Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
La ce este buna credinta? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
La ce este buna credinta? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
La ce este buna credinta? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
La ce este buna credinta? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
La ce este buna credinta? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
La ce este buna credinta? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
La ce este buna credinta? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
La ce este buna credinta? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 La ce este buna credinta?

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:11 pm

La ce este buna credinta?

Din punctul meu de vedere, credinta nu-i decat o pierdere de timp, alocata in scopul de a venera o divinitate sau mai multe!

Decat sa pierd vremea cu astfel de lucruri inutile, prefer sa folosesc timpul respectiv pentru a face lucruri concrete si folositoare mie, dar si celorlalti, atat cat este posibil!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:13 pm

superficial ca intotdeauna
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:48 pm

GaSpAr a scris:
superficial ca intotdeauna

Deci pentru tine este profunda doar credinta, nu si grija pentru a-ti fi tie util, dar si societatii in care traiesti...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:52 pm

Credinta este ceva necesar!
Uni au nevoie de credinta sa poata trai bine in carca prostilor ...iar prostii cei manipulati, indoctrinati si intodeauna beliti ...au nevoie de credinta ca forma a Sperantei,ca dupa ce au inghitit galeata de kkat oferitacu darnicie de biserica ...vor trai vremuri mai bune ...evident ca tocmai atunci cand nu mai traiesc!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:52 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
superficial ca intotdeauna

Deci pentru tine este profunda doar credinta, nu si grija pentru a-ti fi tie util, dar si societatii in care traiesti...
credinta e pusa deoparte, nu imi deranjeaza cu nimic viata. credinta e buna cateodata: de ex, cand vrei sa faci ceva este bine sa ai credinta ca poti face acel ceva si cand zic aici credinta nu ma refer la cea in Dumnezeu ci la credinta in propria ta persoana.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 1:53 pm

Soimos a scris:
Credinta este ceva necesar!
Uni au nevoie de credinta sa poata trai bine in carca prostilor ...iar prostii cei manipulati, indoctrinati si intodeauna beliti ...au nevoie de credinta ca forma a Sperantei,ca dupa ce au inghitit galeata de kkat oferitacu darnicie de biserica ...vor trai vremuri mai bune ...evident ca tocmai atunci cand nu mai traiesc!
ori esti cu laptopul pe WC de ai scos vorbele astea? ai grija ca te spioneaza Dumnezeu Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 2:05 pm

GaSpAr a scris:
credinta in propria ta persoana.

Asta se numeste incredere. Eu ma refeream strict la credinta numita si religioasa!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 2:10 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
credinta in propria ta persoana.

Asta se numeste incredere. Eu ma refeream strict la credinta numita si religioasa!
e buna si ea deoarece oamenii punandu-si speranta in Dumnezeu, o forta infinita supranaturala, prind mai mult curaj si mai multa incredere de sine
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 2:33 pm

GaSpAr a scris:
e buna si ea deoarece oamenii punandu-si speranta in Dumnezeu, o forta infinita supranaturala, prind mai mult curaj si mai multa incredere de sine

Eu cand fac ceva, nu-mi pun speranta in forte supra-realiste care, practic, nu au cu ce ma ajuta, ci muncesc pentru a invata sa fac ceea ce vreau si am incredere in propriile mele forte, singurele de altfel care imi sunt cu adevarat de folos!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 2:55 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
e buna si ea deoarece oamenii punandu-si speranta in Dumnezeu, o forta infinita supranaturala, prind mai mult curaj si mai multa incredere de sine

Eu cand fac ceva, nu-mi pun speranta in forte supra-realiste care, practic, nu au cu ce ma ajuta, ci muncesc pentru a invata sa fac ceea ce vreau si am incredere in propriile mele forte, singurele de altfel care imi sunt cu adevarat de folos!
da dar altii se considera neputinciosi si chiar au nevoie sa stie de existenta lui Dumnezeu. eu nu intru in aceasta categorie, deoarece sunt exact cum eram cand ma consideram ateu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 8:51 pm

GaSpAr a scris:
[ da dar altii se considera neputinciosi


Foarte gresit !
Bineinteles ca aceasta neputinta se datoreaza bisericii care il invata ca e un amarat de pacatos inca de la nastere!
Pe cand Isus te invata ca Tu Insuti esti DUMNEZEU!
Vezi cat de grav si periculos este sa urmezi Calea Bisericii ... si nu pe cea a rabinului Isus?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 1:10 am

Bazele neurologice ale credintei

Ca atare, surprinzator sau nu, aceeasi zona cerebrala responsabila de cat de religioasa este o persoana este si cea care se activeaza la epileptici in timpul unei crize. Aceasta descoperire este una esentiala din punctul de vedere al intelegerii adevaratelor cauze ale experientelor extraordinare (altfel spus halucinatii), care li se par oamenilor religiosi atat de reale. Prin urmare, explicatia faptului ca unii oameni nu se pot nicicum lipsi de religie este aceea ca au pur si simplu in zona responsabila cu epilepsia si sentimentul religios anumite celule in mod peren excitate, ca si cum ar avea tot timpul un bec aprins in creier.

La ce este buna credinta? Neuro5

Ideea de Dumnezeu

Pe scurt, dupa ce au supus un grup de voluntar rezonantei magnetice functionale, cercetatorii si-au facut o idee despre reteaua cerebrala activata in cursul unei experiente religioase: ariile prefrontale si frontale posterioare, unde atunci cand subiectii se gandesc la un Dumnezeu care interactioneaza cu omul., intra in actiune neuronii-oglinda.

Zonele cerebrale ale perceptiei emotionale se activeaza atunci cand voluntarii se gandesc la emotii divine (dragoste, furie) si este interesat de observat ca atunci cand voluntarii se gandesc la o doctrina religioasa si nu la o divinitate “umanizata”, se “inrosesc” zonele gandirii abstracte, dedicate intepretarii limbajului metaforic, ca in cazul oricarei alte notiuni “rupte” de realitatea perceputa.

In ultima instanta, potrivit studiului, fara dezvoltarea unui creier "social", omul nu ar fi in masura sa conceapa divinul, iar creierul uman a fost astfel configurat incat sa faca divinul antropomorf in manifestarile sale, cel putin in cultura iudeo-crestina (grupul de cercetatori urmeaza a-si extinde studiul si la alte culturi pentru a vedea daca datele se suprapun).

Unii spun ca este un soi de “traducere” neurologica a ceea ce spunea pe vremuri filosoful german Ludwig Feuerbach: Dumnezeu nu este altceva decat esenta obiectivata a omului; adica nu Dumnezeu l-a creat pe om, ci omul creeaza ideea de Dumnezeu.

Sursa: http://www.descopera.ro/cultura/4588035-dumnezeu-a-fost-inventat

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Liliana
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Geea
Puncte : 7
Data de inscriere : 30/07/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeMier Aug 10, 2011 9:42 pm

Sunt intru totul de acord cu tine, explicatia este cat se poate de logica! - si stiu ce spun, deoarece sunt o " fiica a diavolului"(asa ii numeste biserica pe cei care practica medicina) .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 7:26 am

Liliana a scris:
...si stiu ce spun, deoarece sunt o " fiica a diavolului"(asa ii numeste biserica pe cei care practica medicina) .

Poi daca biserica afirma asa ceva, asta este grav pentru ca ne prevesteste previzibul ei deces, lucru evidentiat de faptul ca toti oamenii normali apeleaza la "fii diavolului" pentru a fi ajutati atunci cand "atotputernicu dumnezeu" n-are chef de munca sau trage chiulul de la servici.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:10 pm

Citat :
da dar altii se considera neputinciosi si chiar au nevoie sa stie de existenta lui Dumnezeu. eu nu intru in aceasta categorie, deoarece sunt exact cum eram cand ma consideram ateu

Daca se considera neputinciosi, au nevoie de un tratament de specialitate, nu credinta le reda increderea si speranta. Lasati bigotismele astea si basmele biblice si reveniti cu picioarele pe pamant!
Sus In jos
Liliana
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Geea
Puncte : 7
Data de inscriere : 30/07/2011

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:30 pm

Da, au nevoie de consiliere psihologica, nu de un popa care sa-i afunde mai tare in sentimentul de neputinta si de vina pentru ca sunt urmasii unor pacatosi originari , ha, ha!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 10:24 am

De multe ori m-am intrebat, cu ce difera credinta unuia in Dumnezeu de credinta altuia in FSM sau a altuia in Annunaki? Cu nimic, in esenta este aceeasi credinta, dar in personaje diferite!

Mintea omului simte nevoia sa creada in CEVA ce este deasupra lui si care isi arata disponibilitatea de a-i avea grija. Pe aceasta observatie s-au bazat cei ce au inventat divinitatile si au pus bazele religiilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





La ce este buna credinta? Empty
MesajSubiect: Re: La ce este buna credinta?   La ce este buna credinta? Icon_minitime

Sus In jos
 
La ce este buna credinta?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Este buna pocainta ?
» Este bună sau rea legalizarea prostituţiei?
» Credinta poate muta muntii?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: