Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 O tema pe zi !

In jos 
+8
Bogdan Stanoiu
mihai1991
Rayna
buburuza
Black velvet
Apopii
buburuzu
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 20/02/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 8:56 am

"Am stat 3 ore si jumatate in biserica, sunt atat de fericit! M-am spovedit, m-am impartasit si sunt atat de multumit sufleteste incat nu ma mai intereseaza lucrurile lumesti si fo...ul. Mie imi place foarte mult Prohodul, am stat si am cantat" O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 5:14 pm

Nu te simti complexat pentru asta ca noi te intelegem bine si nu e cazul sa te complexezi chiar faca ai satisfactii puerile ca un copil de 6 ani!
Mai ai sanse sa cresti si sa te maturizezi...

Ce este interesant este ca asemenea cuvinte ca ale tale mi-a spus si vecinu-meu care este cunoscut ca fiind stalpul birtului;
Si pe el il intelegem ...nobody is perfect.

Diferenta intre tine si el este doar forma de betie aleasa... tu cu drogul numit religie (caci drog a fost numit si de marii filozofi) si el cu un alt drog spiritual (spirt) sau in original in limba araba Al Cuul tot in legatura cu spiritualitatea religioasa.

In germana oferta Spirituala care se vinde langa fiecare biserica ...adica la birt ... este mai vasta si i se spune Zwetschgen Geist sau Birnen Geist Kirschen-Geist in general Obs-Geist adica spiritul fructelor care in functie de ce fructai ales ca sa ii sorbi spiritul (Geist) adica poate sa fie Spiritul-Prunei, spiritul-Parei spiritul cireselor si tot asa mai departe.
Culmea este ca in centrul orasului in care locuiesc exista birtul Heilige Geist ...adica Duhul Sfant ... probabil pentru barbatii care se plictisesc in catedrala cu acelasi nume de vis a vis.
Deci vezi cate legaturi sunt intre cele doua birturi ...amandoua instrumente ale satanei!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 6:37 pm

buburuza a scris:
"Am stat 3 ore si jumatate in biserica, sunt atat de fericit! M-am spovedit, m-am impartasit si sunt atat de multumit sufleteste incat nu ma mai intereseaza lucrurile lumesti si fo...ul. Mie imi place foarte mult Prohodul, am stat si am cantat" O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_idea
Psihoza

"Tulburare mintala caracterizata printr-o dezorganizare a personalitatii, pierderea simtului realului si transformarea in delir a experientei traite."
"Tratament si prognostic - In ansamblu, terapeuticile moderne au ameliorat mult prognosticul psihozelor, candva pesimist. Aceste terapeutici asociaza un tratament medicamentos unei psihoterapii individuale sau colective ale caror modalitati sunt foarte variate, in decursul conversatiei medicul trebuie sa caute o buna distanta relationala, nici prea apropiata, nici prea indepartata. De indata ce pacientul admite ca ideile sale delirante sunt patologice, se poate intrevedea vindecarea sau, cel putin, o ameliorare in viitorul apropiat."
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 5:45 am

Acum in plina nebunie a sarbatorilor pascale cand suntem ametiti cu toate prostiile care ne arata unde si-a petrecut Udrea noaptea de asa zisa inviere a nimanui ... ni se repeta peste tot ca Isus a inviat ... dar cu toate acestea nu poate sa ni-l arate nimeni viu ... se cuvine de mentionat faptul ca Crestinismul nu este o traditie in care de sarbatori manaci ca o vita .... ci un mod de viata care ar trebui sa fie exemplar ...dar nu e !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 4:31 pm

Azi am fost intr-o statiune montana destul de izolata, dar plina de oameni cu fete vesele si carora li se "rupea undeva" de crestinism si de umplutul burdihanului cu miei jertfiti pe altarul cruzimii sau de alte mancaruri care i se "cuvin" crestinului la astfel de sarbatori Smile N-am auzit niciun Hristos a inviat, iar oamenii erau odihniti de dimineata, semn ca dormisera bine si nu pierdusera noaptea vandalizand cimitirele. Oamenii venisera sa se bucure de Natura si nu de bazaconii religioase!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 7:59 pm

In Apocalipsa 17 gasim:
Cînd L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El si-a pus mîna dreapta peste mine, si a zis: ,,Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi si Cel de pe urma,...(adica tot Lucifer)
18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor.... !!!!! Eu tin cheile mortii si ale iadului!!!!

Iata cum comenteaza Haym Herman pe Ropo acest verset:


Intr-un singur capitol din Apocalipsa deja sint doi care-si aroga dreptul de cel dintii si cel de pe urma.
Cap 1 verset 8 zice: Dumnezeu,si eu cred ca pe buna dreptate spune: Eu sint Alef si Tav(tradus in greaca Alfa si omega)
Si in vers 18 vine un altcineva si zice Eu am fost mort si acuma sint viu.Eu sint cel dintii si cel de pe urma.
Oare cine la inviat daca el a fost inceputul?Si cui sa rugat el ;Tata indeparteaza paharul ;daca el este inceputul ,si alte ,si alte intrebari.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 12:16 pm

Sa meditam la Eden ascultand Calist Patriarhul
http://www.resurse-ortodoxe.ro/cartiaudio/filocalia-audio/?dir=Ionut-laptop/Carti%20audio/Filocalia%20audio/Filocalia%20volumul%208/2%20Calist%20patriarhul&title=2%20Calist%20patriarhul

(Fisierul al doilea 8/2)

Se pare ca Biblia are un inteles simbolic. Chiar si masonii de rang inalt sustin ca toate religiile sunt adevarate si se ajunge la adevar prin toate, dar Crestinismul este capsula superdensa. Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 29, 2010 4:13 pm

Rayna a scris:
Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Indiferent cum ai interpreta, minciuna tot minciuna ramane! E drept ca prostii se uita si se minuneaza cat de frumos si evlavios vopsesc unii gardul Smile  
Sus In jos
mihai1991
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 31/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 31, 2010 6:20 pm

Rayna a scris:

Se pare ca Biblia are un inteles simbolic. Chiar si masonii de rang inalt sustin ca toate religiile sunt adevarate si se ajunge la adevar prin toate, dar Crestinismul este capsula superdensa. Primesti totul de-a gata, daca te duce mintea sa interpretezi. Si asta nu insemana ca interpretezi ca si prostimea.
Interpretarea se foloseste pentru diversificarea variantelor ipotetice de raspuns (adica pentru a alege lor ce le convie dintr-o varietate de idei).Un exemplu: un verset poate spune "va cadea foc din cer".Prin asta se pot intelege:
- prabusirea unui avion
- asteroid
- razboi nuclear
- incendii etc. etc.
Daca interpretezi, atunci adaugi unui mesaj marca subiectivitatii, ceea ce un dumnezeu omnix,y,z ar fi evitat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 5:57 am

Oare cine a murit pe cruce?

Cine a fost ucis pe cruce si cine a fost eliberat?

Toti stim ca eliberat a fost Barabas.

Dar ce nu stim este faptul ca numele lui "Isus fiul Tatalui" se traduce in limba sa materna (aramaica) cu Yeshua Bar Abba

... v-ati prins?

Oare cine a murit pe cruce daca BarAbbas (Fiul Tatalui) a fost eliberat?

Faptul ca insusi Isus se autonumea ca Fiul Tatalui il vedem aici:

Matei. 11:27; Luca. 10:22

si iata ce a cerut poporul:

Luca23.18. Dar ei, cu toţii, au strigat, zicând: Ia-L pe Acesta şi eliberează-ne pe Baraba,
19. Care era aruncat în temniţă pentru o răscoală făcută în cetate ....

Oare constientizarea acestei realitati si desprinderea de vechea minciuna ... in ce masura vor da peste cap tota religia crestina
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 11:30 am

Pe vremea aceea Isus era numele pe care-l purtau cam 6% din iudei... un fel de Ion la noi Smile deci pe cruce a murit un Isus, dar nu fiul tatalui... probabil cel care a fost rastignit era orfan!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 7:10 pm

Pai poate era orfan de el insusi ...adica conform Treimii ... Isus a fost si propriul sau tata ... dar si propriul sau fiu ....amu in situatia asta e greu de spus daca era orfan sau nu ...sau daca a murit pe cruce impreuna cu tatal sau ...care era tot el!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 4:26 am

Imbarligate sunt caile domnului Smile tocmai pentru a nu mai pricepe crestinu' nimic... doar sa creada in ele! Cei carora le functioneaza "rotitele" mai bine, nu mai pot crede in mitologia biblica Smile pentru ca doar in mitologie sunt posibile astfel de lucruri ce frizeaza absurdul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 6:58 am

Pe naiba ... totul este mascarada pentru prosti.
Nu l-ai vazut pe bolovanul de hans adventistu care afirma mereu sus si tare ca Ratiunea si Constiinta sunt lucruri diabolice ?

Se poate permite o asemenea propaganda in secolul 21?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 9:34 am

Soimos a scris:
Pe naiba ... totul este mascarada pentru prosti.
Nu l-ai vazut pe bolovanul de hans adventistu care afirma mereu sus si tare ca Ratiunea si Constiinta sunt lucruri diabolice ?

Se poate permite o asemenea propaganda in secolul 21?
N-am mai citit de mult timp mesajele de pe ropo Smile  dar stiu ca pe hans, dimineata, pippo, the listener si multi alti habotnici, n-ai cum sa-i schimbi... mintea lor functioneaza doar pe baza de religie si orice altceva este diabolic pentru ei!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 11:36 am

Ar trebui sa facem o campanie concertata impotriva lor
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 9:05 pm

Credinţa pentru credinciosi consta in faptul de a avea o certitudine despre ceva, fără ca cel puţin sa aibe motive întemeiate sau argumente raţionale pentru a se baza pentru a-si justifica credinta.

Sau mai pe scurt credinciosul crede, bazandu-se doar pe credinta sa.

Pentru a-si confirma credinţa, credincioşii au convingerea că au motive raţionale pentru sustinera credinţei lor, desi nimic nu se refera la argumente rationale bazate pe cunoasterea stintifica, ci doar tot pe credinta.

Clericii si religiosii, ne sugereaza, in anumite declaraţii, sa avem incredere in "convingerile" credintei.
Dar exact aceasta ma face sa ma întreb pe ce sa se bazeze această încredere?
Sa credem in Biblie doar pentru ca asa ne invata Biblia? ...mi se pare absurd.
Justificarea acestei încrederi in religie care apriorii ni se pretinde, ar trebui sa vina in mod logic din dovezile clare si argumentele întemeiate stranse in cei 2000 de ani de religie crestina, dar pentru a le apela daca acestea ar exista tot la Stiinta si tot la Cunoasterea Rationala ar trebui sa recurgem.Dar cum sa facem acesta daca nu exista aceste cunostinte-doveditoare pe care ar trebui sa ne bazam?
Aşa că suntem nevoiti ca tot pe încredere în credinta sa ne bazam,ca fiind singura corectă, deşi de cele mai multe ori nu este cazul.
Nu vi se pare ciudat acest fel de rationament?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Iul 20, 2010 10:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 43
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iul 20, 2010 7:16 am

Soimos a scris:
Credinţa pentru credinciosi consta in faptul de a avea o certitudine despre ceva, fără ca cel puţin sa aibe motive întemeiate sau argumente raţionale pentru a se baza pentru a-si justifica credinta.

Sau mai pe scurt credinciosul crede, bazandu-se doar pe credinta sa.

Pentru a-si confirma credinţa, credincioşii au convingerea că au motive raţionale pentru sustinera credinţei lor, desi nimic nu se refera la argumente rationale bazate pe cunoasterea stintifica, ci doar tot pe credinta.

Clericii si religiosii, ne sugereaza, in anumite declaraţii, sa avem incredere in "convingerile" credintei.
Dar exact aceasta ma face sa ma întreb pe ce sa se bazeze această încredere?
Sa credem in Biblie doar pentru ca asa ne invata Biblia? ...mi se pare absurd.
Justificarea acestei încrederi in religie care apriorii ni se pretinde, ar trebui sa vina in mod logic din dovezile clare si argumentele întemeiate stranse in cei 2000 de ani de religie crestina, dar pentru a le apela daca acestea ar exista tot la Stiinta si tot la Cunoasterea Rationala ar trebui sa recurgem.Dar cum sa facem acesta daca nu exista aceste cunostinte-doveditoare pe care ar trebui sa ne bazam?
Aşa că suntem nevoiti ca tot pe încredere în credinta sa ne bazam,ca fiind singura corectă, deşi de cele mai multe ori nu este cazul.
Nu vi se pare ciudat acest fel de rationament?

Credincioşii fac confuzie credinţă/convingere personală şi demonstraţie/dovadă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 1:47 pm

Mai rau decat atat ...credinciosii vor sa ne vanda ceea ei doar cred ca fiind adevar stiintific ... dar un adevar care nu se bazeaza pe dovezi, ci doar pe credinta lor devenita convingere, dar si asta prin aberare.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 2:15 pm

Soimos a scris:
... dar un adevar care nu se bazeaza pe dovezi, ci doar pe credinta lor devenita convingere...

Soimos, adevar grait-ai, dar ce facem cu acei oameni simpli, lipsiti de ipocrizie, cu bun-simt nativ si inclinatie spre credinta manifestata prin evlavie nedisimulata; sunt putini , stiu, cu atat mai pretiosi? nu-i putem condamna, am fi mai prejos decat fariseii din biserici.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 2:34 pm

Adam si Eva in religia lor originala , cea mozaica ... nu au fost ademeniti de niciun Diavol ... pentru ca in acea religie nu exista nici un diavol deci nici textele Bibliei evreiesti numita Tanach (de i se mai zice in mod mincinos Vechiul Testament) ... deci nici tentatii diavolesti!

Faptul ca diavolul este crestin il vedem tocmai ca acesta apare in povestea "crestina" a legendei lui Adam si Eva conform Bibliei Marsavite !

Dar ce se stie este faptul ca in religiile orientale sarpele este simbolul intelepciunii si astfel cand omul a gustat din "pomul cunoasterii binelui si al raului" .la indemnul sarpelui ... este vorba de faptul ca omul a gustat din fructul intelepciunii, evident ca la indemnul femeii ...cea care si in viata actuala se dovedeste a fi mai inteleapta ca barbatul!

Despre motivul pentru care "gustatul din rodul pomului cunoasterii binelui si al raului" este considerat inceputul raului si simbolul marelui pacat ...il putem descifra incercand sa intelegem din ce cauza Crestinismul s-a abatut de la inceputuri cu o bestialitate vehementa impotriva a tot ceea ce era legat de Cunoastere ...vezi cazul Hypathiei, a muzeonului din alexandria ...si in mod sigur asupra Marii Biblioteci din alexandria ...desi nu exista alte dovezi in acest sens decat ura crunta si neabatuta a crestinismului impotriva a tot ceea ce insemna Cunoastere Rationala
faptul ca Diavolul si-a bagat coada se poate vorbi de abia la crestinii care tocmai din acest motiv au furat Tanachul si l-au denumit VT si care inca de la inceputurile acestei religii diabolice a fost mereu impotriva CUNOASTERIi ...asa cum ne confirma si aceasta interpretare diabolica a legendei cu Adam si Eva
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 2:39 pm

imishaa a scris:
Soimos a scris:
... dar un adevar care nu se bazeaza pe dovezi, ci doar pe credinta lor devenita convingere...

Soimos, adevar grait-ai, dar ce facem cu acei oameni simpli, lipsiti de ipocrizie, cu bun-simt nativ si inclinatie spre credinta manifestata prin evlavie nedisimulata; sunt putini , stiu, cu atat mai pretiosi? nu-i putem condamna, am fi mai prejos decat fariseii din biserici.

Acestia sunt victimele nevinovate ale propriei lor naivitati, nu avem de ce sa-i condamnam ci doar sa ii privim cu mila si intelegere.
Important este ca macar copii lor sa urmeze calea corecta a invatamantului bazat pe cunoastere stintifica si in scoli sa se inteleaga ca educatia nu se face numai acasa ci in societatea in care traiesc acesti copii ...iar prima societate este CLASA!
Deci scoala are un rol esential in socializarea copiilor ...si asta trebuie sa se faca nu prin santaj cu divinitatea ci printr-o educatie facuta pe coordonate stiintifice.
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 3:13 pm

Deci scoala are un rol esential in socializarea copiilor ...si asta trebuie sa se faca nu prin santaj cu divinitatea ci printr-o educatie facuta pe coordonate stiintifice.[/quote]

Soimos, facem parte din aceeasi generatie si cum bine stii, acea scoala, asa comunisto-ateista cum era ea - dupa unii- pe vremea noastra era bazata puteric pe stiinta, ratiune si cunoastere. crede-ma, lucrez in sistem si sunt oripilata de ceea ce inoculeaza religia in psihicul copiilor din sec XXI ( daca nu ma insel avem copii cam de aceeasi varsta) si nu ma pot lupta cu astfel de mentalitati (si asa am avut de suferit, din fericire copilul meu nu se lasa manipulat, dar restul...)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 3:38 pm

Stiu ca e asa!
Aici este aportul statului care are nevoie de oameni prosti din motive multiple, odata ca pot fi mai usor manipulati, jecmaniti si amagiti cu promisiuni de fericire ... dar intr-o lume in care nu mai existam ... in timp ce cei care au interesul sa ne prosteasca isi cauta fericirea in lumea aceasta ...si tocmai pe seama prostilor pe care ii amagesc!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 4:16 pm

Ma simt neputincioasa in lumea asta ipocrita; ma simt si responsabila, lucrez cu ei, adolescentii, atat de fragili, de emotionali, in pofida aerului lor de duri. Incerc sa-i provoc asa, voalat, la discutii controversate, dar constructive. E greu sa stai impotriva unui torent de indoctrinare ce dureaza 12 ani in scoala.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeSam Iul 24, 2010 10:13 pm

Cum am tradat-o pe Eva!

Faptul ca femeile sunt mai pragmatice decat barbatii si de cele mai multe ori mai inteligente decat acestia, l-a dovedit si exemplul biblic cu Adam si Eva.

Dupa cum stim din Biblie, si nu are rost sa va repet povestea, in paradisul ceresc din gradina raiului, Adam si Eva nu aveau voie sa guste din roadele unui anumit pom .... si acesta era Pomul Cunoasterii binelui si al raului ... iar a manca fructul oprit al acestui pom care deschidea mintea oamenlor ... era un mare pacat ...ba chiar pacatul cel mai mare, numit si pacatul primordial, pentru ca ti se deschideau ochii catre cunoaserea rationala ... si deveneai "unul ca noi" ..si asta zice chiar Dumnezeu!

Noroc ca Dumnezeu la trimis pe Lucifer pe pamant sa isi faca biserica sa ..adica crestina, si si-a recrutat armata de slujitori ai diavolului sa repare pacatul comis in cer de catre frumoasa si inteligenta Eva!

Este de mentionat faptul ca biserica diavolului s-a straduit din rasputeri sa repuna lucrurile la loc, si astfel sa-l impace pe "dumnezeu" .. .. recuperand omul pentru a fi cum a dorit El ... adica animale

Si daca in paradis acel pom al cunoasterii era blestemat, ... pe pamant lucratura Lui "dumnezeu", Biserica ... a umplut pamantul cu un alt "pom" invers decat acela din paradis ...adica cu "pomul necunoasterii"... de-i mai zice si al Credintei ...un pom al prostiei vesnice raspandit in tot locul!

Unde creste acest pom nu este paradis ... ci iad !
Si asta vedem clar pe pamant pentru ca acest "pom al necunoasterii binelui si al raului" ..este "sfintit de acel "dumnezeu" cu un Har special ... si anume Harul Prostiei periculoase care intuneca mintile celor care au gustat din acest pom .... si iata ca vedem ca numarul de victime ale acestui "dumnezeu" al prostiei creste pe zii ce trece, si asta vedem in numarul sporit de credinciosi adica nestiutori sau prosti ... care frecventeaza acesta biserica pentru a redeveni exact o turma de prostii pe care Dumnezeu in cer ii voia ca animale, plan care nu i-a reusit fiind incurcat de isteata Eva!


Faptul ca cei care au gustat din Pomul Prostiei, au implinit vointa Domnului este clar! Problema este ca ei s-au vandut ... fara sa stie macar cine e acel "dumnezeu"!

Dar oricum, "dumnezeu" se tine de promisiune si acesti vanduti vor dobandi intradevar ce si-au dorit ....adica "viata vesnica" ...dar aceea de mort ca aia e vesnica (daca aia se poate numi viata) ... o "viata" acolo unde "dumnezeul" lor este sef ..ba chiar se si lauda cu acest lucru ...adica in Iad!

Brrr ...sa obtii viata vesnica in Iad ... nu vi se pare ceva e care ar trebui sa va feriti?

Asa ca lasati-ve de credinta si indreptati-va fata catre cunoastere caci ati vazut ca de acolo vine salvarea ...adica de la 112 si nu de la Tatal Nostru
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 11:54 am

Soimos, eu nu pot sa inteleg de ce si mai ales pentru cine facuse Dumnezeu acel pom al Cunoasterii. Daca El e omniscient stia ce se va intampla inainte ca acel fapt sa se produca si atunci ne invartim in cerc. Cu geneza din biblie parca as fi in filmele lui David Linch. Ma prind migrenele si ajung si eu la "filosofia" fetei mele: "Om muri si om vedea".

A si inca ceva: Respect! pentru atitudinea fata de femei (la Bogdan am mai vazut asa ceva). Nu stiu cum sunt privite femeile in scrierile originale - trebuie sa-l intreb pe Anticristul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 10:00 pm

Pe miine,ca e tirziu.Am un nepotel de-o zi ,lasati-ma sa rasuflu.La noi se spune Mazal Tov.Deci sa mi spune ti Mazal-Tov si vom mai vedea.
Sper ca nu sint off topica ca mi sa nascut un nepotel.
Sa va traiasca si voua cei ce aveti iar ceilalti asteptati ca vin ei.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 9:05 am

Mazal Tov!

Si sa-ti traiasca nepotelul multi ani fericiti si tu sa te bucuri cat mai multe zile de el.

De ciocnit ca sa sarbatorim evenimentul vom ciocni atunci cand vom ciocni si promisiunea de Anu Nou!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 8:44 am

Anticristul a scris:
mi sa nascut un nepotel.

Mazal Tov! Sa creasca mare, sanatos si intelept si sa-ti fie bucurie in viata!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 9:32 pm

Toda raba=Multumesc mult.
Duminica e ziua a opta.
Spunea cineva ca e barbarie curata, sa se faca azi circumciziune.
Dar sa se puna cercei in urechi cam cu ce se maninca?
Noi asa barbari cum sintem,continuam cu incapatinarea noastra.Si totusi am dat lumii si cultura si civizalitie ,si multe alte.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 9:44 pm

imishaa a scris:
Soimos, eu nu pot sa inteleg de ce si mai ales pentru cine facuse Dumnezeu acel pom al Cunoasterii. Daca El e omniscient stia ce se va intampla inainte ca acel fapt sa se produca si atunci ne invartim in cerc. Cu geneza din biblie parca as fi in filmele lui David Linch. Ma prind migrenele si ajung si eu la "filosofia" fetei mele: "Om muri si om vedea".

A si inca ceva: Respect! pentru atitudinea fata de femei (la Bogdan am mai vazut asa ceva). Nu stiu cum sunt privite femeile in scrierile originale - trebuie sa-l intreb pe Anticristul.
Anticristul pe rol.
Ceea ce citim noi in geneza este doar coaja de nuca de la suprafata,coaja aia amara.
Pina la miez mai sint inca trei sau patru straturi.
Geneza este o scrisoare cifrata,si nimic mai mult.Ba pe deasupra mai e si tradusa.
Ginditi-va ca in vremea regelui Karol cind pleca in vre-o misiune ,i se aducea la cunostinta anumite evenimente,prin curierii sai.(fereastra imparatului)
Daca din intimplare cadea in mina unui neispravit o scrisoare adresata regelui, ce intelegea din ea ,cel ce citea?
Ca Maria nepoata lui cutare ,a iesit in parc ,si sa intilnit cu nu stiu cine ,ba au mai si facut ceva pe acolo.
Si mai e piparata cu citeva anecdote,ca sa para ca chiar este o scrisoare interesanta.
Asta-l interesa pe rege,ce era scris in proza in scrisoare?
El nici nu citea scrisoarea,ci o dadea imediat spre descifrare,celor ce se ocupau cu aceasta problema.
Ei,cam de aici trebuie sa plecam cu descifrarea Genezei.
Cu stima din Israel Haym=Viata =Cel viu=68.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 8:09 am

Hai sa acceptam ca este vorba de un mesaj criptat ...dar de le cine pentru cine ....sau daca e valabil acest mesaj si ptr cei care au furat Tanachul si nu numai ca l-au tradus dar l-au si insusit ca fiind al lor ...ba chiar au impresia ca furand Tanachul L-au furat si pe Dumnezeu lui Moise din ceruri!

Mai pe scurt ....ca importanta are asta pentru religia cele doua marsavii religioase ...recte facatura mincinos-religioasa a lui Pavel din Tarsus si marea marsavie religioasa inventata de Constantin ?

Stii ceva despre acel mesaj criptat?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 7:23 pm

De ce sa furat Tanachul?
Biserica ,ca organizatie ,este vechiul imperiu roman ,de rasarit si de apus.
Soimos ,eu am sa ti dau citeva date ,dar in acest caz tu va trebui sa accepti ca macar citeva lucruri au fost totusi proorocite de dinainte,bineinteles in Tanach.
Si eu nu vreau sa convertesc pe nimeni,eu doar vreau sa arat aberatiile crestinismului,referitor la N Testament,si altoiul lui nereusit pe V Testament.
Ca sa intelegi ce ti spun eu acum,trebuie neaparat sa ne intoarcem la V Testament,cartea lui Daniel.
Unii contesta ca aceste date ar fi fost scrise inainte de perioada lui Alexandru Macedon,din cauza ca este prea exact,descris.
Dar chiar daca ar fi scrise dupa,totusi este descris si imperiul roman cu aceeasi exactitatedesi se stie ca deja cu 200 de ani inainte de aparitia romanilor, Tanachul era tradus deja in Septuaginta.
Acum ma intorc si precizez ca inainte de Alexandru Macedon cu aprox o suta de ani,Tanachul a fost canonizat,canon in care intra si cartea Daniel.
Acum indiferent cum privim cartea Daniel,ea prevede istoria omenirii pentru mai bine de 2000 de ani,cam cu exactitate.Acesta este motivul pentru care Biserica a confiscat Tanachul,tocmai ca sa nu se descopere adevarata identitate a bisericii.
Nu voi intra in amanunte cu imperiile care deja sau succedat,ci doar ceva vagil voi aminti pe Alexandru Macedon ca sa putem face legatura cu biserica romana.
Al Macedon este descris in Daniel ca un tap cu un mare corn in frunte.corn care se fringe repede si in urma lui imperiul se destrama in patru imperii mai mici.Aceasta este explicatia care o primeste Daniel de la un inger.Daniel cap 8;19-22.
Dupa aceasta urmeaza imperiul roman,cunoscut si arhicunoscut de toti ,inca din clasele generale de la scoala.
Daniel sugereaza ca aceste imperii,erau conduse de o putere cereasca,o capetenie care trecea de la unul, asupra altuia .Adica i si schimba haina ,dar el raminea acelasi.Perioada de domnie a acestei puteri, avea hotarit un anumit timp ,si o anumita misiune de indeplinit.
Problema e ca aici intervine crestinismul si tulbura mintea oamenilor ,tocmai ca sa nu i se destainuie identitatea.
Toate aceste imperii incepind cu Nebucadnetar ,au avut rolul de-a subjuga poporul Israel.
Intrebarea este pina cind?
Imperiul roman ,stim ca si-a indeplinit misiunea intr-o anumita masura,au desfiintat tara,au distrus templul,au arat locul ca sa nu se mai stie unde a fost.Au schimbat si denumirea teritoriului cu o denumire veche.Palestina,ca poporul sa uite pentru totdeauna ,ca au fost evrei ,si ca au avut o tara.
Probabil ca acea forta supranaturala ,sa-i zicem asa,cunostea incapatinarea [poporului de-a nu renunta la LEGEA SA SI LA UNICITATEA DUMNEZEULUI PE CARE-L PROPOVADUIA.Si-a dat seama ca cu toate acestea ISRAELUL tot nu va renunta,asa a planuit infiintarea crestinismului.Aici a fost marea revolutie a politicii lui Satan ,daca e sa-l denumesc.Sa se transforme el personal in Dumnezeu,cu scopul de-a amagi pe Israel sa se abata de la unucul Dumnezeu.
Si sa accepte crestinismul ca ramura a religiei iudaice,cu tot ce tine de noua transformare.Nu a luat insa in calcul Deut cap 13.Imperiul Roman sa transformat din politic in religios,a imbracat haina sacerdotala,prin crestinarea lui Constantin.
Dar Constantin a ramas in continuare .MArele preot al zeilor(Pontifex Maximus)
Nume purtat pina azi de reprezentantul lui Satan pe pamint.
.Adica capul acelui imperiu ,care a continuat dupa caderea politica a imperiului roman.Aceasta este prima parte,daca va fi nevoie voi continua miine sau Simbata seara,ca miine seara eu nu intru pe net din cauza Sabatului.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





O tema pe zi ! - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: O tema pe zi !   O tema pe zi ! - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
O tema pe zi !
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: