Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre viata lui Isus Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre viata lui Isus Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre viata lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre viata lui Isus Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre viata lui Isus Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre viata lui Isus Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre viata lui Isus

In jos 
+10
Cyberman
stuttgart
Silverdane
Bogdan Stanoiu
Alin Soimosi
Black velvet
totyo
livius
Apopii
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Ian 30, 2010 1:27 pm

Un subiect care nu ne da pace!
Cum se poate ca Dumnezeu sa isi neglijeze ... ca sa nu zic pedepseasca... pe fiu sau si sa-l arunce pe mainile unor sacali cu aspect uman ca sa-l sfasie ...si asta spre bucuria si satisfactia maselor de vite umane care priveau cu placere la agonia sa.

Ce mesaj sa ne transmita aceste exemplu...cand vedem bine ca invataturile transmise de Isus in Predica de pe Munte ne dovedesc ca omul Isus era un adevarat om al luminii si a fost batjocorit pe cruce ba chiar pus mai jos decat un talhar obisnuit(Barabas) tocmai de cei pe care ii ... iubea?

Iar in timpul acesta cat Isus suferea pe cruce ... tatal privea ... vedea ... si nu se amesteca!

Credeti cumva ca un Dumnezeu caruia nu ii pasa de fiul sau, ii va pasa de voi?

Sa fie acesta modelul de care trebuie sa avem parte>


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Ian 30, 2010 9:39 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Ian 30, 2010 6:34 pm

Bar-aba... adica fiul tatalui Smile 
Se pare ca au fost mai multi pretendenti la titlul de Isus, dar a castigat doar unul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Ian 30, 2010 9:57 pm

Bingo! ...asta zau ca e dura!

Si felicitari ca te-ai prins ca pe mine nu m-a dus bibilica

Acum trebuie sa-mi fac mari probleme ca acest adevar atat de simplu va schimba
radical conceptia despre crestinism.

Si anume iese la iveala ca Barabas a fost adevaratul fiu al Tatalui, si Isus nu era decat un fraier care si-a platit cu viata pierduta pe cruce ambitia de a modifica invataturile lasate de Yahwe.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Ian 30, 2010 10:06 pm

Apopii a scris:
Bar-aba... adica fiul tatalui Smile
Se pare ca au fost mai multi pretendenti la titlul de Isus, dar a castigat doar unul!
Bine punctat !

Dar se stie de ca Isus nu a ravnit niciodata la titlul de "fiu al lui Dumnezeu" ...ba chiar ii cearta in Luca 4. 41 pe lingai care au tupeul sa o faca.
Tot acolo Isus a recunoscut ca a venit sa vesteasca imparatia lui Dumnezeu ...PENTRU CA PENTRU ASTA AM FOST TRIMIS! ... si atat (Luca 4,43)
Deci draga Liviule ...nu a venit ptr ce ne spui tu !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Ian 31, 2010 8:57 am

Isus este doar un nume de pe scena religioasa, pe care dealtfel au jucat mai multe personaje! Eu cred ca ar trebui sa ne indreptam putin atentia si asupra celor ce se aflau dupa cortina, precum si asupra regizorilor si scenaristilor. Isus nu a creat singur o religie, Isus (cel ales de catre regizori) a fost doar o marioneta, in plus nu este consemnat nimic spus de el in mod direct, doar ceea ce au spus altii ca ar fi spus el!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Ian 31, 2010 10:02 am

Evident ca asa este.

De ex. Predica de pe Munte care este atribuita lui Isus si este chintesenta invataturilor sale este o culegere de texte filozofice din filozofia populara a Greciei antice importata in religia mozaica de catre iudeii elenisti.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 4:49 pm

Exista speculatii privind apartenenta lui Isus la casta esenienilor. In acest mod s-ar putea explica multe lucruri despre presupusa sa viata, cat si in legatura cu necesitatea lor de a crea o noua religie, in plus s-ar explica si nr. celor implicati in raspandirea ei.


"Esenienii sunt membrii unei secte religioase a frǎţietǎţii, care a existat între secolele II-I î.Hr. Nu sunt menţionaţi în Noul Testament. Esenienii excludeau femeile din grupǎrile lor, urmau îndeaproape Legea lui Moise, mai ales sabatul, dar şi alte ritualuri. Credeau în nemurirea sufletului şi în pedepsirea divinǎ a pǎcatelor.

Dintre grupǎrile religioase din perioada eleno-romanǎ, grupǎri care sunt menţionate şi în scrierile unor autori greci şi latini, aceea a esenienilor este astǎzi, poate, cea mai cunoscutǎ, datoritǎ, mai ales, desoperirii la Qumram a Manuscriselor de la Marea Moartǎ, în anul 1947. Aceste manuscrise au aparţinut esenienilor. Despre esenieni s-a scris şi în antichitate, cele mai relevante fiind scrierile lui Filon din Alexandria, Josephus Flavius, Pliniu cel Bǎtrân. Asupra originii esenienilor şi a ceea ce înseamnǎ numele lor, cercetǎtorii nu au ajuns la un acord între ei. Foarte probabil esenienii şi-au avut începuturile pe la jumǎtatea secolului al II-lea î.Hr., în timpul macabeilor. Ducând o viaţǎ separatǎ de restul societǎţii, ei s-au organizat în comunitǎţi izolate, de tip monastic.

În ceea ce priveşte credinţa lor religioasă, se ştie cǎ esenienii îl aşteptau pe Mesia ca pe un rege al iudeilor, care sǎ-i elibereze de sub dominaţia pǎgânilor, pentru a putea întemeia Împǎrǎţia lui Dumnezeu. Unele obiceiuri ale esenienilor erau asemǎnǎtoare cu acelea ale creştinilor din primele secole, aspect datorat, poate, originii lor iudaice comune şi folosirii aceloraşi Scripturi. Existǎ şi diferenţe majore: viaţa izolatǎ pe care o duceau esenienii şi sistemul mult mai complex de norme care le reglau comportamentul.

Astǎzi existǎ grupǎri religioase care se declarǎ descendenţi ai esenienilor, unele dinte acestea susţin cǎ Biblia, dar şi alte scrieri canonice, au fost modificate prin traducerile fǎcute, cu scopul de a schimba adevǎrata credinţǎ."
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 6:39 am

... pot spune ca a fost sfanta.

sfant = pus deoparte.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:26 pm

totyo a scris:
... pot spune ca a fost sfanta.

sfant = pus deoparte.
Tu poti spune orice, asta nu inseamna ca este si adevarat.


"Sfântul este o persoană care din punct de vedere religios este considerată foarte apropiată de Divinitate şi fără păcate.
Recunoaşterea oficială a calităţii de sfânt este efectuată de o autoritate religioasă şi politică; ea este adesea cauzată de aclamarea adepţilor şi credincioşilor, fiind influenţată de minunile legate de omul sfânt "


http://ro.wikipedia.org/wiki/Sfânt 
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 4:02 pm

ce spune BC sau BO, e problema lor.... la fel si cu "sfantul" wiki.

iau pe cuvant doar ceea ce spune Dumnezeu.

si sunt destule dovezi, numa ca voi nu le pute-ti vedea si pricepe... intunericul va protejeaza.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 6:37 pm

totyo a scris:
ce spune BC sau BO, e problema lor.... la fel si cu "sfantul" wiki.

iau pe cuvant doar ceea ce spune Dumnezeu.

si sunt destule dovezi, numa ca voi nu le pute-ti vedea si pricepe... intunericul va protejeaza.

Pai, daca sunt dovezi, arata-le sa le vedem si noi! Poate vrei sa te rugam... uite, te rog arata-mi si mie aceste dovezi pe care eu, cel putin, nu le cunosc! Nu poti invinui pe cineva ca nu cunoaste, daca inainte de asta nu-i arati!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 9:06 pm

totyo a scris:
ce spune BC sau BO, e problema lor.... la fel si cu "sfantul" wiki.

iau pe cuvant doar ceea ce spune Dumnezeu.
Si unde ai tu norocul sa auzi ce spune Dumnezeu!
Vorbesti cu el la telefon ... sau il auzi cand tragi apa la buda !

Citat :

si sunt destule dovezi, numa ca voi nu le pute-ti vedea si pricepe... intunericul va protejeaza.
Asta nu am contestat eu niciodata ... caci sunt convins ca la fiecare spital de psihatrie exista si cate un Dumnezeu si poate mai multi Hristosi!

Deci ramanem cum am stabilit ...adica Stiinta nu a putut dovedi nici cel mai mic indiciu care sa ateste existenta lui Dumnezeu!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 12:58 pm

bah, scrie si tu normal, ca sa-ti raspund normal.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 1:06 pm

totyo a scris:
bah, scrie si tu normal, ca sa-ti raspund normal.
Tot asa spun si eu ...exprima-te clar si corect ca sa transmiti un mesaj exact ...si raspunsul il vei primi la fel.

Nu cred ca cineva ...om normal de pe lumea asta, poate sa se laude ca tine ca aude ce spune Dumnezeu
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 1:09 pm

in cazu asta ramai necredincios.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 1:59 pm

Mai bine necredincios decat nestiutor ...adica prost!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:18 pm

sa zicem ca eu stiu ceea ce tu nu sti... asta nu inseamna ca esti prost.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:21 pm

totyo a scris:
sa zicem ca eu stiu ceea ce tu nu sti... asta nu inseamna ca esti prost.
Daca eu cred ceea ce tu nu crezi (adica ca porcu zboara ca albina) ...inseamna ca eu sunt necredincios?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:25 pm

omule, esti perfect?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:28 pm

Perfect este numai King - Kong adica Dumnezeul maimuta despre care scrie in Biblie ca l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...adica 98 % maimuta primata !

Altfel sunt la fel de perfect ca tine ...ca doar ti-am continuat rationamentul "perfect" pe care l-ai inceput tu!

Tu esti perfect ?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 30, 2010 9:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:13 pm

na.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:29 pm

ce! Iti place dialogul?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 9:29 pm

na. ...atata neuron am si io.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 8:17 am

Totyo
te rog studiaza, ca sa poti intele magnifica lucrare, dea dreptul epocala lucrare Mersul trenurilor si te vei lumina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitimeVin Mai 07, 2010 7:52 am

Ce tu probabil ca inca nu ai aflat este faptul Mersul Trenurilor este facut de oamenii (mantuitori) Iar Universul e facut de Big Bang...iar magnifica lucrare pe care o vedem ca natura este creatia Mamei Geea ...si nu a maimutoiului urias care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...adica 98% maimuta primata!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre viata lui Isus Empty
MesajSubiect: Re: Despre viata lui Isus   Despre viata lui Isus Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre viata lui Isus
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sfarsitul Lumii si "viata" de dupa moarte
» Discutand despre Isus
» Procesul lui Isus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: