Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 10:10 am

Socrate a scris:


Intrebare:Cine mai este nascut din DUMNEZEU?


Pe baza acestui citat:

Ioan 15:1 Eu sunt adevărata viţă, şi Tatăl Meu este vierul.

se poate presupune ca ...porcu ...bineineles sub forma de purcelul nascut sa salveze sufletele rasei porcine?


E prostie mare ce am spus?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 10:50 am

Dumnezeu este UNIC,nu a fost nascut si nu a nascut pe nimeni.
Nimeni nu-i este asemeni lui .Nimic nu-l determina tot asa cum existenta sa nu depinde de Creatia lui.
Nu are nevoie de fii si fiice nici de rasa ."Ale lui sunt toate din ceruri di de pe pamint iar puterea lui si stiinta lui sunt peste tot."Quran
tipurile de creatie umana difera :
1.Om creat fara mama si tata:
ex.Adam
2.Om creat fara mama ,din barbat
ex:Eva(hawa=VIATA)
3.Om nascut din femeie fara barbat:
ex:Isus-Mesia(pal)
4.Om nascut din mama si tata
ex:restul oamenilor de pe pamint


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Mar Apr 29, 2008 7:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 11:08 am

Ioan 3:3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu.”
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?”
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun, că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
6 Ce este născut din carne, este carne şi ce este născut din Duh, este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou.

Ioan 1:12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.


Petru 1:23 fiindcă aţi fost născuţi din nou nu dintr-o sămânţă, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu şi care rămâne în veac.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 5:52 pm

Ada_Pal a scris:
Dumnezeu este UNIC,nu a fost nascut si nu a nascut pe nimeni.
Nimeni nu-i este asemeni lui .Nimic nu-l determina tot asa cum existenta sa nu depinde de Creatia lui.
Nu are nevoie de fii si fiice nici de rasa ."Ale lui sunt toate din ceruri di de pe pamint iar puterea lui si stiinta lui sunt peste tot."Quran
tipurile de creatie umana difera :
1.Om creat fara mama si tata:
ex.Adam
2.Om creat fara mama ,din barbat
ex:Eva(hawa=VIATA)
3.Om nascut din femeie fara barbat:
ex:Isus-Mesia(pal)
4.Om nascut din mama si tata
ex:restul oamenilor de pe pamint

Intrebari:
-Iisus a existat inaine de Adam?
-In a cata zi a fost facut Adam?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 6:31 pm

Isus este insusi Dumnezeu in forma umana .

Coloseni 1:15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
17 El este mai înainte de toate lucrurile şi toate se ţin prin El.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 7:53 am

Socrate a scris:
Ada_Pal a scris:
Eu invat de exemplu limba araba de 10 ani si sunt enorm de multe cuvinte carora nu le gasesc exprimarea exacta in l.engleza...sau romana fiind nevoie de expresii ajutatoare...........si lucrul acesta mi-l repeta mereu profesorii de limbi straine arabi precum si oamenii politici europeni care se perindeaza pe aici.

Intrebari:
-In ce tara te-ai nascut?
-De ce etnie apartii?
-In ce religie te-ai nascut?
-Din ce comunitate religioasa faci parte?
-Ce drepturi si obligatii au barbatii de aceiasi religie ca a ta?
-Ce drepturi si obligatii au femeile de aceiasi religie ca a ta?

la primele 4 intrebari este inutil sa raspund,le consider personale;
-barbatii au obligatii in fata lui Allah in primul rind ,fata de sufletul lor si corpul lor fizic,fata de parintii care l-au crescut,familia sa(sotie+copii),rude,vecini,societate
responsabilitatea lor este mult mai mare decit cea a femeilor si de aceea vor fi intrebati la Judecata de toate nedreptatile care le-au facut fata de acestea
-femeile au mai putine responsabilitati decit barbatii tocmai datorita slabiciunii biologice in care au fost create,(nu inferioritatii umane)au mare obligatie fata de familie-copii si educatia lor ,sot si multumirea acestuia ,familia ei,rude,vecini,societate.Insa obligatia ei este in primul rind fata de dumnezeu.

Drepturile femeilor si barbatilor sunt relatate detailkat in Quran,nu am cum sa le transcriu pe toate insa voi aminti citeva la subiectul femeia in islam.

Tocmai de aceea intareste Quranul cartile sfinte dinainte ,Bibliile ,Tora si Zaboor...........pentru prescrierea sharyei islamice=legilor si drepturilor umane cerute de insusi Dumnezeu -omului-ca o cale de viata corecta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 10:57 am

desi observatiile par de bun simtz ...ele sunt de fapt descriminatorii in privinta femeii.
Daca animalul barbat are forta si se poate impune cu ea ...femeia este de fapt "o persoana sfanta ea insasi Dumnezeu creator de viata", superioara tocmai prin ceea ce barbatii-animale-brute (si aici ma refer in primull rand la cei cu 4 sau 17 neveste si iubitori de neveste de 9 anisori) deci femeia este superioara tocmai prin acele calitati prin care brutele le vad islabiciuni.
Dar ma rog ...cum tu postezi de pe principii de acum 1500 ani ...e si normal ca nu poti intelege faptul ca femeile sunt superioare barbatilor ...si socetatea romaneasca e cea mai clara dovada!
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:02 am

De aia o respecti tu asa tare pe femeie! Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:09 am

De unde sti tu cum respect eu femeile???

Ma cunosti de undeva ?

sau ai aflat de la Mama Omida?

Oricine isi da seama ca cineva care se exprima in modul acesta despre femei ...le respecta apreciaza si le cinsteste ...dar ptr asta trebuie sa intelegi ce citesti!
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:48 am

Laughing

Hai nu ma innebuni!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:51 am

Pe cuvant!
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 11:51 am

Si ce ai scris pe PM doua zile la rand si faptul ca ti se nazare, ce este? Respect? Ori nu erai convins ca te adresai unei femei, apoi erai Zeus si nu Soimu? Smile
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Nelamuriri din Scriptura   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mai 03, 2008 12:01 pm

Asi dori un raspuns competent la pilda cu Bestemarea Smochinului.Prin blestemarea smochinului se subintelege,blstemarea lui Israel?

S-o luam insa literal.Nu era vrrmea roadelor,asa este scris:
Asa ca nici un pom fructifer nu avea roade in vremea aceea.
Era vremea pastelor.
Isus a blestemat un pom nevinovat,asta in cazul ca Biserica nu-si asuma raspunderea pentru toate crimele savirsite in doua mii de ani asupra evreilor pe baza acestui verset.

Sint doua variante .Ori Isus a fost debil mintal si nu stia ca nu e vremea roadelor ,ceea ce e putin probabilori a fost antisemit si a blestemat doar pe Israel Iar ceilalti pomi car ar reprezenta neamurile chiar daca nu aveau roade ia lasat in viata.
Intrebarea care se pune este-Afost Isus neprihanit perfect sau pacatuit in cazul smochinului? Daca Isus a blestemat smochinul sa blestemat si pe el caci este scris 'Blestemat sa fie cine te va blestema"Sa nu fi cunoscut Isus scripturile? Ori Biserica romei (Anticristul) a crezut ca astfel o sa scape de Israel care -obsedeaza.

Doresc explicatii la acest caz!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 4:00 am

Eu sunt Crestin ortodox prin nastere si asa am sa raman vesnic si constat cu bucurie ca raspunsurile tale la ultimile doua intrebari puse de mine sunt ale unei femei care respecta pe Allah sau cum ii spun eu DUMNEZEU.Asa ar trebui sa gandeasca si sa faca si barbatii si femeile din comunitatea Crestin ortodoxa si din pacate nu este asa.
Te rog sa-mi raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

Intrebari:
-Crezi ca tot ce scrie in cartile "Ecclesiastul" si "Ecclesiasticul",din Biblia Crestin Ortodoxa,este adevarat?
-Ce este sotul tau pentru tine?
-Cate sotii are sotul tau?
-In religia Islamista se considera ca barbatul formeaza un trup si un Suflet?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 4:16 am

Ada_Pal a scris:
Socrate a scris:
Ada_Pal a scris:
Eu invat de exemplu limba araba de 10 ani si sunt enorm de multe cuvinte carora nu le gasesc exprimarea exacta in l.engleza...sau romana fiind nevoie de expresii ajutatoare...........si lucrul acesta mi-l repeta mereu profesorii de limbi straine arabi precum si oamenii politici europeni care se perindeaza pe aici.

Intrebari:
-In ce tara te-ai nascut?
-De ce etnie apartii?
-In ce religie te-ai nascut?
-Din ce comunitate religioasa faci parte?
-Ce drepturi si obligatii au barbatii de aceiasi religie ca a ta?
-Ce drepturi si obligatii au femeile de aceiasi religie ca a ta?

la primele 4 intrebari este inutil sa raspund,le consider personale;
-barbatii au obligatii in fata lui Allah in primul rind ,fata de sufletul lor si corpul lor fizic,fata de parintii care l-au crescut,familia sa(sotie+copii),rude,vecini,societate
responsabilitatea lor este mult mai mare decit cea a femeilor si de aceea vor fi intrebati la Judecata de toate nedreptatile care le-au facut fata de acestea
-femeile au mai putine responsabilitati decit barbatii tocmai datorita slabiciunii biologice in care au fost create,(nu inferioritatii umane)au mare obligatie fata de familie-copii si educatia lor ,sot si multumirea acestuia ,familia ei,rude,vecini,societate.Insa obligatia ei este in primul rind fata de dumnezeu.

Drepturile femeilor si barbatilor sunt relatate detailkat in Quran,nu am cum sa le transcriu pe toate insa voi aminti citeva la subiectul femeia in islam.

Tocmai de aceea intareste Quranul cartile sfinte dinainte ,Bibliile ,Tora si Zaboor...........pentru prescrierea sharyei islamice=legilor si drepturilor umane cerute de insusi Dumnezeu -omului-ca o cale de viata corecta.


Eu sunt Crestin ortodox prin nastere si asa am sa raman vesnic si constat cu bucurie ca raspunsurile tale la ultimile doua intrebari puse de mine sunt ale unei femei care respecta pe Allah sau cum ii spun eu DUMNEZEU.Asa ar trebui sa gandeasca si sa faca si barbatii si femeile din comunitatea Crestin ortodoxa si din pacate nu este asa.
Te rog sa-mi raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

Intrebari:
-Cum se numea primul om palestinian si care a fost tatal lui pamantesc?
-Crezi ca tot ce scrie in cartile "Ecclesiastul" si "Ecclesiasticul",din Biblia Crestin Ortodoxa,este adevarat?
-Ce este sotul tau pentru tine?
-Cate sotii are sotul tau?
-In religia Islamista se considera ca barbatul formeaza un trup si un Suflet?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 1:27 pm

Socrate a scris:
[Te rog sa-mi raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

Intrebari:
-Cum se numea primul om palestinian si care a fost tatal lui pamantesc?
-Crezi ca tot ce scrie in cartile "Ecclesiastul" si "Ecclesiasticul",din Biblia Crestin Ortodoxa,este adevarat?
-Ce este sotul tau pentru tine?
-Cate sotii are sotul tau?
-In religia Islamista se considera ca barbatul formeaza un trup si un Suflet?

1.Nu stiu
2.Nu
3.prieten,tata,frate,copil,sprijin moral si financiar,profesor dar si elev....lista continua(multumesc lui Allah)
4.una
5.la ce te referi?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 1:53 pm

Ada_Pal a scris:



3.prieten,tata,frate,copil,sprijin moral si financiar,profesor dar si elev....lista continua(multumesc lui Allah)

Asa tre sa fie o adevarata devotata a lui Allah, laudat fie el, supusa! Laughing
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 2:33 pm

no name a scris:
Isus este insusi Dumnezeu in forma umana .

Coloseni 1:15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
17 El este mai înainte de toate lucrurile şi toate se ţin prin El.

Ai dreptate dar raspunde la toate intrebarile.

Intrebare:In a cata zi a fost facut Adam?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 2:53 pm

Socrate a scris:


Intrebari:
-Iisus a existat inaine de Adam?

Daca te referi la pamant ...evident ca NU ...ca doar feciara Maria nu s-o fi preamarit facand trotuarul pe Calea Lactee

Daca te referi la cer ...acolo DA ... a existat in calitate de servitor al catelusului meu!
Puteti sa imi dovediti ca NU?

Citat :

-In a cata zi a fost facut Adam?

In ziua de Joi!.

Luni a pregatit Dumnezeu presa, formele si noroaiele ca sa inceapa munca!

Marti a facut proba 0 ...adica a rebutat-o pe Lilith !

Miercuri a facut sedinta de productie sa vada din ce cauza s-a rebutat atata Duh Sfant la facerea bietei Lilith

Joi a presat-pe adam

Vineri a rupt o copasta si a facut-o pe Eva

Sambata s-a imbatat crita de atata bucurie

Duminica a trebui sa se odihneasca ...mai exact sa se trezeasca din mahmureala ...dupa betia de sambata!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 2:54 pm

Ada_Pal a scris:
Socrate a scris:
[Te rog sa-mi raspunzi sincer la urmatoarele intrebari:

Intrebari:
-Cum se numea primul om palestinian si care a fost tatal lui pamantesc?
-Crezi ca tot ce scrie in cartile "Ecclesiastul" si "Ecclesiasticul",din Biblia Crestin Ortodoxa,este adevarat?
-Ce este sotul tau pentru tine?
-Cate sotii are sotul tau?
-In religia Islamista se considera ca barbatul formeaza un trup si un Suflet?

1.Nu stiu
2.Nu
3.prieten,tata,frate,copil,sprijin moral si financiar,profesor dar si elev....lista continua(multumesc lui Allah)
4.una
5.la ce te referi?

Reformulez intrebarea a cincea,caci am uitat sa scriu "si femeia".Intreaba pe sotul tau privitor la prima mea intrebare.Femeia trebuie sa fie de ajutor barbatului si supusa barbatului,iar barbatul trebuie sa iubeasca pe femeia sa ca pe sine insusi.Barbatul este, pentru femeie, Cap.

Intrebari:
-In religia Islamista se considera ca barbatul si femeia formeaza un trup si un Suflet?
-Care versete din Ecclesiast si din Ecclesiasticul,din Biblia Crestin ortodoxa nu sunt adevarate?
-Esti de acord ca barbatul tau sa mai aiba o sotie?
-Barbatul are dreptul de a divorta?
-Femeia are dreptul de a divorta?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 4:37 pm

Soimos a scris:
De ce biserica obliga mama lauza sa se imbisericeasca dupa ce "s-a murdarit "nascand un copil ???
A da viata unui om este cel mai mare miracol divin din viata noastra ... oare poate exista o blasfemie si o prostie mai mare ca acest "adevar religios"?

Oare de ce Dumnezeu Creatorul cel Atotputernic in loc sa rezolve problema mantuirii omului de la biroul sau ceresc si prin mijloace specific atotputernic dumnezeiesti .... s-a gandit ca e mai placut ...sa lase gravida o fecioara si sa aibe cu ea un copil? (se poate oare o murdarie mai mare decat sa profiti de faptul ca esti Dumnezeu si sa lasi gravida o fata mare?)

As puna ceea ce spui tu langa nelamurirea altcuiva....
Jass39 a scris:

Am o intrebare: ce e cu 6 saptamani la zid acasa cu femeile penticostale si nu numai(poate si baptiste), dupa ce au nascut?Cum adica nu-s curate?Da ce barbatul e sfant?(e drac, he he).Pe ce baza e aceasta invatatura, pe baza a carui/caror verset/e si ce spune de fapt Biblia cu privire la asta?Cred ca au ceva versete din Vechiul Testament aceste persoane/adunari care le folosesc.Daca da, atunci se mai aplica pt noi, biserica, sau au fost doar pt evrei sau pt alta dispensatie etc.Imi puteti da o explicatie, cum sta cu adevarat treaba?Nu intreb retoric ci chiar sunt curios (si lenesh sa caut personal versetele).Desigur, cred ca raspunsul se va transforma in rasounsuri asa ca astept pareri sa le mestec.Nu va certati din cauza intrebarii mele.Ok?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 4:45 pm

Tu poti sa o pui unde doresti !

Eu am luat-o de aici
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic27648.html .... mesajul 7!

Si poti sa te uiti si la data postarii si la autorul ei !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 7:23 pm

Crestinii sustin ca Biblia e inspirata de Yahwe
Realitatea ne dovedeste ca "e inspirata" prin furt intelectual de la iudei prin copierea Tanachului!!!
Da din pacate ...nici Yahwe Dumnezeu evreilor .Nu a inspirat scriptura evreilor ca sa zica crestinii ca are totusi la baza o inspiratie divina ... ci clerul evreu a scris-o ...adica cel care a preluat povesti si mituri transmise pe cale orala de la poporul evreu, pe care clerul le-a inregistrat ca "invataturi scrise", pe care le-a "imbogati" cu texte cu subiect religios luate de la alte religii contemporane ale neamurilor inconjuratoare.
La acestea, in decursul veacurilor, clerul iudaic a adaugat si propriul sau "jurnal istoric"...
Asa ca inspiratia scripturii evreiesti nu se datoreaza lui Jahwe ...caci acesta nici macar pentru toti evreii nu e Creatorul ... ci Dumnezeul Israelitilor ... cu atat mai putin poate fi inspirata de Dumnezeu Biblia a carei parte VT este copia cuvant cu cuvant a Tanachului!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mai 05, 2008 7:33 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 7:30 pm

Yahweh al VT ...este Yahsuah al NT .... scratch
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 7:36 pm

Speculatii ocultiste care probabil doresc sa sustina ideea ca Jesus = YAHSUAH= YAHWE
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 12:50 pm

Se va lamurii curand orice speculatie .APOC 1;7-8!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 1:20 pm

Crezi ca Apocalipsa lui Ioan ...(care nu e acelasi cu Ioan Evanghelistul ...ci un oarecare de pe strada ...a carui Apocalipsa nu a vrut Irineu sa o cuprinda in NT ca nu e de inspiratie divina ...dar totusi a fost introdusa la comanda imparatului caci ii slujea interesele )... o fi mai importanta decat visele lui Mama Omida?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 4:11 pm

Iata un stil de rugaciune.Un om care credea in Dumnezeu a zis.doamne ce este la tine o mie de ani ?O clipa doar.Ce este la tine un milion de dolari?Un cent.Da mi si mie un cent,Doamne.Asteapta o clipa ,a fost raspunsul.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 7:13 pm

Apocalipsa se poate verifica cu DANIEL si EZECHIEL ... bounce
Sus In jos
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 10:57 am

Biblia a fost scris de oameni...nu a venit Dumnezeu sa o scrie...si Biblia a fost schimbata de destule ori pana acum...asa ca mai ganditi-va daca este de mare folos Biblia ...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 11:02 am

Biblia este in continua modificare si inca s-a ajuns la o forma concreta. Bine ar fi pentru toti sa fie cineva care sa faca un istoric cu toate modificarile survenite in Scriptura. Colegul Haym, care este iudeu, cred ca ar avea multe sa ne spuna despre moodul in care a fost tradusa Scriptura VT si de catre biserica crestina. Se pare ca evreii au o zi de doliu in care comemoreaza marea pierdere suferita in momentul in care VT a cazut in mana "crestinilor".

In plus, nu ar strica sa vedeti cu totii adevarata interpretare a Scripturii, incepand cu Facerea, a celor pentru care a fost scrisa, dupa mentalitatea lor...
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:20 pm

Biblia ca indrumator de vita ,inprobleme generale este satisfacatoare.
A intemeia doctrine si a stabili criterii ,sectante pe baza de traduceri tendentioase,este insa o mare greseala.Am aratat dincolo la ziare,de exemplu.ca Maria cind il vede pe gradinar se adreseaza cu acelasi apelativ ca si la Isus.Adoni.Dar traducatori lau tradus acolo Domnule iar pe Isus lau facut un fel de combina barbato-femeiasca adica nu Doamna ,nu domnule ci Doamne.
Ce sex o fi aind o astfel de creiatura?
Daca vreti exemple din Geneza,cu placere dar trebuie timp.
In Tora nu nu se poate schimba nici macar o litera ,nici sa mai treca 5000 de ani.Pe cind versiunile bibliei sunt deja numai in romanste de ordinul zecilor cred.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:25 pm

aici iti dau dreptate ...

acolo unde este scris FIUL LUI DUMNEZEU ...era scris MASIAH (YAHWEH ESTE UNSUL)....si multe alte exemple mai sunt .

Isus nu a zis niciodata ca ESTE FIUL LUI DUMNEZEU ....ci a recunoscut ca este MASIAH .(ADICA YAHWEH ) Very Happy
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:41 pm

o name ,eu credeam ca tu ai putina frica de DUMNEZEU.aSA AMINTELES DIN POSTARILE TALE ,DAR TU MINTI PE dUMNEZEU FARA PIC DE JENA.Cum traduci tu astfel:IHVH=Masiah?Masiah a fost marele preot.Masiah a fost regele Saul .Masiah a fost Si David.Tu gindesti inainte de a vorbi?Cred ca Soimos are multa dreptate,ca sta cu picioarele pe pamint.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 4 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: