Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:21 pm

Cum nu stii Roportal? Doar nu esti forumista noua?
http://www.roportal.ro/discutii/index.php?s=67f1185944942f7ad9d7d92f268c0b6e&act=UserCP&CODE=00

Nu am chef Socrate sa ma conversez aici in probleme de Dumnezeu... E ceva prea intim... Smile Am adresa de mail. FEE_2008@YAHOO.COM
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:37 pm

Fairy a scris:
Cum nu stii Roportal? Doar nu esti forumista noua?
http://www.roportal.ro/discutii/index.php?s=67f1185944942f7ad9d7d92f268c0b6e&act=UserCP&CODE=00

Nu am chef Socrate sa ma conversez aici in probleme de Dumnezeu... E ceva prea intim... Smile Am adresa de mail. FEE_2008@YAHOO.COM

Acesta este topicul si daca nu vroiai sa scrii despre DUMNEZEU puteai sa o faci.Cine intra in hora trebuie sa joace.
Daca noi vom pune intrebari si daca vom si raspunde avem sanse mari ca cineva sa ne scrie Adevaruri Absolute.Eu nu am nimic de ascuns si daca tu esti sincer si ai foarte multa credinta in DUMNEZEU nu trebuie sa-ti fie teama sa raspunzi si tu ai face poate foarte mult bine daca ai sa ne impartasesti din experientele si revelatiile tale.
Eu cred in existenta lui DUMNEZEU,dar din pacate credinta mea in DUMNEZEU este poate foarte mica in comparatie cu credinta ta in DUMNEZEU.

Trimite-mi te rog frumos raspunsuri la intrebarile mele prin PM.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:58 pm

De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:01 pm

o confunda intentionat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:08 pm

Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati
Asta e perdea de fum!

Iranul ...tara islamica fundata de Ayatolahul Khomeinii este o tara islamica fundamentalista ...tocmai din cauza ca Sharia e legea ei suprema ...din care se inspira si Ayatolahul in cartea lui!

... din pacate in lumea de azi ... fundamentalismul islamic este in crestere exploziva ...si nu ceva neglijabil cum incerci tu sa prezinti faptele!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:17 pm

Iranul este condusa de clerici insa populatia este moderata si cu un grad inalt de educatie superioara. este intr-o capcana din care nu poate iesi.
Ayatolah ai zis bine "se inspira" dar nu respecta!
asa cum sunt multi care interpreteaza texte religioase. Eu nu cred ca Sharia permite barbatilor sexul cu copiii. Asta e o propaganda mincinoasa.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:24 pm

Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati

Intrebare:Esti de acord cu Evangheliile din Biblia Crestin ortodoxa?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:32 pm

Ce valoare au niste scrieri scrise de UCENICI ?
Nu ti se parea ca era mai corect ca cel care sa scrie ecvanghelia e Maestrul ...ca tot nu avea altceva mai important de facut in cer ...ca acolo il astepta Vesnicia ...si nu era motiv de graba ...cand pe pamant putea sa aduca multa mantuire si ...bineinteles o "scriptura originala" ...macar asa cum au musulmanii sau evreii ...si nu una furata de la evrei!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 3:00 pm

Soimos a scris:
Ce valoare au niste scrieri scrise de UCENICI ?
Nu ti se parea ca era mai corect ca cel care sa scrie ecvanghelia e Maestrul ...ca tot nu avea altceva mai important de facut in cer ...ca acolo il astepta Vesnicia ...si nu era motiv de graba ...cand pe pamant putea sa aduca multa mantuire si ...bineinteles o "scriptura originala" ...macar asa cum au musulmanii sau evreii ...si nu una furata de la evrei!

In Coran se scrie si despre Iisus si despre invataturile sale.Daca as avea o traducere buna a invataturilor hinduiiste,a Torei,A Bibliei,a Coranului,as putea sa-mi dau seama de Adevarurile uneia sau alteia dintre scripturi.

Intrebare:Cine este Maestrul?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 4:04 pm

Socrate a scris:
Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati

Intrebare:Esti de acord cu Evangheliile din Biblia Crestin ortodoxa?

Nu!
Cred insa in Cartea Sfinta -promovata de Isus imediat dupa inaltarea sa la Ceruritot asa cum cred in Crestinii Dinainte care au respect indeaproape invataturile lui Messia.
Evanghellile Crestin Ortodoxe au suferit mari modificari nu doar in urma traducerilor in zeci de limbi insa si datorita disparitiei Originalului.
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 4:06 pm

Socrate a scris:
Soimos a scris:
Ce valoare au niste scrieri scrise de UCENICI ?
Nu ti se parea ca era mai corect ca cel care sa scrie ecvanghelia e Maestrul ...ca tot nu avea altceva mai important de facut in cer ...ca acolo il astepta Vesnicia ...si nu era motiv de graba ...cand pe pamant putea sa aduca multa mantuire si ...bineinteles o "scriptura originala" ...macar asa cum au musulmanii sau evreii ...si nu una furata de la evrei!

In Coran se scrie si despre Iisus si despre invataturile sale.Daca as avea o traducere buna a invataturilor hinduiiste,a Torei,A Bibliei,a Coranului,as putea sa-mi dau seama de Adevarurile uneia sau alteia dintre scripturi.

Intrebare:Cine este Maestrul?
ai ambitie, nu gluma! lol!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 4:21 pm

Ada_Pal a scris:
Socrate a scris:
Ada_Pal a scris:
De acord...........cu tine Socrate!
Am observat ca printre noi sunt unii care intra pe forum doar sa=l nege pe celalat....sa-i comenteze postarile aducind replici f.f slabe (vezi Ayatollah vorbeste despre islam si se stie clar ca shia sunt departe de urma Quanul),pun intrebari rautacioase,nefondate ,le mixeaza cu propaganda mass mediei,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e dificil sa COMUNICI........CU ASTFEL DE PERSOANE pt. ca ei confunda o filosofie sau idee religioasa cu citiva deraiati

Intrebare:Esti de acord cu Evangheliile din Biblia Crestin ortodoxa?

Nu!
Cred insa in Cartea Sfinta -promovata de Isus imediat dupa inaltarea sa la Ceruritot asa cum cred in Crestinii Dinainte care au respect indeaproape invataturile lui Messia.
Evanghellile Crestin Ortodoxe au suferit mari modificari nu doar in urma traducerilor in zeci de limbi insa si datorita disparitiei Originalului.

Intrebari:
-Ai citit vreo Evanghelie din Biblia Crestin ortodoxa?
-Care este Cartea Sfanta promovata de Iisus?
-Cine este Messia?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 4:25 pm

Ada_Pal a scris:
ESTE BIBLIA CUVINTUL LUI DUMNEZEU????

http://www.islamulazi.ro/islamsicrestinism/bible.php

Folosind atat versetele Biblice cat si cuvintele oamenilor de stiinta in studii Biblice pentru a sprijini cazul sau, Sheikh Ahmed Deedat expune greselile Bibliei. O lectura excelentă.

Aceasta carte mi-a pus adevarate semne de intrebare pe vremea cind eram crestina.V-o recomand cu caldura Smile

Scrie te rog cateva din greselile din Biblia Crestin ortodoxa.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:18 pm

Socrate a scris:


Intrebari:
-Ai citit vreo Evanghelie din Biblia Crestin ortodoxa?
-Care este Cartea Sfanta promovata de Iisus?
-Cine este Messia?

Raspunsuri

-Da.Am avut norocul sa studiez si toate brosurile raspindite de Martorii lui Yehovah(sora mea este una)deci va dati seama ca am facut un studiu aprofundat +fiind "bisericoasa de mica"am avut conversatii cu calugari din Ardeal.
- el enjeel(ar)Biblia Originala pierduta in care el nu se declara fiu de dumnezeu ci supusul Lui,trimisul Messia si unde vorbeste despre venirea lui Ahmad,profetul analfabet ce va vorbi oamenilor din ce i se va relata de la Cel Milostiv Indurator,Biblia unde nu exista mantuire prin crucificarea lui Isus ci fiecare plateste pentru propriile pacate,,,,,,si multe altele
-Messia=cel uns=Unsul-isus(daca facem un mic exercitiu de traducere al cuvintului Messia din vechea limba aramaica (asemanatoare cu araba )aflam ca "masah=a sterge sau a unge................si niciodata nu inseamna Cristos sau Hristos sau Fiul Lui Ellohim)
Messia a fost Issus iar cei cel urmeaza au fost numiti Mesihiin(poporul celui Uns sau Cei Unsi );insa oamenii s-au numit asa pentru ca in Quran sunt numiti "An Nasara"iar Nasr(ar)=victorie,,,,,,deci cei victoriosi.
Ca traducerea Grecilor si Romanilor de au ajuns la Hristos si Cristos si Fiul Lui Dumnezeu datorita influentelor politeiste,,,,,,,,,,,,,,,,,este treaba lor si nu le da dreptul sa ne puna noua "perdeaua de fum" de care vorbea Soimos cu atita patos Very Happy
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:13 pm

Daca dupa invataturile lui Isus, salvarea nu vine decat prin pazirea poruncilor,

“Binele este Unul singur. Dar daca vrei sa intri in viata (vesnica), pazeste poruncile.”) Matei 19:16-17

Pavel fixeaza pe Cruce batand in cuie atat legea cat si poruncile, sustinand ca salvarea nu poate veni decat prin moartea si INVIEREA lui Isus Christos.

“Si daca n'a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra.”1 Corinteeni 15:14
...............................................................
...............................................................

PREGATIREA PENTRU JIHAAD - Razboi Sfant(ca sa nu se "zice" ca doar musulmanii sunt TERORISTI-am evitat"zica"ca sa nu fac o cacofonie

POLITICA SE SCHIMBA
Isus doar nu avea sa stea ca o closca asteptand sa fie arestat de catre Evrei. El si-a pregatit discipolii pentru intalnirea cu inamicul. Discret, ca sa nu-si sperie discipolii, el introduce subiectul apararii. Diplomat, el incepe:

Apoi le-a mai zis: ,,Cind v'am trimes fara punga, fara traista, si fara incaltaminte, ati dus voi lipsa de ceva? ,,De nimic”, I-au raspuns ei. Si El le-a zis: ,,Acum, dimpotriva, cine are o punga, s'o ia; cine are o traista, deasemenea s'o ia; si cine n'are SABIE, sa-si vinda haina, si sa-si cumpere o SABIE.” (Sfanta) Biblie Luca 22:35-36
Aceasta este o pregatire de Jihaad, un Razboi Sfant – Evrei contra Evrei! De ce! De ce aceasta rasturnare? Nu el i-a invatat “sa intoarceti si celalalt obraz”; “sa iertati de saptezeci de ori cate sapte” (70x7=490)? Nu i-a trimis el pe alesii doisprezece cu sfatul:
“Iata, Eu va trimet ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti dar intelepti ca serpii, si fara rautate ca porumbeii.”(Sfanta) Biblie Matei 10:16

LA ARME! LA ARME!
Situatia si circumstantele s-au schimbat, strategia trebuia deasemena schimbata. Discipolii erau deja inarmati; simteau ei ceva. Doar nu aveau sa cedeze Galileea printr-o simpla pocnitura de degete?!. Ei au raspuns:

“Domne”, i-au zis ei, “iata aici dou sabii.” Si El le-a zis: “Destul!”(Sfanta) Biblie Luca 22:38


Misionarul, pentru a mentine impresia de “pasnicul si rabdatorul Isus”, “Printul Pacii” pledeaza cum ca SABIILE erau SPIRITUALE! Daca sabiile erau SPIRITUALE, atunci si “hainele” trebuiau sa fie tot SPIRITUALE. Daca discipolii lui Isus trebuiau sa-si vanda hainele lor SPIRITUALE pentru a cumpara sabii SPIRITUALE, atunci ei ar fi devenit SPIRITUAL – goi (dezbracati)! Mai mult decat atat, cineva nu taie urechile oamenilor fizici cu sabii SPIRITUALE:

“Si unul din cei ce erau cu Isus, a intins mina, a scos sabia, a lovit pe robul marelui preot, si i-a taiat urechea.”
(Sfanta) Biblie Matei 26:51


Singurul scop al sabiilor sau armelor este de a rani sau de a ucide. Oamenii nu cara sabii cu ei pentru a taia mere sau banane in vremea lui Christos.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:21 pm

asemanari intre PROCEDURILE LUI ISUS SI MOHAMAD(PACEA LUI ALLAH ASUPRA LOR)......




DE CE UN CUPLU DE SABII ERA DE AJUNS?
Daca era o pregatire de razboi, atunci de doar doua sabii erau “destul”? Motivul este acela ca Isus nu se astepta la o bataie impotriva legiunilor Romane. De vreme ce “prietenul” sau Iuda era in echipa cu Autoritatile de le Templu, el se astepta din partea oligarhiei Evraice la o incercare clandestina de a-l inhata. Ar fi fost o chestiune de Evrei contra Evrei. Intr-o asemenea batalie impotriva servantilor Templului Evreiesc, a “drojdiei” orasului, el ar fi predominat. De asta era sigur! Isus avea cu el pe Petru (ca o Stanca), si pe Ioan si Iacov (fiii Fulgerului) impreuna cu alti opt, fiecare mai doritor ca celalalt sa merga in inchisoare pentru el, sa moara pentru el.

Petru I-a raspuns: ,,Chiar daca ar trebui sa mor cu Tine, tot nu ma voi lepada de Tine. Si toti ucenicii au spus acelas lucru.”
(Sfanta) Biblie Matei 26:35

Asa sunt toti Galileenii. Ei aveau o reputatie de teroristi cu repetate insurectii impotriva Romanilor. Inarmati cu toiaguri, pietre, si sabii, fortificati de simtul auto-sacrificiului pentru Invatatorul lor, el era sigur ca vor trimite in Iad orice gloata de Evrei care ar fi indraznit sa-i infrunte.

O TACTICA DE MAESTRU
El s-a dovedit a fi un strategist indemanatic, un planificator atent si responsabil. Nu era timpul de stat degeaba; de stat ca o closca! Nu, nu pentru el. El isi conduce plutonul in mijlocul noptii, catre GHETZIMANI - o presa de ulei de masline – o curte construita cu pereti din piatra, undeva la 5 mile in afara orasului. Pe drum, le explica seriozitatea problemei; implicatile si natura exploziva a loviturei care a esuat. Acum el trebuia sa suporte mania puterii. Pretul insuccesului! Nu trebuie sa fii un geniu militar ca sa apreciezi ca Isus (pbal) si-a dispus fortele ca un tactician bine cunoscator, intr-o maniera care ar fi acordat credit oricarui ofiter ce a absolvit la “Sanhurst” (academie militara in Anglia). El plaseaza opt dintre cei unsprezece discipoli la intrarea in curte, comandandu-le:


“…Sedeti aici pana Ma voi duce colo sa Ma rog.”

(Sfanta) Biblie Matei 26:36

Intrebarea care si-ar fi pus-o oricine care gandeste este: “De ce toti s-au dus la GHETZIMANI? Sa se roage? Nu puteau ei sa se roage in camera de sus? Nu puteau sa se duca la Templul lui Solomon, la o aruncatura de bat, daca rugaciunea era tot ceea ce vroiau ei sa faca? NU! Ei s-au dus in Gradina pentru a putea fi intr-o mai buna pozitie de aparare!
Observati! Isus nu si-a luat opt dintre ei sa se roage. El i-a pozitionat strategic la intrarea in curte, bine inarmati, asa cum trebuia sa fie intr-o asemenea situatie:

A luat cu El pe Petru si pe cei doi fii ai lui Zebedei, si a inceput sa Se intristeze si sa se mihneasca foarte tare. Isus le-a zis atunci: ,,Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramineti aici, si vegheati impreuna cu Mine.”
(Sfanta) Biblie Matei 26:37

Unde ii lua el pe Petru si pe cei doi fii ai Zebedei, Ioan si Iacov? Sa se roage? NU! Sa faca o linie interioara de aparare – el a pus opt la poarta, si acum, zelosii luptatori, inarmati cu SABII, sa “astepte si sa vegheze” – PENTRU A FI DE PAZA! Tabloul este foarte clar; Isus nu a lasat nimic la imaginatia noastra. Si EL (singur) s-a rugat!

ISUS SE ROAGA PENTRU SALVARE
“…si a inceput sa Se intristeze si sa se mihneasca foarte tare. Isus le-a zis atunci: ,,Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte; ramineti aici, si vegheati impreuna cu Mine.”
(Sfanta) Biblie Matei 26:37

“Apoi a mers putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant, si S-a rugat, zicand: “Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu cum voiesc Eu, ci cum voiesti Tu.”
(Sfanta) Biblie Matei 26:39
Asta este calitatea unui bun Musulman, care cedeaza vointa sa vointei lui Dumnezeu.

A ajuns intr-un chin ca de moarte, si a inceput sa se roage si mai fierbinte: si sudoarea I se facuseca niste picaturi mari de sange, care cadeau pe pamant.” (Sfanta) Biblie Luca 22:44
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:27 pm

MESIAH PLANGE PENTRU OAMENII SAI
Pentru ce toate aceste plansete si lamentari? Plange cumva ca sa-si salveze pielea? Ar fi fost prea cinic din partea lui sa faca asa ceva! Nu, el i-a advertizat pe ceilalti:

“Daca deci ochiul tau cel drept te face sa cazi in pacat, scoate-l si leapada-l dela tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale, si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena. Daca mina ta cea dreapta te face sa cazi in pacat, taie-o si leapada-o dela tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale, si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.”(Sfanta) Biblie Matei 5:29-30

I-am fi facut lui Isus o grava injustituie daca ne-am fi gandit ca a plans ca o femeie ca sa-si salveze pielea de durerile fizice. El plangea pentru oamenii sai - Evreii. Ei aveau o logica ciudata-daca reuseau sa omoare pe oricine s-ar fi dat drept Messiah (Christos) atunci s-ar fi dovedit sigur ca era un impostor.
Pentru ca Dumnezeu Atotputernicul nu ar fi permis ca adevaratul Sau "uns" sa fie omorat - Deuterom 18:20. De aici insistenta poporului Evreilor (ca un intreg) in a-l respinge pe Isus, fiul Mariei, ca fiind promisul Messiah - "Rejectia eterna".
Messiah = "uns" - Christos vezi "Christos in Islam".

“Dar proorocul care va avea indraZneala sa spuna in Numele Meu un cuvint pe care nu-i voi porunci sa-l spuna, sau care va vorbi in numele altor dumnezei, proorocul acela sa fie pedepsit cu moartea.” (Sfanta) Biblie Deuterom 18:20
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:31 pm

PRINTUL PACII???
De ce Crestinii controversati nu i-ar da credit “Stapanului si Invatatorului”? Pentru ca ei au fost programati pentru o perioada de doua mii de ani ca Isus, “mielul”, “printul pacii” nu putea rani nici macar o musca. Ei au scapat din vedere celalta parte a naturii sale care cere sange si foc! Ei uita instructiunile pe care le-a dat soldatilor sai in ceea ce priveste inamicul:

“Cit despre vrajmasii mei, cari n'au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace, si TAIATI-I inaintea mea.”(Sfanta) Biblie Luca 19:27

Ceea ce inseamna sa UCIZI – incalcand poruncile din Exodul 20:30
“Sa nu ucizi”

“Sa nu credeti ca am venit s'aduc pacea pe pamint; n'am venit sa aduc pacea, ci sabia.”
(Sfanta) Biblie Matei 10:34


“Eu am venit sa arunc un foc pe pamint. Si ce vreau decit sa fie aprins chiar acum! Am un botez cu care trebuie sa fiu botezat, si cit de mult doresc sa se indeplineasca! Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamint? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare.”
(Sfanta) Biblie Luca 12:49,51

In vederea acestor solemne afirmatii si a repetatelor sale izbucniri caustice impotriva invatatilor acelei vremi, daca sabia lui Petru ar fi triumfat, noi am fi fost martorii unui masacru fara remuscare, egal cu cel al stramosului Ioshua (‘care inseamna Iehova – Mantuitorul - un fel de Christ’, spune C.I. Scofield, D. D. in comentariile sale Biblice) care a distrus totul in Jericho:


si au nimicit-o cu desavirsire, trecind prin ascutisul SABIEI tot ce era in cetate, barbati si femei, copii si batrini, pina la boi, oi si magari.”
(Sfanta) Biblie Iosua 6:21


Scriitorii Evangheliei in cele din urma au pus cuvinte in gura lui Isus – “cuvant cu cuvant” - ca o implinire a profetiilor VATICANIUM EX EVENTU (profetii dupa eveniment) asa cum sunt inregistrate de catre “tatal” (?) David. “El a tratat pe cuceritii Amoniti cu o ferocitate chiar mai mare, taind si rupand unii dintre ei in bucati cu grape axe si fierastraie, arzand unii dintre ei in cuptoare de caramida.” Maithlands comenteaza asupra Cartii 2 Samuel in “Jewish Literature and Modern Education” - (page 21).
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:34 pm

ajunge,,,,,,,,,nu vreau sa va obosesc ,,,,,,,,,,,,,,,insa mai am multe asemanari intre Isus , Mohamad si Moise ,pe de-o parte precum si contradictii intre vorbele salae si ale companionilor in Biblie,,,,,,,,,
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:45 pm

Fairy a scris:
Cum gandesc ortodocsii si catolicii ca trebuie realizata traducerea corecta
a Scripturilor si de ce nu-s de acord cu Biblia Cornilescu


In revista “Revista Arhiepiscopiei Timisoarei”, am gasit un articol al lui Constatin Jinga (prof. la Univ. ortodoxa teologica din Timisoara), referitor la problema traducerii Scripturii
In acest articol, incearca sa explice de ce sunt atat de mari diferente intre diversele traduceri.

Asadar (selectie din articol):
Traductologii zilelor noastre au incetat de multa vreme sa mai descrie traducerea ca fiind "reproducere a textului original" sau fidelitatea in termeni de "obligatie de a reda textul original".
Etimologic vorbind, traducerea nu este cu totul straina de negot, dar nici de tot ceea ce inseamna Traditie. Si, vom vedea, are multe in comun cu actul gratuit al daruirii.
Sarcina traducatorului depaseste sfera simplului transfer. El este chemat deja sa efectueze "specificarea sensului unui text". Adica "a spune, pe baza unor reguli explicite, în ce conditii textul respectiv este adevarat".
Apoi, fiecare limba reprezinta o modalitate, o incercare de a percepe lumea ; de aceea, sarcina traducatorului va evolua mereu intre constrangerile impuse de enuntul de tradus si cele presupuse de efortul de a crea in limba receptoare o relatie de echivalenta, cu proprietati similare celei din textul sursa.

Un text literar nu poate fi abordat la fel ca un text tehnic, iar enunturile care-l compun nu pot fi tratate separat decat pana la o limita. Un text tehnic presupune corespondente directe si exacte, cuvant cu cuvant, ceea ce nu este cazul textului literar.

Luand un ex conctret Psalmul 50:8 (“Spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi”) si traducerea lui in fuctie de zonele geografice unde nu este zapada sau unde albul are conotatii malefice, traducatorul trebuie sa realizeze “un nou univers de reprezentare, de referentializare”…
Textul din limba sursa este reconstiuit cu elemente puse la dispozitie de limba receptoare.

Ei sustin(ortodocsii, catolicii) ca exista unui element capabil sa pastreze si sa perpetueze coerent sensurile mantuitoare, fara teama de a le transforma, intr-o "bariera pentru o noua perceptie". Si ca in Biserica, acesta este unul dintre rosturile Traditiei: de a pastra semnificatiile termenilor-simbol si de a cultiva un orizont de asteptare necesar intelegerii lor.

Traditia poate asigura, prin excelenta, acuratetea textului rezultat intr-o limba moderna, mentinând echilibrul atat de necesar intre vechi si nou, intre forma textului, aflata "supt vremi" si implicatiile profunde ale acesteia, aflate deasupra de vremi. Multumita continuitatii pe care o sustine Traditia, anumite notiuni si simboluri se pot pastra nealterate din punct de vedere formal, fara a-si pierde valoarea iconica. Fapt aproape imposibil(dupa parerea lor) intr-o traducere efectuata dintr-o alta perspectiva unde, daca se cauta pastrarea cu orice pret a formei, fraza devine rigida si nu mai comunica nimic. Limba de lemn (spun ei).

Un traducator aduce cu sine, odata cu limba în care traduce, un intreg bagaj de elemente din alcatuirea unei episteme partial straina de textul sursa, dar proprie lui si beneficiarilor imediati ai traducerii sale. Dilema, inexistenta in sanul unei Biserici traditionale, este de a efectua transferul la nivel formal, cu riscul de a compromite mesajul - sau de a parafraza, cu riscul de a pierde puncte de reper, totusi, nesubstituibile.

In fond si la urma urmei, a traduce nu inseamna a transfera forme lingvistice, dar nici a transmite un mesaj cu orice pret. Trebuie sa existe un echilibru, o zona de intersectie în cadrul careia eroarea sa poata fi tinuta sub control, adica … negociata. Si am vazut, deja, ca tocmai o astfel de zona asigura Traditia.(dupa ei). Pana la urma o traducere fidela, corecta, nu poate fi decat asemenea unei erori constient asumate.




Imi aduc aminte de un om de litere cu studii in America ce declara ca oricit de buna traducere s-ar face dintr-o carte aceasta reda 30=33% din continutul unui text.

De asemena imi aduc aminte de faptul ca Isus a declarat in Biblie(voi cauta versetul...)ca dupa el va veni religia comuna popoarelor intr-o singura limba si aceea va fi calea dreapta(vezi musulmanii de pretutindeni care se roaga NUMAI in limba araba,indiferent de originea lor.

Si-mi mai aduc aminte ca in Babilon pe vremea cind se traduceau lucrari de stiinta si se copiau zeci de mii de carti,,,,,carturarii greci,romani,farisei.....bateau drum lung poposind in Actualul Bagdad si lucrau impreuna la traduceri filosofice,stiintifice de mare valoare......care apoi s-au tradus in limba latina in Spania si Sicilia de unde au ajuns in Europa..................................
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:49 pm

Eu invat de exemplu limba araba de 10 ani si sunt enorm de multe cuvinte carora nu le gasesc exprimarea exacta in l.engleza...sau romana fiind nevoie de expresii ajutatoare...........si lucrul acesta mi-l repeta mereu profesorii de limbi straine arabi precum si oamenii politici europeni care se perindeaza pe aici.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 4:55 pm

Afirmaţii care conduc pe lîngă realitatea dovedită provin din acelaşi izvor şi au acelaşi scop, şi anume de a face incredibil Cuvîntul biblic despre relatarea Creaţiei şi de a-L prezenta pe Creator ca inutil.

De observat este şi faptul următor: proorocii trimişi de Dumnezeu nu au înfiinţat nici o organizaţie religioasă, şi nici nu au intrat în istorie ca întemeietori ai vreunei religii. Nici Enoh sau Noe, nici Avraam sau Moise, nici Ilie sau Isaia - nici un prooroc care a fost cu adevărat trimis, nu a întemeiat vreo religie. Acest fapt este de o mare importanţă. Ei doar au dat mai departe ce au primit de la Dumnezeu. Din cauza aceasta întregul Vechi Testament formează o unitate armonioasă. Numai Unul este socotit ca fiind Cel ce vorbeşte şi înfăptuieşte, adică Domnul Dumnezeu, care a încredinţat planul Său celor pe care El însuşi i-a chemat. Aceşti bărbaţi erau trîmbiţa Lui. Ei au trăit în timpuri diferite şi au contribuit, în măsura însărcinării lor divine, la desăvîrşirea profeţiei şi a planului de mîntuire prezise dinainte. Deşi ei au trăit în epoci şi chiar în milenii diferite, totuşi noi nu găsim nici o contradicţie, ci o concordanţă deplină în scrierile lor.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 4:56 am

Ada_Pal a scris:
Eu invat de exemplu limba araba de 10 ani si sunt enorm de multe cuvinte carora nu le gasesc exprimarea exacta in l.engleza...sau romana fiind nevoie de expresii ajutatoare...........si lucrul acesta mi-l repeta mereu profesorii de limbi straine arabi precum si oamenii politici europeni care se perindeaza pe aici.

Intrebari:
-In ce tara te-ai nascut?
-De ce etnie apartii?
-In ce religie te-ai nascut?
-Din ce comunitate religioasa faci parte?
-Ce drepturi si obligatii au barbatii de aceiasi religie ca a ta?
-Ce drepturi si obligatii au femeile de aceiasi religie ca a ta?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 5:06 am

Ada_Pal a scris:
Socrate a scris:


Intrebari:
-Ai citit vreo Evanghelie din Biblia Crestin ortodoxa?
-Care este Cartea Sfanta promovata de Iisus?
-Cine este Messia?

Raspunsuri

-Da.Am avut norocul sa studiez si toate brosurile raspindite de Martorii lui Yehovah(sora mea este una)deci va dati seama ca am facut un studiu aprofundat +fiind "bisericoasa de mica"am avut conversatii cu calugari din Ardeal.
- el enjeel(ar)Biblia Originala pierduta in care el nu se declara fiu de dumnezeu ci supusul Lui,trimisul Messia si unde vorbeste despre venirea lui Ahmad,profetul analfabet ce va vorbi oamenilor din ce i se va relata de la Cel Milostiv Indurator,Biblia unde nu exista mantuire prin crucificarea lui Isus ci fiecare plateste pentru propriile pacate,,,,,,si multe altele
-Messia=cel uns=Unsul-isus(daca facem un mic exercitiu de traducere al cuvintului Messia din vechea limba aramaica (asemanatoare cu araba )aflam ca "masah=a sterge sau a unge................si niciodata nu inseamna Cristos sau Hristos sau Fiul Lui Ellohim)
Messia a fost Issus iar cei cel urmeaza au fost numiti Mesihiin(poporul celui Uns sau Cei Unsi );insa oamenii s-au numit asa pentru ca in Quran sunt numiti "An Nasara"iar Nasr(ar)=victorie,,,,,,deci cei victoriosi.
Ca traducerea Grecilor si Romanilor de au ajuns la Hristos si Cristos si Fiul Lui Dumnezeu datorita influentelor politeiste,,,,,,,,,,,,,,,,,este treaba lor si nu le da dreptul sa ne puna noua "perdeaua de fum" de care vorbea Soimos cu atita patos Very Happy

DUMNEZEU si Iisus sunt Messia.Iisus,Fiul lui DUMNEZEU nascut din DUMNEZEU,s-a intrupat pe pamant pentru mantuirea noastra.

Intrebare:Cine mai este nascut din DUMNEZEU?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 5:10 am

Intrebare:In a cata zi a fost facut Adam?
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 47
Puncte : 0
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 10:10 am

Socrate a scris:


Intrebare:Cine mai este nascut din DUMNEZEU?


Pe baza acestui citat:

Ioan 15:1 Eu sunt adevărata viţă, şi Tatăl Meu este vierul.

se poate presupune ca ...porcu ...bineineles sub forma de purcelul nascut sa salveze sufletele rasei porcine?


E prostie mare ce am spus?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 10:50 am

Dumnezeu este UNIC,nu a fost nascut si nu a nascut pe nimeni.
Nimeni nu-i este asemeni lui .Nimic nu-l determina tot asa cum existenta sa nu depinde de Creatia lui.
Nu are nevoie de fii si fiice nici de rasa ."Ale lui sunt toate din ceruri di de pe pamint iar puterea lui si stiinta lui sunt peste tot."Quran
tipurile de creatie umana difera :
1.Om creat fara mama si tata:
ex.Adam
2.Om creat fara mama ,din barbat
ex:Eva(hawa=VIATA)
3.Om nascut din femeie fara barbat:
ex:Isus-Mesia(pal)
4.Om nascut din mama si tata
ex:restul oamenilor de pe pamint


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Mar Apr 29, 2008 7:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 11:08 am

Ioan 3:3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu.”
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?”
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din carne, este carne şi ce este născut din Duh, este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou.

Ioan 1:12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.


Petru 1:23 fiindcă aţi fost născuţi din nou nu dintr-o sămânţă, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu şi care rămâne în veac.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 5:52 pm

Ada_Pal a scris:
Dumnezeu este UNIC,nu a fost nascut si nu a nascut pe nimeni.
Nimeni nu-i este asemeni lui .Nimic nu-l determina tot asa cum existenta sa nu depinde de Creatia lui.
Nu are nevoie de fii si fiice nici de rasa ."Ale lui sunt toate din ceruri di de pe pamint iar puterea lui si stiinta lui sunt peste tot."Quran
tipurile de creatie umana difera :
1.Om creat fara mama si tata:
ex.Adam
2.Om creat fara mama ,din barbat
ex:Eva(hawa=VIATA)
3.Om nascut din femeie fara barbat:
ex:Isus-Mesia(pal)
4.Om nascut din mama si tata
ex:restul oamenilor de pe pamint

Intrebari:
-Iisus a existat inaine de Adam?
-In a cata zi a fost facut Adam?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 6:31 pm

Isus este insusi Dumnezeu in forma umana .

Coloseni 1:15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
17 El este mai înainte de toate lucrurile şi toate se ţin prin El.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 7:53 am

Socrate a scris:
Ada_Pal a scris:
Eu invat de exemplu limba araba de 10 ani si sunt enorm de multe cuvinte carora nu le gasesc exprimarea exacta in l.engleza...sau romana fiind nevoie de expresii ajutatoare...........si lucrul acesta mi-l repeta mereu profesorii de limbi straine arabi precum si oamenii politici europeni care se perindeaza pe aici.

Intrebari:
-In ce tara te-ai nascut?
-De ce etnie apartii?
-In ce religie te-ai nascut?
-Din ce comunitate religioasa faci parte?
-Ce drepturi si obligatii au barbatii de aceiasi religie ca a ta?
-Ce drepturi si obligatii au femeile de aceiasi religie ca a ta?

la primele 4 intrebari este inutil sa raspund,le consider personale;
-barbatii au obligatii in fata lui Allah in primul rind ,fata de sufletul lor si corpul lor fizic,fata de parintii care l-au crescut,familia sa(sotie+copii),rude,vecini,societate
responsabilitatea lor este mult mai mare decit cea a femeilor si de aceea vor fi intrebati la Judecata de toate nedreptatile care le-au facut fata de acestea
-femeile au mai putine responsabilitati decit barbatii tocmai datorita slabiciunii biologice in care au fost create,(nu inferioritatii umane)au mare obligatie fata de familie-copii si educatia lor ,sot si multumirea acestuia ,familia ei,rude,vecini,societate.Insa obligatia ei este in primul rind fata de dumnezeu.

Drepturile femeilor si barbatilor sunt relatate detailkat in Quran,nu am cum sa le transcriu pe toate insa voi aminti citeva la subiectul femeia in islam.

Tocmai de aceea intareste Quranul cartile sfinte dinainte ,Bibliile ,Tora si Zaboor...........pentru prescrierea sharyei islamice=legilor si drepturilor umane cerute de insusi Dumnezeu -omului-ca o cale de viata corecta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 10:57 am

desi observatiile par de bun simtz ...ele sunt de fapt descriminatorii in privinta femeii.
Daca animalul barbat are forta si se poate impune cu ea ...femeia este de fapt "o persoana sfanta ea insasi Dumnezeu creator de viata", superioara tocmai prin ceea ce barbatii-animale-brute (si aici ma refer in primull rand la cei cu 4 sau 17 neveste si iubitori de neveste de 9 anisori) deci femeia este superioara tocmai prin acele calitati prin care brutele le vad islabiciuni.
Dar ma rog ...cum tu postezi de pe principii de acum 1500 ani ...e si normal ca nu poti intelege faptul ca femeile sunt superioare barbatilor ...si socetatea romaneasca e cea mai clara dovada!
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:02 am

De aia o respecti tu asa tare pe femeie! Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:09 am

De unde sti tu cum respect eu femeile???

Ma cunosti de undeva ?

sau ai aflat de la Mama Omida?

Oricine isi da seama ca cineva care se exprima in modul acesta despre femei ...le respecta apreciaza si le cinsteste ...dar ptr asta trebuie sa intelegi ce citesti!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 3 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: