Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Probleme diverse legate de religie si nu numai

In jos 
+3
remussatala
Soimos
GaSpAr
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeJoi Iul 07, 2011 7:17 pm




Uitati aici un filmulet. Incercati sa va uitati la el si judecati dupa pozitii neutre.





Inca unul
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 9:38 am

dar despre asta nu zice nimeni nimic? despre elitele care ii sponsorizeaza pe acei oameni de stiinta, care de la an la an, parasesc gasca nebunilor(evolutionistii) si trec la creationisti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 10:02 am

GaSpAr a scris:
dar despre asta nu zice nimeni nimic?
Ba Da !
E dea dreptul penibila!
Argument:
Prezinta doar o parere a unui idiot ...si tipul acesta de "informatii" nu tine loc de Demonstratie stiintifica!

Citat :

despre elitele care ii sponsorizeaza pe acei oameni de stiinta, care de la an la an, parasesc gasca nebunilor(evolutionistii) si trec la creationisti.

Poi si eu as accepta sa fac propaganda religioasa daca as fi platit gras de tot ca sa mint si sa ii prostesc pe prosti pe spatele carora as putea trai ca un ditamai belfer!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 08, 2011 11:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 10:13 am

Soimos a scris:
Prezinta doar o parere a unui idiot ...si tipul acesta de "informatii" nu tine loc de Demonstratie stiintifica!
daca te referi la biologist, pai tu nu stii nici macar 5% din ce stie el, defapt tu nu stii nimic ci doar crezi. crezi ca ala e singurul care a recunoscut evolutionismul e mai penibil decat desenele animate? dar e sa le faci, trebuie sa castige si ei o paine



Soimos a scris:
Poi si eu as accepta sa fac propaganda religioasa daca as fi platit gras de tot ca sa mint si sa ii prostesc pe prosti pe spatele carora as putea trai ca un ditamai belfer!
acei oameni dupa cum ti-am mai zis au parasit tabara dereglatilor mintali, deoarece evolutionismul e varza, trebuie sa fii un mare idiot sa accepti asa ceva fara sa te documentezi singur. uite cine vorbea de credinta a proasta, tu Soimos, care crezi tot ce zic nebunii aia in frunte cu marele preot Richard Dawkins
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 11:45 am

GaSpAr a scris:
daca te referi la biologist, pai tu nu stii nici macar 5% din ce stie el,
Faptul ca e biolog si stie multe ...nici pe departe nu inseamna ca ar fi un MINCINOS!

Citat :

defapt tu nu stii nimic ci doar crezi.
Ai dreptate ...n-am ajuns atat de filozof ca tine incat sa socotesc CUNOASTEREA ca fiind un rahat ...si IRATIONALA credinta a proasta ca fiind adevarata "stiinta"!

Citat :

crezi ca ala e singurul care a recunoscut evolutionismul e mai penibil decat desenele animate?
Da tu crezi ca ala este singurul mincinos sau sarlatan de pe lumea asta care traieste pe spatele prostilor?
Nu te teme ...mincinosi si sarlatani sunt macar tot atati cate miliardele de credinciosi sunt ...ba chiar mai multi decat atat!

Citat :
acei oameni dupa cum ti-am mai zis au parasit tabara dereglatilor mintali, deoarece evolutionismul e varza,
Pareri !
Pareri ale unor idioti!
Deocamdata Evolutia este teoria cea mai bine fundamentata de descoperirile stiintei ... si din pacate deocamdata CREATIA nu este la fel de documentata !
Deci scorul dintre Evolutie si Creatie este de cca 1 milion la 0 dar si ala barat!
Nu e suficient sa crezi a proasta ...asa fara dovezi RATIONALE ...sau mai pe "scurt" IRATIONAL " ca sa poti face din minciuna un adevar!

Asemenea transformari se pot intampla doar in mintile dereglate ale credinciosilor lipsiti de ratiune!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 12:21 pm


Soimos a scris:
Faptul ca e biolog si stie multe ...nici pe departe nu inseamna ca ar fi un MINCINOS!
in cercuri restranse recunoaste ca evolutionismul e pentru copii mari


Soimos a scris:
Da tu crezi ca ala este singurul mincinos sau sarlatan de pe lumea asta care traieste pe spatele prostilor?
acelui biologist ii era frica sa-si dea numele real ca sa nu ramana fara loc de munca, deci ai dreptate ca el traieste pe spatele naivilor, celor care cred in evolutionism
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 12:40 pm

Sa radem putin Very Happy


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 12:56 pm

GaSpAr a scris:
in cercuri restranse recunoaste ca evolutionismul e pentru copii mari
Ce recunoaste el in diferite cercuri ...fie ele stranse sau restranse ...este egal cu un kkat!
Ca sa dovedesti ca evolutionismul nu este o teorie viabila ...trebuie sa aduci dovezi stiintifice ...si nu vorbe goala spuse a proasta in diferite cercuri.
Deocamdata cea care aduce DOVEZI precum ca evolutionismul o teorie care se confirma ...este Stiinta !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 12:58 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
in cercuri restranse recunoaste ca evolutionismul e pentru copii mari
Ce recunoaste el in diferite cercuri ...fie ele stranse sau restranse ...este egal cu un kkat!
Ca sa dovedesti ca evolutionismul nu este o teorie viabila ...trebuie sa aduci dovezi stiintifice ...si nu vorbe goala spuse a proasta in diferite cercuri.
Deocamdata cea care aduce DOVEZI precum ca evolutionismul o teorie care se confirma ...este Stiinta !
pai este suficient ca evolutionistii sa recunoasca ca evolutionismul este imposibil din mai multe puncte de vedere, dar asta nu ai sa vezi cat de curand, caci mai au multi bani de mancat pe urma acestei teorii.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 1:15 pm







Ultima editare efectuata de catre GaSpAr in Vin Iul 08, 2011 1:30 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 1:27 pm

GaSpAr a scris:
[flash(425,350)]http//www.youtube.com/v/aVHS36PEcXk[/flash]

Asta este "evolutia" vazuta dupa mintea unor credinciosi lipsiti de ratiune ...care au impresia ca totul pe lumea este in functie de ce crede capul lor lipsit de cultura, ratiune si inteligenta!

Din pacate ptr ei ...lumea se ghideaza nu dupa credinta a proasta ci dupa stiinta.
Pana si la facultatile lor de format manipulatori perversi ...nu esti acceptat dupa cat crezi ...ci tot dupa cat STI ...asta ca sa intelegi si tu si cei ca tine ... ce diferenta este intre credinta si stiinta!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 1:31 pm

ia zi ma si ce crede lumea a proasta? care treaba cu credinta a proasta? ca nu mi-ai zis ieri
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 3:46 pm

GaSpAr a scris:
ia zi ma si ce crede lumea a proasta?


Credinta a proasta este de exemplu credinta ta si a altora intr-un dumnezeu a carui existenta nu este inca dovedita ...desi stiinta cauta dovezi in acest sens de sute de ani ...personaj virtual care exista numai in mintile unor exaltati mintali care l-au "gasit" ... intre copertile unei carti cu povesti SF ale antichitatii!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeSam Sept 03, 2011 3:11 am

Dacă infinitul există atunci totul există și dacă totul există atunci Dumnezeu împreună cu orice născocire a imaginației sunt reale.

Ăsta da argument științific!

box salutare
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeSam Sept 03, 2011 7:32 am

remussatala a scris:
Dacă infinitul există atunci totul există și dacă totul există atunci Dumnezeu împreună cu orice născocire a imaginației sunt reale.

Ăsta da argument științific!

box salutare

...eventual la nivelul lor de intelegere.

Filozoful grec Parmenide cu cca 2500 in urma (cel care a intemeiat scoala de filozofie numita "Eleatica" ... era muuult mai inteligent decat sunt credinciosii astia de astazi, pentru ca a sustinut o teorie care se baza pe dictonul:

"Numai despre ce este in realitate ...se poate afirma ca ESTE"!

Sau cu alte cuvinte ..."dumnezeul" doar crezut, dar inexistent ....NU EXISTA!!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeSam Sept 03, 2011 2:25 pm

Daca ar fi reala creatia si dumnezeu ar fi creat lumea si tot ceea ce exista in ea, le-ar fi creat perfecte sau daca nu ar fi reusit asta de la inceput, ar mai fi lucrat si astazi la imbunatatirea creatiei, pentru a atinge perfectiunea!

Dupa cum vedem insa, lumea nu este nici perfecta si nici nu se vede lucrand vreun dumnezeu la ea... si asta, pentru simplul motiv ca acest dumnezeu nu este altceva decat un personaj de basm, precum Harap Alb!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 6:17 am

Nu, ei tuflesc la grămadă aberații peste aberații pentru ca să distrugă pur și simplu mintea oamenilor! Tuflind prin repetiție aberații peste aberații, omul ajunge să renunțe pur și simplu la rațiune și de fapt acesta este și scopul! Scopul este în mod evident distrugerea capacității umane de a raționa! Însă cei care fac asta, o fac cu bună știință și în mod cinic! Ei sunt perfect conștienți de ceea ce fac! Scopul lor este ca rațiunea să fie numai un privilegiu al celor cu putere, iar restul lumii să fie precum aparatul ăsta la care bat eu acum în taste!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 6:46 am

remussatala a scris:
Nu, ei tuflesc la grămadă aberații peste aberații pentru ca să distrugă pur și simplu mintea oamenilor! Tuflind prin repetiție aberații peste aberații, omul ajunge să renunțe pur și simplu la rațiune și de fapt acesta este și scopul! Scopul este în mod evident distrugerea capacității umane de a raționa! Însă cei care fac asta, o fac cu bună știință și în mod cinic! Ei sunt perfect conștienți de ceea ce fac! Scopul lor este ca rațiunea să fie numai un privilegiu al celor cu putere, iar restul lumii să fie precum aparatul ăsta la care bat eu acum în taste!

Culmea parsiveniei unora si a prostiei altora, este ca au ridicat "credinta" la rangul de "super-stiinta dumnezeiasca" desi aceasta este doar una din formele "nestiintei", si astfel cocotati ca si cocosul pe o gramada de gunoi, scuipa cu nerusinare pe capul acelor "prosti" care nu sunt atat de aberati ca ei, ptr ca isi dau seama ca credinta =prostie ....dar si "calea catre fericire", vorba aceea: "fericiti cei saraci cu duhul"!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 7:05 am

Da.

Credință înseamnă: Lasă, nu te mai gândi, acceptă așa! Lasă-mă pe mine să mă gândesc, pentru că asta înseamnă încredere în mine! Contează cine vorbește și nu ce se vorbește.

Ideea de Dumnezeu nu este o doctrină așa cum am fi cu toții tentați să credem. Ideea de Dumnezeu este doar un ritual. Un exercițiu care prin practică repetată, distruge capacitatea individului de a gândi. Adevărata doctrină a religiei este că gândirea trebuie să fie un privilegiu numai pentru cei aleși. Asta este adevărata doctrină! Ideea de dumnezeu nu este o doctrină ci doar o operație chirurgicală oarecum, pentru extirparea capacității de a raționa.

Religia este doar un respect al discriminării în privința dreptului de a gândi și a raționa. Neacceptarea ideii de Dumnezeu, de fapt echivalează cu o lipsă de respect față de această discriminare. Asta e tot.

Ideea de Dumnezeu, este doar semnalul de respect față de ideea de discriminare în privința dreptului de a gândi și a raționa.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 7:16 am

remussatala a scris:
! Ideea de dumnezeu nu este o doctrină ci doar o operație chirurgicală oarecum, pentru extirparea capacității de a raționa.

Nu ideea de Dumnezeu este Doctrina, ci acele texte din Biblie sustinute prin predici, ritualuri si practici, care duc la spalarea mintii ... adica la "imbrobodire" si fanatism!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 7:24 am

Ei tuflesc tâmpenie după tâmpenie la public, iar după ce termină și discută numai ei între ei, brusc schimbă macazul!

Doctrina lor este să existe o ierarhizare în societate în privința dreptului de a gândi și a raționa. Asta e tot ce vor.

Iar ei reușesc asta prin a da dreptul de a gândi cât mai liber acelora care promovează cât mai eficient această discriminare. Plus răsplăți materiale. Fac totul cu bună știință și cât se poate de cinic!

Tuflesc aberație după aberație și tâmpenie după tâmpenie în numele perfecțiunii și astfel distrug capacitatea individului de a gândi rațional!

Iar statul sprijină asta pentru că are interes ca prostimea să caute bunăstarea în cer și are interes ca în război soldatul să fie cu mintea la viața de după moarte!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 8:00 am

remussatala a scris:

Tuflesc aberație după aberație și tâmpenie după tâmpenie în numele perfecțiunii și astfel distrug capacitatea individului de a gândi rațional!
Asta este asa de dupa Conciliul de la Niccea cand imparatul Constantin a pus la punct Doctrina, si anume ;
- a distruge prin doctrina ratiunea si personalitatea oamenilor, si astfel sa devina niste oi proaste din turma Domnului
- De a manipula aceasta turma de oi si a le promite viata dupa ce numai exista viata.
- De a le spiona ...vezi Spovedania.
- Si de a le taxa ...vezi zeciuiala!

Citat :

Iar statul sprijină asta pentru că are interes ca prostimea să caute bunăstarea în cer și are interes ca în război soldatul să fie cu mintea la viața de după moarte!
Ce zici tu este valabil doar in statele mafiote sau in cele conduse de idioti incapabili, in statele cu societati dezvoltate exista o adevarata politica anti-religioasa.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 10:03 am

livius a scris:
remussatala a scris:

Tuflesc aberație după aberație și tâmpenie după tâmpenie în numele perfecțiunii și astfel distrug capacitatea individului de a gândi rațional!
Asta este asa de dupa Conciliul de la Niccea cand imparatul Constantin a pus la punct Doctrina, si anume ;
- a distruge prin doctrina ratiunea si personalitatea oamenilor, si astfel sa devina niste oi proaste din turma Domnului
- De a manipula aceasta turma de oi si a le promite viata dupa ce numai exista viata.
- De a le spiona ...vezi Spovedania.
- Si de a le taxa ...vezi zeciuiala!

Citat :

Iar statul sprijină asta pentru că are interes ca prostimea să caute bunăstarea în cer și are interes ca în război soldatul să fie cu mintea la viața de după moarte!
Ce zici tu este valabil doar in statele mafiote sau in cele conduse de idioti incapabili, in statele cu societati dezvoltate exista o adevarata politica anti-religioasa.

Și care ar fi sursa exactă a acestor informații? Oficial se susține că atunci doar se combăteau niște erezii legate de Sf. Treime, icoane și altele. E important să vorbim pe surse, argumente și dovezi.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 11:00 am

remussatala a scris:

Și care ar fi sursa exactă a acestor informații? Oficial se susține că atunci doar se combăteau niște erezii legate de Sf. Treime, icoane și altele. E important să vorbim pe surse, argumente și dovezi.
Intradevar la Conciliul de la Niccea, episcopii si preotii discutau exact despre problemele amintite de tine, dar Constantin in culise s-a preocupat puternic de aspectul politic al acestei religii, ptr ca si-a propus ca prin ea sa Lege acest urias Imperiu nelegat prin nimic altceva decat prin puterea armatei, si astfel a inventat o doctrina care sa-i slujeasca acestui scop, lucrurile acestea le gasesti "printre randuri" daca studiezi mai atent aceasta problema, nu uita ca acest Constantin era "INVENTATORUL" acelei institutii numite biserica care ea de fapt o primarie, in primul rand culegea taxele si btinea evidenta lor contabila, si avea scopurile politice enumerate mai sus, adica aclea de a prostii, lumea si de a le distruge personalitatea cu scopul de a pastorii mai usor turma, si ptr ca o "primarie-biserica" sa fie la fel ca cealalta, a avut nevoie mai intai sa se scrie o Biblie modificata care sa-i slujeasca acest interes (bineinteles nu el dar a facut-o Ieronimus care si-a terminat lucrarea sub un alt imparat, si apoi a avut nevoie de scribi care sa o multiplice, si apoi a urmat sub Theodosius interzicerea tuturor celorlalte religiii ptr a impune aceasta singura "religie politica" ca "religie de stat".... mai exact ca si "Lege a Statului" in care popii detineau puterea!

Aceste lucruri nu le gasesti scrise decat disparat in toate cartile de istorie, tu nu trebuie decat sa le "culegi" aceste flori ... si sa faci din ele singur, un buchet!

Sunt convins ca le-ai intalnit si tu pina acuma cu acestea si ca stiai si despre "liturghii si vecernii" despre "smerenie", si "spovada", ...dar si despre taxe gen zeciuala, doar ca nu le-ai inteles in ce context ele servesc biserica, si nu credinciosii ... nu?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitimeDum Sept 04, 2011 11:53 am

Ok, dar mă gândeam că poate ai ceva surse care să fie de netăgăduit. Altfel pot fi acuzat de un anumit soi de "intelectuali" că fac speculații.

Realitatea însă a fost și este că religiile descurajează gândirea rațională și încurajează o ierarhie care să acționeze argumentat numai prin răsplată și pedeapsă. Ce ar mai rămâne din religie dacă am lua răsplata și pedeapsa? Nu ar mai rămâne nimic!

Știința înseamnă ca cuvântul să aibă putere singur indiferent de cine este spus. În religie cuvântul are putere numai dacă este rostit de cel de sus.

Știința este cuvântul persoanei și religia este persoana cuvântului.

Unde răsplata și pedeapsa sunt binele și răul scopul vieții este să ne apărăm unii de alții. Ne trebuie cât mai multă putere pentru a ne apăra de cei cu putere. Nu mai există satisfacerea nevoilor care sunt limitate, ci ai nevoie de cât mai multă putere pentru a te apăra de cei cu putere. Cu cât poți pedepsi și răsplăti mai mult pe câți mai mulți, cu atât ai mai multă putere. Astfel nevoile umane din limitate devin infinite, iar religia rezolvă problema asta trimițând prostimea în rai cu prețul sacrificiului.

Sunt multe de spus pe față, dar sper ca într-o zi să putem avea și niște planuri practice. Pentru mine așa ceva nu este o problemă.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Probleme diverse legate de religie si nu numai Empty
MesajSubiect: Re: Probleme diverse legate de religie si nu numai   Probleme diverse legate de religie si nu numai Icon_minitime

Sus In jos
 
Probleme diverse legate de religie si nu numai
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Clipuri hazlii legate de religie
» Diverse...
» Diverse site-uri recomandate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: &Varia-
Mergi direct la: