Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre Adam si Eva si INCEST !

In jos 
+8
stuttgart
Arcangelo
buburuzu
Apopii
Alki
remussatala
Soimos
H1perion
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 5:47 am

Crestinii pentru a nu fi incadrati in categoria religiilor politeiste au cazut in penibil unind mai multi zei intr-unul singur (domnul-zeu, fiu-sau si marele duh)! Nu i-a dus mintea la consecintele care deriva din asta, probabil, s-au gandit ca prostii inghit orice gogoasa care li se serveste pe tava Smile si au avut dreptate, sunt 2 miliarde care inghit. In plus, diviziile de arhangheli, ingeri si sfinti, sunt tot zei... dar lucrul asta nu se poate recunoaste... toate babele cu 4 clase facute la fara frecventa ar intelege ca sunt mai multi zei in crestinism decat in mitologia greaca!


Ultima editare efectuata de catre Apopii in Dum Mar 14, 2010 12:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 7:22 am

E cumplit si cutremurator sa privesti dimensiunea alienarii!

Totusi se poate afirma ca populatia planetei Terra e supusa si condusa in proportie de cca 90 % unui singur zeu sau dumnezeu, desi religiile sunt multe ... si anume de Sfanta Prostie!

Oare realizam noi oamenii ca desi suntem "perla creatiei", adica dotati prin evolutie cu o inteligenta superioara fata de alte vietuitoare si cu posibilitati extraordinare de a o valorifica, suntem totusi in proportia amintita, mai proaste decat aceste vietuitoare pentru ca nici o alta fiinta nu poate fi prostita cu religia asa cum suntem noi prostiti de diversi si nici ametita de sarlatani inconstienti de raul imens pe care-l fac umanitatii tinand lumea in retard mental, in timp ce o masinaria infernala ticaie si sta sa explodeze prin suprapopulare si implicit a secatuirii rezervelor prevestind marea catastrofa care va urma ca si conescinta a prostiei generalizate si atotstapanitoare.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 12:24 pm

Soimos a scris:

Oare realizam noi oamenii ca desi suntem "perla creatiei", adica dotati prin evolutie cu o inteligenta superioara fata de alte vietuitoare si cu posibilitati extraordinare de a o valorifica, suntem totusi in proportia amintita, mai proaste decat aceste vietuitoare pentru ca nici o alta fiinta nu poate fi prostita cu religia asa cum suntem noi prostiti de diversi si nici ametita de sarlatani inconstienti de raul imens pe care-l fac umanitatii tinand lumea in retard mental, in timp ce o masinaria infernala ticaie si sta sa explodeze prin suprapopulare si implicit a secatuirii rezervelor prevestind marea catastrofa care va urma ca si conescinta a prostiei generalizate si atotstapanitoare.

Ma bucur ca ai inteles adevarata dimensiune a problemei sau mai bine zis a tragediei la care asistam!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 8:05 pm

Am inteles asta mai de mult, adica de cand am vazut ca rudele sotiei si vecinii lor sunt atat de inconstienti ca fiecare are de la 7 pana la 15 copii fara sa inteleaga ca in ritmul asta in 2- generatii o sa mance frunze si radacini ca si caprele ...asta pana cand pastorul "cel bun" ii va incolona si ii va duce la abator(ul modern=razboi) ca sa se lupte pentru credinta cu alti idiotii cu alta credinta!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 15, 2010 5:49 am

O sa manance frunze si radacini daca o sa puna osul la treaba si o sa ajute la refacerea naturii! Altfel... de 3 ori pe zi portia de E-uri. Natura dispare vazand cu ochii, oamenii s-au inmultit mai ceva decat iepurii... este logic sa actioneze in viitor un mecanism de autoreglare, de tip razboi sau calamitate naturala de mari proportii.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 9:01 am

Apopii a scris:

. este logic sa actioneze in viitor un mecanism de autoreglare, de tip razboi sau calamitate naturala de mari proportii.
Si uite asa isi vor gasi si ei adevarul cel din profetii ... adica daca cineva iti spune ca in fata la 5 metri este o prapastie si tu te duci direct catre ea fara sa te opresti ... evident ca cazi in ea ...iti rupi gatul ...dar nu conteaza decat faptul ca s-a implinit profetia celui care stie in ce directie te indrepti dar care nu e Dumnezeu pentru ca dumnezeul crestinilor e atat de prost incat nici macar o scriptura pentru analfabeti nu a putut sa debiteze!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 2:27 pm

cand n-o sa mai poti sta pe sezut... sa ma anunti!

ce seamana omul aia culege.... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 7:14 pm

nelu a scris:
cand n-o sa mai poti sta pe sezut... sa ma anunti!

ce seamana omul aia culege.... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.
Ti-am mai spus, dar nu vrei sa intelegi, dumnezeul tau este doar un personaj dintr-o carte de basme numita biblie. Asa-i ca te simti neputincios, atunci cand se revolta taratea in tine si dumnezeul tau nu te ajuta cu nimic? Totusi... un beneficiu vei avea, ti se va intoarce tie ceea ce ai dorit altora! Este corect in felul acesta, n-ai de ce te plange, ce semeni aia culegi Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 7:27 am

nelu a scris:
e.... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.
Noroc ca crestinii nu au Dumnezeu!

sau vrei sa iti repet intrebarea la care nu mi-ai raspuns niciodata...aia ca daca e suficient sa furi scriptura unei religii ca sa il poti fura si pe Dumnezeul acelei religii din cer?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 8:47 am

Soimos a scris:
nelu a scris:
e.... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.
Noroc ca crestinii nu au Dumnezeu!

sau vrei sa iti repet intrebarea la care nu mi-ai raspuns niciodata...aia ca daca e suficient sa furi scriptura unei religii ca sa il poti fura si pe Dumnezeul acelei religii din cer?

eu inteleg, ca tu asta crezi... asta e!

fiecare cu ce-l doare.



Apopii a scris:
nelu a scris:
cand n-o sa mai poti sta pe sezut... sa ma anunti!

ce seamana omul aia culege.... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.
Ti-am mai spus, dar nu vrei sa intelegi, dumnezeul tau este doar un personaj dintr-o carte de basme numita biblie. Asa-i ca te simti neputincios, atunci cand se revolta taratea in tine si dumnezeul tau nu te ajuta cu nimic? Totusi... un beneficiu vei avea, ti se va intoarce tie ceea ce ai dorit altora! Este corect in felul acesta, n-ai de ce te plange, ce semeni aia culegi




vom trai si vom vedea! Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 11:11 am

nelu a scris:


eu inteleg, ca tu asta crezi... asta e!

fiecare cu ce-l doare.


Nu e vorba de ce cred eu ...ca eu sunt necredincios ... ci e vorba de cum functioneaza logica ta.
Daca religia mozaica s-a nascut prin faptul ca Yahwe i s-a revelat lui Moise si pentru ca s-a facut un legamant cu Abraham ... si credinciosii acestei religii urmeaza legile stabilite ... ce rahat de legatura puteti voi crestini avea cu acestia mai ales ca voi calcati in picioare acele legi, legile Torei, cele pe care si Isus a venit sa le implineasca si voi nu numai ca nu le urmati ci le calcati in picioare ba chiar batjocoriti.

Deci nu e vorba de credinta mea ci de faptul ca tot asa cum ati MINTIT cand afirmati ca Biblia e inspirata de Dumnezeu, cand de fapt ea e furata de la poporul care au scris-o, tot asa MINTITI cand vorbiti de un Dumnezeu care nu exista, pentru ca voi nu sunteti legitimati sa credeti ca aveti un Dumnezeu din moment ce acesta nu v-a confirmat faptul ca si-a lasat religia Sa si a trecut la a voastra ...doart pentru ca voi il lasati sa umble la coorve si sa-si abandoneze copii!

In concluzie ...raspunde la intrebari!
Daca furi scriptura unei religii ... poti sa-l furi si pe Dumnezeul din cer al acelei religii?
2 Ce dovada aveti voi crestinii ca Dumnezeu si-a schimbat religia ?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 12:32 pm

"pentru ca voi nu sunteti legitimati sa credeti ca aveti un Dumnezeu din moment ce acesta nu v-a confirmat faptul ca si-a lasat religia Sa si a trecut la a voastra ...doart pentru ca voi il lasati sa umble la coorve si sa-si abandoneze copii!"

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_eek ... no priviti oameni buni!

demn de Beclean, suta la suta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 5:44 pm

Uita-ti te rog amintirile din Beclea si incearca sa intelegi ca bataie de joc la adresa unui Creator al Universului este sa afirmi ca are un fiu facut cu o biata femeie>

Pai asta este un Dumnezeu?

Unu care isi pune mintea cu o biata fecioara profitand ca el este insusi Dumnezeul Atotputernic ....pai cum crezi ca ar fi procedat Dracu in aceasi situatie ?

Chiar iti lipseste discernamantul sa intelegi ca voi nu unui Dumnezeu va rugati ...ca acel Yahwe nici azi nu are copii si daca nu crezi intreaba un rabin ...in timp ce voi va inchinati unui Yahwe fals adica unui sarlatan care va prosteste caci asa lucreaza Diavolul ...cel care a furat scriptura poporului evreu si se impauneaza in mod mincinos cu ea ca sa se prezinte fraierilor ca Dumnezeu!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 6:11 pm

nu vorbesc de-o ridicare in privira celor multi, ca aceasta e pierzare daca vrei sa ma asculti
Dumnezeu a lepadat cei la oameni inaltat, umilinta de-o iubesti afla ca pe drum bun esti.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 6:35 pm

nelu a scris:
umilinta de-o iubesti afla ca pe drum bun esti.
Umilinta este o caracteristica a sclavilor, pardon, a robilor! Pentru cei ce nu pot fi in viata mai mult decat sclavi, umilinta este drumul corect, pentru ceilalti cu mult mai de pret este demnitatea!



Daca Eva a fost facuta din coasta lui Adam, inseamna ca este un fel de clona a sa. Oare cum s-o fi numind sexul intre original si clona sa?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 6:35 pm

nelu a scris:
nu vorbesc de-o ridicare in privira celor multi, ca aceasta e pierzare daca vrei sa ma asculti
Dar cine esti tu ca atunci cand debitezi prostii si rostesti minciuni sa-mi ceri sa te ascult!
Ca sa te ascult mai intai dovedeste-mi ca ai dreptate si ca vorbesti adevaruri ...si atunci mi se pare normal sa te ascult.

Pana cand tu sustii o minciuna a Marii Curve (adica te ghidezi dupa Biblia Romei ...cea scrisa de Ieronim la porunca diavolului numit Constantin) si nu ai niciun argument verificabil pentru a -ti sustine afirmatiile ...mi se pare mult mai normal sa urmezi tu pe cei care pot sa iti dovedeasca tie pe baza de probe si apel la ratiune ca tu urmezi o minciuna ...si ca atare esti pe drumul gresit!

Citat :

Dumnezeu a lepadat cei la oameni inaltat, umilinta de-o iubesti afla ca pe drum bun esti.
Care Dumnezeu? ...Dumnezeul veacului acesta in care voi umblati la biserici si va rugati lui?
Adica Diavolul?
Pai atunci e clar de ce e nevoie de umilinta si supunere !
Dumnezeul care este viu in fiecare din noi iti cere sa iti dezvolti inteligenta si sa actionezi sub imperiul ratiunii ...adica sa ai personalitate proeminenta si sa te impui in fata rautatii si a prostiei ...nu ca diavolul care iti cere sa fi smerit cu ele caci minciuna si prostia sunt singurii Sfinti care troneaza in Biserica ...si evident ca supunerea ta fata de acestea este extrem de necesara bisericii !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 7:03 pm

de acord cu tine, am mai spus-o si cu alte ocazii!

tot ceea ce face religia azi e minciuna si prostie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 7:30 pm

Pai atunci de ce sa ne pese de Dumnezeu si de ce sa fim umili?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 7:51 pm

a fi umil nu este neaparat ceea ce ai zis/ scris mai sus!
Umilinţa nu este o trăsătură de caracter foarte îndrăgită în lumea modernă. Nu este trâmbiţată prin talk-show-uri sau adulată în discursurile absolvenţilor, ori lăudată prin diverse seminarii, ori pusă pe o listă a valorilor esenţiale.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 7:55 pm

nelu a scris:
a fi umil nu este neaparat ceea ce ai zis/ scris mai sus!
Umilinţa nu este o trăsătură de caracter foarte îndrăgită în lumea modernă. Nu este trâmbiţată prin talk-show-uri sau adulată în discursurile absolvenţilor, ori lăudată prin diverse seminarii, ori pusă pe o listă a valorilor esenţiale.
Mai nelule ...iar ma dezamagesti?

Ceea ce este apreciata este MODESTIA !

Umilinta este pentru rame ... sau ma rog ...pentru Oamenii rame!

Te rog nu fa confuzie intre modestie si umilinta!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 8:02 pm

UMÍL, -Ă, umili, -e, adj. 1. Care are o atitudine modestă, de om simplu, fără pretentii; care are o atitudine supusă, ascultătoare, smerită.

MODÉST adj. 1. (Ban.) smirom, (înv.) smerit. (Era un om extrem de ~.) 2. simplu, umil, (înv. și pop.) prost, (înv.) prostatic. (De condiție ~.) 3. v. neînsemnat. 4. v. nepretențios. 5. v. mediocru. 6. sărac, sărăcăcios, simplu. (O nuntă ~.) 7. (fig.) timid. (Un început ~.)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 7:15 am

Ce ar fi sa folosesti termenul exact in functie de intelesul cel mai real.

Adica umil cand e vorba sa te umilesti ...si sa intelegi ca MODESTIA este ceva putin diferit fata de A FI MODEST.

MODESTÍE s.f. Însușirea de a fi modest (1); lipsă de îngâmfare. – Din lat. modestia, fr. modestie, it. modestia.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de RACAI, 30 Sep 2003 | Greșeală de tipar

MODESTÍE s. 1. (înv.) smerenie. (Un om plin de ~.) 2. simplicitate, simplitate, (înv.) prostie, prostime. (~ condiției cuiva.) 3. simplicitate, simplitate, sobrietate. (~ în îmbrăcăminte.)
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

Modestie ≠ aroganță, fudulie, infatuare, înfumurare, îngâmfare, lăudăroșenie, trufie, vanitate
Sursa: Antonime | Trimisă de siveco, 3 Aug 2004 | Greșeală de tipar

modestíe s. f., art. modestía, g.-d. art. modestíei; pl. modestíi
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

MODESTÍE f. Caracter modest; lipsă de îngâmfare. [G.-D. modestiei] /<lat., it. modestia, fr. modestie
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

MODESTÍE s.f. Însușirea de a fi modest; simț, sentiment care ne face să nu exagerăm valoarea ideilor și a acțiunilor noastre. [Gen. -iei. / < fr. modestie, it., lat. modestia].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 12 Jun 2005 | Greșeală de tipar

MODESTÍE s. f. 1. însușirea de a fi modest (1); sfială. 2. simplitate. (< lat., it. modestia, fr. modestie)
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 3:35 pm

1-0 pt. mine... ce tot o imbarligi atat!

macar odata fi onest si recunoaste... meciu inca nu-i gata, poti egala Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 3:56 pm

1 : 0 pe naiba!

Iar nu intelegi nimic!

Una este sa fi modest adica lipsit de ingamfare si alta este sa te umilesti adica sa ai o atitudine supusa si smerita!

Eu daca as intalni un "umilit" din asta zau ca mi-ar veni sa vomit ...nu de alta dar asta nu este o atitudine normala.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 6:23 pm

umil din punct de vedere ala Adevarului, sa ma intelegi bine!

... mai este si umilinta religioasa, cred ca la asta te-ai referit.

2 - 0 Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_lol

vb. ta, cei care ne vor citi vor decide!

nelu a scris:

Umilinţa nu este o trăsătură de caracter foarte îndrăgită în lumea modernă. Nu este trâmbiţată prin talk-show-uri sau adulată în discursurile absolvenţilor, ori lăudată prin diverse seminarii, ori pusă pe o listă a valorilor esenţiale.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 9:27 pm

buburuzu a scris:
umil din punct de vedere ala Adevarului, sa ma intelegi bine!
Cum vine asta !
Adica sa te umilesti in fata teoremei lui Pitagora sau in fata tablei inmultirii?

Citat :

... mai este si umilinta religioasa, cred ca la asta te-ai referit.
Tot ceea ce este legat de umilinta nu este uman !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 22, 2010 5:22 am

buburuzu a scris:
UMÍL, -Ă, umili, -e, adj. 1. Care are o atitudine modestă, de om simplu, fără pretentii; care are o atitudine supusă, ascultătoare, smerită.
Caracteristici numai bune pentru sclavi!

Demnitatea nu este compatibila cu crestinismul. Oile turmei trebuie sa fie umile si supuse pastorilor si cu frica de cainii care pazesc turma!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 22, 2010 8:30 am

Soimos a scris:
buburuzu a scris:
umil din punct de vedere ala Adevarului, sa ma intelegi bine!
Cum vine asta !
Adica sa te umilesti in fata teoremei lui Pitagora sau in fata tablei inmultirii?
Te credeam ceva mai inteligent!
Citat :

... mai este si umilinta religioasa, cred ca la asta te-ai referit.
Tot ceea ce este legat de umilinta nu este uman !

ai dreptate, asta trece de nivelul tau de percepere, pt. ca este din Adevar. E din alta dimensiune, ca si Isus dealtfel. Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 22, 2010 4:28 pm

buburuzu a scris:

ai dreptate, asta trece de nivelul tau de percepere, pt. ca este din Adevar.
Vrei sa spui ca se bazeaza pe matematici?

Hm ...n-as preas crede!
Citat :

E din alta dimensiune, ca si Isus dealtfel.

Te referi la dimeniunea care in care se masoara tot ceea ce a putrezit de mult?
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 27, 2010 7:40 pm

Rog insistent pe toti cei care iau de buna povestea lui Adam si a Evei,sa explice urmatoarele:
Eva,a fost creata din coasta lui Adam -adica avea acelasi cod genetic,aceeasi grupa sanguina,acelasi rh sanguin,si evident aceeasi rasa ca si Adam.Erau practic ca doi gemeni monozigoti,identici doar ca diferiti ca sex.
Cum oare,pornind de la acesti doi oameni cu o zestre genetica identica,au luat nastere 4 grupe sanguine,doua feluri de rh sanguin,si 3 rase principale si doua sub-rase? (totul in mai putin de 6000 de ani,cat sustin creationistii "biblici" ca ar avea pamantul -omenirea,ar avea fireste mai putin)
Si va rog,sa nu aud pomenit pe aici tocmai de catre dumneavoastra,cuvantul "evolutie"!
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 12:16 am

Arcangelo a scris:
Rog insistent pe toti cei care iau de buna povestea lui Adam si a Evei,sa explice urmatoarele:
Eva,a fost creata din coasta lui Adam


Misto postul dar gresesti "oleaka." Adam si Eva...unul a iesit din celalalt...corect dar nu Eva din coasta aluia si ala din ea. Adam este baiatul lui Eva. Ce s-a intimplat...o maimuta foarte simpatica a vazut pe extraterestrii cum au aterizat si s-a dus aproape de curiozitate (ca la gradina zoologica astazi...cum arata alea si ce fac este copie identica cu moaca si purtarea lui Eva...) si probabil si de foame poate capata si ea o banana si a capatat exact ce a cautat: o deaia extraterestra hahahaha. Un extraterestru nesimtit a pus-o capra dar nu a fost viol ci experiment stintific adica aia ne-au imbogatit bagajul genetic. Asta nu explica toate grupele sanguine dar explica primele doua. (Pe urma timpita aia de Eva a fugit in palmieri si Adam s-a luat in gura cu extraterestrii ca acuma putea vorbii ca avea dna-ul aproape complet, si le-a zis ca ii baga in aia a masii daca nu ii aduce pe masa inapoi, Aia l-au dat afara ca oricum asta era si scopul ca doar nu aveau destui bani sa tina Eden Research Facility deschisa pina la venirea lui Isus, nu? (cine nu crede sa se intrebe de ce "dumnezeu a pus un inger sa pazeasca intrarea in gradina fermecata." Ha? Numai la laboratoare exista portari...la gradini dumnezeiesti putea planta niste tamiie si nu mai intra nici dracu acolo...)
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 29, 2010 4:41 am

stuttgart a scris:
Numai la laboratoare exista portari...la gradini dumnezeiesti putea planta niste tamiie si nu mai intra nici dracu acolo...)
Si dracu' biblic fuge de mirosuri urate, numai crestinii trag la ele, ca musca la... ingrasamant... Dracu' real s-a obisnuit cu mirosu' si-l exploateaza in directia luminii, adica sa-si acopere si el pravalia cu sclipici d-ala scumpu Smile 


Adam si Eva este doar o fabula tribala inventata de unul dintr-aia jegosi care nu invatase inca procedeul de inmultire si cum barza nu trecea pe la ei, probabil ii cadea ciocul de putoare, s-a gandit si el ca oamenii se fac din coaste Smile Daca era p'acolo La Fontaine... iesea o fabula a'ntaia!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 01, 2011 12:16 am

Sus In jos
nae
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : targu jiu
Puncte : 2
Data de inscriere : 19/09/2013

Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 19, 2013 4:38 pm

ma copiior eu vrreau doar sa va spun ca este imposibil ca noi sa fi existat datorita lui Adam si a Evei pentru ca daca ei sunt mai mult decat rude in urma incestului apar mutatii genetice grave. deci si prin urmare daca era adevarata povestea cu Adam si Eva atunci noi eram mutanti si aveam mai multe maini sau alte lucruri. dar se vede ca voi sunteti inculti deoarece numai intre rudele de gradul 8 maxim poate avea loc incest. in ad 2-lea rand povestea cu Noe: Noe nu a luat toate animalele din lume ci doar cele din zona lui, potopul avand loc numai in zona unde traia el si nu a refacut populatia. ca altfel cum va explicati on potop si o inundatie globala sa fie o planeta intreaga acoperita cu apaa... tratati problemele stiintific inainte sa va faceti de ras doh Evil or Very Mad 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Adam si Eva si INCEST !   Despre Adam si Eva si INCEST ! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre Adam si Eva si INCEST !
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adam si Eva au fost animale?
» Despre Iad
» Despre Evanghelii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: