Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș

    In jos 
    +2
    NICOLETA1980
    Soimos
    6 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
    AutorMesaj
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:14 am

    Imagini FAINE preluate de pe site-ul Facebook " Fotografii pe perete .... De Atei Și Raţionaliști Timiș"

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  306665_498188180209041_467669111_n


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iul 08, 2012 9:23 am, editata de 3 ori
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:15 am

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  582814_498483976846128_971044141_n
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:22 am

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:24 am

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:26 am

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Iul 08, 2012 9:41 am

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  484433_496716437022882_1578164536_n
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeLun Aug 27, 2012 11:50 am

    O prietena mi-a distribuit pe facebook prima poza pe care ati postat-o .
    Am verificat informatia si m-a revoltat faptul ca-i adevarat !
    Atunci am decis sa-mi creez un cont aici.

    Nu stiu clar daca sunt ateista sau nu, dar nu cred ca dumnezeu exista ...asa cum este fabricat prin carti ! oamenii l-au creat !
    Nu cred in geneza.. si chiar ma face sa rad moraliatea prin care s-a perpetuat specia dupa crearea primilor oameni , adica prin incest !! e o tampenie ca o persoana din acest secol sa creada fanteziile astea si toate care-s in biblie de exemplu...!
    Candva ma multumeam cu faptul ca macar mesajul transmis prin cele 10 porunci indeamna spre bine. Acum ma dezgusta mizerabila realitate.


    Am citit suficiente mesaje de pe acest forum !
    Vreau sa-ti spun tie Soimos ceva ! Am observat ca esti un tip cult .Ai si argumente , esti convins de ceea ce crezi , doar ca adevarata provocare este sa-i convingi pe altii !
    BIserica este o mare sugativa astazi ! Nu cred c-ar trebui ca oamenii , si asa saraci ( si material si spiritual ) sa-si consume atatea resurse , sa-si arunce sprantele in bratele unei forte care nu exista!
    Oamenii au nevoie de ajutor!

    Sa incercam sa-i convingem ca-si pierd timpul , sa-i facem sa inteleaga , sa se reorienteze , sa prinda incredere in propriile forte!! Dar ptr asta trebuie sa ne exprimam pe intelesul lor , sa-i ascultam , sa incercam sa-i intelegem !
    Nu prin aroganta si simt de superioritate , doar ptr ca gandesc altfel sau ptr ca tu , eu , el ... avem alt adevar.
    Sunt inca multi cei care se inghesuie sa sarute nu stiu ce moaste ... asa ca este mult de lucru .


    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeMar Aug 28, 2012 10:22 am

    NICOLETA1980 a scris:

    BIserica este o mare sugativa astazi ! Nu cred c-ar trebui ca oamenii , si asa saraci ( si material si spiritual ) sa-si consume atatea resurse , sa-si arunce sprantele in bratele unei forte care nu exista!
    Oamenii au nevoie de ajutor!

    Sa incercam sa-i convingem ca-si pierd timpul , sa-i facem sa inteleaga , sa se reorienteze , sa prinda incredere in propriile forte!! Dar ptr asta trebuie sa ne exprimam pe intelesul lor , sa-i ascultam , sa incercam sa-i intelegem !
    Nu prin aroganta si simt de superioritate , doar ptr ca gandesc altfel sau ptr ca tu , eu , el ... avem alt adevar.
    Sunt inca multi cei care se inghesuie sa sarute nu stiu ce moaste ... asa ca este mult de lucru .



    Iti uram bun venit pe acest forum, si iti multumesc pentru aprecieri. Acesta fiind un forum deschis, fiecare are libertatea sa posteze si pro si contra, dar cum totusi este un forum orientat anti-religie, cei care posteaza pro-religie vor primii la noi replici argumentate bazate pe biblie si istorie, dar care dovedesc contrariul temelor abordate de ei, dar la fel de convinsi suntem si noi precum ca aceasta nu-i poate convinge pe cei deja aberati si refuza sa rationeze logic.
    Asa ca ne rezumam la ai aduce alaturi de noi pe tinerii cu intelect normal care isi folosesc ratiunea cu orice prilej, si care cauta sa afle adevaruri despre religie si nu numai, sustinute prin argumente si documentatii.
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeMier Aug 29, 2012 4:46 pm

    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!

    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeMier Aug 29, 2012 9:35 pm

    NICOLETA1980 a scris:
    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!

    Daca eu ti-as spune ca cred in Xenu, razboinicul intergalactic din scientologie, ce parere ai avea despre modul meu de a judeca lucrurile?

    Crezi ca e mai real dumnezeu decat Xenu?
    Sus In jos
    EmaLovesJesus
    Lord
    Lord
    EmaLovesJesus


    Numarul mesajelor : 2014
    Localizare : In Rai
    Puncte : 2092
    Data de inscriere : 14/12/2011

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 6:23 am

    NICOLETA1980 a scris:
    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!


    Draga mea, imi pare sincer rau ca ai devenit membra pe acest site, pentru ca aici in loc sa te apropii de Dumnezeu te vei indeparta. Nu realizezi cat de pretios este sufletul tau si tu alegi locul unde iti vei petrece vesnicia. Ca sa gasesti adevarul, va trebui sa cercetezi Scripturile. Numai in Sfanta Carte vei reusi sa Il cunosti pe Dumnezeu si sa Il intelegi.
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 8:30 am

    Black velvet a scris:
    NICOLETA1980 a scris:
    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!

    Daca eu ti-as spune ca cred in Xenu, razboinicul intergalactic din scientologie, ce parere ai avea despre modul meu de a judeca lucrurile?

    Crezi ca e mai real dumnezeu decat Xenu?

    Vezi tu Xenu nu este asa promovat si popular ca dumnezeu !

    EU nu vreau sa fiu atat de radicala cu cei care cred , ptr ca incerc sa inteleg de unde "pasiunea ", dar vezi tu eu nu numesc acesta ' pasiune ' ca fiind bolnava sau defecta ...ea exista , cum pot s-o scot din cei care-o simt?Daca-i spui cuiva ca-i manipulat , ca-i prost... etc..., crezi ca-i convine?este o tactica buna???

    Indoctrinarea religioasa care debuteaza inca din gradinite ! iata o pb!
    NU cumva biserica ortodoxa romana( in combinatie cu stimatii nostri politicieni infometati si doritori de voturi) are o tactica mai buna in a-i seduce ?

    Daca poti lucra aici , in a-i atrage pe cei neconvinsi de adevarul tau , atunci ai castigat !

    Apropo , eu nu cred ca dumnezeu este mai real decat Xenu .
    Daca tu mi-ai spune ca-i real ... nu mi-as permite sa te cataloghez cumva( ar fi si-o totala lipsa de diplomatie s-o fac face to face , doar ptr ca nu-ti impartasesc eu ideea... got it?!Smile)Smile))...te-as intreba ptr a intelege de ce si cum vezi tu lucrurile! Daca fireste .. nu mi-ai spune nimic captivant.. mi-as continua drumul ...

    In schimb dumnezeu are prea mult tupeu deja , este depasit .. si cu toate aceste supravietuieste ptr ca-i sustinut de-o institutie inca puternica , potenta financiar , cu tentacule infipte adanc in social.


    In fapt nici crestinii declarati nu cred in dumnezeu cu adevarat , ci doar urmeaza o doctrina ptr ca poate sunt prea "ocupati" , lenesi s-o conteste ori sa-si creeze una.


    Sus In jos
    EmaLovesJesus
    Lord
    Lord
    EmaLovesJesus


    Numarul mesajelor : 2014
    Localizare : In Rai
    Puncte : 2092
    Data de inscriere : 14/12/2011

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 12:59 pm

    NICOLETA1980 a scris:
    Black velvet a scris:
    NICOLETA1980 a scris:
    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!

    Daca eu ti-as spune ca cred in Xenu, razboinicul intergalactic din scientologie, ce parere ai avea despre modul meu de a judeca lucrurile?

    Crezi ca e mai real dumnezeu decat Xenu?

    Vezi tu Xenu nu este asa promovat si popular ca dumnezeu !

    EU nu vreau sa fiu atat de radicala cu cei care cred , ptr ca incerc sa inteleg de unde "pasiunea ", dar vezi tu eu nu numesc acesta ' pasiune ' ca fiind bolnava sau defecta ...ea exista , cum pot s-o scot din cei care-o simt?Daca-i spui cuiva ca-i manipulat , ca-i prost... etc..., crezi ca-i convine?este o tactica buna???

    Indoctrinarea religioasa care debuteaza inca din gradinite ! iata o pb!
    NU cumva biserica ortodoxa romana( in combinatie cu stimatii nostri politicieni infometati si doritori de voturi) are o tactica mai buna in a-i seduce ?

    Daca poti lucra aici , in a-i atrage pe cei neconvinsi de adevarul tau , atunci ai castigat !

    Apropo , eu nu cred ca dumnezeu este mai real decat Xenu .
    Daca tu mi-ai spune ca-i real ... nu mi-as permite sa te cataloghez cumva( ar fi si-o totala lipsa de diplomatie s-o fac face to face , doar ptr ca nu-ti impartasesc eu ideea... got it?!Smile)Smile))...te-as intreba ptr a intelege de ce si cum vezi tu lucrurile! Daca fireste .. nu mi-ai spune nimic captivant.. mi-as continua drumul ...

    In schimb dumnezeu are prea mult tupeu deja , este depasit .. si cu toate aceste supravietuieste ptr ca-i sustinut de-o institutie inca puternica , potenta financiar , cu tentacule infipte adanc in social.


    In fapt nici crestinii declarati nu cred in dumnezeu cu adevarat , ci doar urmeaza o doctrina ptr ca poate sunt prea "ocupati" , lenesi s-o conteste ori sa-si creeze una.


    Nu este bine sa generalizezi.Sunt crestini autentici care au cautat,au studiat si au gasit.Care au o relatie personala cu Dumnezeu.
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 2:28 pm

    PF..
    Ema cum putem continua daca tu nu m-ai lamurit la ce te-am intrebat anterior?!
    Dar totusi , mai acord inca sanse "relatiei" noastre si iata ca-ti raspund :

    "Numai in Sfanta Carte vei reusi sa Il cunosti pe Dumnezeu si sa Il intelegi."
    TU mi-ai scris acest lucru ! Stii asta, este clar.

    Acum ,
    Urmatorul pasaj : "
    Şi Domnul a zis: „Am să şterg de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare şi până la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.” Şi iată că Eu am să fac să vină un potop de ape pe pământ, ca să nimicească orice făptură de sub cer, care are suflare de viaţă; tot ce este pe pământ va pieri.'-ESTE din sfanta scriptura(Sfanta Scriptura sau Biblia este colectia cartilor numite ale Vechiului si ale Noului Testament, scrise sub insuflarea Duhului Sfant, intr-un rastimp de aproape 1500 ani, adica de la Moise (cca. 1400 inainte de Hr.) pana la autorul Apocalipsei (cca. 100 dupa Hr.). Aceste carti sunt comoara cea mai pretioasa de lumina si mantuire pe care Dumnezeu a dat-o oamenilor. Biserica le pastreaza ca pe un odor de mare pret si le foloseste ca pe un izvor de apa vie din care soarbe invatatura cea dumnezeiasca.)!SI daca-i asa o mantuire de la dumnezeu de ce se scrie in despre crima, blestem , iad .. alte chestii din astea ...? PAI CUM CE-MI SPUNE MIE CARTEA ACESTA ??? CA DUMNEZEU A AVUT O PASA PROASTA SI-A UCIS MULTIMI DE OAMENI?? Saracii pacatosii .. ce-si merita soarta...
    HEI , TE ROG!!!
    MI-E GREU , nu cred ca am rabdare sa reiau TOTUSI...Tu , te rog frumos, si repet ...daca nu-mi poti raspunde la obiect ...spune-mi .! adica nu-mi lansa la fileu muraturi...

    Tu ai mai scris:"Nu este bine sa generalizezi..Sunt crestini autentici care au cautat,au studiat si au gasit.Care au o relatie personala cu Dumnezeu."
    Se deduce logic ca nu toti crestinii declarati , au o relatie personala cu dumnezeu !
    Vreau sa te intreb ceva : dar sa-mi raspunzi detaliat : cum este aceasta relatie personala a ta cu el ?

    Si sa nu-ti para ptr. mine! Crede-ma ca nu vreau sa te " incarci ' cu sentimente ...datorita mie.

    UITE, eu n-am nicio problema cu faptul ca tu crezi , poti sa crezi fix ce vrei tu ..sau altii..., ci cu implantarea unor minciuni ( spre deliciul tau o sa le spun adevaruri nedovedite) in capul copiilor!!!Faptul ca li se fura dreptul sa aleaga!Am o problema cu biserica!!!
    Tu poti sa intelegi asta?

    Si atentie , c-am depus ceva efort sa scriu atat !
    Decat sa-mi rapsunzi iar ceva randuri obosite.. iti permit sa ma scutesti , in schimb daca binevoiesti sa-mi raspunzi asa cum te-am rugat si as dori , iti multumesc in avans!
    Te pup Smile


    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 3:40 pm

    NICOLETA1980 a scris:
    Vezi tu Xenu nu este asa promovat si popular ca dumnezeu !

    Nu conteaza acest aspect, mecanismul credintei din mintea omeneasca este acelasi, indiferent de mobilul credintei, adica de personajul religios in care se crede.

    Citat :
    Daca-i spui cuiva ca-i manipulat , ca-i prost... etc..., crezi ca-i convine?este o tactica buna???

    Problema nu se pune, daca-i convine sau nu, ce tie-ti convine cand ei iti spun ca vei arde in Iad? Poate nu-ti convine, poate nici nu-ti pasa sau poate razi in sinea ta de o astfel de aiureala infantila. La ei lucrurile functioneaza putin altfel, ei se indarjesc mai tare in credinta, zicand in sinea lor, ”uite doamne de ce sunt in stare necredinciosii astia, pedepseste-i doamne ca ma fac prost ca cred in tine si te iubesc”, apoi vin si-ti spun convinsi ca tu vei arde in Iad, covinsi fiind la randul lor ca acel dumnezeu ii va asculta grin

    E o tactica buna sa indarjesti un credincios, il vei convinge de absurditatea credindei sale? NU, asta nu se va intampla, n-ai sa convingi niciodata pe nimeni, indiferent cate argumente ii vei aduce, dar se va convinge singur atunci cand viata ii va da scatoalce peste bot si atunci e momentul in care isi va aminti de discutiile avute si se va lumina deodata intelegand care-i adevarul!
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 5:37 pm

    Tu esti indarjit in credinta ta ? In a nu crede in dumenezeul lor? Tu oare manifesti o intoleranta puternica fata de convingerile altora!?Este acesta o extrema ?

    Mie nu mi-a spus nimeni c-o sa ard in iad , cu toate ca mi-am exprimat opiniile si-n fata asa-zisilor credinciosilor sa stii !

    Relatiile sociale pe care le am eu cu oamenii ( majoritari crestini ortodoxi in romania..da? ) nu-mi transmit atata inversunare . in realitatea mea oamenii au devenit ceva mai pragmatici, activi in a-si satisface nevoile in viata!
    Crestinismul ortodox este mai mult o traditie decat credinta! Iar acest lucru , iti spun sigur ca este acceptat de cei cu intelect normal:))) .daca-i iei cu argumente logice .. intr-un final vor spune : " adevarul absolut nu-l cunoaste nimeni " si cam asa este .
    Tu faci referire la fanatici inraiti , la cei care fac 15-16 copii ca-i pacat sa faci intrerupere de sarcina .. nu apeleaza la tehnologie ca-i mana lu' dracu ...si etc..Iar eu pe aceia nu m-as chinui sa-i conving de ceva( ei daca nu se vor adapta vor ramane izolati ) .In rest ceilalti sunt utili ! ptr ca unde-s multi puterea creste ...
    De exemplu eu as vrea sa nu se predea religia in scoli ! Cate semnaturi gasesc ptr o petitie?


    Intrebarea mea ptr tine este : cate persoane sunt in Romania care corespund: "ei se indarjesc mai tare in credinta, zicand in sinea lor, ”uite doamne de ce sunt in stare necredinciosii astia, pedepseste-i doamne ca ma fac prost ca cred in tine si te iubesc”, apoi vin si-ti spun convinsi ca tu vei arde in Iad, covinsi fiind la randul lor ca acel dumnezeu ii va asculta "?



    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 7:22 pm

    NICOLETA1980 a scris:
    Tu esti indarjit in credinta ta ?

    Eu nu sunt credincios!

    Citat :
    Tu oare manifesti o intoleranta puternica fata de convingerile altora!?Este acesta o extrema ?

    Eu ti-am explicat cum functioneaza lucrurile, vrei sa intelegi bine, nu vrei sa intelegi, din partea mea tot la fel de bine! Daca e sa vorbim despre mine personal, poti sa-ti spun ca prea putin imi pasa mie de convingerile altora, pe mine ma intereseaza discutiile despre religie si nu despre credinta, dar nu-i vina mea ca oamenii le confunda si deraiaza discutiile.

    Citat :
    Mie nu mi-a spus nimeni c-o sa ard in iad , cu toate ca mi-am exprimat opiniile si-n fata asa-zisilor credinciosilor sa stii !

    Esti noua pe forumuri si n-a avut timp sa-ti spuna nimeni, dar citeste de pe topice si sa vezi singura unde cred crestinii ca o sa arda necredinciosii.

    Citat :
    Crestinismul ortodox este mai mult o traditie decat credinta!

    Incearca sa intelegi ca e religie! Nu strica sa intelegi exact cuvintele pe care le folosesti!

    Citat :
    Iar acest lucru , iti spun sigur ca este acceptat de cei cu intelect normal:)))

    grin Mai intai ar trebui sa faca diferenta dintre religie si credinta, nu mai vorbesc despre traditie... Daca zici tu ca nestiinta sau ignoranta inseamna intelect normal, ma ”rog”...

    Citat :
    .daca-i iei cu argumente logice .. intr-un final vor spune : " adevarul absolut nu-l cunoaste nimeni " si cam asa este .

    Ca sa intelegi ca basmu-i basm si nu realitate, n-ai nevoie de cine stie ce intelect, doar de cunostiinte minime si in niciun caz de vorbe mari care n-ascund nimic in spatele lor, precum cunoasterea adevarului absolut grin

    Citat :
    De exemplu eu as vrea sa nu se predea religia in scoli ! Cate semnaturi gasesc ptr o petitie?

    De aici poti sa deduci, cati au intelectul normal si inteleg ca predarea in scoli a unei religii, inseamna plafonarea mintala a copiilor, iar rezultatele se vad din plin in societate!

    Citat :
    Intrebarea mea ptr tine este : cate persoane sunt in Romania care corespund:

    Nu i-am numarat grin dar am intalnit destui!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 10:18 pm

    NICOLETA1980 a scris:
    : cum este aceasta relatie personala a ta cu el ?


    Daca nu te superi iti raspund eu ca o cunosc prea bine pe D-na Ema, relatia Dumneai ei cu Dumnezeu este una care se bazeaza pe intermediari, .... si anume pe piticii din creier!
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Aug 31, 2012 9:18 am

    EmaLovesJesus a scris:
    NICOLETA1980 a scris:
    Tu apreciezi ca cei care cred in dumnezeu n-au un "intelect normal" ?!


    Draga mea, imi pare sincer rau ca ai devenit membra pe acest site, pentru ca aici in loc sa te apropii de Dumnezeu te vei indeparta. Nu realizezi cat de pretios este sufletul tau si tu alegi locul unde iti vei petrece vesnicia. Ca sa gasesti adevarul, va trebui sa cercetezi Scripturile. Numai in Sfanta Carte vei reusi sa Il cunosti pe Dumnezeu si sa Il intelegi.

    Draga mea , eu ma apropii de dumnezeu , sau de orice altceva ce-ar conta ptr mine , in functie de experientele mele personale , de ceea ce vad si simt eu !
    Nu cu ajutorul unei carti ,( care da-o pe bune , nu e deloc credibila) sau prin intermediari , cum ar fi toti cei din clerul bisericesc, care pur si simplu practica o meserie doar ptr avantajele materiale oferite !
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Aug 31, 2012 11:22 am

    NICOLETA1980 a scris:


    Nu cu ajutorul unei carti ,( care da-o pe bune , nu e deloc credibila)
    Biblia este credibila doar in masura in care accepti adevarul ca ea este scrisa de niste rabini cronicari ai evenimentelor istorice prin care au trecut, adica NU este inspirata de nici un Dumnezeu ci de evenimente istorice si interese clare.

    Citat :

    sau prin intermediari , cum ar fi toti cei din clerul bisericesc, care pur si simplu practica o meserie doar ptr avantajele materiale oferite !
    Preotzii nu practica nicio meserie, ci se preocupa doar cu SARLATANIA, ceea ce este cu totul altceva decat o meserie!
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Aug 31, 2012 11:38 am

    Pentru mine biblia este credibila ptr " ca ea este scrisa de niste rabini cronicari ai evenimentelor istorice prin care au trecut, adica NU este inspirata de nici un Dumnezeu ci de evenimente istorice si interese clare." grin

    A fi preot este o meserie :

    Nr.ord. Cod Denumire
    1 263627 Preot
    2 3413 Specialisti in domeniul religiei si asimilati.

    Iar ei sunt intr-adevar sarlatani , ptr ca de-a lungul timpului si-au desavarsit arta de a-i manipula pe oameni , de a-i escroca! Ceea ce ma deranjeaza pe mine, este ca reusesc s-o faca si-n zilele noastre ! Tu-ti dai seama ca sunt totusi tari ?! Smile)))
    Este ceva sa reusesti pe cineva sa-ti dea bani , in schimbul unor vorbe de duh:)))

    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Aug 31, 2012 12:04 pm

    Black velvet a scris:
    NICOLETA1980 a scris:
    Tu esti indarjit in credinta ta ?

    Eu nu sunt credincios!

    Citat :
    Tu oare manifesti o intoleranta puternica fata de convingerile altora!?Este acesta o extrema ?

    Eu ti-am explicat cum functioneaza lucrurile, vrei sa intelegi bine, nu vrei sa intelegi, din partea mea tot la fel de bine! Daca e sa vorbim despre mine personal, poti sa-ti spun ca prea putin imi pasa mie de convingerile altora, pe mine ma intereseaza discutiile despre religie si nu despre credinta, dar nu-i vina mea ca oamenii le confunda si deraiaza discutiile.

    Citat :
    Mie nu mi-a spus nimeni c-o sa ard in iad , cu toate ca mi-am exprimat opiniile si-n fata asa-zisilor credinciosilor sa stii !

    Esti noua pe forumuri si n-a avut timp sa-ti spuna nimeni, dar citeste de pe topice si sa vezi singura unde cred crestinii ca o sa arda necredinciosii.

    Citat :
    Crestinismul ortodox este mai mult o traditie decat credinta!

    Incearca sa intelegi ca e religie! Nu strica sa intelegi exact cuvintele pe care le folosesti!

    Citat :
    Iar acest lucru , iti spun sigur ca este acceptat de cei cu intelect normal:)))

    grin Mai intai ar trebui sa faca diferenta dintre religie si credinta, nu mai vorbesc despre traditie... Daca zici tu ca nestiinta sau ignoranta inseamna intelect normal, ma ”rog”...

    Citat :
    .daca-i iei cu argumente logice .. intr-un final vor spune : " adevarul absolut nu-l cunoaste nimeni " si cam asa este .

    Ca sa intelegi ca basmu-i basm si nu realitate, n-ai nevoie de cine stie ce intelect, doar de cunostiinte minime si in niciun caz de vorbe mari care n-ascund nimic in spatele lor, precum cunoasterea adevarului absolut grin

    Citat :
    De exemplu eu as vrea sa nu se predea religia in scoli ! Cate semnaturi gasesc ptr o petitie?

    De aici poti sa deduci, cati au intelectul normal si inteleg ca predarea in scoli a unei religii, inseamna plafonarea mintala a copiilor, iar rezultatele se vad din plin in societate!

    Citat :
    Intrebarea mea ptr tine este : cate persoane sunt in Romania care corespund:

    Nu i-am numarat grin dar am intalnit destui!

    Hello !

    Stimate domn ( nu-i nicio ironie Smile)) , cand te-am intrebat daca esti credincios nu m-am referit la faptul ca tu manifesti obedienta vizavi de practicile religioase sau ca tu te crezi in dumenezu , ci la credinta ta vizavi de cauzele pe care le sustii tu !

    Eu recunosc ( ma rog e prea mult recunosc ) , admit fara nicio jena ca comparativ cu Soimos de exemplu , sunt... departeeeeeeeeee in ceea ce priveste cultura si documentarea vizavi de religie , istorie , d-astea!!
    Ceea ce ma enerveza la tine , este ca-n loc sa intelegi ideea mea in ansablu , ceea ce vreau sa transmit efectiv, imi iei cuvintele .. si le tot diseci cu atata profesionalism !! Eu nu sunt specialist in istorie , religie .. si d-astea , dar sunt un om cu idei clare.. Si n-as avea timp sa m-apuc acum sa citesc .. toate astea ... decat daca-as avea motive temeinice s-o fac ! intelegi ??

    UITE acum eu nu vreau sa-ti dau in cap , dar uite si tu ce spune dex-ul :

    ' CREDÍNȚĂ, credințe, s. f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. ◊ Profesiune de credință = declarație publică pe care o face cineva asupra principiilor sau convingerilor sale. 2. (Înv.) Încredere (pe care o inspiră cineva). ◊ Loc. adv. În credință = într-adevăr. ◊ Expr. A-și mânca credința = a se comporta astfel încât nu mai inspiră încredere. (Înv.) A bea (sau a lua, a sorbi) credință (sau credința) = a gusta din mâncărurile servite domnitorului pentru a-l încredința că nu sunt otrăvite. 3. Fidelitate, devotament, statornicie față de cineva sau de ceva. ♦ (Reg.) Logodnă. 4. Speranță, nădejde. 5. Convingere despre existența lui Dumnezeu; mărturisire a acestei convingeri prin respectarea prescripțiilor bisericești; religie, cult. – Lat. *credentia. "

    Vezi tu c-apare si religie p-acolo !
    Sa-ti mai spun ceva : eu apreciez liderii , formatorii de opinii , nu SEFII !
    Cum naiba sa nu-ti pese de ceea ce cred ceilalti !! dar ce tu esti pustnic?
    Nestiinta nu-ti altereaza intelectul ! ce ? tu le stii pe toate ?
    Oricine este intreg la minte , si interesat ce ceva poate asimila informatii ! Dar poate nu in directia strict a religiei !!

    PF.. sper ca m-ai inteles!

    Daca nu o sa mai revin !!!Smile)
    pa pa!

    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeVin Aug 31, 2012 1:59 pm

    NICOLETA1980 a scris:

    UITE acum eu nu vreau sa-ti dau in cap , dar uite si tu ce spune dex-ul :

    ' CREDÍNȚĂ, credințe, s. f.Convingere despre existența lui Dumnezeu; mărturisire a acestei convingeri prin respectarea prescripțiilor bisericești; religie, cult. – Lat. *credentia. "

    Vezi tu c-apare si religie p-acolo !

    Da, apare in ultima parte a definitiei! Aici, pe acest forum dedicat religiei, nu luam in consideratie toata definitia credintei, ci doar aspectul religios al ei. Deci, nu ma refer la faptul ca eu cred (am convingerea, increderea, speranta, etc.) ca maine va ploua, ci la credinta in dumnezeu si in practicile de cult!

    Citat :
    Oricine este intreg la minte , si interesat ce ceva poate asimila informatii ! Dar poate nu in directia strict a religiei !!

    Tu te referi la sensul general, eu ma refer la cel religios, iar ideile pe care le-am postat pana acum au fost din acest punct de vedere. Cand ma intereseaza discutia despre alte subiecte postez pe topicele adecvate.

    Citat :
    Daca nu o sa mai revin !!!Smile)
    pa pa!

    Revino de cate ori vrei tu, dar intelege ca aici privim lucrurile prin prisma conceptelor religioase si doctrinare!
    Sus In jos
    NICOLETA1980
    Pedestras
    Pedestras
    NICOLETA1980


    Numarul mesajelor : 94
    Varsta : 43
    Localizare : CALARASI
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 24/08/2012

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeSam Sept 01, 2012 5:20 pm

    Si aici , aceeasi chestie: bine, bine...
    pf...
    Sus In jos
    melinda
    Lancier
    Lancier
    melinda


    Numarul mesajelor : 290
    Localizare : sibiu
    Puncte : 295
    Data de inscriere : 11/08/2011

    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitimeDum Sept 09, 2012 10:38 am

    EmaLovesJesus a scris:

    Sunt crestini autentici care au cautat,au studiat si au gasit.Care au o relatie personala cu Dumnezeu.

    Sigur, ati studiat cum sa va infiltrati in structurile statului roman si sa ajungeti la posturi cheie din administratiile locale si centrale. Si toate astea din prea marea dragoste fata de Dumi. Ati obtinut legalizarea sectei prin manevre dolosive, tot din cauza bunei relatii cu EL. Ati avut banii sa platiti una dintre cele mai scumpe case de avocatura din lume, atunci cand statul roman a incercat sa se opuna legalizarii sectei.
    Aveti vreun spital, casa de batrani, orfelintat edificat si gestionat din banii sectei pentru a veni in sprijinul societatii romane din care faceti si voi parte?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Empty
    MesajSubiect: Re: Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș  Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Fotografii pe perete .... De la Ateii Și Raţionaliștii Timiș
    Sus 
    Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Ce spun ateii ... in filme

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
    Mergi direct la: