Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dinozaurii au trait odata cu oamenii

In jos 
+6
Mihai12
EmaLovesJesus
Black velvet
Urzi23
Soimos
GaSpAr
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:04 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
El spune si ia fiinta!El este Creatorul intregului univers.Si al tau!

Zeus i-a creat pe oameni, dumnezeu este doar o poveste in care iudeii au incercat sa-si faca o religie copiind ceea ce a facut Zeus! Si tu esti creatia lui Zeus, sa nu uiti asta, iar Hera este mama ta!
Nt,Nt,nu ai dreptate.Eu sunt creatia lui Dumnezeu.El este Tatal meu.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
El spune si ia fiinta!El este Creatorul intregului univers.Si al tau!

Zeus i-a creat pe oameni, dumnezeu este doar o poveste in care iudeii au incercat sa-si faca o religie copiind ceea ce a facut Zeus! Si tu esti creatia lui Zeus, sa nu uiti asta, iar Hera este mama ta!
Nt,Nt,nu ai dreptate.Eu sunt creatia lui Dumnezeu.El este Tatal meu.

Ba tu nu ai dreptate, sic, sic, esti creatia Marelui Zeus, stapanul Cerului cheers
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:20 pm

Vezi tu Ema, in beblie se vorbeste despre Zeus, pe cand in Legendele Olimpului (vechea religie a grecilor) nu se vorbeste despre dumnezeu, acum eu ce sa cred, ca dumnezeu nu exista sau ca era doar un paj la curtea lui Zeus?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:23 pm

Black velvet a scris:
Vezi tu Ema, in beblie se vorbeste despre Zeus, pe cand in Legendele Olimpului (vechea religie a grecilor) nu se vorbeste despre dumnezeu, acum eu ce sa cred, ca dumnezeu nu exista sau ca era doar un paj la curtea lui Zeus?
Vezi tu,eu cred ca tu nu ai citit aceasta carte Biblia,ai fi stiut atunci ca ea ni-l prezinta pe adevaratul Dumnezeu,creatorul tuturor lucrurilor si al intregei omeniri.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Vezi tu,eu cred ca tu nu ai citit aceasta carte Biblia,ai fi stiut atunci ca ea ni-l prezinta pe adevaratul Dumnezeu,creatorul tuturor lucrurilor si al intregei omeniri.

Eu am citit-o si in plus fata de voi, eu am mai si inteles-o! Si ca sa o inteleg, am mai citit si despre celelalte religii antice, despre diversele credinte ale oamenilor, am mai citit si istorie, si nu in ultimul rand miturile si legendele antice. Peste toate, le-am mai si gandit pentru a le putea intelege!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 1:26 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Vezi tu,eu cred ca tu nu ai citit aceasta carte Biblia,ai fi stiut atunci ca ea ni-l prezinta pe adevaratul Dumnezeu,creatorul tuturor lucrurilor si al intregei omeniri.

Eu am citit-o si in plus fata de voi, eu am mai si inteles-o! Si ca sa o inteleg, am mai citit si despre celelalte religii antice, despre diversele credinte ale oamenilor, am mai citit si istorie, si nu in ultimul rand miturile si legendele antice. Peste toate, le-am mai si gandit pentru a le putea intelege!
Crede-ma ca pentru a o intelege este nevoie sa faci studiu inductiv.Sa citesti cu scop si cu inima sincera.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 4:09 pm

EmaLovesJesus a scris:
Crede-ma ca pentru a o intelege este nevoie sa faci studiu inductiv.Sa citesti cu scop si cu inima sincera.

Pentru a intelege biblia este nevoie de multe cunostinte, care sa te ajute sa discerni, cat este intorie a iudeilor scrisa intr-un stil popular de catre rabinii lor, cat este basm si superstitie si cat este manipulare facuta in scopul de a conduce si a tine unit poporul evreu intr-o perioada a sa de cumpana.

Acum 3500 de ani, cand a fost scris VT, iudeii nu aveau tara, erau fugiti de la egipteni si bantuiau prin desert, fiecare se ghida dupa propriile lui credinte si superstitii, nu aveau legi sociale si era nevoie de cineva pentru a-i tine uniti si a nu dispare din istorie. Moise a fost omul care a facut asta si este considerat, pe buna dreptate, un parinte al evreilor! Faptul ca a inventat o religie pentru a face acest lucru, este scuzabil in situatia respectiva! Dar nu este scuzabil pentru cei care au preluat acea religie si au modificat-o prin piesa de teatru numita Isus-Christos si au folosit-o ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei, cazand victime zeci de milioane de oameni nevinovati! Acum, presupun ca ai sa reusesti sa faci diferenta dintre religia evreilor si scopul ei si crestinism, cu scopurile sale antiumane!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 5:34 pm

Eu o inteleg foarte bine.Trebuie sa fi luminat de Duhul Sfant pentru a putea sa intelegi ce scrie in Ea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 5:39 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu o inteleg foarte bine.Trebuie sa fi luminat de Duhul Sfant pentru a putea sa intelegi ce scrie in Ea.
"Lumina" aia de care zici ...adica bezna, au vazut-o miliarde de oameni atunci cand religia si biserica era atotputernica ...si exact din cauza acestei "lumini" negre acea epoca se numeste Obscurantismul INTUNECAT al evului mediu bisericesc!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 5:42 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Crede-ma ca pentru a o intelege este nevoie sa faci studiu inductiv.Sa citesti cu scop si cu inima sincera.

Pentru a intelege biblia este nevoie de multe cunostinte, care sa te ajute sa discerni, cat este intorie a iudeilor scrisa intr-un stil popular de catre rabinii lor, cat este basm si superstitie si cat este manipulare facuta in scopul de a conduce si a tine unit poporul evreu intr-o perioada a sa de cumpana.

Acum 3500 de ani, cand a fost scris VT, iudeii nu aveau tara, erau fugiti de la egipteni si bantuiau prin desert, fiecare se ghida dupa propriile lui credinte si superstitii, nu aveau legi sociale si era nevoie de cineva pentru a-i tine uniti si a nu dispare din istorie. Moise a fost omul care a facut asta si este considerat, pe buna dreptate, un parinte al evreilor! Faptul ca a inventat o religie pentru a face acest lucru, este scuzabil in situatia respectiva! Dar nu este scuzabil pentru cei care au preluat acea religie si au modificat-o prin piesa de teatru numita Isus-Christos si au folosit-o ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei, cazand victime zeci de milioane de oameni nevinovati! Acum, presupun ca ai sa reusesti sa faci diferenta dintre religia evreilor si scopul ei si crestinism, cu scopurile sale antiumane!

Hai bre fii serios de unde o "scosesi" cu zeci de milioane de morti ,rid astia micii de tine .
Apoi :
Ma dar tu cind bati pe clape mai si gindesti ? auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei ,vezi Doamne ca sa poata fi folosita de urmasi peste 1000 de ani " ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei "
Apoi :
Mai omule nu mai sari tu gardul cind nu ai nimic a spune eu zic sa il iei pe soimos si sa va carati de aici
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 12:33 pm

Urzi23 a scris:
auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei ,vezi Doamne ca sa poata fi folosita de urmasi peste 1000 de ani " ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei "
Lipsa logicii este foarte evidenta pe acest forum Wink Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 3:35 pm

Mihai12 a scris:
Urzi23 a scris:
auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei ,vezi Doamne ca sa poata fi folosita de urmasi peste 1000 de ani " ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei "
Lipsa logicii este foarte evidenta pe acest forum Wink Wink

Da, este evidenta, intr-adevar, de cand au aparut postaci din turma domnului si care au inlocuit logica cu credinta grin
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 8:25 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Urzi23 a scris:
auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei ,vezi Doamne ca sa poata fi folosita de urmasi peste 1000 de ani " ca politica de inrobire a oamenilor, de multe ori cu ajutorul torturii si a crimei "
Lipsa logicii este foarte evidenta pe acest forum Wink Wink

Da, este evidenta, intr-adevar, de cand au aparut postaci din turma domnului si care au inlocuit logica cu credinta grin
Logica cu credinta? Devii si tu pe penibil ca seful tau, soimul sorecar. Eu aici va bat cu argumente la prostiile pe care le debitati incercand sa interpretati o ''carte primitiva'' cum o numiti voi, dar interpretari facute de mantuiala sa dea bine la forum si pentru tampitii de adolescenti care nu sunt in stare sa ia un examen, dar isi dau cu parerea pe forumuri Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 10:56 pm

Mihai12 a scris:
. Eu aici va bat cu argumente la prostiile pe care le debitati
asa se cheama la tine cand cureti pusca si vorbesti prostii?

Ptr noi argumente= dovezi ...si nu patinaj artistic cum faci tu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 9:56 am

Urzi23 a scris:
auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei

Nu se duceau singuri, erau dusi cu forta si pedepsiti pentru faradelegile comise de ei, la fel cum orice infractor este pedepsit pentru faptele sale!

”Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale:

De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a aruncat vina pe alții și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea « creștini ». Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.”Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:20 am

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:
auzi domle acum 2000 de ani se duceu ca smintitii Crestinii sa fie omoriti in circurile romei

Nu se duceau singuri, erau dusi cu forta si pedepsiti pentru faradelegile comise de ei, la fel cum orice infractor este pedepsit pentru faptele sale!

”Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale:

De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a aruncat vina pe alții și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea « creștini ». Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.”Sursa
Deci maniacul Nero a dat foc Romei, apoi a dat vine pe crestini, apoi romanii( cei puri, evlaviosi, sensibili) s-au simtit jigniti si i-au acuzat pe crestini de fapte abominabile, iar ateii si paganii din ziua de azi chiar cred prostiile astea tavaleala tavaleala
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:24 am

Nu este vorba de a crede ci de a tine cont de ceea ce spunea un istoric care a trait in acea vreme. Atat timp cat nu apare o demonstratie sau argumente valide care sa nege ce spunea Tacit, raman valabile spusele sale!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 10:22 am

Apopii a scris:
Nu este vorba de a crede ci de a tine cont de ceea ce spunea un istoric care a trait in acea vreme. Atat timp cat nu apare o demonstratie sau argumente valide care sa nege ce spunea Tacit, raman valabile spusele sale!

Poate te ajuta cu ceva :
Flavius Josephus, un istoric evreu (38-100 d.Cr.), a scris despre Iisus în lucrarea sa Antichităţi iudaice. De la Josephus aflăm că „Iisus a fost un om înţelept, care a făcut fapte neaşteptate, care i-a învăţat pe mulţi şi care a câştigat de partea Sa mulţi adepţi dintre evrei şi greci, despre care se credea că este Mesia, care a fost acuzat de conducătorii evrei, care a fost condamnat să fie crucificat de către Pilat şi despre care se crede că a înviat”.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 10:31 am

Se pare ca n-ai prea citit despre Flavius Josephus, dar uite ca am sa te ajut eu sa intelegi cine a fost respectivul si cum a ajuns sa scrie anumite lucruri:

JOSEPHUS FLAVIUS (istoric evreu, 37 en - circa 100 en)

De secole, lucrarile lui Josephus au fost in Europa cele mai raspandite si citite carti, in afara de Biblie. Ele constituie un martor nepretuit pentru o perioada cruciala in Iudaism, Crestinism si in Civilizatia Apuseana.

Viata lui Josephus
Josephus (Iosif ben Mattathias) s-a nascut in Ierusalim in anul 37 e.n., in timpul ocupatiei romane. Pe la 20 de ani a fost trimis la Roma sa negocieze eliberarea unor preoti, tinuti prizonieri de catre imparatul Nero. La intoarcerea acasa, dupa ce-si indeplinise misiunea, si-a gasit tara in plina revolutie impotriva romanilor.

In ciuda credintei sale ca era o cauza pierduta, a fost ales sa devina comandantul fortelor revolutionare din Galilea, unde a petrecut mai mult timp controland factiunile interne, decat luptand impotriva armatei romane. Cand orasul Jotapata, pe care il apara, a cazut in mana generalului roman Vespasian, Josephus si sustinatorii sai s-au ascuns intr-o pestera si au initiat un pact sinucigas, caruia, in mod miraculos, Josephus i-a supravietuit.

Luat prizonier de Vespasian, Josephus s-a prezentat ca fiind un profet. Razboiul fusese prevazut de un vechi oracol, care proorocise ca stapanitorul lumii va veni din Iudeea. Josephus a adaptat aceasta profetie referindu-se la Vespasian, care conform ei, urma sa devina conducatorul Romei. Intrigat, Vespasian i-a crutat viata. Cand aceasta profetie s-a indeplinit, si Vespasian a devenit Imparat, Josephus a fost rasplatit de acesta cu marinimie, eliberat din lanturi, si ulterior adoptat in familia lui, a Flavienilor. Astfel, a devenit Flavius Iosef.

Restul razboiului, Josephus, ca un cunoscator al poporului evreu, si l-a petrecut, in negocierea cu revolutionarii, asitandu-l pe comandantul roman Titus, fiul lui Vespasian. Numit tradator, el nu a reusit sa-i convinga pe aparatorii Ierusalimului sa se predea asediatorilor romani si a fost in schimb martorul distrugerii orasului si al Sfantului Templu.

Locuind la curtea lui Flavian, din Roma, Josephus a inceput sa scrie o istorie a razboiului la care a luat parte. Lucrarea, desi aparent corecta din punct de vedere factic, servea mai ales la magulirea stapanului sau, si la avertizarea altor provincii de absurditatea opozitiei fata de romani. Scrisa initial, in limba sa materna, aramaica, lucrarea a fost apoi tradusa in greaca (cea mai vorbita limba a Imperiului). A fost publicata la cativa ani dupa incetarea razboiului , aproximativ in anul 78 e.n.. Josephus avea pe atunci 40 de ani.

Josephus si-a imbunatatit cu consecventa aptitudinea pentru limbile straine si a inceput o lucrare de proportii in limba greaca, in care explica istoria evreilor unui public neevreu. A subliniat faptul ca cultura evreiasca si Biblia erau mai vechi decat oricare alta cultura existenta, numindu-si din aceasta cauza lucrarea Antichitati evreiesti. Aproximativ jumatate din lucrarea sa este o repovestire a Bibliei evreiesti, in timp ce restul este scos din lucrarile unor istorici anteriori. Lucrarea a fost publicata in 93 sau 94 e.n., cand Josephus avea varsta de 56 de ani.

Josephus a mai scris cel putin inca doua alte lucrari de dimensiuni mai reduse, inclusiv autobiografia sa, in care isi povesteste viata, de la nastere si pana in momentul scrierii Antichitatilor. Nu se cunoaste anul mortii lui.

Lucrarile lui Josephus
Josephus este singura noastra sursa de cunoastere a istoriei evreilor din secolul I e.n. Lucrarile sale furnizeaza pilonii esentiali ai intelegerii, atat a iudaismului modern, cat si a perioadei istorice a Noului Testament. Acest lucru genereaza o problema semnificativa pentru istoricii evrei moderni, care uita adesea ca Josephus era un om care avea propriile sale opinii si partiniri. Aceasta nu este o dezapreciere a lucrarilor sale, totusi, cand il studiem, este important sa ne amintim, ca opiniile sale nu sunt faptele in sine.
Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 10:48 am

Apopii a scris:
Se pare ca n-ai prea citit despre Flavius Josephus, dar uite ca am sa te ajut eu sa intelegi cine a fost respectivul si cum a ajuns sa scrie anumite lucruri:


De secole, lucrarile lui Josephus au fost in Europa cele mai raspandite si citite carti, in afara de Biblie. Ele constituie un martor nepretuit pentru o perioada cruciala in Iudaism, Crestinism si in Civilizatia Apuseana.



vezi ma ca poti si tu sa gindesti cind vrei ,uite si un pasaj scris de flavius de care fug unii ca "dracu de tamaie" tavaleala
"În acea vreme exista Iisus, un om înţelept, dacă am putea să îl numim om. Pentru că el a fost unul care a făcut lucruri neobişnuite, suprinzătoare. . . . El a fost Hristosul . . . El s-a arătat viu din nou a treia zi, după cum au prevestit profeţii sfinţi şi după cum zece mii de alte lucruri mărturisesc despre El". O altă traducere a acestui pasaj este: "A existat în acea vreme un om înţelept numit Iisus. Comportamentul Său a fost bun şi a fost vestit prin virtuţile Sale. Şi mulţi oameni dintre evrei şi dintre alte naţiuni au devenit discipolii Săi. Pilat L-a condamnat să fie omorât prin crucificare. Însă cei care au devenit discipolii Săi nu au abandonat învăţăurile Sale. Au spus că El s-a arătat acestora a treia zi după crucificarea Sa şi că El era viu; astfel, probabil că El era Mesia, aplauze despre care profeţii au povestit înainte deja minunile Sale. flowers
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 11:18 am

Motanel a scris:
probabil că El era Mesia,
Probabil ca era Mesia, adica un alt basescu in mintea altor aberati, dar nici un profet nu spune ca Isus este Dumnezeu Fiul!

aplauze aplauze aplauze aplauze



Citat :

despre care profeţii au povestit înainte deja minunile Sale.
Cel mai mare profet al tuturor timpurilor care a prezis lucrul acesta ptr ca STIA ce se va intampla in Viitor era chiar Yahwe in Deuteronom 13.1-10
Si exact acelasi Yahwe ...adica Dumnezeu ne porunceste ce trebuie facut cu acesti facatori de minuni ca Isus-Christos

flowers flowers
flowers flowers
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras
Motanel


Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 11:59 am

Soimos a scris:
Motanel a scris:
probabil că El era Mesia,
Probabil ca era Mesia, adica un alt basescu in mintea altor aberati, dar nici un profet nu spune ca Isus este Dumnezeu Fiul!





Citat :


Cel mai mare profet al tuturor timpurilor care a prezis lucrul acesta ptr ca STIA ce se va intampla in Viitor era chiar Yahwe in Deuteronom 13.1-10
Si exact acelasi Yahwe ...adica Dumnezeu ne porunceste ce trebuie facut cu acesti facatori de minuni ca Isus-Christos



Pfff evreii se inchinau la un vitel care nu spunea nimic ,poate a vorbit cu tine si noi nu stim .

,,,,si a facut din el un vitel turnat si le-a zis: "Iata-i pe dumnezeii tai, Israele, cei ce te-au scos din tara Egiptului!" 1
3Rg 12:28, Ne 9:18, Ps 105:19, Rm 1:23 ,,,,,


Vazand aceasta, Aaron a zidit in fata lui un jertfelnic; si a strigat Aaron si a zis: "Maine este sarbatoarea Domnului!"



Sus In jos
SarcasmDivin
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : Stai sa ma uit pe geam...
Puncte : 2
Data de inscriere : 03/02/2014

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 03, 2014 10:19 am

Nu o sa las citate, fiindcă sunt mult prea multe lucruri pe-acolo pe care ar trebui să le citez...
Așa că o să-ți pun niște întrebări:
1) De ce crezi tu că un asteroid care pică din cer este așa de improbabil și de ce ți se pare o scuză așa de fantastică pentru dispariția dinozaurilor? Sistemul solar este plin de asteroizi și comete de dimensiuni variabile și este ceva normal ca ele să cadă pe pământ. Asta se întâmplă zilnic, cu corpuri de dimensiuni mici. Asta e, din când în când mai pică și unul mare.
2) De ce crezi tu că asteroidul nu ar afecta evoluția dinozaurilor? La cum ai formulat propoziția, faci cataclismul să pară doar ceva neînsemnat, de parcă poți să trăiești liniștit mai departe după el, fără să te afecteze. Evoluția înseamnă adaptarea la mediul înconjurător, la evenimentele aleatorii și uneori de proporții colosale, deci depinde de acestea. Speciile apar și dispar mereu în istoria pământului, de multe ori din cauza extincțiilor în masă cauzate de cataclisme.

O, da. Încă două chestii:
1) În aproape 3.5 miliarde de ani de când viața există pe pământ, doar ultimul miliard de ani prezintă creaturi multicelulare. Și din acel miliard de ani, dinozaurii au doar vreo 200 de milioane de ani. Nu știu de unde ți-a venit ideea că dinozaurii au existat așa de mult, că au fost așa de bine adaptați la mediul lor și că erau așa de inteligenți
2) Anticii au găsit și ei fosile de dinozauri, dar neavând atâtea cunoștințe și tehnologie și fiind limitați de credințele lor, nu au putut interpreta fosilele corect. Astfel s-au născut balauri care scuipă foc și au aripi și dragonii orientali care nici măcar nu au nevoie de aripi ca să zboare, etc etc. Dacă vedeau dinozauri adevărați, eu cred că i-ar fi depictat mai corect decât caricaturile alea numite balauri și dragoni.

Cei din tabăra ta mă uimesc mereu cu ipotezele și teoriile lor fantastice. Mi-a fost destul de greu să înțeleg ce vroiai să spui pe acolo, argumentele tale mi s-au părut, fără supărare, niște căcaturi înșirate aiurea pe care nici măcar tu nu le înțelegi wtf
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 13, 2014 9:16 pm

Motanel a scris:
Soimos a scris:
Motanel a scris:
probabil că El era Mesia,
Probabil ca era Mesia, adica un alt basescu in mintea altor aberati, dar nici un profet nu spune ca Isus este Dumnezeu Fiul!








Cel mai mare profet al tuturor timpurilor care a prezis lucrul acesta ptr ca STIA ce se va intampla in Viitor era chiar Yahwe in Deuteronom 13.1-10
Si exact acelasi  Yahwe ...adica Dumnezeu ne porunceste ce trebuie facut cu acesti facatori de minuni ca Isus-Christos



Pfff evreii se inchinau la un vitel care nu spunea nimic ,poate a vorbit cu tine si noi nu stim .

,,,,si a facut din el un vitel turnat si le-a zis: "Iata-i pe dumnezeii tai, Israele, cei ce te-au scos din tara Egiptului!" 1
3Rg 12:28, Ne 9:18, Ps 105:19, Rm 1:23 ,,,,,


Vazand aceasta, Aaron a zidit in fata lui un jertfelnic; si a strigat Aaron si a zis: "Maine este sarbatoarea Domnului!"

Nu generaliza! Unii evrei se inchinau vitelului iar majoritatea lui Yahwe , adica lui Dumnezeu.
Dar cum vezi tu crestinii, care se urineaza pe legea lui Dumnezeu, pe motiv ca este "veche" si urmeaza Legea Noua a lui Lucifer si se inchina lui Lucifer ...numindu-l Dumnezeu!
Asta cum ti se pare?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dinozaurii au trait odata cu oamenii   Dinozaurii au trait odata cu oamenii - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Dinozaurii au trait odata cu oamenii
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Dinozaurii si miturile lor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: