Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Liberul arbitru

    In jos 
    +9
    Rada
    Silverstar
    Sam
    heruer
    remussatala
    similica
    Soimos
    Vlad
    Zeus
    13 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
    AutorMesaj
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:05 pm

    David a scris:
    Dumnezeu este Bine, Frumos, Armonie.... El ni se reveleaza si prin Creatia sa, dar si prin relatiile interumane elevate... Smile Dumnezeu este prezent in gandurile nobile, in realizarile sublime, dar si in atitudinile inalt morale...

    Dumnezeu este Ordinea si Armonia, este Timpul, dar si spatiul in care Creatia exista. Este forta care uneste inimile creaturilor intre ele, dar El se regaseste in acelasi timp in fiecare dintre noi ca Sine Individual ....................................
    Si toate celelalte, neprinse in insiruirea ta, atat explicit cat si implicit, cine/ce este/sunt ? Mai exista si altcineva/altceva in afara de Dumnezeu Absolut ?
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:14 pm

    Heruer, pai, spune-ne tu mai multe..ca sa invatam si noi de la cineva cu experienta! Wink
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:49 pm

    David a scris:
    Heruer, pai, spune-ne tu mai multe..ca sa invatam si noi de la cineva cu experienta! Wink
    Nu cred ca se poate pune asa problema. In aceste zone "sensibile" de discutii, aici sau pe alte forumuri de profil, nu suntem decat noi, diletantii. Cei care stiu, cu adevarat, am convingerea ferma ca nu intra in astfel de discutii. Pentru ei cred ca este pierdere de timp. Asa ca nu se pune problema ca eu sa am pretentia ca as putea invata ceva, pe cineva. Agrrez, insa si apreciez discutiile tratate cu rigoare si atentie in formularea si exprimarea ideilor.
    De exemplu, pentru mine, viata este o notiune primara, care nu suporta definitii (ca si adevarul, informatia, ... si mai sunt si altele). Vazuta, insa, din perspectiva omului care sunt, notiunea de viata, in antiteza cu cea de moarte, poate avea diferite sensuri, atribuite de fiecare dintre noi. Intrebarea de inceput a topicului, cred, insa, ca avea alt scop si viza ceva de genul abstract : are viata vreun sens dat de Cel care a creat-o si acceptat sau nu de beneficiarul creatiei, respectiv omul, inzestrat cu viata (opusul mortii) ?
    Mie personal imi este greu sa urmaresc o discutie exhaustiva, pe o tema cu f.f.f.f.f. multe ramificatii, de aceea, de cate ori am avut ocazia pe astroforum si de cate ori voi avea ocazia si aici, voi adresa rugamintea sa incercam sa definim notiunea pe care o analizam/dezbatem/disecam/etc. pentru a nu divaga pana la totala diluare a subiectului. A incerca, asa cum inteleg eu sa abordez subiecte de ezoterism, ocultism, paranormal, aextraterestrii, convingeri religioase, ... ar insemna sa-mi transform postarile in blog-uri si nu doresc asa ceva ... deocamdata.
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 6:19 pm

    David a scris:
    Nu ai sus EDIT(deasupra postarii, in partea dreapta?)
    Cel putin eu, nu pun asa mare accent pe ortografie perfecta in postari... E chiar obositor la replici mai lungi!
    Acum vad ca am, dar asta se intampla numai dupa ce ies tin topic si reintru. Imediat dupa ce trimit postarea nu exista edit.
    Multumesc.
    P.S. Apropo de ultima postare, am incercat sa "ma bag in vorba" in 2 topicuri (despre Dumnezeu-L biblic si despre Dumnezeu-L iubirii) si nu am reusit. De fapt nu am avut rabdare sa citesc toate postarile pentru ca, scuzele mele, dar imi dau senzatia de "deslanare" si incoerenta, pentru ca se sare de la o idee la alta, unele complet diferite sau fara legatura cu topicul si se continua o buna bucata de vreme cu ele, apoi se revine la topic, dar nu mai stiu unde am ramas si de unde am inceput si ... in mintea mea se face vraiste (eh ... uneori e si fara sa citesc topicuri).
    Cat priveste ortografia, topica frazei, cuvintele netrunchiate, literele neinversate, cuvintele inexistente in dictionar, ... etc. tin de ceva anume, care se numeste, in opinia mea, gandire ordonata, respect fata de mine, de interlocutor si nu in ultimul rand de limba in care scriu/vorbesc. Dar, asa cum gresit s-a inteles dupa 1989, fiecare este liber sa fie/faca cine/ceea ce crede ca vrea (omitandu-se si reversul medaliei ... fara a atenta, in nici un fel, la libertatea similara a altcuiva/altceva).
    Sus In jos
    Sam
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:58 pm

    Citat :
    "are viata vreun sens dat de Cel care a creat-o si acceptat sau nu de beneficiarul creatiei, respectiv omul, inzestrat cu viata (opusul mortii) ?" citat din heruer
    imi permit sa deduc ca accepti ca adevar "primar" descrierea creatiei din Geneza. Ai putea defini astfel viata ca ceva care poate exista in afara unei fiinte, subiect? Si care poate fi manevrata dupa bunul plac al cuiva? Daca da, atunci ai putea deduce prelungind logica de mai sus ca viata nu este egala cu existenta ci existenta (fiinta) este doar o expresie palpabila a ei?

    daca da atunci cred ca esti in linia crestina pur si simplu
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 16
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:05 am

    Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
    Ce le-a cerut in schimb?
    Sus In jos
    Rada
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 101
    Data de inscriere : 02/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:40 am

    Ascultare de legile si poruncile sale! Libertatea este necesitate inteleasa.
    Erau liberi sa aleaga si ei au ales. La fel, fiecare dintre noi suntem liberi sa alegem Binele ori Raul!
    Legile si poruncile sunt "gardul din jurul viei". Ele au existat de la intemeieirea Lumii si sunt principiile guvernarii divine. (Pe muntele Sinai au fost doar reamintite, intrucat fusesera uitate de-a lungul peregrinarilor prin Egipt. ) Asemeni, la sfarsitul veacurilor, cei alesi vor trai dupa aceste principii, valabile pentru toate fiintele create-ingeri ori oameni.
    Liber arbitru... In plus, doar o slujire din dragoste place Creatorului! Cine nu-si iubeste Stapanul, este liber sa il paraseasca si sa isi aleaga altul!
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:12 am

    Sam a scris:

    imi permit sa deduc ca accepti ca adevar "primar" descrierea creatiei din Geneza. Ai putea defini astfel viata ca ceva care poate exista in afara unei fiinte, subiect? Si care poate fi manevrata dupa bunul plac al cuiva? Daca da, atunci ai putea deduce prelungind logica de mai sus ca viata nu este egala cu existenta ci existenta (fiinta) este doar o expresie palpabila a ei?

    daca da atunci cred ca esti in linia crestina pur si simplu

    Din punctul meu de vedere, descrierea creatiei, din Geneza, este forma "romantata" a actiunii unuia dintre infinit de multii demiurgi, responsabil de crearea acestei planete cu tot ce este pe/in ea.

    Viata, ca notiune primara ce nu poate fi definita neechivoc si absolut, este unul din aspectele a ceea ce este denumit (dar de f. multe ori gresit interpretat) Dumnezeu (nu este Dumnezeu-L biblic, care este tot un aspect de Dumnezeu), Tao, ...

    Tot din punctul mei de vedere, existenta si fiinta sunt notiuni diferite (daca in exprimarea ta "... existenta (fiinta) ... " ambele cuvinte sunt substantive), care se pot substitui unul altuia numai printr-o drastica restrangere a semnificatiilor (de ex. in anumite circumstante cand se pot folosi, cu aceeasi semnificatie, verbele a exista si a fiinta).

    Sunt botezat crestin ortodox, imi fac cruce de la dreapta la stanga si folosesc pentru Rugagiunea Domneasca (parca asa se ma numeste rugaciunea catre Tatal nostru) si psalmul 23, biblia in limba romana tiparita sub autoritatea (sau cum se va mai fi spunand) Patriarhiei Romaniei. Daca prin acestea sunt "in linia crestina", ok asta este ...
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 16
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:45 am

    Rada:
    Citat :
    Ascultare de legile si poruncile sale!


    Unde scrie?
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:54 am

    Libertatea, ca necesitate inteleasa presupune ascultarea de poruncile lui Dumnezeu, conform Scripturilor. A alege intre acest BINE si celalat NonBine la aceasta se raporteaza. Legea este etalonul!
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras
    Silverstar


    Numarul mesajelor : 16
    Localizare : pe malul unui rau...
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 1:34 pm

    Eu am propus sa luam in calcul momentul izgonirii din rai al lui Adam si Eva si sa discutam despre ceea ce Dumnezeu le-a cerut ori nu le-a cerut atunci.
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:49 pm

    cred ca iudeii, care sunt acum in Sabat, au ceva interesant sa ne spuna legat de aceasta tema... Poate maine seara, domul Haym va binevoi sa apara printre noi! Iar ca sa purtam dialog sectar, cu citate copy/ paste, zau ca nu am chef!...
    As putea si eu sa deschid putin Tora, ori Talmudul, numai ca...mi-ar place sa am cu cine discuta pe gustul meu!... Basketball
    Sus In jos
    Sam
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Localizare : places
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 7:23 pm

    Heruer a scris:
    Citat :

    Din punctul meu de vedere, descrierea creatiei, din Geneza, este forma "romantata" a actiunii unuia dintre infinit de multii demiurgi, responsabil de crearea acestei planete cu tot ce este pe/in ea.


    Imi pare mai putin "ortodoxa" asocierea de demiurgi. Sunt doar curios daca ai o baza rationala sa crezi ca "e mai multi". (please, numai fara sa-mi livrezi un ghiveci de idei si credinte religioase din toata lumea sau istoria; sunt mai mult curios de pareri si impresii originale, deci personale).Desi nu-mi dau seama de fapt daca ar schimba cu ceva numarul lor afara de cazul in care ar fi si diferiti unul de celalalt. Spus mai simplu nu ma deranjeaza sa existe mai multi daca dovada existentei lor ar explica mai bine non-sensul (aparent deocamdata) vietii
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 8:13 pm

    Ceva din Iudaism:

    "Nemurirea (pe care Adam si Eva o pierd de altfel in momentul in care incalca porunca divina de a nu manca din Pomul Cunoasterii) nu impiedica inmultirea pe pamant. La acel moment (inainte de pacat), Dumnezeu dorea ca oamenii sa populeze pamantul, sa se inmulteasca si sa nu moara. Desigur, ne putem gandi la faptul ca un astfel de scenariu ar fi dus la suprapopulare, insa nu trebuie sa uitam de implicarea directa a lui Dumnezeu in aceasta poveste (cu siguranta ca ar fi gasit El o solutie in cazul in care pacatul initial nu ar fi avut loc si oamenii ar fi continuat sa se inmulteasca si sa ramana nemuritori).

    Porunca specificata in Geneza 1:28 este "Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant." Aceasta porunca divina este repetata si lui Noah (Noe) si familiei lui, dupa Potop, in versetul 9:7 din Geneza: "Iar voi, cresteti, inmultiti-va, raspanditi-va pe pamant si inmultiti-va pe el."
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras
    Silverstar


    Numarul mesajelor : 16
    Localizare : pe malul unui rau...
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 8:57 pm

    David a scris:
    cred ca iudeii, care sunt acum in Sabat, au ceva interesant sa ne spuna legat de aceasta tema... Poate maine seara, domul Haym va binevoi sa apara printre noi! Iar ca sa purtam dialog sectar, cu citate copy/ paste, zau ca nu am chef!...
    As putea si eu sa deschid putin Tora, ori Talmudul, numai ca...mi-ar place sa am cu cine discuta pe gustul meu!... Basketball

    Nici eu nu doresc citate din Biblie sau mai stiu eu de pe unde. Si... Sunt ortodoxa... bounce
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:01 pm

    Bravos ca ai gasit biluta aia saltareata... Laughing
    Eu nu sunt ortodox si nici nu mai vreau sa fiu... Am fost asa, apoi am fost si baptist, Buddhist, apoi adventist... Acum sunt putin iudeu... In final... VOM VEDEA!
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras
    Silverstar


    Numarul mesajelor : 16
    Localizare : pe malul unui rau...
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 4:43 am

    Se pare ca acest art defineste, oarecum, termenul de liber arbitru. Shocked

    Am vazut ca fizica cuantica introduce un nou concept, acela de "fiinta participanta". Extrapoland, nu se poate sa nu ne intrebam : Este posibil ca Universul sa existe prin simpla alegere a celor care participa la el? Si astfel, incercand sa dam un raspuns, ideea de "liber arbitru" isi face loc in mintea si sufletul nostru. Liberul arbitru se refera la libertatea de a decide ce vrem sa facem cu viata noastra. Divinitatea ne-a inzestrat cu acest dar. Insa aceasta libertate nu este absoluta. Cum nici in societate nu dispunem de o libertate fara limite. Trebuie ca prin actele noastre sa nu lezam libertatea celorlalti. Altfel spus, beneficiem de o libertate limitata de respectarea anumitor reguli, pe care le-a stabilit societatea. Pentru ca societatea trebuie sa functioneze ca un tot organic, ca un sistem.
    Fiecare element al acestui sistem este important. O schimbare in starea unui element afecteaza sistemul in intregime. Daca aflam prin mass-media ca s-a incalcat un drept fundamental al omului - sa zicem dreptul la viata - toata lumea este profund indignata. Aproape ca ne identificam cu acea persoana, cu drama ei. Simtim ca ceea ce s-a intamplat cu acel om ni se poate intampla si noua intr-o buna zi. In consecinta, daca societatea nu intervine prin institutiile sale pentru a remedia situatia, ne simtim datori sa protestam, sa iesim in strada, sa ne manifestam dezaprobarea. Incercam sa reparam o anomalie aparuta in acest sistem. (Vorbesc aici de un caz ideal, in realitate nu toti oamenii se identifica cu suferinta aproapelui).
    Tot astfel la baza alcatuirii Universului stau o serie de legi instituite de Fiinta Suprema. Noi avem libertate de miscare (deci liber arbitru), dar in limitele impuse de legile divine. Daca incalcam o lege, vom suporta consecintele ei.
    Dar la fel, daca sarim dintr-un copac inalt, imprudenta s-ar putea sa ne coste. Ne putem lovi sau chiar ne putem rupe un picior. Ne suparam in acest caz pe cineva? Ar fi absurd sa ne suparam pe gravitatie. Nu putem sa ne suparam decat pe noi, pentru ca am dovedit nechibzuinta.
    Din pacate, nu la fel stau lucrurile daca ne confruntam cu o boala necrutatoare sau cu o situatie dificila de viata. Daca suntem necredinciosi afirmam ca "viata e nedreapta". Daca suntem credinciosi simtim ca Dumnezeu nu ne iubeste indeajuns si ne revoltam impotriva Divinitatii, ne simtim neindreptatiti. De ce facem asta? Pentru ca ne scapa sensul ascuns a ceea ce ni se intampla. Nu stim ca acea situatie dificila din viata noastra are o cauza . Nu cunoastem care este scopul, finalitatea ei. Nu vedem ca raul este de fapt in noi si nu in afara noastra."

    Articolul nu este semnat. Eventual deschideţi:
    http://www.adresa.ro/astrologie_nou/arbitru.htm
    Sus In jos
    Rada
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 101
    Localizare : Romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 02/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 5:59 am

    In stiintele oculte se spune ca: "Orice este posibil, dar nu orice este permis!"
    Altfel spus, cand dorim sa actionam intr-un anume fel, prin anumite tehnici speciale(esoterice), trebuie mai intai s afacem o consacrare divinului si sa cerem permisiunea de a actiona. In plus, trebuie sa consacram fructele actiunii noastre lui Dumnezeu. Astfel, legile universului nu s evor intoarce impotriva noastra...Si nici Socul in Retur...
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 7:22 pm

    Sam a scris:
    Heruer a scris:
    Citat :

    Din punctul meu de vedere, descrierea creatiei, din Geneza, este forma "romantata" a actiunii unuia dintre infinit de multii demiurgi, responsabil de crearea acestei planete cu tot ce este pe/in ea.


    Imi pare mai putin "ortodoxa" asocierea de demiurgi. Sunt doar curios daca ai o baza rationala sa crezi ca "e mai multi". (please, numai fara sa-mi livrezi un ghiveci de idei si credinte religioase din toata lumea sau istoria; sunt mai mult curios de pareri si impresii originale, deci personale).Desi nu-mi dau seama de fapt daca ar schimba cu ceva numarul lor afara de cazul in care ar fi si diferiti unul de celalalt. Spus mai simplu nu ma deranjeaza sa existe mai multi daca dovada existentei lor ar explica mai bine non-sensul (aparent deocamdata) vietii

    Baza rationala exista. Dar de ce este mai putin "ortodoxa" referirea la un demiurg, in acest context ?
    Sus In jos
    Sam
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Localizare : places
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 12:38 pm

    [quote="heruer"][quote="Sam"]Heruer a scris:
    Citat :


    Baza rationala exista. Dar de ce este mai putin "ortodoxa" referirea la un demiurg, in acest context ?

    1.Daca aveai timp imi spuneai mai multe despre baza rationala? Eram curios doar cum ai ajuns la concluzia ca sunt mai multi demiurgi.
    2.Mi se pare mai putin ortodoxa credinta in mai multi demiurgi. Destul de simplu nu?
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 3:04 pm

    [quote="Sam"][quote="heruer"]
    Sam a scris:
    Heruer a scris:
    Citat :


    Baza rationala exista. Dar de ce este mai putin "ortodoxa" referirea la un demiurg, in acest context ?

    1.Daca aveai timp imi spuneai mai multe despre baza rationala? Eram curios doar cum ai ajuns la concluzia ca sunt mai multi demiurgi.
    2.Mi se pare mai putin ortodoxa credinta in mai multi demiurgi. Destul de simplu nu?
    1. Am citit, am ascultat, am vazut, am analizat cele citite,auzite si vazute, am comparat, m-am gandit si am ajuns la concluzia ca exista o infinitate de tipuri de evolutii si o infinitate de trepte trepte de evolutii ale entitatilor existente in infinitatea de universuri existente in ceea ce numim (impropriu, din punctul meu de vedere, Creatie). Unele dintre aceste entitati au ajuns la nivelul la care pot crea planete, civilizatii, sisteme solare, universuri. Manifestarile lor sunt, pentru noi oamenii, fie de neinteles fie de domeniul magiei si aceste entitati ne apar ca zei (domni-zei / dumnezei / demiurgi)
    2. Nu este credinta, in sens mistic/religios ci convingere ca exista. Nu ma inchin lor, dar le respect statutul si puterile.
    Sus In jos
    Sam
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Localizare : places
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 3:21 pm

    1. Am citit, am ascultat, am vazut, am analizat cele citite,auzite si vazute, am comparat, m-am gandit si am ajuns la concluzia ca exista o infinitate de tipuri de evolutii si o infinitate de trepte trepte de evolutii ale entitatilor existente in infinitatea de universuri existente in ceea ce numim (impropriu, din punctul meu de vedere, Creatie). Unele dintre aceste entitati au ajuns la nivelul la care pot crea planete, civilizatii, sisteme solare, universuri. Manifestarile lor sunt, pentru noi oamenii, fie de neinteles fie de domeniul magiei si aceste entitati ne apar ca zei (domni-zei / dumnezei / demiurgi)
    2. Nu este credinta, in sens mistic/religios ci convingere ca exista. Nu ma inchin lor, dar le respect statutul si puterile.[/quote]

    Wow!
    Ce efect are concluzia asta (inteleg ca este deja o concluzie) asupra vietii tale personale? Cum suporti existenta asta banala fiind convins de toate astea? Sau e doar un joc al mintii. Nici asta n-ar fi rau daca nu-ti consuma prea mult din energia necesara vietii de familie.
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:53 am

    Sam a scris:

    Wow!
    Ce efect are concluzia asta (inteleg ca este deja o concluzie) asupra vietii tale personale? Cum suporti existenta asta banala fiind convins de toate astea? Sau e doar un joc al mintii. Nici asta n-ar fi rau daca nu-ti consuma prea mult din energia necesara vietii de familie.

    Nimic, dar absolut nimic, nu este intamplator. Nu exista intamplare si atunci de ce m-as "revolta" ?
    Cat priveste sintagma "joc al mintii", dar oare nu tot ceea ce gandim, vorbim si facem, noi fiintele umane, sunt doar rezultatele unor "jocuri ale mintii" cuiva ... ?
    Da, energie consuma, da deseori simt frustare, dar, repet, nimic nu este intamplator.
    Sus In jos
    elvar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 87
    Localizare : Finland
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 04/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:56 am

    Nici macar faptul ca rasculatul Isus a ajuns Dumnezeu doar din dorinta unui imparat criminal?
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:57 am

    heruer a scris:

    Nimic, dar absolut nimic, nu este intamplator. Nu exista intamplare si atunci de ce m-as "revolta" ?
    Cat priveste sintagma "joc al mintii", dar oare nu tot ceea ce gandim, vorbim si facem, noi fiintele umane, sunt doar rezultatele unor "jocuri ale mintii" cuiva ... ?
    Da, energie consuma, da deseori simt frustare, dar, repet, nimic nu este intamplator.
    Cel mai întâmplător lucru este şi va rămâne Dumnezeu.
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 12:00 pm

    elvar a scris:
    Nici macar faptul ca rasculatul Isus a ajuns Dumnezeu doar din dorinta unui imparat criminal?
    Daca aceasta postare se constituie intr-o intrebare [ne]retorica la ultima mea postare, nu pot decat sa ridic din umeri, nedumerit, pentru ca nu stiu ce vrei sa spui prin "rasculatul Isus", "Dumnezeu", "imparat criminal". Detaliaza si daca voi intelege, iti voi raspunde
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 12:12 pm

    Rada a scris:
    In stiintele oculte se spune ca: "Orice este posibil, dar nu orice este permis!"
    Altfel spus, cand dorim sa actionam intr-un anume fel, prin anumite tehnici speciale(esoterice), trebuie mai intai s afacem o consacrare divinului si sa cerem permisiunea de a actiona. In plus, trebuie sa consacram fructele actiunii noastre lui Dumnezeu. Astfel, legile universului nu s evor intoarce impotriva noastra...Si nici Socul in Retur...
    Deci va trebui să se găsească cineva calificat în a arăta ceea ce e permis pentru ca noi să fim siguri că ascultăm pe cine trebuie şi să i se dea şi o leafă. Nu putem să lăsăm legile universului să se întoarcă împotriva noastră! E nevoie deci de transparenţă în contracte şi clauze serioase stipulate acolo!
    study
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 7:17 pm

    Asta probabil ca se va intampla atunci cand Dumnezeu si armata lui de arhangheli si ingeri ... toti cam pututrosi ...o sa constientizeze realitatea ca pe pamant bumba se cam coace ...si vor veni in sfarsit sa ne invate ce sa facem prin biserici si la emisiunile religioase la TV !
    Sus In jos
    elvar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 87
    Localizare : Finland
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 04/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 7:34 pm

    heruer a scris:
    elvar a scris:
    Nici macar faptul ca rasculatul Isus a ajuns Dumnezeu doar din dorinta unui imparat criminal?
    Daca aceasta postare se constituie intr-o intrebare [ne]retorica la ultima mea postare, nu pot decat sa ridic din umeri, nedumerit, pentru ca nu stiu ce vrei sa spui prin "rasculatul Isus", "Dumnezeu", "imparat criminal". Detaliaza si daca voi intelege, iti voi raspunde
    Pai nu vrteau sa spun altceva decat adevarul!
    Si anume ca Isus a fost un rasculat impotriva clerului ...motiv ptr care a strans bani ptr sabi:
    Luca:
    36. Si El le-a zis: Acum insa cel ce are punga sa o ia, tot asa si traista, si cel ce nu are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere.
    apoi tot el spune

    apoi:

    Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. !!!

    Eu am venit sa arunc un foc pe pamant si ce vreau decat sa fie aprins chiar acum Luca 12.49 (citatul din titlul forumului)

    Asta a fost despre rasculatul Isus ...acum despre felul cum a ajuns el Dumnezeu... vezi ca a fost impus ca atare la Niceea in anul 325 cu forta armelor de catre Constantin ...cel care si-a ucis sora, cumnatii nevasta si copilul ...fara a mai aminti de concurenta politica !

    Sper ca acum vei intellege!
    Sus In jos
    Hades
    Pedestras
    Pedestras
    Hades


    Numarul mesajelor : 92
    Varsta : 38
    Localizare : Subteran
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:00 pm

    Ei au facut asta deja o data, conform unei legende despre Coran... Dar cum lumea nu a ascultat, de ce sa se mai oboseasca inc-o data? Smile

    Altfel spus... Oamenii ar trebui sa-si dea seama si singuri care sunt acele legi, cel putin prin experienta, daca nu prin teorie...
    Sus In jos
    http://astroviata.blogspot.com
    Hades
    Pedestras
    Pedestras
    Hades


    Numarul mesajelor : 92
    Varsta : 38
    Localizare : Subteran
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:18 pm

    Elvar, punctele tale de vedere seamana cu cele ale lui Soimos si ale lui Zeus, daca nu ma insel... E cam plictisitor sa gasesc oameni cu aceleasi puncte de vedere... ma rog, care fac variatiuni pe aceeasi tema...

    Cat despre sensul vietii... Nu exista de la bun inceput, ci se creeaza pe masura ce noi facem alegeri in fiecare pas in viata fiecaruia. De unde si diferente in vietile multora, multi (dintr-un anumita categorie) au un background comun si fiecare are o particularitate care se adauga acelui background, ceea ce da unicitate... Prin urmare, nu exista un sens general al vietii decat la nivel de natiune, cel mult... Insa fiecare om are propriul sau sens al vietii, creat de el insusi...
    Sus In jos
    http://astroviata.blogspot.com
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 4:48 am

    elvar a scris:
    Pai nu vrteau sa spun altceva decat adevarul!
    Si anume ca Isus a fost un rasculat impotriva clerului ...motiv ptr care a strans bani ptr sabi:
    Luca:
    36. Si El le-a zis: Acum insa cel ce are punga sa o ia, tot asa si traista, si cel ce nu are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere.
    apoi tot el spune

    apoi:

    Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. !!!

    Eu am venit sa arunc un foc pe pamant si ce vreau decat sa fie aprins chiar acum Luca 12.49 (citatul din titlul forumului)

    Asta a fost despre rasculatul Isus ...acum despre felul cum a ajuns el Dumnezeu... vezi ca a fost impus ca atare la Niceea in anul 325 cu forta armelor de catre Constantin ...cel care si-a ucis sora, cumnatii nevasta si copilul ...fara a mai aminti de concurenta politica !

    Sper ca acum vei intellege!

    Daca nu le-ai citit inca, ti le recomand. Iti vor aduce multe informatii interesante si utile si-ti vor raspunde la multe intrebari :
    "Dr. Barbara Thiering :
    - Isus Omul;
    - Isus din Apocalipsa;
    - Cartea pe care a scris-o Isus"
    iar aici gasesti o scurta biografie a autoarei, istoric specialist in manuscrisele de la Marea Moarta, ... http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Thiering
    Sus In jos
    elvar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 87
    Localizare : Finland
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 04/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 6:49 am

    Hades a scris:
    Elvar, punctele tale de vedere seamana cu cele ale lui Soimos si ale lui Zeus, daca nu ma insel... E cam plictisitor sa gasesc oameni cu aceleasi puncte de vedere... ma rog, care fac variatiuni pe aceeasi tema...
    Da asa este...pentru ca soimos alias Zeus si-a invitat si sustinatorii pe acest forum dar asta nu inseamna ca cei cu alte puncte de vedere nu au dreptul la opinie.

    Citat :

    Cat despre sensul vietii... Nu exista de la bun inceput, ci se creeaza pe masura ce noi facem alegeri in fiecare pas in viata fiecaruia. De unde si diferente in vietile multora, multi (dintr-un anumita categorie) au un background comun si fiecare are o particularitate care se adauga acelui background, ceea ce da unicitate... Prin urmare, nu exista un sens general al vietii decat la nivel de natiune, cel mult... Insa fiecare om are propriul sau sens al vietii, creat de el insusi...
    Evident ca sensul vietii ... in general ...sa fie tot unul general.
    Iar acest "sens" ne este relevat de Dialectica, adica cea care se ocupa de analizarea si interpretarea experientelor umane raportate pe perioade lungi de timp, si astfel vedem ca omul, (omenirea) inca de acum 2 milioane de ani a acumulat si transmis cunostinte si astfel din stadiul de om primitiv a devenit astazi homo informaticus, face sa putem trage concluzia ca EVOLUTIA OMENIRII este primul scop al vietii oamenilor!
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 11:46 am

    OK! Eu prin libertate de exemplu înţeleg numărul opţiunilor de posibilităţi pentru realizatrea unui scop. Adică dacă de exemplu dacă eu aş vrea să mă îmbogăţesc şi aş fi liber să fac asta, eu înseamnă că ar trebui să am să 1; 2; 3; etc; opţiuni de posibilităţi de a mă putea îmbogăţi, însă dacă nu am nicio opţiune de posibilitate de îmbogăţire pe care eu să o aleg eu atunci înseamnă că nu sunt liber să mă îmbogăţesc. Aceasta ar trebui să se înţeleagă prin libertate din punctul meu de vedere. Însă mai există şi o idee de libertate care e mai mult o iluzie de libertate. Adică lipsa conflictului cu cineva sau permisiunea ca în cazul în care eu vreau să fac ceva. Problema e că acestă permisiune de a face ceva le este acordată mai ales acelora care nu prea pot face mai nimic şi de asta zic eu că e mai mult o iluzie. E un fel de a spune că se poate dacă s-ar putea. Smile
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Liberul arbitru - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru - Pagina 2 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Liberul arbitru
    Sus 
    Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
    Mergi direct la: