Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Unde ...si ce este CERUL?

In jos 
+11
rahela
DRAGOS
Fernando
Cyberman
EmaLovesJesus
Mihai12
Anticristul
buburuzu
livius
Apopii
Soimos
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 10:38 am

Mihai12 a scris:
Mai cine a realizat acele poze?
Acele imagini reprezinta conceptia Biblica asupra cerului!

Prin urmare nu este important cine a desenat, tot asa cum in nici in Biblie nu este important cine a scris!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 1:37 pm

[quote="Soimos"]
Mihai12 a scris:
Mai cine a realizat acele poze?
Acele imagini reprezinta conceptia Biblica asupra cerului!

Prin urmare nu este important cine a desenat, tot asa cum in nici in Biblie nu este important cine a scris! [/qu Nu este important cine a scris Biblia,ci de cine au fost calauziti aceia.Important este ca noi sa credem si sa urmam acele invataturi. ote]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 8:24 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Mai cine a realizat acele poze?
Acele imagini reprezinta conceptia Biblica asupra cerului!
Acele imagini reprezinta conceptia biblica, din perspectiva unor nedezvoltati intelectual( ca tine) care se uita la biblie ca boul la poarta noua.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 11:09 am

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Mai cine a realizat acele poze?
Acele imagini reprezinta conceptia Biblica asupra cerului!
Acele imagini reprezinta conceptia biblica, din perspectiva unor nedezvoltati intelectual( ca tine) care se uita la biblie ca boul la poarta noua.

Nu vorbi despre funie(intelectual nedezvoltat ) in casa spanzuratului, respectiv al credinciosului care crede ca o fantezie este adevar !

Faptul ca ei stiu sa gaseasca raspuns la orice intrebare le pui cu raspunsuri deosebit de "intelectuale" si chiar "spirituale",(sper ca ai remarcat ghilimelele) de gen "este asa ptr ca asa a vrut Dumnezeu" nu va face desteptii planetei ptr ca prin religie si prin "credinta a proasta" nu a progresat cu nimic omenirea, evoluatia nu s-a produs datorita credintei-nestiinta ci prin cunoastere =stiinta!
Asa ca nu esti tu competent sa ne vinzi elucubratiile minti tale ca fiind rezultat al unui "intelect devoltat", ptr ca daca ai avea asa ceva, ai intelege sa pui prioritatea pe cunoasterea rationala si nu pe credinta irationala!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 11:47 am

Stiu pe drek. Ei sunt la fel de nedezvoltati intelectual ca tine. Nu aveti deloc viziune. Daca nu ar fi maimutoi care se autointituleaza oameni de stiinta, care sa va dicteze, nu ati fi in stare de nimic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 12:19 pm

Mihai12 a scris:
Stiu pe drek. Ei sunt la fel de nedezvoltati intelectual ca tine. Nu aveti deloc viziune.
O oaie ca tine nu are competenta sa judece intelectul unui om!

Citat :

Daca nu ar fi maimutoi care se autointituleaza oameni de stiinta, care sa va dicteze, nu ati fi in stare de nimic.
Asta o fi valabil la tine in tara pomanagiilor de sarmale si la fasolarii care ling icoane si asteapta sa le arunce Dumnezeu din ceruri cate o boaba de fasola ptr care sa se calce cu toti in picioare, spre distractia intregii Europe!

La noi in Societatea Dezvoltata a adevaratilor Dumnezei si Mantuitori ti se pretinde si impune Long Life Learning, adica sa inveti pina la batranete ca sa fii mereu competent in profesia ta!
Noi nu ne calcam in picioare nici sa lingem icoane pline de scuipati si nici nu cersim o sarmala, ptr ca noi STIM ca Dumnezeu ne ajuta exact atata cat ne ajutam NOI!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 12:56 pm

Soimos
Spui tu asa pentru ca esti mare si tare,dar daca Doamne fereste Dumnezeu ar ingadui un accident in viata ta in care sa iti pierzi unele capacitati,ai mai fi la fel de mandru si plin de sine?Sa stii ca Dumnezeu prin zdrobire poate sa iti schimbe modul de gandire.Cunosc atei care prin diferite situatii grele din viata lor,au strigat la Dumnezeu dupa ajutor si au devenit crestini.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:16 pm

EmaLovesJesus a scris:
Spui tu asa pentru ca esti mare si tare,dar daca Doamne fereste Dumnezeu ar ingadui un accident in viata ta in care sa iti pierzi unele capacitati,ai mai fi la fel de mandru si plin de sine?Sa stii ca Dumnezeu prin zdrobire poate sa iti schimbe modul de gandire.

Ce dumnezeu ”bun” ai tu!Cum poti crede intr-un zeu care se preteaza sa faca asa ceva?

Citat :
Cunosc atei care prin diferite situatii grele din viata lor,au strigat la Dumnezeu dupa ajutor si au devenit crestini.

Uneori victimele se mai roaga de calai,in situatii grele nu poti acuza pe cineva ca incearca sa scape.Romanii au o vorba:fa-te frate cu dracul pana treci puntea.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:20 pm

Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:24 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.

Mare scofala grin prefer sa cred in Afrodita,asta nu zdrobeste oameni ca sa fie admirata grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:15 pm

Fernando a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.

Mare scofala grin prefer sa cred in Afrodita,asta nu zdrobeste oameni ca sa fie admirata grin

Da,dar Afrodita este moarta.Ea nu are putere sa te duca in rai sau in iad.Dar Dumnezeu poate sa faca acest lucru.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:22 pm

EmaLovesJesus a scris:
Fernando a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.

Mare scofala grin prefer sa cred in Afrodita,asta nu zdrobeste oameni ca sa fie admirata grin

Da,dar Afrodita este moarta.Ea nu are putere sa te duca in rai sau in iad.Dar Dumnezeu poate sa faca acest lucru.

Ce amuzanta esti!Afrodita exista la fel cum exista si dumnezeu,adica doar in mintea celor ce cred in ea.Dumnezeul tau te duce in rai sau iad,Afrodita mea ma duce doar spre un mod de a vedea lucrurile,placut si lipsit de rautate.

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:29 pm

Si eu traiesc in armonie,am pace si bucurie,si traiesc cu nadejde.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:31 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.El doreste ca sa ii recunoastem autoritatea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 4:10 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,dar Dumnezeu care cunoaste chiar si gandul lor,stie daca el se caieste cu adevarat,sau o face doar din interes.El doreste ca sa ii recunoastem autoritatea.
Poi acuma nu mai inteleg cine te mantuieste?

Isus din nazareth sau Dumnezeu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 5:31 pm

Dupa cum prin Adam si Eva a intrat pacatul in lume,tot asa prin Isus Hristos a intrat iertarea de pacate.Dumnezeu,in dragostea Lui a dat ce a avut El mai scump,pe Fiul Sau ca sa ne rascumpere din pacat.,,singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 5:48 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dupa cum prin Adam si Eva a intrat pacatul in lume,tot asa prin Isus Hristos a intrat iertarea de pacate.
Sa stii ca Exact la fel!
Problema este ca in Adam si Eva nu a intrat nici-un pacat, ci intelepciunea, si asta chiar prin simbolul intelepciunii care este sarpele!

Ca voi crestinii aveti o alta impresie, nu e treanba mea ptr ca rabinii nu au scris Tanachul pentru voi crestinii ci pentru iudei, asa ca voi puteti crede ce vreti, si ceeaq ce v-a bagat dracu in cap ... ca tot nu are nicio valoare nefiind Biblia voastra crestinilor ci cea a Iudeilor!

Citat :

Dumnezeu,in dragostea Lui a dat ce a avut El mai scump,pe Fiul Sau ca sa ne rascumpere din pacat.,,singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,
Tu poti sa spui tot ce-ti trece prin cap!
Important este doar ceea ce a spus Dumnezeu in Apocalipsa 12.12!
adica:

De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme
.

Este vorba de Diavol, adica de Lucifer, si despre cel care se autodenumeste Seful cheilor Iadului si nu ale Raiului!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 6:34 pm

Domnul Isus cand s-a inaltat la cer a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este El sa fim si noi.In casa Tatalui sunt multe locasuri.Mai este loc la cruce si pentru tine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 6:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus cand s-a inaltat la cer ...
Total gresit !
Aici nu era vorba de "urcarea la cer" ci de azvarlirea pe pamant!
Sau cum ai spus tu, Ca Dumnezeu ni l-a dat tocmai pe Fiul Sau (RAZVRATIT) din prea multa dragoste ...(ptr ceruri si linistea de acolo) si ni l-a azvarlit pe Diavol pe pamant ...si iata cum vobreste Isus acolo in car pana nu a coborat/azvarlit pe pamant

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

Sper ca ai retinut ca romanescul Luceafar se traduce in latina Bibliei Vulgata ca LUCIFER!
E destul de clar ?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 5:23 am

Fiul lui Dumnezeu a fost ascultator de Dumnezeu pana la moarte.Si inca moarte de cruce.El a tacut ca un miel.
Cat despre poezia Luceafarul,imi place foarte mult,dar ea este scrisa de Mihai Eminescu care stii si tu cum a murit si nu poti sa spui ca ar fi fost vreun sfant.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 9:11 am

EmaLovesJesus a scris:
Fiul lui Dumnezeu a fost ascultator de Dumnezeu pana la moarte.Si inca moarte de cruce.
Si ce ma priveste pe mine asta?

Citat :

El a tacut ca un miel
Inseamna ca era mai prost ca o oaie, ptr ca si miei behaie atunci cand ii sacrifici!

Citat :

Cat despre poezia Luceafarul,imi place foarte mult,dar ea este scrisa de Mihai Eminescu care stii si tu cum a murit si nu poti sa spui ca ar fi fost vreun sfant.
Da ce Dumnezeul tau este un sfant?
Este un criminal ordinar care a ucis milioane de oameni prin biserica sa, iar Eminescu era un geniu care nici pe depare nu se poate compara cu o asemenea bestie!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 6:11 am

Dumnezeu este sfant si drept.Dar,din cauza pacatului si a neascultarii,El a ingaduit ca oamenii sa sufere ca sa ii faca sa inteleaga ca trebuie sa asculte de Creatorul lor.Si sa vada ca satan le doreste raul ,pierzarea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 7:57 am

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu este sfant si drept
de unde stii ?
din povesti?
La voi nu FAPTELE spun adevarul despre cineva?

Citat :

.Dar,din cauza pacatului si a neascultarii,
Ti-am explicat in alta postare cum sta treaba cu "pacatul"!
Ce mai trebuie sa retii si mai ales sa accepti, este faptul ca in Vechiul Testament NU EXISTA DIAVOL, Diavolul este o inventie a crestinilor care au FURAT si au SCHIMBAT intelesul Tanachului!

Nu poti sa furi un text scris de oameni, si sa minti ca e inspirat de Dumnezeu, desi este o cronica a poporului evreu si culmea minciunii si a sarlataniei sa interpretezi in mod intentionat MINCINOS unele texte din acea cronica a unui popor doar ca sa iti legitimezi minciuna si sarlatania proprie!
Asa ca te vrog slabeste-ma cu caderea in pacat ptr ca acolo este vorba de Binecuvantarea omului cu Harul CONSTIINTEI, evident ca marelui criminal si marele ucigas de prunci, nu putea sa ii convina ca omul dobandind CONSTIINTA va deveni un Dumnezeu ca El, si ca atunci cand va ajunge la nivelul intelectual de a avea Constiinta, nu va mai asculta de El , isi va da seama dupa faptele Lui ca El este Diavolul, fapt
binecunoscut chiar de Isus care ne arata CLAR ca Diavolul NU ESTE SARPELE ci Marele Ucigas de oameni si Prunci!

Dar bineinteles ca tu nu accepti acest verset pentru ca in el, Isus vorbeste despre cei ca tine:

44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.


- Cine a fost de la inceput ucigator de oameni?
- cine nu accepta adevarul despre Biblia furata de la o alta religie?
- cine graieste din minciuna interpretand gresit textele scripturii unei alte religii?

Hai sa vedem daca stii sa raspunzi la aceste intrebari?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 8:08 am

1. Cain a ucis pe fratele sau Abel.1 Ioan 3:12,,Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu şi copiii diavolului. Oricine nu trăieşte în neprihănire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeşte pe fratele său.

  • Căci vestirea pe care aţi auzit-o de la început este aceasta: să ne iubim unii pe alţii
    nu cum a
    fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce
    l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau
    neprihănite.

  • Cain era de la cel rau.Satan.
  • 2. Biblia nu este furata.Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.
  • 3. Soimus,bineinteles.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 8:25 am

EmaLovesJesus a scris:
1. Cain a ucis pe fratele sau Abel.1 Ioan 3:12,,Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu şi copiii diavolului. Oricine nu trăieşte în neprihănire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeşte pe fratele său.

  • Căci vestirea pe care aţi auzit-o de la început este aceasta: să ne iubim unii pe alţii
    nu cum a
    fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce
    l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau
    neprihănite.

  • Cain era de la cel rau.Satan.
  • 2. Biblia nu este furata.Ea este Cuvantul lui Dumnezeu.
  • 3. Soimus,bineinteles.

Aia a fost atunci cand traia Cain si Abel!
Aia au murit acum 6000 de ani!

Intre timp vremurile s-au schimbat, si a aparut pe scena Isus!
iar Isus a spus ceea ce am citat eu mai inainte, si iti explica clar ca Diavolul este Ucigasul care este Stapanul minciunilor !

Oare nu vezi cat de bine vi se potriveste voua tuturor crestinilor acel verset rostit de Isus?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 8:49 am

Da,dar diavolul a exista in Vechiul Testament si exista si astazi.Crestinii au dragoste,ei nu ucid.Nici macar cu vorba.Noi ii iubim pe pacatosi,dar uram pacatul.Dragostea este o roada a Duhului Sfant.Ea vine de la Dumnezeu care este dragoste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 1:28 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,dar diavolul a exista in Vechiul Testament si exista si astazi.

Fals!
Total gresit!
In VT exista si Satan si sarpele, dar acestia nu sunt personaje negative, ptr ca Satan este un inger pozitiv care nu iasa din cuvantul lui Dumnezeu, iar sarpele este simbolul intelepciunii si al inteligentei!

Evident ca atunci cand crestinii au furat textele si personajele Tanachului si au schimbat in mod mincinos intelesul scripturii iudeilor au schimbat si calitatea acestor doua personaje, dar asta tot nu conteaza ptr ca desii au furat scripturile iudeilor nu exista absolut nicio dovada ca l-ati furat din ceruri si pe Dumnezeul lor, ala care nu are copii, nici Diavol si nici Rai sau Iad!



Citat :

Crestinii au dragoste,ei nu ucid.
Nu, nici vorba, nu crestinii au ucis zeci sau sute de milioane de oameni, ci reptilienii care seamana atat de mult pe ei ca ii poti usor confunda!



Citat :

Noi ii iubim pe pacatosi,dar uram pacatul.
Evident, sunteti si voi la fel ca ei ca de aia ii iubiti, fara sa punem la socoteala ca si voi si pacatosi aveti un loc asigurat in Imparatia lui Christos ... care este IADUL!

Citat :

Dragostea este o roada a Duhului Sfant.
Si cum Duhul Sfant este CONSTIINTA, iata ca voi oile din turma Domnului nu puteti iubi asa ca un Om cu Constiinta, ptr ca oile nu au Constiinta!
Mai corect ceea ce numiti voi iubire este ceva ca un fel de apa murdara cu care ati spalat cutitele pline de sange cu care inaintasii din biserica voastra au ucis oameni iar voi va umeziti sufletele cu aceasta apa murdara visand la vremurile de odinioara cand aveati drept de viata si de moarte asupra fiecarui om!
Citat :

Ea vine de la Dumnezeu care este dragoste.
Mda...vine din interiiorul fiecaruia din noi, adica din Dumnezeul de care ne povesteste Isus ca traieste in noi, noi suntem Templul lui Dumnezeu ...si nu din ceruri, de la criminalul ala pe care Isus Nechristos il denumeste Diavol!

Ala este doar Marele zeu al Beznei, ptr ca habar nu avea nici macar la batranete, ca Lumina e buna!

Asa ca ... Avelo grija , ca nu STII ce faci ... tu numai CREZI, dar credinta este doar ptr cei cu mai putina minte, si ai dovada ca si cea mai proasta baba analfabeta poate crede mult si tare, dar nicio baba analfabeta nu poate devenii om de stiinta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 1:43 pm

Aici este harul lui Dumnezeu ca si bogatul si saracul si desteptul si mai putin destept,toti pot sa primeasca mantuirea.Isus Hristos este trimisul lui Dumnezeu.Asta inseamna Hristos-Trimis.
Suntem pacatosi,dar iertati de Dumnezeu.El ne priveste prin prisma Jertfei lui Isus.Eu nu am ucis pe nimeni,am constiinta impacata,stai linistit.Fiecare va raspunde personal pentru fiecare fapta ,vorba sau atitudine.
Zeul meu este insusi Lumina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 3:14 pm

EmaLovesJesus a scris:

Zeul meu este insusi Lumina.
Asa se cheama la voi Intunericul?

de unde sa aveti voi lumina ptr ca Lumina = Stiinta iar Intuneric = Nestiinta= Credinta!
Zeul tau este Diavolul ...si asta vedem in faptul ca a ucis zeci de milioane de oameni !

Iar faptul ca Diavolul este Ucigasul de oameni il confirma si Isus Nazariteanul si crestinii sunt aceia care ii fac poftele ...vedem aici:

44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 3:32 pm

da,se refera la cei ce fac voia lui satan si nu asculta de dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 5:51 pm

EmaLovesJesus a scris:
da,se refera la cei ce fac voia lui satan si nu asculta de dumnezeu.

Poi nu tot asta zic si eu?
Si nu tot asta zice si Isus?
Diferenta ca Isus ne spune si cine este acel Diavol=Dumnezeu...spunandu-ne si dupa ce il putem deosebi ..probabil ca sa nul confundam cu sarpele biblic!

Satan nu a ucis pe nimeni ...spre deosebire de Dumnezeu/Diavolul care a ucis pana si pruncii!

Cum se face ca Isus se refera si la voi?
Nu cumva islamicii spun despre Isus ca este PROFET?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 9:02 pm

Eu cred ceea ce spune chiar Dumnezeu ca Isus este Fiul Sau.Nu ma intereseaza ce spun altii despre El.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 9:10 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu cred ceea ce spune chiar Dumnezeu ca Isus este Fiul Sau.Nu ma intereseaza ce spun altii despre El.

Iti inteleg punctul de vedere, dar trebuie si tu sa intelegi ca dumnezeul asta exista doar in mintea celor ce cred in el si atat!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 9:13 pm

Dumnezeu este o realitate in viata mea.Am o relatie personala cu El in fiecare zi prin rugaciune,prin Cuvant.Il simt prezent in inima mea,ma inunda cu dragostea si pacea Sa.Inainte de a ma intoarce la Dumnezeu nu simteam asa ceva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Unde ...si ce este CERUL?
Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Religia Islam
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» site-uri unde puteti gasi lucruri interesante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: