Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 23/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 7:14 am

Ioan 5:39
Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
Sus In jos
http://maiaproapedecer.7forum.net/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 7:43 am

Claudya-Pollyanna Happy a scris:
Ioan 5:39
Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
cea mai periculoasa forma a minciunii ...este cea care cuprinde in ea parti de adevaruri .... asa lucreaza diavolul ...combinand minciuna cu adevarul ca sa isi faca credibil mesajul mincinos.

"Scriptura" lui Isus este TORA ...si nu Biblia ...asa ca atunci cand isus recomanda scripturile ...nici prin cap nu ii trecea ca tu (sau altii ca tine) veti intelege prin aceasta ...Biblia !!!

Asa ca daca vrei sa urmezi scriptura lui Isus ...treci la religia mozaica ...caci Isus habar nu avea ca un imparat criminal va inventa o religie si va impune o biserica pe baza mitului despre el ...si pe baza unei scripturi furate de la altii!
Sus In jos
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 23/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 8:07 am

Soimos a scris:

cea mai periculoasa forma a minciunii ...este cea care cuprinde in ea parti de adevaruri .... asa lucreaza diavolul ...combinand minciuna cu adevarul ca sa isi faca credibil mesajul mincinos.

"Scriptura" lui Isus este TORA ...si nu Biblia ...asa ca atunci cand isus recomanda scripturile ...nici prin cap nu ii trecea ca tu (sau altii ca tine) veti intelege prin aceasta ...Biblia !!!

Asa ca daca vrei sa urmezi scriptura lui Isus ...treci la religia mozaica ...caci Isus habar nu avea ca un imparat criminal va inventa o religie si va impune o biserica pe baza mitului despre el ...si pe baza unei scripturi furate de la altii!

Sunt doar niste minciuni! Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.
Sus In jos
http://maiaproapedecer.7forum.net/
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:08 am

Soimos a scris:
Claudya-Pollyanna Happy a scris:
Ioan 5:39
Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
cea mai periculoasa forma a minciunii ...este cea care cuprinde in ea parti de adevaruri .... asa lucreaza diavolul ...combinand minciuna cu adevarul ca sa isi faca credibil mesajul mincinos.

"Scriptura" lui Isus este TORA ...si nu Biblia ...asa ca atunci cand isus recomanda scripturile ...nici prin cap nu ii trecea ca tu (sau altii ca tine) veti intelege prin aceasta ...Biblia !!!

Asa ca daca vrei sa urmezi scriptura lui Isus ...treci la religia mozaica ...caci Isus habar nu avea ca un imparat criminal va inventa o religie si va impune o biserica pe baza mitului despre el ...si pe baza unei scripturi furate de la altii!

D-zeu sa va ierte si calauzeasca ,ca nu stiti ce vorbiti!!!! Sad
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:12 am

Soimos a scris:
[cea mai periculoasa forma a minciunii ...este cea care cuprinde in ea parti de adevaruri .... asa lucreaza diavolul ...combinand minciuna cu adevarul ca sa isi faca credibil mesajul mincinos.!
(sau adevaruri spuse pe jumatate)

Exclamation nota 10 pentru aceasta fraza memorabila.Ma subscriu ei Exclamation
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:26 am

Claudya-Pollyanna Happy a scris:
Soimos a scris:

cea mai periculoasa forma a minciunii ...este cea care cuprinde in ea parti de adevaruri .... asa lucreaza diavolul ...combinand minciuna cu adevarul ca sa isi faca credibil mesajul mincinos.

"Scriptura" lui Isus este TORA ...si nu Biblia ...asa ca atunci cand isus recomanda scripturile ...nici prin cap nu ii trecea ca tu (sau altii ca tine) veti intelege prin aceasta ...Biblia !!!

Asa ca daca vrei sa urmezi scriptura lui Isus ...treci la religia mozaica ...caci Isus habar nu avea ca un imparat criminal va inventa o religie si va impune o biserica pe baza mitului despre el ...si pe baza unei scripturi furate de la altii!

Sunt doar niste minciuni! Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

Haugh ...adica am zis si basta ...vorba marelui sef de trib care nu suporta sa fie contrazis ...nici macar prin argumente evidente!

De ce sa fie Biblia "cuvantul" lui Dumnezeu caci vorbirea este modul de comunicare a animalelor evoluate ... Dumnezeu ca spiritualitate perfecta nu are corzi vocale sa articuleze cuvinte ...ci comunica cu intreaga sa creatie ...fie prin EMPATIE ...cu plantele sau animalutele ...de ex ...fie prin TELEPATIE cu fintele superioare ... !
Nu cumva crezi ca cineva care are o asemenea putere ...poate sa fie atat de prost incat sa scrie cuvinte ...atunci cand 99,999 % din populatia omenirii era total analfabeta?

...ia incearca si tu sa vorbesti engleza cu o varza ...sda vezi ...te asculta sau nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:27 am

[quote="Ada_Pal"]
Soimos a scris:


D-zeu sa va ierte si calauzeasca ,ca nu stiti ce vorbiti!!!! Sad

Pentru voi nu este important sa STII ..e suficient sa CREZI !

Si ca sa crezi TOTUL ...e suficient sa nu STI ...nimic!

NU?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:46 am

Nu!
Pentru noi daca nu stim trebuie sa cautam fara a crede pina cind descoperim si atunci cind ne-am convins pe deplin ,trebuie sa credem cu toata puterea fara a lasa Ego-ul (sufletul Amara Bi Su-dusmanul ascuns al omului )sa ne conduca instinctele primare .


"Iqra"=Citeste..............................este primul cuvint si porunca revelata profetului in pestera Hira ,este cuvintul care deschide Cartea Sfinta.........de aceea in islam cea mai inalta treapta dupa profeti la Rai,o ocupa oamenii de stiinta.
" Cerneala penitei invatatului este mult mai scumpa la Allah decit singele eroului martir"
(leaga-te de altceva ca asta nu tine)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 6:36 pm

Ada_Pal a scris:
Nu!
Pentru noi daca nu stim trebuie sa cautam fara a crede pina cind descoperim si atunci cind ne-am convins pe deplin ,trebuie sa credem cu toata puterea fara a lasa Ego-ul (sufletul Amara Bi Su-dusmanul ascuns al omului )sa ne conduca instinctele primare .


Ce zici tu suna frumos ...dar vedem cain fapte ... realitatea e alta ...si voi credeti in tot felul de minuni pe care nu aveti cum sa le verificati ...de ex iadul sau raiul ....sau rasplata pe care o primesc martirii ...ca sa nu mai vorbim de huriile din rai ...astea le-ati descoperit stintific si dupa acea ati crezut in ele?

Citat :

"Iqra"=Citeste..............................este primul cuvint si porunca revelata profetului in pestera Hira
Pai asta a fost acum 1500 de ani ...astazi cultivarea prin imagini cu texte (vezi filme si televiziune) ...este mult mai importanta si mai raspandita decat lectura ... si cum Quranul nu incepe cu "Priveste" in loc de citeste ... ne dam repede seama ca profetul cu a lui nesaj ...este depasit de vremuri ...cu atat mai mult cu cat pentru a vedea imaginile inspirate de Dumnezeu ...azi nu mai trebuie sa ne ascundem prin pesteri ci putem sa ne instalam in confort la TV-ul din sufragerie !
Citat :

" Cerneala penitei invatatului este mult mai scumpa la Allah decit singele eroului martir"
(leaga-te de altceva ca asta nu tine)

frumoase cuvinte ...dar din pacate iarasi fara acoperire ... caci istoria ne dovedeste ca in ultimii 500 de ani ...lumea islamica nu a contribuit cu nici un fel de stinta la progresul omenirii ...in timp ce in Europa ...unde stiinta a fost prigonita de religie ...s-au facut cele mai revolutionare descoperiri tehnico-stintifice ...oare care sa fie cauza?

Nu cumva tocmai religia?

sau cu alte cuvinte ...unde religia e tare ...stinta e la pamant ...si acolo unde religia e slaba ...e puternica stinta!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 8:21 pm

Nu citim in nici o carte scrisa de vreun prooroc aceasta. Este doar o poveste cu Lillit.
Totusi, in afara de Legea scrisa, se pare ca Moise a lasat si o lege orala, care este adevarata pastratoare a poporului evreu. Asa ca nu conteaza numai Vechiul Testament.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:25 am

Raspunde te rog frumos la intrebari.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:29 am

Inainte de a raspunde, iti spun ca nu cred o iota din ce scrie in Biblie VT+NT.
Pot sa iti raspund, dar ce valoare are, daca nu imi demonstrezi ca e inspirata de Dumnezeu? Cand se surpa temelia, ce valoare mai are cladirea?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:38 am

Intrebare:Ce crez ai?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:44 am

Inca nici unul. Cred doar in Dumnezeu. M-am nascut ortodox, dar pana acum cativa ani nu stiam mare lucru despre Scripturi, ci doar rugaciuni, ca majoritatea ortodocsilor. Am studiat si cu baptistii initial, apoi cu adventistii Biblia de aproape 4 ani. Dar nu m-a satisfacut cele gasite... Am inceput sa cunosc iudaismul. E ceva mai bine, dar nici aici nu e OK...

Asadar, cunosc Scripturile destul de bine... Dar nu cred ca sunt ADEVARUL.
Sunt o fire analitica apoi. In plus, traducerile si punctul de vedeere ortodox si catolic referitor la acestea, precum ca ar fi negociere intre traditie si traducere, nu imi inspira incredere. Dar nici traducere cuvant cu cuvant NU...
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:49 am

Este foarte bine ca tu crezi in DUMNEZEU.

Intrebare:Cat de mult crezi tu in DUMNEZEU?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:51 am

Nu stiu sa ma fi indoit vreodata de existenta lui Dumnezeu.
In plus, Dumnezeu este la carma in viata mea si nu eu, nici parintele de la biserica, ori altcineva... Smile
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:13 am

Eu m-am nascut Crestin ortodox,dar niciodata nu m-am gandit sa trec la o alta comunitate religioasa si eu cred in existenta lui DUMNEZEU.

Intrebari:
-Ai fost vreodata ateu?
-Cum ai simtit carma lui DUMNEZEU in viata ta?
-Cat de mult crezi tu in DUMNEZEU?
-Cine a facut lumina?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:21 am

Alin a scris:
Crearea omului are loc la sfârşitul celei de-a şasea zi ...

Eva a fot prima femeie creata? Eu am citit ca prima, Lillit, era o revoltata, nu prea supusa, asa ca Dumnezeu a hotarit sa creeze o alta din coasta lui Adam... Smile

Scuze ca m-am abatut de la intrebare..

Daca citesti primele 4 capitole din "Facerea",Biblia Crestin ortodoxa vei putea sa dai un raspuns corect.

Intrebare:De ce nu imi raspunzi la intrebarile mele:"Intrebari:
-In ce carte scrisa de un Prooroc Adevarat ai citit despre Lilith?
-Eva a fost supusa lui Adam?
-A existat vreodata o femeie supusa barbatului ei?
-Ce era pe pamant in ziua facerii lui Adam?
-In a cata zi a fost facut Adam?"?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:56 am

Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Fairy in Sam Apr 26, 2008 12:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 12:31 pm

Fairy a scris:
Socrate a scris:
-Ai fost vreodata ateu?
Nu, nu am fost ateu niciodata
Citat :
-Cum ai simtit carma lui DUMNEZEU in viata ta?
Am o metoda aparte de a-l lasa de Dumnezeu sa stea la carma. Ma interiorizez in procesul rugaciunii(introspectie) si caut raspuns la intrebarile mele, solutie la problema. Nu este ceva mental, ci o legatura in care eu sunt Oglinda in care se oglindeste Creatorul... Rapunsul primit niciodata nu a fost gresit, desi uneori m-a mirat solutia... Dar am vazut apoi caera cea ideala, desi eu nu o intelegeam atunci.
Citat :
-Cat de mult crezi tu in DUMNEZEU?
Atat de mult incat las in seama lui sa-mi rezolve problemele in modul in care este bine, deoarece la nivelul de Dumnezeu totul este Absolut, iar mintea noastra este relativa. In momentul in care cer, simt ca deja primesc si totul e OK. Am incredintarea ca e bine si apoi totul devine asa cum am primit raspuns in momentul in care am cerut.
Citat :
-Cine a facut lumina?
Spune Dumnezeu:"Sa fie lumina!" Si in momentul in care spune si este. Nu trece nici macar o clipa intre momentul deciziei si implinirea sa.
Dumnezeu este in Creatie?
Lumina nu este Dumnezeu?
Ce valoare are Dumnezeu existand doar pentru sine Insusi?
Exista artist fara opera? Smile

Ma bucur ca nu ai fost vreodata ateu.Eu cred ca Suflarea de viata data de DUMNEZEU este in toata creatia Sa.Fie ca noi suntem sau nu suntem,DUMNEZEU are valoarea Sa intrinseca.DUMNEZEU este cel care poate exista si fara creatia Sa si dovada este ca EL a existat chiar inainte de creatia Sa,iar DUMNEZEU nu a fost creat de nimeni,DUMNEZEU a fost,este si va fi vesnic.
Adevarat este ca DUMNEZEU a facut lumina si toate cele vazute si cele nevazute si fericit este cel care vede si cele nevazute.

Intrebari:
-Care este metoda ta de a-l lasa pe Dumnezeu sa stea la carma?
-Cum te rogi tu?
-Ce intrebari i-ai pus lui DUMNEZEU si ce raspunsuri ai primit?Poti da exemple?
-Ce i-ai cerut lui DUMNEZEU?Ai primit de la DUMNEZEU tot ce ai cerut?Cat de repede ai primit ce ai cerut?
-Poti tu sa dai la 5000 de oameni hrana in fiecare zi,fara ca tu sa ai vreun ban sau cineva sa-ti dea banii necesari hranirii celor 5000 de oameni?
-Ce nu intelegi din Biblia Crestin ortodoxa?
-Toate creatiile lui DUMNEZEU au Suflete?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 12:53 pm

Ne intalnim pe Roportal...Pa! Sunt .R* acolo! Smile
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:13 pm

Fairy a scris:
Ne intalnim pe Roportal...Pa! Sunt .R* acolo! Smile

Te rog frumos raspunde-mi la intrebari.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:13 pm

[quote="Soimos"]lumea islamica nu a contribuit cu nici un fel de stinta la progresul omenirii ...in timp ce in Europa ...unde stiinta a fost prigonita de religie ...s-au facut cele mai revolutionare descoperiri tehnico-stintifice ...oare care sa fie cauza?

Nu cumva tocmai religia?

sau cu alte cuvinte ...unde religia e tare ...stinta e la pamant ...si acolo unde religia e slaba ...e puternica stintaquote]

sa nu ti uiti cuvintele,,,,,,,,,,,,o sa postez DOVEZIILE STIINTIFICE ,INCLUSIV DESCOPERIRILE OAMENILORDE STIINTA CARE AU PORNIT DE LA QURAN


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Mar Apr 29, 2008 8:20 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:14 pm

....
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:17 pm

CARE E SITE UL?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:21 pm

Cum nu stii Roportal? Doar nu esti forumista noua?
http://www.roportal.ro/discutii/index.php?s=67f1185944942f7ad9d7d92f268c0b6e&act=UserCP&CODE=00

Nu am chef Socrate sa ma conversez aici in probleme de Dumnezeu... E ceva prea intim... Smile Am adresa de mail. FEE_2008@YAHOO.COM
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:37 pm

Fairy a scris:
Cum nu stii Roportal? Doar nu esti forumista noua?
http://www.roportal.ro/discutii/index.php?s=67f1185944942f7ad9d7d92f268c0b6e&act=UserCP&CODE=00

Nu am chef Socrate sa ma conversez aici in probleme de Dumnezeu... E ceva prea intim... Smile Am adresa de mail. FEE_2008@YAHOO.COM

Acesta este topicul si daca nu vroiai sa scrii despre DUMNEZEU puteai sa o faci.Cine intra in hora trebuie sa joace.
Daca noi vom pune intrebari si daca vom si raspunde avem sanse mari ca cineva sa ne scrie Adevaruri Absolute.Eu nu am nimic de ascuns si daca tu esti sincer si ai foarte multa credinta in DUMNEZEU nu trebuie sa-ti fie teama sa raspunzi si tu ai face poate foarte mult bine daca ai sa ne impartasesti din experientele si revelatiile tale.
Eu cred in existenta lui DUMNEZEU,dar din pacate credinta mea in DUMNEZEU este poate foarte mica in comparatie cu credinta ta in DUMNEZEU.

Trimite-mi te rog frumos raspunsuri la intrebarile mele prin PM.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:58 pm

De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:01 pm

o confunda intentionat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:08 pm

Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati
Asta e perdea de fum!

Iranul ...tara islamica fundata de Ayatolahul Khomeinii este o tara islamica fundamentalista ...tocmai din cauza ca Sharia e legea ei suprema ...din care se inspira si Ayatolahul in cartea lui!

... din pacate in lumea de azi ... fundamentalismul islamic este in crestere exploziva ...si nu ceva neglijabil cum incerci tu sa prezinti faptele!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:17 pm

Iranul este condusa de clerici insa populatia este moderata si cu un grad inalt de educatie superioara. este intr-o capcana din care nu poate iesi.
Ayatolah ai zis bine "se inspira" dar nu respecta!
asa cum sunt multi care interpreteaza texte religioase. Eu nu cred ca Sharia permite barbatilor sexul cu copiii. Asta e o propaganda mincinoasa.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:24 pm

Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati

Intrebare:Esti de acord cu Evangheliile din Biblia Crestin ortodoxa?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:32 pm

Ce valoare au niste scrieri scrise de UCENICI ?
Nu ti se parea ca era mai corect ca cel care sa scrie ecvanghelia e Maestrul ...ca tot nu avea altceva mai important de facut in cer ...ca acolo il astepta Vesnicia ...si nu era motiv de graba ...cand pe pamant putea sa aduca multa mantuire si ...bineinteles o "scriptura originala" ...macar asa cum au musulmanii sau evreii ...si nu una furata de la evrei!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 3:00 pm

Soimos a scris:
Ce valoare au niste scrieri scrise de UCENICI ?
Nu ti se parea ca era mai corect ca cel care sa scrie ecvanghelia e Maestrul ...ca tot nu avea altceva mai important de facut in cer ...ca acolo il astepta Vesnicia ...si nu era motiv de graba ...cand pe pamant putea sa aduca multa mantuire si ...bineinteles o "scriptura originala" ...macar asa cum au musulmanii sau evreii ...si nu una furata de la evrei!

In Coran se scrie si despre Iisus si despre invataturile sale.Daca as avea o traducere buna a invataturilor hinduiiste,a Torei,A Bibliei,a Coranului,as putea sa-mi dau seama de Adevarurile uneia sau alteia dintre scripturi.

Intrebare:Cine este Maestrul?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 2 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: