Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Manipularea prin religie

In jos 
+11
livius
Seitan
Dumadu
DRAGOS
melinda
Liliana
Cyberman
Black velvet
Soimos
Mihai12
Apopii
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeVin Sept 30, 2011 1:48 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Banati userii si apoi le raspundeti Laughing Laughing ce oameni ce oameni

Userii sunt banati de pe acest forum atunci cand inlocuiesc dialogul civilizat cu jignirile si atacul la persoana!

Tu de ce nu incerci sa pricepi ca aici se pune accentul pe idei si argumente si nu pe persoanele care posteaza?

Deci, eu nu i-am raspuns unui user, ci am comentat ideile postate de acesta! Daca userul a fost banat, nicio problema, ideile si afirmatiile sale au ramas pe forum, sunt proprietatea forumului si pot fi comentate de oricine si oricand!
Sigur si Dumadu adica eu a jignit? Hai ma fii serios. Probabil te-a pus Soimos sa ma banezi, ca sa scape de mine, ca pe forum la DRAGOS i-am cam inchis gura Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeVin Sept 30, 2011 1:54 pm

Mihai12 a scris:
Sigur si Dumadu adica eu a jignit? Hai ma fii serios

Sunt foarte serios! Si tot in mod serios te-am sanctionat si ti-am editat o multime de mesaje pentru jigniri si atac la persoana! Daca ai memoria scurta, citeste topicele respective si afla grin

In plus, te rog sa postezi de acum incolo ontopic! Ceea ce spui tu n-are legatura cu nimic din tema topicului!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 12:48 am

Manipularea prin religie si cu ajutorul religiei! In filmuletul de mai jos, se poate vedea clar cum religia si politica merg mana-n mana...



Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 7:40 am

Apopii a scris:



Iata cum suna/arata acest text politico religios, citit printre randuri, descifrat si comentat!

Reda Doamne adevarata demnitate a acestui neam ....
(demnitate pe care nu am avut-o niciodata, din moment ce in istorie nu am iesit invingatori decat in lupte si nu in razboaie si astfel nu am fost decat presul pe care altii isi stergeau cizma, ... vorbesti de demnitate cand exact asta ne lipseste si astazi, cand stam si tremuram de frica in fata ciocoilor care ne sug sangele si ne fura painea de la gura copiilor)

Si nu lasa pe altii sa-l calce in picioare ....
(asa cum i-ai lasat pe altii sa o faca de 2000 de ani incoace)

Deschide Doamne zagazele constiintei celor care ne conduc ...
(adica securistilor care ne conduc fiind lipsiti de minte, scru-pule si implicit de constiinta)

Sa fim in stare singuri sa ne alegem soarta
(adica sa fim in stare sa ne algem singuri calaii securisti care ne-au vandut tara si ne-au tradat neamul)

Si nu cu venetici veniti din alta lume si aiurea
(cum adica? ... fara investitori straini care sa ne dea de lucru si sa plateasca impozite la stat)

Sa fim noi insine ceea ce am fost, si chiar mai mult decat atat ...
(ah ...lozinca securistilor? ... adica tot securisti si tradatori, (cum am fost pe timpul lui ceasca pe care l-am tradat, dar mai mult ...adica nu numai tradatori de conducator ci tradatori de tara si vanzatori de neam ..asa cum am ajuns astazi cand am vandut toata tara inclusiv resursele ei in interesul nostru ...bineinteles "national"! )

Ocroteste Doamne neamul acesta romanesc...

(Fa-o macar TU ... ca noi i-l belim, i-l batjocorim si-i stoarcem pana si ultima lacrima de suferinta)

Sa curga valuri de sperante in sufletul lui de necajit ..
(macar speranta sa va ramana, dupa ce va belim noi si va luam si ultima bucata de paine de la gura, ...pana iesiti din sistem)

Stii bine Doamne ca nu suntem un popor rau
(Cum sa nu stiu ... zise Domnul ...ca doar altfel nu am fi atat de buni de muls si de prostit, ptr ca intre bunatate si prostie nu este decat un milimetru distanta)

Si ca romanul este in sufletul lui un popor omenos si cinstit
(de acest fapt s-au convins nu numai fratii nostrii de sange italienii. francezii si spaniolii ...ci chiar toata Europa)

Dar in ultima vreme tot mai multi romani au uitat de existenta Ta, savarsind pacate ingrozitoare.
(si astfel prin "uitare" numarul credinciosilor din Romania a coborat la cifra minima record de 95%, pacat ca acest procent de adevarati credinciosi care iti urmeaza calea (diabolica) este atat de mic!)

Facand astfel sa se abata asupra noastra toate relele din lume

(No problem, ne razbunam si noi asa cum putem si o facem si noi gresitilor nostrii, (care ne primesc de ex. fratii italieni) pe care si noi i-am "rasplatit" cu rugaciunile noastre si cu cele mai pioase violuri si excrocherii)

Doamne Dumnezeule ...va veni vreodata clipa in care iti vei intoarce fata catre napastuitii acestui neam?
(DA! ... vorba lui ceausescu inaintea de a-si beshi sufletul ..."cand va face plopul pere si rachita micsunele"! ...totul este sa aveti pana atunci multa "speranta" )


Sa te iubeasca si sa creada si mai mult in maretia Ta
(care maretie frate ...aia de pitic impotent care suge sangele si paralele sarmanelor victime pe care le-ai batjocorit si napastuit cu sperante desarte?)


Primeste doamne cantul meu ce se inalta spre bolta cerului
(aici probabil ca autoarea a gresit, si a vrut sa spuna "borta curului" in loc de bolta cerului ...ptr ca pun ramasag ca stie mai bine unde ii este curu decat cerul)

Si da la toata lumea dupa voia intelepciunii tale
(tot asa cum n-ai dat niciodata nimic bun in cei 2000 de ani de cand te lingem in coor ...si asa cum dau politicienii (muie) poolimii care i-a ales)


Si daca ruga noastra nu va fi indeplinita

(Asa cum nu a fost indeplinita niciodata ...dovada ca ne-ai lasat si acum tot ce am fost mereu ...adica ultimul si cel mai pro ... aaa ... adica cel credincios popor din Europa)

Iti multumim Doamne ca macar ne-ai ascultat

(Adica cum asa? ...sa ne multumim numai cu speranta? ... ptr atata ai pretentia sa credem in Tine? ... ca sa ramanem ca prostii cu banii luati dar plin de speranta ca va bate "dumnezeu" pe voi politicienii?
...adica asa ca ultimii prosti care nu sunt in stare sa-si ieie in mana propria lor soarta? ,... ma da sti ca ai tupeu si zace nesimtirea in tine ca piatra in munte ..asta p[ina nu te dam jos si pe tine asa cum i-am dat jos si pe altii care s-au crezut Dumnezei dar nu au fost decat niste amariti de pantofari!


Interpretat de Preda Patricia ... si descifrat de soimos!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 10:45 am

Ei na
Poate ne descrifrezi Soimos si catrenele lui Nostradamus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 11:09 am

Alin Soimosi a scris:
Ei na
Poate ne descrifrezi Soimos si catrenele lui Nostradamus.

Asta in mod sigur ca nu.
Ala se exprima mai intortochiat ...cam asa ca Pythia, adica bolboroseste niste cuvinte fara subiect si predicat si te lasa sa crezi orice vrei ... si asa ceva imi repugna ... probabil ca din cauze de educatiei primite de mic, una in spiritul adevarului si al exprimarii clare si precise.

Textul politico-religios de mai sus este totul o minciuna de la un capat la altul ... minciuna insailata cu ata alba a sarlataniei religioase ca sa sune mai placut si mai credibil ...si minciuni din acestea ...adica rupte de realitate ... sunt usor de demontat si asta este ceva usor de demascat si combatut!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 6:00 pm

Alin Soimosi a scris:
Ei na
Poate ne descrifrezi Soimos si catrenele lui Nostradamus.

La ce ti-ar folosi? Cum nu intelegi nimic, nici din biblie si nici din religie si istoria ei, n-ai intelege nimic nici din acele catrene!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 6:09 pm

Soimos a scris:
Si da la toata lumea dupa voia intelepciunii tale
(tot asa cum n-ai dat niciodata nimic bun in cei 2000 de ani de cand te lingem in coor ...si asa cum dau politicienii (muie) poolimii care i-a ales)

[b]
Mai soimica, probabil voi ateii ati vrea ca Dumnezeu sa sa-i bage omului si in traista. In primul rand, omul are liberul arbitru iar Dumnezeu nu intervine in viata celui care nu-l primeste( ateii). Nu te astepta tu ca ateu si cu sufletul negru si injurandu-l pe Dumnezeu zi si noapte sa te ajute. Nu uita ca omul a ales greutatile vietii neascultand de Dumnezeu in gradina Edenului. Nu venise inca timpul ca oamenii sa cunoasca binele si raul .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:05 pm

Mihai12 a scris:
probabil voi ateii ati vrea ca Dumnezeu sa sa-i bage omului si in traista.

rostogol dumnezeu nu baga in traista, conform bibliei, singura sa grija este sa fie unicul dumnezeu si singurul iubit de catre oameni, altfel... se face foc si para si incepe sa omoare tot ce misca... Mai stiu eu pe unul care se credea ”cel mai iubit fiu al poporului”, iar cei care nu-l iubeau erau contrarevolutionari si reprezentanti ai capitalismului putred si decadent (adica echivalentul ingerilor cazuti)...

Ai auzit ce a patit acel fiu iubit? Iar comunistii cei cu ”originea sanatoasa” au ajuns acolo unde le era locul, adica la cosul de gunoi al istoriei!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:15 pm

Mihai12 a scris:
. In primul rand, omul are liberul arbitru iar Dumnezeu nu intervine in viata celui care nu-l primeste( ateii).


Ma da ce le mai stii tu despre Dumnezeu?
Ai fost cumva in vizita in ceruri si l-ai auzit Life la o predica gen Billy Graham?

Poi atunci, daca stii atatea despre El ... macar fi bun sa ne spui unde este Cerul in care ai fost sa-l vizitezi ... sper asta ca doar nu ne crezi atat de prosti sa te credem ca stii tot ce vorbeste Dumnezeu fara sa stii ptr ca l-ai ascultat "in direct" .... unde este cerul?

... nu de alta dar nu am auzit sa tina predici Life pe Pamant ...si nici atat de prost nu te pot crede incat sa "stii" ce spune Dumnezeu ...doar citind o fituica scrisa de Moritz!!!!...un "bula" al evreilor
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:20 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
. In primul rand, omul are liberul arbitru iar Dumnezeu nu intervine in viata celui care nu-l primeste( ateii).


Ma da ce le mai stii tu despre Dumnezeu?
Ai fost cumva in vizita in ceruri si l-ai auzit Life la o predica gen Billy Graham?

Poi atunci, daca stii atatea despre El ... macar fi bun sa ne spui unde este Cerul in care ai fost sa-l vizitezi ... sper asta ca doar nu ne crezi atat de prosti sa te credem ca stii tot ce vorbeste Dumnezeu fara sa stii ptr ca l-ai ascultat "in direct" .... unde este cerul?

... nu de alta dar nu am auzit sa tina predici Life pe Pamant ...si nici atat de prost nu te pot crede incat sa "stii" ce spune Dumnezeu ...doar citind o fituica scrisa de Moritz!!!!...un "bula" al evreilor
Eu stiu tot. Te poti indoi de faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui, te poti indoi de faptul ca exista gravitatie, te poti indoi de faptul ca apa e uda, dar niciodata nu te poti indoi de vorbele mele
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:25 pm

Mihai12 a scris:
. Te poti indoi de faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui, te poti indoi de faptul ca exista gravitatie, te poti indoi de faptul ca apa e uda, dar niciodata nu te poti indoi de vorbele mele
Ai tras la masea vre-o picatura de drojdie ...sau esti asa de drogat din cauza opiumului numit religie?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 11:59 pm

Apopii a scris:
Pai Isus a dat un raspuns clar la aceasta ghicitoare grin

"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "

Biblia ne spune clar ca imparatia asta este plina doar cu un soi de oameni placuti zeului care-ti spune sa nu curvesti si sa nu furi, dar care ofera intaietate curvelor si vamesilor (adica celor ce iau ceea ce nu este a lor, prin impunerea unei vamuiri!) in imparatia sa,

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).

Pe langa curve si hoti, se pare ca si cei prosti (sarmani cu duhul) vor fi la mare cinste in acea imparatie mult visata de unii...

Daca ar sti pupatorii de moaste pentru ce se chinuie ei atat sa stea la cozi, sa se calce in picioare ca niste adevarati crestini, sa se bata pentru un strop de apa chiora... daca ar fi citit biblia ar fi stiut cine are intaietate in imparatia mult visata hohot si fara prea mult efort...

Manipularea prin religie - Pagina 11 Nicola-mediafax-foto-raul-stef
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMar Oct 04, 2011 5:57 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
. Te poti indoi de faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui, te poti indoi de faptul ca exista gravitatie, te poti indoi de faptul ca apa e uda, dar niciodata nu te poti indoi de vorbele mele
Ai tras la masea vre-o picatura de drojdie ...sau esti asa de drogat din cauza opiumului numit religie?
Din indignare fata de prostia de care dai dovada box
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 11:19 am

Mihai12 a scris:
Din indignare fata de prostia de care dai dovada box
Ma tot intreb ... la modul retoric ... ce crestinu lu peshte este acela, care e atat de prost incat sa nu stie ce ii cere religia sa crestina ?

Adica desi va cere sa nu-i judecati pe altii, (ca sa nu fiti si voi judecati) atunci cand ti se da o palma ti se cere sa iti intorci si obrazul celalalt, ba chiar vi se cere si chiar impune ... sa iti iubesti ...pana si dusmanii ?
Poi noi vedem ca nu te confomezi de loc acestor pretentii ale religiei crestine ...fapt care ne duce cu gandul ca tu esti un fel de paria rejectata de acesta religie ...sau cum spune primarul Marean V. zis si "Almanahe" ... un ejaculat al organizatiei sale!

Ma tu stii sa citesti?
Poi atunci ia citeste ce va spune Dumnezeul vostru ...( ptr noi diavolul)! si incearca sa comentezi versetul de mai jos:

Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.


Si cand colo ... tu la fel ca toti "crestinii" lu peshte stricat ... prin comportamentul tau/vostru, nu numai ca te auto-excluzi din randul crestinilor ...adica te "auto-ejaculezi" ...dar ne si dovedesti prin comportamentul tau, ca a fi crestin adevarat ... inseamna de fapt a scoate litera in plus ...adica "s"-ul.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 5:04 pm

Soimos a scris:

Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

Probabil ca se referea la persoana sa, adica sa nu i se impotriveasca nimeni si daca el ii da cuiva vreo palma, respectivul sa-si intoarca si obrazul celalalt ca sa-i mai dea inca una!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 9:29 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

Probabil ca se referea la persoana sa, adica sa nu i se impotriveasca nimeni si daca el ii da cuiva vreo palma, respectivul sa-si intoarca si obrazul celalalt ca sa-i mai dea inca una!
Evident ca este asa ... pentru ca din cauza asta spune "nu va impotriviti celui rau" ...ptr ca el stie ca el este raul ...adica Dracu ... si ca in aceasta calitate este clar ca nu ii place sa i se impotriveasca orice oaie proasta pe care o pocneste peste bot ... ptr ca trebuie sa steie linistita si cuminte la muls, dar mai ales la abator ... unde tot el pastorul el este si seful macelariei prin care el le deschide oilor usa catre moarte ... si le urmareste sa le pedepeasca pe toate oile care i s-au vandut, si nu l-au ascultat ...ba chir le urmareste pe acestea si pina dupa moarte ...adica pina in iadul in care ajung toate oile care au facut pact cu diavolul ...adica si- au vandul sufletul lui Lucifer ... stapanul cheilor iadului ...de i se mai spune si Christos.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 06, 2011 4:19 pm

Mihai12 a scris:
Editat ptr off topic

Pai daca te crezi esti atat de destept...pe cat nu esti ... de ce nu faci o caracterizare a lui Dumnezeu ... plecand de la descoperirea stiintei numita Genetica ...si anume aceea ca omul este identic cu o maimuta primata in proportie de 98,7% ???? ... si axioma biblica precum ca "Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa"!

Hai sa te vad cum ii faci tu o caracterizare lui Dumnezeu tinand cont de acestea ... ptr ca vad ca te crezi mare expert in a caracteriza fara sa cunosti ... si te rog tine cont in caracterizarea ta de cele doua axiome-jalon de mai jos:

Seamana Dumnezeul tau cu King - Kong ...sau nu ... tinand cont de adevarul stiintific ...dar si de faptul ca Dumnezeu ii pedepseste pe mincinosi
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeVin Oct 07, 2011 5:15 pm

Credinciosii intotdeauna raman fara replici rationale, deoarece credinta lor se bazeaza pe ceea ce cred ei sau pe ceea ce le-au spus altii sa creada si nu pe fapte reale!

Atunci cand sunt comentate fapte reale pot fi aduse si dovezi concrete sau pot fi facute demonstratii logice. Atunci cand trebuie sa sustii ceea ce crezi, iar ceea ce crezi nu este bazat pe realitate ci doar pe fictiune, ce dovezi mai poti aduce... poti doar apela la credinta celorlalti, atat si nimic mai mult!

Daca eu as crede in Zeus, ce dovezi as putea aduce in favoarea credintei mele? As putea apela doar la credinta altora ca mine, adica la alte persoane care cred in Legendele Olimpului. As mai putea face ceva... sa aduc ca dovada a existentei lui Zeus, fulgerele si trasnetele cu care, in mod evident pentru credinciosi, acesta arunca atunci cand este suparat, nu-i asa? Este o dovada indubitabila a existentei sale, acum peste trei mii de ani in urma, cand grecii au scris despre asta, nu se cunostea electricitatea statica si cu toate astea ei l-au descris pe Zeus cum manuia aceste fulgere!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 10:32 pm

14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ

Si s-a uitat badea Moise pe cer si ce credeti ca a vazut, multe, multe luminite, nu stia el prea bine ce-s alea, dar a zis ca n-ar fi rau sa le zica alor sai ca-s facute de zeul lor grin Ce naiba, cum sa fie altfel zeul lor cel mai tare din parcare... Daca n-ar fi zis ca-s facute de zeul lor, se puteau gandi la asta cei din alt trib si atunci pe unde ar mai fi scos el camasa cu zeul atotputernic doh
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 11:14 am

Ghinionul lui Mos Moise ...a fost acela ca stelele alea erau acolo cu multe miliarde de ani inainte de Dumnezeul sau de tip "tufa care arde".... ptr ca si "tufele care ard" au aparut tot cu muuulte miliarde de ani dupa ce Dumnezeul Big Bang a "ncreat" Universul asta plin de stele ...
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 8:36 pm

Daca ar fi existat vreun dumnezeu pe undeva, indiferent pe unde, ar fi facut sa nu mai existe boli, necazuri si durere, nu sa stea de fundul unui trib si sa aiba grija de cum si pentru ce se omoara aia cu pietre intre ei!!!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 10:54 am

Daca Moise ar fi avut la dispozitie un parlament care sa dea legi pentru binele poporului sau grin si un aparat de coercitie care sa vegheze la aplicarea respectivelor legi, evident tot pentru binele si bunastarea poporului grin atunci n-ar mai fi trebuit sa-l inventeze pe dumnezeu, care sa faca aceste lucruri in locul statului!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 2:00 pm

Apopii

Nu stiu daca tine chestia asta mai mult de cativa ani...
Comunismul lui Marx si lenin a demonstrat asta......
Un guvern sa faca ceea ce sugerezi tu e o utopie.......Stiu e un lucru frumos dar tot utopie ramane
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 2:06 pm

Soimos a scris:
Ghinionul lui Mos Moise ...a fost acela ca stelele alea erau acolo cu multe miliarde de ani inainte de Dumnezeul sau de tip "tufa care arde".... ptr ca si "tufele care ard" au aparut tot cu muuulte miliarde de ani dupa ce Dumnezeul Big Bang a "ncreat" Universul asta plin de stele ...

Din ce stiu eu universul asta mare ,e atat de mare incat poate sunt cateva miliarde de big banguri .Si cum daca inca nu i-a dat nimeni de capat .......nu putem stii daca anumite lucruri nu au fost importate de undeva .....de cineva,sau multe altele...........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 2:38 pm

Alin Soimosi a scris:

Din ce stiu eu universul asta mare ,e atat de mare incat poate sunt cateva miliarde de big banguri .Si cum daca inca nu i-a dat nimeni de capat .......nu putem stii daca anumite lucruri nu au fost importate de undeva .....de cineva,sau multe altele...........
Pai daca ne spui despre imensa marime a Universului si mai stim ca exista muuulte Universuri paralele pe care le numim Multiversuri ... si daca acceptam si faptul ca au existat miliarde de Big-Banguri ... cum poate un om cu pregatire tehnico-stiintifica sa accepte ca un maimutoi urias ca si King Kong ...care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa ...de bietul om a iesit asemanator cu o maimuta primata in proportie de 98,7% ...cum putem sa-i punem in carca crearea Universului ...culmea prostiei ...cand el nu a ap[arut pe ecrane decat acum 6 mii de ani ...in timp ce omul a aparut pe planeta Terra cu cca 3 milioane de ani inaintea lui ... iar planeta Terra cu cca 5 miliarde de ani inainte ...iar Universul cu cca 13 miliarde de ani in urma?

Ti se pare logic sa crezi intr-un maimutoi urias cu puteri supranaturale ...doar ptr ca El s-a relevat lui Moise sub forma unei tufe care arde ?

Cat de primitiv trebuie sa fie in gandire acel naiv care accepta asemenea povesti de care mana si copii de gradinita s-ar rade?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 2:50 pm

Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti( adica mincinosi cu diploma) cifrele de milioane si miliarde de ani. Si daca Terra are 6,0001 miliarde de ani si nu 5. Daca omul are 1 milion de ani si nu 3.


OFF-TOPIC: App de milioanele de ani. Citisem undeva despre evolutionistii lui peste, care au gasit un fir de par mamifer vechi de 100 de milioane de ani. In articol, nu spuneau cum au realizat ei ca are 100 de milioane de ani. Sa zicem ca este asa; acel fir de par vechi de atata timp, era identic cu un fir de par al unui mamifer din ziua de azi. Deci mamiferele au evoluat ca nebunele intr-o 100 de milioane de ani, dar culmea, parul a ramas acelasi, nici macar o modificare. Dupa cateva zile, au realizat evolutionistii lui peste ca s-au facut de ras, au scos articolul din revista lor online. Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 3:15 pm

Mihai12 a scris:
Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti( adica mincinosi cu diploma) cifrele de milioane si miliarde de ani. Si daca Terra are 6,0001 miliarde de ani si nu 5. Daca omul are 1 milion de ani si nu 3.
Poi esti cam nedrept-pretentios .. faptul ca Terra are 5 miliarde sau 6 miliarde de ani ...zau ca nu are nici o importanta majora ...important si corect ar fi sa te socheze faptul ca conform credintei a proasta ....Terra nu are decat cca 6 000 de ani ...dar vad ca asta nu te socheaza ... probabil din cauza ca esti obisnuit atat cu minciuna .... cat si cu credinta a proasta!

Citat :

OFF-TOPIC: App de milioanele de ani.
Idiotenii cat casa !
Asta inseatit desesti prost ...din moment ce doar atat ai citit despre evolutionism ...sau daca din ceea ce ai citit ...doar asta ti-a ramas in bibilica -ti trepanata prin doctrina religioasa!


Daca tot ai revenit la tema Creatie ... de ce nu ne dai macar o singura data o dovada care care sa ateste precum ca tocmai Yahwele cu copii ...adica ala care era prea prost ca sa inspire o scriptura ...este autorul Creatiei ????
Nu -ti se pare ca este cam exagerat sa pui in carca unui maimutoi analfabet si atat de prost ... o Creatie care sa ceara cunoasterea tuturor legilor din Univers ?



Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 3:20 pm

Soimose, spre uimirea ta eu nu cred ca Terra are doar 6000 de ani. Poate avea milioane, miliarde, trilioane, sincer eu nu am incredere in ce zic mascaricii aia de evolutionisti si pur si simplu nu prea ma intereseaza cat are.

Iar ce am zis nu este nicio idiotenie cat casa ci adevarul pur. Evolutionistii au mai demonstrat inca odata ca sunt penibili. Daca vrei pot continua cu gafele lor la nesfarsit, dar intuitia imi spune ca nu vei dori sa auzi; probabil din frica sa nu iti slabeasca credinta in povestea broastei ce s-a transformat in print Very Happy Totusi ateul e ateu intotdeauna, adica ignorant 100%. Va ignora intotdeauna descoperirile ce contrazic teoriile lui aberante si va avea incredere deplina in oameni de stiinta de mana a doua
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 3:38 pm

Mihai12 a scris:
Soimose, spre uimirea ta eu nu cred ca Terra are doar 6000 de ani. Poate avea milioane, miliarde, trilioane, sincer eu nu am incredere in ce zic mascaricii aia de evolutionisti si pur si simplu nu prea ma intereseaza cat are.
Dar ce te intereseaza?
Te intereseaza cumva faptul ca Isus lucra cu puterile Diavolului ... sau te intereseaza faptul ca pe Isus "sfanta" aia de Marie
.. l-a conceput cu soldatul roman Caius Iulius Abdes Pandira/Panthera?
probabil de sfanta ce era!
Citat :


Iar ce am zis nu este nicio idiotenie cat casa ci adevarul pur.
Lasa tu "adevarurile" adevarate doar in capul tau aberat de religie ... si daca esti cu adevarat un iubitor al adevarului pur ... nu ma mai fa sa ma tot rog la tine sa ne impartasesti si noua dovada a faptulu ca Creatia este opera "dumnezeului" tau ...ala care a fost prea prost ca sascriere/inspire o Biblie ...


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Oct 15, 2011 3:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 3:52 pm

Hai ca iar aberezi. Nu poti si tu macar sa porti o discutie seriosa. GROW UP
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 4:04 pm

Mihai12 a scris:
Ce-mi place cand ateii amatori repeta mecaniceste ce zic ateii profesionisti

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

A nega existenta vreunei divinitati se poate face in mod amator sau profesionist?
Pe de alta parte si la antipod, tu, de ex. poti fi un credincios amator sau profesionist?
Acum, sa nu intelegi cumva ca ateismul ar fi o credinta, pentru ca el este tocmai lipsa oricarei credinte religioase! Este doar o observare a realitatii, in care nu se vede nicio divinitate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 4:17 pm

Da Apopii sunt atei care neaga existenta unui Dumnezeu fara motiv, altii care neaga existenta lui din asa zisele lipse de dovezi, altii din cauza spiritului de turma, adica are prieteni care sunt atei si zice ca e bine sa fie si el ateu ca pretenasii lui.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 15, 2011 4:22 pm

Tu, de fapt, te referi la motivatia oamenilor de a deveni atei si nu la faptul in sine de a fi ateu!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Manipularea prin religie - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Manipularea prin religie
Sus 
Pagina 11 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Istoria crestinismului
» Eliminarea împoziteor prin înlocuirea lor de moşteniri
» Cum interpreteaza unii crestinismul sau cine se ascunde prin biserici

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: