Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica lui Isus Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica lui Isus Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica lui Isus Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica lui Isus Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica lui Isus Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica lui Isus Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica lui Isus

In jos 
+10
totyo
Alin Soimosi
Apopii
Corinna
Gliphy
H1perion
livius
buburuzu
remussatala
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeSam Iul 05, 2008 2:40 pm

Caci tot asa cum Isus este cap bisericii!!!!...zice popa dand cu cadelnita ...
Nimic nu este mai fals !

Isus ... era un iudeu din parinti iudei, (fapt care nu poate fi pe placul bisericii crestine) nu putea avea nimic in comun cu biserica ptr simplul fapt ca Iudeii merg la sinagoga si nu la biserica ...deci cu atat mai putin putea sa fie cap bisericii!


Bisericile nu au nimic comun cu Isus ci doar cu o minciuna pusa de Pavel (Saul din Tarsus) in contul lui Isus, ca si solutie ultima de distrugere a invataturilor adevaratului Isus ...invataturi care se raspandeau cu repeziciune in randul evreilor ...chiar daca Invatatorul a fost eliminat de pe "scena"!

Astfel acest Pavel, fals apostol si cetatean roman de origine iudaica se afla in permanent conflict cu adevaratul Apostol al lui Isus ...si anume Petru ...adica cel pe care Isus a promis ca ni-l lasa ca intemeietor al bisericii sale ...adica o Secta a religiei iudaice a Nazariteanului ... !
Ati retinut bine ...nu e vorba de Biserica infintata si impusa de Constantin ...ci de o SECTA a religiei mozaice !

revenind la nume ... Isus este numele acelui om ... si Cristos este doar un titlu de onoare in limba greaca care inseamna "unsul" !

Numele Isus Christos inseamna Isus este Unsul !


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 16, 2011 9:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 5:45 pm

Aşa o fi numai că nu logica stabileşte asta ci forţa îmreună cu propaganda.
Eu mă uit aşa şi văd ce sloganuri oligofrenice sunt în propaganda electorală de acum din 2008! Tare mă tem că nu am evoluat deloc!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeDum Noi 09, 2008 6:23 pm

Un adevar se impune intotdeauna singur!

"Adevarul" impus cu forta ...nu e adevar ci minciuna botezata
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 9:44 am

Soimos a scris:
Caci Isus este cap bisericii!!!!
Fals!

Isus ... un iudeu din parinti iudei, Fapt care nu poate fi pe placul bisericii crestine) nu putea avea nimic in comun cu biserica ptr simplul fapt ca Iudeii merg la sinagoga si cu atat mai putin putea sa fie cap bisericii!


Bisericile nu au nimic comun cu Isus ci doar cu Christos si asta nu e acelasi lucru din cauza ca Isus este ppersoana ... si Cristos doar un titlu de onoare in limba greaca care inseamna "unsul" !
Numele inseamna Isus este Unsul !

sinagoga

Isus o fregventa mereu.. nimic nou.

Biserica(nu cladirea) a aparut dupa invierea Lui.
---------
crezi Biblia?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 6:22 pm

Invierea cui?
... sute de ani dupa "invierea" lui Isus ... adica inclusiv toti evanghelistii au fost de religie Iudaica ...si doar Secta crestina a acestei religii ... deci nici un "protocrestin"...asa cum se numesc crestinii inaintea Edictului de la Milano ... nu a fost de religie crestina ci de religie iudaica!
Ce numim noi crestinism ..e doar opera lui Constantin care a modificat radical si interzis adevaratul crestinism original ramas de la Isus prin urmasii lui.

Ce este de crezut in Biblie ...faptul ca este "Tanachul" evreilor tradus modificat si furat de la acestia ca sa ii slujeasca religiei inventate de Constantin.

Ai auzit tu vreodata ca Isus sa recomande cuiva Biblia sau sa citeze din ea?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 6:38 pm

nu

dar Duhul care a venit in locul Sau, spune asta!
--------
apropo de inviere

a existat sau nu?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeMar Dec 16, 2008 5:54 pm

Pai nu te-ai intrebat oare de ce nu o recomanda nimanui... desi e cica scrisa de Talal sau?

Despre ce duhuri vorbesti ? ...alea care lasa gravide fetele mari ...sau alea cu care vorbesc spiritisti?

Invieri exista zilnic ... astazi exista personal medical calificat ...care deseori pot resurscita la viata oameni care deja au murit !
Si nici ce spune Biblia nu poate fi important pentru ca Biblia este scriptura unor oameni si nu cuvantul lui Dumnezeu ...asa ca ce parere au despre Duh acei primitivi ...e cu totul lipsit de importanta azi cand credinta a fost inlocuita de stinta!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeMier Dec 17, 2008 7:54 pm

mai "desteptule"

io vb. de aia care au murit de ceva(1, 2, 100... ani!

iar despre "duhuri"... vezi ca am vb. la singular

vad ca esti "tare in gura".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 1:19 pm

Ce fel de biserici ale lui Isus sunt bisericile crestine ... chiar si cea ortodoxa, tinand cont de faptul ca lacomia dupa bani a preotilor contravin afirmatiei lui Isus din

Matei 7. 24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.

proverb cu atat mai valabil cu cat Isus cere in primul rand preotilor, dar si altor fanatici religiosi ... ca doar ei ne sunt exemplu de urmat ...sa traiasca in saracie crunta:



25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Ian 16, 2011 9:58 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 5:41 pm

Bisericile crestine au fost niste institutii pentru tinerea maselor sub control.

Mai ales prin Taina Spovedaniei se putea obtine foarte multe informatii despre ce gandesc oamenii.

Biserica crestina, mai ales cea ortodoxa e foarte implicata in armata. Exista o gramada de preoti militari cu grad in armata. Eu cand am fost la recrutare in armata s-a pus problema religiei acolo si s-a discutat foarte mult despre asta acolo. Tin minte ca erau foarte interesati si analizau problema religiozitatii in detaliu cu fiecare dintre noi in parte. Era tin minte cineva acolo care se declara indiferent fata de biserica si icoane si tin minte ca a stat aia sa il interogheze o jumatate de ora ca sa vada cum si de ce. Te intreba si daca familia ta e religioasa nu doar daca tu esti religios si vroiau sa scoata totul de la tine.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeDum Mai 03, 2009 8:01 pm

indoctrinare..cauta sa indoctrineze cat mai multi oameni sa-i faca de partea lor ..am avut si eu multe certuri cu prieteni care sunt credinciosi ...chiar era sa ma iau la bataie cu un prieten din cauza asta.. pt ca eu nu cred ,si el crede....vroia sa ma faca sa cred..dar nu a reusit
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 8:27 am

Era si normal!
Credinciosii sunt niste prefacuti care doar mimeaza bunatatea, toleranta si iubirea ...in fond ei sunt niste VANDUTI ... care si-au vandut corpul mintea si inima unui zeu necunoscut care se lauda ca e "Stapanul cheilor Iadului" !!!

Vrei sa iti spun cine poate fi acest "stapan" al IADULUI???
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 8:42 am

JessuS Christ alias Lucifer
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 8:43 am

H1perion a scris:
indoctrinare..cauta sa indoctrineze cat mai multi oameni sa-i faca de partea lor ..am avut si eu multe certuri cu prieteni care sunt credinciosi ...chiar era sa ma iau la bataie cu un prieten din cauza asta.. pt ca eu nu cred ,si el crede....vroia sa ma faca sa cred..dar nu a reusit
Eu nu cred că azi se mai pune problema îndoctrinării aşa cum se putea pune odată cândva pe vremuri.

Biserica din ziua de azi, oferă mai mult o imagine socială şi încearcă să te convingă să crezi că tu te poţi mândri cu ea.

Creştinii devin foarte fristraţi când le critici religia pentru că le jicneşti acea imagine socială în care ei au investit timp, energie şi bătăi de cap. Nimănui nu îi place să se simtă fraierit şi să îi fie insultată munca.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 6:07 pm

va rog sa face-ti un topic in care sa scrieti:
1. cum ar fi lumea "creata" de voi?
2. care ar fi rostul vostru intr-o astfel de lume?

samd...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 6:26 pm

Uite ...te-am facut moderator ...si te las pe tine sa le faci!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 7:19 pm

nelu a scris:
va rog sa face-ti un topic in care sa scrieti:
1. cum ar fi lumea "creata" de voi?
2. care ar fi rostul vostru intr-o astfel de lume?

samd...
Lume creată în ce sens?
Creată ca specie sau ca ordine socială?

Dacă e vorba de ordine socială păi să şti că eu am multe de spus. Dar dacă ar fi să inventez eu specii de fiinţe imparicopitate care să respire sulf şi să se hrănească cu bolovani, sau care cine mai ştie cum să se poată deplasa propulsându-se trăgând băşini. E mai greu.
Very Happy
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:17 pm

nelu a scris:
va rog sa face-ti un topic in care sa scrieti:
1. cum ar fi lumea "creata" de voi?
2. care ar fi rostul vostru intr-o astfel de lume?

samd...

Daca as crea o lume, as incerca sa sterg din capul oamenilor vrajilelile, aberatia, si astea, ce strica lumea astazi ... lumea creata ar fi simpla, oameni simpli, tehnologie avansata, probabil fara zei, fara divinitati la care lumea sa se inchine, fara sfarsit, fara rai sau iad. Rostul ... nu stiu, cred ca ar fi bunatatea, asa ar da roada, si teama de Dumnezeu.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 1:11 pm

As relua putin subiectul initial al acestui topic...Uite cum vad eu lucrurile din informatiile pe care le-am asimilat : Iisus a fost un revolutionar spiritual, un OM care a venit cu o viziune noua asupra religiei si divinitatii, dar care din pacate a fost interpretat gresit imediat dupa moartea lui nu doar de catre evrei si romani, ci chiar de catre proprii lui apostoli, avizi de putere, care au pus bazele Bisericii (sa nu uitam ca Iisus nici macar nu era fan al institutiilor religioase) din motive pur personale : dorinta de putere, satisfactia orgoliului personal etc.
Uite, afirmatia "Eu sunt Calea", chiar nu cred ca se referea ca "trebuie sa-l accepti pe Iisus ca salvator si vei scapa de Iad", asa cum afirma crestinii, ci la faptul ca....in el insusi se gasea calea SA, asa cum se afla in FIECARE din noi raspunsurile si solutiile eliberatoare!
Asa cum spunea si Soimos, divinitatea se afla in tot , nu trebuie s-o cautam intr-un templu si nici macar intr-o persoana pe care s-o ridicam la rangul de salvator.
Va invit sa cititi un articol scris de mine pe tema tendintei umane de a se agata de idoli :
http://awakeninginspirals.blogspot.com/2010/03/idolatria-o-fundatura-din-drumul-spre.html
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 4:51 am

Corinna a scris:
Iisus a fost un revolutionar spiritual, un OM care a venit cu o viziune noua asupra religiei si divinitatii, dar care din pacate a fost interpretat gresit imediat dupa moartea lui nu doar de catre evrei si romani, ci chiar de catre proprii lui apostoli, avizi de putere, care au pus bazele Bisericii (sa nu uitam ca Iisus nici macar nu era fan al institutiilor religioase) din motive pur personale : dorinta de putere, satisfactia orgoliului personal etc.
Despre Isus nu exista nicio informatie care sa provina din alte surse din afara bibliei! Deci s-ar putea ca Isus sa fie doar o legenda sau daca a existat in realitate acel Isus, nu avem de unde sa stim ce a vrut sau ce a spus decat din spusele celor apropiati lui.... nu a stat nimeni cu reportofonul langa el! In plus, se pare ca toti care au facut referire la el, au "pus in gura sa" cuvintele care le conveneau lor, deci...
Citat :
Asa cum spunea si Soimos, divinitatea se afla in tot , nu trebuie s-o cautam intr-un templu si nici macar intr-o persoana pe care s-o ridicam la rangul de salvator.
Divinitatea nu se afla in nimic! Deoarece divinitatea este tot o inventie a religiei, singura menire a acestui concept este acela de manipulare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 6:54 am

Apopii a scris:

Divinitatea nu se afla in nimic! Deoarece divinitatea este tot o inventie a religiei, singura menire a acestui concept este acela de manipulare!

Asta in functie de ceea ce intelege fiecare prin divinitate.

Daca intelegi prin divinitate acel Dumnezeu al religiilor ...evident ca acela nu exista, dar daca intelegi prin divinitate "viata" si ca tot ceea ce este viu contine "divinitate" adica viata ... atunci poti intelege ca intr-un Univers in care totul are la baza energie, divinitatea inseamna tocmai acea forma superioara de energie care face ca materia (adica tot energie) sa traiasca.
Pentru mine aceasta forma de energie superioara numita "viata" este divinitatea.
In timp ce Dumnezeu pentru mine este un om ideal evoluat la un alt nivel, poate un viitor stra-stra-stranepot de-al nostru, care va trai si se va forma intr-o societate mult mai dezvoltata si avansata, in progresul stiintelor, al metodelor de educatie care vor crea omenii cu adevarat spirituali cu alte capacitati (de ex viata mai lunga si imbunatatire radicala a capacitatii intelectuale prin folosirea mult mai eficienta a capacitatii creierului) vor avea alte deschideri decat noi cei de azi.

Si ptr a afirma asa ceva nu trebuie sa fi vre-un proroc, ci trebuie sa vezi dar mai ales sa intelegi realitatea in care traim acum si sa-i intelegi tendintele si sensul.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 8:47 am

http://www.everystudent.ro/a/istoric.html

Si da, la acel concept de divinitate ma refeream, cum explica Soimos....
O chestie ma nedumereste: daca amandoi , Apopii si Soimos, afirmati ca nu putem avea incredere in ceea ce scrie in Biblie deoarece cuvintele de acolo sunt distorsionate si multe parti au ca scop propaganda religioasa (chestie cu care sunt de acord de altfel) , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 12:00 pm

Soimos a scris:

Asta in functie de ceea ce intelege fiecare prin divinitate.
DIVINITÁTE s.f. 1. Ființă socotită de cei mistici drept creatoare și cârmuitoare a lumii; Dumnezeu, zeu. 2. Esență, natură divină. [Cf. lat. divinitas, fr. divinité].

Cam asta inteleg majoritatea celor care ne citesc! Unii pot sa rastalmaceasca ceea ce spunem noi si sa inteleaga tot ceea ce vor ei, din acest motiv incerc sa clarific de fiecare data unele notiuni si concepte.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 12:35 pm

Corinna a scris:
http://www.everystudent.ro/a/istoric.html

Cornelius Tacitus (55-120 d.Cr.) a fost considerat cel mai mare istoric al Romei antice. El a scris că Nero „i-a pedepsit pe creştini, care erau urâţi pentru enormităţile lor, prin torturile cele mai violente. Christus [Cristos], fondatorul acestui nume, a fost condamnat la moarte de către Pilat din Pont, procurator al Iudeii în timpul domniei împăratului Tiberiu. Dar această superstiţie vătămătoare, înăbuşită pentru o vreme, a izbucnit din nou, nu numai în Iudeea, unde şi-a avut originea, ci şi în Roma”

"Consequently, to get rid of the report, Nero fastened the guilt and inflicted the most exquisite tortures on a class hated for their abominations, called Christians by the populace. Christus, from whom the name had its origin, suffered the extreme penalty during the reign of Tiberius at the hands of one of our procurators, Pontius Pilatus, and a most mischievous superstition, thus checked for the moment, again broke out not only in Judaea, the first source of the evil, but even in Rome, where all things hideous and shameful from every part of the world find their centre and become popular. Accordingly, an arrest was first made of all who pleaded guilty; then, upon their information, an immense multitude was convicted, not so much of the crime of firing the city, as of hatred against mankind."
Citat :

O chestie ma nedumereste: daca amandoi , Apopii si Soimos, afirmati ca nu putem avea incredere in ceea ce scrie in Biblie deoarece cuvintele de acolo sunt distorsionate si multe parti au ca scop propaganda religioasa (chestie cu care sunt de acord de altfel) , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?

Biblia si crestinismul pot fi analizate atat din interior cat si din exterior! Si un film SF poate fi analizat in acelasi mod, chiar daca actiunea si personajele sale sunt fictive!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 4:56 pm

Corinna a scris:
... , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?

Eu argumentez cu citate din Biblie pentru singurul motiv ca ma adresez unor persoane pentru care Cunoasterea Rationala nu are nicio valoare pentru ca valorile lor sunt construite pe Credinta ... asa ca argumentele din sfera rationalului nu sunt bine primite de cei care nu pun pret pe nimic altceva decat pe "Cuvantul Domnului" ... iata de ce eu postez mai mult cu citate din Biblie ...in timp ce prietenul Apopii se bazeaza mai mult pe argumente sustinute stintific.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Biserica lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus Icon_minitime

Sus In jos
 
Biserica lui Isus
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus
» Biserica catolica
» Mersul la Biserica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: