Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus Iudeul si ... minciuna crestina..

In jos 
+11
Zian
emil_m
Black velvet
Corinna
totyo
Anticristul
Alin Soimosi
Apopii
imishaa
desan
Soimos
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 9:42 am

Acei profesori sunt niste fosile care tin cu dintii la statutul si banii lor..au ei interese personale sa se opuna schimbarii. Eu zic sa nu ne deprimam si sa ne lasam in continuare calcati in picioare, la un moment-dat, tot se va schimba ceva. Btw, si eu am votat cu Cernea Razz
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 9:47 am

Scuze pt off-topic si reclama, dar pt cine e interesat sa fie la curent: http://remuscernea.hi5.com
Are si alte conturi, eu pe asta il am, si mereu pune pe el informatii despre activitatea lui.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 10:53 am

Corinna a scris:
Acei profesori sunt niste fosile care tin cu dintii la statutul si banii lor..au ei interese personale sa se opuna schimbarii. Eu zic sa nu ne deprimam si sa ne lasam in continuare calcati in picioare, la un moment-dat, tot se va schimba ceva. Btw, si eu am votat cu Cernea Razz
Ai dreptate Corrina dar, despre intrebarea ce mi-au adresat-o elevi de liceu (functioneaza indoctrinarea, nimic de zis):"Doamna, sunteti satanista"? le raspunsesem negativ la intrebarea daca merga la biserica, daca ma impartasesc. Nu stiam daca sa rad sau sa plang.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 11:08 am

Corinna a scris:
Ce te face sa crezi ca numai cei de pe forum gandesc asa? Eu sunt convinsa ca daca s-ar mediatiza totul un pic mai tare, s-ar gasi mii de sustinatori.
Poate chiar mai multi sustinatori... dar cu mult mai multi din tabara adversa si se va pierde chiar si ceea ce am obtinut pana acum! Daca ai sa-l citesti pe Sun Tzu ai sa intelegi ca deocamdata nu se poate face mai mult decat facem noi pe forum! Daca vrei totusi mai mult, singurul lucru pe care-l poti face este sa promovezi forumul pentru a intra cat mai multi useri!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 11:11 am

imishaa a scris:
"Doamna, sunteti satanista"? le raspunsesem negativ la intrebarea daca merga la biserica, daca ma impartasesc. Nu stiam daca sa rad sau sa plang.
Eu le spun la toti ca sunt pagan si apoi le explic ce inseamna, iar celor care au NET le dau adresa site-ului pentru a se lamuri singuri. Multi dintre ei chiar se lamuresc!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 11:23 am

Citat :
Eu le spun la toti ca sunt pagan si apoi le explic ce inseamna, iar celor care au NET le dau adresa site-ului pentru a se lamuri singuri. Multi dintre ei chiar se lamuresc!
E o idee buna dar, ma aflu intr-o situatie mai speciala (sigur mi s-ar face mizerii). ma bazez pe copilul meu destupat la minte - intre adolescenti comunicarea e mai directa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 4:18 pm

imishaa a scris:

Ai dreptate Corrina dar, despre intrebarea ce mi-au adresat-o elevi de liceu (functioneaza indoctrinarea, nimic de zis):"Doamna, sunteti satanista"? le raspunsesem negativ la intrebarea daca merga la biserica, daca ma impartasesc. Nu stiam daca sa rad sau sa plang.
Pai cum sa fie cineva satanist daca asculta invataturile lui Isus care in Matei 6.5 ne invata sa NU MERGEM LA BISERICA ci daca vrem sa ne rugam (Dumnezeului din noi Luca17.21)) sa o facem singuri in intimitatea camarutei noastre
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 4:26 pm

Soimos a scris:
Pai cum sa fie cineva satanist daca asculta invataturile lui Isus
Hotul striga hotul!!! Adevaratii satanisti, adica cei ce cred in zeul raului, adica dumnezeul biblic, ii acuza pe ceilalti ca ar fi satanisti, ei fiind plini de iubire (a se citi ura si intoleranta) crestina!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 6:47 pm

Adica arunca pisica moarta peste gard in curtea altora ...
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras
emil_m


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localizare : spania
Puncte : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 23, 2010 9:44 pm

Apopii a scris:
Corinna a scris:
Ce te face sa crezi ca numai cei de pe forum gandesc asa? Eu sunt convinsa ca daca s-ar mediatiza totul un pic mai tare, s-ar gasi mii de sustinatori.
Poate chiar mai multi sustinatori... dar cu mult mai multi din tabara adversa si se va pierde chiar si ceea ce am obtinut pana acum! Daca ai sa-l citesti pe Sun Tzu ai sa intelegi ca deocamdata nu se poate face mai mult decat facem noi pe forum! Daca vrei totusi mai mult, singurul lucru pe care-l poti face este sa promovezi forumul pentru a intra cat mai multi useri!
dar de ce nu faceti o legatura cu facebook-ul?asa ar fi mult mai usor de promovat.Oricum,eu ma gandeam ca va suparati daca incerc sa-l promovez. Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Lol
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 24, 2010 4:19 am

emil_m a scris:
Oricum,eu ma gandeam ca va suparati daca incerc sa-l promovez.  Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Lol

Nu cred ca se poate supara cineva pentru asta! Spor la promovare si multumim, deocamdata, pentru intentiile bune! Eu nu m-am gandit la facebook pentru ca nu-l cunosc Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 21, 2010 7:14 pm

Jesus as a Reincarnation of Mithra

The Vatican was built upon the grounds previously devoted to the worship of Mithra (600 B.C.). The Orthodox Christian hierarchy is nearly identical to the Mithraic version. Virtually all of the elements of Orthodox Christian rituals, from miter, wafer, water baptism, alter, and doxology, were adopted from the Mithra and earlier pagan mystery religions. The religion of Mithra preceded Christianity by roughly six hundred years. Mithraic worship at one time covered a large portion of the ancient world. It flourished as late as the second century. The Messianic idea originated in ancient Persia and this is where the Jewish and Christian concepts of a Savior came from. Mithra, as the sun god of ancient Persia, had the following karmic similarities with Jesus:

Identical Life Experiences

(1)
Mithra was born on December 25th as an offspring of the Sun. Next to the gods Ormuzd and Ahrimanes, Mithra held the highest rank among the gods of ancient Persia. He was represented as a beautiful youth and a Mediator. Reverend J. W. Lake states: "Mithras is spiritual light contending with spiritual darkness, and through his labors the kingdom of darkness shall be lit with heaven's own light; the Eternal will receive all things back into his favor, the world will be redeemed to God. The impure are to be purified, and the evil made good, through the mediation of Mithras, the reconciler of Ormuzd and Ahriman. Mithras is the Good, his name is Love. In relation to the Eternal he is the source of grace, in relation to man he is the life-giver and mediator" (Plato, Philo, and Paul, p. 15).

(2)
He was considered a great traveling teacher and masters. He had twelve companions as Jesus had twelve disciples. Mithras also performed miracles.

(3)
Mithra was called "the good shepherd, "the way, the truth and the light, redeemer, savior, Messiah." He was identified with both the lion and the lamb.

(4)
The International Encyclopedia states: "Mithras seems to have owed his prominence to the belief that he was the source of life, and could also redeem the souls of the dead into the better world ... The ceremonies included a sort of baptism to remove sins, anointing, and a sacred meal of bread and water, while a consecrated wine, believed to possess wonderful power, played a prominent part."

(5)
Chambers Encyclopedia says: "The most important of his many festivals was his birthday, celebrated on the 25th of December, the day subsequently fixed -- against all evidence -- as the birthday of Christ. The worship of Mithras early found its way into Rome, and the mysteries of Mithras, which fell in the spring equinox, were famous even among the many Roman festivals. The ceremonies observed in the initiation to these mysteries -- symbolical of the struggle between Ahriman and Ormuzd (the Good and the Evil) -- were of the most extraordinary and to a certain degree even dangerous character. Baptism and the partaking of a mystical liquid, consisting of flour and water, to be drunk with the utterance of sacred formulas, were among the inauguration acts."

(6)
Prof. Franz Cumont, of the University of Ghent, writes as follows concerning the religion of Mithra and the religion of Christ: "The sectaries of the Persian god, like the Christians', purified themselves by baptism, received by a species of confirmation the power necessary to combat the spirit of evil; and expected from a Lord's supper salvation of body and soul. Like the latter, they also held Sunday sacred, and celebrated the birth of the Sun on the 25th of December.... They both preached a categorical system of ethics, regarded asceticism as meritorious and counted among their principal virtues abstinence and continence, renunciation and self-control. Their conceptions of the world and of the destiny of man were similar. They both admitted the existence of a Heaven inhabited by beatified ones, situated in the upper regions, and of a Hell, peopled by demons, situated in the bowels of the Earth. They both placed a flood at the beginning of history; they both assigned as the source of their condition, a primitive revelation; they both, finally, believed in the immortality of the soul, in a last judgment, and in a resurrection of the dead, consequent upon a final conflagration of the universe" (The Mysteries of Mithras, pp. 190, 191).

(7)
Reverend Charles Biggs stated: "The disciples of Mithra formed an organized church, with a developed hierarchy. They possessed the ideas of Mediation, Atonement, and a Savior, who is human and yet divine, and not only the idea, but a doctrine of the future life. They had a Eucharist, and a Baptism, and other curious analogies might be pointed out between their system and the church of Christ (The Christian Platonists, p. 240).

(Cool
In the catacombs at Rome was preserved a relic of the old Mithraic worship. It was a picture of the infant Mithra seated in the lap of his virgin mother, while on their knees before him were Persian Magi adoring him and offering gifts.

(9)
He was buried in a tomb and after three days he rose again. His resurrection was celebrated every year.

(10)
McClintock and Strong wrote: "In modern times Christian writers have been induced to look favorably upon the assertion that some of our ecclesiastical usages (e.g., the institution of the Christmas festival) originated in the cultus of Mithraism. Some writers who refuse to accept the Christian religion as of supernatural origin, have even gone so far as to institute a close comparison with the founder of Christianity; and Dupuis and others, going even beyond this, have not hesitated to pronounce the Gospel simply a branch of Mithraism" (Art. "Mithra").

(11)
Mithra had his principal festival on what was later to become Easter, at which time he was resurrected. His sacred day was Sunday, "the Lord's Day." The Mithra religion had a Eucharist or "Lord's Supper."

(12)
The Christian Father Manes, founder of the heretical sect known as Manicheans, believed that Christ and Mithra were one. His teaching, according to Mosheim, was as follows: "Christ is that glorious intelligence which the Persians called Mithras ... His residence is in the sun" (Ecclesiastical History, 3rd century, Part 2, ch. 5).



"I am a star which goes with thee and shines out of the depths." - Mithraic saying

"I am the root and the offspring of David, and the bright morning star." - Jesus, (Rev. 22:16)

http://www.near-death.com/experiences/origen048.html

Isus ca o reîncarnare a lui Mithra


Vaticanul a fost construit pe motive anterior dedicat cult din Mithra (600 î.Hr.). Christian ierarhia ortodoxă este aproape identic cu versiunea mitraică . Aproape toate elementele de ritualuri creştine ortodoxe, de la mitra, napolitane, apa botezului, modifica, şi doxologie, au fost adoptate de Mithra şi mai devreme mister religiile păgâne ani. Religie de Mithra precedată creştinismului de aproximativ şase sute. Mitraică cult la un timp a acoperit o mare parte a lumii antice. Ea a înflorit ca pana spre sfarsitul secolului al doilea şi al. Mesianice Ideea originea în Persia antică acest lucru este în cazul în care şi creştină conceptele iudaice, a unei Mântuitorul a venit de la. Mithra, ca soarele zeul antic Persia, a avut karmice similitudini cu Isus următoarele:

Experienţe de viaţă identice

(1)
Mithra sa nascut pe 25 decembrie Ahrimanes ca un vlăstar al Soarelui. Următoare la zei Ormuzd şi, Mithra a avut loc cel mai înalt rang în rândul zeii antici Persia. El a fost reprezentat ca un tânăr frumos şi un mediator. Reverendul JW Lake prevede: "Mithras este lumina spirituala confruntă cu întuneric spiritual, şi prin ostenelile sale împărăţia întunericului vor fi iluminate cu propria lumina cerului; Etern va primi toate lucrurile înapoi în favoarea sa, lumea va fi răscumpărat pentru Dumnezeu. impur ce urmează a fi purificat, iar răul făcut bine, prin mediere de Mithras, a reconciler de Ormuzd şi Ahriman. Mithras este cel Bun, numele lui este Love el. În ceea ce priveşte Etern este sursa de har, în ceea ce priveşte la om este dătătorul de viaţă şi de mediator "(Platon, Filon, şi Paul, p. 15).

(2)
El a fost considerat un mare profesor de călătorie şi de masterat. El a avut doisprezece însoţitori ca Isus a avut doisprezece ucenici. Mithras efectuat, de asemenea minuni.

(3)
Mithra a fost numit "Păstorul cel bun," calea, adevărul şi lumina, Răscumpărătorul, salvator, Mesia miel. "El a fost identificat atât cu leul şi.

(4)
Enciclopedia International afirmă: "Mithras pare să fi datorate importanţă sale la convingerea că el a fost sursa de viaţă, şi ar putea răscumpăra, de asemenea, sufletele celor morţi în lume mai bună ... Ceremoniile a inclus un fel de botez pentru a îndepărta păcatele , ungerea, şi o masă sacru de pâine şi apă, în timp ce un vin consacrat, crede că posedă puterea de minunat, a jucat un rol proeminent. "

(5)
Chambers Encyclopedia spune: "Cel mai important dintre multe festivaluri lui a fost ziua lui, sărbătorit pe 25 decembrie, ziua fixată ulterior - împotriva tuturor dovezilor - ca ziua de nastere a lui Hristos Roma. Cult din precoce Mithras sale au găsit în mod şi misterele de Mithras, care a căzut în primăvară, au fost echinocţiul celebru chiar printre multe festivaluri. Roman, ceremoniile observate în iniţierea acestor mistere - simbolice ale luptei dintre Ahriman şi Ormuzd (binele şi răul) - - au fost dintre cele mai extraordinare şi într-o anumită măsură, chiar periculoase caracter.. Botezului şi împărtăşirea de mistice un lichid, constând din făină şi apă, care urmează să fie beat cu rostirea de formule sacre, au fost printre inaugurarea "acte

(6)
Prof. Franz Cumont, de la Universitatea din Ghent, scrie după cum urmează în ceea ce priveşte religia Mithra şi religia lui Hristos: "The sectaries a zeului persan, cum ar fi" creştini, s-au purificat prin botez, primite de o specie de confirmare a competenţa necesară pentru a combate spiritul răului; aşteptat de la o cină de mântuirea lui Domnului trup şi suflet. Ca şi acesta din urmă, au avut loc duminică, de asemenea, sacru, şi a sărbătorit naşterea Soarelui pe 25 decembrie .... Ei atât predicat un sistem categoric de etică, ascetism considerate ca meritorii şi numără printre virtuţile lor de abstinenţă principal şi continenţă, renunţare şi auto-control au fost lor. concepţii a lumii şi a destinului omului similare. Amândoi au admis existenţa unui Rai locuite de cele beatificat, situate în regiunile de sus, şi de un Iad, populat de demoni, situat în măruntaiele pământului;. Amîndoi plasat unei inundaţii de la începutul istoriei ei, atât desemnat ca sursă de starea lor, o revelaţie primitiv , amândoi, în cele din urmă, credeau în nemurirea sufletului, într-o hotărâre ultima, şi într-o înviere a morţilor, în urma unei conflagraţii finală a universului "(The Mysteries of Mithras, pp. 190, 191).

(7)
Reverendul Charles Biggs a declarat: "discipolii lui Mithra format o biserică organizată, cu o ierarhie de dezvoltat. Ei aveau idei de Mediere, ispăşirii, şi un Mântuitor, care este uman şi totuşi divin, şi nu numai ideea, dar o doctrină viaţa viitoare,. Au avut un Euharistia şi un botez, şi curios alte analogii ar putea fi arătat între sistemul lor şi biserica lui Hristos (platonişti creştin, p. 240).

(Cool
În catacombele de la Roma a fost păstrată o relicvă a mitraică cult vechi. A fost o imagine a Mithra copil aşezat în poala mamei sale de fecioară, în timp ce în genunchi în faţa lui au fost persan Magi adora-l şi oferind daruri.

(9)
El a fost îngropat într-un mormânt şi după trei zile a inviat. Învierea Sa a fost celebrată în fiecare an.

(10)
McClintock şi Strong a scris: "În vremurile moderne, scriitorii creştini au fost convinşi să privească favorabil la afirmaţia că unele dintre ecleziastice uzanţele noastre (de exemplu, instituţia de la festivalul de Crăciun), originea în cultus de mithraismul EUROPENE,. Unii scriitori care refuză să accepte religia creştină ca de origine supranaturale, chiar au mers atât de departe încât să instituie o strânsă comparaţie cu fondatorul creştinismului, şi Dupuis şi alţii, mergând chiar dincolo de aceasta, nu au ezitat să se pronunţe Evanghelia pur şi simplu o ramură a mithraismul "(art. "Mithra").

(11)
Mithra a avut principal festival sale asupra a ceea ce a fost mai târziu să devină Paste, dată la care el a fost înviat. sacru ziua Sa a fost duminică, "Ziua Domnului." Religia Mithra a avut o Euharistie sau "Cina Domnului."

(12)
Christian Tatăl Manes, fondatorul sectei eretice cunoscut sub numele de Manicheanilor, credeau că Hristos şi Mithra erau una. învăţăturile Sale, în conformitate cu Mosheim, a fost după cum urmează: "Hristos este că inteligenţa glorioasă care persanii numit Mithras ... Reşedinţa sa este în soare" (Istoria bisericească, secolul 3, partea 2, CH 5.).


"Sunt o stea care merge cu tine şi străluceşte din adâncuri." - Spune mitraică

"Eu sunt rădăcină şi descendenţii lui David, şi luceafărul de dimineaţă strălucitoare." - Isus, (Apoc. 22:16)

Traducere google
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 21, 2010 7:34 pm

Facem intrecere?

Minciuna Crestina
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 9:36 am

Acolo sunt toate sursele de unde a derivat VT, ca tot ne intrebam cum a aparut iudaismul. Iudaismul, ca orice religie, s-a format prin preluarea unor mituri din religiile anterioare si prelucrarea lor. Crestinismul a preluat de la Iudaism si a prelucrat in continuare.
Ca ar fi vorba despre o conspiratie evreiasco-crestina la nivel mondial, nu cred. Si nici chestia cu mesajele subliminale intentionate sau altele. Problema este simpla: S-a raspandit crestinismul datorita conjuncturii istorice si a unor fanatici care credeau in cauza lor si nu mai cunosteau altceva.
Toate religiile, o apa si un pamant!...Satanism, crestinism, iudaism, islamism... Nici una nu e mai buna decat alta si toate incearca sa manipuleze masele.

Desigur, putem sa ne intrebam in continuare, cum au aparut si religiile mai vechi, antice, si daca merita sa le acordam acestora mai multa credibilitate. Au aparut datorita intrebarilor pe care stramosii si le-au pus si incercarii de a oferi raspunsuri...Ajungem la picturile rupestre si la invocarea fenomenelor naturii.

Toate sunt adevarate... si ritualurile egiptene si cele din Kabala... Depinde de credinta(credulitatea) noastra sa obtinem rezultate. Este sugestie/autosugestie, autohipnoza sau hipnoza(prostire) in masa. Uneori e chiar bine sa tii turma in frau si sa nu o lasi sa isi faca de cap. Asa au evoluat si sistemele morale. Ce o fi atat de greu sau complicat de inteles de se pierde atata timp inutil sa se demonstreze pro sau contra!?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 1:43 pm

Zian a scris:
Iudaismul, ca orice religie, s-a format prin preluarea unor mituri din religiile anterioare si prelucrarea lor. Crestinismul a preluat de la Iudaism si a prelucrat in continuare.
Ca ar fi vorba despre o conspiratie evreiasco-crestina la nivel mondial, nu cred. Si nici chestia cu mesajele subliminale intentionate sau altele. Problema este simpla: S-a raspandit crestinismul datorita conjuncturii istorice si a unor fanatici care credeau in cauza lor si nu mai cunosteau altceva.
Toate religiile, o apa si un pamant!...Satanism, crestinism, iudaism, islamism... Nici una nu e mai buna decat alta si toate incearca sa manipuleze masele.
Asa este! Mare adevar ai grait!


Citat :
Ce o fi atat de greu sau complicat de inteles de se pierde atata timp inutil sa se demonstreze pro sau contra!?
Tu esti unul care a inteles, deci nu mai trebuie sa pierdem timpul cu tine, poti sa mergi la nani!
Totusi... mai sunt cateva miliarde care cred ca doamne-doamne le da lor papa, bani de buzunar si le... face copii! In plus, ei cred ca mai este si unul pe acolo vinovat de toate neghiobiile pe care ei insisi le fac si pe care pot sa arunce vina! Curata ipocrizie!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 2:03 pm

Apopii a scris:
Tu esti unul care a inteles, deci nu mai trebuie sa pierdem timpul cu tine, poti sa mergi la nani!
Dar ce e aici, service pentru spalat creiere crestinesti?

Apopii, nu ne ajunge o saptamana sa studiem sursa pe care am pus-o acolo. Vezi Biblia adnotata numai. Nu e vorba de intelegerea mea, ci ca acolo ai texte comparative din Biblia iudaica, crestina si alte texte vechi. Ori nu ai avut timp sa te uiti pe indelete? Gasesti acolo dovezi cate vrei.
Sunt curios ce va zice Anticristul cand va vedea ca si Biblia lui e furata de la altii si nu numai cea crestina.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 3:55 pm

Zian a scris:
Dar ce e aici, service pentru spalat creiere crestinesti?
Spune si tu, are vreun sens sa ”speli” ceva ce deja a fost ”spalat” de religie? Unui creier ”spalat” poti doar sa-i ”deschizi ochii” sa iasa din spalatorie si sa inceapa sa gandeasca cu proprii neuroni si nu cu ai popilor si dupa tiparul creat in biblie de Constantin &co Very Happy
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 3:59 pm

Zian a scris:
Ori nu ai avut timp sa te uiti pe indelete?
Stiu ce este acolo, dar asta nu inseamna ca stau acum sa fac comentarii la basme comparate! Poate gasesti pe altcineva care sa aiba chef si/sau sa fie interesat!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 4:03 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Ori nu ai avut timp sa te uiti pe indelete?
Stiu ce este acolo, dar asta nu inseamna ca stau acum sa fac comentarii la basme comparate! Poate gasesti pe altcineva care sa aiba chef si/sau sa fie interesat!

Pai, mai, Apopii, acolo e tot ce ai visat tu sa gasesti dintotdeauna...adica baza demonstratiei. Ori nu te mai duce mintea? Asa e cand ti-ai risipit celulele nervoase in tinerete cu "magia".Laughing
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 4:11 pm

Zian a scris:
Pai, mai, Apopii, acolo e tot ce ai visat tu sa gasesti dintotdeauna...adica baza demonstratiei.
Tu gandesti ca un crestin sadea Very Happy Stii la ce visez eu... hmmm... este mai important ca tu crezi ca eu visez la asta, chiar daca eu iti spun ca nu ma intereseaza subiectul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 5:37 pm

Apopii a scris:


Mithra sa nascut pe 25 decembrie Ahrimanes ca un vlăstar al Soarelui. Următoare la zei Ormuzd şi, Mithra a avut loc cel mai înalt rang în rândul zeii antici Persia. El a fost reprezentat ca un tânăr frumos şi un mediator. Reverendul JW Lake prevede: "Mithras este lumina spirituala confruntă cu întuneric spiritual, şi prin ostenelile sale împărăţia întunericului vor fi iluminate cu propria lumina cerului; Etern va primi toate lucrurile înapoi în favoarea sa, lumea va fi răscumpărat pentru Dumnezeu. impur ce urmează a fi purificat, iar răul făcut bine, prin mediere de Mithras, a reconciler de Ormuzd şi Ahriman. Mithras este cel Bun, numele lui este Love el. În ceea ce priveşte Etern este sursa de har, în ceea ce priveşte la om este dătătorul de viaţă şi de mediator "(Platon, Filon, şi Paul, p. 15).

Franz Cumont mai afirma ca, in paralel cu Mithra vedic a existat si un Mithra iranian. In ambele cazuri este vorba de un zeu al luminii asociat cu cerul: Varuna/Aruha.
Chiar daca in Imnurile Vedelor imaginea este ceva mai palida comparativ cu imaginea din Imnurile din Avesta, nu poate fi ignorata ipoteza unei origini comune akkadiene - dupa autor.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 7:24 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Pai, mai, Apopii, acolo e tot ce ai visat tu sa gasesti dintotdeauna...adica baza demonstratiei.
Tu gandesti ca un crestin sadea Very Happy Stii la ce visez eu... hmmm... este mai important ca tu crezi ca eu visez la asta, chiar daca eu iti spun ca nu ma intereseaza subiectul!
Tu imi amintesti de niste babe cu care lucram eu in birou mai demult. Veneau dimineata cu o trompa mare ca de elefant si nu aveau cu cine se certa, asa ca luau un ziar si vorbeau singure, ca sa le creasca adrenalina.

Ai citit macar sursele pentru Vechiul Testament sau Noul? E acolo mult mai mult decat despre Mitra. Fiecare verset in Biblie e adnotat, se arata contradictiile, se compara cu Coranul.

Voi fi gandind eu ca si un crestin, la ora asta pentru tine, numai ca tu gandesti ca si toamna, dupa ce faci tulburelul.
Cand treci sa demonstrezi stiintific problema? What a Face
http://www.exposingchristianity.com/
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 7:51 pm

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 8:38 pm

”Cei 12 apostoli sunt coruperi ale celor 12 semne ale zodiacului şi simbolizează, de asemenea, sabat vrăjitoarei, împreună cu Nazarineanul, fiind membru al 13-lea. În mod tradiţional, există 13 de membri la un sabat. Există de asemenea 13 chakre principale în sufletul uman.

Nazarineanul a trăit pentru un presupus 33 de ani. Acest lucru din nou este un alt concept-33 de vertebre ale coloanei vertebrale umane în cazul în care urcă şarpele kundalini, care este un pas important pentru witchpower.

In incheierea acestui articol, cercetarea mea mi-a arătat creştinismul nu este "2.000 de ani", aşa cum ei încearcă să susţin că este. Din ceea ce eu personal cred că, creştinismul a sosit cu Inchiziţia. punctele de cercetare la Vatican a face o afacere cu extratereştri cunoscut sub numele de "gri," bogăţie şi putere în schimbul pentru sufletele oamenilor. Pentru a reuşi acest lucru, toate cunoştinţele spirituale a trebuit să fie distruse.”

Uite ca am citit! Ceva mai serios n-ai, ca astea-s vrajeli de adormit copiii!
O parere personala sa stii ca-i mai importanta decat ”witchpower” Very Happy
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 9:00 pm

http://www.exposingchristianity.com/ -si chiar nu vede nimeni insemnele skull & bones de acolo?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 22, 2010 9:06 pm

Te intreb, ....si care e problema?

Bush jr. nu era membru al acelei organizatii elitiste si cu toate acestea era foarte credincios ...ca sa nu zic ca se credea chiar "mantuitorul"! ....sau ma rog ...personaj providential!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 12:00 am

Da, vad ca nu ati vazut esentialul: cum a luat nastere facatura numita Biblie, atat cea crestina, cat si cea iudaica. La miturile din religiile vechi preluate in Biblie nu ati luat seama?
Sa lasam deoparte partea "esoterica".
Iar ma mira ca luati totul dupa aparente. Daca vedeti Zvastica, spre ex, gata... e si vorba despre nazism? Zeitatile hinduse cum sunt reprezentate?

Din partea mea, nu aveti decat sa credeti si in "Nazdravaniile lui Pacala".
Dupa cate vad eu, aici avem o societate bine inchegata. Nimeni nu zice nimic de iudaism sau VT ca sa nu supere pe oaspetele evreu. Nimeni nu vorbeste despre sex, ca sa nu se supere Arcangelo. Vorbiti doar despre crestinism, ca duceti lipsa de ei. Poate fabricati vreo marioneta crestina in care sa trageti cu puscociul, ca vad ca in lipsa de crestini, musiu Apopii ma scoate pe mine de crestin, ca tot va sunt nesuferit, ambiguu si ...nu mai stiu cum.

Imi cer scuze daca i-am provocat vise de groaza lui musiu Arcangelo, care face cursuri de astrologie la MISA in Brasov. Smile

Noapte buna in continuare!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 5:32 am

Zian a scris:
Da, vad ca nu ati vazut esentialul: cum a luat nastere facatura numita Biblie, atat cea crestina, cat si cea iudaica. La miturile din religiile vechi preluate in Biblie nu ati luat seama?
Despre aceste aspecte s-a mai discutat si am presupus ca sunt clare... daca veneai cu ceva nou, ceva ce nu stiam, am fi fost interesati de amanunte!
Despre sex... cine este interesat de discutii referitoare la sex, poate sa discute, nu-l opreste nimeni! Totusi, fiind un forum despre religii ar fi de asteptat sa se discute despre cum este privit sexul de catre diversele religii si nu despre cum face fiecare sex!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 10:19 am

Zian a scris:
Imi cer scuze daca i-am provocat vise de groaza lui musiu Arcangelo, care face cursuri de astrologie la MISA in Brasov. Smile

Noapte buna in continuare!
Nu fac cursuri de astrologie,si nu sunt in MISA.Si nu e treaba ta oricum care anume e viata mea.Totusi,ma intreb de unde stii in ce oras locuiesc...esti securist?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 11:02 am

Ce ...crezi ca numai securistii au un program sniffer? ... e plin internetul de chestii de hacuit!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 11:51 am

Apopii a scris:
Zian a scris:
Da, vad ca nu ati vazut esentialul: cum a luat nastere facatura numita Biblie, atat cea crestina, cat si cea iudaica. La miturile din religiile vechi preluate in Biblie nu ati luat seama?
Despre aceste aspecte s-a mai discutat si am presupus ca sunt clare... daca veneai cu ceva nou, ceva ce nu stiam, am fi fost interesati de amanunte!
Despre sex... cine este interesat de discutii referitoare la sex, poate sa discute, nu-l opreste nimeni! Totusi, fiind un forum despre religii ar fi de asteptat sa se discute despre cum este privit sexul de catre diversele religii si nu despre cum face fiecare sex!

Da, ma, da, am ramas repetent. Esti satisfacut acum? Very Happy
Nu ma pricep nici la stiinta si la nica... E bine asa?
Poti sa imi stergi contul, ca mi-am taiat netul acasa, ca sa nu devin dependent ca tine. geek
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 11:56 am

Arcangelo a scris:
Zian a scris:
Imi cer scuze daca i-am provocat vise de groaza lui musiu Arcangelo, care face cursuri de astrologie la MISA in Brasov. Smile

Noapte buna in continuare!
Nu fac cursuri de astrologie,si nu sunt in MISA.Si nu e treaba ta oricum care anume e viata mea.Totusi,ma intreb de unde stii in ce oras locuiesc...esti securist?

Daca te uiti pe harta de jos, se vede acolo din ce localitate intri. Nu ma intereseaza viata ta. Am intrebat spiritele si mi-au zis ca tre sa iti pun 2 caramizi in buzunare ca sa nu te sufle alizeul si ca ai si un cercel in ureche. Eu sunt androgin, asa ca tu poti fi si fata si baiat, ca tot nu ma intereseazi....
Manifesta-te in voie, ca nu mai vin aici. Nici eu si nici colegii mei de birou. jocolor

Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 1:50 pm

"Spiritele" te-au mintit din nou.

Si,ca sa revin la tema,tocmai am citit ca -conform "Sfantului Irineu" (cel care a "aranjat" evanghelia scotand referintele la posibila homosexualitate a lui Isus) Isus a trait pana pe la varsta de 50 de ani,si nu a fost crucificat la varsta de 33 de ani,cum spune "Sfanta Traditie"...
Minciuna are picioare scurte,inca o data...
Adevarul e,ca datorita "sfintilor parinti" habar nu avem cine a fost cu adevarat Isus,ori daca macar a existat cu adevarat,atat de mult s-au straduit "sfintiile lor" sa stearga orice urme ale adevarului!
http://www.lovendal.net/wp52/iisus-hristos-a-fost-crucificat-la-varsta-de-33-de-ani-sf-irineu-spune-ca-pe-la-50/
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 23, 2010 2:14 pm

Bineinteles, ca e o gluma in legatura cu spiritele. Desi, nu am eu de unde sti ca ceea ce sustii tu sau altcineva de pe Net este adevarat. Intreaba-l pe Dumnezeu sa vezi ce iti zice despre mine. Laughing

Nu ma intereseaza subiectul Isus si nici Biblia ori Religia, daca sunt sau nu adevarate. Am pierdut suficient de multi ani cu doctrinele religioase.
Ca a fost sau nu Isus homosexual, putin imi pasa. Ori ca tu esti sau nu homo.

Chiar mi-am taiat Net-ul si am de gand sa nu-mi mai fac nervi cu discutii contradictorii.

Cat priveste cunostintele tale in domeniul Crestinismului, esti cam afon. Nu numai "Sfanta Traditie" sustine ce zici tu, ci intreg Crestinismul. Traditia e numai la ortodocsi. Esti un "inocent". Ceilalti de aici au imbatranit frumos, adica au mintea tanara. Very Happy
Era pe undeva pe aici un topic despre Cartea Daniel in care spunea cineva ca in marile universitati ale lumii se cunoaste deja decalajul de ani fata de momentul asa asa zisei nasteri a lui Isus. La egala departare de timp este Buda si Mahomed.
La ce dracu e asa important daca Isus a fost sau nu homo? Totul se limiteaza la sexualitate in lumea asta?
Probabil ca e preocuparea ta principala. Fa ceva excese ca sa te vindeci.


Basketball
Sus In jos
Continut sponsorizat





Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Iudeul si ... minciuna crestina..   Isus Iudeul si ... minciuna crestina.. - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Isus Iudeul si ... minciuna crestina..
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Crucea crestina
» Conceptia crestina despre Rai si Iad.
» Cum interactioneaza biserica crestina cu Dumnezeu?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: