Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 10:44 am

Cu cât se-ntâmplă mai multe nenorociri, cu atât proorocirile au mai multă dreptate. E o şmecherie psihologică aici. Din principiu, atunci când e o nenorocire, oamenii trebuie să aibă nevoie de ceva. Atunci vine religia şi zice: Uite vezi că noi am avut dreptate şi avem adevărul? Noi întotdeuna am avut dreptate şi am avut adevărul. Pe ortodocşi i-ar avantaja orice război, mai ales că ei au invertit atâta în cultul morţilor. Oricine e un nimeni în lumea asta atunci când nimeni nu are nevoie de el. Cu cât simte lumea că are mai mare nevoie de tine, cu atât eşti mai important în lumea asta. Creştinismul în general are nevoie de nenorociri pentru ca să poată deveni important pentru că oferta lui constă într-un loc mai bun în lumea de dincolo in schimbul sacrificiului vieţii prezente. Creştinismul nu poate deveni important în lumea asta decât numai dacă oamenii resimt nevoia unui loc bun în lumea de dincolo. Războiul face bine religiei şi întotdeauna a fost aşa.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Re: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 12:03 pm

remussatala a scris:
Din principiu, atunci când e o nenorocire, oamenii trebuie să aibă nevoie de ceva.

Da , e mult adevar in cuvintele tale .

Dar totusi ...

Asa e omul cat e bine mersi il doare in c.r de Dumnezeu si de tot , cum il apuca durerile cauta o cale de scapare , singura care pare plauzibila pentru el.
Acum ce zic : daca nu exista Dumnezeu - foarte bine , sa traim pe mai departe ca atei ca doar nimic nu pare sa se schimbe prin prisma acestui fapt , neasteptand altceva de la viata pe viitor decat eventuale descoperiri mici sau mari ale 'stiintei' , iar daca zic : exista Dumnezeu - viata merge iarasi inainte tot ca si cand nimic nu pare sa se schimbe , ramanand cu 'speranta' pentru o viata viitoare .
Acum daca ducem o viata cu Dumnezeu si la sfarsit descoperim ca nu este - ASTA E , ce am pierdut ? (ca doar viata se scurge oricum dupa cum am aratat mai sus); dar daca ducem o viata fara Dumnezeu si la sfarsit descoperim ca este Dumnezeu atunci am pierdut tot .
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Re: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 1:01 pm

Deci oricum o dăm, oricum pierdem tot. Very Happy

Problema cu Dumnezeu e că cei ce aveau în trecut cea mai înaltă poziţie socială ar fi avut o problemă dacă inaintea lumii numai ei ar fi cei fără stăpân în timp ce restul lumii are un stăpân. Atunci trebuia spus ceva şi inventat ceva. Astfel stăpânii lumii care sunt fără de stăpân trebuia să justifice ceva pentru ca să se creată că nimic pe lumea asta nu merge dacă nu are un stăpân. Şi s-a zis: "Noi avem pe Dumnezeu!".
- Dar unde e dumnezeu?
- "În cer!"
- De ce nuputem lua legătură cu El?
- "Voi v-aţi despărţit de Dumnezeu prin păcatul vostru!"
- Cum putem scăpa de păcat?
- Faceţi ce vă zicem noi şi atunci poate veţi scăpa!
- Dar nu ne place!
- Atunci aflaţi că pe lumea ailalta va fi iad cu chin veşnic!

În rest argumentele toate ţin doar de "minuni" ale "trimişilor" lui Dumnezeu.

În trecut, războaiele şi nenorocirile erau ceva cât se poate de normal şi firesc. Exact atunci, şi nevoile lumii sunt mai mari, iar atunci lumea se gândeşte şi cel mai mult la moarte. Nenorocirile şi războaiele deci, sunt momentul prpice religiilor.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Re: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 2:16 pm

remussatala a scris:
Deci oricum o dăm, oricum pierdem tot. Very Happy
Nu pierdem tot oricum , numa in una din variante , dar dupa cate inteleg pentru tine care esti in varianta 1 e normal sa nu mai existe varianta 2
remussatala a scris:
Nenorocirile şi războaiele deci, sunt momentul prpice religiilor.
Moment propice religiilor ? Da , ai dreptate - dar sa le spunem pe nume religiilor care AU profitat = catolicism si ortodoxism , ele intr-adevar 'au profitat' de fapt sunt 2 surori dupa cum se numesc ele insasi , dar timpul lor a trecut (puterea lor si slava lor a apus nu demult)
Nu zic , ca 'celelalte' nu s-ar putea identifica cu ele , dar varful au fost ele .
Si acum sa spunem ca una e religia si alta e credinta .
remussatala a scris:
Atunci vine religia şi zice: Uite vezi că noi am avut dreptate şi avem adevărul? Noi întotdeuna am avut dreptate şi am avut adevărul.
Sa ne spuna ce ? Ca se vor intampla nenorociri ? Nu au ce sa spuna pentru ca nu cunosc , sunt intr-o deriva totala
Dar daca totusi studiezi 'acea carte' cu inima curata fara sa suferi interferentele religiei , vei gasi multe preofetii care se implinesc

remussatala a scris:

- Dar unde e dumnezeu?
- "În cer!"
- De ce nuputem lua legătură cu El?
- "Voi v-aţi despărţit de Dumnezeu prin păcatul vostru!"
- Cum putem scăpa de păcat?
- Faceţi ce vă zicem noi şi atunci poate veţi scăpa!
- Dar nu ne place!
- Atunci aflaţi că pe lumea ailalta va fi iad cu chin veşnic!

În rest argumentele toate ţin doar de "minuni" ale "trimişilor" lui Dumnezeu.
Invataturile descrise mai sus tin de priceperea fiecaruia daca sunt adevarate sau nu . Hazlie cea cu iadul Sleep
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Re: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitimeJoi Iul 30, 2009 9:39 am

Prezicerea e precum jocul cu ruleta, alegi un numar si invarti roata, cheia sta in a invarti pana in clipa in care bila care cade unde ai vrut sa cada.
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
Continut sponsorizat





Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Empty
MesajSubiect: Re: Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie   Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie Icon_minitime

Sus In jos
 
Şmecheria psihologică cu proorocirile despre războaie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre razboaie
» Despre Iad
» Despre Evanghelii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: