Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Religia crestina - o relicva a antichitatii

In jos 
+7
ahmed
Mihai12
Cyberman
Black velvet
GaSpAr
Soimos
Apopii
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 11:06 pm

Religia crestina a luat nastere in antichitate si s-a adresat nivelului de intelegere al oamenilor din acea vreme. Cei ce au creat-o au stiut sa profite din plin de nevoile oamenilor de atunci. Sa nu uitam ca in acea vreme societatea sclavagista era in plina floare, iar aceasta religie le promitea sclavilor o viata de apoi plina de huzur, care sa compeseze viata lor in lanturi.

Daca ar fi fost o religie adevarata, si-ar fi imbunatatit stilul, ar fi adaugat noi argumente si dovezi in sprijinul doctrinei sale, tinand pasul cu evolutia societatii umane! Dar ce a facut aceasta religie in afara de a-i ucide si tortura pe cei ce nu vroiau sa o accepte, NIMIC! A mizat doar pe faptul ca majoritatea oamenilor vor ramane tot atat de manipulabili ca si in antichitate, avand si aceleasi nevoi elementare. In mare parte n-a mizat gresit... are inca peste 1MILIARD de credinciosi, care cred in continuare in ceea ce au scris unii in antichitate si fara a tine cont ca suntem in mileniul III.


Ultima editare efectuata de catre Apopii in Vin Iun 03, 2011 10:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 9:04 pm

Cum ar fi sa modificam titlul topicului si sa de numeasca cam asa: Religia crestina ... o relicva a antichitatii?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Mai 31, 2011 10:12 pm

Buna idee! Practic asta si este, o relicva!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:19 pm

”Attis, din Phrygia, Grecia Antica, a fost nascut de fecioara Nana pe 25 decembrie. A fost crucificat, ingropat, iar dupa trei zile a inviat.

Krishna, din India, a fost nascut pe 25 decembrie de fecioara Devaki, iar o stea venind din Est i-a prevestit venirea. Urmat de cei 12 apostoli, a facut miracole. A inviat la trei zile dupa ce a fost crucificat.

Dionysos din Grecia a fost nascut de o fecioara pe 25 decembrie. Era un invatator misionar ce facea miracole precum transformarea apei in vin. I se spunea Regele Regilor, singurul fiu al lui Dumnezeu sau Alfa si Omega. A inviat dupa trei zile de la crucificare.

Mithra din Persia a fost nascut de o fecioara pe 25 decembrie, a avut 12 discipoli si a facut minuni. Dupa moarte, a fost ingropat si a inviat dupa trei zile. I se spunea Adevarul sau Lumina. Ce e interesant la Mithra este ca ziua sacra in care era venerat era duminica.

De ce...?

Istoria atesta multi mantuitori, din multe perioade de timp, raspanditi in intreaga lume, care se incadreaza in caracteristicile lui Horus. Insa intrebarile inca raman fara raspunsuri viabile. De ce aceste atribute? De ce nascuti de o fecioara pe 25 decembrie? De ce au inviat la trei zile dupa moarte? De ce au avut 12 discipoli?

Cel mai nou dintre mantuitori, Iisus Hristos, a fost nascut de fecioara Maria pe 25 decembrie, in Bethlehem. Nasterea lui Iisus a fost prevestita de o stea venind de la rasarit. Trei regi au urmat-o pentru a-l localiza pe Mesia. Mantuitorul promovat de religiile de astazi a fost invatator inca de la frageda varsta de 12 ani, iar la 30 de ani a fost botezat de Ioan Botezatorul, moment cand si-a inceput preotia.

Iisus a avut 12 apostoli ce l-au urmat in calatoriile sale, facand miracole: a insanatosit bolnavii, a mers pe apa, a transformat apa in vin si a inviat mortii. Este cunoscut ca Regela Regilor, Fiul lui Dumnezeu, Alfa si Omega sau Mielul lui Dumnezeu. Dupa ce a fost vandut de discipolul sau Iuda pentru 30 de arginti, Iisus a fost cruficicat si dupa trei zile a inviat si s-a ridicat la cer.

Religia s-a inspirat din astrologie

Secventa nasterii mantuitorilor acestei lumi este pur astrologica. Steaua de la rasarit, Sirius, cea mai luminoasa stea de pe cerul noptii, s-a aliniat pe 24 decembrie cu cele mai stralucitoare stele din Centura lui Orion. Cele trei stele din Centura din Orion se numesc si astazi cum se numeau in antichitate: Cei Trei Regi. Cei Trei Regi si Sirius indicau locul rasaritului pe 25 decembrie. Cei Trei Regi urmau steaua de la rasarit pentru a putea localiza rasaritul, nasterea Soarelui.

Constelatia Fecioarei Maria, Virgo, virgina in limba Latina, este reprezentata antic de un M modificat. Acesta este motivul pentru care numele fecioarei Maria si numele celorlalte mame fecioare, precum mama lui Adonis, Myra, sau mama lui Budha, Maya, incep cu litera M. Fecioara se refera totodata si la Casa Painii. Reprezentarea ei este o fecioara cu un snop de grau. Casa Painii si simbolul sau reprezinta lunile august si septembrie, adica vremea recoltei. Mai mult, Bethlehem se traduce, literal, Casa Painii. In ciuda Bibliei, Bethlehem face referire la constelatia Fecioarei, un loc pe cer, nu pe Pamant.

Moartea si invierea Soarelui

De la solstitiul de vara la cel de iarna, zilele se scurteaza si se racesc. Din perspectiva emiseferi nordice, Soarele pare ca merge spre Sud si ca devine tot mai mic si mai sters. Scurtarea zilelelor si terminarea strangerii recoltei la apropierea solstitiului de iarna simbolizeaza procesul mortii la antici. Concret, lumea cereasca se pregateste pentru moartea Soarelui. Decesul Soarelui este finalizat pe deplin pe 22 decembrie.

Miscarea Soarelui spre Sud din ultimele sase luni il aduce pe zeul solar spre cel mai jos punct de pe cer. Aici intervine un lucru ciudat: Soarele isi opreste vizibil miscarea spre sud timp de trei zile. In aceste trei zile de pauza, Soarele sta in vecinatatea Crucii Sudului sau Crucea Constelatiilor. Dupa acest timp, pe 25 decembrie, Soarele se misca cu un grad, dar de aceasta data spre Nord, prelungind zilelele, incalzind si aducand primavara.

Inspirati din astrologie, Iisus si alti mantuitori impart aceleasi concepte precum crucea, cele trei zile de moarte si invierea. Este perioada de tranzitie a Soarelui si schimbarea directiei sale inapoi, ceea ce simbolizeaza in emsifera nordica inceputul primaverii si al salvarii. In antichitate nu se sarbatoarea invierea Soarelui pana la echinoctiul de primavara sau Pastele fiindca la echinoctiul de primavara Soarele invinge oficial fortele raului, ziua devenind mai lunga decat noaptea.

Iisus, o adaptare a religiei pagane

Cel mai evident simbol astrologic legat de Iisus se refera la cei 12 apostoli, care sunt, de fapt, cele 12 constelatii. Iisus, ca si Soarele, calatoreste cu apostolii. Intorcandu-ne la Crucea Zodiacului, viata figurata a Soarelui nu este doar o expresie artistica sau o unealta de a urmari miscarile Soarelui.

Crucea Zodiacului era un simbol spiritual pagan si nu un semn al crestinismului. Crucea crestina nu este altceva decat o adaptare pagana a Crucii Zodiacului . De aceea in culturile timpurii Iisus e aratat cu capul pe cruce, pentru ca Iisus simbolizeaza Soarele.”

Sursa: http://www.metalhead.ro/articole/crestinismul---o-religie-pagana-aid65904
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:27 pm

Apopii a scris:
”Attis, din Phrygia, Grecia Antica, a fost nascut de fecioara Nana pe 25 decembrie. A fost crucificat, ingropat, iar dupa trei zile a inviat.
.....................................................................................

Cel mai evident simbol astrologic legat de Iisus se refera la cei 12 apostoli, care sunt, de fapt, cele 12 constelatii. Iisus, ca si Soarele, calatoreste cu apostolii. Intorcandu-ne la Crucea Zodiacului, viata figurata a Soarelui nu este doar o expresie artistica sau o unealta de a urmari miscarile Soarelui.

Crucea Zodiacului era un simbol spiritual pagan si nu un semn al crestinismului. Crucea crestina nu este altceva decat o adaptare pagana a Crucii Zodiacului . De aceea in culturile timpurii Iisus e aratat cu capul pe cruce, pentru ca Iisus simbolizeaza Soarele.”

Sursa: http://www.metalhead.ro/articole/crestinismul---o-religie-pagana-aid65904

vaaai, hai mai Apopii chiar asa crezi tot ce zboara? sursa este gresita, adevarata sursa este filmul ''documentar''Zeitgeist
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:34 pm

Eu nu cred nimic! Dar pentru tine este chiar atat de greu de priceput ca am postat un text copiat, precum si adresa de unde l-am copiat?

In plus, eu nu am vazut filmul Zeitgeist!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:40 pm

Apopii a scris:
Eu nu cred nimic! Dar pentru tine este chiar atat de greu de priceput ca am postat un text copiat, precum si adresa de unde l-am copiat?

In plus, eu nu am vazut filmul Zeitgeist!!!
pai aberatiile astea sunt din filmul Zeitgeist
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 1:39 am

GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Eu nu cred nimic! Dar pentru tine este chiar atat de greu de priceput ca am postat un text copiat, precum si adresa de unde l-am copiat?

In plus, eu nu am vazut filmul Zeitgeist!!!
pai aberatiile astea sunt din filmul Zeitgeist

Uite ca si altii, care nu scriu dupa filme ci dupa istorie, spun acelasi lucru:

”Iata cateva asemanari si “coincidente” intre Horus si Isus.
HORUS
- Horus s-a nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria.
- Nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele in est care a fost urmarita de trei regi in dorinta de a gasi si preamari pe mantuitorul noul nascut.
- La varsta de 12 ani era un copil – invatator.
- La varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, dupa care si-a inceput lucrarea.
- Horus avea 12 discipoli cu care mergea peste tot, infaptuind miracole ca mersul pe apa, vindecarea bolnavilor etc.
- Horus era cunoscut sub mai multe nume sugestive ca: “adevarul”, “lumina”, “fiul ales a lui dumnezeu”, “bunul pastor” etc.
- Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat.
- A fost ingropat, iar dupa 3 zile a revenit la viata.
Aceste insusiri ale lui Horus s-au raspandit in multe alte culturi ale lumii care si-au CREAT dumnezei dupa aceeasi structura mitologica de baza.

ALTI MANTUITORI CU ACELEASI CARACTERISTICI:
- Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.
- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.
- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca “Regele Regilor”, “Unicul fiu zamislit de Dumnezeu”, Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.
- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot “Adevarul” sau “Lumina”. Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.
Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.”

Sursa textului: http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/

Observ ca pentru tine, credinciosul neganditor, adevarul a devenit aberatie iar minciuna biblica s-a transformat in realitatea ta personala...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 5:31 am

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Eu nu cred nimic! Dar pentru tine este chiar atat de greu de priceput ca am postat un text copiat, precum si adresa de unde l-am copiat?

In plus, eu nu am vazut filmul Zeitgeist!!!
pai aberatiile astea sunt din filmul Zeitgeist

Uite ca si altii, care nu scriu dupa filme ci dupa istorie, spun acelasi lucru:

”Iata cateva asemanari si “coincidente” intre Horus si Isus.
HORUS
- Horus s-a nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria.
- Nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele in est care a fost urmarita de trei regi in dorinta de a gasi si preamari pe mantuitorul noul nascut.
- La varsta de 12 ani era un copil – invatator.
- La varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, dupa care si-a inceput lucrarea.
- Horus avea 12 discipoli cu care mergea peste tot, infaptuind miracole ca mersul pe apa, vindecarea bolnavilor etc.
- Horus era cunoscut sub mai multe nume sugestive ca: “adevarul”, “lumina”, “fiul ales a lui dumnezeu”, “bunul pastor” etc.
- Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat.
- A fost ingropat, iar dupa 3 zile a revenit la viata.
Aceste insusiri ale lui Horus s-au raspandit in multe alte culturi ale lumii care si-au CREAT dumnezei dupa aceeasi structura mitologica de baza.

ALTI MANTUITORI CU ACELEASI CARACTERISTICI:
- Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.
- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.
- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca “Regele Regilor”, “Unicul fiu zamislit de Dumnezeu”, Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.
- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot “Adevarul” sau “Lumina”. Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.
Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.”

Sursa textului: http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/

Observ ca pentru tine, credinciosul neganditor, adevarul a devenit aberatie iar minciuna biblica s-a transformat in realitatea ta personala...
tu nu intelegi ca materialul asta are o singura sursa: Zeitgeist? nu e niciun adevar, materialul e luat de la oameni ca Helena Blavatsky, Acharya S., oameni ce promoveaza New Age, ma rog promovau, ca sunt morti de mult. iti dau un sfat, nu mai insista cu rahaturile astea scoase pe piata pentru bani si diferite motive, rahaturi ca cele de sus, ca te faci de ras
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 1:45 pm

GaSpAr a scris:
tu nu intelegi ca materialul asta are o singura sursa: Zeitgeist? nu e niciun adevar, materialul e luat de la oameni ca Helena Blavatsky, Acharya S., oameni ce promoveaza New Age, ma rog promovau, ca sunt morti de mult. iti dau un sfat, nu mai insista cu rahaturile astea scoase pe piata pentru bani si diferite motive, rahaturi ca cele de sus, ca te faci de ras

Dupa cum ti-am mai spus, n-am vazut filmul, dar am cautat documentatie pentru a afla realitatea si... asa dupa cum ma asteptam, se potriveste ca esenta a miturilor cu descrierile facute in articolele respective!

Se prea poate ca Isus sa fie doar un simplu mit, iar o grupare oculta de acum 2000 de ani (probabil cea eseniana) sa fi pus in scena piesa de teatru dramatic numita Isus Christos.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 2:03 pm

Apopii a scris:
Dupa cum ti-am mai spus, n-am vazut filmul, dar am cautat documentatie pentru a afla realitatea si... asa dupa cum ma asteptam, se potriveste ca esenta a miturilor cu descrierile facute in articolele respective!
am inteles ca nu ai vazut filmul, in schimb eu l-am vazut, iar documentatia facuta de tine, nu este altceva decat subtitrarea filmului Zeitgeist, care o gasesti pe o multime de forumuri


Apopii a scris:
Se prea poate ca Isus sa fie doar un simplu mit
nici macar atacatori inversunati ai crestinismului, ca si Voltaiere nu au spus ca Iisus a fost un mit


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 2:47 pm

GaSpAr a scris:
nici macar atacatori inversunati ai crestinismului, ca si Voltaiere nu au spus ca Iisus a fost un mit


Voltaire a trait acum 200 +++ de ani!
Acum am ajuns in era informatiei ...si vedem cu toti ca Isus este doar un mit!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:06 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
nici macar atacatori inversunati ai crestinismului, ca si Voltaiere nu au spus ca Iisus a fost un mit


Voltaire a trait acum 200 +++ de ani!
Acum am ajuns in era informatiei ...si vedem cu toti ca Isus este doar un mit!
ar fi era informatiei deoarece avem internetul, dar aceasta informatie seamana mai mult cu dezinformatia. cat despre faptul ca Iisus este mit, doar cei neinformati afirma asta
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:15 pm

GaSpAr a scris:
nici macar atacatori inversunati ai crestinismului, ca si Voltaiere nu au spus ca Iisus a fost un mit

”Saturnalia: 25 decembrie era ziua Saturnaliei, o sărbătoare în onoarea zeului roman Saturn, zi care coincidea cu solstițiul de iarnă. Pentru vechile civilizații antecreștine aceasta era ziua nașterii zeilor, când zilele începeau să se lungească, iar omul era binecuvântat prin renașterea naturii. În calendarele romane, ziua de 25 decembrie era indicată drept ziua nașterii Soarelui, iar biserica creștină a adoptat această dată drept zi de naștere a lui Iisus Hristos spre a îmbina cultura antecreștină cu cea creștină și spre a-i converti pe oameni la creștinism.”

http://ro.wikipedia.org/wiki/Saturnalia

”Mithra - zeu arhaic din mitologia iraniana, initial zeu al luminii (cu o origine comuna cu zeul Mitra din panteonul vedic); cultul lui Mithra a fost introdus de Artaxerxes II (405-362 i.Hr.), dar ulterior mazdaismul l-a transformat intr-o divinitate mai complexa, incluzand si simbolul moral al fidelitatii; conform traditiei, s-a nascut intr-o pestera, dintr-o lespede de piatra (in ziua omologabila cu 25 decembrie); in Avesta, Mithra este asociat direct cultului central al lui Ahura-Mazda, Mithra fiind zeul razelor solare care leaga cerul de pamant, deci un zeu mediator; era considerat si intaiul preot al zeului suprem Ahura-Mazda, ca si arbitrul juridic din litigiile aplicarii dreptului divin intrucat era si zeul justitiei, ocrotind increderea reciproca si pedepsind tradarea si juramintele false; in Iranul arhaic Mithra fusese o divinitate de prim rang; ii erau consacrate ca simbol si emblema crizantemele trandafirii; pe atunci, reprezentand soarele si bolta cereasca, el era – pentru vechile triburi arice – ocrotitorul ostilor si chezasul unirii acestor triburi; de aceea credinciosii lui continuau sa-l adore ca zeu suprem si dupa constituirea si instaurarea mazdaismului, care a impus cultul suprem al lui Ahura-Mazda; cand regele Vishtaspa il primeste la sine pe Zarathustra si ii accepta doctrina dualista, el nu renunta insa a se inchina in continuare lui Mithra; chiar marele reformator il inglobeaza in panteonul avestic; dupa ce, sub Pompeius (secolul I i.Hr.), legiunile romane au adus cultul lui Mithra in Europa, zeul iranian va cunoaste o mare raspandire in Imperiu, sub forma misterelor mithraice, care necesitau initieri secrete, atragatoare prin aura de misticism; numit de romani Mithras, zeul e adorat in aproape intregul Imperiu tarziu, cand i se consacra si serbari fastuoase; sanctuarele lui romane (tipul mithraeum) erau grote naturale sau artificiale in memoria pesterii mitice, originare; era reprezentat ca distrugator al unui taur fabulos si ca un mantuitor al omenirii.”

http://www.arheotim.uvt.ro/pag%20web/gnosis/generalitati/Mithra.htm



Citeste si tu miturile vechi si ai sa vezi ca mitul lui Isus Christos exista in multe forme, cu mult inainte de a fi transformat in religie crestina!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:19 pm

pai Iisus nu s-a nascut pe 25 decembrie, asta a fost adaugata mai tarziu, ca sa se poata crestina mai usor, populatia imperiului si cea din afara ei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:21 pm

GaSpAr a scris:
ar fi era informatiei deoarece avem internetul, dar aceasta informatie seamana mai mult cu dezinformatia.
Si da si nu!
Totul depinde de discernamantul pe care il are acel cineva care stie sau nu sa acceseze informatiile corecte.
De ex. cand e vorba de discernamant este o CATASTROFA existenta unora care cred in cai verzi pe pereti ...si nu accepta ADEVARUL stiintific!

Citat :


. cat despre faptul ca Iisus este mit, doar cei neinformati afirma asta

Poi o fi fost si un Isus in realitate ...ca doar chiar tu ai zis pe un alt topic ca existau multe persoane cu acest nume in acea perioada!

dar asta nu inseamna ca "crucificarea " nu este doar mit ...ca si pe hotul atarnat pe cruce langa el ...tot Isus se numea!

Important este sa retii ca Isus se pretindea a fi Fiul Tatalui ...si ca cel care a fost iertat la solicitarea evreilor a fost tocmai Isus BarAbas ...adica Isus Fiul Tatalui !

Asa ca ce nu iti este clar?

Vrei sa vezi unde scrie ca Bar Abbas inseamna Fiul Tatalui?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 3:29 pm



Soimos a scris:
Totul depinde de discernamantul pe care il are acel cineva care stie sau nu sa acceseze informatiile corecte.
totul depinde de la cine vin informatiile: de la baietii rai sau de la baietii buni iar eu dupa un an si ceva de documentatie, am descoperit ca atacurile impotriva crestinismului in ziua de azi vin de la baietii rai.



Soimos a scris:
Important este sa retii ca Isus se pretindea a fi Fiul Tatalui ...si ca cel care a fost iertat la solicitarea evreilor a fost tocmai Isus BarAbas ...adica Isus Fiul Tatalui !
pfffff, Bar Abas nu inseamna fiul tatalui, asta e o minciuna, gasita pe N forumuri iar Iisus si Barabas au fost 2 persoane diferite
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 4:01 pm

GaSpAr a scris:
eu dupa un an si ceva de documentatie, am descoperit ca atacurile impotriva crestinismului in ziua de azi vin de la baietii rai.

In mod sigur ca asa vede cineva care a intrat in banda celor mai mari criminali din istoria Umanitatii si si-a vandut sufletul si mintea celui care se lauda ca e Lucifer si Seful cheilor Iadului!

Citat :

fffff, Bar Abas nu inseamna fiul tatalui, asta e o minciuna, gasita pe N forumuri iar Iisus si Barabas au fost 2 persoane diferite
Vezi ce inseamna sa nu te documentezi decat citind forumuri si vorbind asa a proasta?
poi uite aici un link catre Sfanta si Precista Wiki"

http://en.wikipedia.org/wiki/Barabbas

Ia sa vedem daca intelegi asta"

Barabbas' name appears as bar-Abbas in the Greek texts. It is derived ultimately from the Aramaic בר-אבא, Bar-abbâ, "son of the father". According to early Greek texts, Barabbas' full name was Jesus Barabbas.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 4:24 pm

wikipedia= minciuni ridicate la nivel de adevar
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 4:27 pm

GaSpAr a scris:
wikipedia= minciuni ridicate la nivel de adevar

Pentru tine adevar inseamna doar ceea ce crezi tu, vezi cum se manifesta delirul? Adica o lipsa a intelegerii oricarui argument ce contravine propriei credinte!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 4:32 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
wikipedia= minciuni ridicate la nivel de adevar

Pentru tine adevar inseamna doar ceea ce crezi tu, vezi cum se manifesta delirul? Adica o lipsa a intelegerii oricarui argument ce contravine propriei credinte!
pai tu nu ai habar cine se afla in spatele acestei ''oaze de informatie'' am vazut multe minciuni pe wikipedia, ceea ce ma face sa cred nu este o sursa demna de prea mare incredere
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 5:49 pm

Mai istetule, tu vii cu aiurelile conspirationiste ale lui lovendal si incerci sa faci ce, sa demonstrezi ca dinozaurii si biblia erau contemporani alien si ce daca erau contemporani? Si azi vad oamenii dinozauri prin Loch Ness... care-i problema?

Oamenii vad dinozauri peste tot, chiar si OZN-urile nu mai prezinta vreo noutate, doar pe dumnezeul vostru nu-l vede nimeni! Nu mai umbla prin boscheti arzand, el marele creator al Universului, pentru a sopti niscavai porunci pentru umilii sai robi!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 7:12 pm

GaSpAr a scris:
am vazut multe minciuni pe wikipedia, ceea ce ma face sa cred nu este o sursa demna de prea mare incredere
Da cum se face ca nu ai intalnit si minciuni in Biblie?

Sa fie oare din cauza ca nu ai citit-o si te bazezi pe Credinta Oarba ...adica aia asa a proasta ...de mai intra si in categoria de irationala?

Pai cum decat minciuna iasa la iveala atunci cand ti se explica ca Dumnezeu a facut cerul ... pai el nu are ca si "casa"...chiar CERUL?

Poi cum nu stia El ...ditamai King-Kong-ul ... ce este Lumina si ca lumina este buna?

Pai ce era mai prost decat cateau mea cand a deschis ochii?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 7:32 pm


Soimos a scris:
Da cum se face ca nu ai intalnit si minciuni in Biblie?
pentru ca nu exista


Soimos a scris:
Sa fie oare din cauza ca nu ai citit-o
toate ''calitatile'' si insuccesele tale le arunci in carca altora. daca exista o persoana care nu a citit biblia, acea persoana esti tu si cainii tai de paza



Soimos a scris:
Credinta Oarba ...adica aia asa a proasta ...de mai intra si in categoria de irationala
astea sunt singurile tale cuvinte din vocabular? minciuni in biblie sunt pentru cei care nu au habar cu ce se mananca




Soimos a scris:
Pai cum decat minciuna iasa la iveala atunci cand ti se explica ca Dumnezeu a facut cerul ... pai el nu are ca si "casa"...chiar CERUL?

Poi cum nu stia El ...ditamai King-Kong-ul ... ce este Lumina si ca lumina este buna?
roaga si tu pe cineva sa-ti explice toata cartea de la A la Z, ca pe tine nu prea te duce neuronul.


Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 7:35 pm

Cyberman a scris:
Mai istetule, tu vii cu aiurelile conspirationiste ale lui lovendal
ai fost si tu pe site si creierul tau innapoiat nu poate face fata informatiilor de acolo? era de asteptat, odata ce faci parte din turma sclavilor masoneriei.

Cyberman a scris:
si incerci sa faci ce, sa demonstrezi ca dinozaurii si biblia erau contemporani alien si ce daca erau contemporani? Si azi vad oamenii dinozauri prin Loch Ness... care-i problema?

Oamenii vad dinozauri peste tot, chiar si OZN-urile nu mai prezinta vreo noutate, doar pe dumnezeul vostru nu-l vede nimeni! Nu mai umbla prin boscheti arzand, el marele creator al Universului, pentru a sopti niscavai porunci pentru umilii sai robi!
cuvinte ce apartin unui ignorant. de asteptat unuia ca tine, sa respinga dovezile care pui la indoiala teoria dinozaurilor de milioane de ani. e greu pentru voi sa iesiti din Matrix( daca ati vazut filmul stiti la ce ma refer) e mai bine sa fii sclavul sistemului ca doar nu necesita efort intelectual.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Religia crestina - o relicva a antichitatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia crestina - o relicva a antichitatii   Religia crestina - o relicva a antichitatii Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia crestina - o relicva a antichitatii
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adevarul despre imparatul Constantin si legatura sa cu religia crestina
» Crucea crestina
» Conceptia crestina despre Rai si Iad.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Crestinismul-
Mergi direct la: