Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Adevarul e...

In jos 
+6
livius
adrianb
Alin Soimosi
Soimos
Apopii
totio
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
totio
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 05/11/2010

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 12:27 pm

sclav liber= pagan?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 1:12 pm

totio a scris:
sclav liber= pagan?
Intr-un fel ai dreptate... in societatea de azi, bazata pe sclavagismul financiar este greu sa fii liber cu adevarat si din toate punctele de vedere... dar mai bine sclav liber in gandire si simtire decat sclav total!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 7:18 am

Adevarul e: ca exista multe secrete si ciudatenii in lumea bisericii:

Iata cateva din acestea:
In tabloul Aparitia lui Isus si a Sfintei Fecioare aflat la Metropolitan Museum din New York, realizata de Lorenzo Monaco (sec. XV), observam aparitia un nor straniu in forma de farfurie zburatoare

Adevarul e... - Pagina 2 Foto-3-articol1-230x300

Pe o piatra pictata din Relinquary Box (secolele VI-VII dupa Cristos), aflata la Vatican, provenita din Palestina, se poate vedea cum Maica Domnului sta in fata mormantului Fiului ei, dar si un vehicul ciudat care zboara pe deasupra mormantul

Adevarul e... - Pagina 2 FOTO-1

Observam doua discuri zburatoare aflate de o parte si de alta a lui Isus aflat pe cruce, ele fac parte dintr-o fresca din secolul al XVII-lea, se afla in Catedrala Svetischoveli din Mtskheta, in Georgia.

Adevarul e... - Pagina 2 FOTO-2
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 8:10 am

Dar despre Templul lui Seti de la Abydos ati auzit?

In acest templu au fost descoperite hieroglife prezentand un elicopter, un submarin, si doua masini de zbor.
imaginea in ansamblul ei

Adevarul e... - Pagina 2 Abyd_1



si in detaliu

Adevarul e... - Pagina 2 Abydos
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 3:37 pm

Soimos a scris:
Iar atunci cand un criminal in serie motivat de sete de putere impune prin forta si cu varsare de sange ca un zeu pitic si ignorat sa fie inaltat la rangul de "Dumnezeu Atotputernic" ... apoi in mod negresit ca acel nou "dumnezeu" nu poate fi decat DRACU!

Iisus era considerat Dumnezeu dinainte de Constantin. tu nu faci decat sa repeti mecaniceste minciuna martorilor lui Iehova, sau sionistului Corut
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 4:07 pm

GaSpAr a scris:
Iisus era considerat Dumnezeu dinainte de Constantin

Adica o minciuna mai veche decat minciunile lui Constantin! Laughing

”Descoperirea personala a lui Dumnezeu s-a exprimat in istoria Vechiului Testament, mai ales, prin "legamintele" pe care Dumnezeu le-a incheiat cu poporul Izrael, (cf. Fac. 17, 2). Astfel, Dumnezeul tuturor devine parintele unui popor: "Am sa va primesc sa-Mi fiti popor, iar Eu sa fiu Dumnezeul vostru" (Ies. 6, 7).” Sursa: crestinortodox.ro

Deci Dumnezeu (Yahweh) este Zeul poporului evreu, iar acestia nu l-au recunoscut niciodata pe Isus ca fiind Mesia, darami-te ca fiind Dumnezeu.

Conducerea imperiului roman a avut tot interesul sa aiba un nou zeu atot-puternic si fiind in criza de inspiratie, l-au adoptat pe unul pe care nu-l vroiau evreii!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 4:16 pm



Black velvet a scris:
Adica o minciuna mai veche decat minciunile lui Constantin! Laughing
minciuna pentru tine, adevar pentru mine. cert e ca nu este asa cum zici tu sau Soimos, ca Iisus a fost declarat D-zeu de Constantin. singura sursa a acestei aberatii este ''marele cercetator'' Dan Brown.


Black velvet a scris:
Deci Dumnezeu (Yahweh) este Zeul poporului evreu, iar acestia nu l-au recunoscut niciodata pe Isus ca fiind Mesia, darami-te ca fiind Dumnezeu.
daca ai fi avut cateva cunostinte in ce priveste teologia, ai fi stiut ca evreii au fost poporul ales pentru o sarcina. Yahweh zice( nu mai stiu citatul din VT/Tanak) ca oricine dintre neamuri va veni la El, va fi primit cu bucurie. Ca evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca Mesia este problema lor, toate profetiile despre Mesia duc la Iisus, dar na daca nu stii iti dai si tu cu parerea. Evreii il vor accepta ca Mesiah pe Anticrist/Fiul Faradelegii ca si voi bineinteles.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 7:19 pm

GaSpAr a scris:
Iisus era considerat Dumnezeu dinainte de Constantin. tu nu faci decat sa repeti mecaniceste minciuna martorilor lui Iehova, sau sionistului Corut
Nu pot sa contest faptul ca ai dreptate!

Dar iti pot explica motivul ptr care ai dreptate!

Isus a fost proclamat ca Dumnezeu inca de la primul Conciliu al Apostolilor, adica de cand sarlatanul si falsul apostol Pavel, escroc bine scolit si cu darul elocintei, desi nu l-a cunoscut sau vazut vreodata pe Isus, a reusit sa convinga prostimea ca Isus este Fiul lui Dumnezeu (bineinteles din interes) ... asta in ciuda faptului ca grupul condus de Iacob (fratele natural al lui Isus) a contestat aceasta ca fiind unul care il cunostea foarte bine inca de copil.
Dovada ca viata nu este ca in filmele americane in care adevarul si binele iese intotdeauna invingator!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 7:33 pm

GaSpAr a scris:

Evreii il vor accepta ca Mesiah pe Anticrist/Fiul Faradelegii ca si voi bineinteles.

Mai dar cine te inspira atit de bine?Si cine vasazica ar zice evreii ca va fi Anticrist?
Ca Fiul lui Dumnezeu nu ar zice ca e ,ca noi nu acceptam mai multi Dumnezei.Avem unul singur si uneori si de acesta ne mai ascundem.Asa sintem noi evreii,ne plictisim uneori.
Dar voi crestinii sinteti fii legii?
Cu ce se maninca legea,cu carne de porc poate,ca asa invata Cristos fiul legii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 7:44 pm

GaSpAr a scris:


....minciuna pentru tine, adevar pentru mine.
Poate vorbesti de un "adevar nedemonstrat" ... adica tot o minciuna.
Macar noi ne bazam pe documente ale vremii din care rezulta ca tatal natural al lui Isus este soldatul roman Abdes Tiberius Pandira sau Pantera cum i se mai spunea.

Citat :

cert e ca nu este asa cum zici tu sau Soimos, ca Iisus a fost declarat D-zeu de Constantin.
Constantin a fost doar criminalul in serie care a inteles sa profite de noua secta mozaica "a Nazariteanului", dar si cel care a creat pe baza ei (dar si prin interdictia acesteia) o religie noua si o biserica cu rol de primarie, adica sa stranga impozitele si darurile ptr preot, una care santaja cu Dumnezeul atotvazator si spionand controla totul (prin spovada) si evident manipula masele prostindu-le incat se devina o turma de oi proaste.
Faptul ca Isus nu a fost acceptat nici la Niceea ca fiind Dumnezeu, il vedem demonstrat prin Arianus, cel care pierzand confruntarea cu Constantin a fost izolat ...pina in momentul in care Imparatul Constantin (cel care nu s-a convertit la crestinism desi era intemeietorul bisericii crestine) cuprins de remuscari l-a reabilitat

Citat :
daca ai fi avut cateva cunostinte in ce priveste teologia,
Adica cu alte cuvinte ... MINCIUNA oficiala!

Citat :

Yahweh zice( nu mai stiu citatul din VT/Tanak) ca oricine dintre neamuri va veni la El, va fi primit cu bucurie.
Evident ca asa este.
Acesta este si motivul ptr care multe popoare din antichitate au trecut la religia mozaica ...si cel mai clar exemplu il avem la Mozaici-Elenisti ai caror rabini au tradus Tanachul si astfel aveti voi crestinii Biblia Septuaginta.

Citat :

Ca evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca Mesia este problema lor.
Evident! Vezi ca iarasi iti dau dreptate! Pai cum sa fie altfel daca ei evrei stiu cel mai bine legile religiei lor care ii invata clar cum trebuie sa fie Mesiah (adica un rege providential care sa ii scape de ocupatia straina (Vezi cazul adevaratul Mesia al evreilor Simon Bar Cochba).
Nu crezi ca e cam absurd ca sa vina crestinii ...adica aia care batjocoresc Legile lui Iahwe din Torah ...sa ii invete pe ei cei dintr-o alta religie cine le este Mesiah?
Citat :

toate profetiile despre Mesia duc la Iisus,
Chiar si cele ale lui Mama Omida?
Nu ti-am zis ca "profetiile" sunt "arma satanei" de a convinge prostimea precum ca el este Dumnezeu?
Dumnezeu nu face decat o singura profetie ...acea din Deuteronom 13.1 in care vedem ca previne prostimea sa nu se lase pacaliti de cei ca si Isus Christos ...!!! ...daca nu crezi ...convige-te si vezi ce ar trebui sa patiti voi cei care nesocotiti Legile lui Yahwe!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 8:41 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Iisus era considerat Dumnezeu dinainte de Constantin. tu nu faci decat sa repeti mecaniceste minciuna martorilor lui Iehova, sau sionistului Corut
Nu pot sa contest faptul ca ai dreptate!

Dar iti pot explica motivul ptr care ai dreptate!

Isus a fost proclamat ca Dumnezeu inca de la primul Conciliu al Apostolilor, adica de cand sarlatanul si falsul apostol Pavel, escroc bine scolit si cu darul elocintei, desi nu l-a cunoscut sau vazut vreodata pe Isus, a reusit sa convinga prostimea ca Isus este Fiul lui Dumnezeu (bineinteles din interes) ... asta in ciuda faptului ca grupul condus de Iacob (fratele natural al lui Isus) a contestat aceasta ca fiind unul care il cunostea foarte bine inca de copil.
sa zicem ca ai dreptate. totusi e bine ca nu mai sustii minciuna lui Dan Brown. Very Happy
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 9:06 pm

Soimos a scris:
Macar noi ne bazam pe documente ale vremii din care rezulta ca tatal natural al lui Isus este soldatul roman Abdes Tiberius Pandira sau Pantera cum i se mai spunea.
singura sursa pentru minciuna asta este rahatul ala de talmud Wink


Soimos a scris:
Constantin a fost doar criminalul in serie care a inteles sa profite de noua secta mozaica "a Nazariteanului", dar si cel care a creat pe baza ei (dar si prin interdictia acesteia) o religie noua si o biserica cu rol de primarie, adica sa stranga impozitele si darurile ptr preot, una care santaja cu Dumnezeul atotvazator si spionand controla totul (prin spovada) si evident manipula masele prostindu-le incat se devina o turma de oi proaste.
Faptul ca Isus nu a fost acceptat nici la Niceea ca fiind Dumnezeu, il vedem demonstrat prin Arianus, cel care pierzand confruntarea cu Constantin a fost izolat ...pina in momentul in care Imparatul Constantin (cel care nu s-a convertit la crestinism desi era intemeietorul bisericii crestine) cuprins de remuscari l-a reabilitat
dupa schimbarea constantiniana crestinismul( acea secta iudaica) s-a stricat. de atunci a inceput oficial paganizarea crestinismului. Arius era gnostic. gnosticismul a aparut la aproape 2 secole dupa Iisus. pana atunci Iisus era considerat Dumnezeu, de aceea Arius a fost respins. Constatin nici macar nu s-a implicat in consiliile ecumenice, pe el il durea in cur de crestinism, tot ce dorea el era pacea in imperiu, dovada fiind faptul ca el a ramas acelasi adorator a vechilor zei: Saturn, Sol Invictus etc.



Soimos a scris:
Adica cu alte cuvinte ... MINCIUNA oficiala!
minciuna sau nu, lasati-o in varianta ei oficiala Very Happy


Soimos a scris:
Evident ca asa este.
Acesta este si motivul ptr care multe popoare din antichitate au trecut la religia mozaica ...si cel mai clar exemplu il avem la Mozaici-Elenisti ai caror rabini au tradus Tanachul si astfel aveti voi crestinii Biblia Septuaginta
ca sa se poata intelege NT este nevoie de VT. totusi parca ziceai a a fost furat Tanakul.



Soimos a scris:
Evident! Vezi ca iarasi iti dau dreptate! Pai cum sa fie altfel daca ei evrei stiu cel mai bine legile religiei lor care ii invata clar cum trebuie sa fie Mesiah (adica un rege providential care sa ii scape de ocupatia straina (Vezi cazul adevaratul Mesia al evreilor Simon Bar Cochba).
problema ca evreii intorceau spatele si Dumnezeului lor(YHWH) si se duceau la alti zei, deci ce pretentii sa ai de la ei sa-l recunoasca pe Mesia cand ei pe Dumnezeul lor l-au abandonat atata timp plus ca am mai zis, toate profetiile despre Mesia duc la Iisus( un studiu nu ar strica)

Soimos a scris:
Nu crezi ca e cam absurd ca sa vina crestinii ...adica aia care batjocoresc Legile lui Iahwe din Torah ...sa ii invete pe ei cei dintr-o alta religie cine le este Mesiah
dar cine a zis ca crestinii batjocoresc legile lui Yahweh? si cand am zis crestini m-am referit la adevaratii crestini, care respecta legea si invataturile lui Iisus nu acei crestinoizi care pupa moaste si se inchina la orice inafara de Dumnezeu.
am o intrebare: eu daca nu sunt evreu imi este interzis sa respect legile lui Yahweh? daca le respect am parte de aceasi rasplata ca si evreii sau nu?


Soimos a scris:
Nu ti-am zis ca "profetiile" sunt "arma satanei" de a convinge prostimea precum ca el este Dumnezeu?
ma roh, este parerea ta, nu stiu de unde ai luat-o ca profetiile sunt arma satanei. profetiile au rolul de avertiza omenirea, satana nici macar nu poate vedea viitorul, deoarece nu este atotputernic.


Soimos a scris:
Dumnezeu nu face decat o singura profetie ...acea din Deuteronom 13.1
de unde stiu eu ca si asta nu e o profetie tot a satanei? eu am alta parere: aceasta profetie iti sprijina teoria cum ca Hristos este diavolul, prin urmare este singura de la Dumnezeu Razz
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 11:25 am

GaSpAr a scris:
am o intrebare: eu daca nu sunt evreu imi este interzis sa respect legile lui Yahweh? daca le respect am parte de aceasi rasplata ca si evreii sau nu?

Evil or Very Mad

”6. Că eşti poporul sfânt al Domnului Dumnezeului tău şi te-a ales Domnul Dumnezeul tău ca să-I fii poporul Lui ales din toate popoarele de pe pământ.
7. Şi Domnul v-a primit, nu pentru că sunteţi mai mulţi la număr decât toate popoarele - căci sunteţi mai puţini la număr decât toate popoarele, -
8. Ci pentru că vă iubeşte Domnul; şi ca să Îşi ţină jurământul pe care 1-a făcut părinţilor voştri, v-a scos Domnul cu mână tare şi cu braţ înalt şi v-a scăpat din casa robiei şi din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
9. Să ştii dar că Domnul Dumnezeul tău este adevăratul Dumnezeu, Dumnezeu credincios, Care păzeşte legământul Său şi mila Sa, până la al miilea neam, către cei ce-L iubesc şi păzesc poruncile Lui;
10. Şi răsplăteşte la fel celor ce-L urăsc, pierzându-i, şi nu întârzie să răsplătească, eu aceeaşi măsură, celor ce-L urăsc.
11. Păzeşte dar poruncile, hotărârile şi legile pe care-ţi poruncesc astăzi să le împlineşti.
12. De vei asculta legile acestea, de le vei păzi şi le vei împlini, atunci şi Domnul Dumnezeul tău va ţine legământul şi mila Sa faţă de tine, cum S-a jurat El părinţilor tăi;
13. Te va iubi, te va binecuvânta, te va înmulţi şi va binecuvânta rodul pântecelui tău, rodul pământului tău, pâinea ta, vinul tău, untdelemnul tău, pe cele născute ale vitelor tale mari şi ale oilor turmei tale în pământul acela, pentru care S-a jurat El părinţilor tăi să ţi-l dea ţie.

Asta nu este un dumnezeu al vostru, ci al evreilor! Pentru voi:

”16. Mânca-vei toată agonisita popoarelor pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le va da ţie; să nu le cruţe ochiul tău şi să nu slujeşti dumnezeilor lor, că aceasta este cursă pentru tine.

22. Domnul Dumnezeul tău va izgoni dinaintea ta popoarele acestea încetul cu încetul; nu poţi să le pierzi repede, ca să nu se pustiiască pământul şi să nu se înmulţească împotriva ta fiarele câmpului;
23. Ci ţi le va da Domnul Dumnezeul tău şi le va pune în mare tulburare, încât vor pieri.
24. Va da pe regii lor în mâinile tale şi tu vei pierde numele lor de sub cer: nimeni nu-ţi va putea sta înainte până îi vei stârpi.”

Nu ti se pare ca evreii chiar fac ceea ce le-a cerut Dumnezeul lor sa faca? Iar voi naivii credeti ca-i si Dumnezeul vostru... saracii de voi!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 11:52 am

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
am o intrebare: eu daca nu sunt evreu imi este interzis sa respect legile lui Yahweh? daca le respect am parte de aceasi rasplata ca si evreii sau nu?

Evil or Very Mad

”6. Că eşti poporul sfânt al Domnului Dumnezeului tău şi te-a ales Domnul Dumnezeul tău ca să-I fii poporul Lui ales din toate popoarele de pe pământ.
7. Şi Domnul v-a primit, nu pentru că sunteţi mai mulţi la număr decât toate popoarele - căci sunteţi mai puţini la număr decât toate popoarele, -
8. Ci pentru că vă iubeşte Domnul; şi ca să Îşi ţină jurământul pe care 1-a făcut părinţilor voştri, v-a scos Domnul cu mână tare şi cu braţ înalt şi v-a scăpat din casa robiei şi din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
9. Să ştii dar că Domnul Dumnezeul tău este adevăratul Dumnezeu, Dumnezeu credincios, Care păzeşte legământul Său şi mila Sa, până la al miilea neam, către cei ce-L iubesc şi păzesc poruncile Lui;
10. Şi răsplăteşte la fel celor ce-L urăsc, pierzându-i, şi nu întârzie să răsplătească, eu aceeaşi măsură, celor ce-L urăsc.
11. Păzeşte dar poruncile, hotărârile şi legile pe care-ţi poruncesc astăzi să le împlineşti.
12. De vei asculta legile acestea, de le vei păzi şi le vei împlini, atunci şi Domnul Dumnezeul tău va ţine legământul şi mila Sa faţă de tine, cum S-a jurat El părinţilor tăi;
13. Te va iubi, te va binecuvânta, te va înmulţi şi va binecuvânta rodul pântecelui tău, rodul pământului tău, pâinea ta, vinul tău, untdelemnul tău, pe cele născute ale vitelor tale mari şi ale oilor turmei tale în pământul acela, pentru care S-a jurat El părinţilor tăi să ţi-l dea ţie.

Asta nu este un dumnezeu al vostru, ci al evreilor! Pentru voi:

”16. Mânca-vei toată agonisita popoarelor pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le va da ţie; să nu le cruţe ochiul tău şi să nu slujeşti dumnezeilor lor, că aceasta este cursă pentru tine.

22. Domnul Dumnezeul tău va izgoni dinaintea ta popoarele acestea încetul cu încetul; nu poţi să le pierzi repede, ca să nu se pustiiască pământul şi să nu se înmulţească împotriva ta fiarele câmpului;
23. Ci ţi le va da Domnul Dumnezeul tău şi le va pune în mare tulburare, încât vor pieri.
24. Va da pe regii lor în mâinile tale şi tu vei pierde numele lor de sub cer: nimeni nu-ţi va putea sta înainte până îi vei stârpi.”

Nu ti se pare ca evreii chiar fac ceea ce le-a cerut Dumnezeul lor sa faca? Iar voi naivii credeti ca-i si Dumnezeul vostru... saracii de voi!
esti tare, crezi ca daca rupi citatele din context obtii ceva. evreii au fost poporul ales pentru o sarcina: de al primi pe Mesia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 1:25 pm

GaSpAr a scris:
esti tare, crezi ca daca rupi citatele din context obtii ceva. evreii au fost poporul ales pentru o sarcina: de al primi pe Mesia.
H ha ha !
Pai evrei l-au primit pe Mesia ...si acela a fost Bar Kocba si nu Isus!

Sau crezi cumva in nestiinta ta ca Dumnezeu a avut sarcina sa puna un Mesia intr-o alta religie in care pina si ultimul sarlatan da ordine prostimii sa-I terfelesca poruncile si sa il dea pe El Dumnezeu Izbavitorul deoparte ca sa-L inlocuiasca cu "potrivnicul" Lui ... adica cu Lucifer alias Christos alias Diavolul ...dupa cum reiese din Apocalipsa 12.12?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Adevarul e... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Adevarul e...   Adevarul e... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Adevarul e...
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Penticostali, Adventisti, Martori ...
» Raeliensi sa fie acesta adevarul
» Adevarul despre imparatul Constantin si legatura sa cu religia crestina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: