Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Religia si credinta religioasa Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Religia si credinta religioasa

In jos 
+2
melinda
Dumadu
6 participanți
AutorMesaj
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:19 pm

In primul rand buna ziua si multumesc ca am fost primit pe forum thank you

In al doilea rand si cu asta sper sa nu jignesc pe nimeni, constat ca adevarul cam lipseste de pe forum. Desi nu sunt un simpatizant al religiei, nu sunt de acord nici cu informatiile propagandiste folosite drept adevar, pentru a combate religia. Iar pe langa asta trebuie sa stim sa facem diferenta in religie si credinta. Sper sa ne intelegem bine si sa nu iasa scantei in timpul discutiilor. flowers

Daca am gresit cu ceva, punand primul meu comentariu aici, imi cer scuze.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:33 pm

Citat :
Iar pe langa asta trebuie sa stim sa facem diferenta in religie si credinta.

Sper ca este o opinie pe care nu incerci sa ne-o impui! ''Trebuie'' ala nu suna bine!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:35 pm

melinda a scris:
Citat :
Iar pe langa asta trebuie sa stim sa facem diferenta in religie si credinta.

Sper ca este o opinie pe care nu incerci sa ne-o impui! ''Trebuie'' ala nu suna bine!
Nu impun nimanui, dar eu cred ca lumea trebuie sa stie diferenta dintre religie si credinta. Nu crezi?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 2:41 pm

Dumadu a scris:
Nu impun nimanui, dar eu cred ca lumea trebuie sa stie diferenta dintre religie si credinta. Nu crezi?

Presupun ca te referi la credinta religioasa si nu la credinta in sensul ei general.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 4:49 pm

Dumadu a scris:
melinda a scris:
Citat :
Iar pe langa asta trebuie sa stim sa facem diferenta in religie si credinta.

Sper ca este o opinie pe care nu incerci sa ne-o impui! ''Trebuie'' ala nu suna bine!
Nu impun nimanui, dar eu cred ca lumea trebuie sa stie diferenta dintre religie si credinta. Nu crezi?

''Eu cred...'' suna mai bine!
Ce diferenta exista intre religie si credinta?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 7:19 pm

melinda a scris:


''Eu cred...'' suna mai bine!
Ce diferenta exista intre religie si credinta?

De crezut poti sa crezi si in Dumnezeul adevarat, care conform invataturilor rabinului Isus, este in tine!
Dar ca sa crezi in acest Dumnezeu adevarat, nu ai nevoie nici de popi, nici de scripturi, si nici de religie, ci de ceva timp pentru meditatii si introspectii.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 7:27 pm

melinda a scris:
Ce diferenta exista intre religie si credinta?

Religia este un ansamblu format din doctrina, traditii plus institutie religioasa.

Credinta religioasa, aferenta unei religii, reprezinta credinta oamenilor in ideile expuse de o anumita religie.

Credinta religioasa, intotdeauna urmeaza formarii religiei. Voi da un singur exemplu:

Inainte de intemeierea religiei Scientologice in 1950, de catre L. Ron Hubbard, nu se putea vorbi de o credinta religioasa in ideile aceastei religii, deoarece ele nu existau! Dupa 1950 au aparut si adeptii scientologiei, care credeau in ideile acesteia, devenind astfel credinciosi scientologici!

Credinta religioasa este specifica credinciosilor fiecarei religii in parte!

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 8:05 pm

Voi aduce in discutie si ”Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor
Publicată în Monitorul oficial Partea I, nr. 11/8.01.2007
Parlamentul României adoptă prezenta lege.”

mai precis:

”Recunoaşterea calităţii de cult

Art. 17. – (1) Calitatea de cult recunoscut de stat se dobândeşte prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Culturii şi Cultelor, de către asociaţiile religioase care, prin activitatea şi numărul lor de membri, oferă garanţii de durabilitate, stabilitate şi interes public.
(2) Recunoaşterea statutelor şi a codurilor canonice se acordă în măsura în care acestea nu aduc atingere, prin conţinutul lor, securităţii publice, ordinii, sănătăţii şi moralei publice sau drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.
Art. 18. – Asociaţia religioasă care solicită recunoaşterea calităţii de cult va formula o cerere în acest sens la Ministerul Culturii şi Cultelor, însoţită de următoarea documentaţie:
a) dovada că este constituită legal şi funcţionează neîntrerupt pe teritoriul României ca asociaţie religioasă de cel puţin 12 ani;
b) listele originale cuprinzând adeziunile unui număr de membri cetăţeni români cu domiciliul în România cel puţin egal cu 0,1% din populaţia României, conform ultimului recensământ;
c) mărturisirea de credinţă proprie şi statutul de organizare şi funcţionare, care să cuprindă: denumirea cultului, structura sa de organizare centrală şi locală, modul de conducere, administrare şi control, organele de reprezentare, modul de înfiinţare şi desfiinţare a unităţilor de cult, statutul personalului propriu, precum şi prevederile specifice cultului respectiv.”

Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:18 pm

Apopii a scris:
Dumadu a scris:
Nu impun nimanui, dar eu cred ca lumea trebuie sa stie diferenta dintre religie si credinta. Nu crezi?

Presupun ca te referi la credinta religioasa si nu la credinta in sensul ei general.
Da ma refer la credinta religioasa. Credinta ''religioasa'' reprezinta acceptarea existenţei unei divinităţi sau forţe superioare. Nu trebuie neaparat sa apartii unei religii, ca sa crezi in Dumnezeu. Deci daca religia presupune existenţa formelor de manifestare colectivă, ritualurile, credinţa implică în primul rând o acceptare individuală a divinităţii. De aceea am zis ca este o diferenta intre religie si credinta. Nu trebuie sa fii o persoana religioasa ca sa crezi in Dumnezeu. Eu de exemplu sunt deist dar cu ceva influente crestine.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:32 pm

Dumadu a scris:
Nu trebuie sa fii o persoana religioasa ca sa crezi in Dumnezeu.

Da... tu ai influente crestine si privesti lucrurile prin prisma acestor influente. Daca in locul lui dumnezeu, il punem, de ex. pe xenu (vezi religia scientologica pentru ca tot se facuse referire la ea, mai devreme) atunci mai putem vorbi despre credinta religioasa in afara respectivei religii?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:40 pm

Cyberman a scris:
Dumadu a scris:
Nu trebuie sa fii o persoana religioasa ca sa crezi in Dumnezeu.

Da... tu ai influente crestine si privesti lucrurile prin prisma acestor influente. Daca in locul lui dumnezeu, il punem, de ex. pe xenu (vezi religia scientologica pentru ca tot se facuse referire la ea, mai devreme) atunci mai putem vorbi despre credinta religioasa in afara respectivei religii?
Daca ai observat eu am pus religioasa in ghilimele. Dupa cum am zis, eu sunt deist. Deistii cred intrun Dumnezeu care nu are legatura cu vreo religie.

Cat despre
Cyberman a scris:
atunci mai putem vorbi despre credinta religioasa in afara respectivei religii?
Credinta in xenu, in afara religiei scientologice, nu mai este religioasa ci simpla credinta in ceva superior mintii umane. Eu ca deist, il pot numi cum vreau pe Dumnezeu. Ii pot spune xenu, Allah, Yahweh, Madalin etc.


PS: Am auzit ca fondatorul acestei religii scientologice, a fondat aceasta religie in urma unui pariu la un joc de carti grin


Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:53 pm

Dumadu a scris:
Credinta in xenu, in afara religiei scientologice, nu mai este religioasa ci simpla credinta in ceva superior mintii umane. Eu ca deist, il pot numi cum vreau pe Dumnezeu. Ii pot spune xenu, Allah, Yahweh, Madalin etc.

In cazul asta, ar trebui sa definesti divinitatea in care crezi altfel decat o defineste religia crestina, deoarece este o divinitate diferita si pe care tu o vezi in felul tau...

Citat :
PS: Am auzit ca fondatorul acestei religii scientologice, a fondat aceasta religie in urma unui pariu la un joc de carti grin

clovn Tot ce-i posibil grin
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 5:16 am

Black velvet a scris:
melinda a scris:
Ce diferenta exista intre religie si credinta?

Religia este un ansamblu format din doctrina, traditii plus institutie religioasa.

Credinta religioasa, aferenta unei religii, reprezinta credinta oamenilor in ideile expuse de o anumita religie.

Credinta religioasa, intotdeauna urmeaza formarii religiei. Voi da un singur exemplu:

Inainte de intemeierea religiei Scientologice in 1950, de catre L. Ron Hubbard, nu se putea vorbi de o credinta religioasa in ideile aceastei religii, deoarece ele nu existau! Dupa 1950 au aparut si adeptii scientologiei, care credeau in ideile acesteia, devenind astfel credinciosi scientologici!

Credinta religioasa este specifica credinciosilor fiecarei religii in parte!


Da, sunt de acord cu tine. Credinta religioasa este in stransa legatura cu religia. Nu poti sa ai credinta religioasa fara sa apartii vreunei religii, iar Dumnezeu nu poate exista in afara religiei, indiferent care ar fi aceasta.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 10:50 am

melinda a scris:
Black velvet a scris:
melinda a scris:
Ce diferenta exista intre religie si credinta?

Religia este un ansamblu format din doctrina, traditii plus institutie religioasa.

Credinta religioasa, aferenta unei religii, reprezinta credinta oamenilor in ideile expuse de o anumita religie.

Credinta religioasa, intotdeauna urmeaza formarii religiei. Voi da un singur exemplu:

Inainte de intemeierea religiei Scientologice in 1950, de catre L. Ron Hubbard, nu se putea vorbi de o credinta religioasa in ideile aceastei religii, deoarece ele nu existau! Dupa 1950 au aparut si adeptii scientologiei, care credeau in ideile acesteia, devenind astfel credinciosi scientologici!

Credinta religioasa este specifica credinciosilor fiecarei religii in parte!


Da, sunt de acord cu tine. Credinta religioasa este in stransa legatura cu religia. Nu poti sa ai credinta religioasa fara sa apartii vreunei religii, iar Dumnezeu nu poate exista in afara religiei, indiferent care ar fi aceasta.
Si atunci ce facem cu deismul?
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 1:21 pm

Citat :
Si atunci ce facem cu deismul?

Deismul este o religie. Este una naturala, dar ramane tot o religie.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 1:48 pm

Daca nu ar fi existat Moise cu al sau YHWH si mai apoi crestinismul cu al sau Dumnezeu, deismul ce alta zeitate ar fi avut pe post de cauza primara?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:12 pm

Un articol foarte interesant despre credinta religioasa:

Credinta religioasa

Credinta religioasa are la baza o convingere non-rationala in privinta unei afirmatii sau a unei negatii. O convingere non-rationala este o convingere contrara sumei dovezilor acelei credinte. O credinta este contrara sumei dovezilor sale atunci cand exista dovezi clare si concrete impotriva ei ( de exemplu, faptul ca pamantul este plat, gol in mijloc sau ca ar fi centrul Universului ). O convingere este de asemenea contrara sumei dovezilor sale, daca dovezile pro si contra sunt egale, iar cineva alege sa sustina doar una dintre cele doua posibilitati.

O eroare comuna in privinta credintei – sau poate ca e un efect al dezinformarii si al obscurantismului – este facuta de apologetii crestini. Unul dintre ei, Dr. Richard Spencer, a scris urmatoarele randuri:

„O afirmatie de genul „Nu exista Dumnezeu si nici un alt zeu; totul a evoluat din simplele procese naturale”. Nu poate fi sustinuta de metodele stiintifice si reprezinta o afirmare a unei convingeri, nu a stiintei.”

Eroare sau inselatoria de aici implica faptul ca orice lucru care nu e o afirmatie pur stiintifica, adica una ce e sustinuta de argumente si demonstratii stiintifice valabile in orice imprejurare, e doar o simpla convingere/credinta. Folosirea „credintei” intr-un context atat de larg duce la indepartarea oricarei semnificatii teologice pe care termenul ar putea sa o aiba.

Aceasta conceptie despre credinta ne forteaza sa concluzionam ca toate afirmatiile non-empirice sunt acte de credinta. Deci, convingerile ce tin de lumea externa, convingerile ce tin de legile cauzalitatii sau convingerile ce tin de principiile fundamentale ale logicii, asa cum e principiul contradictiei, nu sunt nimic altceva decat acte de credinta pura. Exista ceva extrem de inselator in incercarea de a pune semnul egal intre credinta in Imaculata Conceptie si convingerile ce tin de lumea externa sau de principiile de baza ale logicii. Un asemenea punct de vedere trivializeaza credinta religioasa prin faptul ca pune toate afirmatiile non-empirice in aceeasi categorie cu credinta religioasa. De fapt, ar fi mult mai potrivita asezarea credintei religioase in aceeasi categorie cu credinta in superstitii si povesti.

Fizicianul Bob Park explica aceasta diferentiere intr-un mod accesibil tuturor. In „Oxford Concise English Dictionary” el ne pune la dispozitie doua semnificatii pentru credinta.

„1) incredere completa, si 2) credinta puternica intr-o religie bazata pe convingeri spirituale lipsite de dovezi.” „Credinta” unui cercetator se bazeaza pe dovezile experimentale. Cele doua semnificatii ale cuvantului „credinta” nu numai ca sunt diferite, dar sunt si total opuse.

Exista motive pentru a crede in stiinta si exista motive pentru a avea convingeri religioase. Motivele pentru care credem in stiinta se numesc dovezi, pe cand motivele pentru care avem convingeri religioase sunt niste simple sperante. William James, cercetator si credincios, a inteles aceasta distinctie foarte bine. In eseul sau „The Will to believe”, James spune ca dovezile in favoarea lui Dumnezeu si a vietii de dupa moarte, sunt egale cu dovezile necredintei.

In stiinta, atunci cand exista dovezi ce sustin in mod egal doua afirmatii opuse, se suspenda judecata pana in momentul in care balanta se va inclina in favoarea uneia din parti. Nu se fac salturi de credinta sperand ca ipoteza favorita e si cea adevarata. Atunci cand suntem de acord cu una din ipotezele stiintifice in defavoarea alteia, o facem pentru ca asta ne indica dovezile. In nici un caz doar pentru ca noi speram ca e adevarata.
Un punct de vedere eronat asupra credintei

Daca examinam afirmatiile Dr. Spencer, eroare de unire a celor doua semnificatii ale „credintei” ar trebui sa devina evidenta. El sustine ca afirmatia „Nu exista Dumnezeu si nici un alt zeu; totul a evoluat din simplele procese naturale” e o declaratie de credinta. Exista trei afirmatii distincte aici. Prima, „nu exista Dumnezeu”, a doua „si nici un alt zeu”, a treia „totul a evoluat din simplele procese naturale”.

Dr. Spencer sugereaza ca toate aceste afirmatii sunt la acelasi nivel cu afirmatiile de genul „exista Dumnezeu”, „Iisus Hristos este Domnul si Salvatorul nostru”, „mama lui Iisus a fost o virgina”, „Dumnezeu e o fiinta unica, dar si trei persoane”.


Afirmatia „si nici un alt zeu” nu este o afirmatie empirica. Cel care face o asemenea afirmatie ar putea, in cel mai bun caz, sa argumenteze prin faptul ca un tip oarecare de zeu contine contradictii si prin urmare e lipsit de sens. De exemplu, credinta ca „unele patrate sunt rotunde” reprezinta o contradictie logica. Cercurile si patratele sunt in asa fel definite incat sa se stie ca un patrat nu poate fi rotund si ca un cerc nu poate fi patrat.

Religia si credinta religioasa Atheism_motivational_poster_13-270x300Religia si credinta religioasa Atheism_good_enough-300x297

Continuarea articolului o puteti citi AICI
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Religia si credinta religioasa Empty
MesajSubiect: Re: Religia si credinta religioasa   Religia si credinta religioasa Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia si credinta religioasa
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?
» La ce este buna credinta?
» Credinta poate muta muntii?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: