Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 De ce este Isus-Christos ... Lucifer?

In jos 
+31
mctentis
Fernando
Motanel
DRAGOS
EmaLovesJesus
Veronel
Dumadu
Seitan
Mihai12
yo
livius
Cyberman
GaSpAr
orcologie
Arcangelo
abbu
Poca
imishaa
totyo
Apopii
stuttgart
Black velvet
Alin Soimosi
Anticristul
Zian
remussatala
H1perion
LeoLuke
sikaryan
elvar
Soimos
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 23, 2009 10:04 pm

Păi atunci de ce mai trebie un forum de discuţii?
A face filosofie înţeleg a încerca să principializezi nişte lucruri.
Dacă dăm acest lucru la o parte eu zic că ar trebui să rămână doar nişte poveşti cu întâmplări ordonate numai cronologic şi nimic mai mult.
La ce ne folosesc discuţiile cu întâmplări ordonate numai cronologic? Timpul oricum trece singur şi automat indiferent dacă îi ducem grija sau nu.

Şi oricum... Care ar fi totuşi consecinţele unei astfel de "încurcături" în prea multă filozofie de care zici?

Eu zic că dacă vrei viaţă simplă ar fi mult mai bine să te pocăieşti. Dacă ai un Dumnezeu Atotţiitor sunt sigur că viaţa ţi se va părea mult mai simplă. De fapt exact de asta e şi religia atât de populară! Ea se bazează exact pe lucrul ăsta!

Cum vine vorba?

Lasă că ştie Domnul cum va fi!
Mai departe numai Dumnezeu poate şti!
Înainte cu Dumnezeu!

Nu-i mai simplu aşa? Ce atâta filozofie?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Ian 24, 2009 12:39 pm

Intelege si tu mai nuantat.

Una este pedanteria verbala in care discuti despre orice ...dar mai ales nimicuri ... si alta este sa dezbati niste probleme importante ptr societate!

Forumul a fost creat ptr acest fel de probleme ...adica un loc in care se aduc argumente si contrargumente ptr a sustine sau contrazice aceste probleme.

Dar cum am promis ca va fi un forum total liber ...fiecare e liber sa scrie ce vrea ...eu cand ti-am facut observatia nu la problemele forumului m-am referit ...ci la persoana ta!
Nu uita:
-renunta la toate complicatiile ptr cea mai simpla solutie.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Ian 24, 2009 9:54 pm

Viaţa dintotdeauna a fost şi va rămâne complicată, iar cea mai şi cea mai complicată problemă din toate a fost şi va rămâne chiar simplitatea.

Uitete cât se simplă este tehnologia în utilizarea ei şi cât de complicat a fost ca ea să fie concepută!

Pentru noi oamenii uite cât de simplu e să mişcăm mâinile sau să deschidem ochii şi să ne uităm în coace şi în colo şi cât de complicat e oganismul nostru care face posibil asta.

De fapt nici nu cred că ai vrut să mă acuzi cum că aş fi complicat ceva pentru că eu am venit cu nişte idei foarte simple şi clare. Conversaţiile au nevoie de contradicţii pentru ca să se poată purta şi asta e tot. Nişte oameni care ar fi întru totul de acord nici nu prea ar avea despre ce discuta.

Însă ideea e în felul următor:

Noi avem de ales fie să ne călăuzim după un dumnezeu sau fie să ne călăuzim după nişte principii.

E o problemă extrem de complicată să dscoperi şi să demonstrezi nişte principii şi mai ales să le faci şi cât mai simple şi coerente.

Religia îi salvează pe oameni de această povară. Religia are un dumnezeu care e un fel de ştampilă care se pune pe nişte vorbe şi gata s-a demonstrat şi s-a argumentat totul! Dar şi crearea acelui dumnezeu e o treabă extrem de complicată care cere sacrificii!

Eu cred că ori încercăm să filosofăm noi anumite principii, ori dacă nu atunci în mod involuntar alegem religia de fapt.

E o vorbă care spune aşa: Calea cea mai simplă nu e şi cea mai bună.

Dar simplitatea e un lucru bun! Dar dacă acea simplitate nu e trecută mai întâi printr-un proces extrem de complicat numai norocul orb şi prostesc ne poate ajuta să se nimerească ceva bun de capul acelei simplităţi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 10:52 pm

Iata ce am gasit ptr D-voastra:
Si anume ca si B.P Hasdeu il considera pe Isus ca fiind diavolul iar crestinismul ca pe un cult demonic.

Iata linkul catre textul de mai jos:

http://lestatis.wordpress.com/2009/03/29/sic-cogito-b-p-hasdeu/

Un răspuns to “SIC COGITO – B. P. Hasdeu”

1. Creştinismul originar este cult demonic

Zau ca merita citit!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 5:53 am

Citat :
În ritmul acesta de proliferare a duhurile necurate, care fiecare aducea apoi „alte şapte duhuri mai rele decît el” (Luca, 11, 26), nu este surprinzător de ce duhurile necurate s-au înmulţit peste măsură astfel că au susţinut ceea ce ulterior a devenit religia creştină ca şi cult demonic. Se poate face un mic calcul. În Marcu, 5, 11-13, se spune cum Iisus a trimis duhurile rele într-o turmă de 2000 de porci. Presupunînd că în fiecare porc a intrat un duh necurat, după moartea porcilor cele 2000 de duhuri au chemat fiecare cîte şapte duhuri mai rele decît ele (Luca, 11, 26) rezultînd un număr de 16000 de duhuri necurate. Unde au intrat aceste duhuri mai tîrziu? În oameni, deoarece porcii muriseră. Creştinii care au urmat după Iisus au avut din plin duhuri necurate care sa-i posede. La înmulţirea duhurilor rele au contribuit apoi şi apostolii şi toţi cei care cunosc astfel de metode de scoatere a duhurilor necurate, chiar şi în ziua de astăzi. Se explică astfel proliferarea creştinismului care nu duce lipsă de fanatici şi dezechilibraţi, semne tipice de posesiune demonică. Cazul unor neoprotestanţi („pocăiţi”, cum sînt numiţi de obicei) este tipic: unii se înfierbîntă la adunări arătîndu-şi evident latura de posesiune demonică.

Ar merita analizat capitolul respectiv din carte... Ai gasit exact pe ciineva care are aceeasi mentalitate. Smile
Se stie ca BPHASDEU era foarte credincios. Nu era oare crestin? Bunica imi spunea multe despre credinta lui, deoarece il cunoscuse, dar eu nu am bagat de seama atunci, ca eram un pusti. Cred ca era interesat doar de spiritism, deoarece era afectat de moartea fiicei sale. Lumea spunea ca ar fi avut si o relatie mai altfel decat normala...

Nu stiu daca Iisus este Satana, ca frazele pot fi rastalmacite ca si la Tribunal, de avocat. E normal sa numeasca pe cei neevrei "caini", deoarece era iudeu si, daca cititi Talmudul, veti vedea ca cei care nu respectau legea erau numiti in multe feluri. Apoi, Hasdeu nu a cunoscut iudaismul in profunzime.
Din moment ca era rabin evreu, era trimis la evrei. El nu se considera Dumnezeu.
Satan e tocmai invatatura crestina care a urmat si nu are a face cu Iisus. Iisus a fost un om, un lider spiritual, un invatator(rabin). Daca a fost nebun mai mult sau mai putin tine de omenescul lui. Si despre noi se spun multe, dar mult mai putine decat despre un lider spiritual Smile
Iisus stia de ce va urma dupa el ca spune" Vine stapanitorul acestei lumi, care nu are cu nimic a face cu mine"... E vorba de Christosul mincinos.

E bun caitolul asta de pus la Biserica satanista. Smile Dar mere si la crestini. Ca asa se comporta, ca si posedatii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:25 am

Zian a scris:

Iisus stia de ce va urma dupa el ca spune" Vine stapanitorul acestei lumi, care nu are cu nimic a face cu mine"... E vorba de Christosul mincinos.

Unde ai gasit aceasta afirmatie?
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:29 am

"Nu voi mai vorbi mult cu voi, caci vine stapanitorul acestei lumi si el nu are nimic in Mine" (Ioan 14,30)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:36 am

Zian a scris:
"Nu voi mai vorbi mult cu voi, caci vine stapanitorul acestei lumi si el nu are nimic in Mine" (Ioan 14,30)

Uau ce dura !
Pai afirmatia aceasta da peste cap toata doctrina crstina!

Multumesc ...e bomba!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 7:58 pm

Referitor la scoaterea dracilor de catre Isus

Doar cum puteau cere dracii de la Isus sa intre in porci?Ei nu stiau ca o sa moara?Sau nu puteau doar sa-i chinuiasca ,nu sa i arunce in mare.Daca stiau ca au sa moara nu avea rost sa intre deloc in ei,ca oricum ramineau afara.Deci cu o ora in plus sau minus ce folos le era.NUMAI CA ASA SAU BOTEZAT SI DRACII DAR IMBRACATI IN HAINE DE PIELE DE PORC,CA DE UNDE HAINE ALBE CA POCAITII.

CAM ASTA ESTE IDEIA PE SCURT.PILDA RESPECTIVA A FOST INVENTATA DE CINEVA TIRZIU,CA IN ZONA GALILEII NU SE CUNOASTE sa se fi crescut porci si in asa masura. Dar inventatorul nu stia asta pe vremea sa
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 8:35 pm

Foarte usoara demonstratia ta,In zona galileii nu existau paduri????din ce se faceau casele crucile de rastignire?? ce mancau romanii??retine Isus a venit la ai lui, si a fost normal sa protejeze rasa lui. Intrand dracii in porci, pe care evreii nu ii mancau s-a asigurat ca nu vor fii mai multi indraciti intre evrei.Dar e greu sa vezi evreu fiind adevarul, tie indirect ti-a fost refuzat.
Si cred ca e greu sa il accepti pe Isus.Dar sa accepti ca vechiul testament e o poveste ,tu traind in Israel ????
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 3:46 am

Anticristul a scris:

CAM ASTA ESTE IDEIA PE SCURT.PILDA RESPECTIVA A FOST INVENTATA DE CINEVA TIRZIU,CA IN ZONA GALILEII NU SE CUNOASTE sa se fi crescut porci si in asa masura. Dar inventatorul nu stia asta pe vremea sa

Cam asa s-a procedat si cu satan... cei care l-au inventat au fost impresionati de modul in care aratau vanatorii din zonele montane si s-au gandit ca n-ar fi rau ca tapul lor ispasitor sa arate ca ei! Daca tineti cont de acest lucru, in continuare o sa vi se para doar aberatii ieftine toate pasajele biblice in care acest vanator este vinovat de cele rele care li se intampla oamenilor Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 6:33 am

Alin Soimosi a scris:
Foarte usoara demonstratia ta,In zona galileii nu existau paduri????

Nu asta trebuia sa retii ci ideea principala.
Si anume ca Isus era comandantul Legiunilor de diavoli care il ascultau orbeste asa cum o dovedesc si versetele urmatoare sau faptul ca Isus era considerat de catre concetatenii lui ca lucrand cu Diavolul si chiar fratii sai credeau asta ...si ca un epilog la povestea acesata tot Isus dar dupa inviere ajunge Seful Cheilor Iadului!

Asta este subiectul principal si nu faptul ca romanii mancau porc sau ca in Galelea cresteau paduri
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 2:20 am

hmnvhv


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 3:56 am

stuttgart a scris:
Cum prostimea insa are nevoie de un ideal ceva ca altfel nu stau ca sclavii, muncind fluierind a paguba...a fost creat Isus cel reinviat...
Ma bucur ca ai inteles cum si, mai important, de ce a fost creat Isus. In acelasi mod a fost creat la inceput Yahwe, dar observand smecherii ca n-ajunge pentru prostime, l-au creat si pe fiu-sau!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 6:14 am

Amandoi aveti dreptate ... doar ca acel cler evreu care l-a batut in cuie, deja il avea pe Yahwe pe spatele caruia traiau bine si nu aveau nevoie sa vina Isus cu o alta gasca sa le traga scaunul de sub fund.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 26, 2010 5:47 am

Din textele biblice reiese clar ca Isus Christos este Lucifer, dar cred ca ar trebui analizate lucrurile nu numai in context biblic. Ar trebui sa ne intrebam, de unde le-a venit evreilor ideea de Lucifer si mai tarziu de un Christos mantuitor? Cred ca lucrurile s-ar lega intre ele daca am analiza sursele de inspiratie ale evreilor creatori de religie, precum si contextul. Lucifer seamana mult cu Prometeu, ce parere aveti? Contribuiti si voi cu idei si argumente, pro/contra, pentru a elucida acest aspect?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 26, 2010 6:39 am

Pai daca ar fi sa le analizam si sa incercam sa facem diferite legaturi raportate la periada istorica in care ele au avut loc ...iata cum vad eu lucrurile:

Faptul ca evreii cu mii de ani in urma, asteptau o persoana providentiala (asa cum asteapta si romanii azi) care sa le usureze soarta, un rege care sa-i organizeze astfel incat sa curga belsugul dar sa aibe si puterea sa-i apere de dusmani, acest fapt este un lucru bine cunoscut.

Pe aceasta linie si Isus se dorea a fi el insusi mantuitorul ...adica regele care conduce Israelul spre mantuire ... si intrarea sa in Jerusalim exact acesta intronare a sa ca rege se dorea, in plus de asta el aducea un program revolutionar ptr acea vreme apropiat de omul simplu si care lovea in cler si ocupatia romana, si de aici i s-a tras sfarsitul.

Preluand aceasta tema, noua biserica crestina, continuare a sarlataniei bine pusa la punct de Saul din Tarsus (Pavel) a folosit aceasta idee in interesul ei, dar constienta fiind ca nu poate mantui poporul pe lumea aceasta (citeste a scapa de suferintele produse de saracie) a gasit solutia de a beneficia de sprijinul poporului promitandu-le mantuirea in cer (adica locul unde si minciuna cea mai gogonata devine Adevar Sfant ...pentru ca nu se poate dovedi).
Faptul ca noua religie crestina nu a inceput asa abrupt, cum a inceput de ex. religia islamica, ci este o continuare a religiei mozaice ...si pana si Evangheliile au fost tot texte apartinand religiei mozaice fara sa mai vorbim de scriptura mozaica numita Tanach botezeta in VT ... au dus la faptul ca marimea acestor texte era greu de asimiliat si retinut de catre cei care nu erau experti in domeniu si aici ma refer la imparatii romani.

Faptul ca "primii crestini "care erau de fapt mozaici din secta nazariteanului, au fost casapiti de catre acesti imparati, iar ulterior toate cultele diverselor secte crestine de religie mozaica au fost obligate sa accepte religia oficiala a imperiului roman, adica noul crestinism scos de Constantin din mediul sau natural care era religia mozaica si bagate cu forta in noua biserica(un fel de primarie religioasa in acele vremuri) au dus in mod sigur, asa cum duce orice ce este impus cu amenintarea mortii ...la oprobiul primilor crestini de religie mozaica carora li s-a interzis sa isi continue practicarea credintei lor, si asta a dus la o miscare de rezistenta din partea acestora.
Iar cum Constantin care a dorit sa doteze cu o carte (scriptura) fiecare biserica a sa si vedem ca el a impus Biblia, cea atat de stufoasa incat nu o poti controla daca nu esti expert, iata ca expertii care veneau din randul sectei crestine a religiei mozaice au gasit modul de a se opune lui Constantin kkandu-se in ciorba noua pusa pe foc de Constantin, modificand acele texte astfel incat sa compromita crestinsmul ...si asta au facut-o cel mai bine prin faptul ca l-au transformat pe bietul om Isus ajuns Dumnezeu la apelul de seara de la Niceea, l-au transformat pe acest nou "dumnezeu" in Diavol ... si pentru simplul fapt ca ei mozaici fiind nu puteau accepta alt Dumnezeu decat Yahwe.

Lucrurile au inceput sa se limpezeasca acum cand cu ajutorul informaticii textele Bibliei sunt usor de patruns si pe baza de cuvinte cheie ajungi la tema dorita intr-o fractiune de secunda ...ceea ce pana acum cerea sa cunosti perfect Biblia.

Iata din ce cauza astazi crestinismul pierde credibilitate pe zi ce trece intr-o lume in care oamenii sunt educati sa STIE si sa creada doar ceea ce este bine stiut, care mai au si capacitatea sa foloseasca calculatorul si internetul si astfel sa acceseze rapid orice informatie.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 26, 2010 11:57 am

Soimos a scris:


Lucrurile au inceput sa se limpezeasca acum cand cu ajutorul informaticii textele Bibliei sunt usor de patruns si pe baza de cuvinte cheie ajungi la tema dorita intr-o fractiune de secunda ...I.

am observat la matale, ioioioiooooi ce interpretari scoti... nici nu ma asteptam la altceva!

"ca din prisosul mintii vorbeste gura"... spunea cineva!
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 1:50 am

nbnvcn


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 8:28 am

[quote="totyo"]
Soimos a scris:


am observat la matale, ioioioiooooi ce interpretari scoti... nici nu ma asteptam la altceva!

"ca din prisosul mintii vorbeste gura"... spunea cineva!
Din moment ce voi interpretati bazandu-va pe minciuni si credinta ...adica fantezie ...atata timp cat eu ma bazez pe versete neinterpretate din Biblie ci luate asa cum sunt, asta inseamna ptr orice om normal ca sunt mai aproape de adevar decat voi.

De ex.: daca Isus spune ca a venit sa aduca NU PACEA ...ci sabia si dezbinarea ...apai ptr mine exact asta si inseamna !

Pe cand la voi fabulatiile privind interpretarea acestei afirmatii sunt de toata jena si dovedesc ca voi cei care prin rasucirea vorbelor astfel incat sa le schimbati interesul ...nu sunteti decat niste slujiori vanduti Diavolului!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 4:47 pm

[quote="Soimos"]
totyo a scris:
Soimos a scris:


am observat la matale, ioioioiooooi ce interpretari scoti... nici nu ma asteptam la altceva!

"ca din prisosul mintii vorbeste gura"... spunea cineva!
Din moment ce voi interpretati bazandu-va pe minciuni si credinta ...adica fantezie ...atata timp cat eu ma bazez pe versete neinterpretate din Biblie ci luate asa cum sunt, asta inseamna ptr orice om normal ca sunt mai aproape de adevar decat voi.

De ex.: daca Isus spune ca a venit sa aduca NU PACEA ...ci sabia si dezbinarea ...apai ptr mine exact asta si inseamna !
Exista mult prea multa intoleranta, prea mult fanatism; unde se afla adevarul? cine ne poate ajuta?
Pe cand la voi fabulatiile privind interpretarea acestei afirmatii sunt de toata jena si dovedesc ca voi cei care prin rasucirea vorbelor astfel incat sa le schimbati interesul ...nu sunteti decat niste slujiori vanduti Diavolului!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 8:45 pm

Iarasi incepi sa crezi in Dumnezeu. cata vreme esti ateu nu intelegi ca tot ce zici te face mincinos, daca nu exista Dumnezeu nu exista Diavo?????l.te faci de rusine ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Inexistenta lui Dumnezeu nu o dovedesti prin existenta diavolullui. Chiar atat de slaba e cunoasetrea ta???, Si lasa fraza cu atacul pe doua planuri e "fumata deja.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 8:53 pm

Ti -am mai spus de 100 de ori ...eu cred in Dumnezeul lui Isus ..acela care isi are Imparatia in mine ...si acel "Dumnezeu" este viata si constiinta mea.

Oricum eu macar cred in ceva real *din moment ce inca sunt viu) iar voi crestinii credeti in NIMENI ... marele creator al NIMICULUI ... si cum si nimicul este tot un cuvant ...iata ca asa cum la inceput a fost cuvantul ...asa il aveti si voi ...adica ca minciuna!
Sus In jos
Poca
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : buc
Puncte : 2
Data de inscriere : 05/10/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 10:18 pm

De ce este Hristos ... lucifer? cred ca intrebarea corecta si logica s-ar pune: De ce ar fi lucifer ... hristos? "Demostratia" biblica pe care ai incercat sa o faci e cea mai fortata forma de minciuna si e atat de plina de mizerie incat prefer sa nu ma amestec.


Exclusiv pt Crestini:

Absolut tot ce se spune pe aici si fenomenul anticrist sau ateist ce incepe sa se propage peste natiuni la nivel global se afla in grafica Biblica. Cineva spunea aici pe forum ca suntem pe cale de a fi marginalizati, pierdem teren si ca nimeni nu mai crede in crestinism, nici o problema, ma bucur si sincer ABIA ASTEPT!

Nu ma surprinde, stiam asta inca din copilarie imi spuneau bunicii din profetiile Biblice ca are sa se intample, ma intareste in convingere faptul ca se intampla in generatia mea.

2 Corinteni 4:8 - 11
Suntem încolţiţi în toate chipurile, dar nu la strâmtoare; în grea cumpănă, dar nu deznădăjduiţi;
prigoniţi, dar nu părăsiţi; trântiţi jos, dar nu omorâţi.
Purtăm întotdeauna cu noi, în trupul nostru, omorârea Domnului Isus, pentru ca şi viaţa lui Isus să se arate în trupul nostru.
Căci noi cei vii, totdeauna suntem daţi la moarte din pricina lui Isus, pentru ca şi viaţa lui Isus să se arate în trupul nostru muritor.

Ei se leaga numai de porcariile pe care le-au facut anumite religii in anumite timpuri fara sa inteleaga ca Hristos nu are NIMIC in comun cu ei. Daca Hristos ne-a invatat sa intoarcem obrazul celui ce ne loveste si sa ne iubim dusmanii, in numele cui faceau ei atunci contrariul? In numele anticristului care a incercat din rasputeri sa strice imaginea "crestinilor". Dar crestinismul nu e o religie sau ideologie e adevarul revelat si nu e reprezentat de nici un om sau religie ci de insusi Fiul lui Dumnezeu.

Pare ca pierdem teren dar stati linistiti, asa scrie ca trebuie sa se intample(si noi stim f bn de ce): Hristos e in control! Wink
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 5:11 pm

Poti sa-mi dai si mievre-un verset unde Isus a revelat vre-o idee cit de mica din crestinism?
Ma refer ,inainte de moartea sa?
As vrea asa macar o frazulita mica ,din care sa reiasa ca el ar fi vrut sa faca o secta sau o religie separata ,numita crestinism.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:04 am

Poca a scris:

Exclusiv pt Crestini:

2 Corinteni 4:8 - 11
Suntem încolţiţi în toate chipurile, dar nu la strâmtoare; în grea cumpănă, dar nu deznădăjduiţi;
prigoniţi, dar nu părăsiţi; trântiţi jos, dar nu omorâţi.
Gandirea logica si crestinismul, se pare ca nu fac casa buna Laughing
Acele cuvinte, pe care le-ai citat, au fost adresate celor de acum vreo 2000 de ani in urma... daca te crezi vreo fosila ramasa in viata din acea vreme, s-ar putea sa mai fie inca valabile pentru tine!

Citat :

Purtăm întotdeauna cu noi, în trupul nostru, omorârea Domnului Isus, pentru ca şi viaţa lui Isus să se arate în trupul nostru.
Nu va impiedica nimeni sa va considerati criminali... Tacit, spunea in ale sale Anale, cand se referea la crestinism: ”Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în oraș [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc una cu alta și devin populare.”
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:56 am

drunken slabutz... ca de obicei.
Sus In jos
Poca
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : buc
Puncte : 2
Data de inscriere : 05/10/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 6:03 pm

Anticristul a scris:
Poti sa-mi dai si mievre-un verset unde Isus a revelat vre-o idee cit de mica din crestinism?
Ma refer ,inainte de moartea sa?
As vrea asa macar o frazulita mica ,din care sa reiasa ca el ar fi vrut sa faca o secta sau o religie separata ,numita crestinism.

Pai tocmai asta era si ideea mea si se pare ca si a Bibliei, Hristos nu a venit sa instaureze vreo religie ci El a venit sa implineasca Legea pe baza careia nu numai crestinismul va fi judecat ci orice religie chiar si cea ateista.. si legea hristica este Dragostea.

Crestin = persoana care-l urmeaza pe Hristos (ucenic a lui Hristos).

Numai de cateva ori in Biblie am gasit scris despre religie si culmea nu da numele niciunei dominatiuni dar in schimb ne da indicii clare:

"Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume." (Iac.1:27)

"Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infraneaza limba, ci isi insala inima, religia unui astfel de om este zadarnica. "(Iac.1:26)


Ideea e ca Hristos practic nu a instaurat nici o religie ci poate doar ideea de Adunare sau Biserica care pt prima data in istorie nu mai contau peretii, preotii sau locatia ci insusi credinciosii erau cei care o formau. Asa se face ca gasesti crestini si pe la ortodocsi si pe la catolici si pe la baptisti si cine mai stie pe unde.. nu religia e importanta ci credinta in Hristos.

Si mergand pe linia asta, Hristos facand nenumarate apeluri si chemari in a-L urma, ne-a dat o directie precisa... unii o numesc crestinism, altii dragoste sau altii pur si simplu nu sunt interesati de religii si dogme si Il urmeaza intr-o relatie personala de suflet.
Cine ii poate condamna!?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 7:56 pm

Soimos. Twisted Evil
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 11:55 am

Poca a scris:

Cine ii poate condamna!?

Nu-i poate condamna nimeni!
Daca au ales sa creada intr-un ovrei rastignit, care nici nu se stie sigur daca a existat... e optiunea fiecaruia!!! Chestia este ca ar trebui sa se uite mai atent sa vada ca pe ovreiul rastignit il reneaga chiar si ai lui, adica toti evreii de bun-simt!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 5:33 am

tu esti sigur, ca existi!? Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 2:46 pm

Cogito ergo sum !
Spunea Descartes!
Oare tu cugeti ...ca sa afirmi acelasi lucru?
Sus In jos
abbu
Pedestras
Pedestras
abbu


Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Puncte : 10
Data de inscriere : 06/10/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 11:49 am

Apopii a scris:
Din textele biblice reiese clar ca Isus Christos este Lucifer, dar cred ....

eu cred ca si prostia trebuie sa aiba o limita
Sus In jos
http://islamul-azi-abbu.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 2:36 pm

abbu a scris:
Apopii a scris:
Din textele biblice reiese clar ca Isus Christos este Lucifer, dar cred ....

eu cred ca si prostia trebuie sa aiba o limita

Gresesti! In domeniul religios, prostia si orbirea ating paroxismul! Ele te impiedica sa vezi o realitate descrisa prin fapte si-ti concentreaza atentia asupra lozincilor!
Dumnezeu e bun, ce conteaza ca faptele sale sunt cele ale unui mare criminal...
Isus e salvatorul omenirii, ce conteaza ca e doar un delirant care sustine ca este stapanul cheilor iadului... sau ca e atat de josnic incat sa blesteme un pom care nu avea rod...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
Sus 
Pagina 2 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
» Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!
» Este oare Isus "Calea" ?????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: