Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Satan ...ce stim despre el

In jos 
+27
Black velvet
Alin Soimosi
amanda
buburuzu
otilia
Zian
Apopii
H1perion
cactus
kelly
alexei
Terro
Gelupanda
Anticristul
Rada
remussatala
heruer
HaymHerman
Vlad
Hades
dorina
Zeus
No Name
Ada_Pal
FairGame
Socrate
Soimos
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

care religie e cea mai satanista ?
 Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
 Islamul cu actele sale de terorism?
 Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?
Vezi rezultatele
AutorMesaj
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 9:37 pm

Vlad a scris:
Stim despre el ca nu exista,dar nu vrem sa recunoastem asta...vrem sa-l pastram in viata noastra,ca sa avem pe cine da vina,asa i Soimos? Laughing
............................................................................................................................
Parca Isus a intuit mai bine situatia cind a zisca:In inima omului sint gindurile rele uciderile si toate cele.El nu a pus vina pe Satan.Sint multe lucruri care le face omul si poate Stana habar nu are ca e posibil asa ceva.Cazul din Austria de ex.
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 9:39 pm

Satana e caracterizat de multi ca fiind geniul Raului. Un geniu anticipeaza, se foloseste de ocazii... Dar oricum e o inventie... la fel si Dumnezeu (eu folosesc acest nume doar ca sa ma fac inteles).
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:04 pm

Strict la intrebarea din titlul topic-ului : "Satan ... ce stim despre el", fara nici un echivoc si fara nici o ezitare, raspund :
nimeni nu stie nimic, asa cum nimeni nu stie nimic despre Dumnezeu

dar .... putem specula (ceea ce de fapt si facem pe forum-uri ce dezbat astfel de teme).

De exemplu eu presupun ca Lucifer (numit de unii Satan(a), are cu totul alte misiuni decat se vehiculeaza in crestinism sau in satanism. In raport cu Dumnezeu, Lucifer nu este si nici nu poate fi un adversar al Acestuia, dar poate fi un oponent al unuia sau mai multor demiurgi, ca acela la care se inchina majoritatea crestinilor, sau acela venerat de musulmani, sau acela slavit de mozaici.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:24 pm

În practică Satana e mai mult un termen de comparaţie mai ţărănesc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:27 pm

Pentru a intelege cine este cu adevarat Satan ...e important sa stim ca acest personaj a fost "imprumutat" de evrei de la Zoroastrism unde era procurorul divin care ii acuza pe pacatosi in fata divinitatii la judecata de apoi !

Acest personaj este preluat si de evrei in Tanach si prin copierea acestuia de catre crestini si botezarea in Vechiul Testament ...iata ca il gasim aici pe Satan ca membru al echipei divine ascultandu-l neabatut pe Dumnezeu

Astfel ... in prologul cartii lui Iov, 1:7 satan apare imprena cu alte fiinte celeste sau fii de Dumnezei in fata lui Dumnezeu unde vedem ca raspunde la doua intrebari puse de acesta ...intrebari care ca si raspunsurile date ca de altfel si intregul dialog care urmeaza, il descrie pe satan ca ca membru al consiliului divin insarcinat cu supravegherea activitatilor umane in calitate de procuror-acuzator celest. Acelasi fapt e confirmat in Iov 3-5 cand in calitate de acuzator mai cere un test de suferinta ptr a se convinge de loialitatea sa.

Este evident ca satan nu are puterea de a comite independent actiuni, si ca cere permisiunea lui Dumnezeu, deci nu poate fi considerat un oponent al lui Dumnezeu.

Acest p de v este repetat si in Zacharia 3:1-2 unde Satan este descris ca adversar si acuzator al marelui preot Joshua care actioneaza cu permisiune divina.
Ba si in cartea 4 a lui Moise (Numeri 22.22), satan nu este vazut negativ ...el find trimis de Dumnezeu ca inger care sa se aseze in drum sa impiedice lucruri rele ...in ebraica Satan ...in romana tradus Inger .
De altfel si in Angelologie exista personalitati religioase influente care se opun ca Satan sa fie consderat negativ pe motivul ca a actionat la porunca divina!

Cam asta despre personajul mitologic ...cat despre personajul real Lucifer alias Isus ...va urma la cerere!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:35 pm

Soimos a scris:
...cat despre personajul real Lucifer alias Isus ...va urma la cerere!

Ce legatura este intre Lucifer (nume generic pe care l-am intalnit ca fiind dat primului creat, cel mai frumos si cel mai inteligent dintre fiintele celeste) si Isus care, apropo, in conceptia lui Rudolf Steiner este o incarnare a lui Zoroastru (Zarathustra) ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 8:00 pm

Este si iata cum:

Lucifer ... steaua stralucitoare a diminetii (in latina)..."Luceafarul" in limba romana este chiar Isus!

Iata aici:

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească
aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David,
Luceafărul strălucitor de dimineaţă.= (Lucifer in latina)

Cat despre Rudolf Steiner ... el este intradevar intruparea lui Christos ...adica intruparea celui care se recunoaste ca fiind Stapanul Cheilor Mortii si ale IADULUI ...adica se poate spune ca este intruparea Diavolului ...dar nu a Satanei ...ptr ca Satana nu este = Diavol ...ci procurorul ceresc!
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 8:46 pm

In concluzie,Lucifer nu exista,sau nu asa cum ni-l inchipuim noi..nu?
Eu crsd ca a fost invetat de catre Biserica pentru a putea manipula oamenii si a avea pe cine da vina daca gresesc ei...
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Data de inscriere : 02/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 8:55 pm

Vlad, voi aveti idee ce spune Scriptura despre Licifer, ori vorbiti din auzite?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 4:49 am

Soimos a scris:
Este si iata cum:

Lucifer ... steaua stralucitoare a diminetii (in latina)..."Luceafarul" in limba romana este Isus!

sau :

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească
aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David,
Luceafărul strălucitor de dimineaţă.= (Lucifer in latina)

Iata ce scrie pe http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=22&id=4
"Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa."
(Apocalipsa 22.16)
de unde ai luat citatul cu "Luceafarul stralucitor de dimineata" ? (corelatia <> iti apartine si apropo = Venus as putea rastalmaci ca Isus este bisexuat/hermafrodit identificandu-l si cu Venus/Afrodita - asta pt ca atatia sa straduiesc sa ne convinga ca nu a fost casatorit cu Maria Magdalena si nici nu a avut copii)
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 4:57 am

Precizare : pt. ca nu stiu cum sa editez ultima mea postare fac o completare. Intre parantezele <> exista textul "Luceafarul stralucitor de dimineata = steaua care straluceste dimineata"
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 11:39 am

O spun dinc e simt...nu cred Biblia...imi pare rau...
Chiar ieri am intrat pe un site,unde se traduc diferite chanellinguri de la diferite spirite,arhangheli,ingeri etc.
Iar pe margine,erau niste poze cu Isus,Buddha,si alti ingeri si arhangheli,dar printre care era si lordul Lucifer imi seapre,nu mai retin daca era exact lordul sau maestrul....in fine,si arata foarte frumos,colorat,plin de voiciune...nu era nici pe departe asemanator cu intunericul,sau mai stiu eu ce...
Este cazul sa simtiti,nu doar sa cercetati,si sa analizati...
Satana nu exista,citi Conversatii cu Dumnezeu,si poate veti intelege.
Cu drag,Vlad.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 11:46 am

Exista atat lumile angelice, cat si lumile demoniace si infernale! Egal departate de punctul "0", spre +, - infiinit, variaza ca elevare. Un principiu cunoscut in Esoterie este ca "Caderea este direct proportionala cu urcarea" Adica:cu cat cineva se afla mai sus, cu atta se prabuseste in adancuri mai mult. Exemplul este Lucifer.

Daca lumile infernale exista, ci ne le coordoneaza? Filmele horror inspirate sunt tocmai puneri in rezonanta cu astfel de lumi...
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 4:06 pm

Asta crezi si simti tu,sau asa ai citit,si asa ti s-a zis?

heruer a scris:

Iata ce scrie pe http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=22&id=4
"Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa."
(Apocalipsa 22.16)
de unde ai luat citatul cu "Luceafarul stralucitor de dimineata" ?
Mai sunt si alte Biblii decat biblia ortodoxa, dar chiar si in aceasta vedem sintagma "steaua care straluceste dimineata" ...si oricine isi da seama ca este vorba de planeta Venus numita si Luceafar, sau in l. latina Lucifer!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 4:58 pm

Dar tu, Vlad nu simti, citit tot asa? Putem face un studiu impreuna... Da, am experimentat caderea pe propria piele si mi-am aprofundat cunostinta dobandita prin experienta cu teoria, ulterior.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 6:13 pm

David a scris:
Dar tu, Vlad nu simti, citit tot asa? Putem face un studiu impreuna... Da, am experimentat caderea pe propria piele si mi-am aprofundat cunostinta dobandita prin experienta cu teoria, ulterior.
.....................................................................................................................................................
Noi raportam interesul creiatiuni numai la noi paminteni.Ca nici sa ne imaginam ,macar o mica parte din lumile ceresti ,nu sintem in stare.Si atunci cum putem noi cunoaste scopul lui Satan in creiatiune.El in nici un caz nu e o fiinta cu coada si cu coarne ,cum invata biserica ca sa sperie copii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 7:37 pm

Caderea a ce ai experimentat-o?Lasa cartile...simte....simte daca ti se potriveste,daca poti crede asemenea lucruri....daca tot ai citit atata,ar trebui sa intelegi anumite lucruri,si sa primesti anumite informatii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 7:39 pm

Stii chestia cu pendulul? Aceea descrisa de Osho...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 8:04 pm

heruer a scris:
Soimos a scris:
Este si iata cum:

Lucifer ... steaua stralucitoare a diminetii (in latina)..."Luceafarul" in limba romana este Isus!

sau :

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească
aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David,
Luceafărul strălucitor de dimineaţă.= (Lucifer in latina)

Iata ce scrie pe http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=22&id=4
"Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa."
(Apocalipsa 22.16)
de unde ai luat citatul cu "Luceafarul stralucitor de dimineata" ? (corelatia <> iti apartine si apropo = Venus as putea rastalmaci ca Isus este bisexuat/hermafrodit identificandu-l si cu Venus/Afrodita - asta pt ca atatia sa straduiesc sa ne convinga ca nu a fost casatorit cu Maria Magdalena si nici nu a avut copii)

Din Biblia lui Cornilescu ...si din cea a lui Luther si iata ce am gasit:

Apocalipsa 22:16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

In plus de aceasta ...Faptul ca tu ai gasit intr-o alta editie acest text ...nu schimba datele problemei caci :

2Cor11 13Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos.
14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

Deci e clar ca Isus este Lucifer ...NU?
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 9:10 pm

Pe aia descrisa de osho nu o stiu exact,dar stiu cum sta treaba cu pendulu...
sau in fine,am idee despre ce este,am folosit si eu intr-un tipm.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 9:23 pm

Un pendul care se loveste de un perete, capata putere pentru a trece in extrem cealalta... Daca vezi un om care in trecut a fost un irait imoral si acum este un staret la o manastire, aceasta nu inseamna ca a evoluat. Nicidecum! In curand, egal departat de punctul "0", va trece la cealalta extrema.

"Adevarata virtute sta in calea de mijloc."
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:25 am

Soimos a scris:

Din Biblia lui Cornilescu ...si din cea a lui Luther si iata ce am gasit:

Apocalipsa 22:16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

In plus de aceasta ...Faptul ca tu ai gasit intr-o alta editie acest text ...nu schimba datele problemei caci :

2Cor11 13Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos.
14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

Deci e clar ca Isus este Lucifer ...NU?

Imi pare rau dar pentru mine nu este clar dar este dreptul fiecaruia dintre noi la proprie opinie. Probabil, candva, undeva, cineva ne va da fiecaruia dintre noi, raspunsul corect/asteptat/dorit/necesar.
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 6:09 am

Scuze inca nu stiu cum se editeaza o postare
corectie : *necesar nu necesat
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:46 am

Ce minunat ar fi sa nu existe nici Satan si nici miliardele lui de slujitori care conduc lumea prin oamenii sai!
Din pacate e foarte real si e foarte usor de "vazut" prin ceea ce a facut din omenire si din terra.Nu omul a distrus pamantul si toate valorile umane ci "omul faradelegii" sau altfel spus cei care au acceptat in inima lor minciunile lui satan...si sunt multi.
Normal ca si biserica este in mana sa dar nu a fost asa dintotdeauna.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:55 am

Nu mai stiu unde am citit, prin scrierile advente, precum ca Satan ar fi incercat si pe alte planete sa induca in eroare locuitorii, dar ca nu a avut succes.

Eu ma gandesc uneori ca in Biblie este prezentat planul de mantuire referitor la planeta Pamant, de aceea scrie astfel... Sau precum ca "Pamant" este ceva generalizat referitor la lumile create si Satan a fost aruncat din Cer sa rataceasca printre aceste lumi create. Parca, asa imi amintesc ca am citit in scrierile Ellen-ei White!

In prezent, stim ca nu exista doar un sor, al nostru si nu numai luminatorii sistemului nostru solar.

Iar citeam precum ca Ellen White ar fi vazut in viziunile sale locuitorii de pe Jupiter si Saturn si i-ar fi descris.
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 9:14 am

Nu numai Ellen White a observat aceste aspecte si chiar daca nu sunt de acord cu multe din "viziunile" sale o parte din aceste teorii sunt biblice.
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 9:21 am

Ellen White a fost o buna interpreta a Scripturilor... Numai ca ulterior unii au interpretat aceste interpretari si au scos noi teorii... Parerea mea!
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 9:47 am

Intradevar...se pare ca multi sau folosit de numele ei pentru a distruge ce a fost bun in descoperirile care i-au fost date.Repet ...sunt multe teorii cu care nu sunt de acord dar exista varianta ca nu ea sa fie autoarea asa cum tu ai punctat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 11:09 am

Gelupanda a scris:
Intradevar...se pare ca multi sau folosit de numele ei pentru a distruge ce a fost bun in descoperirile care i-au fost date.Repet ...sunt multe teorii cu care nu sunt de acord dar exista varianta ca nu ea sa fie autoarea asa cum tu ai punctat.

Sa inteleg ca exista anumite teorii din adventism cu care nu esti de acord? Personal, impartasesc multe din ideile adventismului, si nu neaparat ale Ellen-ei White. Sunt altii care sunt mult mai pe gustul meu. In plus doctrina despre sanctuar mi se pare fascinanta!

Cu toate acestea, nu sunt adventist si nu fac parte din nici o biserica!
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:02 pm

Eu sunt antiadventist si impotriva tuturor religiilor contemporane.Doctrina ASZ e OK in proportie de 75% dar nu se respecta nici 10%.Nici macar ce le-a spus ellen.
Chestia cu sanctuarul e intradevar fascinanta dar nu in felul in care este interpretata de adventisti si nu in totalitate.
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:06 pm

Pe mine m-a fascinat "Solia neprihanirii" din adventism... Cred ca cel mai bun scriitor contemporan advent este Donald K. Short... Daca ai citit ceva din lucrarile lui, putem comenta pe indelete! Wink

Ca sa fii ANTI, ar trebui mai intai sa fii Adventist, adica sa cunosti doctrina bisericii si apoi sa o critici! bounce
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:26 pm

Neoficial ...am fost adventist,practic... sunt adventist pentru ca il astept pe Domnul Isus ,si cunosc doctrina bisericii in cea mai mare masura.Nu critic doctrina bisericii sau nu in totalitate ci nerespectarea ei.
Nu l-am citit pe Donald...asa ca nu am ce comenta despre carte.
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:32 pm

Putem lua in discutie oricare dintre teoriile bisericii advente. Personal, am dedicat cativa ani studiului bisericii si doctrinei advente. Imi face placere sa discut cu un antiadventist provenit chiar din sanul bisericii? Poti sa-mi spui daca locuiesti in Bucuresti? Sper ca nu e secret! Vreau sa iti cer cateva informatii...
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:53 pm

Nu sunt specialist in doctrina ASZ si nu provin din sanul ei.Am frecventat o perioada serviciile din biserica.Eu m-am axat pe studiul religiilor principale fara a ma opri la vreuna anume.Nu locuiesc in bucuresti ci in nord... la munte.Daca vrei informatii mai multe poti sa intri si pe mess...nu ma deranjeaza.
O sa accept provocarea ta de a discuta despre doctrina adventa dar eu aleg arma.Biblia. Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Satan ...ce stim despre el
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Yoga ... ce stim despre?
» Sarpele, Satan sau Diavolul.
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: