Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 O tema pe zi !

In jos 
+8
Bogdan Stanoiu
mihai1991
Rayna
buburuza
Black velvet
Apopii
buburuzu
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 24, 2010 10:13 pm

Cum am tradat-o pe Eva!

Faptul ca femeile sunt mai pragmatice decat barbatii si de cele mai multe ori mai inteligente decat acestia, l-a dovedit si exemplul biblic cu Adam si Eva.

Dupa cum stim din Biblie, si nu are rost sa va repet povestea, in paradisul ceresc din gradina raiului, Adam si Eva nu aveau voie sa guste din roadele unui anumit pom .... si acesta era Pomul Cunoasterii binelui si al raului ... iar a manca fructul oprit al acestui pom care deschidea mintea oamenlor ... era un mare pacat ...ba chiar pacatul cel mai mare, numit si pacatul primordial, pentru ca ti se deschideau ochii catre cunoaserea rationala ... si deveneai "unul ca noi" ..si asta zice chiar Dumnezeu!

Noroc ca Dumnezeu la trimis pe Lucifer pe pamant sa isi faca biserica sa ..adica crestina, si si-a recrutat armata de slujitori ai diavolului sa repare pacatul comis in cer de catre frumoasa si inteligenta Eva!

Este de mentionat faptul ca biserica diavolului s-a straduit din rasputeri sa repuna lucrurile la loc, si astfel sa-l impace pe "dumnezeu" .. .. recuperand omul pentru a fi cum a dorit El ... adica animale

Si daca in paradis acel pom al cunoasterii era blestemat, ... pe pamant lucratura Lui "dumnezeu", Biserica ... a umplut pamantul cu un alt "pom" invers decat acela din paradis ...adica cu "pomul necunoasterii"... de-i mai zice si al Credintei ...un pom al prostiei vesnice raspandit in tot locul!

Unde creste acest pom nu este paradis ... ci iad !
Si asta vedem clar pe pamant pentru ca acest "pom al necunoasterii binelui si al raului" ..este "sfintit de acel "dumnezeu" cu un Har special ... si anume Harul Prostiei periculoase care intuneca mintile celor care au gustat din acest pom .... si iata ca vedem ca numarul de victime ale acestui "dumnezeu" al prostiei creste pe zii ce trece, si asta vedem in numarul sporit de credinciosi adica nestiutori sau prosti ... care frecventeaza acesta biserica pentru a redeveni exact o turma de prostii pe care Dumnezeu in cer ii voia ca animale, plan care nu i-a reusit fiind incurcat de isteata Eva!


Faptul ca cei care au gustat din Pomul Prostiei, au implinit vointa Domnului este clar! Problema este ca ei s-au vandut ... fara sa stie macar cine e acel "dumnezeu"!

Dar oricum, "dumnezeu" se tine de promisiune si acesti vanduti vor dobandi intradevar ce si-au dorit ....adica "viata vesnica" ...dar aceea de mort ca aia e vesnica (daca aia se poate numi viata) ... o "viata" acolo unde "dumnezeul" lor este sef ..ba chiar se si lauda cu acest lucru ...adica in Iad!

Brrr ...sa obtii viata vesnica in Iad ... nu vi se pare ceva e care ar trebui sa va feriti?

Asa ca lasati-ve de credinta si indreptati-va fata catre cunoastere caci ati vazut ca de acolo vine salvarea ...adica de la 112 si nu de la Tatal Nostru
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 11:54 am

Soimos, eu nu pot sa inteleg de ce si mai ales pentru cine facuse Dumnezeu acel pom al Cunoasterii. Daca El e omniscient stia ce se va intampla inainte ca acel fapt sa se produca si atunci ne invartim in cerc. Cu geneza din biblie parca as fi in filmele lui David Linch. Ma prind migrenele si ajung si eu la "filosofia" fetei mele: "Om muri si om vedea".

A si inca ceva: Respect! pentru atitudinea fata de femei (la Bogdan am mai vazut asa ceva). Nu stiu cum sunt privite femeile in scrierile originale - trebuie sa-l intreb pe Anticristul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 10:00 pm

Pe miine,ca e tirziu.Am un nepotel de-o zi ,lasati-ma sa rasuflu.La noi se spune Mazal Tov.Deci sa mi spune ti Mazal-Tov si vom mai vedea.
Sper ca nu sint off topica ca mi sa nascut un nepotel.
Sa va traiasca si voua cei ce aveti iar ceilalti asteptati ca vin ei.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 9:05 am

Mazal Tov!

Si sa-ti traiasca nepotelul multi ani fericiti si tu sa te bucuri cat mai multe zile de el.

De ciocnit ca sa sarbatorim evenimentul vom ciocni atunci cand vom ciocni si promisiunea de Anu Nou!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 8:44 am

Anticristul a scris:
mi sa nascut un nepotel.

Mazal Tov! Sa creasca mare, sanatos si intelept si sa-ti fie bucurie in viata!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 9:32 pm

Toda raba=Multumesc mult.
Duminica e ziua a opta.
Spunea cineva ca e barbarie curata, sa se faca azi circumciziune.
Dar sa se puna cercei in urechi cam cu ce se maninca?
Noi asa barbari cum sintem,continuam cu incapatinarea noastra.Si totusi am dat lumii si cultura si civizalitie ,si multe alte.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 9:44 pm

imishaa a scris:
Soimos, eu nu pot sa inteleg de ce si mai ales pentru cine facuse Dumnezeu acel pom al Cunoasterii. Daca El e omniscient stia ce se va intampla inainte ca acel fapt sa se produca si atunci ne invartim in cerc. Cu geneza din biblie parca as fi in filmele lui David Linch. Ma prind migrenele si ajung si eu la "filosofia" fetei mele: "Om muri si om vedea".

A si inca ceva: Respect! pentru atitudinea fata de femei (la Bogdan am mai vazut asa ceva). Nu stiu cum sunt privite femeile in scrierile originale - trebuie sa-l intreb pe Anticristul.
Anticristul pe rol.
Ceea ce citim noi in geneza este doar coaja de nuca de la suprafata,coaja aia amara.
Pina la miez mai sint inca trei sau patru straturi.
Geneza este o scrisoare cifrata,si nimic mai mult.Ba pe deasupra mai e si tradusa.
Ginditi-va ca in vremea regelui Karol cind pleca in vre-o misiune ,i se aducea la cunostinta anumite evenimente,prin curierii sai.(fereastra imparatului)
Daca din intimplare cadea in mina unui neispravit o scrisoare adresata regelui, ce intelegea din ea ,cel ce citea?
Ca Maria nepoata lui cutare ,a iesit in parc ,si sa intilnit cu nu stiu cine ,ba au mai si facut ceva pe acolo.
Si mai e piparata cu citeva anecdote,ca sa para ca chiar este o scrisoare interesanta.
Asta-l interesa pe rege,ce era scris in proza in scrisoare?
El nici nu citea scrisoarea,ci o dadea imediat spre descifrare,celor ce se ocupau cu aceasta problema.
Ei,cam de aici trebuie sa plecam cu descifrarea Genezei.
Cu stima din Israel Haym=Viata =Cel viu=68.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 8:09 am

Hai sa acceptam ca este vorba de un mesaj criptat ...dar de le cine pentru cine ....sau daca e valabil acest mesaj si ptr cei care au furat Tanachul si nu numai ca l-au tradus dar l-au si insusit ca fiind al lor ...ba chiar au impresia ca furand Tanachul L-au furat si pe Dumnezeu lui Moise din ceruri!

Mai pe scurt ....ca importanta are asta pentru religia cele doua marsavii religioase ...recte facatura mincinos-religioasa a lui Pavel din Tarsus si marea marsavie religioasa inventata de Constantin ?

Stii ceva despre acel mesaj criptat?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 7:23 pm

De ce sa furat Tanachul?
Biserica ,ca organizatie ,este vechiul imperiu roman ,de rasarit si de apus.
Soimos ,eu am sa ti dau citeva date ,dar in acest caz tu va trebui sa accepti ca macar citeva lucruri au fost totusi proorocite de dinainte,bineinteles in Tanach.
Si eu nu vreau sa convertesc pe nimeni,eu doar vreau sa arat aberatiile crestinismului,referitor la N Testament,si altoiul lui nereusit pe V Testament.
Ca sa intelegi ce ti spun eu acum,trebuie neaparat sa ne intoarcem la V Testament,cartea lui Daniel.
Unii contesta ca aceste date ar fi fost scrise inainte de perioada lui Alexandru Macedon,din cauza ca este prea exact,descris.
Dar chiar daca ar fi scrise dupa,totusi este descris si imperiul roman cu aceeasi exactitatedesi se stie ca deja cu 200 de ani inainte de aparitia romanilor, Tanachul era tradus deja in Septuaginta.
Acum ma intorc si precizez ca inainte de Alexandru Macedon cu aprox o suta de ani,Tanachul a fost canonizat,canon in care intra si cartea Daniel.
Acum indiferent cum privim cartea Daniel,ea prevede istoria omenirii pentru mai bine de 2000 de ani,cam cu exactitate.Acesta este motivul pentru care Biserica a confiscat Tanachul,tocmai ca sa nu se descopere adevarata identitate a bisericii.
Nu voi intra in amanunte cu imperiile care deja sau succedat,ci doar ceva vagil voi aminti pe Alexandru Macedon ca sa putem face legatura cu biserica romana.
Al Macedon este descris in Daniel ca un tap cu un mare corn in frunte.corn care se fringe repede si in urma lui imperiul se destrama in patru imperii mai mici.Aceasta este explicatia care o primeste Daniel de la un inger.Daniel cap 8;19-22.
Dupa aceasta urmeaza imperiul roman,cunoscut si arhicunoscut de toti ,inca din clasele generale de la scoala.
Daniel sugereaza ca aceste imperii,erau conduse de o putere cereasca,o capetenie care trecea de la unul, asupra altuia .Adica i si schimba haina ,dar el raminea acelasi.Perioada de domnie a acestei puteri, avea hotarit un anumit timp ,si o anumita misiune de indeplinit.
Problema e ca aici intervine crestinismul si tulbura mintea oamenilor ,tocmai ca sa nu i se destainuie identitatea.
Toate aceste imperii incepind cu Nebucadnetar ,au avut rolul de-a subjuga poporul Israel.
Intrebarea este pina cind?
Imperiul roman ,stim ca si-a indeplinit misiunea intr-o anumita masura,au desfiintat tara,au distrus templul,au arat locul ca sa nu se mai stie unde a fost.Au schimbat si denumirea teritoriului cu o denumire veche.Palestina,ca poporul sa uite pentru totdeauna ,ca au fost evrei ,si ca au avut o tara.
Probabil ca acea forta supranaturala ,sa-i zicem asa,cunostea incapatinarea [poporului de-a nu renunta la LEGEA SA SI LA UNICITATEA DUMNEZEULUI PE CARE-L PROPOVADUIA.Si-a dat seama ca cu toate acestea ISRAELUL tot nu va renunta,asa a planuit infiintarea crestinismului.Aici a fost marea revolutie a politicii lui Satan ,daca e sa-l denumesc.Sa se transforme el personal in Dumnezeu,cu scopul de-a amagi pe Israel sa se abata de la unucul Dumnezeu.
Si sa accepte crestinismul ca ramura a religiei iudaice,cu tot ce tine de noua transformare.Nu a luat insa in calcul Deut cap 13.Imperiul Roman sa transformat din politic in religios,a imbracat haina sacerdotala,prin crestinarea lui Constantin.
Dar Constantin a ramas in continuare .MArele preot al zeilor(Pontifex Maximus)
Nume purtat pina azi de reprezentantul lui Satan pe pamint.
.Adica capul acelui imperiu ,care a continuat dupa caderea politica a imperiului roman.Aceasta este prima parte,daca va fi nevoie voi continua miine sau Simbata seara,ca miine seara eu nu intru pe net din cauza Sabatului.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 8:03 pm

Anticristul a scris:
Toda raba=Multumesc mult.
Duminica e ziua a opta.
Spunea cineva ca e barbarie curata, sa se faca azi circumciziune.
Dar sa se puna cercei in urechi cam cu ce se maninca?
Noi asa barbari cum sintem,continuam cu incapatinarea noastra.Si totusi am dat lumii si cultura si civizalitie ,si multe alte.
Cu stima din Israel.
O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_biggrin O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_idea O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_cheers
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 6:35 am

Anticristul a scris:
De ce sa furat Tanachul?
Biserica ,ca organizatie ,este vechiul imperiu roman ,de rasarit si de apus.
Soimos ,eu am sa ti dau citeva date ,dar in acest caz tu va trebui sa accepti ca macar citeva lucruri au fost totusi proorocite de dinainte,bineinteles in Tanach.
Si eu nu vreau sa convertesc pe nimeni,eu doar vreau sa arat aberatiile crestinismului,referitor la N Testament,si altoiul lui nereusit pe V Testament.
Ca sa intelegi ce ti spun eu acum,trebuie neaparat sa ne intoarcem la V Testament,cartea lui Daniel.
Unii contesta ca aceste date ar fi fost scrise inainte de perioada lui Alexandru Macedon,din cauza ca este prea exact,descris.
Dar chiar daca ar fi scrise dupa,totusi este descris si imperiul roman cu aceeasi exactitatedesi se stie ca deja cu 200 de ani inainte de aparitia romanilor, Tanachul era tradus deja in Septuaginta.
Acum ma intorc si precizez ca inainte de Alexandru Macedon cu aprox o suta de ani,Tanachul a fost canonizat,canon in care intra si cartea Daniel.
Acum indiferent cum privim cartea Daniel,ea prevede istoria omenirii pentru mai bine de 2000 de ani,cam cu exactitate.Acesta este motivul pentru care Biserica a confiscat Tanachul,tocmai ca sa nu se descopere adevarata identitate a bisericii.
Nu voi intra in amanunte cu imperiile care deja sau succedat,ci doar ceva vagil voi aminti pe Alexandru Macedon ca sa putem face legatura cu biserica romana.
Al Macedon este descris in Daniel ca un tap cu un mare corn in frunte.corn care se fringe repede si in urma lui imperiul se destrama in patru imperii mai mici.Aceasta este explicatia care o primeste Daniel de la un inger.Daniel cap 8;19-22.
Dupa aceasta urmeaza imperiul roman,cunoscut si arhicunoscut de toti ,inca din clasele generale de la scoala.
Daniel sugereaza ca aceste imperii,erau conduse de o putere cereasca,o capetenie care trecea de la unul, asupra altuia .Adica i si schimba haina ,dar el raminea acelasi.Perioada de domnie a acestei puteri, avea hotarit un anumit timp ,si o anumita misiune de indeplinit.
Problema e ca aici intervine crestinismul si tulbura mintea oamenilor ,tocmai ca sa nu i se destainuie identitatea.
Toate aceste imperii incepind cu Nebucadnetar ,au avut rolul de-a subjuga poporul Israel.
Intrebarea este pina cind?
Imperiul roman ,stim ca si-a indeplinit misiunea intr-o anumita masura,au desfiintat tara,au distrus templul,au arat locul ca sa nu se mai stie unde a fost.Au schimbat si denumirea teritoriului cu o denumire veche.Palestina,ca poporul sa uite pentru totdeauna ,ca au fost evrei ,si ca au avut o tara.
Probabil ca acea forta supranaturala ,sa-i zicem asa,cunostea incapatinarea [poporului de-a nu renunta la LEGEA SA SI LA UNICITATEA DUMNEZEULUI PE CARE-L PROPOVADUIA.Si-a dat seama ca cu toate acestea ISRAELUL tot nu va renunta,asa a planuit infiintarea crestinismului.Aici a fost marea revolutie a politicii lui Satan ,daca e sa-l denumesc.Sa se transforme el personal in Dumnezeu,cu scopul de-a amagi pe Israel sa se abata de la unucul Dumnezeu.
Si sa accepte crestinismul ca ramura a religiei iudaice,cu tot ce tine de noua transformare.Nu a luat insa in calcul Deut cap 13.Imperiul Roman sa transformat din politic in religios,a imbracat haina sacerdotala,prin crestinarea lui Constantin.
Dar Constantin a ramas in continuare .MArele preot al zeilor(Pontifex Maximus)
Nume purtat pina azi de reprezentantul lui Satan pe pamint.
.Adica capul acelui imperiu ,care a continuat dupa caderea politica a imperiului roman.Aceasta este prima parte,daca va fi nevoie voi continua miine sau Simbata seara,ca miine seara eu nu intru pe net din cauza Sabatului.
Cu stima din Israel.


Sunt de acord cu cele afirmate de tine, si accept si profetiile, chiar si pe cele din Daniel ca fiind ceva foarte posibil, profeti au existat cu adevarat de-a lungul vremurilor chiar si mai recente, si asta vedem inceand de la Nostradamus, Hannusen sau Edgar Cayce ...si multi altii ca ei, adevarul este ca nu mi se pare greu sa faci o profetie daca intelegi realitatea inconjuratoare si conjunctura istorica, si uite ca si eu fara sa am "har divin", pot prezice ca saracii de voi, acolo, in de voi binecuvantatul Israel (prin munca si inteligenta voastra), veti avea mari probleme cu fanaticii musulmani ... si as putea continua cu "profetiile" referindu-ma la multe alte teme si cazuri .... dar asta mi se pare ceva natural si bazat pe cunoastere si ratiune ... si oameni mult mai inteligenti si rationali ca mine au existat si in antichitate...deci il accept si pe Daniel.

Cele pe care le scoti tu in evidenta despre Constantin si Imperiul Roman si natura diabolica a crestinismului este bine ilustrata in Biblie ...dar mai ales in realitatea istorica ...asa ca nu am de ce sa ma indoiesc asupra lor.

Referitor la aceasta as dori sa te intreb despre dimensiunea Dumnezeului vostru in conceptia mozaiclor de azi, care il aveti pe Yahwe ca zeu al poporului (religiei) vostru, ...asta dupa ce se stie bine ca acest Constantin "la preluat" si l-a potentat cu puterile lui Sol Invinctus astfel incat a ajuns (in conceptia oamenilor) la dimensiunile cunoscute astazi ...adica mult mai mari fata de Zeul poporului vostru din antichitate cand acesta era gelos pe alti zei.

Mai pe scurt intrebarea se refera la faptul ca astazi dupa sarlatania Constantiniana ... daca Yahwe a preluat sau nu, in conceptia voastra mozaica, puterile pe care i le-a dat in exces acel Diavol numit Constantin ... personajul malefic care a instituit biserica crestino-satanica in care Lucifer alias Stapanul Iadulului este slavit ca Dumnezeu?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 30, 2010 2:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 11:40 am

Ramine sa dezbatem tema in seara de Sabt,dupa ce revin de la Aschelon.
Sabat Salom.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 12, 2010 5:08 am

De  multe ori ma intreb, oare cand au sa ajunga oamenii la nivelul de intelegere necesar pentru a pricepe ca crestinismul nu-i altceva decat un basm conceput special pentru a strange popii gologani si pentru a-i manipula pe creduli.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 12, 2010 6:08 am

tu ce parere ai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 12, 2010 8:02 am

Apopii a scris:
De multe ori ma intreb, oare cand au sa ajunga oamenii la nivelul de intelegere necesar pentru a pricepe ca crestinismul nu-i altceva decat un basm conceput special pentru a strange popii gologani si pentru a-i manipula pe creduli.
Atunci cand conducerile tarilor vor ajunge sa constate ca religia nu le mai slujeste interesele ci contravine acestor interese.
In Germania se lucreaza inteligent in acest sens.

Cu cat un tanar sta mai mult in scoli si se specializeaza la un nivel inalt ...cu atat este constientizat sa nu isi piarda timpul prin biserici si cu rugaciuni ci mai bine cu aprofundarea specializarii ...caci de aici vine rezultatul economic adica Banul ...si prin el paradisul aici pe pamant.

Pe cei prosti, ii lasa sa creada incontinuare ca sunt monitorizati de maimutoiul din cer, si ca e mult mai bine ptr societate ca un animal cu aspect uman dar creier de bestie ... sa traiasca cu frica de Dumnzeu!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 12, 2010 8:17 pm

slabutza ungere ai.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 4:23 am

Soimos a scris:
Pe cei prosti, ii lasa sa creada incontinuare ca sunt monitorizati de maimutoiul din cer, si ca e mult mai bine ptr societate ca un animal cu aspect uman dar creier de bestie ... sa traiasca cu frica de Dumnzeu!
Daca ar trai doar cu frica, ar fi bine pentru societate, dar ei ii copie comportamentul distructiv si... se vede usor cat de distructivi si intoleranti au devenit oamenii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 6:31 am

https://www.youtube.com/watch?v=924nfz7E-Tc... ca sa va binedispuna, mama ei de viata!

"fara lei, da cu multi BOI" O tema pe zi ! - Pagina 4 Lol
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 15, 2010 10:05 am

V-ati pus vreodata problema din ce cauza Dumnezeu inu ajuta niciodata pe nimeni indiferent de ce probleme grave are acesta?
Dar va promite doar raiul ...nu pe pamant ...ci in cer ...adica dupa ce ati murit?

Raspunsul este simplu ... pentru ca "dumnezeul" intunericului la care se inchina religiosii ...nu are nevoie de tine ca om ... ci doar de sufletul tau ...exact acesta este motivul ptr care iti da intalnire numai dupa ce ai murit!
De ce are nevoie de sufletul tau acolo in imparatia sa IADUL ...pe care vi-l promite Isus-Christos dupa moarte?

Pai trebuie sa tina cu ceva viu focul cazanelor iadului ... si cum sufletul este cea mai superioara forma de energie pe care o poate capata prostindu-i pe prosti ... nu cumva ati vrea sa mearga sa culeaga surcele in cer petru focul sau ?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 15, 2010 7:41 pm

bine mei!

hai ca te cred, si trec la secta ta.

cum se numeste?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeLun Aug 16, 2010 8:32 pm

Secta ateistilor !

Doar ca la noi nu se crede nimic ...ci se STIE ...si ce nu se stie se poate afla ...ca doar avem si noi sfintii nostrii ...Sfantul Google si Sfanta Wikipedia ...adica copii Dumnezeului Atotstiutor (deci si atotputernic) Internetul!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMar Aug 17, 2010 10:02 am

Soimos a scris:
V-ati pus vreodata problema din ce cauza Dumnezeu inu ajuta niciodata pe nimeni indiferent de ce probleme grave are acesta?
Dar va promite doar raiul ...nu pe pamant ...ci in cer ...adica dupa ce ati murit?

Raspunsul este simplu ... pentru ca "dumnezeul" intunericului la care se inchina religiosii ...nu are nevoie de tine ca om ... ci doar de sufletul tau ...exact acesta este motivul ptr care iti da intalnire numai dupa ce ai murit!
De ce are nevoie de sufletul tau acolo in imparatia sa IADUL ...pe care vi-l promite Isus-Christos dupa moarte?

Pai trebuie sa tina cu ceva viu focul cazanelor iadului ... si cum sufletul este cea mai superioara forma de energie pe care o poate capata prostindu-i pe prosti ... nu cumva ati vrea sa mearga sa culeaga surcele in cer petru focul sau ?

salutam
Observ schimbarea in bine a lui Soimos(lingvistic vorbind)..
da ramane din nou un gol. Ba aflam ca e ateu , ba ca sufletul e cea mai mare superioara forma de energie ba, ba.
Zi ma frate daca Isus si Dumnezeu sunt cei rai Cine sunt cei buni?
Si te rog eficient nu ma lua din nou cu Zeul supozitor , si magnifica lucrare Mersul trenurilor.
Laughing
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMar Aug 17, 2010 10:09 am

Shi ia uitre ce vad
Anticristul promoveaza VT ca avand profetii adevarate. deci vechiul testament capata putere si anticristul normal incearca cea au incercat sa faca de mai bine de 2000 de ani.Sa il renege pe Isus.
In alta ordine de idei
Ati fost careva la concert la Iron Maiden!!!!!!!!!!!

Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMar Aug 17, 2010 7:45 pm

Sigur ca are profetii adevarate,dar daca sint interpretate prost,apare un N Testamentca opera a lui Dumnezseu,asa cum tot din proasta interpretare apare si Quaranul ca este opera lui Dumnezeu.Satan cind sa transformat in inger de lumina a stiut el ce face.Si-a imbracat patrtafirul de Cristos,si deodata a devenit capul crestinismului.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 4:14 am

Anticristul a scris:
Sigur ca are profetii adevarate

O profetie adevarata este o profetie implinita... daca ar fi sa evaluam cartile ”sfinte” dupa profetii, toata lumea ar trebui sa adopte ca ”scriptura” centuriile lui Nostradamus!!! Smile
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 5:59 am

Anticristule poate ai dreptate nu neg punctul tau de vedere, cum nu il neg al nimanui.
Apopii intotdeauna am zis ca da , probabil ai cel mai bine argumentat punct de vedere.Dar Anticristule daca era asa cum zici tu (parere personala), nu crezi ca la ora actuala ati fii fost scosi din Biblia Crestina cu totul?
Ca v-ar fii vanat crestinii asa cum o fac arabii ,verii vostrii de fapt?? Poate faptul ca isus ne cere sa fim blanzi ca oile a fost scaparea voastra.
Ca promisiunea facuta voua ramane in picioare, sunt marturii facute si in Noul Testament.
Dar pana la a fii de acord ca Dumnezeu acelasi atat pentru neamuri cat si pt Israel este Dumnezeul intunericului etc etc etc ,indiferent de ura fata de crestini,sau invers mi se pare totusi ilogic.E normal sau aproape normal sa nu crezi in Isus, astepti un alt Mesia care trebuie sa faca altceva decat ce A facut Isus .
AIr faza cu Sol Invictus etc cu preluare de puteri etc etc.
hai sa o luam logic. Faptul ca eu zic ca esti la fel de tare ca captain Planet, inseamna automat ca te confund cu el.????????????
Uita-te si cred ca cunosti multinationalele:
Au cam aceeasi structura organizatorica dar sunt diferentiate de la tara la tara.Mesajul ,produsul e acelasi dar modalitatile de abordare sunt diferite.
Va luati de Constantin. da e o greseala sfintirea lui.eu asa cred, dar nu te lua macar tu de crimele facute la umbra crucii. Vechiul testament e plin de asa ceva .Asta asteptati voi de fapt un Mesia razbunator, care sa va omoare toti dusmanii.
Apopii poate,Soimos poate, toti restul , care combat Crestinismul pot , tu nu: daca esti cinstit.

Di da Dumnezeu nostru crestin este Dumnezeul Adevarat.El a creat si el va stapanii totul, indiferent ca e rai, iad sau altceva.Atat doar ca pt unii e greu de inteles.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 4:02 pm

Anticristul a scris:
Satan cind sa transformat in inger de lumina a stiut el ce face.Si-a imbracat patrtafirul de Cristos,si deodata a devenit capul crestinismului.

Aflandu-ma sambata in vizita la Manastirea Brancoveanu (a doua zi era mare hram) am avut ocazia sa vad o parte din staff-ul BOR in toata splendoarea lui. Cand prietena mea se pregatea sa le faca o poza, un calugar a fulgerat-o cu o privire fioroasa de era sarmana fata sa scape aparatul pe jos; Nu m-am abtinut si i-am soptit la ureche:"ia te uita ce de satane in sutane". Momentul "apoteotic" a fost aparitia pe alee a unui somptuos autoturism Audi cu motor V6, de la soare te puteai uita, da' la el, ba. Am plecat repejor de acolo ca pe mine ma ineca naduful si mi-era teama sa nu spun cu voce tare ce gandeam. Ce sa mai spun de comertul din interiorul manastirii si de-a lungul aleei, pana la sosea. Istoria se repeta dupa 2000 de ani, lipseste doar un Isus care sa le spulbere tarabele. Stiu ca asa ceva la noi nu se va intampla...da' taaare mi-ar placea...
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 8:17 pm

Deci pe Motoul meu de mai sus,se poate face un roman,in toata regula.
Eu stiu defapt de ce am scris asa ceva.
Daca acrestinii,macar unii din ei ar incerca sa inteleaga,eheii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 9:18 pm

Alin Soimosi a scris:

Zi ma frate daca Isus si Dumnezeu sunt cei rai Cine sunt cei buni?


Evidentca singurul Dumnezeu Adevarat!

Adica Fliyng Spaghetty Monster!

Citat :

Si te rog eficient nu ma lua din nou cu Zeul supozitor , si magnifica lucrare Mersul trenurilor.

Cui ii zici "zeul supozitor' ca nu m-am prins?

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 4:32 am

Soimos a scris:
Cui ii zici "zeul supozitor' ca nu m-am prins?

Probabil ca se refera la ala mare si tare, care baga in fundul oamenilor toate pacatele posibile, mai putin pacatul de a se inchina lui Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 5:09 am

imishaa a scris:
Anticristul a scris:
Satan cind sa transformat in inger de lumina a stiut el ce face.Si-a imbracat patrtafirul de Cristos,si deodata a devenit capul crestinismului.

Aflandu-ma sambata in vizita la Manastirea Brancoveanu (a doua zi era mare hram) am avut ocazia sa vad o parte din staff-ul BOR in toata splendoarea lui. Cand prietena mea se pregatea sa le faca o poza, un calugar a fulgerat-o cu o privire fioroasa de era sarmana fata sa scape aparatul pe jos; Nu m-am abtinut si i-am soptit la ureche:"ia te uita ce de satane in sutane". Momentul "apoteotic" a fost aparitia pe alee a unui somptuos autoturism Audi cu motor V6, de la soare te puteai uita, da' la el, ba. Am plecat repejor de acolo ca pe mine ma ineca naduful si mi-era teama sa nu spun cu voce tare ce gandeam. Ce sa mai spun de comertul din interiorul manastirii si de-a lungul aleei, pana la sosea. Istoria se repeta dupa 2000 de ani, lipseste doar un Isus care sa le spulbere tarabele. Stiu ca asa ceva la noi nu se va intampla...da' taaare mi-ar placea...

Imishaa
Aici ai mare dreptate,Dar sa stii de asemenea ca ei vor plati pentru astea nu noi.

Soimos "Zeul Supozitor" mhh da .o LASAM PE ALTA DATA.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 5:18 am

Alin Soimosi a scris:
Dar sa stii de asemenea ca ei vor plati pentru astea nu noi.
Unde, Alin? Pe lumea ailalta?...discutabil....ei isi fac de cap aici, fac uz de santaj emotional si nu numai atat. As vrea sa-i vad platind aici, dupa legile pamantesti. Sunt utopica, stiu.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 5:39 am

Imishaa
Fara a intra in detaliile unei religii sau alta. Legea cosmica functioneaza dupa principiul cauza efect.Nu stiu daca suntem noi pusi sa judecam sau nu.Singurul lucru pe care il putem face noi dupa parerea mea , e sa aratam ca se poate si altfel prin comportamentul nostru. Judecandu-i vom ajunge sa fim judecati la randul nostru.Nu inseamna ca ca e bine pt mine e bine pt toata lumea.
E discutabil momentul de Lumea ailalta.cum mla fel e discutabil de ce trebuie sa plateasca pe lumea asta.Dar cu siguranta vor plati si pe lumea asta.In ce mod ???
Mi-ar place sa stiu, ca sa ii pot prevenii si pe altii, ce ii asteapta daca nu se conformeaza.
Cert e ca gresesc flagrant facand ceea ce fac.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 7:21 pm

Alin Soimosi a scris:

Aici ai mare dreptate,Dar sa stii de asemenea ca ei vor plati pentru astea nu noi.

Ce sa plateasca si cui?

Pai tu nu vezi ca astia nici pe pamaant nu platesc nimic ...da mai zeului din cerul din care au venit ...(adica spermatozoidul tatalui cu ovul fecundat al mamei lor) ...cer din care absolut toti ne tragem ... si nu e sigur ca in acel cer vom gasi vre-un Dumnezeu care sa recunoasca ca seamana cu o maimuta primata !

Citat :
Soimos "Zeul Supozitor" mhh da .o LASAM PE ALTA DATA.
Nu e nevoie ... m-a luminat deja prietenul Apopii
Sus In jos
Continut sponsorizat





O tema pe zi ! - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
O tema pe zi !
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: