Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului

In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Empty
MesajSubiect: Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului   Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului Icon_minitimeLun Sept 13, 2010 6:00 pm

Pe cand eram copil, cand tatal meu imi propunea sa fac ceva, eu gaseam intotdeauna motive ca sa justific faptul ca nu se poate face sau de ce nu este bine sa fac respectiva treaba.

La genul acesta de a "rezolva problema", tatal meu imi zicea ca asta se cheama "inteligenta prostului" ... caci orice prost e capabil sa rezolve problema zicand NU, sau sa gaseasca motivatii, in loc sa caute solutii constructive ptr a rezolva problemele.

Continuand aceasta idee, ne este binecunoscut tuturor faptul ca biserica se amesteca in viata noastra cea de toate zilele, dar nu ca sa ne ajute sa ne rezolvam problemele sau necazurile, ci doar ca sa ne interzica unele din solutiile pe care le-am gasit noi ptr a ne rezolva singuri probleme importante ale vietii.
De ex. ne interzice cand suntem tineri indragostiti sa facem sex, ptr. ca a iubii fara ca un sarlatan sa ne citeasca din Biblie si sa te mulga de bani pe chestia asta ...este un pacat ... asta desi Isus ne recomanda iubirea in locul credintei
Apoi biserica ne interzice sa folosim prezervativele, sau anticonceptionalele si nicidecum sa nu auda de faptul ca omul a devenit Creator si a ajuns sa lucreze cu "tainele divine" ale ingineriei genetice.

Ce sa mai pomenim de biogenetica, fertilizare in vitro, lucruri extrem de periculoase ptr religie, pentru ca dovedesc apropierea Omului de tainele Genezei sau a Creatiei Divine... si asta roade foarte mult radacina putrezita in mii de ani de mocirla a conceptiei religioase !

Astfel in timpurile prezente se gasi biserica in treaba sa vorbeasca ea care nu stie ci doar crede ... despre marea problema a embrionului care este viu ... de parca spermatozoidul si ovulul din care s-a facut erau moarte.

Pai oare nu tocmai agricultura si medicina moderna ne invata ca nu trebuie sa tinem cont de legile naturii, ci ne indeamna sa le cunoastem ca sa ne folosim de ele spre binele omului?

Eh ... eu cred ca si religiosii trebuie sa inteleaga faptul ca atunci cand Dumnezeu a fleoscait omul din noroi, stia si ce va urma!
Iar faptul ca nici azi nu are de zis nimic atunci cand vede copii creati in retorta ...inseamna ca ii accepta !
...sau copii creati in retorta nu sunt tot copii lui Dumnezeu?

In concluzie daca Dumnezeu nu zice nimic ... ce treaba are biserice sa se amestece si sa interzica mai ales atunci cand ea avand "relatii directe" cu divinitatea ar putea oferii oamenilor alte solutii mai bune decat solutiile omului ...nicidecum de pe pozitia "inteligentei prostului" ... care doar zice NU!

O fi asta biserica lui NU?
Sus In jos
 
Biserica lui NU, sau despre inteligenta prostului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre Preoti si Biserica, oare acestea nu ar trebui exorcizare?
» Biserica lui Isus
» Mersul la Biserica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: