Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre Evanghelii Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre Evanghelii Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre Evanghelii Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre Evanghelii

In jos 
+2
Avram
Soimos
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Sept 17, 2009 8:10 am

Din discutia cu un forumist pe tema -a fost evanghelia lui Marcu dictata de Petru?

Citat :

exista,daca nu ai stiut,evangelia lui Petru

Sigur ca exista ...dar nu im Biblie ci ca evanghelie apocrifa !

De fapt aici e marea Problema, si anume faptul ca din ce cauza nu exista in Biblie nicio evanghelie a adevaratilor Apostoli ...Ucenici ai lui Isus .... si gasim doar evangheliile unor falsi apostoli recte cei ai bisericii ?

Citat :
evanghelia dupa Marcu este dictata se Petru,
Eventual in "documentatiile" bisericii care cauta sa isi ascunda murdaria sub pres!

Cine propovaduieste asemenea minciuni, se adreseaza exclusiv celor ignoranti sau celor certati cu documentatia ...altfel ar sti ca Marcus var primar cu Barnabas cel care l-a luat cu el in primele calatorii de misionariat ale lui Pavel (cel certat cu Petru) era cat se poate de clar in tabara lui Pavel si nu a dusmanului sau Petru, chiar si ulterior cand nu l-a mai insotit pe Pavel l-a desemnat in locul sau sa o faca ucenicul sau preferat pe Silas (Silvanus) care l-a insotit si el pe Pavel .... si acest Sivanus este cel care a scris de fapt "Evanghelia lui Marcu"...iata dovada:

12. V-am scris aceste puţine lucruri, prin Silvan, pe care îl socotesc frate credincios, ca să vă îndemn şi să vă mărturisesc că adevăratul har al lui Dumnezeu este acesta, în care staţi.

Gogomania este ca acest text a fost pus in mod mincinos in contul lui Petru, cel care nu a avut niciodata nimic comun cu Silvanus...

Ca si cortina finala iata dovada ca Marcu a fost toata viata un sustinator supus lui Pavel (NU PETRU) si sa vedem ca atunci cand Pavel era intemnitat atat prina oara cat si a doua oara el (Pavel) isi exprima o rugaminte fata de coloseni referitoare la Marcu:

10. Vă îmbrăţişează Aristarh, cel întemniţat împreună cu mine, şi Marcu, vărul lui Barnaba - în privinţa căruia aţi primit porunci; de va veni la voi primiţi-l ,

In concluzie vedem ca cineva care ii era toata viata fidel lui Pavel ...nu avea cum sa scrie o evanghelie a unui duman declarat al lui Pavel!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Sept 17, 2009 11:31 am

Soimos a scris:
Sigur ca exista ...dar nu im Biblie ci ca evanghelie apocrifa !
De fapt aici e marea Problema, si anume faptul ca din ce cauza nu exista in Biblie nicio evanghelie a adevaratilor Apostoli ...Ucenici ai lui Isus .... si gasim doar evangheliile unor falsi apostoli recte cei ai bisericii ?
Ar fi fost tare bine sa mai avem niste marturii in plus si ale celorlalti apostoli .

Ceva SERIOS nu 'inventiile papilor' sau 'rabinilor' cum se vede clar in fragmentele apocrife 'evanghelia si apocalipsa lui Petru'
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeSam Sept 19, 2009 5:00 pm

Ar fi fost bine ...dar nu ptr crestinii apartinatori bisericilor pe care le vedem si azi ...si care se pretind a fi "crestine"!

Caci stiu ei bine de ce le-au interzis!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Oct 01, 2009 5:12 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Sigur ca exista ...dar nu im Biblie ci ca evanghelie apocrifa !
De fapt aici e marea Problema, si anume faptul ca din ce cauza nu exista in Biblie nicio evanghelie a adevaratilor Apostoli ...Ucenici ai lui Isus .... si gasim doar evangheliile unor falsi apostoli recte cei ai bisericii ?
Ar fi fost tare bine sa mai avem niste marturii in plus si ale celorlalti apostoli .

Ceva SERIOS nu 'inventiile papilor' sau 'rabinilor' cum se vede clar in fragmentele apocrife 'evanghelia si apocalipsa lui Petru'
Nu vad de ce te ar deranja Evangheliile rabinilor din moment ce Isus era un rabin si la fel Apostolii sai ?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 7:53 pm

Soimos a scris:
Nu vad de ce te ar deranja Evangheliile rabinilor din moment ce Isus era un rabin si la fel Apostolii sai ?

Pai "deranjul" nu ar fi ca totusi se numesc rabini in contradictie cu faptul ca Yeshua spune :

Voi sa nu va numiti Rabi ! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Mesiah , si voi toti santeti frati. (Mat.23:8)
ci ma refeream la evangheliile apocrife si la continutul lor .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 7:16 am

Pai tocmai acest fapt ar trebui sa te faca pe tine sa arunci Noul Testament la gunoi, si sa accepti ca Isus a propovaduit din Torah, iar acele schimbari aduse de el Tanachului si nu Torei, (ptr ca ti-am explicat si alta data ca si in Tanach si-a bagat dracu coada) trebuie luate direct de la el si nu de la Isus si nu de la niste excroci care ii rastalmacesc invataturile, si in nici un caz noi nu avem ce le cauta si lua de prin biserici si case de adunare (a zeciuielii).

Nu exista Evanghelii Apocrife asa cum nu exista nici alte Vesti Bune apocrife. Aceasta impartire in "apocrife" este rodul sarlatanilor care doresc sa isi impuna minciunile lor diabolice discreditand o "veste buna" !
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 8:52 am

Soimos a scris:
Pai tocmai acest fapt ar trebui sa te faca pe tine sa arunci Noul Testament la gunoi, si sa accepti ca Isus a propovaduit din Torah, iar acele schimbari aduse de el Tanachului si nu Torei, (ptr ca ti-am explicat si alta data ca si in Tanach si-a bagat dracu coada) trebuie luate direct de la el si nu de la Isus si nu de la niste excroci care ii rastalmacesc invataturile, si in nici un caz noi nu avem ce le cauta si lua de prin biserici si case de adunare (a zeciuielii).

Nu exista Evanghelii Apocrife asa cum nu exista nici alte Vesti Bune apocrife. Aceasta impartire in "apocrife" este rodul sarlatanilor care doresc sa isi impuna minciunile lor diabolice discreditand o "veste buna" !

Nu stiu despre ce zeciueli vorbesti sunt in afara acestor practici .
Evangheliile APOCRIFE sunt numite asa pe buna dreptate , daca ai detine intr-o oarecare masura o cunostinta buna despre ce vorbesc scripturile in totalitatea lor ai remarca cu o usurinta de neimaginat aceste apocrife , de fapt niste fake-uri aduse in existenta de niste oameni ce lupta impotriva lui Dumnezeu , iar cei ce lupta impotriva lui Dumnzeu se numesc toti adversari adica urmasi ai lui satan a carui nume exact asta inseamna .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 12:03 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Pai tocmai acest fapt ar trebui sa te faca pe tine sa arunci Noul Testament la gunoi, si sa accepti ca Isus a propovaduit din Torah, iar acele schimbari aduse de el Tanachului si nu Torei, (ptr ca ti-am explicat si alta data ca si in Tanach si-a bagat dracu coada) trebuie luate direct de la el si nu de la Isus si nu de la niste excroci care ii rastalmacesc invataturile, si in nici un caz noi nu avem ce le cauta si lua de prin biserici si case de adunare (a zeciuielii).

Nu exista Evanghelii Apocrife asa cum nu exista nici alte Vesti Bune apocrife. Aceasta impartire in "apocrife" este rodul sarlatanilor care doresc sa isi impuna minciunile lor diabolice discreditand o "veste buna" !

Nu stiu despre ce zeciueli vorbesti sunt in afara acestor practici .
Evangheliile APOCRIFE sunt numite asa pe buna dreptate , daca ai detine intr-o oarecare masura o cunostinta buna despre ce vorbesc scripturile in totalitatea lor ai remarca cu o usurinta de neimaginat aceste apocrife
Nici nu ma indoiesc!
Pai intr-o "colectie" de evanghelii mincinoase scrise la comanda unor sarlatani pentru a folosi unor sarlatani si apoi criminali ...evident ca fata de acestea "apocrifele" ucenicilor lui Isus se deosebesc radical!

Citat :

, de fapt niste fake-uri aduse in existenta de niste oameni ce lupta impotriva lui Dumnezeu , iar cei ce lupta impotriva lui Dumnzeu se numesc toti adversari adica urmasi ai lui satan a carui nume exact asta inseamna .
A lui care Dumnezeu?
Ala cu copii inainte de toti vecii sau ala care nu are nici azi copii ?
Tu nu intelegi faptul ca daca furi scriptura unei religii si o scoti din context ptr a o folosi intr-o religie impusa prin crima de catre un Hitler al antichitatii ... nu poate fi a lui Dumnezeu ...in plus de asta pe Dumnezeu din cer nu-l poti fura oricat ai vrea sau ai copia si traduce scripturile altei religii si a prosti lumea ca ele sunt inspirate de "dumnezeul" tau!

Deci Yahwe cel fara copii, cel care cere respectarea Torei este Dumnezeul Adevarat ... iar Yahwele cu copii, care umbla la femei, si
patroneaza o biserica care a comis cele mai multe si bestiale crime ...(ceea ce nu se poate pune si in carca Dumnezeului religiei mozaice) si care cere din ordinul lui Pavel incalcarea poruncilor lui Yahwe ...numai in slujba lui Dumnezeu nu pot fi.

Cat despre Adevaratii Apostoli care au primit invataturile lui Isus sa spui ca ei sunt anti-Dumnezeu ....zau ca asta este culmea!

Adica evanghelia lui Iacob fratele lui Isus si cea al lui Petru cel care a primit misiunea sa lege si dezlege in numele lui sunt antiDumnezeiesti ? Si "evangheliile" unor sarlatani care nu l-au auzit vazut sau cunoscut pe Isus sunt "sfinte" ptr ca ele sunt Legea Noua a unei biserici inca neintrecute in crime si bicisnicii!

Draga Avrame ...tu chiar nu poti alatura doua cubulete simple cu fragmente de imagini de animale asa cum au copii ...si pe baza lor sa stabilesti imaginea corecta?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Apr 14, 2010 8:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 7:19 pm

Soimos a scris:

Nici nu ma indoiesc!
Pai intr-o "colectie" de evanghelii mincinoase scrise la comanda unor sarlatani pentru a folosi unor criminali ...evident ca "apocrifele" ucenicilor lui Isus se deosebesc radical!

Nu te supara , dar am citit un procent destul de mare de asa zise 'evanghelii' apocrife , nu urmeaza o logica coerenta , si transmit niste mesaje care sunt in totala contradictie cu toata scriptura luata in intregime NT si VT , se vede o clara imaginatie bolnava a unuia certat cu judecata .

Soimos a scris:

A lui care Dumnezeu?
Ala cu copii inainte de toti vecii sau ala care nu are nici azi copii ?
Tu nu intelegi faptul ca daca furi scriptura unei religii si o scoti din context ptr a o folosi in religia impusa prin crima de catre un Hitler al antichitatii ...pe Dumnezeu din cer nu-l poti fura oricat ai vrea !
Nu te supara de unde sustii ca Dumnezeu are copii inainte de toti vecii ? Am mai postat desre aceasta , deci nu sustine teorii fara marturii scripturale , caci scripturile nu zic nicaieri ceea ce tu spui .

Soimos a scris:

Deci Yahwe cel fara copii si care xere respectarea Torei este Dumnezeul Adevarat iar Yahwele cu copii, care umbla la femei, si
patroneaza o biserica care a comis cele mai multe si bestiale crime ...ceea ce nu se poate pune si in carca Dumnezeului religiei mozaice

Da Yahwe cere respectarea Torei , dar el cere si multe altele pe care nu le evidentiezi pentru ca te te-ai contrazice.

Uite o profetie pe care am mai citat-o care anunta venirea lui Mesiah (si nu doar asta)
Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare. (Dan.9:25)
Nu numai ca aceasta profetie vorbeste despre Mesiah dar si indica timpul cand avea sa vina , si ea sa si implinit .
Deci Yahwe porunceste respectarea torei dar spune si faptul ca poporul lui sa asculte de Mesiah cand v-a veni

18. Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
19. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala
Deci eu ascult de Yahwe si de voia lui caci El Yahwe anunta sfarsitul torei cu toate atributele ei , legea jertfelor cu sacrificiile de animale , precum si faptul ca Mesiah va fi starpit adica omorat .

26. Dupa aceste sasezeci si doua de saptamani, Mesiah va fi starpit, si nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni, va nimici cetatea si sfantul Locas , si sfarsitul lui va fi ca printr'un potop; este hotarat ca razboiul va tinea pana la sfarsit si impreuna cu el si pustiirile.
Si faptul ca Mesiah urma sa faca un alt legamant cu poporul lui Dumnezeu timp in care si desfiinteaza Tora adica legea jertfelor si darurile de mancare

27. El va face un legamant trainic cu multi, timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat."


Soimos a scris:
Cat despre Adevaratii Apostoli care au primit invataturile lui Isus sa spui ca ei sunt anti-Dumnezeu ....zau ca asta este culmea!
Adica evanghelia lui Iacob fratele lui Isus si cea al lui Petru cel care a primit misiunea sa lege si dezlege in numele lui sunt antiDumnezeiesti ? Si "evangheliile" unor sarlatani care nu l-au auzit vazut sau cunoscut pe Isus sunt "sfinte" ptr ca ele sunt Legea Noua a unei biserici inca neintrecute in crime si bicisnicii!
Draga Avrame ...tu chiar nu poti alatura doua cubulete simple cu fragmente de imagini de animale asa cum au copii ...si pe baza lor sa stabilesti imaginea corecta?

Te cam lasi batut de vant in toate partile .

Spui , te citez ''Numai VT este bun " si acum sustii apostolii , pe Petru si Iacov ?? pai ce logica urmezi , Odata spui este Isus apoi spui Nu este , hotarestete !!!Sau faci aceste enunturi in lipsa de cunoastere ? La cubuletze sa nu ne mai bagam ca sunt pentru clasele mici , si nu cred ca ne situam pe acolo , adica sper.
Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 7:10 am

Avram a scris:

Nu te supara , dar am citit un procent destul de mare de asa zise 'evanghelii' apocrife , nu urmeaza o logica coerenta , si transmit niste mesaje care sunt in totala contradictie cu toata scriptura luata in intregime NT si VT , se vede o clara imaginatie bolnava a unuia certat cu judecata .
.
Draga Avrame.
Nu toate apocrifele sunt si valoroase, ptr ca nu se stie ce interese sau influente propovaduiau, eu ma refer doar la Evangheliile adevaratilor Apostoli si la faptul ca acestea trebuiau sa constituie NT si nu apocrifele unui dusman al lui Isus aflat in slujba Romei si a clerului evreu asa cum era Pavel.Voi urmatii niste evanghelii anti-Isus deci implicit anti-Dumnezeu.
In plus de asta acele evanghelii nici nu trebuie sa fie pe "linia" pe care o stiti voi cei care urmati evangheliile apostolilor bisericii, caci Isus era anti-biserica iar acele Evanghelii adevarate, dar ptr voi apocrife, trebuiau sa propovaduiasca doar invataturile lui Isus si nimic altceva!


Citat :

Nu te supara de unde sustii ca Dumnezeu are copii inainte de toti vecii ? Am mai postat despre aceasta , deci nu sustine teorii fara marturii scripturale , caci scripturile nu zic nicaieri ceea ce tu spui .
Normal ca din invaturile "Crezului" de la Niceea, adica locul unde s-a pus baza institutiei diabololice numita biserica si unde Cremenalul Costy l-a pus pe hyeronimus sa puna bazele marii minciuni crestine (dar adevarr iudaic caci e cronica poporului lor) numita mincinoasa Biblie.

Pai daca Crezul este o minciuna, si crestinismul este intruparea lui .... de ce nu aruncati naibii aceasta carte mincinoasa care a constituit scuza si pretextul comiterii a milioane de crime?

Citat :

[size=13]Da Yahwe cere respectarea Torei , dar el cere si multe altele pe care nu le evidentiezi pentru ca te te-ai contrazice.
Pentru ca tu nu intelegi ca Yahwe cel care a facut legamant cu poporul lui Abraham nu a lasat nicio prorocire crestinilor tot asa cum nu a lasat nici budistilor sau Spaghetistilor, deci daca ceva din VT ma contrazice, mai intai ma uit, daca nu cumva se contrazice cu un alt verset tot din VT ...si nici atunci nu pun mai mare pret pe VT decat pun pe Ramayana si Mahabharata
Citat :

Uite o profetie pe care am mai citat-o care anunta venirea lui Mesiah (si nu doar asta)

Da ...nu contest asta ...dar Isus nu a fost decat un proroc si nu un Mesiah ...ptr ca singurul mantuitor este chiar Dumnezeu in persoana (Isaia 43 11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine)
si nu cred ca Dumnezeu MINTE ...nu-i asa ?
Asta chiar daca au avut grija stapanii lui Pavel(clerul si ocupantii) sa-l scoata la timp din competitie si sa-i si batjocoreasca invataturile incat sa nu ramana nimic altceva de pe urma lui Isus ... decat o institutie diabolica bazata pe minciuni lansate "in numele lui"!

In schimb, ce sa-i faci, iata ca in loc de un singur Mesiah, astazi in tarile cu societati dezvoltate avem o "societate mesianica" care mantuieste oamenii de necaz aducandu-le paradisul in casa si in jurul lor ... fara sa astepte o alta lume ... ci pe lumea asta.
Doar ca ptr a te bucura de acest paradis de pe lumea aceasta trebuie sa muncesti serios si responsabil

Citat :

Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.
Tocmai aceasta afirmatie ar trebui sa te puna pe ganduri caci acel Mesia nu a mai venit.
Ce ar mai trebui sa te puna pe ganduri si sa te faca sa realizezi greseala in care te afli, este faptul ca te gandesti la un Messiah Crestin asa cum este vazut el azi, intr-o perioada cand Messiah putea fi doar un Messiah asa cum il vedea Torah (caci Biblia inca nu era inventata) si saracu Isus desi se dorea a fi un Messiah dupa legea Torei ...nu a mai ajuns datorita clerului care si-a dat mana cu stapanirea romana si l-au scos pe bietul Isus de pe scena, ba chiar si invataturile lui au fost radical schimbate de coada de topor numita Pavel Sarlatanu.

In concluzie referirile tale la acele prorociri ...inca nu s-au implinit!


Citat :


[size=13]Te cam lasi batut de vant in toate partile .

Spui , te citez ''Numai VT este bun " si acum sustii apostolii , pe Petru si Iacov ?? pai ce logica urmezi , Odata spui este Isus apoi spui Nu este , hotarestete !!!
Se pare ca nu imi intelegi punctul de vedere.
Eu am spus mereu ca VT este penetrat de satana, spun si ca insusi Isus s-a sesizat in privinta aceasta, motiv ptr care a inceput cu facutul ordinii asa cum vedem in "predica de pe munte" unde corecteaza o serie de influente satanisme din VT (pacat ca nu a ajuns sa si termine treaba inceputa) si cand ma refer la Apostolii Petru si Iacov ma refer la INVATATURILE date de Isus sub forma originala si nu la ceea ce vedem azi ca si colectie mincinoase de texte ale unor "apostoli" ai bisericii text mincinos pus intr-un nou context conform intereselor bisericii si numit NT (probabil ca se stia ca va muri curand dupa ce lumea se lumineaza in privinta lui!

Citat :

Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .
Din pacate pentru omenire, biserica a avut ca preocupare primordiala distrugerea textelor vechi care nu erau in acord cu "minciuna oficiala" astfel ca a ne referi la niste evanghelii ale lui Petru ajunse pana azi via nu se stie ce si cum, ca sa le luam ca fiind credibile, dar chiar si daca am avea Evangheliile originale ale Adevaratilor Apostoli si acestea s-ar contrazice, nu rezulta nimic altceva decat ca Isus a avut niste "cap seci" caruia voia sa le transmita invataturile si asta scade si mai mult si asa contestata pozitie a lui Isus ca Mesia si o intareste pe cea de proroc.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Apr 14, 2010 9:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Pavel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Localizare : IERUSALIM
Puncte : 4
Data de inscriere : 11/04/2010

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeLun Apr 12, 2010 3:52 pm

Oameni buni ,cine asculta dobotociile lui domnu Soimos, zau, ca ajunge mai fanatic decit orice om !!!!!!!!!!!El vrea sa arate ce stie !!!!!!!!!in fond nu stie nimic despre D-zeu si despre profetiile sale nici atiti.........nu inteleg ce cauta el la scripturi ,cind el sustine evolutia ,el are un cap mare filozofic si unor oameni ca el nu le sade bine cu invatatura pt ca se cred ca le stiu pe toate ,Esti bine p[latit pt ceea ce faci ????Tu chiar crezi ca poti desfiinta marturia de mii de ani si faptele incontestabile ale stiintei lui D-zeu ???vrei sa spun cine esti ???esti un agent care esti in slujba lui D-zeu.....AL ACESTE-I LUMI... care vrea sa demonstreze oamenilor ,prin spalarea creierului pe care o practici prin propaganda ta.,TE CUNOSC FT BINE ,TIN SA TE ANUNT CA ITI VEI MERITA SOARTA .......SI TOTI ACEI CARE FAC CA TINE ,..........Blestemat este omul care duce pe alt om in ratacire !!!!!!Oamenii normali care au cap si logica, nici macar nu iau in seama LA propaganda ta ,numai cei fara MINTE !!!!ATIOTA PROSTIE NU AM PUTU SA VAD DE CIND MA STIU PE LUME .BABILONIE CURATA !!!!AVETI GRIJA TINERI SI TINERE SA NU VA FURE NIMENI CU FILOZOFIA VEACULUI ACESTUIA !!!!!!!!!iNCREDETI-VA IN d-ZEU CAELA CARE O FACUT CERUL SI PAMINTULSI IN PROMISIUNILE sALE NU IN ASTFEL DE OAMENI ..NUMAI INDIGNAREA M-A FACUT SA SCRIU PE ACEST FORUM .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeLun Apr 12, 2010 6:40 pm

Pavel a scris:
Oameni buni ,cine asculta dobotociile lui domnu Soimos, zau, ca ajunge mai fanatic decit orice om !!!!!!!!!!!

Ai auzit tu draga Pavele vreodata de atei fanatici?
Pai sti de ce nu exista asa ceva?
Pentru ca ateismul nu este o ideologie sau dogma care sa te prosteasca sau suceasca mintile, ea este doar o atitudine bazata pe adevar documentat fata de aceste ideologii.
Citat :

El vrea sa arate ce stie !!!!!!!!!in fond nu stie nimic despre D-zeu si despre profetiile sale nici atiti..
Ma Pavele trezeste-te ...despre Dumnezeu nimeni nu stie NIMIC ...din cauza asta in Dumnezeu doar se crede!

Citat :

.......nu inteleg ce cauta el la scripturi ,cind el sustine evolutia
La scripturi are voie oricine ...chiar si crestinii au avut voie sa le FURE de la evrei !
Citat :

Esti bine p[latit pt ceea ce faci ????
Nu ...cel putin deocamdata nu ...dar poate se va gasi cineva sa o faca!
Daca nu se prezinta nimeni ...ma pocaiesc si dau curs cererilor de a deveni "pastor" -predicator la o biserica de pocaiti dintr-un oras mare (Timisoara)

Citat :

Tu chiar crezi ca poti desfiinta marturia de mii de ani si faptele incontestabile ale stiintei lui D-zeu ???

Stiinta lui Dumnezeu ....ha ha ha ...nu aud bine ? ...pai numai este credinta ci a avansat la stiinta?
Ma bucur ... sa aud asta! ...dar cred ca sti si ce insemna asta ? ...ca s-a terminat cu credinta, cu biserica si cu religia ....si ne vom bucura de Dumnezeu pe baza de formule matematice. fizce si chimice puse in practica sub forme de lucruri folositoare omului.
Citat :

vrei sa spun cine esti ???
Nu cred ca esti capabil decat sa spui prostiile pe care le crezi !
Citat :

,..........Blestemat este omul care duce pe alt om in ratacire !!!!!!
Fac pariu ca te referi la popi!

Citat :

ATIOTA PROSTIE NU AM PUTU SA VAD DE CIND MA STIU PE LUME .BABILONIE CURATA
Daca te-ai uita in oglinda ai vedea de 10 x mai multa!
Citat :

!!!!AVETI GRIJA TINERI SI TINERE SA NU VA FURE NIMENI CU FILOZOFIA VEACULUI ACESTUIA !!!!!!!!!iNCREDETI-VA IN d-ZEU CAELA CARE O FACUT CERUL SI PAMINTULSI IN PROMISIUNILE sALE NU IN ASTFEL DE OAMENI ..NUMAI INDIGNAREA M-A FACUT SA SCRIU PE ACEST FORUM .
Ne bucuram ca ai scris pe acest forum ...caci numai asa putem vedea cu toti ce face religia din om ...si ce valoare spirituala au aceste specimene de credinciosi ...care nici de scris nu stiu corect ...ce sa mai vorbim de ratiune!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Apr 13, 2010 6:00 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:56 am

Pavel a scris:
Blestemat este omul care duce pe alt om in ratacire !!!!!!


Oricum... voi ati batut recordul in istoria lumii in a-i duce pe altii in ratacire! O sa ajunga oamenii sa faca alergie cand o sa auda de voi. Va taiati singuri craca!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Pavel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Localizare : IERUSALIM
Puncte : 4
Data de inscriere : 11/04/2010

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 5:03 pm

Daca nu stii despre ce vb -esti Va taiati singuri craca!
de ce te bagi singur in sama?????????In tot cazul v a veni ziua cind multi vor vedea ca ceea ce noi am facut nu era de obirsie omneasca .crezi ca te poti lupta impotriva lui D-zeu cu succes si impotriva poporului Sau??????te inseli !!!!!!unitatea lor in principiia ajuns sa atinga culmi,la care toti oamneii ar dorii,dar din pricina egoismului nu o pot vedea Apopii!!!!!!!!!!!si in final nic nu stii cu cin stai de vb -aaaa
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 6:32 pm

Pavel a scris:
Daca nu stii despre ce vb -esti Va taiati singuri craca!

Noi, draga Pavele, tocmai ca stim despre ce vorbim si de aceea vorbim asa cum vorbim pentru ca ne bazam pe dovezi sustinute stiintific ... tu care in cuvintele tale te bazezi pe CREDINTA fac ca ceea ce tu rostesti sa fie credinta ta ...dar oare credinta mea este egala cu a ta? ...nu de alta dar eu cred in FliyngSpaghetty Monster?

Citat :

In tot cazul v a veni ziua cind multi vor vedea ca ceea ce noi am facut nu era de obirsie omneasca

asta se vede clar chiar si un istoria crestinismului !
Si anume ca nici Dracu nu a facut mai mult rau oamenilor decat religia crestina!

Citat :

.crezi ca te poti lupta impotriva lui D-zeu cu succes si impotriva poporului Sau??????te inseli !!!!!!
Depinde de ce intelegi tu sub cuvantul Dumnezeu?
De exemplu Isus spune ca Dumnezeu este chiar in noi ...asa ca nu am de ce sa ma lupt impotriva mea.
Sarlatanul Pavel, fara sa stie ce propovaduia Isus... zice ca Dumnezeu este in cer ...dar uita sa ne spuna ce e acela cer si unde se afla el.
Iar bisericile spun ca Dumnezeu este acolo desi Isus spune exact contrariul ...tu pe cine crezi ?
Pe Isus ... sau pe popa/pastor/predicator?

Hai ...vreau sa aud raspunsul!


Citat :

!!si in final nic nu stii cu cin stai de vb -aaaa
Nu te supara dar cine crezi ca esti?
Marele inchizitor Savonarola sau Isus de la pavilionul 7?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 7:03 pm

Pavel a scris:
In tot cazul v a veni ziua cind multi vor vedea ca ceea ce noi am facut nu era de obirsie omneasca .crezi ca te poti lupta impotriva lui D-zeu cu succes si impotriva poporului Sau??????
REGI 4  6

26. Si trecand odata regele lui Israel pe zid, o femeie, plangand, i-a zis: "Ajuta-ma, domnul meu rege!"

27. Si regele i-a zis: "De nu te va ajuta Domnul, cu ce te pot ajuta eu? Au doara eu vin de la arie sau de la teascuri?" Apoi i-a zis regele: "Ce ai?" Iar ea a raspuns:

28. "Iata, femeia aceasta mi-a zis: Da pe fiul tau sa-l mancam astazi, iar pe fiul meu il vom manca maine.

29. Si asa am fiert noi pe fiul meu si l-am mancat; si a doua zi am zis catre ea: Da acum pe fiul tau sa-l mancam. Ea insa a ascuns pe fiul sau".

Pavel a scris:
si in final nic nu stii cu cin stai de vb -aaaa

Crezi ca-mi pasa?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
evolutionista
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 11
Localizare : bigbang
Puncte : 31
Data de inscriere : 12/04/2010

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 7:38 am

daca tu vrei polemica,cu mine nu ti-ai gasit omul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 8:22 am

Si daca tu vrei sa ne bruiezi cu toate tampeniile tale de fost betiv actualmente doar pocait, incapabil de a-si sustine argumentat conceptiile ...sa sti ca nu esti pe forumul care trebuie.

Aici pe acest forum (care este dedicat unei teme) discutam pro si contra religie, dar bazat pe argumente si nu pe silabe sau emoticoane!
Asa ca te rog sa intelegi specificul forumului si sa te integrezi si tu daca vrei, sau sa ne dai pace daca nu crezi ca poti folosi internetul ca sa te documentezi si tu si astfel sa ne aduci dovezi din sfera realului ca noi gresim si tu ai dreptate!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeJoi Iun 09, 2011 6:40 pm

Avram a scris:
Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .[/size]
nu iti dai seama cat adevar ai spus
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 7:23 am

GaSpAr a scris:
Avram a scris:
Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .[/size]
nu iti dai seama cat adevar ai spus
Sa intelegem ca un Adevarat Apopstol debita aiureli si bazaconii ...iar "adevarul" este in gura unor sarlatani aflati in slujba criminalilor care l-au ucis pe Isus, colportatori ai minciuni, care nu l-au auzit sau vazut pe Isus ?

Hai ma ca e total pe langa ... pai ce, "Dumnezeul" Isus a fost beat atunci cand vi l-a lasat ca mostenitor testamentar pe Petru?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 11:20 am

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Avram a scris:
Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .[/size]
nu iti dai seama cat adevar ai spus
Sa intelegem ca un Adevarat Apopstol debita aiureli si bazaconii ...iar "adevarul" este in gura unor sarlatani aflati in slujba criminalilor care l-au ucis pe Isus, colportatori ai minciuni, care nu l-au auzit sau vazut pe Isus ?

Hai ma ca e total pe langa ... pai ce, "Dumnezeul" Isus a fost beat atunci cand vi l-a lasat ca mostenitor testamentar pe Petru?
in caz ca nu ti-ai dat seama, era vorba despre apocrife. Avram ti-a zis ca nu prea stii cum sta treaba cu evangheliile iar eu i-am zis ca are dreptate.


Soimos a scris:
Sa intelegem ca un Adevarat Apopstol debita aiureli si bazaconii
enumera-mi toti apostolii adevarati inafara de Petru si Iacov. Aha, sa iti mai reamintesc ca evanghelia apocrifa care cica este a lui Petru( sincer nu stiu dc a fost numita asa) a fost scrisa la 100 si ceva de ani dupa moartea acestuia, deci prin urmare nu este a lui?




Soimos a scris:
"Dumnezeul" Isus a fost beat atunci cand vi l-a lasat ca mostenitor testamentar pe Petru?
aoleu, da cum ai ajuns tu la concluzia din citatul acela ca doar Petru era mostenitorul testamentar? aaa, deoarece da bine la toata teoria ta Laughing Laughing Iisus la lasat pe Petru, sef peste apostoli, nu singurul apostol, dar oricum degeaba imi bat gura ca tot nu o sa accepti. Ti-am mai zis, imi poti trimite PM in care sa recunosti ca am dreptate si promit ca nu o sa zic la nimeni si nici nu am sa te mai contrazic vreodata Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 1:33 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Avram a scris:
Eu am afirmat ca evangheliile APOCRIFE da , retine apocrife ale lui Petru si altii sau asa zisele apocalipse sunt anapoda si niste aiureli , iar daca tu le vezi cu ochi buni inseamna ca nu cunosti nimic din tot ce este legat de scripturi .[/size]
nu iti dai seama cat adevar ai spus
Sa intelegem ca un Adevarat Apopstol debita aiureli si bazaconii ...iar "adevarul" este in gura unor sarlatani aflati in slujba criminalilor care l-au ucis pe Isus, colportatori ai minciuni, care nu l-au auzit sau vazut pe Isus ?

Hai ma ca e total pe langa ... pai ce, "Dumnezeul" Isus a fost beat atunci cand vi l-a lasat ca mostenitor testamentar pe Petru?
in caz ca nu ti-ai dat seama, era vorba despre apocrife.
Dar de ce o evanghelie a unui Adevarat Apostol este "apocrifa"?
Poate din cauza ca si Invataturile lui Isus sunt tot apocrife ...adica nu convin organizatiei de excroci si criminali numita Biserica crestina?
Citat :

Avram ti-a zis ca nu prea stii cum sta treaba cu evangheliile iar eu i-am zis ca are dreptate.
Avram ca si tine este un sustinator al minciunii.
Pai care "dumnezeu" a hotarat care Evanghelii sunt bune si care sunt rele ...ptr ca "dumnezeul" Isus Christos zice ca singurele Evanghelii sunt doar cele ale ucenicilor sai ... cu un plus ptr Evanghelia lui Petru ...adica cea pe care sarlatanul Pavel o arunca la ghena, ptr ca:
Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă priveşte; Dumnezeu nu caută la faţa omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea.
Pai ce sa adauge Adevaratii Apostoli la evanghelia unui sarlatan ?

Oare este Pavel sarlatan?
Ia sa vedem aici"

Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia.

Cine imi arata un verset din Biblie in care Isus recomanda lui Pavel sa scrie o evanghelie?
Nu de alta dar eu stiam ca mostenirea lui Isus este lasata doar lui Petru:

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat
şi în ceruri
.

Aratati-mi si mie un asemenea verset spus de Isus referitor la persoana lui Pavel?


Soimos a scris:
Citat :
Sa intelegem ca un Adevarat Apopstol debita aiureli si bazaconii
enumera-mi toti apostolii adevarati inafara de Petru si Iacov. Aha, sa iti mai reamintesc ca evanghelia apocrifa care cica este a lui Petru( sincer nu stiu dc a fost numita asa) a fost scrisa la 100 si ceva de ani dupa moartea acestuia, deci prin urmare nu este a lui?
Si atunci la ce se refera Pavel?
Vrei sa zici ca era drogat si delira?
Dar ca sa arunce in derizoriu o evanghelie a unui Apostol al lui Isus ...nu era era in delirium tremens?
Pai atunci de ce urmati evangheliile unuia care a inlocuit prin minciuna o evanghelie a unui Apostol cu elucubratiile delirante din capul lui de drogat?




Soimos a scris:
Citat :
"Dumnezeul" Isus a fost beat atunci cand vi l-a lasat ca mostenitor testamentar pe Petru?
aoleu, da cum ai ajuns tu la concluzia din citatul acela ca doar Petru era mostenitorul testamentar? aaa, deoarece da bine la toata teoria ta Laughing Laughing Iisus la lasat pe Petru, sef peste apostoli, nu singurul apostol, dar oricum degeaba imi bat gura ca tot nu o sa accepti. Ti-am mai zis, imi poti trimite PM in care sa recunosti ca am dreptate si promit ca nu o sa zic la nimeni si nici nu am sa te mai contrazic vreodata Wink
[/quote]
Ma tu chiar esti lipsit de logica?
Pai arata-mi tu unde Isus ne recomanda sa aruncam kcatele de evanghelii ale adevaratilor Apostoli si sa le inlocuim cu cele ale excrocului Pavel care si-a permis cu de la sine "putere", ca un sarlatan ce este, sa trimita in derizoriu Evanghelia lui Petru ca sa o recomande pe a sa in locul aceleia?
Iar de cei ce sunt ei mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă priveşte; Dumnezeu nu caută la faţa omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur
.

Arata-mi un verset al lui Isus care sa sustina acest lucru ...si nu o mai da dupa gard ca fuga de raspuns este cea mai buna dovada ca esti un sustinator al Minciunii si Sarlataniei!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 2:18 pm

Soimos a scris:
Dar de ce o evanghelie a unui Adevarat Apostol este "apocrifa"?
nu ca tu esti mai rau ca aia micii. evanghelia ''lui Petru'' care este apocrifa si o gasesti pe internet( care apropo vorbeste de invierea lui Iisus) a fost scrisa la jumatatea secolului 2, cand deja primul canon al celor 4 evanghelii canonice urma sa fie facut. eu daca scriu o carte si o numesc evanghelia lui Petru inseamna ca este a lui?




Soimos a scris:
Poate din cauza ca si Invataturile lui Isus sunt tot apocrife ...adica nu convin organizatiei de excroci si criminali numita Biserica crestina?
apocrifele au fost scrise mult mai tarziu decat cele canonice, prin secolul 2, cand deja gnosticismul( crestinism amestecat cu ocultism) se extindea. majoritatea apocrifelor( scrise nu de apostolii lui Iisus) nu au o logica si majoritatea depind de cele canonice, in schimb ce evangheliile canonice nu depind de cele apocrife.



Soimos a scris:
Avram ca si tine este un sustinator al minciunii
Avram era unul care te cam batea( la figurat) in toate mesajele, deoarece cunostea mult mai bine scripturile decat tine. sa selectezi cateva citate si sa-ti faci o teorie nu este decat ignoranta si asta faci tu mereu




Soimos a scris:
Pai care "dumnezeu" a hotarat care Evanghelii sunt bune si care sunt rele
era si normal si o poate confirma oricine, ca evangheliile scrise imediat dupa moartea lui Iisus( 30-50 ani) sa fie canonizate.




Soimos a scris:
ptr ca "dumnezeul" Isus Christos zice ca singurele Evanghelii sunt doar cele ale ucenicilor sai ... cu un plus ptr Evanghelia lui Petru
pai asta si sunt cele canonice





Soimos a scris:
Oare este Pavel sarlatan?
Ia sa vedem aici"

Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia
''Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia(vestea buna pe cale orala) pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur''




Soimos a scris:
Nu de alta dar eu stiam ca mostenirea lui Isus este lasata doar lui Petru:

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat
şi în ceruri
.
uite si citeste tot articolul si fa-ti o parere.

http://mihaisarbu.wordpress.com/2010/04/29/tu-esti-petru-si-pe-aceasta-piatra-matei-1618/

vezi ce mai zic si cei care stiu. PS: pot paria 100 milioane de euro ca nu o sa bagi in seama ipoteza? Very Happy





Soimos a scris:
Si atunci la ce se refera Pavel?
Vrei sa zici ca era drogat si delira?
Dar ca sa arunce in derizoriu o evanghelie a unui Apostol al lui Isus ...nu era era in delirium tremens?
Pai atunci de ce urmati evangheliile unuia care a inlocuit prin minciuna o evanghelie a unui Apostol cu elucubratiile delirante din capul lui de drogat?
pfffff, evanghelie=veste buna. dc crezi ca Pavel se refera la evanghelie cum este cunoscuta ea astazi, adica scrisa? pe vrema apostolilor evanghelia( vestea buna) se transmitea pe cale orala iar ucenicii lor scriau ce auzeau. dc nu vrei sa intelegi treburile astea? pot sa raspund eu: deoarece ramai fara argumente care iti sprijina teoria




Soimos a scris:
Ma tu chiar esti lipsit de logica?
oricine din afara forumului poate observa ca tu esti cel fara logica Wink




Soimos a scris:
Pai arata-mi tu unde Isus ne recomanda sa aruncam kcatele de evanghelii ale adevaratilor Apostoli si sa le inlocuim cu cele ale excrocului Pavel care si-a permis cu de la sine "putere", ca un sarlatan ce este, sa trimita in derizoriu Evanghelia lui Petru ca sa o recomande pe a sa in locul aceleia?
app care sunt evangheliile apostolilor? zi-le pe toate caci vad ca pomenesti de ele, dar nu dai nume.





Soimos a scris:
Arata-mi un verset al lui Isus care sa sustina acest lucru ...si nu o mai da dupa gard ca fuga de raspuns este cea mai buna dovada ca esti un sustinator al Minciunii si Sarlataniei!
ia fii atent ce zice Iisus ''12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteţi să le purtaţi.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti'' deci vezi? el nu le-a spus inca tot in timp ce era pe pamant. Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 3:41 pm

GaSpAr a scris:
eu daca scriu o carte si o numesc evanghelia lui Petru inseamna ca este a lui?

Tu pricepi doar cand vrei tu sa pricepi si doar ceea ce-ti convine tie!

Toate evangheliile sunt apocrife in acest mod Laughing Laughing Laughing Deoarece toate au fost scrise de niste necunoscuti care doar au spus ca sunt dupa Marcu, Matei, Luca si Ioan Laughing Laughing Laughing

Tu ii crezi pe acei necunoscuti care au scris acele evanghelii? Daca-i crezi, de ce ii crezi, doar asa ca sa fii in ton cu pacaleala pe care v-o administreaza biserica?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitimeVin Iun 10, 2011 3:52 pm

Apopii a scris:
Tu pricepi doar cand vrei tu sa pricepi si doar ceea ce-ti convine tie!
hotu striga hotiii Very Happy



Apopii a scris:
Toate evangheliile sunt apocrife in acest mod Laughing Laughing Laughing Deoarece toate au fost scrise de niste necunoscuti care doar au spus ca sunt dupa Marcu, Matei, Luca si Ioan Laughing Laughing Laughing
evangheliile apocrife sunt evangheliile necanonizate. ele nu sunt apocrife doarece nu au fost scrise apostoli, asta ai inteles tu.




Apopii a scris:
Tu ii crezi pe acei necunoscuti care au scris acele evanghelii? Daca-i crezi, de ce ii crezi, doar asa ca sa fii in ton cu pacaleala pe care v-o administreaza biserica?
aveti ce aveti cu biserica. voi credeti ca numai biserica vorbeste despre biblie, religie, Iisus etc. ei afla ca sunt si oameni de stiinta care se ocupa cu astfel de treburi, care demonstreaza pas cu pas crestinismul( nu cel de azi, ci cel din primul secol)

PS: acum astept sa schimbe Soimos subiectul si sa duca discutia pe alta pista
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre Evanghelii Empty
MesajSubiect: Re: Despre Evanghelii   Despre Evanghelii Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre Evanghelii
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Despre Evanghelii
» Despre Iad
» Despre profet

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: File din istoria crestinismului-
Mergi direct la: