Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 O tema pe zi !

In jos 
+8
Bogdan Stanoiu
mihai1991
Rayna
buburuza
Black velvet
Apopii
buburuzu
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 27, 2010 8:49 pm

Tema: Martie 28

In scriptura se recunoaste la capitolul Facere (Geneza) ca nu stia nici macar ca Lumina este buna ...motiv ptr care a trebuit sa o experimenteze ca sa se convinga ca e buna !

"4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina,


Acest "dumnezeu" al iudeilor ... (care a aparut la legamantul cu Abraham cca 6000 de ani pe lumea asta, in care omul primitiv traia deja de cca 3 milioane de ani) si acumula experiente depasind faze ca paleolitic sau neolitic si spre deosebire de omul din neolitic era atat de nestiutor (sa nu zic prost ca suna a blasfemie) ... incat nu stia ceea ce deja de mult omul primitiv STIA ...si anume ca ... lumina e buna!!!

Si daca aceasta nu este destul ... el il invata pe Moise cele 10 porunci ...adica acelea cu: "Sa nu omori, sa nu furi, sa nu minti sa iti iubesti parimti ... s.a.m.d." ...si asta s-a intampkat acum cca 3-4 mii de ani ...in timp ce omenirea deja stia de mult pentru ca in zeci si zeci de mii de ani de experiente ptactice traite si acumulate, au ajuns deja de muult la asemenea concluzii precum ca nu e bine sa ucizi sau furi!
Si zau ca omul primitiv stia aceste "legi" ... fara nici o interventie a lui Yahwe.

In acest context ...va dati seama cat e de redus la bibilica era aliasul crestin (adica cu copii) al Yahweului original (adica iudeu si fara copii) al religiei mozaice ...pentru ca acest King Kong crestin (adica facut dupa chipul si asemanarea omului ...mai exact 98.5% maimuta primata ) nu a fost in stare nici macar sa debiteze o scriptura proprie a crestinilor, motiv ptr care King Kong Tatal a modificat scriptura iudeilor!

Dar sa trebuiasca sa furi chestii elementare asa cum sunt cele 10 porunci sau nu cunostea "Facerea" .... trebuie ca era tare limitat in posibilitati si fara cultura generala ...caci daca avea .... stia ca puteau sa le fure si de la invatatii Greciei antice ...si nu de la poprul evreu care era un biet pitic fata de acei greci!

Greu la deal cu boi mici ! Adica greu se mai poate progresa cu asemenea minciuni penibile!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 5:53 am

Soimos a scris:
buburuzu a scris:


de ce exista moarte?
La asta trebuia sa iti raspunda Cuvantul Domnului!

Daca ai nevoie de cuvantul meu adica cel al "Domnului soimos" ... de moarte e nevoie de moarte pentru a se inlocui corpurile uzate cu altele tinere si puternice, adica ceva cam tot asa cum primavara trebuie sa fie precedata de o toamna si apoi o iarna...adica din necesitatea de a se face loc unei vieti noi ...tot asa cum bunicul trebuie sa faca loc nepotului ...in loc sa se tina "colectia" de mosi-sramosi uzati stricati si neputinciosi dar toti nemuritori in dulapul familiei

sah

partida asta o pirzi, fratzie! O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_wink
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 6:08 am

Soimos a scris:

In scriptura se recunoaste la capitolul Facere (Geneza) ca nu stia nici macar ca Lumina este buna ...motiv ptr care a trebuit sa o experimenteze ca sa se convinga ca e buna !
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.


3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.

4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.


Daca a despartit Dumnezeu lumina de intuneric, inseamna ca lumina era impreuna cu intunericul si daca la inceput era doar intunericul, inseamna ca Dumnezeu stia ce este lumina, dar n-o bagase in seama!!! 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 8:27 am

buburuzu a scris:


sah

partida asta o pirzi, fratzie! O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_wink
Partida asta o pierd absolut toti ...nu numai eu!

Important este sa castigi macar partida cu viata ...si sa nu traiesti ca un mort viu (zombi) bine pregatit pentru "viata" in MOARTE ...adica viata vesnica de mort ...asa cum va pregatiti voi pocaitii ptr lumea cand nu veti mai exista.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 2:50 pm

Black velvet a scris:

Daca a despartit Dumnezeu lumina de intuneric, inseamna ca lumina era impreuna cu intunericul si daca la inceput era doar intunericul, inseamna ca Dumnezeu stia ce este lumina, dar n-o bagase in seama!!! 
Acum cateva mii de ani in urma unii oamenii si-au imaginat ca lumea a fost facuta intr-un anumit mod si inventand un dumne-zeu, i-au pus lui in carca aceasta mareata realizare. Oricum, pe ei nu-i interesa realitatea, nu erau oameni de stiinta, erau evrei care incercau sa gaseasca metode de a-i manipula, intr-o prima etapa pe ai lor si mai apoi, daca era posibil, pe ceilalti. Daca respectivii ar fi vrut ca religia lor sa cuprinda date reale, nu ar fi fost nici-o problema sa le afle de la egipteni. Spun de la egipteni, deoarece acestia erau mai aproape si aveau cunostiinte avansate de astronomie. Si astazi oamenii de stiinta se minuneaza de precizia masuratorilor facute de acestia, acum 5000 de ani in urma, masuratori care au stat la baza realizarii piramidelor. Dar pe ei nu i-a interesat stiinta, ci manipularea!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 5:10 pm

Pai tu ai auzit cumva in istorie faptul ca in antichitate evreii se ocupau cu matematicile. filozofia, artele sau astronomia asa cum o faceau chinezii, grecii si mai tarziu arabii?

Pana si Dumnezeul lor era atat de stupid incat stia mai putin decat stia unu ca Socrate, Platon sau Aristotel ca sa nu mai vorbim de Theon care a inventat tot felul de sisteme mecanice pe care le folosea in Temple pentru a impresiona prostii care treceau pragul acelor temple si credeau, asemenea altor redusi mintali de azi, ca poarta templului, care se deschidea ca sa intre "el prostu" dar numai dupa ce punea un banut ...iar aceasta sarlatanie (sustinuta de o mecanica foarte avansata ptr acele timpuri) era o forma de multumire pe care i-o adresa Zeul pentru ca a sacrificat un banut !
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 6:26 am

Homosexuali celebri: Platon, Socrate si Aristotel. Inventarea dialecticii si a filosofiei O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea

da da!

"Un doctor in chimie american, cu doctoratul luat la Harvard, vrand sa epateze odata prin cultura sa presupus imensa, mi-a spus: "I-am citit pe Platon, pe Socrate, pe Aristotel..."
Cu toate acestea Socrate este unul dintre cele mai bine cunoscute personaje ale antichitatii, iar spiritul sau si mentalitatea sa sunt si astazi faruri in gandire si filosofie. Nu poate sa nu fie simpatic omului de azi Socrate, cand acesta citeste: "azi am fost la piata unde am vazut uluitor de multe lucruri...de care nu am absolut nici o nevoie". Lucru la fel de valabil si astazi pentru cel pentru care lucrurile materiale nu sunt totul in viata, cand acesta intra intr-un... mall!

Socrate este cunoscut exclusiv din scrierile altora despre el. Dialogurile monumentale ale lui Platon il situeaza ca pe unul din gigantii gandirii, in Symposion (Banchetul) si in alte dialoguri. In acelasi timp, in alt Symposion (Banchet) scris despre Socrate, el apare la dimensiuni cu mult mai umane, dar totusi ca un om deosebit. Ma refer aici la lucrarea lui Xenophon. Ma intreb daca nu ar fi fost mai bine ca in locul lui Isus Cristos, care nici el nu a scris nimic, noi l-am venera azi pe Socrate ca "fiu al zeului suprem". Stiu ca ar fi fost mai bine, dar nu cred ca ar fi fost posibil, pentru ca Socrate nu ar fi acceptat "apolokintoza" sa, avand prea mult
bun-simt."


Ultima editare efectuata de catre buburuza in Lun Mar 29, 2010 7:03 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 6:56 am

Multumim ptr expunere .... cine doreste sa citeasca tot articolul il gaseste aici:

http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?step=articol&id=11150

Ca si concluzie pe care eu as trage-o este faptul ca homosexualitatea era generalizata in antichitate ... vezi cazul Lot... dar se cuvine sa mentionam ca intre homosexualul Socrate si homosexualul Isus (vezi topicul de pe acest forum) este o diferenta enorma in favoarea lui Socrate ...om de stinta si filozof ...fata de Isus care nu era nici una nici alta ci doar un ... manipulator!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 7:03 am

O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_eek

priviti si va minunati... cata inteligenta, d-omle!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 7:18 am

buburuza a scris:
O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_eek

priviti si va minunati... cata inteligenta, d-omle!

Ce sa vada ?
Ca Isus era homosexual sunt indicii de 3 feluri :
1) Nu a avut familie normala si nici vreo relatie cu o femeie ...desi avea peste 30 de ani ...adica cam trecut pentru acele vremuri in care media vietii era cam 40 de ani!
2) Pana si in cina cea de taina este ilustrata scena biblica dintre "fetita Ioan" pentru care Isus nu se ascunde sa isi arate dragostea ...si
3) sa nu uitam scena cu spalatul picioarelor in care Isus in curu gol spala pe rand picioarele haremului sau masculin !

In rest privind contributia lui Socrate pentru binele umanitatii (caci cunoasterea sta la baza a tot ceea ce este bun si Divin pentru ca nici Dumnezeu (daca ar fi sa credem in el) nu a creeat lumea din credinta ci tot bazandu-se pe puterea STIINTEI respectiv cunoasterea unor legi universale).
... in timp ce Omul Isus si-a ratat total viata ...nu a reusit sa faca nimic altceva decat sa moara pe degeaba ... asta pentru ca minciuna pentru prosti ...aia cu sacrificatul pentru noi ...este dovedit prin versete biblice ca oamenii aveau "detergent" pentru spalarea pacatelor in sangele animalelor sacrificate in acest scop ...deci nu ar fi fost nevoie de jertfa lui Isus ... si nici nu a fost!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 6:50 pm

nu sunt destul de inteligent ca sa pot convinge un nebun ca e nebun.

e trist cand esti nebun, dar si mai trist este cand nu-ti dai seama ca esti nebun, crezandu-te inteligent.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:05 pm

Asta o stim de 2000 de ani !

Fericiti sunteti voi ... cei saraci cu Duhul!

Cei care au capacitatea sa inteleaga o propozitie simpla pot gasi aici informatii interesante despre homosexualul Isus


https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/despre-isus-f29/isus-homosexual-t265.htm
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:25 pm

ce mai sti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:37 pm

Tot ceea ce tu numai crezi!

Si sti de ce?

Pentru ca eu il am pe Atotputernicu de partea mea!
Care atoputernic?

Binenteles INTERNETU ...sau nu cunosti dictonul "Scientia potentia est"?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 8:46 pm

oare ce s-ar face omu fara internet!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 6:23 am

Daca ar ramane fara internet dar cu Biblie ...ar orbecai inca 2000 de ani in bezna deasa a prostiei!

Asa ca este cazul sa acceptam ca Internetul este un adevarat Dumnezeu ....asa cum l-au prorocit indienii hinduisti cu multe mii de ani inainte cand l-au descris pe Dumnezeu (Isvara) ...ca fiind "Entitatea Informationala Universala".

...si uite asa am lansat subiectul zilei propus pentru azi!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 3:46 pm

ai lansat o beshina, mei!

ca toate(aproape toate mesajele), dealtfel. O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 8:50 pm

buburuzu a scris:
ai lansat o beshina, mei!

ca toate(aproape toate mesajele), dealtfel. O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea
Te inteleg si nu ma supar ...pentru ca este evident ca daca lumea se rezuma la un WC in care se plateste zeciuiala ... iar textele scrijelite pe pereti si usi se numesc si ele scripturi ...evident ca ceea ce vine dintr-un alt mediu este o besina ...probabil si aia ti-a bagat-o in cap besinaru sef care a vandut flota ... pe un kkt!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 8:12 am

Pentru ca suntem in apropierea Pastelor care se schimba de la an la an ...iata ca e cazul sa ne mai punem o intrebare ...si anume daca toti stim ca Ceausescu (la fel ca orice alt om) a murit pe data de 25 Decembrie ...de ce nu stim la fel de precis cand a inviat Isus ?

Oare faptul ca el el invie in fiecare an la date diferite se datoreaza amneziei ? sau datorita faptului ca el invie in fiecare an ...si cand zic asta ma refer la inviatul ca mort copt care traieste prin inexistenta ...sau vorba lui Caragiale cand se referea la inviere ..e minunata ... e sublima ...dar lipseste cu desavarsire!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 12:05 pm

Soimos a scris:

Oare faptul ca el el invie in fiecare an la date diferite se datoreaza amneziei ?
Interesul, bata-l vina!!! Daca au popii interes il pun sa invie si in ianuarie, ca doar nu-i doare gura de la asta, iar prostii cred!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 12:51 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Oare faptul ca el el invie in fiecare an la date diferite se datoreaza amneziei ?
Interesul, bata-l vina!!! Daca au popii interes il pun sa invie si in ianuarie, ca doar nu-i doare gura de la asta, iar prostii cred!
Nu te supara ... dar faptul ca popii sunt ahtiati dupa "ochii dracului" il mai inteleg ... ca doar de aceea au facut legamantul de a i se vinde lui (Isus Christos care singur recunoaste ca e Lucifer) .... dar nu pot pricepe ce interes are prostimea sa-l sarbatoreasca pe cel care isi zice Lucifer (si noi ii spunem conf traditiei Dracula) ... care el singur se autodenumeste Stapanul Cheilor Iadului ...si vine sa le aduca romanilor Golgota cu traditionalii colti sangerosi de Vampir ...asa cum ne arata ultimii 20 de ani de conducere cu soborul de preoti in frunte?

Cand zic vampir nu ma refer neaparat la trimisului Domnului pe pamant romanesc ...adica la alesul Domnului Basescu Voda, care nu este setos de sange ci de material maroniu care adesea insoteste numele, material care se sorbeste cu paiul de ii zic rusi Cacaia Cola. Numele acestui trimis ceresc este deja el insusi o premonitie cereasca care ne profeteste precum ca Domnul Dumnezeu din Ceruri a trimis mai intai telegrama .. urmand sa ne trimita in cap un mare vagon de kkt ...adica dulciuri crestine de Paste ortodox sfintit de criza prin disponibilizari masive ...


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 02, 2010 2:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 2:30 pm

Eu sunt pagan iar acest lucru isi pune amprenta si asupra conceptiilor mele politice, care nu se potrivesc in niciun fel cu ceea ce, impropriu, se numeste in ziua de azi politica. Practic, azi politica este sinonima cu minciuna si furtul organizat!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 2:59 pm

Parca numai de azi?
Pai de ce crezi ca s-a inventat crestinismul?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 4:10 pm

ca sa ai ce discuta tu, mei!

bleah
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 5:36 pm

buburuza a scris:
ca sa ai ce discuta tu, mei!

bleah
Ma bucur ca te aducem pe calea cea buna!

Daca nu te prindeai de schema te puneam sa imi raspunzi cum de Yahwele ala care nu e Tata de copil ....adica ala care a dat poruncile lui Moise, nu promite nicio viata vesnica pe nicio alta lume ..si nici Iad sau Rai ....ci doar o patrie pentru poporul sau ....si cum se face ca Yahwele crestin, dupa ce a umblat la curve promite, rai, iad basca si viata dupa moarte?

So fi datorind schimbarea faptului ca a dat de putza si si-a dat seama ca daca nu esti insurat .... multe mai trebuie sa minti ca sa ajungi la ea?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 8:56 am

"Am stat 3 ore si jumatate in biserica, sunt atat de fericit! M-am spovedit, m-am impartasit si sunt atat de multumit sufleteste incat nu ma mai intereseaza lucrurile lumesti si fo...ul. Mie imi place foarte mult Prohodul, am stat si am cantat" O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 5:14 pm

Nu te simti complexat pentru asta ca noi te intelegem bine si nu e cazul sa te complexezi chiar faca ai satisfactii puerile ca un copil de 6 ani!
Mai ai sanse sa cresti si sa te maturizezi...

Ce este interesant este ca asemenea cuvinte ca ale tale mi-a spus si vecinu-meu care este cunoscut ca fiind stalpul birtului;
Si pe el il intelegem ...nobody is perfect.

Diferenta intre tine si el este doar forma de betie aleasa... tu cu drogul numit religie (caci drog a fost numit si de marii filozofi) si el cu un alt drog spiritual (spirt) sau in original in limba araba Al Cuul tot in legatura cu spiritualitatea religioasa.

In germana oferta Spirituala care se vinde langa fiecare biserica ...adica la birt ... este mai vasta si i se spune Zwetschgen Geist sau Birnen Geist Kirschen-Geist in general Obs-Geist adica spiritul fructelor care in functie de ce fructai ales ca sa ii sorbi spiritul (Geist) adica poate sa fie Spiritul-Prunei, spiritul-Parei spiritul cireselor si tot asa mai departe.
Culmea este ca in centrul orasului in care locuiesc exista birtul Heilige Geist ...adica Duhul Sfant ... probabil pentru barbatii care se plictisesc in catedrala cu acelasi nume de vis a vis.
Deci vezi cate legaturi sunt intre cele doua birturi ...amandoua instrumente ale satanei!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 6:37 pm

buburuza a scris:
"Am stat 3 ore si jumatate in biserica, sunt atat de fericit! M-am spovedit, m-am impartasit si sunt atat de multumit sufleteste incat nu ma mai intereseaza lucrurile lumesti si fo...ul. Mie imi place foarte mult Prohodul, am stat si am cantat" O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_idea
Psihoza

"Tulburare mintala caracterizata printr-o dezorganizare a personalitatii, pierderea simtului realului si transformarea in delir a experientei traite."
"Tratament si prognostic - In ansamblu, terapeuticile moderne au ameliorat mult prognosticul psihozelor, candva pesimist. Aceste terapeutici asociaza un tratament medicamentos unei psihoterapii individuale sau colective ale caror modalitati sunt foarte variate, in decursul conversatiei medicul trebuie sa caute o buna distanta relationala, nici prea apropiata, nici prea indepartata. De indata ce pacientul admite ca ideile sale delirante sunt patologice, se poate intrevedea vindecarea sau, cel putin, o ameliorare in viitorul apropiat."
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 5:45 am

Acum in plina nebunie a sarbatorilor pascale cand suntem ametiti cu toate prostiile care ne arata unde si-a petrecut Udrea noaptea de asa zisa inviere a nimanui ... ni se repeta peste tot ca Isus a inviat ... dar cu toate acestea nu poate sa ni-l arate nimeni viu ... se cuvine de mentionat faptul ca Crestinismul nu este o traditie in care de sarbatori manaci ca o vita .... ci un mod de viata care ar trebui sa fie exemplar ...dar nu e !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 4:31 pm

Azi am fost intr-o statiune montana destul de izolata, dar plina de oameni cu fete vesele si carora li se "rupea undeva" de crestinism si de umplutul burdihanului cu miei jertfiti pe altarul cruzimii sau de alte mancaruri care i se "cuvin" crestinului la astfel de sarbatori Smile N-am auzit niciun Hristos a inviat, iar oamenii erau odihniti de dimineata, semn ca dormisera bine si nu pierdusera noaptea vandalizand cimitirele. Oamenii venisera sa se bucure de Natura si nu de bazaconii religioase!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 7:59 pm

In Apocalipsa 17 gasim:
Cînd L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El si-a pus mîna dreapta peste mine, si a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi si Cel de pe urma,...(adica tot Lucifer)
18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor.... !!!!! Eu tin cheile mortii si ale iadului!!!!

Iata cum comenteaza Haym Herman pe Ropo acest verset:


Intr-un singur capitol din Apocalipsa deja sint doi care-si aroga dreptul de cel dintii si cel de pe urma.
Cap 1 verset 8 zice: Dumnezeu,si eu cred ca pe buna dreptate spune: Eu sint Alef si Tav(tradus in greaca Alfa si omega)
Si in vers 18 vine un altcineva si zice Eu am fost mort si acuma sint viu.Eu sint cel dintii si cel de pe urma.
Oare cine la inviat daca el a fost inceputul?Si cui sa rugat el ;Tata indeparteaza paharul ;daca el este inceputul ,si alte ,si alte intrebari.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 12:16 pm

Sa meditam la Eden ascultand Calist Patriarhul
http://www.resurse-ortodoxe.ro/cartiaudio/filocalia-audio/?dir=Ionut-laptop/Carti%20audio/Filocalia%20audio/Filocalia%20volumul%208/2%20Calist%20patriarhul&title=2%20Calist%20patriarhul

(Fisierul al doilea 8/2)

Se pare ca Biblia are un inteles simbolic. Chiar si masonii de rang inalt sustin ca toate religiile sunt adevarate si se ajunge la adevar prin toate, dar Crestinismul este capsula superdensa. Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 4:13 pm

Rayna a scris:
Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Indiferent cum ai interpreta, minciuna tot minciuna ramane! E drept ca prostii se uita si se minuneaza cat de frumos si evlavios vopsesc unii gardul Smile  
Sus In jos
mihai1991
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Puncte : 14
Data de inscriere : 31/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 31, 2010 6:20 pm

Rayna a scris:

Se pare ca Biblia are un inteles simbolic. Chiar si masonii de rang inalt sustin ca toate religiile sunt adevarate si se ajunge la adevar prin toate, dar Crestinismul este capsula superdensa. Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Interpretarea se foloseste pentru diversificarea variantelor ipotetice de raspuns (adica pentru a alege lor ce le convie dintr-o varietate de idei).Un exemplu: un verset poate spune "va cadea foc din cer".Prin asta se pot intelege:
- prabusirea unui avion
- asteroid
- razboi nuclear
- incendii etc. etc.
Daca interpretezi, atunci adaugi unui mesaj marca subiectivitatii, ceea ce un dumnezeu omnix,y,z ar fi evitat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





O tema pe zi ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
O tema pe zi !
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: