Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus nu a inviat ... Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus nu a inviat ...

In jos 
+3
totyo
Corinna
Soimos
7 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 8:48 pm

...niciodata !

Ia sa vedem ce zice Biblia:

1 Corinteni 15. 15
Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 9:18 pm

Stai asa , ca acolo zice Hristos...ori tu ai tot afirmat ca nu e acelasi lucru cu Iisus Wink
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeLun Mai 24, 2010 9:59 pm

Corinna a scris:
Stai asa , ca acolo zice Hristos...ori tu ai tot afirmat ca nu e acelasi lucru cu Iisus Wink

Ptr ca vad ca esti confuza in ceea ce priveste "conceptia" mea despre Christos incerc sa ti-o expun pe scurt:

"Viata" lui Isus Christos se petrece pe 3 paliere din care 2 sunt pe plan mitologic si unul hai sa zicem pe plan istoric.

In ceruri alaturi de Tatal sau el este personajul revoltat care a vrut sa-l deposedeze pe Tatal sau de putere ...acesta este Lucifer,
Iata un martor care observa evenimentul:

In Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului
!


aici el este Lucifer, steaua stralucitoare a diminetii pe care Tatal sau il pedeseste ptr indrazneala expediindu-l pe pamant in Apocalipsa 12.12

legatura o gasim in Apocalipsa 22.16 unde Isus (Lucifer, steaua,,,) recunoste ca va veni pe pamant ca sa isi faca biserica sa.

Capitolul 2 se refera la viata pamanteasca a li Isus Nazariteanul ptr ca Isus (Yehoshua) nu era Christos nu ptr ca nu ar fi fost uns ...ci pentru ca nu cunostea limba greaca si nimeni nu il numea asa .
In viata reala se continua vocatia sa diabolica, facand minuni cu puterea Diavolului sau comandand legiunile e diavoli dar mai ales incercand sa convinga lumea ca este fiinta cea mai perfecta si cea mai pozitiva ...rol jucat ptr a da greutate planului sau e a infinta o biserica a sa.
Si pentru ca este in conflict cu Tatal sau ...iata ca vedem ca prin Noul Testament razvratitul Isus reueste sa desfinteze Legile din Torah aucand altele noi ...cele din NT si cand zic asta nu ma refer la minciunile lui Saul din Tarsus (Pvel) ci la Predica de pe munte in care gasi
m mereu acest gen de exprimare prin care schimba Legile Tatalui sau:
Legea spune ca ... dar eu va spun voua.

In etapa a trei-a il vedem ajuns in Iad ... adica exact asa cum a spus Isaia, acel martor care descrie evenimentul, dar si cum descrie oan Teologul in Apocalipsa ca dupa inviere el este Stapanul Cheilor Mortii si Stapanul Cheilor Iadului,

Suprapunand cele 3 planuri in care observam ca un leit motiv activitatea sa diabolica ... putem concide ca el este chiar Diavolul.

Deci cand eu vorbesc de omul Isus nu ii adaug cognomenul de Christos caci desi ei sunt unul si acelasi personaj totusi sunt in etape diferite ...tot asa si cu denumirea de Lucifer caci Isus a fost denumit astfel in Biserica Catolica timp de peste 1200 de ani!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 10:20 am

Soimos a scris:
...niciodata !

Ia sa vedem ce zice Biblia:

1 Corinteni 15. 15
Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.

aici, chiar ca ai dat in groapa... sti cine da in groapa, shai?

acum imi dau seama cat de gropar esti.

serios!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 5:15 pm

Ce nu intelegi ?
Nu intelegi ca ... daca mortii nu inviaza ... nici Christos nu a inviat.

Sau Isus nu este om ..ci tufa?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 7:06 pm

e bine si asa, stai linistit!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 1:30 pm

Dar de ce rupi citatele din context?


1 Corinteni 15:12. Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
19. Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viaţa aceasta, suntem mai de plâns decât toţi oamenii.
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 2:14 pm

GaSpAr a scris:
1 Corinteni 15:12. Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
19. Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viaţa aceasta, suntem mai de plâns decât toţi oamenii.
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi

Ideea care este acreditata in aceste versete este ca Isus nu a fost om ca toti oamenii si din aceasta cauza a inviat! Pai, hai sa analizam putin lucrurile si sa vedem care ar fi posibilitatile existente.

1- Putem privi lucrurile ca apartinand unei legende si atunci ajungem la concluzia ca personajul de legenda, Isus, ori a fost vampir ori varcolac de a putut invia.

”Ioan 6

54.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55.Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.”

Se pare ca aceasta ipoteza este sustinuta si de catre Ioan, nu de alta, dar asta l-a cunoscut personal si poate stia ce vorbea...

2- Daca nu este legenda, atunci este realitate, iar realitatea exclude invierea! Daca Isus ar fi inviat cu adevarat, atunci el si-ar fi continuat activitatea de pana atunci, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic!
Dar n-a fost sa fie asa... ci doar sa se povesteasca dupa cateva zeci de ani despre o inviere... Ce om cu mintea intreaga poate acorda credit unora care povestesc o fapta ”miraculoasa” dupa cateva zeci de ani... si nici macar n-a fost povestita de martorii oculari ci de unii care au auzit de la altii ca s-ar fi intamplat asa...
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 6:45 pm

Black velvet a scris:
Ce om cu mintea intreaga poate acorda credit unora care povestesc o fapta ”miraculoasa” dupa cateva zeci de ani... si nici macar n-a fost povestita de martorii oculari ci de unii care au auzit de la altii ca s-ar fi intamplat asa..
pai prima evanghelie a fost scrisa la vreo 20 de ani dupa moartea lui Yeshua, destul de aproape. luand in considerare ca invierea este o minciuna te intreb si eu ceva: ce om cu mintea intreaga isi da viata pentru o minciuna si aici ma refer la apostoli, crestinii timpurii care si-au dat viata pentru credinta in Hristos?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 6:47 pm


Black velvet a scris:
1- Putem privi lucrurile ca apartinand unei legende si atunci ajungem la concluzia ca personajul de legenda, Isus, ori a fost vampir ori varcolac de a putut invia.

”Ioan 6

54.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55.Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.”

Se pare ca aceasta ipoteza este sustinuta si de catre Ioan, nu de alta, dar asta l-a cunoscut personal si poate stia ce vorbea...
sangele aici are cu totul si cu totul alta semnificatie, biblia nu trebuie luata literar, in special NT care este plin de parabole ale lui Yeshua
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 8:10 pm

GaSpAr a scris:
pai prima evanghelie a fost scrisa la vreo 20 de ani dupa moartea lui Yeshua, destul de aproape. luand in considerare ca invierea este o minciuna te intreb si eu ceva: ce om cu mintea intreaga isi da viata pentru o minciuna si aici ma refer la apostoli, crestinii timpurii care si-au dat viata pentru credinta in Hristos?

Sper ca nu te superi daca ma bag si eu in discutie!

Cea mai veche evanghelie canonica din biblie, cea dupa Marcu, este scrisa de autori necunoscuti in jurul anului 70 en.

”Evanghelia după Marcu este a doua Evanghelie canonică, publicată anonim, în manuscrisele antice poartă inscripția «după Marcu». Ea este astfel o scriere pseudonimă.Nu există niciun izvor istoric de încredere care să arate că autorul Evangheliei după Matei s-ar fi numit în mod real Matei, evanghelia sa fiind publicată în mod anonim: Această evanghelie nu susține că ar fi fost scrisă de martori direcți la evenimentele relatate:
„Ele nu pretind că ar fi fost scrise de martori la viața lui Isus, iar istoricii au recunoscut de mult că ele au fost produse de creștini din a doua sau a treia generație, trăind în alte țări decât Isus (și Iuda), vorbind o limbă diferită (greacă în loc de aramaică), trăind în circumstanțe diferite și adresându-se unui public diferit.”
”Ca dată a redactării Evangheliei se acceptă cvasi unanim anul 70 e.c., deși odată cu descoperirea fragmentului 7Q5 (Evanghelia lui Marcu prezentă în „biblioteca” de al Qumran), data acestei Evanghelii a fost și mai este încă discutată.”

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_după_Marcu

Delirantii precum si habotnicii isi dau foarte usor viata pentru o credinta care le promite rasplata pe lumea cealalta!

La care crestini timpurii te referi tu? La cei 12 apostoli ai lui Isus sau la crestinii pedepsiti de Nero?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 8:19 pm

GaSpAr a scris:
sangele aici are cu totul si cu totul alta semnificatie, biblia nu trebuie luata literar, in special NT care este plin de parabole ale lui Yeshua

Daca ar fi avut o alta semnificatie, atunci in biblie s-ar fi facut referire la acea semnificatie! Crestinii interpreteaza fiecare dupa propria imaginatie si asa cum le vine lor bine Laughing

Te intreb si eu: ce religie mai e si asta in care unul zice sa i se bea sangele Laughing si apoi credinciosii, neputand accepta ideea ca ei cred intr-un tamplar evreu care este posibil sa fi fost chiar vampir, incearca s-o dea cotita ca sa se scoata?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 8:26 pm

Apopii a scris:
Delirantii precum si habotnicii isi dau foarte usor viata pentru o credinta care le promite rasplata pe lumea cealalta!
Ha, ha, ha, astia-s cei mai periculosi oameni din lume affraid uita-te la habotnicii aia musulmani care se dau in aer, crezand din toti rarunchii lor ca au sa ajunga direct in bratele lui Allah ala al lor Evil or Very Mad Ei nu s-au gandit ca bratele aluia si nu numai Embarassed e plin de virgine care dupa ce le **** raman tot neprihanite Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 8:38 pm

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
1 Corinteni 15:12. Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
19. Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viaţa aceasta, suntem mai de plâns decât toţi oamenii.
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi

Ideea care este acreditata in aceste versete este ca Isus nu a fost om ca toti oamenii si din aceasta cauza a inviat! Pai, hai sa analizam putin lucrurile si sa vedem care ar fi posibilitatile existente.
Parerea mea este alta.

Si anume ca acest text este o chemare in a crede in Invierea lui Isus ...ca daca Isus nu a inviat, ... ce acoperire "divina" mai are religia noastra ...si cu ce mai putem prosti lumea sa moara SARACI ... in speranta ca vor invia .... bogati...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 9:01 pm

GaSpAr a scris:
pai prima evanghelie a fost scrisa la vreo 20 de ani dupa moartea lui Yeshua, destul de aproape.
Ai dreptate ...de ea pomeneste si Ieronim si este denumita Paleo evanghelia lui Matei ... scrisa in limba aramaica!

Dar din pacate aceasta a fost facuta "disparuta" de actuala "biserica crestina" pentru simplul motiv ca aceasta nu prezenta ideea naturii divine a lui Isus ... deci implicit nici a invierii din morti ...ptr ca aceste "idei nastrusnice" au fost impuse de falsul apostol Pavel la primul conciliu al Apostolilor ...in care acest excroc si sarlatan ...mult mai bine scolit si pregatit decat "ucenicii lui Isus" ... i-a trimis pe acestia sa se joace cu lopatica in curte ...ptr ca trebuia dovedit celor care au ochi sa vada si minte sa inteleaga .... ca viitorul lumii ...nu apartine PROSTILOR!
Citat :

... luand in considerare ca invierea este o minciuna te intreb si eu ceva: ce om cu mintea intreaga isi da viata pentru o minciuna si aici ma refer la apostoli, crestinii timpurii care si-au dat viata pentru credinta in Hristos?
Pai vezi ca ai inteles bine exact esentialul ...si ai pus problema cat se poate de realist!

Raspunsul la aceasta intrebare este foarte simplu ...NICIUNUL!

In primul rand ca acei "apostoli crestini" ... nu au fost crestini in sensul intrebuintat astazi ...ci erau mozaici care acceptau sa urmeze invataturile lui Yeshua!

Tocmai acesta este si motivul ptr care inca din evul mediu timpuriu, li se baga copiilor, fortat in cap de timpuriu doar "boritura religioasa" in loc de cunoastre rationala ...operatie numita si "spalare a creierelor" astfel incat se devina niste roboti lobotomizati aflati in slujba bisericii!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeSam Mai 14, 2011 11:23 am

Soimos a scris:
Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
1 Corinteni 15:12. Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
19. Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viaţa aceasta, suntem mai de plâns decât toţi oamenii.
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi

Ideea care este acreditata in aceste versete este ca Isus nu a fost om ca toti oamenii si din aceasta cauza a inviat! Pai, hai sa analizam putin lucrurile si sa vedem care ar fi posibilitatile existente.
Parerea mea este alta.

Si anume ca acest text este o chemare in a crede in Invierea lui Isus ...ca daca Isus nu a inviat, ... ce acoperire "divina" mai are religia noastra ...si cu ce mai putem prosti lumea sa moara SARACI ... in speranta ca vor invia .... bogati...

Eu nu as zice ca ai alta parere fata de mine, ci doar ca parerea ta o completeaza pe a mea!
Eu am privit lucrurile (in speta acest text) din punct de vedere al miturilor si legendelor anterioare mozaismului si crestinismului, precum si a oamenilor care privesc aceste religii din afara lor. Tu ai analizat indemnul din text tinand cont de modul de gandire al celor ce l-au scris, precum si de teama lor de a nu le dispare religia in absenta credintei. Religia crestina nu se bazeaza decat pe credinta si trucuri bisericesti (vezi, lumina de pasti, icoane plangatoare, vindecari inchipuite, etc.), in absenta acestora, religia crestinilor dispare...

Mitul invierii a fost destul de raspandit la majoritatea popoarelor in perioada antecrestina, deci invierea unui Isus nu este altceva decat un alt mit, preluat si adaptat nevoilor celor ce tocmai puneau bazele unei noi religii dominante - crestinismul!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeSam Mai 14, 2011 1:02 pm

Soimos a scris:
Pai vezi ca ai inteles bine exact esentialul ...si ai pus problema cat se poate de realist!

Raspunsul la aceasta intrebare este foarte simplu ...NICIUNUL!
defapt intrebarea trebuia sa sune asa: ce om ar muri pentru o minciuna, fara ca el sa aiba vreo rasplata materiala si aici ma refer la apostoli? scz dar eram obosit aseara
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitimeSam Mai 14, 2011 6:18 pm

Din fericire (ptr tine) Apostolii au murit (in general) nu ptr credinta lor ... ci ptr interesele lor personale ...si iata un citat din Biblie care iti confirma acest lucru!


Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute

35 şi-l puneau la picioarele apostolilo
r.


Acest citat iti dovedeste insusi rostul bisericii si a credintei !

La asta ce ai de comentat ?... mai ales tinand cont ca Isus isi indeamna prozelitii sa fie saraci ca pasarile cerului ...sau sa nu stranga comori pe pamant!?

Ti se pare ca apostolii urmau "linia lui Isus"?

Daca nu ... pai atunci ce fel de biserica mai e si "biserica crestina"?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Isus nu a inviat ... Empty
MesajSubiect: Re: Isus nu a inviat ...   Isus nu a inviat ... Icon_minitime

Sus In jos
 
Isus nu a inviat ...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sarbatorile de iarna
» Procesul lui Isus
» Isus Homosexual?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: