Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre exorcism si posedare Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre exorcism si posedare

In jos 
+13
buburuzu
Apopii
H1perion
Gliphy
heruer
Hades
gratia
Gelupanda
remussatala
Socrate
Zeus
Malitzia
Soimos
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Exorcismul adevar sau minciuna?
Dand cautare pe Google
Despre exorcism si posedare Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Dand cautare pe Google
Despre exorcism si posedare Vote_lcap44%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 44% [ 7 ]
De la un user inscris aici
Despre exorcism si posedare Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 0% [ 0 ]
De la un user inscris aici
Despre exorcism si posedare Vote_lcap19%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 19% [ 3 ]
Ati primit invitatie(specificati numele userului si forumul)
Despre exorcism si posedare Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ati primit invitatie(specificati numele userului si forumul)
Despre exorcism si posedare Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 0% [ 0 ]
De la Fairy
Despre exorcism si posedare Vote_lcap6%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 6% [ 1 ]
De la Zeus
Despre exorcism si posedare Vote_lcap13%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 13% [ 2 ]
Din alta parte
Despre exorcism si posedare Vote_lcap18%Despre exorcism si posedare Vote_rcap
 18% [ 3 ]
Total voturi : 16
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeLun Apr 21, 2008 9:21 pm

Exorcismul ...este o realitate ? ... sau este doar denumirea religioasa pentru boli psihice de genul schizofreniei ?

Exista dovezi care sa ne dovedeasca existenta acestui fenomen?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Feb 06, 2010 7:04 am, editata de 9 ori
Sus In jos
Malitzia
Pedestras
Pedestras
Malitzia


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 9:38 am

Ateii pot fi exorcizati?

Despre spirite nemoarte care bantuie lumea asta ... s-a mai auzit ca ar exista, din relatarile unor oameni care au o sensibilitate deosebita si activeaza ca mediu spiritist !

Dar spiritele acelea desi sunt negative (din cauza asta au si ramas pe pamant si nu s-au absorbit mai sus)ele nu sunt DRACI ! ... si nu au puteri mari si iti explic de ce!

Cum am zis ele sunt doar suflete cu energie negativa ...si ar putea sa iti faca rau ... dar tu nu ai voie sa te lasi pe mana lor caci ca om esti mult mai mult decat suflet ...asa cum sunt ele ...ptr ca tu ai un corp fizic care iti asigur si PUTERE fizica (ele nu au)...ai Creier care iti da cea mai grozava forta ce exista in Univers ...si anume Gandirea(Ratiunea) (ele nu o au)...deci tu esti mult mai puternica decat orice spirit !
Spiritele negative te pot ataca doar pe palierul lor adica cel spiritual(sufletesc) dar tu daca esti hotarata sa respingi atacul lor o poti face folosind armele tale adica Ratiunea ta si prin forta corpului tau ...si asta se face prin faptul ca le alungi
din mintea si sufletul tau gandul nebagandu-le de loc in
seama si iti cauti o preocupare fizica astfel ca sa iti distragi
atentia de la aceasta problema ...de ex. lucreaza ceva ce nu i-ti lasa mintea sa zboare hai hui ...adica fa un efort fizic ...si daca spiritele vad ca nu au sanse cu tine ...il vor lovi pe cel care le-a atatat impotriva ta!

Nu exista Draci tot asa cum nici Isus nu e Dumnezeu ci un simplu om ...iar "dumnezeul crestinilor" Iehova ...nu exista ! ... imi cunosti deja argumentele ???
Daca nu iti dau linkuri

Cat despre exorcizari ...ele se refera la spiritele de care ziceam
...spirite care intra in om prin religie (nu o sa vezi niciodata un
ateu posedat ci doar bolnav de schizofrenie) si tot prin religie se mimeaza scoaterea lor prin exorcizare ... ptr ca nu iasa niciodata daca omul e slab si religios!

Ateii nu pot fi exorcizati ...din cauza ca un diavol intra in om prin rugaciuni si religie ...si tot prin religie si rugaciuni poate fi alungat ca sper ca ati citi postarea Isus = Lucifer si ati aflat ca dracusorii iasa afara la comanda sefului lor ...adica Crucea lui Isus (jignire mare ptr toti dracusorii(spiritele) caci le
aminteste de suferinta mare care a patit-o seful lor (Isus)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 9:51 am

Laughing Laughing
Avem si noi pe aici cativa...I-am facut din start 'anticristi"...(daca te uiti la profil) Sa vorbim cu parintele sa vina sa le puna patrafirul pe cap si sa ii puna sa pune crucea... Laughing Laughing
Sus In jos
Malitzia
Pedestras
Pedestras
Malitzia


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 10:13 am

Very Happy Am vazut la televizor cateva cazuri de exorcizare, dar eu tot nu inteleg ce se intampla cu oamenii acestia!!!Shocked Care este explicatia stiintifica?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 10:19 am

Sincer, nu am vazut niciodata asa ceva... In ce consta exorcizarea? Am inteles ca la ortodocsi citesc Moliftele Sfantului Vasilie pentru respectivii... Laughing

Pai, tu crezi ca ateii trebuiesc exorcizati? De ce? Ca sunt unii crestini mai rai decat ateii! Rolling Eyes
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 11:06 am

Este posibila o posedare a satanei sau e doar vorba de o boala psihica>

Oare ateii de ce nu pot fi exorcizati
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 2:39 pm

Este posibila posedarea Sufletului omului de catre demoni.
Orice boala a trupului presupune o disfunctionalitate a Sufletului sau o incercare venita de la DUMNEZEU.
Ateii sunt pe placul lui satan si o vreme acestor atei le este bine,dar DUMNEZEU daca vrea ii va aduce pe Calea cea Dreapta prin revelatii minunate.

Intrebare:Cum se pot scoate demonii din oameni?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 2:46 pm

Este vorba de o boala psihica numita Tulburare disociativa a personalitatii ...sau cu alte cuvinte Tulburarea de Personalitate Multipla ...este o boala cunoscuta in psihiatrie in care pacientul isi atribuie personalitati diferite.

Datorita faptului ca in cazul unei educatii profund religioase, binele (Dumnezeu) si raul (Satana) sunt contrariu dar clar disociate, deseori religiozitatea profunda si ispitele vietii ...stau la baza disocierii personalitatii intre bine si rau.

Datorita faptului ca religia nu avea explicatii stintifice privind aceasta boala psihica in care constienta, amintirile si trairea identitatii sunt profund profund afectate ... si-a explicat pe "limba ei" aceasta tulburare psihica.

Din aceasta cauza ... intradevar ...exorcismul la cei crescuti fara religie ...adica ... Atei ..exorcismul nu exista !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 6:58 pm

La ortodocşi de exemplu se consideră posedat acea persoană care manifestă o aversiune şi o agresivitate cu înjurii foarte urâte la adresa "celor sfinte" într-un mod involuntar. Pentru scoaterea "dracului" cum spun ei din câte am auzit cel mai des este folosită rugăciunea în principal şi mai apoi diferite alte ritualuri. Însă ei au şi rugăciuni speciale pentru aşa ceva pe care ei le numesc molifte.
Moliftele Sfîntului Vasile cel Mare sînt percepute de mulţi credincioşi ca fiind nişte rostiri magice de mare ajutor împotriva duhurilor rele.

ShockedMolifteShocked
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 8:21 pm

Socrate a scris:
Este posibila posedarea Sufletului omului de catre demoni.
Orice boala a trupului presupune o disfunctionalitate a Sufletului sau o incercare venita de la DUMNEZEU.

De la Dumnezeu nu mai vine nimic ... odata la inceputuri ... a venit ptr noi VIATA si atat.
In rest sigur va veni moartea ...adica ne va lua dracu ...sau cu alte cuvinte ..ajungem in imparatia lui Isus ...IADUL ...unde e stapan si ale carui chei le detine!

Citat :

Ateii sunt pe placul lui satan si o vreme acestor atei le este bine,dar DUMNEZEU daca vrea ii va aduce pe Calea cea Dreapta prin revelatii minunate.

Revelatiile vin de la "dumnezeul" viu care este parte din noi insine ... din cer nu vine nimic ...nici macar un meteorit sa ne cada in cap ...caci si acelea vin din spatiul cosmic si nu din cer!

Citat :


Intrebare:Cum se pot scoate demonii din oameni?

Tot asa cum au intrat ...adica prin religie!
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 2:38 pm

Zeus a scris:
Este posibila o posedare a satanei sau e doar vorba de o boala psihica>

Oare ateii de ce nu pot fi exorcizati

Nu este posibila o posedare a satanei pentru ca e o singura persoana dar fiecare om poate fi impovarat sau posedat de la cateva duhuri necurate pana la mii.

Exorcizarea nu se poate face fara acordul persoanei indiferent daca e ateu sau crestin.Dealtfel cei mai multi crestini sunt plini de acesti "microbi".
Sus In jos
gratia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Madrid
Puncte : 0
Data de inscriere : 05/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 6:29 pm

Ce ar fi sa reveniti in era informaticii si sa intelegeti si acceptati ca nu exista persoane posedate de satana ci doar oameni bolnavi psihici!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras
Hades


Numarul mesajelor : 92
Varsta : 38
Localizare : Subteran
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 10:45 pm

Nu inteleg ce legatura are era informaticii cu intelegerea si acceptarea a ceea ce spui tu... Smile
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 5:41 pm

Zeus a scris:
Este posibila o posedare a satanei sau e doar vorba de o boala psihica>
Oare ateii de ce nu pot fi exorcizati

Nu cred ca este vreun om atat de puternic incat sa-l poata poseda pe Satan[a]


gratia a scris:
Ce ar fi sa reveniti in era informaticii si sa intelegeti si acceptati ca nu exista persoane posedate de satana ci doar oameni bolnavi psihici!

Este punctul tau de vedere si ti-l respect, fara a fi de acord cu el. Dar daca tot suntem in "era informaticii" ai idee pe cate speculatii si artificii matematice se bazeaza "stiintele exacte" ?
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:00 pm

heruer a scris:


Nu cred ca este vreun om atat de puternic incat sa-l poata poseda pe Satan[a]

deocamdata nu se cunoaste nici un fel de personaj real cu numele de Satan(a)
Iar despre puterea personajelor mitologice ...se poate vorbi ... dar tot ca mitologie!

In schimb ceea ce exista in mod real, sunt oamenii satanici ca Hitler Stalin Mao, etc... personaje reale care au ucis mai multi oameni chiar decat Dracu!
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
gratia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Madrid
Puncte : 0
Data de inscriere : 05/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:05 pm

Hades a scris:
Nu inteleg ce legatura are era informaticii cu intelegerea si acceptarea a ceea ce spui tu... Smile
Are !

In era informaticii ...informatia este tabu!

Ceea ce CREDE fiecare ...este prea putin relevant intr-o lume in care esti apreciat doar pentru ceea ce STI!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:18 pm

Zeus a scris:
heruer a scris:


Nu cred ca este vreun om atat de puternic incat sa-l poata poseda pe Satan[a]

deocamdata nu se cunoaste nici un fel de personaj real cu numele de Satan(a)
Iar despre puterea personajelor mitologice ...se poate vorbi ... dar tot ca mitologie!

In schimb ceea ce exista in mod real, sunt oamenii satanici ca Hitler Stalin Mao, etc... personaje reale care au ucis mai multi oameni chiar decat Dracu!

Afirmatia ta ar trebui sa ma duca cu gandul la faptul ca noi suntem reali iar Dumnezu, Satana, Lucifer, Zeus (nu tu, celalalt), etc sunt fictiuni, mitologii. Mai reflecteaza, spun eu, la cat de reali suntem. Eventual apleaca-te putin, numai putin (altfel poti "ameti" rau de tot) asupra ultimelor informatii din fizica cuantica si subcuantica.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:33 pm

Cu toţii vrem să posedăm câţi mai mulţi oameni care să facă ce vrem noi.
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:35 pm

heruer a scris:


Afirmatia ta ar trebui sa ma duca cu gandul la faptul ca noi suntem reali iar Dumnezu, Satana, Lucifer, Zeus (nu tu, celalalt), etc sunt fictiuni, mitologii.

Exact ... daca nu chiar mai rau decata atat!

Citat :

Mai reflecteaza, spun eu, la cat de reali suntem. Eventual apleaca-te putin, numai putin (altfel poti "ameti" rau de tot) asupra ultimelor informatii din fizica cuantica si subcuantica.

Faptul ca aceste doua ramuri vor reusi sa-l descopere pe Dumnezeu ...este ceva deosebit de interesant si de pozitiv!

Sti ce nu vor descoperi fizica quantica sau subcuantica niciodata????? ...dar niciodata!

Faptul ca intre acel Dumnezeu descoperit de Stinta ... si religia ta exista vre-o legatura!
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 4:54 am

Zeus a scris:
...... Sti ce nu vor descoperi fizica quantica sau subcuantica niciodata????? ...dar niciodata!

Faptul ca intre acel Dumnezeu descoperit de Stinta ... si religia ta exista vre-o legatura!

Imi pare rau ca trebuie sa scriu asa ceva, dar afirmatia ta este absolut gratuita si nefondata. Nimic din ceea ce am postat pana acum pe acest forum si pe altele 2 de profilul acestuia, nu justifica afirmatia ta, privitoare la faptul ca eu "am o religie" si ca tu sti care este aceasta (daca este vreuna).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 9:15 pm

heruer a scris:
Zeus a scris:
...... Sti ce nu vor descoperi fizica quantica sau subcuantica niciodata????? ...dar niciodata!

Faptul ca intre acel Dumnezeu descoperit de Stinta ... si religia ta exista vre-o legatura!

Imi pare rau ca trebuie sa scriu asa ceva, dar afirmatia ta este absolut gratuita si nefondata.

Hai ca asta e culmea!
Cum sa nu fie fondata?
Citat :

Nimic din ceea ce am postat pana acum pe acest forum si pe altele 2 de profilul acesteia, nu justifica afirmatia ta, privitoare la faptul ca eu "am o religie" si ca tu sti care este aceasta (daca este vreuna).

Indiferent de religia pe care o ai tu sau o au altii ...legile fizicii cuantice nu vor dovedi niciodata ca intre religie oricare va fi ea ... si Dumnezeu ...ar exista vre-o legatura ...
...in schimb mai mult ca sigur ca se va dovedi o legatura clara si directa intre Stinta care l-a revelat si EL ...
Nu ti se pare ca e mai plauzibila ipoteza!

Citat :

Cat priveste cuvantul niciodata si aici iti recomand, mai reflecteaza cand si in ce context il folosesti. S-ar putea ca timpul sa-ti ofere mari surprize.
Sper sa am placerea sa ma las surprins de ziua cand Dumnezeu va veni pe Pamant sa isi faca un post de TV privat ...nu de alta ...dar ar fi cazul sa ne mai invete ceva adecvat timpurilor ...dar mi-e teama ca si Dumnezeu la fel ca si Greuceanu ...nu vor veni pe pamant NICIODATA!
Oare banuiesti de ce?
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 6:20 pm

Soimos a scris:
Exista el ? sau este doar denumirea religioasa pentru schzofrenie ?



Exorcismul, este singurul fenomen paranormal pe care Biserica nu numai ca nu il contesta, ba chiar si-l insuseste. S-a mers pana acolo incat in prezent mai-marii Bisericii elibereaza "licente" preotilor care doresc sa devina exorcisti. ... Vaticanul a dat o definitie foarte complexa a acestui fenomen, pe care-l denumeste ca fiind "un act public al Bisericii, savarstit cu autoritate , in numele lui Isus (C)Hristios, prin care cere ca o persoana sau un obiect sa fie aparat impotriva influentei diavolului si sa fie eliberat de sub stapanirea lui." Nu este cazul sa imbratisam nici conceptia ateilor, potrivit careia posedatii despre care vorbeste ar fi fost doar bolnavi trupeste si sufleteste, si ca Isus s-ar fi adaptat la credinta in diavol a poporului iudeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 6:29 pm

Poate ca nu!
Se pare ca exorcismul se poate aplica doar celor religiosi, conform principiului precum ca diavolul va iesi din om tot asa cum a intrat ...adica prin religie!
Ai vazut vreodata un ateu posedat de satana ?

Si nu este de mirare ca este asa ...si ca aceste cursuri de exorcizare au loc chiar la Vatican ...caci se pare ca acolo este slujbasul sef al diavolului pe pamant!
In forumul nostru vei gasi suficiente argumente in acest sens...dar daca nu dai de ele ...ti le repetam cu placere!
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 6:33 pm

Am sa le caut, multumesc. Ce nu am reusit sa inteleg niciodata, chiar daca am auzit explicatii multe... La pocaiti, doar te rogi pentru el, dar la alte religii .. ai nevoie de carti, de o persoana care sa auda numele "dracului" , cruci.. Inteleg , sunt diferite religiile , dar de unde pana unde? Neutral .. Oricare isi poate crea o secta? Citeste in Biblie, gaseste un nume si gata?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitimeMar Mai 05, 2009 6:38 pm

Din pacate asta este realitatea ...asa au aparut majoritatea sectelor ...fiecaruia i s-a parut ca gaseste o chichita in Biblie a extins tema si astfel a devenit cult secta sau religie!

De ex adventistii au aflat zecimea de asevar precum ca Constantin a ordonat modificarea zilei libere din sambata in Duminica si asa au aparut sambatarii ...martorii lui Yehova au descoperit adevarul ca Isus nu a fost Dumnezeu ci doar Mantuitor ...functie publica indeplinita de un om echivalenta cu cea de rege ...si il numesc si azi pe Isus ca Domnul Regele ...ba chiar INRI de pe crucea lui Isus le confirma spusele!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre exorcism si posedare Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre exorcism si posedare
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Despre Iad
» Despre sex si Tantra
» Despre profet

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: