Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Evanghelia dupa Iuda

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:26 am

s-a descoperit de ceva ani Evanghelia dupa Iuda , care religia crestina nu o accepta si o inteleg bine de ce .

Cand a sosit la intalnirea discipolilor care impreuna inaltau o rugaciune
de recunostinta deasupra painii , el a ras.
Discipolii i-au spus : "De ce razi vazandu-ne euharistia (rugaciune de cunostinta) N-am facut noi ceea ce se cuvine?"
El a raspuns zicandu-le : "Nu rad de voi , nici de ceea ce faceti din proprie vointa , ci de cel care va primi ofranda , Dumnezeul vostru"
Ei au spus : "Invatatorule tu nu esti fiul Dumnezeului nostru?"
Iisus le-a raspuns : "In ce fel ma cunoasteti voi?Amin va spun voua "
"nici o ispita nu ma cunoaste dintre oamenii care sunt printre voi "
Cand au auzit acestea , discipolii s-au aprins de manie si s-au infuriat ,l-au blestemat in gand .
Isus vazandu-le nesabuinta , le-a spus :
"De ce va tulbura de manie Dumnezeul vostru interior si a semanat mania in sufletele voastre?"
"Acela care are tarie dintre oameni , cel care aduce la iveala omul desavarsit (omul interior) sa stea in fata mea "
Si ei au spus intr-un glas : "Avem tarie!"
Dar duhul lor nu avea curajul sa se tina in fata lui cu exceptia lui Iuda Iscarioteanul : el avea puterea sa stea in fata lui , insa nu-l putea privi drept in ochi , ci-si intorcea chipul . Iuda i-a zis : "Stiu cine esti si de unde ai purces.Tu vii din Eonul nemuritor al lui Barbelo , iar cel care te-a trimis este acela al carui numa nu sunt demn sa-l rostesc"
Isus stiind ca el medita la ceva inaltator i-a spus : "Desparte-te de ei caci iti voi spune tainele Imparatiei"
Se prea poate sa ajungi la ea (la Imparatia Cerurilor) insa amara-ti va fi suferinta.

revin cu mai multe amanunte
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeJoi Iun 03, 2010 11:08 am

Este o evanghelie de factura gnostica, impotriva careia, in anul 180, episcopul Irineus a declansat o adevarata isterie. Cum altfel, cand gnosticii eliminau total necesitatea unui mijlocitor (tagma preoteasca) intre om si divinitate.
Documentarul vorbeste mult mai bine decat mine (eu doar am o convingere gnostica inca din copilarie, cand faceam astfel de afirmatii -Dumnezeul adevarat nu se afla in biserici - si parintii insistau sa tac).
http://www.220.ro/documentare/Nat-Geo-Evanghelia-Dupa-Iuda/3KXOyLZggW/
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeJoi Iun 03, 2010 11:44 am

Ai avut o pozitie corec ta inca de mic.

Pana si Isus Nazariteanul era impotriva templelor si a predicatorilor care propvadaiau Cartea ...pe forum vei gasi si citate biblice acre confirma aceasta pozitia a sa.

Intradevar gnosticismul este adevarata religie crestina ramasa in mod natural dupa moartea lui Isus ...dar pe baza gnosticismului nu se poate manipula si beli lumea ... asa ca Constantin cel Mare inca la Niceea i-a vanat pe gnosticii lui Arianus si i-a casapit ...dar ulterior a regretat fapta sa si l-a pus pe Arianus in drepturile sale!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 7:33 pm

Soimos a scris:
Intradevar gnosticismul este adevarata religie crestina ramasa in mod natural dupa moartea lui Isus
ehehee stii macar cine a fost primul gnostic? iti zic eu, Simon Magul, care a amestecat idei din crestinism cu idei din ocultism. Daca gnosticismul este adevarata religie naturala ramasa dupa moartea lui Iisus, dc apostolul Petru era impotriva acestui Simon Magul?




Soimos a scris:
...dar pe baza gnosticismului nu se poate manipula si beli lumea
pai asta e religia de suflet a ocultei mondiale, cum sa o arunce ei asa lumii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 8:52 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Intradevar gnosticismul este adevarata religie crestina ramasa in mod natural dupa moartea lui Isus
ehehee stii macar cine a fost primul gnostic? iti zic eu, Simon Magul, care a amestecat idei din crestinism cu idei din ocultism. Daca gnosticismul este adevarata religie naturala ramasa dupa moartea lui Iisus, dc apostolul Petru era impotriva acestui Simon Magul?

Nu ti se pare ca ar fi muuuult mai important si mai prioritar sa ne explici de ce acest Apostol Petru era mereu impotriva lui Pavel?


Soimos a scris:
Citat :
...dar pe baza gnosticismului nu se poate manipula si beli lumea
pai asta e religia de suflet a ocultei mondiale, cum sa o arunce ei asa lumii.
Lumea are nevoie de religii ...ca de un dop in cur!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 9:03 pm


Soimos a scris:
Nu ti se pare ca ar fi muuuult mai important si mai prioritar sa ne explici de ce acest Apostol Petru era mereu impotriva lui Pavel?
cateva mustrari nu inseamna ca era impotriva lui. nici profesorul care cearta un elev nu este impotriva lui



Soimos a scris:
Lumea are nevoie de religii ...ca de un dop in cur!
dar macar stii cu ce se mananca ocultismul? uite cauta videouri cu John Todd si iti explica el ce este ocultismul.

si app de doape in cur, unii chiar au nevoie
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 9:12 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Nu ti se pare ca ar fi muuuult mai important si mai prioritar sa ne explici de ce acest Apostol Petru era mereu impotriva lui Pavel?
cateva mustrari nu inseamna ca era impotriva lui. nici profesorul care cearta un elev nu este impotriva lui
Dezinformezi!
Cearta dintre Petru si Pavel s-a intins pe mai multi ani !
deci exemplul tau este o minciuna!



Citat :

si app de doape in cur, unii chiar au nevoie
Pai daca ai nevoie ... dute la o manastire ...ca acolo se gasesc in mod sigur amatori sa te "binecuvanteze"!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Evanghelia dupa Iuda Empty
MesajSubiect: Re: Evanghelia dupa Iuda   Evanghelia dupa Iuda Icon_minitime

Sus In jos
 
Evanghelia dupa Iuda
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Evanghelia dupa Petru
» decesul, moartea si viata de dupa ....

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: