Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus Homosexual? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus Homosexual? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus Homosexual? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus Homosexual? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus Homosexual? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus Homosexual?

In jos 
+8
Arcangelo
Apopii
totyo
Corinna
Verovika
Alki
livius
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeSam Ian 03, 2009 4:51 pm

Iata ce gasim in ziarul Adevarul:

http://www.adevarul.ro/articole/iisus-iubire-homosexuala-cu-iuda.html

Piesa de teatru "Corpus Christi", scrisă de Terrence McNally, unul dintre cei mai apreciaţi dramaturgi americani, înfierează Biserica Anglicană din Australia. Autorul îl prezintă pe Iisus drept un homosexual sedus de Iuda.

Piesa va fi pusă în scenă în luna februarie, la Sydney, în cadrul unei
sărbători a homosexualilor şi lesbienelor. "Un non-sens istoric" şi "deliberat ofensatoare" la adresa creştinilor, astfel o descrie episcopul anglican Robert Forsyth. Deşi recunoaşte că piesa jigneşte credinţa, regizorul australian Leigh Rowney spune că vrea să provoace o dezbatere pe această temă în sânul Bisericii. Terrence McNally a provocat un imens scandal în 1997, când "Corpus Christi" a fost pentru prima oară jucată.

Ameninţări cu moartea



Povestirea modernă despre iubirea homosexuală dintre Iisus şi Iuda a fost iniţial anulată din cauza unor ameninţări cu moartea primite de membrii Manhattan Theatre Club, producătorii piesei.
În cele din urmă, premiera a avut loc, iar în faţa teatrului aproape 2.000 de protestatari furioşi au blamat piesa. La Londra a avut aceeaşi soartă. Un grup de musulmani l-au condamnat la moarte pe Terrence McNally, care la rândul său este homosexual.
De la scandalul din Australia cu Iisus homosexual, sărim în Olanda, unde un deputat intenţionează să realizeze un film în care va prezenta Coranul drept "o carte fascistă", care împinge oamenii să comită "acte oribile". Vineri, în consiliul de miniştri, premierul Jan Peter

Balkenende a amintit "tradiţia de respect şi toleranţă" din Olanda şi a cerut responsabilitate din partea fiecărui cetăţean.

La Amsterdam, câteva persoane au ieşit, sâmbătă, în stradă, iar marele muftiu al Siriei a vorbit despre sângele ce ar putea să curgă.
Caricaturile cu Mahomed, publicate de un ziar danez în 2005, au dus la proteste, în urma cărora au murit peste 100 de oameni în întreaga lume.
Furia islamiştilor nu l-a ocolit nici pe regizorul Theo van Gogh, înjunghiat la Amsterdam în noiembrie 2004. (Nicoleta Zaharia)

La aceasta tema :
http://ldolphin.org/Homo.shtml

Ce parere aveti?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Mar 30, 2010 6:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeSam Ian 03, 2009 4:56 pm

Iata un text interesant:

According to the U.S. Biblical scholar, Morton Smith, of Columbia University,

a fragment of manuscript he found at the Mar Saba monastery near Jerusalem in
1958
, showed that the full text of St. Mark chapter 10 (between verses 34
and 35 in the standard version of the Bible) contains a passage which
includes the following text. --
Isus Homosexual? Dot"And
the youth, looking upon him (Jesus), loved him and beseeched that he might
remain with him. And going out of the tomb, they went into the house of the
youth, for he was rich. And after six days, Jesus instructed him and, at
evening, the youth came to him wearing a linen cloth over his naked body.
And he remained with him that night, for Jesus taught him the mystery of
the Kingdom of God".

cine poate sa-l traduca?

Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:20 am

"Si tanarul, uitandu-se la el(Iisus), l-a iubit si l-a rugat sa ramana cu el. Si iesind din mormant, s-au dus in casa tanarului, caci el era bogat. Si dupa sase zile, Iisus l-a instruit si, seara, tanarul au venit la el purtand doar o haina de panza peste corpul lui gol. Si a ramas cu el in noaptea aceea, pentru ca Iisus l-a invatat tainele Imparatiei lui Dumnezeu"

vai Neutral mai bine nu traduceam Smile)
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:29 am

dar de ce zici asta ....vrei sa ne ascunzi adevarul?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 11, 2009 10:30 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:30 am

Am tradus ce postase livius in engleza mai sus Smile
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:33 am

OK ...stai sa caut si eu faza cu stergarul in seara cinei cea de taina cand Isus s-a dezbracat gol golutz si a spalat picioarele apostolilor!

Sti cumva acest citat?

Sfânta Evanghelie după IoanCap. 13
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine şi, luând un ştergar, S-a încins cu el.

5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins.


Intrebare cheie ... in ce a ramas Isus imbracat atunci cand a inceput sa stearga picioarele ucenicilor cu stergarul cu care era incins?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 11, 2009 10:37 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:34 am

Stiu despre care e vorba, dar nu il pot reda exact. Tre' sa-l caut.
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:42 am

stai linistit ca l-am gasit intre timp eu!
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 10:50 am

Tocmai ca n-a ramas imbracat in nimic. Si acuma ne gandim asa... 13 oameni, unu dezbracat se joaca de'a sclavul... Hmmm
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Verovika
Pedestras
Pedestras
Verovika


Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 7:10 pm

Asta e o speculaţie! Dacă ar fi fost cu adevărat homosexuali şi ar fi vrut să nu se poată bănui nimic datorită a ceea ce este oficial, atunci nu s-ar fi putut bănui nimic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 8:00 am

Verovika a scris:
Asta e o speculaţie! Dacă ar fi fost cu adevărat homosexuali şi ar fi vrut să nu se poată bănui nimic datorită a ceea ce este oficial, atunci nu s-ar fi putut bănui nimic.
Speculatie este mai ales ce afirmi tu!

Conform citatului de mai sus din scriptura ... eu nu cred ca este ceva normal sau natural ca un barbat in pielea goala sa ma spele pe mine pe picioar ... sau pe ucenicii sai cu care isi petrecea 24 de ore pe zi fara sa aibe un partener de sex opus pana la varsta de 30 si + de ani!
Ce crezi ca Isus nu a avut hormoni?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 1:01 pm

Soimos a scris:
OK ...stai sa caut si eu faza cu stergarul in seara cinei cea de taina cand Isus s-a dezbracat gol golutz si a spalat picioarele apostolilor!

Sti cumva acest citat?

Sfânta Evanghelie după IoanCap. 13
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine şi, luând un ştergar, S-a încins cu el.

5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins.


Intrebare cheie ... in ce a ramas Isus imbracat atunci cand a inceput sa stearga picioarele ucenicilor cu stergarul cu care era incins?

Ei, nu uita catamai cearceafurile purtau evreii pe ei Smile)
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 7:00 am

De ce crezi asta ?
Crezi cumva ca industria textila era atat de dezvoltata in acele timpuri incat sa existe o risipa nejustificata de material chiar si la evreii de rand ?

...si chiar de ar fi fost atata surplus de material textil, crezi ca evreii acelor timpuri simteau nevoia sa se infasoare ca niste sarmale in ceva de dimensiunile unui covor?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 8:34 am

Corinna a scris:
Soimos a scris:
OK ...stai sa caut si eu faza cu stergarul in seara cinei cea de taina cand Isus s-a dezbracat gol golutz si a spalat picioarele apostolilor!

Sti cumva acest citat?

Sfânta Evanghelie după IoanCap. 13
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine şi, luând un ştergar, S-a încins cu el.

5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins.


Intrebare cheie ... in ce a ramas Isus imbracat atunci cand a inceput sa stearga picioarele ucenicilor cu stergarul cu care era incins?

Ei, nu uita catamai cearceafurile purtau evreii pe ei )


mda!.


Ultima editare efectuata de catre totyo in Vin Apr 23, 2010 9:04 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 8:54 am

Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 12:40 pm

Daca a existat si a fost intr-adevar homosexual, ar fi fost bine pentru omenire daca s-ar fi nascut in Sodoma sau in Gomora! Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 4:46 pm

Corinna a scris:
Well, eu imi imaginasem o treaba de genul asta:
http://fineartamerica.com/images-medium/the-baptism-of-jesus-john-lautermilch.jpg

Linkul tau se refera la Botezul in apa Iordanului ... iar textul la care fac eu referire este unul cu o scena petrecuta in ajunul crucificarii ... deci cu o alta scena decat botezul!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 5:33 pm

Stiu asta, eu ma refeream ca asa stiu eu ca arata chestiile alea pe care le purtau evreii ca lenjerie. Cel putin asa sunt reprezentate in diverse picturi.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 8:28 pm

OK ...am inteles ce ai vrut sa sustii ...adevarul este ca nu se stie mai nimic despre biografia lui Isus si cam tot ceea ce se pun in carca lui sunt doar literatura SF.

Speculatiile privind homosexualitatea lui se bazeaza pe faptul ca pana la varsta lui nu a avut o familie, si se inconjura exclusiv de barbati (asta pana de curand cand a aparut mitul cu Magdalena).
De fapt primul zvon pe aceasta linie provine de la Leonardo Da Vinci cu scena din Cina unde ne este prezentat un Ioan efeminat apropiat si favorizat de Isus.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 20, 2010 8:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 4:18 am

Soimos a scris:

Speculatiile privind homosexualitatea lui se bazeaza pe faptul ca pana la varsya lui nu a avut o familie si se inconjura exclusiv de barbati (asta pana de curand cand a aparut mitul cu Magdalena).
De fapt primul zvon pe aceasta linie provine de la Leonardo Da Vinci cu scena din Cina unde ne este prezentat un Ioan efeminat apropiat si favorizat de Isus.
Exista speculatii privind apartenenta lui Isus la casta esenienilor. In acest mod s-ar putea explica multe lucruri despre presupusa sa viata, cat si in legatura cu necesitatea lor de a crea o noua religie, in plus s-ar explica si nr. celor implicati in raspandirea ei.


"Esenienii sunt membrii unei secte religioase a frǎţietǎţii, care a existat între secolele II-I î.Hr. Nu sunt menţionaţi în Noul Testament. Esenienii excludeau femeile din grupǎrile lor, urmau îndeaproape Legea lui Moise, mai ales sabatul, dar şi alte ritualuri. Credeau în nemurirea sufletului şi în pedepsirea divinǎ a pǎcatelor.

Dintre grupǎrile religioase din perioada eleno-romanǎ, grupǎri care sunt menţionate şi în scrierile unor autori greci şi latini, aceea a esenienilor este astǎzi, poate, cea mai cunoscutǎ, datoritǎ, mai ales, desoperirii la Qumram a Manuscriselor de la Marea Moartǎ, în anul 1947. Aceste manuscrise au aparţinut esenienilor. Despre esenieni s-a scris şi în antichitate, cele mai relevante fiind scrierile lui Filon din Alexandria, Josephus Flavius, Pliniu cel Bǎtrân. Asupra originii esenienilor şi a ceea ce înseamnǎ numele lor, cercetǎtorii nu au ajuns la un acord între ei. Foarte probabil esenienii şi-au avut începuturile pe la jumǎtatea secolului al II-lea î.Hr., în timpul macabeilor. Ducând o viaţǎ separatǎ de restul societǎţii, ei s-au organizat în comunitǎţi izolate, de tip monastic.

În ceea ce priveşte credinţa lor religioasă, se ştie cǎ esenienii îl aşteptau pe Mesia ca pe un rege al iudeilor, care sǎ-i elibereze de sub dominaţia pǎgânilor, pentru a putea întemeia Împǎrǎţia lui Dumnezeu. Unele obiceiuri ale esenienilor erau asemǎnǎtoare cu acelea ale creştinilor din primele secole, aspect datorat, poate, originii lor iudaice comune şi folosirii aceloraşi Scripturi. Existǎ şi diferenţe majore: viaţa izolatǎ pe care o duceau esenienii şi sistemul mult mai complex de norme care le reglau comportamentul.

Astǎzi existǎ grupǎri religioase care se declarǎ descendenţi ai esenienilor, unele dinte acestea susţin cǎ Biblia, dar şi alte scrieri canonice, au fost modificate prin traducerile fǎcute, cu scopul de a schimba adevǎrata credinţǎ."
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:33 am

Apopii a scris:

Exista speculatii privind apartenenta lui Isus la casta esenienilor. In acest mod s-ar putea explica multe lucruri despre presupusa sa viata, cat si in legatura cu necesitatea lor de a crea o noua religie, in plus s-ar explica si nr. celor implicati in raspandirea ei. ....


Foarte buna si documentata aceasta postare ...dar te rog sa o mai repeti in topicul specia dedicat vietii personajului Isus

Cu multumiri anticipate!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeDum Iun 20, 2010 9:53 am

Alki a scris:
"Si tanarul, uitandu-se la el(Iisus), l-a iubit si l-a rugat sa ramana cu el. Si iesind din mormant, s-au dus in casa tanarului, caci el era bogat. Si dupa sase zile, Iisus l-a instruit si, seara, tanarul au venit la el purtand doar o haina de panza peste corpul lui gol. Si a ramas cu el in noaptea aceea, pentru ca Iisus l-a invatat tainele Imparatiei lui Dumnezeu"
Interesanta e si scrisoarea "sfantului"Clement,(de acolo a fost extras acest text,care a fost sters chiar la ordinul "sfantului" in cauza.Acolo,"sfantul" e scandalizat ca un asemenea text exista,pentru ca -in chiar opinia sa,se refera la homosexualitatea lui Isus (barbat care se culca cu un barbat -asa se exprima dumnealui)
Tanarul misterios care se imbraca doar cu haina de panza peste trupul gol,mai apare o data in Biblie,de data asta in varianta canonica,cea nemodificata:
Marcu 14
50. Şi, lăsându-L, au fugit toţi.
51. Iar un tânăr mergea după El, înfăşurat într-o pânzătură, pe trupul gol, şi au pus mâna pe el.
52. El însă, smulgându-se din pânzătură, a fugit gol. Wink
Un tanar misterios,care se potriveste cu descrierea asta,a fost ultimul dintre cei care l-au urmat pe Isus -cel mai devotat dintre toti...sau cel mai indragostit.

Interesanta e si explicatia pe care o da Isus despre relatii,casatorie si homosexualitate:
Matei 19
3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicând: Se cuvine, oare, omului să-şi lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-aţi citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat şi femeie?
5. Şi a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup.
6. Aşa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărţire şi să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoşarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din început nu a fost aşa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, şi se va însura cu alta, săvârşeşte adulter; şi cine s-a însurat cu cea lăsată săvârşeşte adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toţi pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut aşa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, şi sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înşişi, pentru împărăţia cerurilor. Cine poate înţelege să înţeleagă.

In fragmentul asta,mai intai Isus il contesta pe...Moise si Legea(e remarcabil,pentru ca in general face contrariul,sustinand Legea)
Interesanta e insa mai ales continuarea,pentru ca li se explica apostolilor ca de fapt nici nu e preferabil sa se insoare -insa doar unii pricep asta,pentru ca le e dat.Apoi,urmeaza un discurs despre fameni -si aici va trebui sa fac o mica explicatie si eu.
Famen,vine din latinul "feminus" -feminin,si inseamna barbat efeminat,feminin,eunuc,homosexual (!).Biserica a insistat insa pe sensul de "eunuc" (eunucii erau barbatii castrati sau homosexuali care pazeau haremurile -cum nu se inghesuiau nici pe atunci barbatii la castrarea voluntara,e usor sa ne inmaginam cum stateau lucrurile)
Totusi,pentru barbatii doar castrati,in restul Bibliei e folosit cuvantul "scopiti".
Iata chiar,ca se face si o distinctie,tot in Biblie intre "famen" si "scopit"
Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 23

1. "Scopitul şi famenul să nu intre în obştea Domnului.
Dar sa ne intoarcem la text:
12. Că sunt fameni care s-au născut aşa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, şi sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înşişi, pentru împărăţia cerurilor. Cine poate înţelege să înţeleagă.
Fameni care s-au nascut asa,din pantecele mamei lor? -in mod limpede,nu e vorba despre meseria de "eunuc" -ea era dobandita,nici nu e vorba despre barbati castrati(sau ar fi fost folosit termenul pentru ei) -si de altfel,nu cred ca ati auzit despre barbati care sa se nasca castrati,nu? De fapt,in textul asta Isus spune ca homosexualitatea e genetica.
Apoi ni se spune despre "famenii pe care oamenii i-au facut fameni" -si din nou,remarc ca daca era vorba despre castrare,termenul "scopiti" ar fi trebuit folosit,si nu "fameni" -care se refera si la meseria de eunuc.Insa daca termenul famen e interpretat in sensul sau de "barbat homosexual",textul devine din nou coerent -in antichitate,sclavii erau si sclavi...sexuali pentru stapanii lor.Nu aveau drepturi.
Si urmeaza finalul,apoteotic: sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înşişi, pentru împărăţia cerurilor. -din nou,remarc ca daca textul se refera la barbatii castrati,termenul potrivit ar fi fost "scopiti",iar daca se referea la eunuci,isi pierde intelesul -cum anume sa se faca...eunuci,pentru imparatia cerurilor? -imparatia cerurilor e un harem?!
Insa daca folosim sensul originar al cuvantului,rezulta ca Isus se refera la barbati care NU aveau o viata sexuala cu femeile dar ar fi avut relatii sexuale cu barbatii -indiferent care anume dintre intelesurile cuvantului famen il folosim. (eunucii chiar erau homosexuali -fie datorita faptului ca erau castrati inca de copii -iar ca adulti nu aveau alta perspectiva,fie pentru ca erau angajati ca eunuci exclusiv barbati homosexuali)
Se pune intrebarea fireasca: care anume e sensul real al cuvintelor lui Isus? -si tinand seama de contextul lor -intreg discursul incepe cu restringerea/condamnarea relatiilor dintre barbati si femei,si sfarseste cu
proslavirea a...ce? -in opinia Bisericii,cu proslavirea abstinentei sexuale -asa a fost interpretat textul asta de catre ea,dar in opinia mea,e vorba de o interpretare fortata,viciata,care face "abstractie" de sensul real al cuvintelor folosite.Sa nu uitam ca in acea perioada nu exista cuvantul "homosexual"(a aparut dupa 1800),asa ca in mod cert,intr-un manuscris originar al textului,ar fi fost folosite cuvintele de atunci -cele greco-latine.Adica ar fi fost folosit cuvantul "famen"(feminus) Wink
Sus In jos
orcologie
Pedestras
Pedestras
orcologie


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 25
Localizare : in spatele tau
Puncte : 2
Data de inscriere : 12/11/2010

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: deci genial mias dori sa o pot vedea..:D   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Noi 12, 2010 11:41 pm

Soimos a scris:
Iata ce gasim in ziarul Adevarul:

http://www.adevarul.ro/articole/iisus-iubire-homosexuala-cu-iuda.html

Piesa de teatru "Corpus Christi", scrisă de Terrence McNally, unul dintre cei mai apreciaţi dramaturgi americani, înfierează Biserica Anglicană din Australia. Autorul îl prezintă pe Iisus drept un homosexual sedus de Iuda.

Piesa va fi pusă în scenă în luna februarie, la Sydney, în cadrul unei
sărbători a homosexualilor şi lesbienelor. "Un non-sens istoric" şi "deliberat ofensatoare" la adresa creştinilor, astfel o descrie episcopul anglican Robert Forsyth. Deşi recunoaşte că piesa jigneşte credinţa, regizorul australian Leigh Rowney spune că vrea să provoace o dezbatere pe această temă în sânul Bisericii. Terrence McNally a provocat un imens scandal în 1997, când "Corpus Christi" a fost pentru prima oară jucată.

Ameninţări cu moartea



Povestirea modernă despre iubirea homosexuală dintre Iisus şi Iuda a fost iniţial anulată din cauza unor ameninţări cu moartea primite de membrii Manhattan Theatre Club, producătorii piesei.
În cele din urmă, premiera a avut loc, iar în faţa teatrului aproape 2.000 de protestatari furioşi au blamat piesa. La Londra a avut aceeaşi soartă. Un grup de musulmani l-au condamnat la moarte pe Terrence McNally, care la rândul său este homosexual.
De la scandalul din Australia cu Iisus homosexual, sărim în Olanda, unde un deputat intenţionează să realizeze un film în care va prezenta Coranul drept "o carte fascistă", care împinge oamenii să comită "acte oribile". Vineri, în consiliul de miniştri, premierul Jan Peter

Balkenende a amintit "tradiţia de respect şi toleranţă" din Olanda şi a cerut responsabilitate din partea fiecărui cetăţean.

La Amsterdam, câteva persoane au ieşit, sâmbătă, în stradă, iar marele muftiu al Siriei a vorbit despre sângele ce ar putea să curgă.
Caricaturile cu Mahomed, publicate de un ziar danez în 2005, au dus la proteste, în urma cărora au murit peste 100 de oameni în întreaga lume.
Furia islamiştilor nu l-a ocolit nici pe regizorul Theo van Gogh, înjunghiat la Amsterdam în noiembrie 2004. (Nicoleta Zaharia)

La aceasta tema :
http://ldolphin.org/Homo.shtml

Ce parere aveti?
Very Happy
Sus In jos
yo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Localizare : ct
Puncte : 4
Data de inscriere : 27/05/2011

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 2:09 am

e greu sa spui ca era homo atita timp cit apostoli lui erau umpic cam iritati de faptul ca ii dadea cam multa atentie magdalenei si o mai si pupa din cind in cind.
Sa nu mai vorbim de disperare astora de is cercetatori ca nu pre mai gasesc evangheliile care cica s`ar referii la copii pe care ia avut Isus.
Iar de la un homosexual ce poti sa ceri, a regizat si el ceva sa atraga atentia.
Personal consider ca astia de`s pa invers au probleme pshice.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Homosexual? Empty
MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Isus Homosexual? Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 5:21 am

yo a scris:
e greu sa spui ca era homo atita timp cit apostoli lui erau umpic cam iritati de faptul ca ii dadea cam multa atentie magdalenei si o mai si pupa din cind in cind.
Pai unde in Biblie scrie acest lucru?
Poate ca era BI sexual!
Citat :

Sa nu mai vorbim de disperare astora de is cercetatori ca nu pre mai gasesc evangheliile care cica s`ar referii la copii pe care ia avut Isus.
Fii linistit ... ca nimeni nu e disperat din cauza asta.
Disperati trebuie sa fiti doar voi care in loc sa urmati Evanghelia lasata de Isus lui Petru (singura valabila) urmati evangheliile unor adevarati sarlatani ...adica falsi apostoli ... si culmea ignorantei credeti ca acele facaturi mincinoase sunt Evangheliile lui Isus ...desi sunt evangheliile dusmanilor sai!

Citat :

Iar de la un homosexual ce poti sa ceri, a regizat si el ceva sa atraga atentia.
Personal consider ca astia de`s pa invers au probleme pshice.
Tot asa se poate spune despre adulatorii lui Lucifer alias Christos cel care singur se recunoaste ca fiind Stapanul cheilor Mortii si ale Iadului!

Sau crezi ca este normal sa adulezi pe cel care vine sa secere vietile unor bieti copii nevinovati sau a tinerilor?
Sus In jos
 
Isus Homosexual?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Procesul lui Isus
» Este oare Isus "Calea" ?????
» Biserica lui Isus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: