Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     isterie in masa

    In jos 
    +2
    buburuzu
    Soimos
    6 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
    AutorMesaj
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Iul 31, 2009 9:51 pm

    Citat :
    Deci este - MESIAH (Talmacit=Unsul Lui Yahwe
    O,boy...si... ce rasa este El (ca sa i spunem asa) ca vad ca altfel nu pricepi(o fi om ,o fi inger,serafim)CEEEEEEE I ,MA OMULE!!!!!!!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 01, 2009 10:01 am

    corneliugi a scris:
    Citat :
    Deci este - MESIAH (Talmacit=Unsul Lui Yahwe
    O,boy...si... ce rasa este El (ca sa i spunem asa) ca vad ca altfel nu pricepi(o fi om ,o fi inger,serafim)CEEEEEEE I ,MA OMULE!!!!!!!
    Nu inteleg de ce intelegi atat de greu?
    Messiah este intotdeauna un om! ... dar nu oricare ci unul care este UNS ...pentru noi cei de azi ....unu uns probabil cu ulei de plaja cu factor de protectie foarte inalt!
    Titlul este preluat din T A N A C H (nu Biblie) .... iar la vechii evrei era Regele (vezi INRI) ulterior si marele preot!
    Aberatia care se intelege azi prin acest cuvant a aparut dupa ce "parintii bisericii" adica cei care au furat scripturile mozaice ...au inceput sa scoata din context idei si sensuri ca sa le inlocuiasca cu sensuri noi care sa sustina Noua Sarlatanie bazata pe Cuvantul Minciuna (ca doar nu credeti ca Yahwe a dat schimbat intelesul scripturii mozaice ca sa dea un nou inteles "scripturii crestine" ?) si astfel in ziua de azi Messia este doar cu numele hoitul atarnat in cruce ..(cel care nu e capabil de nimic) ...iar sarcina de "mantuitor" al oamenilor aflati in nevoi, a preluat-o societatea dezvoltata ...cea care vine in intimpinarea nevoilor oamenilor cu solutii conform stintei si servicii prestate de profesionisti ...de fapt asta e motivul pentru care omul aflat in disperare suna la 112 si nu umbla a proasta cu un hoit atarnat pe cruce ...caci se stie clar ca asta nu ajuta la nimic ...altceva decat la sarlatanii!


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Aug 02, 2009 7:15 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 5:34 am

    mda.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:10 am

    ba chiar jessus i-a cerut lui iuda sa-l vanda , ca sa devina regele iudeilor ..
    (spune clar in evanghelia dupa iuda)
    si dupa aceea jessus ii cere lui iuda sa se omoare ca ajunge intr-un loc in care putini ii spun pe nume , acolo unde nici un ochi de inger nu l-a vazut .
    o sa postez chestiile aste
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:20 am

    H1perion a scris:
    ba chiar jessus i-a cerut lui iuda sa-l vanda , ca sa devina regele iudeilor ..
    (spune clar in evanghelia dupa iuda)
    si dupa aceea jessus ii cere lui iuda sa se omoare ca ajunge intr-un loc in care putini ii spun pe nume , acolo unde nici un ochi de inger nu l-a vazut .
    o sa postez chestiile aste
    Nici nu trebuia sa gasesti asta in Evanghelia lui Iuda ca sa iti dai seama ca asa este?
    De ex Isus-Christos cel care stia ce se va intampla si cand canta cocosul ba chiar si cand va fi vandut ... a lasat ca lucrurile sa se desfasoare fara sa intervina pentru ce el stia ca fiind nemuritor nu avea ce sa i se intample ... deci Christos (adica Lucifer) juca doar o piesa de teatru de prost gust ca sa ii pacaleasca pe bietii oamenii si sa isi atinga niste scopuri perverse !
    Deci oricum ai intoarce povestea ....tot PUTE!
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 302
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:37 am

    corect soimos Smile ..el a vrut sa devina cum scrie pe toate crucile INRI , adica Issus Nazariteanul Regele Iudeilor .. pur si simplu si-au batut joc de oameni ..si doar Iuda stia bine ce avea de gand , si de unde provine
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 8:57 pm

    Soimos

    si de unde sti ca acest Isus Cristos este nemuritor?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 9:04 pm

    Din dialectica vietii!

    Tu nu ai vazut pana acum in viata ca dracu e muuult mai viu si mai activ ca dumnezeul crestin ?

    Cred ca intelegi ca personajele numite Dracu ca si Dumnezeu sunt doar personaje virtuale ... care traiesc in fiecare dintre noi ...si actioneaza prin noi ...in functie de actiunile noastre constiente ...acolo unde este asa ceva ...sau inconstiente ...ca la turma de oi!
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Data de inscriere : 14/06/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 7:40 pm

    Citat :
    Cred ca intelegi ca personajele numite Dracu ca si Dumnezeu sunt doar personaje virtuale ... care traiesc in fiecare dintre noi ...si actioneaza prin noi ...
    Asta de unde ai invatat o?,la scoala de partid?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:10 pm

    Nu ...eu nu am frecventat asemenea scoli ...dar am invatat scoli normale ca orice om si Scoala Vietii ...

    La scoala in care am invatat istorie ...adica materia in care inveti despre cele mai sangeroase evenimente din trecut si pana azi ...nu am invatat nimic despre crimele comise de dracu ...dar am invatat ca adevaratii draci sunt cei imbroboditi la minte ...si astia sunt mai draci decat insusi Dracu in persoana (daca ar exista bineinteles alti draci decat oamenii

    Din scoala vietii am invatat ca singurii Mantuitori adevarati sunt oamenii deosebit de invatati care actioneaza competent in societate ...de ex ca medici !

    Ptr ca un medic sa devina diavol ...de ex ca cei doi studenti la Medicina ...renumitii criminali din Timisoara ...este suficient ca cineva sa isi vanda de mic sufletul ca apoi urmeaza si corpul ... asa cum au procedeaza cei doi criminali si cum procedeaza cei vanduti minciunii ... adica cei care sunt atat de aberati in mediul lor total religios(adica diabolic!) ...incat atunci cand iasa in lume, fie fug si se ascund de oameni ...traind izolati ca ciumatii ... fie isi etaleaza "valorile crestine" ca cei doi de care vorbeam!
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:19 pm

    soimos stii intr-adevar care este scoala vietii ? .. pentru ca este o diferenta din ce ai spus tu .. poti fii ce-l mai manierat copil ..cel mai inteligent..ce-l mai invatat .. sa fii tinut din scurt..sa nu te lase pana la 9 afara..sa fii tinut in casa sa inveti sa fii cu capu mare cum spun unii .. dar daca nu ai scoala vietii nu ai de ce sa traiesti .. viata este ce-a mai importanta scoala..in strada se intampla tot.. unul care a trecut prin foooooarte multe , si are intr-adevar scoala vietii .. este mult mai inteligent ca unu care invata mult si este tinut in casa de parinti..
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:27 pm

    Asa este draga Hippy

    ...ptr ca sa fi "elev la scoala vietii" ... nu e suficient sa treci prin multe in viata ...ci e important sa fi capabil sa inveti multe din experientele traite si din greselile proprii...ca sa nu cumva le repeti.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:34 pm

    corect! daca te duce capul nu ai cum sa repeti a 2-a oara o greseala mare .. daca esti inapoiat te "bate viata"
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 08, 2009 9:30 pm

    bunicu o fost un biet tzaran... o trait aproape de 80, nu a stiut multe... dar suficient ca sa faca pe altii fericiti.
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 08, 2009 10:21 pm

    nu la felul acela de viata nelu , scoala vietii este aceea scoala care te invata ce este viata cu adevarat.. sa treci prin multe..dar sa inveti foarte multe..sa faci greseli , sa inveti din ele ..
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 6:11 am

    mda

    esti tanar.... inteleg.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 12:46 pm

    nelu a scris:
    bunicu o fost un biet tzaran... o trait aproape de 80, nu a stiut multe... dar suficient ca sa faca pe altii fericiti.


    Ti-a ramas ceva tie de pe urma lui ....sau nu?
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 8:09 pm

    ....


    Ultima editare efectuata de catre nelu in Lun Aug 10, 2009 5:17 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 9:16 pm

    Cu of topicul ...nu e atat de grav ... mai grav este ca nu ti-a lasat nimic concret ce sa dezvolti si sa duci mai departe.
    Uite ...de ex la noi in Banat strabunicu a construit o casuta ....Bunicu a facut din ea o casa ...tata a extinde constructia ... fiii o modernizeaza ...si tot asa din generatie in generatie ....dar ca sa fi apreciat doar asa pe vorbe goale ...zau ca nu e ceva la socoteala banateanului!

    Faptul ca orice bunic se poarta frumos si e tolerant ...nu este o exceptie ci ceva generalizat ...dar numai atat ...e prea putin !
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 10, 2009 5:18 am

    nu suntem toti la fel.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 10, 2009 7:34 am

    Si asta e adevarat!

    Nu numai partea materiala conteaza ci si legaturile interumane ... dar in plus fata de cele ce tin de afectiune se incearca a se transmite si valori materiale din generatie in generatie ...acestea ajuta mult la atat la asigurarea conditiilor de crestere si educatie , la sudura familiei, dar chiar si la formarea responsabilitatii de a lasa si tu ceva urmasilor tai pentru a le veni si lor in sprijin si a le asigura conditii bune de crestere si implinire ... cam asta e filozofia de viata a celor din satele banatene.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Feb 07, 2010 10:59 pm

    De pe Roportal
    [quote name='Thedumbunion' post='1060105677' date='Jan 30 2010, 11:35 AM']Cel mai grav lucru e ca in Numele Lui, mari ticalosi care au distrus destine, ajung sa se considere "neprihaniti" si se manifestea fata de victimele lor (carora nu le-au cerut iertare) lipsiti total de orice smerenie si modestie. Asta mi se pare grotesc.[/quote]


    Sa sti ca ai dreptate!
    Uite tot asa a patit si saracu Hitler cel care a venit sa impuna imparatia de 1000 de ani pe pamant si mai ales sa isi mantuiasca neamul (adica la fel ca Isus c u diferenta ca fiecare cu neamul sau).
    Exact asa este cum spui tu ...in numele lui Hitler, mari ticalosi ai omenirii au distrus destine, ba chiar si la Nurnberg s-au crezut "neprihaniti" si nici nu si-au cerut iertare fata de victimele lor, lipsiti total de orice smerenie.
    Si zau ca si mie mi se pare acest lucru grotesc!

    Si sti ce mi se pare si mai grotesc?
    Ca tinerii certati cu cultura se vand credintei cand au ceva mult mai valoros in Stiinta si frecventeaza biserica, desi sunt constienti ca organizatia numita biserica a comis cele mai bicisnice crime distrugand destine!

    Oare cum ar fi sa vezi maine pe strazi defiland "osteni" din armata lui Hitler suparati pe faptul ca niste nemernici au compromis numele acestui "geniu al carpatilor"?

    Pai atunci cu ce se considera mai buni bisericosii decat cei cu vamasile maro, mai ales ca stim din istorie ca bicisnicia crestina a durat de 200 de ori mai mult decat cea fascista?

    Ti s-ar parea normal?

    Atunci de ce sa mi se para mie normal sa vad ca oamenii frecventeaza biserica ....cu atat mai mult cu cat in Matei 6.5 Isus va spune clar sa nu frecventati biserica!

    Sau ptr crestini cuvantul lui Isus nu are valoare?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeDum Feb 07, 2010 11:56 pm

    De pe Ropo raspuns lui Burel 001


    Citat :
    (Burel001 @ Feb 5 2010, 04 PM)
    2-Din punctul de vedere al unui credincios ,adevarul se afla in credinta, in timp ce stiinta de exemplu, nu poate reprezenta un adevar ,din simplul motiv ca este in continua evolutie.Ceea ce astazi este adevar ,maine poate fi o grosolana eroare.
    Camprea generalizat si inexact.
    Adevarul nu este acolo unde credem noi sau ne place noua sa credem ca este, ci acolo unde se poate demonstra clar ca fiind real.
    Ia vezi la tribunal cum se incearca aflarea adevarului ?
    Cumva prin crezul jurilor sau pe baza de dovezi clare?
    Car despre faptul ca astazi ii dau cuiva cu ciocanu in cap si
    maine ii trece ...nu inseamna nici pe departte ca acuzatia sa
    referitoare la fapta mea este o minciuna.

    Citat :

    In celedin urma ce este si care este adevarul?

    Realul si realitatea.

    Citat :

    Exista un adevar absolut in acest moment?


    Dar ce nevoie are o persoana de adevarul absolut cand vedem bine ca in cazul credintei nu are nevoie de nici un adevar (Adevarul=real, realitate)
    Pe o scara de prioritati a normalitatii, prioritar este cunoasterea realitatii si nu "cunoasterea" prin credinta.
    Cam ce zici ...cand tuna si fulgera se zice ca Sfantu Petru isi bate nevasta ...iar realitatea demonstrabila iti spune ca e vorba de miscari ale maselor de aer si vapori de apa ...
    care este ptr tine ADEVARUL ...ce iti spune credinta sau ce te invata
    Stiinta?

    Citat :

    In schimb o afirmatie insotita de un act de credinta ,chiar falsa fiind,reprezinta un adevar absolut pentru acea persoana.

    Acela nu este un adevar real propriu zis ...ci o minciuna prezentata comercial.

    Citat :

    3-presupui prea multe lucruri, pe care le-ai auzit de fapt despre comportamentul habotnicilor religiosi pe care ii confunzi cu oamenii credinciosi.

    Aici recunosc ca ai dreptate. Credinciosii de bun simtz ...doar cred ...iar comportamentul prostesc al habotnicilor incepe acolo unde ei nu mai cred ceea ce cred toti credinciosii ...ci STIU ...dar ce stiu ei nu e bazat pe Cunoastere ci pe Credinta, deci nu este ceva serios din moment ce viata ne dovedeste ca credinta nu poate inlocui cunoasterea ...drept ptr care si la facultatea de Teologie nu dupa ce si cat crezi esti acceptat
    ...ci tot dupa cat STI!

    Citat :


    .Este chiar de mirare cum familiile de credinciosi,au de obicei un standard de viata superior mediei.

    Asta e doar parerea ta.
    In istoria Europei tocmai acele regiuni s-au dezvoltat in care religia a fost slabita fie prin reforma fie prin Iluminism ...si exact acele regiuni au ramas mereu in urma din toate punctele de vedere, acolo unde societatea era si mai este foarte religioasa

    Citat :

    Au acea credinta ,potrivit careia nu trebuie sa se ingrijoreze inutil de nimic,"Dumnezeu are grija sa le arate calea ,pentru ca ii iubeste" Culmea este ca de cele mai multe ori, asa se intampla.

    Tu c hiar vorbestii serios?
    Ca cei care se roaga au impresia ca vorbesc lui Dumnezeu ..este ceva normal ...dar sa ai impresia ca Dumnezeu iti
    raspunde ...deja este un caz patologic!


    Citat :

    OMUL SPIRITUAL este tinta,superlativul,perfectiunea.

    Fara indoiala ...adica totusi accepti evolutia?

    Citat :

    Acest lucru este imposibil in aceasta lume materiala si cum in cealalta lume nu crezi,tragi concluzia de mai sus,care din punctul meu de vedere ,este gresita.

    Cum sa fie imposibil in lumea materiala?
    Pai cand ti se tipareste o carte ca sa inveti din ea, carte care cuprinde cunostintele acumulate ale predecesorilor tai ca sa inveti din experienta lor ...asta nu tine de lumea materiala?
    Pai tu crezi cumva ca spiritualitatea se primeste aprinzand lumanari, aruncand cu ochii dracului in preoti in biserica si
    rugandu-te la spiritee celor morti ...de ex Sfanta Paraschiva?
    Ce insemna de fapt ptr tine spiritualitate?
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 08, 2010 3:56 pm

    ... cu cine vorbesti?

    bruel stie de forumu asta?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 08, 2010 10:28 pm

    nelu a scris:
    ... cu cine vorbesti?

    bruel stie de forumu asta?
    Nu e bruel ci este bunul meu amic burel coleg de suferinta cu mine pe acel forum ...

    Faptul ca il fac sah mat la tot ce priveste "viata spirituala" nu il deranjeaza ...si ma accepta asa cum sunt.
    Partial poate sa iti confirme acestea si Apopii caci si el a fost pana de curand moderator impreuna cu mine si burel pe acel forum ba chiar moderator pe aria religie unde sincer sa fiu era un moderator de nota 10 cu felicitari!
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 8:27 am

    Soimos a scris:

    Partial poate sa iti confirme acestea si Apopii
    Confirmare efectuata! ok!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Continut sponsorizat





    isterie in masa - Pagina 8 Empty
    MesajSubiect: Re: isterie in masa   isterie in masa - Pagina 8 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    isterie in masa
    Sus 
    Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
     Subiecte similare
    -
    » Istoria crestinismului

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
    Mergi direct la: