Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Penticostali, Adventisti, Martori ...

In jos 
+16
Verovika
desan
NeXuS
ralex
elvar
Gelupanda
Hades
The Beast
No Name
Rada
wildjagd
LeoLuke
Soimos
HaymHerman
Anticristul
Zeus
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 10:36 pm

Hm... Si daca Satan e - de fapt - o fatza a lui Dumnezeu?
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 10:38 pm

Smile)) Te rog, ceea ce ai facut se numeste "rastalmacire", insa asta chiar a sunat ca o gluma...

Religia ... e adevarat, nu cred 100% in ea, dar un sambure de adevar trebuie sa aiba...
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 8:07 pm

Hades a scris:
Smile)) Te rog, ceea ce ai facut se numeste "rastalmacire", insa asta chiar a sunat ca o gluma...

Religia ... e adevarat, nu cred 100% in ea, dar un sambure de adevar trebuie sa aiba...
Bineinteles ca are!

Si acest sambure de adevar il gasim in documentele istorice ale vremii!

Si acestea stau cam de-a curmezisul religiilor!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 8:13 pm

Eu nu cred asta!

Sunt CONVINS de asta ...sau mai degraba as exprima-o altfel : Dumnezeul bisericilor este de fapt o fata a satanei!
...si asta scrie chiar in Biblie!

2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul,(adica satana) care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 22/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:11 am

wildjagd a scris:
"Termenul Legea Morala si Legea ceremoniala din ce biblie e scoasa, afara de biblia adventista?"
adventistii nu au o biblie a lor. au biblia tradusa de cornilescu.. Daca nu iti place cum suna, spune i legea lui Moise si Legea lui Dumnezeu!

.......chiar scriptura face diferenta intre Legea lui D-zeu si Legea
lui Moise....si nu degeaba prima era scrisa pe table de piatra si pusa in chivot
pe cand cealalta era scrisa pe zapis si pusa langa chivot.....si iata chiar
unul din versetele care spun clar acest lucru.....

38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbaţi fraţi, că prin Acesta vi
se vesteşte iertarea păcatelor şi că, de toate câte n-aţi putut să vă îndreptaţi
în Legea lui Moise
,
39. Întru Acesta tot cel ce crede se îndreptează.
40. Deci luaţi aminte să nu vină peste voi ceea ce s-a zis în prooroci:
41. "Vedeţi, îngâmfaţilor, miraţi-vă şi pieriţi, că Eu lucrez un lucru,
în zilele voastre, un lucru pe care nu-l veţi crede, dacă vă va spune cineva".
42. Şi ieşind ei din sinagoga iudeilor, îi rugau neamurile ca sâmbăta
viitoare
să li se grăiască cuvintele acestea.
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 04/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 7:26 pm

Asta s-a intamplat dupa ce Greuceanu a aruncat cu buzduganele in porti sau inainte?

Cei care traiesc in realitate stiu bine ca legenda cu tufa care l-a inspirat pe Moise e la fel de valabila ca si buzduganu lui Greuceanu ...caci realitatea ne demonstreaza ca Moise sa inspirat din cultul egiptean al lui Ecknaton privind monoteismul ...si ca toate versetele astea sunt "can canuri"!
Sus In jos
ralex
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 05/07/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 05, 2008 7:20 pm

In legatura cu legea " Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea." Romani 3:31

Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 04/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 06, 2008 6:35 am

Prin credinta nu se intareste nimic altceva decat imbrobodirea...
Legile se intaresc prin fapte!
Iar faptele crestinismului sunt neintrecute pana in ziua de azi in ... bicisnicie
Sus In jos
NeXuS
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/08/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 10:53 am

Soimos tu de ce religie esti ??

eu sincer nu sunt de acord cu cultele crestine in afara de Ortodoxism si Catolicism....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 12:39 pm

NeXuS a scris:
Soimos tu de ce religie esti ??

eu sincer nu sunt de acord cu cultele crestine in afara de Ortodoxism si Catolicism....
Eu am fost botezat catolic ...dar acum am o alta religie .... si asta se cheama Adevarul documentat!
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras
desan


Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/08/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 27, 2008 9:59 am

religia mea:sa ma pot uita-n oglinda fara sa vreu sa ma scuip sunny
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 27, 2008 12:54 pm

Inseamna asta ca acum esti necredincios?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Oct 29, 2008 8:58 pm

Cum sa fie necredincios daca crede tot ce constata ca e adevarat?
Ce insemneaza insa cuvintul credincios?
Cui ,cum?Cine confirma,si pe ce criterii?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Cultul Adventist ...sau Calea Minciunii   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Feb 11, 2009 9:11 am

Pentru a intelege corec tde ce se inseala adventistii si nu sunt consecventi cu adevarul traind in concubinaj cu minciuna ... trebuie sa acceptam faptul ca Legile Lui Yahwe si Calea lui Isus sunt mult mai importante decat miciunile impuse de Pavel la sinodul Apostolilor, minciuni care aveau ca scop atragerea in Secta lui Pavel a celor care voiau sa accepte religia Mozaica dar nu si cerintele rituale ale acestei religii!
In acest context cred ca este la mintea cocosului ...si orice om normal isi da seama, ca sunt mult mai importante legile lui Yahwe...ca e Dumnezeu ... decat cele ale mincinosului INTERESAT care era Pavel !

Minciuna Adventista consta in faptul ca umbla cu jumatati de adevaruri ... combinate cu minciuni ...adica sarbatoresc Sabatul adica tin sambata libera asa cum o fac toti mozaicii si manaca "curat" adica ceva aproape de koosherul evreilor uitand (oare intentionat?)ceea ce este mai important
Si anume ca daca ar dori cu adevarat sa urmeze calea lui Isus...si pe a "Tatalui" sau Yahwe...ar trebui sa se dezica de Calea lui Pavel impusa de el in Sinodul Apostolilor cale ce trece peste legile lui Dumnezeu pe care si Isus le-a respectat adica:
- ar trebui sa se converteasca la Mozaism adica sa urmeze cu adevarat calea lui Isus care era de religie Mozaica si nu s-a dezis de ea nici pe cruce!
- sa predice din Tora ...asa cum a facut si Isus
- si ca sa urmeze invataturile inoitoare ale lui Isus ...trebuie sa accepte NUMAI Evangheliile scrise de adevaratii Apostoli ... si nu de alte personaje duboioase ...adica sa arunce Noul Testament caci cuprinde falsele Evanghelii ale unor neapostoli ... ca Luca si Marcu, sa se taie imprejur si sa manance koosher ...asa cum cere Dumnezeu si a facut-o si Isus ... dar si-a permis sa o modifice Pavel!

Adventistilor trebuie sa le fie clar ce doresc si ce cale vor sa urmeze:
Pe cea a lui Isus si a lui Yahwe sau pe cea a lui Pavel?
...caci mergand cracanat cu un picior in adevar si cu altul in minciuna ... in mod sigur nu urmati Calea lui Isus ...si daca asta nu doriti sa faceti ...la ce naiba va mai pocaiti?
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras
Verovika


Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Feb 13, 2009 7:54 pm

Tu nu prea pari să vorbeşti ca un ateu aici. Din ce religie eşti? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Feb 13, 2009 8:17 pm

Din religia lui Fliyng Spaghetty Monster...!

Singura religie in care profetul ei plateste in viata asta 1 milion de Dolari celui care dovedeste ca Spaghetty Fliyng Monster nu exista!

Daca crezi cumva ca glumesc ...poftim dovada:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 4:58 am

Soimos a scris:
NeXuS a scris:
Soimos tu de ce religie esti ??

eu sincer nu sunt de acord cu cultele crestine in afara de Ortodoxism si Catolicism....
Eu am fost botezat catolic ...dar acum am o alta religie .... si asta se cheama Adevarul documentat!

si popa cine e ? Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 7:48 am

Sfantul Internet!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 10:16 am

"Eu am fost botezat catolic ...dar acum am o alta religie .... si asta se cheama Adevarul documentat!"

numai prin documentare aflii adevarul , daca nu te documentezi nici macar un pic .. ramai o oaie a lui jessus ..care face ce vre din tine Smile

"si popa cine e ?"
cum spune "Soimos"
"Sfantul Internet!"

daca nu exista internetul o mare parte eram inca indoctrinati .. poate chiar foarte indoctrinati ..(de aceea popii spun ca internetul este mana diavolului) .. pentru ca numai pe internet poti sa te documentezi foarte mult
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 11:14 am

Mult ...dar si rapid!

Informatia zboara cu viteza luminii ...in timp ce minciuna bate pasul pe loc de 2000 de ani!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 10, 2009 7:59 pm

informatia nu este neaparat adevarul. Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 11, 2009 12:59 pm

nelu a scris:
informatia nu este neaparat adevarul. Idea
Evident ca nu!

De altfel e si dovedit ca minciuna se propaga si ea tot cu viteza luminii !
... de inteles ar trebui inteles ca informatia corecta adica verificabila (nu ca acele informatii din cer) sta la baza cunoasterii si ea constituie caramida pe care ne construim prin logica un fundament rational pe care sa ne putem baza!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 7:12 pm

Iar pe internet nu trebuie să fi angajatul cuiva pentru aţi putea exprima o opine aşa cum e cu RadioTV-ul şi ziarele şi nici nu există un program fix la care numai atunci să poţi ascula sau viziona emisiunea. Nu există nici o zi fixă in care numai atunci să poţi cumpăra ziarul cu articolul care te interesează.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 13, 2009 4:41 am

... si
Soimos a scris:
Sfantul Internet!
ne este la dispozitie tot timpul. Very Happy
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 13, 2009 11:17 am

"ne este la dispozitie tot timpul." CORECT ! .. de asta spune biserica ca internetul este mana satanei Wink .. pentru ca prin internet gasesti tot ce vrea inimioara ta Smile ca sa spunem asa..acum vedeti de ce religia crestina .. si alte religiii in general .. nu stiu prea multe despre alte religii Smile .. vrea ca lumea sa fie mai inapoiata..ca sa nu afle adevarul ..si sa aive o putere imensa Smile scuzati-ma daca unele religii nu doreste asa ceva.. dar religia crestina , vrea chiar foarte mult , sa va zic o mica intamplare azi la religie .. profu le zicea oitelor ..ca trebuie sa ne ducem la biserica ca sa ne ierte pacatele , sa ne spovedim , impartasim ..si spunea ca daca nu ne ducem cand o sa murim iei o sa ne judece dupa pacatele pe care leam facut.. cat timp am acordat bisericii .. lui dumnezeu ..daca am fost la slujbe etc.. si eu lam intrebat cine ? .. si a trecut la alt subiect:| asta cum vine
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 13, 2009 11:33 am

Esti simpatic in "lupta ta" cu profu de religie ...dar ca sa fi mai convingator ...ar trebui sa fi inca mai bine documentat.

Eu de exemplul-as fi intrebat de ce Isus spune ca Biserica lui Dumnezeu este in noi ...si nu in bisericil din caramida vezi 1 Corinteni 3.16

16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?

cat despre credinta ....asta trebuie inlocuita cu iubirea ...caci exact asta ne invata Isus in 1Ioan 4.16
6. Şi noi am cunoscut şi am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire şi cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne întru el.
... in plus de asta chiar Isus ne invata sa nu mergem la biserica ...si noi ca buni crestini trebuie sa - l ascultam ...nu?
Ia sa vedem ce zice Isus in Predica de pe Munte ...adica in Matei 6.5

5. Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi
va răsplăti ţie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iun 01, 2009 2:16 pm

Iata ce bicisnicii impartaseste Miscarea Adventista de reforma AZS ... bineinteles la indemnurile profetei nHWhite ...care a devenit profet in urma unui accident care a marcat-o pe veci ...inclusiv faptul ca s-a damblagit:

Majoritatea adventiştilor de ziua a şaptea, incluzând liderii bisericii, ignoră satul profetului lor care interzice următoarele:

- Consultarea unui medic (Daruri Spirituale, p. 97)
- Folosirea medicamentelor (Mărturii, Vol. 5, p. 311)
- Consumul de condimente, unt, brânză, ouă, mirodenii şi paste (Mărturii, Vol. 3, p. 136)
- Jocul de cărţi, şahul, damele (Mărturii, Vol. 1, p. 514)
- Sporturile (Mărturii, Vol. 8, p. 65)
- Mersul la teatru (Mărturii, Vol. 9, p. 89)
- Fotografii ale familiei şi prietenilor puse în albume, pe rafturi, stative şi mese (Bible Echo, ian. 14, 1901)
- Asigurarea pe viaţă (Mărturii, Vol. 1, p. 549)
- Extremele în dietă contrazic Biblia

INTREBARE:
Ati vazut in era informatiei oameni mai tampiti si mai redusi ca astia ?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iun 01, 2009 2:23 pm

Stati ca nu e destul ...Helen White ne invata sa ne si hranim ... ma intreb ...la ce oare mai e nevoie de Nutritionisti ...cand aven profeti care a ne invete ...direct de la Dumnezeu?

Doamna White a interzis consumul de carne şi a limitat consumul de ouă,
lapte şi unt. Această dietă e desigur preferabilă şi mult mai
sănătoasă, dar depăşeşte cu mult standardul Bibliei. Isus ne-a dat "un
exemplu, ca să mergeţi pe urmele Lui". (1 Pet. 2:21). Ce mânca Isus?

Carne curată – Isus a mâncat miel la cina de Paşte. (Luca 22:15)
Peşte – Isus a hrănit mii de oameni cu peşte. (Mat. 14:19)
Ouă – Isus a numit ouăle "bune" (Luca 11:12,13).
Unt – Isus a mâncat unt (Isa. 7:15)
În
1902 doamna White a spus că în curând, oamenii lui Dumnezeu trebuie să
înceteze să mai consume produse lactate şi ouă (vezi Mărturii, vol. 7,
p. 135).

Oamenii de ştiinţă au descoperit importanţa acizilor graşi
Omega-3, care se găsesc în peşte, carne şi ouă care este dovedit ca joacă un rol important în buna funcţionare a funcţiilor
cardiovasculare, imunologice şi ale sistemului nervos. Acesti acizii graşi
Omega-3 sunt foarte greu de obţinut dintr-o dietă strict vegetariană.
Unul din aceşti acizi, DHA, e important pentru funcţiile mentale şi
vizuale. DHA se găseşte în carnea roşie, în organele animale şi în
ouă—toate interzise de doamna White.

Aici veti intalni simulte alte informatii interesante de aflat ...care se refera la Imbracaminte Moravuri la sambatari.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw30.htm
Sus In jos
Continut sponsorizat





Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Penticostali, Adventisti, Martori ...   Penticostali, Adventisti, Martori ... - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Penticostali, Adventisti, Martori ...
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
Mergi direct la: