Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Empty
MesajSubiect: Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus   Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 11:20 am

AICI .... Inca se lucreaza!

[color]"Casa Domnului" nu este o cadire de piatra
..ci in noi insine ...si asta ne invata insusi Isus!

Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?

Iata cum Dumnezeu locuieste in noi si in tot ceea ce este viu, iar
corpul nostru este doar invelisul si suportul material care "adaposteste si sustine " finta noastra spirituala ... asezata pe mai multe planuri ...cel mai imortant dintre ele fiind sufletul (in limbaj popular Duh) ...pe care il putem numi pe buna dreptate asa cum o fac religiosii ... "Duhul Sfant"!


Deci cladirile de piatra si templele diferitelor religii, nu sunt nici Case ale Domnului si nici locuinta Domnului si asta inca de pe vremea israelitilor din Vechiul Testament conform profetului
Isaia 66 1-3
Aşa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi şi ce loc de odihnă pentru Mine?"

Cuvintele din citatul mai sus mentionat sunt adresate deopotriva tuturor Templelor, in care pe Altare (si chiar bisericile crestine exact asa ceva au) ...se sacrficau in ritualuri sangeroase si sacrificii pline de cruzime niste animale nevinovate ...cu scopul de a-L Imbuna pe Dumnezeu !
DESPRE BISERICA:


La inceput poporul evreu nu avea preoti, acestia au aparut in iudaism doar dupa sclavia in Egipt unde au preluat obiceiul hainele si culoarea preotilor egipteni si le-au adus si in religia lor adica Ierarhizarea templelor, O carte in care sunt consemnate ceremoniile si sarbatorile preotilor, Un anumit port in functie de ierarhie, si reguli cu obligatii de indeplinit post abstinenta sexuala, indicatii privind igiena personala etc dar si cate ceva despre inzestarea materiala a unui templu ...
Asta au vazut evreii in Egipt ...asta au adus cu ei acasa!






Invataturile lui Isus nu au nicio legatura cu crestinismul ...si se pot urma si in afara oricarei religiii sau a credintei pentru ca ele reprezinta multe valori universale ramase valabile si pana astazi!

De ex. Deistii cei care cred intr-un Creator ...dar nu neaparat Dumnezeu pot gasi in citatul de mai jos un reper

Cel care doreste sa se apropie de Dumnezeu ...se retrage in camaruta lui intima si isi asculta si cerceteaza inima (Matei 6,6)
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus   Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 12:45 pm

Soimos a scris:
[color=darkred]AICI .... Inca se lucreaza!

[color]"Casa Domnului" nu este o cadire de piatra
..ci in noi insine ...si asta ne invata insusi Isus!

Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?
[color=black]
asta invata Pavel mai academicule
Sus In jos
 
Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Biserica lui Isus
» Icoana - arta sau obiect de cult?
» Adevarata fata a fetelor bisericesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: