Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 A avut Isus frati?

In jos 
+3
remussatala
Verovika
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 16, 2008 5:51 pm

remussatala a scris:


În religie se crează imaginea de "OM CARE RĂSPUNDE ÎNAINTEA LUI DUMNEZEU"
...Si Dumnezeu ne spune ce vrea el in Biblie ...si uite asa noi preotii nascocim o Biblie care sa ne reprezinte noua interesele ...si iata ca MINUNE ...Dumnezeu implineste voia noastra a clericilor!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 28, 2009 10:34 am

cum a mai spus si Soimos , legat de biblie , nu a fost scrisa nici spusa de Isus , nici macar nu a pomenit de biblie nu a recomendato nimanui sa o citeasca
legat de Isus = Lucifer cum zice si in Apocalipsa 22 16
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă (luceafar tradus in limba latina inseamna Lucifer

SAU
Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum! ... totul este clar . cum mia recomandat si mie Soimos , nu cititi Biblia k sunt numai minciuni , cititi Tanachul , este chiar asa de greu de inteles ?? nu cred
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 28, 2009 6:45 pm

Nici Tanachul nu e alt text ...dar macar este textul original si nu un furt intelectual!

Cititi ...cititi ..cititi ...tot ce tine de NUMAI marile valori culturale ale omenirii!

Dar in acelasi timp NU UITATI ca suntem in era informatiei comunicate vizual ...asa ca vizionati vizionati vizionati ...cat mai multe filme artistice si documentare ...caci citind si vizionand ...va creste mult cultura generala

citat plagiat din Lenin ...ptr ca pe vremea lui nu prea erau nici filme artistice sau documentare ...si nici TV cu Discovery si National Geographic
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 19, 2009 7:11 pm

cunostinta inganfa... Wink
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 19, 2009 7:47 pm

Si credinta ...lobotomizeaza ...adica din OM inteligent devii Oaie ... bineinteles ca din turma pastorului cel bun ....dar oare exista vre-un pastor atat de bun incat sa nu-si duca oaia la abator?
adica sa nu o sacrifice?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 7:03 pm

mai bine "oaie" decat un inganfat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 9:31 pm

Nu te supara ...dar vorbind logic ...a decadea in stadiul de oaie este mult mai rau decat a fi inganfat ...desi parerea mea este ca Liviu nu e inganfat!

Iar parerea ta precum ca cunostinta inganfa ...zau ca nu e logica de loc ...pentru ca oamenii care pun accent pe pregatirea si educatia lor, sunt de obicei oameni care isi formeaza caracterul in functie de preocuparile lor intelectuale ... inteleg ca e o prostie sa fi ingamfat!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 28, 2009 8:08 am

tu chiar nu observi directia nivelului de pregatire si educatie al zilelor noastre?

pe undeva te inteleg, adica pricep... dai dovada de multa inteligenta(asta se vede, esti citit, samd)... totusi, intelepciunea inca nu o cunosti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 28, 2009 6:48 pm

nelu a scris:
tu chiar nu observi directia nivelului de pregatire si educatie al zilelor noastre?
Pai tocmai ca o observ ...de asta am deschis un topic si pe aceasta tema!

Citat :

pe undeva te inteleg, adica pricep... dai dovada de multa inteligenta(asta se vede, esti citit, samd)... totusi, intelepciunea inca nu o cunosti.
Asa-i ...intelepciunea nu merge mana in mana cu spiritul civic ... eu prefer pozitia civica de a ma implica in a salvarea de la imbrobodire prin minciuna (adica distrugere sirituala) a unor bieti copii care gresind sunt "prea mici ptr un razboi atat de mare"!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 3:38 pm

daca nu crezi in Isus, de ce intrebi "A avut Isus frati?"?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 5:37 pm

nelu a scris:
daca nu crezi in Isus, de ce intrebi "A avut Isus frati?"?
Fiecare problemă îşi are contextul ei.

În context biblic de exemplu un lucru poate fi adevărat chiar şi dacă într-un alt context toată Biblia e minciună. Asta pentru că problema e pusă în context biblic.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 8:40 pm

la fel pot spune despre tine!
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 31, 2009 6:21 pm

nelu a scris:
daca nu crezi in Isus, de ce intrebi "A avut Isus frati?"?
Pai sigur ca puteaavea frati daca era om...nascandu-se ca om si nu ca Dumnezeu !
Sau crezi ca daca era Dumnezeu se lasa el tras pe cruce de vrajmasi sai ...oare nu le dadea o lectie de credinta ca sa ii invete minte ce e respectul ptr divinitate?

Pai daca Isus dumnzeul nu a avut putere sa se apere el insusi ...cum sa ne apere si ajute pe noi?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 05, 2009 12:37 pm

vei afla in curand.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 05, 2009 4:05 pm

nelu a scris:
vei afla in curand.
Poate ca el a aflat deja asta privind in mod dialectic la cei 2000 de ani de fals crestinism!

Crezi tu ca un personaj nascut din minciuna (ma refer la Christos ptr ca Isus nu a avut acest nume) avandu-l ca moasha pe Pavel ...adica unul care a fost amarnic sapunit de Apostolul Petre ptr minciunile debitate ...personaj care a ajuns chiar Dumnezeu prin "sprijinul" unui imparat criminal care l-a impus cu amenintarea cu moartea in institutia de stat inventata de el insusi ...poate un asemenea personaj sa iti afecteze "viata" ca mort de dupa viata ca om viu?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 6:59 pm

nu stiu despre ce vorbesti
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 12:36 pm

Asta nu ma surprinde!
Este de notorietate ca credinciosii NU STIU nimic ci doar CRED ...de asta se si cheama "credinciosi"!

Dupa ce o sa te documentezi si vei vedea ca Calea lui Isus este una ...si ce credeti voi ca este crestinismul ...e alta...si asta ptr ca voi urmati religia Romei ...adica cea a ucigasilor lui Isus!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 7:35 pm

nu ma cunosti, dar ma judeci... fain!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 12:26 pm

Nu te cunosc ...si nu pe tine personal te judecam ci pe toti credinciosi care prefera sa Creada decat sa Stie .... ptr ca nu-i asa a Crede Mult ... e mult mai usor decat a Stii Multe ...caci a sti presupune multa munca ...iar a crede totul nu cere nici macar cel mai mic efort intelectual!

Asa ca daca nu vrei sa faci parte din aceasta mare masa de credinciosi... fa un efort si documenteaza-te !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:11 pm

eu stiu un lucru

cred ca a sti e de folos, iar a crede e stiinta.
---------
daca nu vei crede nu nei afla niciodata adevarata STIINTA!. Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 9:42 pm

Esti un dragut!

In ce trebuie sa crezi ca sa afli adevarul despre Stinta ?
In Flying Spagetty Monster ... in Buda ... in Boul Apis ...sau in vaca Mu?

Crezi ca credinta intr-un Dumnezeu al crestinilor ajuta la ceva desi e la mintea cocosului ca crestinii nu au nici un Dumnezeu chiar daca ar exista unul?

Oai daca crestinii au furat scripturile evreilor ...mitologia lor ...crezi ca l-au putut fura si pe Dumnezeul acestora din ceruri?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 8:42 pm

nu.

Dumnezeu Evreilor este MESIA, pt. tine si restul lumii. Stiinta asta o aflii numai prin credinta.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 11, 2009 1:06 am

nelu a scris:
nu.

Dumnezeu Evreilor este MESIA, pt. tine si restul lumii. Stiinta asta o aflii numai prin credinta.
Păi minciuna funcţionează numai datorită credinţei! Adevărul puate funcţiona şi fără credinţă.

De exemplu dacă eu îţi zic ţie adevărul cu privire la ora la care vine trenul în gară pentru ca tu să te duci la gară, acel tren va veni indiferent dacă tu mă crezi şi te duci la gară sau nu. Dar dacă eu mint pentru ca tu să te duci la gară, acel tren oricum nu va veni dar tu te vei duce la gară numai şi numai dacă mă vei crede.

Spune-mi şi mie!

Ce valoare ar putea avea o minciună dacă ea nu e crezută de nimeni? Ţie la ce ţi-ar putea folosi să spui o minciună ştiind că nu te va crede nimeni?

Adevărul are valoare oricum şi indiferent de ce cred oamenii! Adevărul îţi este folositor indiferent de ce crezi tu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 11, 2009 6:58 am

nelu a scris:
nu.

Dumnezeu Evreilor este MESIA, pt. tine si restul lumii. Stiinta asta o aflii numai prin credinta.

Asa este !
Uite un citat din Biblie care adevereste ca ai dreptate:


Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!


Intrebarea este care ramane de pus este cea referitoare la "mesia-dumnezeul" crestinilor ...cine e acela daca tinem cont ca este:
- nascut din minciuna!
- inaltat la rangul de Dumnezeu de un criminal
- credinta in el a fost impusa prin amenintarea cu moartea si crime
- in numele lui au fost sacrificate sute de mii de oameni nevinovati.
- biserica lui a adus mai multe orori decat orice alta lucrare a diavolului ... etc etc etc

Manastire intr-un picior, ghici ciuperca cine e ...christosul?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 11, 2009 4:33 pm

pai tu nu crezi Biblia!

de ce dai citate din Biblie?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 11, 2009 4:44 pm

"
Păi minciuna funcţionează numai datorită credinţei! Adevărul puate funcţiona şi fără credinţă."
----------------

Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. Pentru că prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie. Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. Prin credinţă a adus Abel lui Dumnezeu o jertfă mai bună decât Cain. Prin ea a căpătat el mărturia că este neprihănit, căci Dumnezeu a primit darurile lui. Şi prin ea vorbeşte el încă, cu toate că este mort.
Prin credinţă a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Şi n-a mai fost găsit, pentru că Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu. Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută. Prin credinţă Noe, când a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri care încă nu se vedeau, şi, plin de o teamă Sfântă, a făcut un chivot ca să-şi scape casa; prin ea, el a osîndit lumea, şi a ajuns moştenitor al neprihănirii care se capătă prin credinţă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 12, 2009 6:30 am

nelu a scris:
pai tu nu crezi Biblia!

de ce dai citate din Biblie?
Pentru ca lucrez cu materialul clientului !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 12, 2009 7:58 pm

pt. cine?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 13, 2009 12:25 am

nelu a scris:
"
Păi minciuna funcţionează numai datorită credinţei! Adevărul puate funcţiona şi fără credinţă."
----------------

Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. Pentru că prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie. Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. Prin credinţă a adus Abel lui Dumnezeu o jertfă mai bună decât Cain. Prin ea a căpătat el mărturia că este neprihănit, căci Dumnezeu a primit darurile lui. Şi prin ea vorbeşte el încă, cu toate că este mort.
Prin credinţă a fost mutat Enoh de pe pământ, ca să nu vadă moartea. Şi n-a mai fost găsit, pentru că Dumnezeu îl mutase. Căci înainte de mutarea lui, primise mărturia că este plăcut lui Dumnezeu. Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută. Prin credinţă Noe, când a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri care încă nu se vedeau, şi, plin de o teamă Sfântă, a făcut un chivot ca să-şi scape casa; prin ea, el a osîndit lumea, şi a ajuns moştenitor al neprihănirii care se capătă prin credinţă.
Prin credinţă eu înţeleg decizia de a susţine că o anumită informaţie e conformă cu realitatea. A decide înseamnă a elimina celelalte posibilităţi care în cazul nostru sunt minciuna sau multe alte minciuni. Atunci când crezi tu nu mai poţi fi interesat de dovezi care să sprijine posibilităţi de minciună în acest caz. Prin urmare problema e cum anume să fie eliminate celelalte posibilităţi. Dacă acele posibilităţi trebuie să fie eliminate în felul altuia şi nu în felul nostru înseamnă că nu noi am luat decizia şi nu noi am gândit cum anume să fie luată decizia. Deci scopul este ca nu noi să luăm deciziile şi nu noi să gândim.

Cu toate astea aş vrea să vă spun că prin credinţă nu se face nimic ci ori se distruge totul sau dacă nu, în cel mai bun caz nu se va întâmpla nimic. Asta pentru că credinţa e un răspuns la o întrebare la care nu mai are nimeni nimic de întrebat, pe când îndoiala e o întrebare sau mai multe întrebări care îşi aşteaptă răspunsul. A pretinde că crezi, dar a şi pune întrebări în acelaşi timp e absurd. Când crezi, crezi şi gata. Altfel ori ar îsemna că nu şti ce anume zici că crezi şi deci nu ai cum să crezi ceva ce nu şti, ori pui la îndoială şi deci nu crezi.

Ştiinţa există nu pentru că oamenii au avut toate răspunsurile la întrebări ci pentru că ei nu au avut răspunsuri la întrebări. Ştiinţa există pentru că oamenii au pus întrebări, iar prin ceea ce au făcut, ei doar au căutat acele răspunsuri! Întrebările sunt ceea ce îi cerem noi minţii noastre să gândească! În momentul în care noi nu ne mai punem nicio întrebare nu îi mai cerem minţii noastre să gândească! Fără întrebări noi nu putem gândi nimic niciodată! Întrebarea e comanta sau butonul care porneşte mintea la gândit!

Atunci când noi facem ceva doar pentru ca să aflăm un răspuns la o întrebare se chiamă că încercăm. Sau că cercetăm. Ştiinţa din asta a venit! Din încercări şi din experimente! Ori eu ştiu că voi creştinii numiţi asta ispită şi o atribuiţi ca fiind preocuparea principală a diavolului! La voi diavolul ăsta ar fi vrăjmaşul lui Dumnezeu care ar vrea să fie el dumnezeu, adică să ia el deciziile şi tot el să fie acela care să poată să le îndeplinească. Deci noi făcând ce face şi diavolul am deveni ca el şi deci am fi vrăjmaşi ai lui Dumnezeu.

Aşa că să nu-mi mai vorbeşti aşa ca şi cum prin credinţă am putea face noi ceva!

Dacă vrei să şti, află că o credinţă foarte necontestată şi cam absolută ea aşa, o poate oferi tehnologia informaţiei! Un calculator va crede tot ce îi spui şi va face totul până la capăt. Dacă nu îi spui ceea ce trebuie, el va face totul până se va bloa. El crede totul necondiţionat şi întreabă numai dacă îi ceri tu să întrebe. Altfel nu întreabă. Dar el nu poate avea nicio ştiinţă de la el! El are numai şi numai ştiinţa pe care o pui tu în el! Ei bine pe vremea când s-a inventat religa nu exista aşa ceva şi de aceea atunci oamenilor şi se spăla creerul cu astfel de idei! Acum la ce dracului mai trebuie spălate creerele?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 13, 2009 8:13 pm

nu mai convins.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 14, 2009 11:49 pm

nelu a scris:
nu mai convins.
Mai corect era: "Nu m-ai convins.".
Oricum... Cu ce ar fi trebuit să te conving?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 15, 2009 10:11 am

nelu a scris:
nu mai convins.

Dar oare tu poti fi convins cu ceva argumentatie din domeniul realului?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 5:22 am

care real?

pai, dovedeste-mi!

ce m-ar face sa te cred?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 5:27 am

.....


Ultima editare efectuata de catre nelu in Joi Apr 16, 2009 5:34 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





A avut Isus frati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A avut Isus frati?   A avut Isus frati? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
A avut Isus frati?
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sarbatorile de iarna
» Rivalii lui Isus
» Isus nu a inviat ...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: