu Stintele Naturii manualul de clasa a 3 si a 4-a ...si copacel copacel dupa ce parcurgi materia pe care nu ai invatat-o la timpul ei la scoala, poate ajungi in 10 ani de studiu la nivelul minim de cultura pe care ar fi trebuit sa-l ai la absolvirea clasei a VIII-a.
Nu o lua ca o jignire ...dar este un raspuns la nivelul intrebarii pe care mi-ai pus-o!

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 12:58 pm

GaSpAr a scris:
puteai sa scrii de la inceput cu numele asta nu era nevoie sa scrii cu Apopii.

Te rog sa-ti justifici aceasta afirmatie pe care ai facut-o de mai multe ori sau tu ai impresia ca pe forumul asta este permisa orice afirmatie cu caracter manipulatoriu facuta asupra userilor?

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 8:25 pm

L-am suspendat ptr 3 zile ...si asta este numai inceputul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum sa devii ateu Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa devii ateu   Cum sa devii ateu Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum sa devii ateu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum sa devii pastor de succes?
» Este Dumnezeu ATEU ????
» Ce crede un ateu despre religiile lumi???

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: