Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre exorcism si posedare

In jos 
+13
buburuzu
Apopii
H1perion
Gliphy
heruer
Hades
gratia
Gelupanda
remussatala
Socrate
Zeus
Malitzia
Soimos
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Exorcismul adevar sau minciuna?
Dand cautare pe Google
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Dand cautare pe Google
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap44%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 44% [ 7 ]
De la un user inscris aici
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
De la un user inscris aici
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap19%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 19% [ 3 ]
Ati primit invitatie(specificati numele userului si forumul)
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ati primit invitatie(specificati numele userului si forumul)
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap0%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
De la Fairy
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap6%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 6% [ 1 ]
De la Zeus
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap13%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 13% [ 2 ]
Din alta parte
Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_lcap18%Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Vote_rcap
 18% [ 3 ]
Total voturi : 16
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 8:48 am

Soimos a scris:

Mda ...oarecum ai dreptate, Rabinul(adica invatatorul) Isus era remarcabil doar ptr acele timpuri.

Sa nu o luam chiar asa,unele din invataturile lui Iisus sunt perfect valabile si astazi ,dar cati dintre crestini le aplica?
Ei nu respecta nici macar cele mai importante porunci date de Iisus:

Când au auzit Fariseii că Isus a astupat gura Saducheilor, s-au strâns la un loc. Şi unul din ei, un învăţător al Legii, ca să-L ispitească, I-a pus întrebarea următoare: "Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?"
Isus i-a răspuns: "'Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.' Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: 'Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.' În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii."
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 8:59 am

Isus, ca personaj biblic, a avut de oferit invataturi pentru credinciosii religiei mozaice (era mozaic, nici nu avusese cum sa auda macar de religia crestina, formata mai tarziu). Eu nu zic ca nu erau bune invataturile sale pentru acea vreme si in cadrul acelei conjuncturi, dar au existat de-a lungul timpului multi oameni de calitate care au avut multe invataturi de oferit si in plus invataturi valabile pentru oameni in general, nu pentru credinciosi in special!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:03 am

De acord,dar aici faceam referire strict la crestini .Ei spun ca baza crestinismului este invatatura lui Iisus.Si ma intrebam...cum pot sa spuna ca-s crestini ,cand nu respecta esentialul invataturii lasate de Iisus?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:09 am

Crestini adevarati sunt foarte putini, restul sunt doar indivizi care doar se autointituleaza crestini si au impresia ca stiu tot. Cunosti destui dintr-astia care stiu pana si ce gandeste dumnezeu si ce vrea el in orice moment, pana si ce hotarari va lua in privinta viitorului omenirii! Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:12 am

Nu stiu cum sa spun,dar eu am cunoscut pana acum numai crestini din cea de-a doua categorie Laughing
Sigur mai am de cautat Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_biggrin
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:20 am

Si eu am cunoscut, la fel ca si tine, numai din cea de-a doua categorie, dar am presupus ca totusi exista si cei din prima categorie! Ar fi culmea sa fie prima categorie doar... o multime vida Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:28 am

Apopii a scris:
Crestini adevarati sunt foarte putini, restul sunt doar indivizi care doar se autointituleaza crestini si au impresia ca stiu tot. Cunosti destui dintr-astia care stiu pana si ce gandeste dumnezeu si ce vrea el in orice moment, pana si ce hotarari va lua in privinta viitorului omenirii! Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_smile

"Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine. Doar pacatul esti in stare sa il faci, fara ajutorul Meu… Sa nu te increzi in tine fara Mine, caci astfel o sa fiu nevoit sa te las in cadere in masura in care tu te apreciezi."
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:34 am

Zian a scris:


"Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine. Doar pacatul esti in stare sa il faci, fara ajutorul Meu… Sa nu te increzi in tine fara Mine, caci astfel o sa fiu nevoit sa te las in cadere in masura in care tu te apreciezi."
Incearca sa-ti folosesti si propriile idei, ele sunt cele care te caracterizeaza, nu ciatele! Citate poate sa foloseasca orice delirant trimis in misiune sfanta de propovaduire a sarlataniei crestine!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:45 am

Daca te bazezi pe Dumnezeu atunci cand faci ceva, chiar si un fapt simplu de a da un raspuns potrivit angajatului tau sau unul coleg, nu vei mai face voia ta proprie, ci vei face Voia Divina. A pune pe tine insuti sau orice altceva mai presus de Dumnezeu este pacatul de moarte al omenirii. Asa ajungem sclavi si orbiti de o presupusa libertate. Ca oricum facem voia nevestei, voia noastra proprie, voia sefului si asa facem numai rele. Pana o sa ajungem ca si vamesul, ca dupa atat de multe rele, nu mai indraznea nici sa isi arate fata printre oameni. E simplu sa spui:FACA-SE VOIA TA, DOAMNE, MA PUN IN SLUJBA TA, CA ORICE VOI FACE ORI O SA MI SE INTAMPLE, SA FAC VOIA TA.
Important este sa ai credinta, nadejde si dragoste. Dar mai presus de toate este DRAGOSTEA.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:52 am

Zian a scris:
Daca te bazezi pe Dumnezeu
Nu te poti baza pe dumnezeu, si asta dintr-un singur motiv: nu exista! Este un simplu personaj dintr-o carte numita biblie, dar este un personaj diabolic, care a reusit sa suceasca mintile credulilor si sa-i faca sa creada ca este un personaj bun, in acelasi timp a reusit sa le copleseasca mintea cu lozinci pentru a nu-i lua in seama crimele si caracterul dictatorial!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:56 am

Apopii a scris:
Zian a scris:
Daca te bazezi pe Dumnezeu
Nu te poti baza pe dumnezeu, si asta dintr-un singur motiv: nu exista! Este un simplu personaj dintr-o carte numita biblie, dar este un personaj diabolic, care a reusit sa suceasca mintile credulilor si sa-i faca sa creada ca este un personaj bun, in acelasi timp a reusit sa le copleseasca mintea cu lozinci pentru a nu-i lua in seama crimele si caracterul dictatorial!
Asadar, crezi mai mult in Biblie decat in Dumnezeu? Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_pirat
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 10:06 am

Zian a scris:

Asadar, crezi mai mult in Biblie decat in Dumnezeu? Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_pirat
Nu fac parte din gashca railor care si-au ales un Zeu criminal si dictator cu nevoi neinplinite de a-i transforma pe toti in robii sai! Un astfel de zeu trebuie exorcizat, altfel lumea se duce catre dezastru, se vede usor de catre cei ce au mintea deschisa si treaza!

Biblia: o carte facuta pentru manipularea mintii oamenilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 10:18 am

Apopii a scris:
Zian a scris:

Asadar, crezi mai mult in Biblie decat in Dumnezeu? Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_pirat
Nu fac parte din gashca railor care si-au ales un Zeu criminal si dictator cu nevoi neinplinite de a-i transforma pe toti in robii sai! Un astfel de zeu trebuie exorcizat, altfel lumea se duce catre dezastru, se vede usor de catre cei ce au mintea deschisa si treaza!

Biblia: o carte facuta pentru manipularea mintii oamenilor!
Mintea este altarul inimii. Biblia este cartea despre cei care au crezut in Dumnezeu si, mai presus de toti acestia, este Iisus Hristos. Biblia trebuie citita cu inima deschisa si mintea treaza, nu pentru a "intelege", ci pentru "a primi", in cazul in care "e necesar" sa primim ceva. Daca "nu trebuie" sa primim, este un mare pacat sa ne punem noi mai presus de Dumnezeu si sa tragem concluzii pripite, sa facem comentarii pe marginea ei si ...culmea infumurarii...sa le prezentam celorlalti drept ADEVAR.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 10:26 am

Zian a scris:

Mintea este altarul inimii. Biblia este cartea despre cei care au crezut in Dumnezeu si, mai presus de toti acestia, este Iisus Hristos. Biblia trebuie citita cu inima deschisa si mintea treaza, nu pentru a "intelege", ci pentru "a primi", in cazul in care "e necesar" sa primim ceva. Daca "nu trebuie" sa primim, este un mare pacat sa ne punem noi mai presus de Dumnezeu si sa tragem concluzii pripite, sa facem comentarii pe marginea ei si ...culmea infumurarii...sa le prezentam celorlalti drept ADEVAR.
Ti-as raspunde documentat, dar n-am la ce! La lozinci habotnice nu se poate raspunde rational! De ce nu-ti incerci norocul pe un forum crestin sau tu te crezi in misiune sfanta de a suci mintile oamenilor? Religia voastra nu mai are mult timp de "trait", multa lume incepe sa se destepte si sa vada prostiile pe care le spuneti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 10:31 am

A sluji lui Dumnezeu nu inseamna sa te inrolezi intr-o armata bisericeasca si sa fluturi Biblia cantand din trompeta. Cine vrea sa slujeasca lui Dumnezeu, trebuie sa tina cont de faptul ca NU POATE NIMIC FARA DUMNEZEU, NICI MACAR SA IL SLUJEASCA. Si chiar daca vrea sa il iubeasca pe Dumnezeu, nici macar asta nu este in stare. Sunt multi fatarnici care spun ca fac Voia lui Dumnezeu ca respecta ce scrie in Biblie, dar in realitate fac voia proprie, crezand ca fac voia lui Dumnezeu. O adevarata schimbare nu inseamna ca renunti la toate si te botezi si GATA, in realitate fiind un fatarnic, asupritorul fratilor tai. Cei care ii slujesc lui Dumnezeu sunt "Saraci cu Duhul", adica nu ii stie nimeni, nu ies in evidenta cu nimic. Ei se fac slujitori de Dumnezeu pana la moarte. Asta inseamna ca "Fara mine nu poti nimic". Dragostea nu inseamna sa il iubim noi pe Dumnezeu sau pe semeni, ca oricum nu suntem in stare decat cel mult de o dragoste egoista. DRAGOSTE inseamna sa il lasi pe Dumnezeu sa te iubeasca, sa ii permiti:DOAMNE, FAC VOIA TA. Atunci cand te lasi iubit de Dumnezeu, traiesti in IUBIRE si este ceva mai presus de fire. Devii iubirea Insasi si nu mai doresti sa iesi din ea.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 10:40 am

Am uitat sa ii adaug pe cei care merg la biserica si fac fapte, milostenii ca sa fie laudati. Acestia sunt departe de a sluji lui Dumnezeu, ci isi slujesc lor insisi. Poate ca Dumnezeu nici nu doreste ceea ce ei ofera. Ori vreau sa ma asupresc singur, dar nu tin cont ca Voia lui Dumnezeu poate fi alta pentru mine, nu sa imi alimentez orgoliul si sa ma cred un martir, cand de fapt sunt un sado-masochist. Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_eek
Cand faci Voia lui Dumnezeu ai cea mai mare LIBERTATE, deoarece CREZI TOTUL. A crede totul nu inseamna nici macar a crede tot ce scrie in Biblie, ci a te pune clipa de clipa in slujba Tatalui, care te iubeste mai presus de orice om. Oare David cand cerea lui Dumnezeu sa nu il lase pe mana oamenilor, ci sa il judece El, nu stia cine este Tatal sau? Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_scratch
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 4:12 pm

Zian a scris:
A crede totul nu inseamna nici macar a crede tot ce scrie in Biblie, ci a te pune clipa de clipa in slujba Tatalui, care te iubeste mai presus de orice om.
Pana intr-o zi cand o sa ti-o traga mai presus de orice om si ai sa vezi cum ai sa cauti un exorcist sa-l scoata din tine, ca doar e tatal criminalilor si al raului!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 5:02 pm

dovedeste ce spui, mei popica!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 6:27 pm

nelu a scris:
dovedeste ce spui, mei popica!
Vrei sa dovedesc de trei ori pe zi pentru cei carora le este lene sa citeasca mai mult prin topice? 

Macar de mi-ar cere asta unul care are niscavai idei de etalat, dar asa.... 

Apropo, pe tine de la ce varsta a inceput sa te posede zeul raului?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 11:04 pm

bine mei!

ok, nu ma mai "etalez" cu tine/ voi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 11:12 pm

otilia a scris:


Sa nu o luam chiar asa,unele din invataturile lui Iisus sunt perfect valabile si astazi
Evident ca sunt valabile si azi ...dar nu mai sunt atat de revolutionare ca pe vremea aceea, de asta am si afirmat ca un personaj ca Isus ar trezi si azi respectul vexinilor sai ...dar totusi nu ar yesi in evidenta cu nimic important!
Citat :

Când au auzit Fariseii că Isus a astupat gura Saducheilor, s-au strâns la un loc. Şi unul din ei, un învăţător al Legii, ca să-L ispitească, I-a pus întrebarea următoare: "Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?"
Isus i-a răspuns: "'Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.' Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: 'Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.' În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii."
Multumesc Otilia ptr acest citat ... caci el ne arata tuturor ca Isus a inlocuit Credinta cu Iubirea ...deci a devenit dintr un credincios ignorant un necredincios dar constient si iubitor!

De ce se cramponeaza unii atat de mult de credinta ...mai ales ca nici Isus nu ne-o recomanda ca Lege si nici ca proroc!?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 10, 2010 6:18 am

Soimos a scris:

De ce se cramponeaza unii atat de mult de credinta ...mai ales ca nici Isus nu ne-o recomanda ca Lege si nici ca proroc!?
Si eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta. Probabil fiecare spera sa obtina cate ceva de la o divinitate superioara si omnipotenta Smile iar peste aceasta speranta se suprapune si frica, constienta sau/si inconstienta de pedeapsa pe care ar putea-o primi in caz ca-si abandoneaza sau isi incalca credinta.

Toti acesti oameni nu sunt capabili sa observe ca religia le face promisiuni doar pentru viata de dincolo, daca ar fi promis ceva pentru viata de acum s-ar fi prins toti naivii ca-s doar gogorite! In plus, superstitiile si autosugestia ii face sa asocieze anumite lucruri rele care li se intampla cu pedepse primite pentru relele facute si asta le intareste si mai mult credinta, transformandu-i in habotnici, adica paranoici!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 2:24 pm

ii transforma in niste roboti Apopii , roboti care au in cap bine imprimat ca daca nu face ce spune religia o sa sufere pentru eterninate .. pai hai sa v-a spun o chestie , cum poate un SUFLET sa sufere?! .. cum poate o materie sa ARDA intr-un cazan cu zmoala ? .. cum poate un SUFLET sa fie BICIUIT?!... unii au ajuns sa creada toate porcariile si toate vrajelile ..si sincer ma apuca rasul cand ii vad asa .. ei nu isi dau seama ca raiul si iadul nu este altceva decat o mare vrajeala sau mai bine zis , AMENINTARE .. cum ti-as spune eu tie apopii , daca nu faci ce iti spun o s-a mori in chinuri ..
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 2:29 pm

H1perion a scris:
ii transforma in niste roboti Apopii , roboti care au in cap bine imprimat ca daca nu face ce spune religia o sa sufere pentru eterninate .. pai hai sa v-a spun o chestie , cum poate un SUFLET sa sufere?! .. cum poate o materie sa ARDA intr-un cazan cu zmoala ? .. cum poate un SUFLET sa fie BICIUIT?!... unii au ajuns sa creada toate porcariile si toate vrajelile ..si sincer ma apuca rasul cand ii vad asa .. ei nu isi dau seama ca raiul si iadul nu este altceva decat o mare vrajeala sau mai bine zis , AMENINTARE .. cum ti-as spune eu tie apopii , daca nu faci ce iti spun o s-a mori in chinuri ..

Culmea prostiei ar fi sa te si cred si in plus sa-ti dau si bani in cazul in care imi promiti ca in conditiile in care fac asa cum spui tu, ma ierti si imi oferi o viata vesnica la sanul tau!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 5:53 am

Iata ca in continuare ajungem tot mai aproape de adevar si vom vedea cum Isus si-a dobandit puterile lucrand cu metode diabolice ...el fiind de fapt Dracu seful de care ascultau legiunile de diavoli:

Iata niste marturii ale concetatenilor contemporani cu el cred ca Isus este posedat de satana

22. Iar cărturarii, care veneau din Ierusalim, ziceau că are pe Beelzebul şi că, cu domnul demonilor, alungă demonii.

reluat in Marcu 3.30
30. Pentru că ziceau: Are duh necurat.
si nici fratii lui nu credeau in el

Ioan 7.5. Pentru că nici fraţii Lui nu credeau în El.

Ioan 7.19. Oare nu Moise v-a dat Legea? Şi nimeni dintre voi nu ţine Legea. De ce căutaţi să Mă ucideţi?
20. Şi mulţimea a răspuns: Ai demon. Cine caută să te ucidă?

Isus lucreaza cu legiunile de demoni care asculta de el in Marcu 5

In Ioan Cap 6.48 Isus e acuzat ca e posedat de draci:
48. Au răspuns iudeii şi I-au zis: Oare, nu zicem noi bine că Tu eşti samarinean şi ai demon?

In Marcu 5.12 vedem ca Isus conduce legiunea de demoni:

9. Şi l-a întrebat: Care îţi este numele? Şi I-a răspuns: Legiune este numele meu, căci suntem mulţi.
10. Şi Îl rugau mult să nu-i trimită afară din acel ţinut.
11. Iar acolo, lângă munte, era o turmă mare de porci, care păştea.
12. Şi L-au rugat, zicând: Trimite-ne pe noi în porci, ca să intrăm în ei.
13. Şi El le-a dat voie. Atunci, ieşind, duhurile necurate au intrat în porci şi turma s-a aruncat de pe ţărmul înalt, în mare. Şi erau ca la două mii şi s-au înecat în mare.

Scena Reconfirmata si in Luca 8.30

Iata "motivul" venirii lui Isus in Luca 11.24:
24. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieşit.
25. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
26. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi
.

Adica prin exorcizare acel duh rau va reveni cu puteri sporite in vechea sa casa din care a fost alungat si astfel starea celui posedat se va inrautati radical.

In Noul Testament nu se afirmă niciunde că Iisus a distrus duhurile rele care îi chinuiau pe oamenii posedaţi asa cum ar fi fost in mod normal si nu sa lase demonii exorcizati sa se intoarca in "casa lor" cu ajutoare si astfel in urma "activitatii" lui Isus, diavolii se intorc cu puteri sporite

Iata ca acestea ne arata ca Isus lucra cu diavolul si asta explica "puterile" sale.

Asta bineineles daca credeti in Biblie si credeti ca ce scrie acolo are valoare!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:06 am

Ca sa nu se intoarca demonii in vechea casa, aceasta trebuie tinuta curata. Nu am studiat de ce nu distrugea Iisus duhurile rele, dar cred ca El nu a ucis niciodata pe nimeni. Cel care este ucigasul este diavolul. Cand Raul este permis cu ingaduinta divina, aceasta se face prin Satan.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:25 am

Zian a scris:
Ca sa nu se intoarca demonii in vechea casa, aceasta trebuie tinuta curata. Nu am studiat de ce nu distrugea Iisus duhurile rele, dar cred ca El nu a ucis niciodata pe nimeni. Cel care este ucigasul este diavolul. Cand Raul este permis cu ingaduinta divina, aceasta se face prin Satan.
Hai las-o balta... personajul dumnezeu care ucide cu manutele sale tot ce misca si nu-i asculta poruncile da vina pe satan, tu ai impresia ca suntem nascuti ieri si scosi azi in targ pentru a crede balivernele astea jalnice?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:44 am

Zian a scris:
Ca sa nu se intoarca demonii in vechea casa, aceasta trebuie tinuta curata. Nu am studiat de ce nu distrugea Iisus duhurile rele, dar cred ca El nu a ucis niciodata pe nimeni
Nu ... bineinteles ca altfel isi pierdea credibilitatea si astfel azi nu ar mai fi fost Isus ci Ramaru!
Citat :

Cel care este ucigasul este diavolul. Cand Raul este permis cu ingaduinta divina, aceasta se face prin Satan.
Adica prin Christos!
Sus In jos
Grigorie
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Puncte : 1
Data de inscriere : 29/10/2010

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 29, 2010 9:22 am

Exorcismul este o paractica (ritual) intalnit in toate religiile, dar cele mai cunoscute exorcisme sunt cele practicate de Biserica Catolica si cea Ortodoxa.
Va voi da un mic exemplu video pe care, daca se poate, as vrea sa-l comentam:


https://www.youtube.com/watch?v=kKQQXW9hEfc

Aflam urmatoarele:
Exorcism / Exorcismus / εξορκισμός -Parintele Pafnutie Pălmaşu
împreună cu Sfinţia Sa Stareţul Visarion Rudaru efectueaza un Exorcism in anul 2009. Atentie! Imagini şocante! Shocking Images!
-----------
Nimic special pana aici, imaginile sunt intr-adevar destul de interesante...
Insa daca citim restul prezentarii.... putem sa cadem pe ganduri!

Iata ce se spune acolo:
Vizitati site http://spovada.blogspot.com/
si site http://spovada.wordpress.com/ pentru a afla mai multe despre Exorcisme si Spovada On Line !

Aminteşte-ţi când ai făcut ultima spovadă. Gândeşte-te dacă n-ai uitat s-au n-ai ascuns vreun păcat de moarte şi dacă ai împlinit pocăinţa dată. Examinează-ţi conştiinţa şi vezi dacă n-ai călcat o poruncă a lui Dumnezeu sau a Bisericii si apoi spovedeste-te AICI, posteaza spovedania ta si esti la un CLICK de Mantuire! «Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.» (Iacob) 5:16

http://spovada.blogspot.com/

http://spovada.wordpress.com/

Aflati totul despre Cine este Parintele Pafnutie Pălmaşu si minunile sale!
Proiect "Oastea Domnului Net". "God's Army Net"
Orthodox_Net.Eu / Ortodox_Net.ro
------------
Aflam ca pe langa exorcisme, estre vorba nici mai mult nici mai putin despre Spovada On Line ! Cum adica sa ne spovedim ON LINE?
Am "rasfoit" un pic internetul si am vazut ca e o tema destul de intens discutata...
Pe de alta parte, portalurile respective chiar se ocupa cu "spovedania on line", pe langa diverse sfaturi, predici, raspunsuri la comentarii ( spovezi?)....
Unele dintre mesajele cititorilor sunt de-a dreptul penibile, te fac sa te gandesti serios la sanatatea mintala a unora... sau sa razi cu lacrimi de atata ... aiureala!
In fine, va las pe dvs sa comentati.
Teme principala ramane: Spovedanie On Line?!
Cum vine asta???
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitimeVin Oct 29, 2010 11:02 am

Grigorie a scris:
Exorcismul este o paractica (ritual) intalnit in toate religiile, dar cele mai cunoscute exorcisme sunt cele practicate de Biserica Catolica si cea Ortodoxa.

Evident ca asa este ... Diavolul te patrunde atunci cand te vinzi lui ... sau bisericii sale.
De ex: ... ai vazut vre-un ateu exorcizat?


Citat :

1)Aminteşte-ţi când ai făcut ultima spovadă.
2) Gândeşte-te dacă n-ai uitat s-au n-ai ascuns vreun păcat de moarte 3) şi dacă ai împlinit pocăinţa dată.
4)Examinează-ţi conştiinţa şi vezi dacă n-ai călcat o poruncă a lui Dumnezeu
5) sau a Bisericii
6) si apoi spovedeste-te AICI, posteaza spovedania ta si esti la un CLICK de Mantuire! «
7) Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați.
Cool Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.» (Iacob) 5:16
1) Spovada este una din practicile diabolice ale bisericii intretinute de stat!... eu cand ma spovedesc (o fac atunci cand o fac) ... unui pom ...ca Dumnezeu ma aude si fara intermediari ... si in nici un caz unui om ...si cu atat mai putin unui sarlatan colaborator la secu ...pe deasupra imbracat in hainele diavolului ... si bineiinteles vandut lui ...asta daca luam in considerare cel putin ce spune Isus ...si anume ca nu putem sluji la doi stapani, (banul si Isus) ...daramite unei biserici care nu intermediaza decat intre portofelul babelor proaste si amarate si interesul murdar al preotului SARLATAN!
2) Te asigur ca un om care actioneaza folosind Constiinta ...nu face pacate ...ci doar eventual greseli!
Dar cine e Perfect ... zic asta ca nici Dumnezeu nu este, si mai scapa cate o minciuna ...adica cea precum ca Biblia e Cuvantul Domnului ...desi toti copii stiu ca Tanachul este un text cronica istorica scris de oameni ...iar Dumnezeul crestin l-a furat si il prezinta ca fiind al lui!
3) Nu am primit nici o porunca in acest sens de la nimeni ...cu atat mai putin de la Dumnezeul cel care nu a fost capabil sa scrie singur Biblia sa ...si a furat-o de la oameni!
4) Vorbesti cumva despre CONSTIINTA????
Pai ce legatura este intre aceasta si preot sau biserica?
Mai intai sa va vad ca actionati voi sub imperiul Constiintei...ca nu va mai intereseaza banii ...si abia muuuuuult dupa aceea sa pretindeti constiinta de la altii!
Dar atata vreme cat voi amagiti lumea cu o scriptura furata de la oameni si cu inexistenta intermediere cu un Dumnezeu care nu e al vostru ci l-ati confiscat de la o alta religie ... fara sa fiti sigur ca ati reusit sa-l furati si din cer ...caci nu aveti nici o dovada in acest sens ... ba din contra o lunga tacere dar si faptul ca mai este si azi acolo la el in sinagoga ... ...asa ca ciocu mic cand e vorba de Constiinta si mult mai putina sarlatanie si minciuni!
5) A unei biserici care incalca toate invataturile lui Isus?
Pai nu iti dai seama ca voi ati fi primii pedepsiti ...si stiti pentru ce?
Pentru ca voi ati incalcat absolut toate poruncile lui Isus ...ma refer pe scurt numai la mostenirea lasata lui Petru ... adica celui care i-a fost lasata mostenirea sa dezlege in numele lui Isus atat in cer cat si pe pamaant ... si nu vedem nici o evanghelie a acestuia ...dar vedem 4 evanghelii ale celui mai mare dusman al lui Isus ...adica al ucigasullui lui Sf Stefan...numit Pavel (Simon din Tarsus) individ care a vazut ca nu poate ucide invataturile unui martir ...motiv ptr care a inteles sa se transforme in agent de influenta ...vezi certutrile pe care le-a avut vesnic cu Petru !
6) Despre spovada inventata de Ucigasul Constatin ca sa spioneze oamenii ...de astia am avut parte in timpul lui Ceasca...adica atunci cand marea majoritate a preotilor turnau la secu!
7) I-o cand vreau sa ma vindec ma duc la medic si nu l-a biserica.
Sau din ce cauza crezi ca exista aceasta meserie in afara bisericii in care nici dracu nu te vindica de nimic?
Nu cumva din cauza ca Dumnezeu este in tine ...asa cum ne invata Isus ... cand ne internam in spital ne internam cu tot cu El ...motiv ptr care vedem ca se intampla milioane si milioane de insanatosiri in spitale ...si nici macar una in Biserica!
Cool Un rahat ...pardon! ...ce putere au niste vorbe goale dintr-o rugaciune satanista ... (vezi cui te rogi sa nu te duca in ispita ...adica te rogi marelui Ispititor numit Satana))

Citat :

Aflati totul despre Cine este Parintele Pafnutie Pălmaşu si minunile sale!
Proiect "Oastea Domnului Net". "God's Army Net"
Orthodox_Net.Eu / Ortodox_Net.ro
Pai daca a facut minuni ...neaparat trebuie sa fie Omul Satanei ...ca oamenii normali de orice religie si chiar si cei fara religie ... se vindeca prin spitale, si nu prin biserici!

Citat :

Unele dintre mesajele cititorilor sunt de-a dreptul penibile, te fac sa te gandesti serios la sanatatea mintala a unora... sau sa razi cu lacrimi de atata ... aiureala!
In fine, va las pe dvs sa comentati.
Teme principala ramane: Spovedanie On Line?!
Cum vine asta???
Pai asa cum vine si prostia On Line!
Asa ca si ce zici tu ...pentru unii de pe aici (de ex. ptr mine) ...pute a prostie de la o posta ... dar sa iti dau minte de la mine ca sa intelegi ca Biblia este un text furat de la oameni ...nu pot. ... la fel cum nu te pot convinge si de faptul ca biserica este exact inversul decat ceea ce propovaduia Isus (fara sa punem la socoteala ca Isus ne invata in predica de pe munte sa nu frecventam biserica ca niste farisei ...ci sa ne rugam singuri in intimitatatea noastra ...sau sa iti explic ca Pavel recunoaste ca a fost inspirat din Iad ... atunci cand Christos (adica Diavolul, cum singur o recunoaste si el dar si Tatal sau in Apocalipsa 12.12, si in Apocalipsa 1,18 unde isi asuma personal faptul ca e stapanul mortii si al iadului ) ... dar mi-e teama ca esti prea vandut ca sa iti dai seama ca si tu esti unul vandut satanei ...asa cum sunt toti cei care cred in Biblie adica in Marea Carte a Mincinii Vesnice!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Oct 29, 2010 11:53 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Despre exorcism si posedare   Despre exorcism si posedare - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre exorcism si posedare
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Despre Iad
» Despre sex si Tantra
» Despre profet

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: