Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     isterie in masa

    In jos 
    +2
    buburuzu
    Soimos
    6 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
    AutorMesaj
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 1:52 pm

    Citat :
    Dar totusi mai priviti si aici :
    Numele Ieshua (Jehoshua sau Isus cum il numiti voi) ce inseamna ? exact contrariul a ceea ce spuneti adica : IAHWEH este MANTUITOR . simplu ca Buna ziua!
    Este adevarat ce spui tu insa asta i doar jumatate de adevar,uite si cateva versuri:Luca 2:11,Tit 2:13Faptele apostolilor 5:31.Eu sunt constient ca de la Iahweh vin toate si spunand ca Isus(Ieshua daca vrei asa)este mantuitor nu este o greseala.In Faptele ap .5:31arata foarte clar acest lucru. Nu este totul al lui Dumnezeu?,nu face el ce vrea cu ce este a Lui? Nu poate el sa L faca Mantuitor pe fiul?Ce spui Avram,sau crezi si tu ca si soimos ca textul din fapte nu este vrednic de crezare?Am sa o mai spun inca odata ca sa auda toti(precum Petru altadata):"Pe acest Isus,Dumnezeu L a inaltat cu puterea Lui,si L a facut Domn si Mantuitor Asa sta scris,eu doar cred si asta nu ma pune sub incidenta versului din Apocalipsa 22:19,18 insa adevarul spus pe jumatate este o minciuna intreaga si asta te poate incadra in versul 19
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 2:19 pm

    cornel , tu tot nu intelegi ca yahwe nu are nici un FIU ! nici in ziua de azi Neutral cum poti sa spui ca jessus este fiul lu dumnezeu (yahwe) cand yahwe nu are nici un FIU !
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 2:43 pm

    Citat :
    Cred ca nu intelegi bine ceea ce scrie la Geneza 1:27
    Atunci spune mi tu,sunt deschis sa ascult .Pe cine a mai facut Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui in asa fel incat sa poata spune:"Sa facem om dupa chipul Nostru (atentie este cu majuscula acolo)Ai dreptate "trinitate" nu este cuvant din Biblie insa este realitate din Biblie
    Citat :
    Cu cine vorbea Dumnezeu in citatul de mai sus ? ca nu reise ca ar mai fi fost doar 2.
    Atunci spune mi tu numarul ,cati au fost?
    Citat :
    Dupa ce un arhitect (Dumnezeu) a intocmit un proiect cui crezi ca da sa execute acel plan ? si cu cine vorbeste El ? cu un Diriginte de santier si cu echipa care va executa lucrarea , doar nu crezi ca Dumnezeu a fost Singur in Univers cand a fost creeat omul ?
    Nu am spus eu asta,dumnezeu nu a fost singurul,insa nu avut nevoie de "un diriginte de santier"(da mi tu un vers in care sa se spuna ca Dumnezeu a avut "o echipa"),asta i ridicol,Dumnezeu a facut totul Geneza 1:31 si nu a fost nimeni care sa l ajute pentru ca nu avea nevoie de ajutor
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 2:47 pm

    H1perion a scris:
    .. daca da cum poti crede ca jessus este dumnezeu , si religia pretinde ca este dumnezeul adevarat ...

    Faptul ca ``Christos`` nu este Dumnezeu este foarte clar...citeste te rog putin mai sus ca am descris foarte clar de ce nu este ``Christos`` Dumnezeu (ca religia 'predinde' normal ca si ea este in puterea Luceafarului ba mai mult este unealta lui Principala in frunte cu cei `drepti credinciosi` si cei `universali`).


    Si daca cineva ar avea o dovada scripturala ca s-ar afla undeva vreun verset undeva despre Trinitate sa o etleze aici , ca si noi abia asteptam affraid

    Denumirea de 'Crestin' este o prostie , Crestin e cel ce urmeaza Dumnezeului 'Trinitar' adica Dumnezeului veacului acesta (si mai spune lumea ca nu exista numai un Dumnezeu , cum ? cand ei se inchina la 3) , o inventie a religiei Diavolului continuatoarea religiei Babilonului deoarece aproape tot ce este legat de de Religie este sub bagheta lui `magica`

    Ca sa fiu mai explicit

    • Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la MESIA, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare. (Dan.9:25)
    • El, cel dintai, a gasit pe fratele sau Simon, si i-a zis: "Noi am gasit pe MESIA " . (Ioan.1:41)
    • "Stiu", i-a zis femeia, "ca are sa vina MESIA ; cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile." (Ioan.4:25)

    Christos =(inseamna)= UNSUL
    Corect MESIAH = Unsul lui Iah

    Isus =(inseamna)= Cel care vindeca
    Corect Jeshua(Jehosua) = Iahweh este Mintuitorul

    Dar a fi 'crestin' nu e gresit doar datorita unui cuvant care totusi este definitoriu cred eu , ci datorita ritualurilor si practicilor totalmente pagane .

    Mai precizez inca o data Cine este Dumnezeul Adevarat , prin chiar cuvintele Lui Mesiah Jeshua ('Isus') din Cartea lui Ioan cap 17:3

    ''Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu '' .

    si ca sa aduc 2 marturii ca una nu e suficienta : 2 Corinteni 13:1
    ''Vin la voi pentru a treia oara. "ORICE VORBA sa fie sprijinita pe marturia a DOI sauTREI Martori." ''

    Deci mai citim si la Ioan 20:17

    "Nu ma tinea", i-a zis Isus; "caci inca nu M'am suit la Tatal Meu . Ci, du-te la fratii Mei, si spune-le ca Ma sui la TATAL MEU si TATAL VOSTRU, la DUMNEZEUL MEU si DUMNEZEUL VOSTRU ." (Ioan.20:17)

    So... Tatal nostru din ceruri si Dumnezeul nostru din ceruri este si Tatal lui 'Isus' si Dumnezeul lui "Isus" - Ca sa fiu si mai explicit "Isus" are un Tata si un Dumnezeu exact ca si Noi - - Cat de clar a spus lucrurile pacat de cei ce au ochi si nu vad .
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 2:54 pm

    Citat :
    H1perion a scris:
    cornel , tu tot nu intelegi ca yahwe nu are nici un FIU ! nici in ziua de azi Neutral cum poti sa spui ca jessus este fiul lu dumnezeu (yahwe) cand yahwe nu are nici un FIU !
    Ce spui tu acolo mai, hiper-ion-el ia spune mi tu mie,de cate ori ai citit scripturile de esti asa de sigur pe afirmatia ta?Dar hai sa ti raspund Isaia 9:6 uite ca are,Matei 3:16,17 si uite din nou.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 3:15 pm

    si soimos ti-a spus de 100 de ori ca yahwe nu are nici UN FIU si nici in ziua de azi nu are ! jessus nu spune nicaeri ca este fiul lui dumnezeu , jessus nu recomanda nimanui biblia cornel Wink in caz ca nu stiai, religia ta pretinde ca jessus este fiul lui dumnezeu , adica yahwe , cum sa fie fiul lui dumnezeu cand yahwe este dumnezeul religiei mozaice .. tu crezi ca yahwe si-ar trimite un fiu ca el sa aiva mai tarziu propria religie (crestina) si pe urma sa fie o bataie intre iei 2 ? care e religia adev? tu nu vezi ca al tau jessus s-a nascut dintro virgina si sa nascut tine bine minte IUDEU!..si ca sa maritat cu propria mama pentru a fii tata si fiu in acelasi timp Wink pentru a fii DUMNEZEU tu nu intelegi ? tu nu intelegi ca yahwe spune sa nu crezi in religia crestina , ca satana s-a coborat la noi (jessus) .. tu crezi ca daca era sa fie fiul lui dumnezeu , mai spunea yahwe atatea Wink nu cred , nai pic de logica cornel .. tot indoctrinat esti indoctrinat ramai
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 3:19 pm

    corneliugi a scris:
    Atunci spune mi tu numarul ,cati au fost?

    Vrei numarul celor ce erau cu Dumnezeu ia uite aici cati erau acolo sa vad ce spui

    Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu ; El judeca in mijlocul DUMNEZEILOR.
    (Ps.82:1) Spune-ne si noua care erau Dumnezeii aia ca El ne tot spune dar nu vrem sa pricepem ca e singurul Dumnezeu .


    corneliugi a scris:
    .Ai dreptate "trinitate" nu este cuvant din Biblie insa este realitate din Biblie

    Pai mai omule , daca trinitate este cuvant biblic de ce il folosesti - UITAL

    Si care realitate - Eu am scris dovezile care stau pentru faptul ca numai Tatal este Dumnezeu adica Yahweh - DOVEDESTE dupa cum spune "Isus" - 2 sau 3 marturii "Orice vorba sa fie sprijinita pe marturia a DOI sau TREI martori." (2Cor.13:1) nu vorbe goale caci vorbele fara marturii sunt ca in ceea ce descrie Iov in Iov 13:12

    Parerile voastre SUNT pareri de cenusa , intariturile voastre sunt intarituri de lut.


    corneliugi a scris:
    Nu am spus eu asta,dumnezeu nu a fost singurul,insa nu avut nevoie de "un diriginte de santier"(da mi tu un vers in care sa se spuna ca Dumnezeu a avut "o echipa"),asta i ridicol,Dumnezeu a facut totul Geneza 1:31 si nu a fost nimeni care sa l ajute pentru ca nu avea nevoie de ajutor

    Fapte 7:51 ..."Oameni tari la cerbice , netaiati imprejur cu inima si cu urechile!

    Cum spui tu ca Dumnezeu a facut totul singur .
    Ia raspunde :
    1) Prin cine sa aratat in rugul aprins Dumnezeu lui Moise ?
    2) Prin cine a dat Dumnezeu tablele legii lui Moise
    3) Prin cine a luptat Dumnezeu de David , Saul si altii au castigat bataliile ?
    4) Prin cine a vorbit Dumnezeu Imparatilor casi lui Israel si Iuda ?
    5) Cu cine s-a luptat Iacov in Cartea Genezei ?
    6) Prin cine transmitea dumnezeu oamenilor binecuvantarile si urgiile lui si cine le punea in aplicare ?
    7) Cine a omorat intaii nascuti in Egipt la exod ?

    Scriu doar atatea , ca 7 e un numar intreg - gasind raspunsul la aceste intrebari vei vedea ca totate le-a facut Dumnezeu !!! Prin INGERII lui , Arhangheli , Serafimi , Heruvimi ..... Deci daca Dumnezeu a facut asemnea lucruri importante prin cei Trimisi de el , si numai atatea ci toate lucrurile care lea facut nu este normal sa conchidem ca El s-a folosit de cei aflati in subordinea Lui pentru a aduce la Indeplinire planurile sale ?


    Ultima editare efectuata de catre Avram in Lun Iul 20, 2009 3:27 pm, editata de 3 ori
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 3:23 pm

    frumos comentariu avram .. dar vezi cat de corupta-i religia crestina , ea spune ca yahwe l-a trimis pe jessus pentru a lumina si nush ce ..diverse chestii .. cum poti spune asa ceva , cand este o diferenta extrem de mare intre cele 2 religii
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 3:25 pm

    "Dumnezeului 'Trinitar' adica Dumnezeului veacului acesta" bine spus .. avram ai urmarit documentaru "Zeitgeist" sa vezi cum spune totul despre jessus ..
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 3:35 pm

    H1perion a scris:
    "ai urmarit documentaru "Zeitgeist" sa vezi cum spune totul despre jessus ..

    Am Urmarit.
    Sunt pareri emise dupa intelegerea cuiva , nu au in favoarea lor decat IDEI

    Pai cam multe citate din asa zisul Vechi testament vorbesc despre Jeshua ca , fiind Silo , Mesiah care trebuie sa vina dupa cele scrise in cartile profetilor .
    Crezi ca au fost scrise cu un scop ? sa pacaleasca doar ?

    Daca te iei dupa Zeitgeist ajungem sa slujim ca aborigenii ostirii cerului (soare , luna , stele si altele)

    Majoritatea lucrurilor descrise in vechiul testament , ce spun? Toate , sunt credibile si unele descoperiri arheologice au dovedit de multe ori credibilitatea Scripturii , de ce sa nu luam ca atare faptul ca Dumnezeu v-a trimite pe SILO ? sau poate a si fost trimis ?
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 7:12 pm

    sii de ce l-a trimis dumnezeu , ca sa provoace haos cu a lui religie ?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 7:43 pm

    Avram a scris:
    , de ce sa nu luam ca atare faptul ca Dumnezeu v-a trimite pe SILO ? sau poate a si fost trimis ?[/size]

    Pentru simplul motiv ca profetii din scripturile mozaice ... nu au profetit "expeditii" din cer avand ca destinatar crestinismul sau religia Maya precum nici religia Summerului, cea Ugaritica sau Akkadiana.

    Crezi ca insusirea in mod fraudulos a scripturilor unei religii ... aduce automat cu sine si insusirea frauduloasa a Dumnezeului din cer al acelei religii...si schimbarea acestuia ca un tradator in favoarea mincinosilor care au furat acele scripturi???
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 8:45 pm

    Citat :
    Cum spui tu ca Dumnezeu a facut totul singur .
    Ia raspunde :
    1) Prin cine sa aratat in rugul aprins Dumnezeu lui Moise ?
    2) Prin cine a dat Dumnezeu tablele legii lui Moise
    3) Prin cine a luptat Dumnezeu de David , Saul si altii au castigat bataliile ?
    4) Prin cine a vorbit Dumnezeu Imparatilor casi lui Israel si Iuda ?
    5) Cu cine s-a luptat Iacov in Cartea Genezei ?
    6) Prin cine transmitea dumnezeu oamenilor binecuvantarile si urgiile lui si cine le punea in aplicare ?
    7) Cine a omorat intaii nascuti in Egipt la exod ?

    Scriu doar atatea , ca 7 e un numar intreg
    Vrei tu sa mi arati ca stii biblia,felicitari ,insa eu vorbeam de :Geneza 1.Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit...versul6 Dumnezeu a zis...versul 9Dumnezeu a zis 11Dumnezeu a zis,14 DUMNEZEU A ZIS...,16 Dumnezeu a facut...,17Dumnezeu ia asezat si te tot duci tu asa pana la sfarsitul capitolului...deci tine minte ca ti am spus sa ti tii ochii deschisi;ai vazut tu vre un heruvim,serafim ingeri etc?- [quote][quote]
    Citat :
    gasind raspunsul la aceste intrebari vei vedea ca totate le-a facut Dumnezeu !!! Prin INGERII lui , Arhangheli , Serafimi , Heruvimi [/quote
    Citat :
    ]..... Deci daca Dumnezeu a facut asemnea lucruri importante prin cei Trimisi de el , si numai atatea ci toate lucrurile care lea facut nu este normal sa conchidem ca El s-a folosit de cei aflati in subordinea Lui pentru a aduce la Indeplinire planurile sale ?[/quot
    Concluzia ta este proasta,de ce?pentru ca atunci cand a fost cazul Dumnezeu ti a aratat de cine sa folosit in Geneza capitolul UNU spune ca tot a fost facut de EL("sa facem"..."NOSTRU"...)
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 9:07 pm

    H1perion a scris:
    cornel , tu tot nu intelegi ca yahwe nu are nici un FIU ! nici in ziua de azi Neutral cum poti sa spui ca jessus este fiul lu dumnezeu (yahwe) cand yahwe nu are nici un FIU !
    Nu te necaji cu el.
    El este imbrobodit ...adica aude doar ceea ce ii place !

    Nu vezi ca nu mi-a raspuns la intrebari muuult mai importante.
    De ex la cea privind 13 Deuteronom 1 ...unde e clar ca Dumnezeu cere ca cei care se dau drept "fiul" sau ...sa fie ucisi...chiar daca fac minuni gen invierre a mortilor, apa vin etc.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 9:12 pm

    nici un imbrobodit nu se lasa batut Neutral cand el stie bine ca este inchis .. dar nu se lasa ca asa ii invata religia falsa .. si eu am fost o data credincios ca toata lumea Neutral dar pana am inceput sa ma documentez si sa gandesc logic ..si chiar ma ajutat foarte mult ca am scapat , ca am inceput sa studiez mai multe chestii cum ar fii psihologie , parapsihologie .. sa ma documentez mai mult .. cu religia pe cap nu poti face nimic (soimos ti-am trimis un msg) ..
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 9:16 pm

    Citat :
    Nu vezi ca nu mi-a raspuns la intrebari muuult mai importante.
    De ex la cea privind 13 Deuteronom 1 ...unde e clar ca Dumnezeu cere ca cei care se dau drept "fiul" sau ...sa fie ucisi...chiar daca fac minuni gen invierre a mortilor, apa vin etc.
    [/quote]scuza ma soimos dar Deut.13:1 nu are nici o legatura cu ce spui tu,care i urmatoarea intrebare? si promit ca daca are sens si nu i pusa "a proasta" am sa ti raspund cum pot mai bine
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 9:32 pm

    Citat :
    Nu vezi ca nu mi-a raspuns la intrebari muuult mai importante.
    De ex la cea privind 13 Deuteronom 1 ...unde e clar ca Dumnezeu cere ca cei care se dau drept "fiul" sau ...sa fie ucisi...chiar daca fac minuni gen invierre a mortilor, apa vin etc
    Uite ca am revenit si am sa ti raspund asa cum am promis,cum pot eu mai bine.Lucrarea lui Isus avea girul Tatalui Matei3 16-17 si nu avea nici o legatura cu Deut 13:1 si evreiii stiau asta altfel ar fi fost acuzat de razvratire (versul 5 )si cu acest capat de acuzare ar fi fost condamnat la moarte.Ca nu a putut fi acuzat de asta inseamna ca nu a dat motiv(intemeiat)
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 4:50 am

    H1perion a scris:
    frumos comentariu avram .. dar vezi cat de corupta-i religia crestina , ea spune ca yahwe l-a trimis pe jessus pentru a lumina si nush ce ..diverse chestii .. cum poti spune asa ceva , cand este o diferenta extrem de mare intre cele 2 religii

    tu de ce parte esti?
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 6:17 am

    corneliugi a scris:
    Pe cine a mai facut :"Sa facem om dupa chipul Nostru (atentie este cu majuscula acolo)

    Nu te infinge cu credinta intr-o MAJUSCULA ca ea este asezata acolo de cei ce au tradus Biblia la fel ca multe alte adnotatii , idei existente in scriptura .

    Daca eu tiam dat o ploaie de versete (si Scriptura abunda in asemnea exemple)din care rezulta ca Dumnezeu nu face singur ceea ce face , si nu pentru ca nu poate - ci pentru ca el doreste sa fie servit / Doar este Dumnezeu nu ? si isi gaseste placerea in astfel de lucruri , precum un Tata s-ar bucura de implinirile fiilor sai dar tu esti tare la cerbice si te agati de istorisirea din Geneza 1 pe care tot tu nu o poti pricepe .

    Iata te intreb :

    A vazut cineva vreodata pe Dumnezeu ?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:40 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Nu vezi ca nu mi-a raspuns la intrebari muuult mai importante.
    De ex la cea privind 13 Deuteronom 1 ...unde e clar ca Dumnezeu cere ca cei care se dau drept "fiul" sau ...sa fie ucisi...chiar daca fac minuni gen invierre a mortilor, apa vin etc.
    scuza ma soimos dar Deut.13:1 nu are nici o legatura cu ce spui tu,care i urmatoarea intrebare? si promit ca daca are sens si nu i pusa "a proasta" am sa ti raspund cum pot mai bine[/quote]
    Pai tu nu vezi ce scrie acolo?
    Sau tu lasi randurile scrise deoparte ca sa citesti doar margineaq alba a paginii?
    Astept raspunsul tau ...tinand cont de faptul ca YHWH spune ca el nu se schimba in veci ...de faptul ca el spune ca este singurul mantuitor ...si de faptul ca in citatul Din cartea a 4 a lui Moise la 13.1 el cere ca cei ca Isus-Christos ...adica prorocii care fac minuni ...sa fie ucisi!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:53 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Nu vezi ca nu mi-a raspuns la intrebari muuult mai importante.
    De ex la cea privind 13 Deuteronom 1 ...unde e clar ca Dumnezeu cere ca cei care se dau drept "fiul" sau ...sa fie ucisi...chiar daca fac minuni gen invierre a mortilor, apa vin etc
    Uite ca am revenit si am sa ti raspund asa cum am promis,cum pot eu mai bine.Lucrarea lui Isus avea girul Tatalui Matei3 16-17 si nu avea nici o legatura cu Deut 13:1 si evreiii stiau asta altfel ar fi fost acuzat de razvratire (versul 5 )si cu acest capat de acuzare ar fi fost condamnat la moarte.Ca nu a putut fi acuzat de asta inseamna ca nu a dat motiv(intemeiat)
    Draga liugi ...ce confunzie mai zace in tine ... totul este amestecat in mintea ta la gramada ...tipic diabolic ca doar diavolului ii place incurcatura si neclaritatea!

    Tu draga cornel ...faci o foarte mare confunzie amestecand planurile ca sa le zic asa "istorice"!

    Bietul nenorocit pe nume Isus nu a facut nicio minune deci nu avea de ce sa fie ucis de evrei pe baza porunci din Deut 13.1.. .el doar s-a vrut regele evreilor (vezi INRI) adica mai exact conducatorul lor spiritual ...adica un Messia mozaic care are rolul omenesc de leader spiritual.

    Minunile apartin lui Christos ...personajul diabolic prin care s-a incercat si detronarea lui Yahwe ...dar cum Isus era mort ...si Christos era viu (bineinteles in ceruri)... DAR din pacate Christos inca nu a putut fi ucis de nimeni ...asa cum cere legea conform poruncii divine de la 13.1 ... pentru simplul motiv ca nimeni nu stie unde e cerul, ce este acolo si cum sa-l prinda pe Diabolicul Christos (nu nenorocitul Isus)

    Sincer ma intreb ...cum poti tu sa accepti asemenea "amestecaturi puturoase" de minciuni cu sferturi de adevar in care confunzi intentionat planurile doar ca sa iti pice tie bine la socoteala?
    Oare chiar nu iti dai seama ca "aparand" in acest mod religia ta ...nu faci decat sa dovedesti celor cu minte limpede si judecata clara ca ea este doar "o smecherie puturoasa" ...adica ceva DIABOLIC!

    Oare de ce nu intelegi tu ca Dumnezeu este Adevarul Pur ...si ca nu prin minciuni"adaptate" conform religiei tale( ea insasi nasuta din furt si minciuna) si prin "adevaruri rasucite"nu poate poate fi aparata ?...caci minciuna nu apara ci acuza!
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 8:45 am

    " tu de ce parte esti?"

    io sunt de partea religiei mozaice .. de unde a inceput TOTUL nu sunt de partea religiei tale FALSA si CORUPTA care nu doreste altceva decat PUTERE BANI si a manipula omenirea cat mai usor .. tu nu intelegi ca religia ta a fost creeata furand scripturile religiei mozaice si tu imi spui mie ca religia ta este ce-a sfanta si cu dumnezeul adevarat :-j dar asa sunteti voi , imbroboditiii .. nu va lasati , credeti , va inchinati la pietre ..si la picturi Neutral .. de exemplu cum poti crede ca o pictura este sfanta , care este pictata de un simplu om Neutral .. nu stiu ce este in mintea voastra , dar cred ca aveti un iq de 50 Neutral ... este bezna
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 6:57 pm

    Citat :
    Nu te infinge cu credinta intr-o MAJUSCULA
    dragule,raspunde mi te rog la intrebare:unde vezi tu alte creaturi(serafimi,heruvimi etc )ajutandu L pe Dumnezeu in textul respectiv?Interpretarea scripturii in acest caz este dupa ureche si nu dupa adevar.Cand Dumnezeu spune ca El a facut atunci inseamna ca El A FACUT,cand spune ca El a facut,prin anumite creaturi(Ingeri,serafimi etc) atunci ia o ca atare,simplu.Indepartandu te de cuvantul scris si punand in loc niste "concluzii " personale sau de grup nu va rezulta altceva decat...ratacire PS-Infinge nu este cuvant din dictionarul limbii Romane,corect este infige cred ca esti destul de marisor sa stii asta.
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:06 pm

    Soimos,ti am citit ultima postare si nu pot sa apun decat ca te compatimesc...
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:30 pm

    Citat :
    Iata te intreb :

    A vazut cineva vreodata pe Dumnezeu ?
    Cine te a invatat sa ispitesti asa? Very Happy,imi aduci aminte de un personaj din" ispitirea din pustie"...in fine.Tu cum citesti scriptura?,am sa ti dau doua versuri la intrebarea ta:IOAN 1:18,IOAN 6:46...citeste si tu.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:32 pm

    cornel tu nu ai cum sa intelegi o data ce in mintea ta este intuneric , si o data ce esti ca si vandut , nu ai cum sa intelegi chestiile astea .. pentru ca tu nu le accepti ca adevar , tu crezi ca jessus este a tot puternicul dumnezeu care este fiul lui dumnezeu .. deci fii tu atent aici .. jessus este dumnezeu , care este fiul lui dumnezeu , asta cum vine cornel Smile)) tu nu poti gandii logic .. pentru ca esti indoctrinat , imbrobodit in religia ta falsa
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:41 pm

    corneliugi a scris:
    PS-Infinge nu este cuvant din dictionarul limbii Romane

    Nu cred ca ai putut sa faci afirmatia cu `infinge` am gresit si eu cand am scris , daca te uiti la mesajele scrise de tine ai sa iti gasesti o duzina , nu pot sa cred totusi ca acesta este raspunsul tau la intrebarea mea .
    Atat de slabut sa fi ? De ce ocolesti intrebarea cu gramatica ?
    Daca esti amabil te-as ruga sa raspunzi la ea. Mersi

    PS : rusinicaa
    corneliugi a scris:
    raspunde mi

    se scrie cu cratima ''raspunde-mi''
    corneliugi a scris:
    Vrei tu sa mi arati ca stii iblia,felicitari ,insa eu vorbeam de :Geneza 1.Deci ,deschide ochii si urmeaza ma:versul 1La inceput Dumnezeu a facut...versul3Dumnezeu a zis...versul4 Dumnezeu a despartit...

    Aici dragutule responsabil cu gramatica se spune VERSET , vers o fi cand canti tu cu gurita in adunare .
    (Se vede ca nu esti matur ca te legi de o `virgula`)

    Dragutule tu cam bati campii.
    Adica eu iti dovedesc ca toate actiunile lui Dumnezeu in legatura cu oamenii le-a facut prin cineva , si tu vi si zici ca acolo NU , nu crezi ca e cam deplasat ?

    Tu zici ca daca SCRIE acolo ca El a facut asa e.Incearca si da un raspuns intrebarii mele caci nu am postat-o degeaba si nu mare iti va fi mirarea ca este contrariul .


    Ultima editare efectuata de catre Avram in Joi Iul 23, 2009 12:21 pm, editata de 2 ori
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:49 pm

    Citat :
    H1perion a scris:
    cornel tu nu ai cum sa intelegi o data ce in mintea ta este intuneric , si o data ce esti ca si vandut , nu ai cum sa intelegi chestiile astea .. pentru ca tu nu le accepti ca adevar , tu crezi ca jessus este a tot puternicul dumnezeu care este fiul lui dumnezeu .. deci fii tu atent aici .. jessus este dumnezeu , care este fiul lui dumnezeu , asta cum vine cornel Smile)) tu nu poti gandii logic .. pentru ca esti indoctrinat , imbrobodit in religia ta falsa
    Hiper-ion-el,Isus nu poate fi decat Dumnezeu pentru ca este fiul lui Dumnezeu("singurul nascut din Tatal") ca si tine,daca vei avea copii,ei vor fi oameni si nu o specie inferioara,te ai prins?
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:51 pm

    cornel , vad ca in mintea ta este un intuneric absolut , tu nu intelegi COPILE ca YAHWE NU ARE NICI UN FIU NICI IN ZIUA DE AZI ! si asta o spune religia MOZAICA! religia cu un dumnezeu adevarat .. nu cum aveti voi dumnezeu pe insusi satana care detine cheile iadului ..
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:59 pm

    Citat :
    si tu vi si zici
    Se spune vii nu vi,insa asta cred ca este greseale,cea cu infinge am mai auzit o la cei certati cu,cultura...ca in cazul tau,draga... Very Happy soimos,pardon avram


    Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Joi Iul 23, 2009 5:07 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 8:00 pm

    cornel , acum stam sa facem ore de gramatica ? .. nu conteaza cum vorbeste .. o data ce omu te face sah mat Wink .. pot sa spun si eu la fel daca vreau , o data ce omul intelege ..ce spun .. nu ma intereseaza cum scriu
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 8:06 pm

    Citat :
    VERSET , vers o fi cand cantu tu cu gurita in adunare .
    in ce limba mi scrii?...
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 8:12 pm

    cornel ti-am spus , facem ora de gramatica ? .. a spus , VERSET , vers o fii cand canti tu cu gurita in adunare ... sper ca intelegi ce a spus sau este prea greu pentru mintea ta de indoctrinat?
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 8:14 pm

    corneliugi a scris:
    Cine te a invatat sa ispitesti asa? Very Happy,imi aduci aminte de un personaj din" ispitirea din pustie"...in fine.Tu cum citesti scriptura?,am sa ti dau doua versuri la intrebarea ta:IOAN 1:18,IOAN 6:46...citeste si tu.

    Deci tu spui asta ca numai Fiul l-a vazut pe Dumnezeu .

    Iar in legatura cu faptul ca te-am ispitit
    Ioan 6:5-6

    5. Isus Si-a ridicat ochii, si a vazut ca o mare gloata vine spre El. Si a zis lui Filip: "De unde avem sa cumparam pani ca sa manance oamenii acestia?"

    6. Spunea lucrul acesta ca sa-l incerce, pentruca stia ce are de gand sa faca.

    De aici rezulta baiatule ca eu am procedat corect cand te-am intrebat pentru ca stiam ce ai de gand sa raspunzi.

    Hai sa iti dau eu un Verset " OM AL SLOVEI " ce esti .

    Exod 24:9-12

    9. Moise s-a suit impreuna cu Aaron, Nadab si Abihu, si cu saptezeci de batrani ai lui Israel.

    10. EI AU VAZUT PE DUMNEZEUL LUI ISRAEL ; subt picioarele Lui era un fel de lucrare de safir straveziu, intocmai ca cerul in curatia lui.

    11. El nu Si-a intins mana impotriva alesilor copiilor lui Israel. EI AU VAZUT PE DUMNEZEU, si totus au mancat si au baut.

    DECI NU NUMAI ISUS LA VAZUT PE DUMNEZEU , CI SI ALTII SI NU POTI NEGA PENTRU CA ASA SCRIE .


    Acum om al slovei raspunde , ai zis cumva ca numai ;ISUS' l-a vazut sau nu am inteles eu bine ?

    Pe tine om al SLOVEI te regasesc aici :
    2 Corinteni cap 3:5-6
    5. Nu ca noi prin noi insine santem in stare sa gandim ceva ca venind dela noi. Destoinicia noastra, dimpotriva, vine dela Dumnezeu,
    6. care ne-a si facut in stare sa fim slujitori ai unui legamant nou, NU AL SLOVEI, ci al Duhului; CACI SLOVA OMOARA, dar Duhul da viata.



    Ultima editare efectuata de catre Avram in Mar Iul 21, 2009 8:51 pm, editata de 2 ori
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    isterie in masa - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 4 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    isterie in masa
    Sus 
    Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Istoria crestinismului

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
    Mergi direct la: