Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Shamanism traditional - diverse teme

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Shamanism traditional - diverse teme Empty
MesajSubiect: Shamanism traditional - diverse teme   Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 9:50 am

Sunt bune emotiile?

Mulţi filozofi şi psihologi au încercat să inlature emotiile, pentru ca prin eliminarea tuturor emotiilor putem fi centrati în minte şi corp. Un Shaman sustine îmbrăţişare cu puterea a trairii emoţionale, dar invata cunoştinţa să o folosească cu înţelepciune în crearea deliberată de Bine. El nu scăpa nici o emotie ce apare, apoi afla toate instrumentele de a le intenţiona in practică, insotite de control emoţional.

Puterea emotionala are o imensă valoare. Un şaman nu realizeaza numai valoarea emotiei, dar învaţă pentru a controla emotiile deoarece reprezinta baza in puterea de vindecare şi manifestare a tuturor lucrurilor bune.

Ce este puterea emotionala? Când sunt emoţionat şi fericit timpul este accelerat şi evenimentul trece repede. Dar cand sunt ingrijorat si frustrat, ori nu doresc să fie intr-un loc, parca timpul nu s-ar scurge deloc. Deci, emoţiile pozitive acceleaza timpul şi emotiile negative pot încetini plimbarea. Acesta este doar un exemplu al puterii de emotii, exemplu cu care toţi s-au confruntat în propriile vieţi.

Şamanii, urmărind şi respectand puterea emoţională de-a lungul a mii de ani, au ajuns să manipuleze aceasta puterea emoţională până a face din ea o ştiinţă. Aceasta este numita "călătorie în timp" sau "modificarea timpului”, din punct de vedere shamanic, si este folosita pentru a crea timp pentru a preveni un accident, timp pentru a permite pentru ca lucrurile necesare să se manifeste sau timp pentru a schimba mintea cuiva. Puterea este în emoţie. Controlul emoţiilor controlează puterea.

In unele culturi, atunci când cineva moare, bocitoare plătite intra în casă şi bocesc tare, deoarece acestea pot multe zile să simuleze aceasta. Înmormântări sunt îndeplinite, cu tristeţe şi par să meargă pe mult timp in mod simulat pentru a prelungi starea emotionala. La fel ca in exemplu, un Shaman poate intenţioneaona pentru emotiile proprii pentru a fi trist, singuratic, frustrat, îngrijorat, sau suparat, pentru a face timpul să se înceteasca asa ca el sau ea poate obţine munca efectuată de care el sau ea trebuie să o facă.

Ce stim noi despre propriile emoţii? Ne-am gândit vreodată sau ne-am dat seama că ele au controlul asupra sentimentele noastre? Ştim că sunt la fel ca si butoanele de la maşină pentru făcut suc care poate fi setata să aleagă care aroma e prefera?

Un şaman vă va spune că singurul motiv pentru emoţiile trebuie facute să se manifeste este pentru ceea ce este necesar pentru vindecare! Nu pierdeţi timpul cu sentimentul de a fi gelos, ranit sau furios. Tu vei extinde astfel doar durata de timp a rănirii aparente.

Am învăţat să trăim bazati pe răspunsurile noastre emotionale. Dacă am vrut ceva, am strigat şi luptat până am obtinut. Am învăţat că a exprima emotiile negative ne-ar determina sa obţinem ceea ce dorim de la părinţii sau fraţii nostri. Am învăţat să manipulam alte persoane cu emoţiile noastre pentru a obţine ceea ce ne-am dorit si ceea ce am vrut sa schimbam tot timpul.
Pentru mulţi, raspunsul la intrebarea acesta a fost întotdeauna baza : "Cum ma face acest lucru sa ma simt? Dacă mă simt bine apoi păstrez şi obţin mai mult. Dacă mă simt rău, atunci il arunc, chiar dacă acesta a fost foarte bun pentru mine sau chiar dacă il voi dori, probabil, mâine. " Am lăsat emoţiile sa faca regula in viaţa noastră, chiar dacă acestea nu sunt altceva decât butoanele de la maşina de facut suc.

Emoţiile pot castiga succes, abundenta, fericirea, sau legaturi dreapte ... Sau nu? Shamanul spune că prin controlul sentimentele tale puteţi câştiga puterea de emotii la manifestarea vindecarii. Prin eliminarea negativitatii în toate formele sale în viaţa ta, se atrage ceea ce este pozitiv pentru tine. Pozitiv atrage mai pozitiv. Controleaza activ emoţiile şi vei vedea că de fiecare dată când crezi că un rezultat va fi negativ, opreste-te si crede imediat contrariul, înlocuiţi-l cu unul conştient pozitiv, fericit, înălţător, puteţi complet transforma viaţa în jurul dumneavoastră, esecul in victorie.

Multi dintre profesorii spirituali moderni au scris cărţi pe această temă. Cauta una dintre ele si ia atitudine de câştigător ca să înceapă victoria!
"Secretul real al succesului este entuziasmul." - Walter Chrysler
"Când directionam gândurile noastre în mod corespunzător, putem controla emoţiile noastre ..." - W. Clement
"Ia control de sentimentele tale coerente şi începe conştient şi deliberat remodelarea experienţei tale de zi cu zi in viaţă. "- Tony Robbins
"Un om care se legăna de emotii negative poate avea intentii destul de bun, poate fi veridic în cuvânt, dar el nu va afla adevărul. "- Gandhi
"Pentru o persoana, pentru a construi o viaţă bogată şi plină de satisfacţii pentru el însuşi, există anumite calităţi şi stocuri de cunoştinţe pe care el trebuie să le dobândească. Există, de asemenea lucruri, dăunătoare ca atitudini, superstiţii, şi emoţii că el trebuie să le indeparteze. O persoană trebuie să tina departe tot ceea ce nu arata ca persoana care el sau ea doreste să devină. "- Earl Nightingale

Ai controlul asupra emotiilor tale si nu le lasa să te controleze, pentru că, dacă le-ai lăsat sa ruleze in viaţa ta, tu ai renunţat la cârma şi corabia ta e purtata dupa cum bate vantul si nu merge nicăieri.

Este imperativ pentru un shaman să controleze sentimentele lui. Multe dintre forţele din Univers ştiu ce "copii suntem cand ne simtim bine" şi au ajuns să se joace pe slăbiciunile noastre. Ei ne ispitesc şi ne determina să ne bazam pe Sinele emoţional. De ce fac asta? Deoarece nu sunt oameni şi nu au puterea de a vedea frumusetea emotilor. Ele sunt geloase. Dacă ei nu se pot juca ca noi, doresc să ne priveasca cum ne jucam în moduri eventual negative. Ei, de asemenea, cunosc puterea de emoţie şi că doar unele fiinţe sensibile au această putere.

Cu intenţia bine stabilita în locul şi gradul adecvat de emotie, precum şi cunoştinţe legate de modurile de a realiza aceasta, ceva poate fi a tau, inclusiv o completa vindecare de o boala incurabila.
"Există doi copaci, fiecare obţinand alte fructe. Unul dintre ei este negativ... Ce creste din cauza lipsei de valoare de sine şi fructe sale sunt frica, furie, invidie, amărăciune, durere - şi orice alte emoţie negativă. Apoi, există copacul de emoţii pozitive. Nutrienţii sai includ
auto-iertare şi o corectă autoevaluare. Fructele sale sunt dragostea, bucuria, de acceptare, credinta, pace. . . si alte emotii înălţătoare.
"- autor necunoscut



Ultima editare efectuata de catre Rayna in Joi Noi 18, 2010 7:59 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Shamanism traditional - diverse teme Empty
MesajSubiect: Re: Shamanism traditional - diverse teme   Shamanism traditional - diverse teme Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 8:19 pm

Shamanism traditional - diverse teme Shaman

Probabil, nu stie nici macar sa citeasca, dar imaginatia credulilor tinde sa-l zeifice si sa nasca o noua religie de produs bani! Cam asa ar suna ce fac unii: Uite ce tari sunt Shamanii si cat de invatati si cate pot face, noi va invatam sa deveniti ca ei, dati banii la cursuri de shamanism! Noi ne umplem buzunarele, voi incepeti sa delirati pe teme shamanice, yahoo!
Sus In jos
 
Shamanism traditional - diverse teme
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Diverse...
» Diverse site-uri recomandate
» Probleme diverse legate de religie si nu numai

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: