Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     isterie in masa

    In jos 
    +2
    buburuzu
    Soimos
    6 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
    AutorMesaj
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 11:52 am

    corneliugi a scris:
    ,dirigintele de santier echipa de lucratori,macarale...


    Aveti ravna in voi dar FARA PRICEPERE .
    Romani 10:2-3
    2. Le marturisesc , ca ei au ravna pentru Dumnezeu , dar fara pricepere .
    3. pentruca, intrucat n-au cunoscut neprihanirea, pe care o da Dumnezeu, au cautat sa-si puna inainte o neprihanire a lor insisi, si nu s-au supus astfel neprihanirii, pe care o da Dumnezeu.
    _ _ _ _ _ _ _

    Pentruca prin El au fost facute toate lucrurile cari sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El. (Col.1:16)

    Deci ce a urmat dupa Yeshua ca si creatie a fost facut PRIN EL , SAU CU AJUTORUL LUI .

    so...acolo unde scrie Dumnezeu a facut , a facut intradevar dar IMPREUNA CU EL - deci NU NUMAI DUMNEZEU SINGUR A FACUT .
    Iar Yeshua NU E DUMNEZEU conform Ioan 17:3 :

    3. Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu.

    Deci 'triunghiule' NU DUMNEZEU SINGUR A FACUT CI CU AJUTORUL LUI , YESHUA .

    IATA :

    27. Cand a intocmit Yahve cerurile, eu eram de fata; cand a tras o zare pe fata adancului,
    28. cand a pironit norii sus, si cand au tasnit cu putere izvoarele adancului,
    29. cand a pus un hotar marii, ca apele sa nu treaca peste porunca Lui, cand a pus temeliile pamantului,
    30. EU ERAM MESTERUL LUI, la lucru langa el, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neancetat inaintea Lui,
    31. jucand pe rotocolul pamantului Sau, si gasindu-mi placerea in fiii oamenilor.
    A avut MESTER sau nu ?
    FATARNICULE , Mormant varuit plin cu oasele mortilor pe care i-ati omorati VOI cu religia SATANEI , amagindu-i , cu DUMNEZEUL VOSTRU TRINITAR si cu invataturile Satanei - va veti primi partea cu varf si indesat , veti gusta din vinul maniei lui Dumnezeu
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 4:56 pm

    Citat :
    Deci ce a urmat dupa Yeshua ca si creatie a fost facut PRIN EL , SAU CU AJUTORUL LUI .
    Partea asta ...vrei sa mi o explici mai pe larg,te rog.Restul am priceput(exceptand micile rautati)
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 6:30 pm

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Deci ce a urmat dupa Yeshua ca si creatie a fost facut PRIN EL , SAU CU AJUTORUL LUI .
    Partea asta ...vrei sa mi o explici mai pe larg,te rog.Restul am priceput(exceptand micile rautati)


    Daca restul ai inteles e oK.
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 8:20 pm

    Citat :
    Daca restul ai inteles e oK
    Nu ti face iluzii,am vrut sa ti spun ca ti am inteles punctul de vedere.O sa mai am ceva intrebari,daca se poate.Deocamdata astept raspuns la intrebarea pusa
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Iul 26, 2009 12:36 pm

    No,avram baiete,pe unde mi umbli.Ai de gand sa mi mai raspunzi? or ba.Chiar asa de grea o fo intrebarea?. Nu ma dezamagi ma "fisior".
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 9:32 am

    avraaaamm,you can run,but you can't hide,boy...or you can?,chickeeeeeen! pale
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 1:25 pm

    corneliugi a scris:
    astept raspuns la intrebarea pusa

    Hai sa nu intram in alte subiecte , fiecare la vremea lui.
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 3:22 pm

    Citat :
    Hai sa nu intram in alte subiecte , fiecare la vremea lui
    Aia i invatat o de la mine...
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 3:30 pm

    Citat :
    Iar Yeshua NU E DUMNEZEU conform Ioan 17:3 :
    Daca Isus nu este DUMNEZEU,atunci spune tu,ce este(asta ca sa ramanem tot la subiect),multumit?
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 4:58 pm

    "Daca Isus nu este DUMNEZEU,atunci spune tu,ce este" , cornel cum poate deveniii ceva nascut dintr-o virgina DUMNEZEU?! .. explica tu asta.. tu chiar crezi ca jessus este trimisul lui Iahwe!? .. te inseli ..ca sa devina dumnezeu jessus a lasato gravida pe propria mama , s-a maritat cu propria MAMA! ca sa devina mai "puternic" ca dumnezeul a tot puternic , dar nu a reusit ..el a fost trimis in iad pe vecie si acolo o sa-i fie locul pana la sfarsitul timpului..Dumnezeu este unu singur , si acela este Dumnezeul adevarat ..
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 5:47 am

    exista iad? Shocked
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 6:06 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Iar Yeshua NU E DUMNEZEU conform Ioan 17:3 :
    Daca Isus nu este DUMNEZEU,atunci spune tu,ce este(asta ca sa ramanem tot la subiect),multumit?

    Acelasi verset iti explica , priveste cum se descrie el pe sine insusi in Ioan 17:3

    3. Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Yeshua Mesiah (Isus Hristos), pe care L-ai trimes Tu


    Ultima editare efectuata de catre Avram in Mar Iul 28, 2009 6:09 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 6:08 am

    H1perion a scris:
    "Daca Isus nu este DUMNEZEU,atunci spune tu,ce este" , cornel cum poate deveniii ceva nascut dintr-o virgina DUMNEZEU?! .. explica tu asta.. tu chiar crezi ca jessus este trimisul lui Iahwe!? .. te inseli ..ca sa devina dumnezeu jessus a lasato gravida pe propria mama , s-a maritat cu propria MAMA! ca sa devina mai "puternic" ca dumnezeul a tot puternic , dar nu a reusit ..el a fost trimis in iad pe vecie si acolo o sa-i fie locul pana la sfarsitul timpului..Dumnezeu este unu singur , si acela este Dumnezeul adevarat ..

    Este clar ca "Isus" nu e Dumnezeu dar a spune ca a vrut sa fie peste Dumnezeu e cam mult , din nici un verset nu rezulta ca el este sau a zis ca e egal cu Dumnezeu

    El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n'a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, (Filip.2:6)
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 6:15 am

    nelu a scris:
    exista iad? Shocked

    Cu siguranta exista .

    Dar depinde ce intelegi prin Iad Evil or Very Mad
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 9:34 am

    Citat :
    Acelasi verset iti explica , priveste cum se descrie el pe sine insusi in Ioan 17:3

    3. Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Yeshua Mesiah (Isus Hristos), pe care L-ai trimes Tu
    OK...buuuun,si zici ca nu i Dumnezeu,da?,ATUNCI,CE ESTE?.Sau,nu prea stii ce vorbesti?.Hai "trage o concluzie"ori iti este teama ca o sa se vada cine i tare la cerbice,ca slujitor al slovei sau al Duhului nu esti oricum,tu esti pe langa slova si nici de Duhul nu esti calauzit.Arata mi pe unde esti.
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 9:53 am

    Citat :
    El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n'a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,
    Ia auzi mai ionel ce spune avram...iar n ai gandit cu capsorul tau,ar fi timpul ca la cei 15 anisori ai tai sa inveti sa ti l folosesti.
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 9:59 am

    corneliugi a scris:
    OK...buuuun,si zici ca nu i Dumnezeu,da?,ATUNCI,CE ESTE?.Sau,nu prea stii ce vorbesti?.Hai "trage o concluzie"ori iti este teama ca o sa se vada cine i tare la cerbice,ca slujitor al slovei sau al Duhului nu esti oricum,tu esti pe langa slova si nici de Duhul nu esti calauzit.Arata mi pe unde esti.

    Pai nu te supara cand ai spus ca erau 3 acolo si eu te-am rugat sa ne prezinti cum crezi si ai `Ocolit` problema .


    Hai sa iti reproduc a n-a oara ce scrie la Ioan 17:3

    3. Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Yeshua Mesiah, pe care L-ai trimes Tu.

    Poate acum daca am ingrosat `chestiunea` se va vedea
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 10:02 am

    "exista iad?" evident ca exista.. iadul este chiar pe lumea aceasta in care traim... nici in iad nu o sa vezi ce vezi pe lumea asta .. cat HAOS poate produce o religie , un OM ! ..
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 10:18 am

    Citat :
    Hai sa iti reproduc a n-a oara ce scrie la Ioan 17:3

    Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Yeshua Mesiah, pe care L-ai trimes Tu.

    Poate acum daca am ingrosat `chestiunea` se va vedea
    BUN,si tu crezi ca versul din Filipeni 2:6 nu i si pt.tine ori este doar pt ionel;asa doar pt. al cita altora...
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 10:21 am

    Citat :
    Pai nu te supara cand ai spus ca erau 3 acolo si eu te-am rugat sa ne prezinti cum crezi si ai `Ocolit` problema .
    O avrame,avrame ,ce ti mai place tie sa te pitesti,n am vrut sa ascund nimic...mai pune mi odata intrebarea sa vedem ce" putem face".
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 7:24 pm

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Hai sa iti reproduc a n-a oara ce scrie la Ioan 17:3

    Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Yeshua Mesiah, pe care L-ai trimes Tu.

    Poate acum daca am ingrosat `chestiunea` se va vedea
    BUN,si tu crezi ca versul din Filipeni 2:6 nu i si pt.tine ori este doar pt ionel;asa doar pt. al cita altora...

    Mai iar batem campii !

    Ti-am raspuns la intrebare prin acel verset .
    ADICAAAAA
    Yeshua este MESIAH(Talmacit sau mai bine zis premeditat sa fie scris prost`Christos` dupa crestinatate ) !!! CLAR AU BA ? Ca doar asa scrie acol` .
    Iar din Filipeni 2:6 rezulta - citez : " n-a socotit ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu " Deci el nu se socotea 'deopotriva cu Dumnezeu' pentru ca nu era Dumnezeu.
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 8:02 pm

    Citat :
    Deci el nu se socotea 'deopotriva cu Dumnezeu' pentru ca nu era Dumnezeu
    A gresit Toma aici?IOAN 20:28, IOAN 1:1 vrei sa ti arat cine i Cuvantul?,iar versuri sunt mai multe.Daca nu vrei sa primesti ce spun scripturile,spune mi tu,CE ESTE ISUS?,de ce fugi de raspuns?
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 5:31 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Deci el nu se socotea 'deopotriva cu Dumnezeu' pentru ca nu era Dumnezeu
    A gresit Toma aici?IOAN 20:28, IOAN 1:1 vrei sa ti arat cine i Cuvantul?,iar versuri sunt mai multe.Daca nu vrei sa primesti ce spun scripturile,spune mi tu,CE ESTE ISUS?,de ce fugi de raspuns?

    E grea gramatica asta , si lasa Ioan 1:1 ca nu de asta vorbeam - analizeaza ce scrie aici dupa vom discuta si de altele , ca daca tu imi dai un citat , eu iti dau altul si asa ne afundam fara sa dezbatem cum trebuie fiecare verset , dupa importanta lui.

    Daca se spune de El , de 'Isus' :
    "Nu se socotea deopotriva cu Dumnezeu "
    Analizeaza gramatical aceasta propozitie , si puneti intrebari simple sa vezi ca ai sa intelegi .
    1.
    I:Cine nu se socotea `deopotriva cu Dumnezeu`?
    R: 'Isus'
    2.
    I:Cu cine "nu se socotea deopotriva"?
    R:"Cu Dumnezeu"
    Si atunci EL 'Isus' nu se socotea "deopotriva cu Dumnezeu" oare de ce ? pentru ca NU ERA Dumnezeu .(doar tiam mai aratat si in Ioan 17:3) , deoarece nu se socotea egalul lui Dumnezeu - DECI NU ERA DUMNEZEU - mi se pare ca tu nu vrei sa primesti cuvintele lui Dumnezeu
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 2:40 pm

    Citat :
    Si atunci EL 'Isus' nu se socotea "deopotriva cu Dumnezeu" oare de ce ? pentru ca NU ERA Dumnezeu .(doar tiam mai aratat si in Ioan 17:3) , deoarece nu se socotea egalul lui Dumnezeu - DECI NU ERA DUMNEZEU - mi se pare ca tu nu vrei sa primesti cuvintele lui Dumnezeu[/size]
    [/quote]Bun,bun,hai ca ne vom mai intoarce aici insa ...ai de gand sa mi spui odata ce este?
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 30, 2009 4:47 am

    Avram a scris:

    [Mai iar batem campii !

    Ti-am raspuns la intrebare prin acel verset .
    ADICAAAAA
    Yeshua este MESIAH(Talmacit sau mai bine zis premeditat sa fie scris prost`Christos` dupa crestinatate ) !!! CLAR AU BA ?

    Mda , am ajuns sa ma citez cheers (puii mei)
    Dar neintelegand nici pana acum , cu toate ca ti-am postat de 3 ori citatul am sa iti mai dau unul caici asa se cuvine , minim 2 .
    Ioan 4:24-26

    24. Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar."
    25. "Stiu", i-a zis femeia, "ca are sa vina Mesia, (caruia I se zise Hristos["religionistii"]); cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."

    26. Yeshua (Isus) i-a zis: "Eu, cel care vorbesc cu tine, sunt Acela."
    Si inca una Matei 16:20
    20. Atunci a poruncit ucenicilor Sai sa nu spuna nimanui ca El este Mesiah (Hristosul).

    Deci este - MESIAH (Talmacit=Unsul Lui Yahwe)
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 31, 2009 9:51 pm

    Citat :
    Deci este - MESIAH (Talmacit=Unsul Lui Yahwe
    O,boy...si... ce rasa este El (ca sa i spunem asa) ca vad ca altfel nu pricepi(o fi om ,o fi inger,serafim)CEEEEEEE I ,MA OMULE!!!!!!!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeSam Aug 01, 2009 10:01 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Deci este - MESIAH (Talmacit=Unsul Lui Yahwe
    O,boy...si... ce rasa este El (ca sa i spunem asa) ca vad ca altfel nu pricepi(o fi om ,o fi inger,serafim)CEEEEEEE I ,MA OMULE!!!!!!!
    Nu inteleg de ce intelegi atat de greu?
    Messiah este intotdeauna un om! ... dar nu oricare ci unul care este UNS ...pentru noi cei de azi ....unu uns probabil cu ulei de plaja cu factor de protectie foarte inalt!
    Titlul este preluat din T A N A C H (nu Biblie) .... iar la vechii evrei era Regele (vezi INRI) ulterior si marele preot!
    Aberatia care se intelege azi prin acest cuvant a aparut dupa ce "parintii bisericii" adica cei care au furat scripturile mozaice ...au inceput sa scoata din context idei si sensuri ca sa le inlocuiasca cu sensuri noi care sa sustina Noua Sarlatanie bazata pe Cuvantul Minciuna (ca doar nu credeti ca Yahwe a dat schimbat intelesul scripturii mozaice ca sa dea un nou inteles "scripturii crestine" ?) si astfel in ziua de azi Messia este doar cu numele hoitul atarnat in cruce ..(cel care nu e capabil de nimic) ...iar sarcina de "mantuitor" al oamenilor aflati in nevoi, a preluat-o societatea dezvoltata ...cea care vine in intimpinarea nevoilor oamenilor cu solutii conform stintei si servicii prestate de profesionisti ...de fapt asta e motivul pentru care omul aflat in disperare suna la 112 si nu umbla a proasta cu un hoit atarnat pe cruce ...caci se stie clar ca asta nu ajuta la nimic ...altceva decat la sarlatanii!


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Aug 02, 2009 7:15 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 5:34 am

    mda.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:10 am

    ba chiar jessus i-a cerut lui iuda sa-l vanda , ca sa devina regele iudeilor ..
    (spune clar in evanghelia dupa iuda)
    si dupa aceea jessus ii cere lui iuda sa se omoare ca ajunge intr-un loc in care putini ii spun pe nume , acolo unde nici un ochi de inger nu l-a vazut .
    o sa postez chestiile aste
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:20 am

    H1perion a scris:
    ba chiar jessus i-a cerut lui iuda sa-l vanda , ca sa devina regele iudeilor ..
    (spune clar in evanghelia dupa iuda)
    si dupa aceea jessus ii cere lui iuda sa se omoare ca ajunge intr-un loc in care putini ii spun pe nume , acolo unde nici un ochi de inger nu l-a vazut .
    o sa postez chestiile aste
    Nici nu trebuia sa gasesti asta in Evanghelia lui Iuda ca sa iti dai seama ca asa este?
    De ex Isus-Christos cel care stia ce se va intampla si cand canta cocosul ba chiar si cand va fi vandut ... a lasat ca lucrurile sa se desfasoare fara sa intervina pentru ce el stia ca fiind nemuritor nu avea ce sa i se intample ... deci Christos (adica Lucifer) juca doar o piesa de teatru de prost gust ca sa ii pacaleasca pe bietii oamenii si sa isi atinga niste scopuri perverse !
    Deci oricum ai intoarce povestea ....tot PUTE!
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:37 am

    corect soimos Smile ..el a vrut sa devina cum scrie pe toate crucile INRI , adica Issus Nazariteanul Regele Iudeilor .. pur si simplu si-au batut joc de oameni ..si doar Iuda stia bine ce avea de gand , si de unde provine
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 8:57 pm

    Soimos

    si de unde sti ca acest Isus Cristos este nemuritor?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 9:04 pm

    Din dialectica vietii!

    Tu nu ai vazut pana acum in viata ca dracu e muuult mai viu si mai activ ca dumnezeul crestin ?

    Cred ca intelegi ca personajele numite Dracu ca si Dumnezeu sunt doar personaje virtuale ... care traiesc in fiecare dintre noi ...si actioneaza prin noi ...in functie de actiunile noastre constiente ...acolo unde este asa ceva ...sau inconstiente ...ca la turma de oi!
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 7:40 pm

    Citat :
    Cred ca intelegi ca personajele numite Dracu ca si Dumnezeu sunt doar personaje virtuale ... care traiesc in fiecare dintre noi ...si actioneaza prin noi ...
    Asta de unde ai invatat o?,la scoala de partid?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    isterie in masa - Pagina 7 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 7 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    isterie in masa
    Sus 
    Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Istoria crestinismului

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
    Mergi direct la: