Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Satan ...ce stim despre el

In jos 
+27
Black velvet
Alin Soimosi
amanda
buburuzu
otilia
Zian
Apopii
H1perion
cactus
kelly
alexei
Terro
Gelupanda
Anticristul
Rada
remussatala
heruer
HaymHerman
Vlad
Hades
dorina
Zeus
No Name
Ada_Pal
FairGame
Socrate
Soimos
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

care religie e cea mai satanista ?
Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_lcap41%Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_rcap
 41% [ 19 ]
Islamul cu actele sale de terorism?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_lcap11%Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_rcap
 11% [ 5 ]
Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_lcap48%Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Vote_rcap
 48% [ 22 ]
Total voturi : 46
 
Inapoi

AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 7:25 pm

otilia a scris:
Apopii a scris:
Ca va spuneti neo-nu stiu ce sau penti sau orto, meta, para, tot crestini sunteti si... aveti KARMA voastra...

Karma o are fiecare,indiferent de religia carei apartine,dar interesant este ca majoritatea lor nu accepta acest concept.
Dpdv al meu,cred ca daca religiile ar accepta reancarnarea si karma ar avea de castigat.
.......................................
Nu stiu daca reincarnarea ar rezolva problema.
Fanatismul este cel mai daunator,indiferent de unde vine.Si neo sint fanatici,dar sint farimitati in secte,daca ar intra pe fagasul pe care a intrat Constantin(desi acum nu se mai potrivesc vremurile)odata sar ridica-n cap.
Si s-ar gasi si motive de-a ucide.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 8:13 pm

Soimos a scris:

Da,dar vezi ca evanghelia lui Toma nu a fost introdusa in biblie.
Motive sunt destule care nu au convenit,asa ca nici nu mai mira.
Daca lumea ar citi si altceva decat biblia(ma refer la acest gen de scrieri) poate ar fi altfel.Dar cand foarte multi nici macar biblia nu au citit-o si iau de bun ce se spune pe la colt de strada sau ce spune popa in biserica( si daca mai ai norocul sa fie unul care nici el saracul nu a citit prea mult),lucrurile sunt clare.
Interesant link-ul,asta din cat am reusit sa citesc si sa inteleg.O traducere ar fi binevenita.
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 8:17 pm

Apopii a scris:
Bineinteles ca fiecare are propria Karma, dar faceam referire la una speciala, a lor, de grup Smile
Nu cunosc, cel putin din istorie, vreun grup care sa fi facut mult rau si sa nu i se fi intors. Au cazut mari imperii si n-a mai ramas nimic din ele, au fost facute praf oranduiri politice, au cazut dictatori si dictaturi, s-a risipit de mult timp fumul ridicat din focul care a ars grupuri bazate pe crima si teroare... O religie care are la activ atatea crime, crezi ca nu si-a "construit" o Karma pe masura?

Mai mult ca sigur ca este si karma de grup.Dar stii cum se zice ...pasarea pe limba ei piere sau ce semeni aia culegi.Asa ca legea isi va arata actiunea la momentul potrivit.
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 8:21 pm

Anticristul a scris:
.......................................
Nu stiu daca reincarnarea ar rezolva problema.
Fanatismul este cel mai daunator,indiferent de unde vine.Si neo sint fanatici,dar sint farimitati in secte,daca ar intra pe fagasul pe care a intrat Constantin(desi acum nu se mai potrivesc vremurile)odata sar ridica-n cap.
Si s-ar gasi si motive de-a ucide.

Eu cred ca da,evolutia spiritului in baza legilor karmice ,mai devreme sau mai tarziu,te obliga sa platesti pentru fiecare fapta.
Deacord,fanatismul indiferent de unde vine nu a adus si nici nu va aduce vreodata ceva bun.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 5:12 am

Anticristul a scris:
.Si s-ar gasi si motive de-a ucide.
Atunci cand zeul suprem al religiei, prin exemplul personal, indeamna la crima, credinciosii ce sa faca, se iau dupa el si-i urmeaza exemplul! Cruciadele, inchizitia, crestinarile fortate, etc. sunt exemple clare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 9:00 am

Apopii de ce dai doar exemplul crestin. Civilizatiile incase si mayase faceau la fel, Nu mai ascundeti dorinta de cucerire sun masca religiei.O faceau si faraonii toata lumea a facut-o. Inainte de crestinism te pomeni ca toate triburile europei traiau in pace si nu faceau jertfe umane.nu se razboiau,Aveti ce aveti cu crestinismul. Scrietii crestinism pe o foaie puneti foaia pe un DART si apucati-va de aruncat dar nu mai dati doar acolo.Religia nu sta in asta. Sunteti destui oameni inteligenti ca sa va dati seama ca fiecare conducator puternic care vroia mai mult. avea un preot(al zeului Thor de exemplu) pe langa el care il sfatuia,si care a adus religia indiferent de confesiune in "cultul politicilor de sta. Si mai analizati si problema deomgrafica daca doritii si veti vedea ca calculand procentual la nr populatiei nu exista astfel de lucruri.
luati de exemplu atacul de la 11 septembrie, daca faceti calculul procentual la populatia New yorkului , veti vedea ca este sub 1 %. daca in schimb un tampit se duce si se aruca prin afganistan in aer in mijlocul satului tot satul e distrus. deci faceti comparatii corect.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 9:29 am

Alin Soimosi a scris:
Apopii de ce dai doar exemplul crestin. Civilizatiile incase si mayase faceau la fel, Nu mai ascundeti dorinta de cucerire sun masca religiei.O faceau si faraonii toata lumea a facut-o. Inainte de crestinism te pomeni ca toate triburile europei traiau in pace si nu faceau jertfe umane.nu se razboiau,Aveti ce aveti cu crestinismul
Avem, pentru simplul fapt ca este o religie malefica! Maleficitatea vine din cartea sa de baza care este plina de orori si fapte antiumane!

Ezechiel 20,
25.Ba încă le-am dat şi legi care nu erau bune şi rânduieli prin care ei nu puteau trăi;
26.Şi i-am întinat prin ofrandele lor, făcându-i să jertfească pe toţi întâi-născuţii lor, pentru a-i pedepsi ca să ştie că Eu sunt Domnul.



Anticii nu se razboiau in numele unei religii, o faceau din varii motive, nu erau ipocriti precum crestinii, sa spuna ca au o religie a iubirii si in realitate sa fie o religie a urii si a crimei, a intolerantei si a umilintei. Nu-mi plac ipocritii, imi plac oamenii "dintr-o bucata"!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 01, 2010 5:15 am

Apopii a scris:
Maleficitatea vine din cartea sa de baza care este plina de orori si fapte antiumane!



Dar de asta ce zici?

6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mai 01, 2010 12:17 pm

Black velvet a scris:

Dar de asta ce zici?

6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.

Este ceea ce au stiut crestinii sa faca mai bine de-a lungul istoriei! Au dovedit cu prisosinta ca respecta invataturile zeului lor biblic. Acum daca-i intrebi, se fac ca ploua si incearca sa arunce pisica de colo, colo. N-au macar demnitatea sa recunoasca crimele comise in numele religiei lor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 2:19 am

Satan:

Satiri, Pan si Satan grin
Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 SatirSatan ...ce stim despre el - Pagina 8 PanSatan ...ce stim despre el - Pagina 8 Satan

Sursa: http://www.paganism.ro/zei.html
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Oct 01, 2011 12:22 am

Inca un zeu biblic inventat pe baza mitologiei doh

Dumnezeu = soarele lui Akenaten

iar

Satan = un vanator primitiv din antichitate grin
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 1:31 pm

Este oare planeta in pericol din cauza lui Satan?

Dupa cum ne este dat sa constatam in viata reala de zi cu zi, una din cele mai mari pericole ptr siguranta civilizatiei umane, dar si o mare amenintare la adresa planetei, vine tocmai din partea conflictelor religioase intre "Bisericie lui Dumnezeu" ...mai exact din cauza conflictului deocamdata latent dintre fanaticii fundamentalisti musulmani si fundamentalistii crestini ... prin fundamentalism crestini intelegem toti fanaticii din secte sau grupari crestine inclusiv neoprotestantii.

Daca "Europa crestina" a inteles in decursul istoriei, prin laicizare si secularizare, unde este locul religiei ...cei care nu vor sa invete din marea lectie a istoriei si vor sa reinvie "evul mediu obscurantist" si sa restabileasca societatea fanatismului religios ...sunt mai ales musulmanii ...dar si neoprotestantii crestini!
Acestia prin actiunile lor parca doresc sa ne dovedesca ca in loc de slujitori ai lui Dumnezeu Creatorul ei sunt slujbasi ai Diavolului cel distrugator ... si acestia prin fanatismul lor si irationalitatea credentei lor sunt astazi cei periculosi dusmani ai omenirii !

Religia crestina a tratat mereu cu agresivitate minunea divina numita viata, si insusi "dumnezeu" lor si -a dat cu nepasare mortii pe propriul sau copil ...ceea ce nici un parinte OM nu ar face !
Mai mult decat atat pana si "imparatia Lui "mult promisa .... nu e pe lumea asta creata de CREATOR ci e e pe alta "lume" ... in "lumea MORTII" !!!!

Istoria bisericii crestine ne arata adevarata fata a bisericii crestine o biserica in care "dumnezeu" te indeamna sa ucizi iar biserica formata din oamenii care asculta poruncile lui Dumnezeu ... parca au fost mereu in marea competie a bicisniciilor ...ptr ca nu-i asa ... biserica se apreciaza dupa FAPTE si nu dupa vorbe ... mincinoase!

Oare in asemenea conditii s-ar poate afirma ca pamantul ... a devenit datorita acestor inconstienti ... "Imparatia Diavolului"?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 3:27 pm

livius a scris:
Oare in asemenea conditii s-ar poate afirma ca pamantul ... a devenit datorita acestor inconstienti ... "Imparatia Diavolului"?

Nu! Pamantul este imparatia lui dumnezeu si este dominat de religiile care i se supun. Consecintele... sunt usor de observat, traim intr-o lume in care prostia, hotia si rautatea sunt prezente peste tot!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 8:59 pm

Apopii a scris:
livius a scris:
Oare in asemenea conditii s-ar poate afirma ca pamantul ... a devenit datorita acestor inconstienti ... "Imparatia Diavolului"?

Nu! Pamantul este imparatia lui dumnezeu si este dominat de religiile care i se supun. Consecintele... sunt usor de observat, traim intr-o lume in care prostia, hotia si rautatea sunt prezente peste tot!
Cum nu ... ca nu inteleg ?

Pai nu este Dumnezeu ... acel zeu al tenebrelor care nici macar habar nu avea ca lumina este buna?


Cel pe care-l numesti tu Dumnezeu este Diavolul adica personificarea raului ... iar personajele pseudo-pozitive care le-a dat oamenilor un strop de lumina sunt Lucifer sau Satan si nu Diavolul=Dumnezeu ... adica aceia Prometei care s-au ridicat impotriva Diavolului si au dat oamenilor un strop de lumina !
Adevarata lumina nu a venit de la personajele mitice ale religiei ... ci de la acei ATEI ILUMINATI care au tras scaunul de sub curul gras si imputit ... al bisericii!

Adevarata lumina a venit odata cu laicizarea si secularizarea ...si nu de la personajele fie ele si simbolice ale bisericii!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 9:48 pm

livius a scris:
Cum nu ... ca nu inteleg ?

Pai nu este Dumnezeu ... acel zeu al tenebrelor care nici macar habar nu avea ca lumina este buna?


Cel pe care-l numesti tu Dumnezeu este Diavolul adica personificarea raului ...

Observ ca totusi ai inteles.

Logic inteleg si eu foarte bine in ce sens si de ce consideri tu ca dumnezeu=Diavolul... totusi imi vine foarte greu sa sustin acest lucru! Gandeste-te la cat de greu le va fi celorlalti sa priceapa macar aceasta egalitate...

Crestinilor le este aproape imposibil sa priceapa ca crima este un lucru rau, atunci cand vine vorba de crimele comise de zeul lor, daramite sa mai inteleaga ca dumnezeu=Diavolul...

Pentru ei dumnezeu=bun, indiferent de ceea ce ar face, iar
Diavolul=rau, tot la fel, indiferent de actiunile sale, iar aceste doua personaje sunt distincte!

Pentru crestinul de rand, nu exista niciun fel de diferenta intre Diavol, Satan, Scaraotzchi, Necuratul, Draci, etc. Pentru ei, toti sunt unul si acelasi lucru, iar noi trebuie sa vorbim pe intelesul lor...

Cu mai mult timp in urma, in Romania, i-am spus unui crestin un verset din Deuteronom, s-a uitat la mine si m-a intrebat, cum de am tupeul sa pun asemenea marsavii pe seama bibliei... Am scos biblia ortodoxa si i-am aratat versetul cu pricina, stii ce mi-a spus; sa nu mai umblu cu biblii contrafacute sau sectante doh si nu era un habotnic! Pe astfel de oameni trebuie noi sa-i facem sa gandeasca limpede si sa inteleaga realitatea!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 5:52 pm

Apopii a scris:

Logic inteleg si eu foarte bine in ce sens si de ce consideri tu ca dumnezeu=Diavolul... totusi imi vine foarte greu sa sustin acest lucru! Gandeste-te la cat de greu le va fi celorlalti sa priceapa macar aceasta egalitate...
Nu si daca citesc Biblia si inteleg cele mai simple versete ale ei in care se spune ca Dumnezeul vremurilor de azi este Diavolul ... sau ca cele din 2Tesaloniceni 2:4; sau 2Corinteni 11:13 in care vedem confirmate acest lucru.

Citat :

Pentru crestinul de rand, nu exista niciun fel de diferenta intre Diavol, Satan, Scaraotzchi, Necuratul, Draci, etc. Pentru ei, toti sunt unul si acelasi lucru, iar noi trebuie sa vorbim pe intelesul lor...
Acei imbroboditi care refuza sa se documeteze si refuza sa gandeasca cu mintea lor ...sunt cazuri pierdute ... singurii care trebuie castigati sunt tinerii care inca nu au fost imbroboditi !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 11:00 am

livius a scris:
Nu si daca citesc Biblia si inteleg cele mai simple versete ale ei in care se spune ca Dumnezeul vremurilor de azi este Diavolul ... sau ca cele din 2Tesaloniceni 2:4; sau 2Corinteni 11:13 in care vedem confirmate acest lucru.

Prin cuvantul Diavol ei intelegeau notiunea de Rau, ori zeul cel rau este dumnezeu (yahweh). In biblie este de fapt un ghiveci de sensuri amestecate si asta datorita faptului ca a fost scrisa de-a lungul a mai bine de 1500 de ani, de catre diversi autori si fiecare dintr-acestia a folosit cuvinte asemanatoare pentru sensuri diferite!

Cel mai bine ar fi ca Binelui sa-i spunem Bine, iar Raului sa-i spunem Rau si apoi sa le atribuim personajelor din religie. Ar fi lucrul pe care l-ar intelege oamenii cel mai usor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 13, 2012 7:21 pm

Satan s-a aratat multora si dumnezeu nimanui,oare dzeu nu o fi o inventie a lui Satan?

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Tumblr_luy2fsc5Tz1qdl340o1_500
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 14, 2015 2:57 pm

Adevaratul satanism:

http://www.churchofsatan.org/
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Noi 25, 2015 11:05 am

Fernando a scris:
Satan s-a aratat multora si dumnezeu nimanui,oare dzeu nu o fi o inventie a lui Satan?

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Tumblr_luy2fsc5Tz1qdl340o1_500

Bingo!
Dumnezeu fie ca si idee, este intradevar o creatie a Satanei

Bine ai revenit Rayna!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Noi 25, 2015 11:10 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMier Noi 25, 2015 11:09 am

Rayna a scris:
Adevaratul satanism:

http://www.churchofsatan.org/
Fals adica GRESIT!
Adevaratul satanism este CRESTINISMUL, care la Vatican il slaveste pe Dumnezeu cu numele de Lucifer, cel care in Biblia crestinilor se recunoaste seful Cheilor Iadului in Apoc 1:18, si cel pe care Tatal Sau il numeste Diavol in Apooc 12:12 ...asta fara sa mai vorbim de milioanele de crime care dovedesc conform unui verset din Biblie (Ioan 8:44) ca pe Diavol il recunoastem dupa multitudinea crimelor sale!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Noi 26, 2015 8:59 am

Daca te referi la semnificatia pe care au dat-o crestinii satanismului, da, este adevarat, doar ca ca refeream la religii. (Referitor la sacrificii spre exemplu:sacrificiile sataniste ori ...crestine?

Apropo de Lucifer, gasisem pe undeva ca in timpul cand a fost scrisa biblia, a avut loc un eveniment astronomic, care se intampla foarte rar si de aceea povestea din biblie. Daca o sa gasesc link-ul ti-l trimit.
Toate povestile acestea sunt create de oameni, apoi investite cu putere de mintile umane. Sunt niste energii alimentate de noi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 28, 2015 2:01 pm

Rayna a scris:
Daca te referi la semnificatia pe care au dat-o crestinii satanismului, da, este adevarat, doar ca ca refeream la religii. (Referitor la sacrificii spre exemplu:sacrificiile sataniste ori ...crestine?

Apropo de Lucifer, gasisem pe undeva ca in timpul cand a fost scrisa biblia, a avut loc un eveniment astronomic, care se intampla foarte rar si de aceea povestea din biblie. Daca o sa gasesc link-ul ti-l trimit.
Toate povestile acestea sunt create de oameni, apoi investite cu putere de mintile umane. Sunt niste energii alimentate de noi.
Nu e nevoie sa mi-l trimiti pentru ca acel eveniment astronomic s-a intamplat cam cu 17-18 ani inaite si l-am vazut si eu, si mai stiu ca ziarele faceau legatura intre acea cometa si perioada din Biblie la care te referi
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 28, 2015 5:53 pm

Hai sa  spun ca am tras o raita pe Bucuria lui Satan si am crezut ca voi gasi acolo oamneni cu capul pe umeri, Cand colo, la fel ca si crestinii, doar ca zica Satan e Dumnezeu. In sensul ca au inversat numele. Cica arata ca intr-o poza vazuta de ei, Eu am zis ca seamana cu Isus si ei au zis ca Isus a fost conceput dupa o poza a lui Satan, de aia. Si tot ca si la crestini, daca zici ceva contra creatorului, te dau afara. Cica am fumat eu iarba.

Fata de crestini, mai fac si yoga. Cre ca au fugit de la Bivolaru. In plus, citesc biblia invers, adica, cuvintele de la coada la cap, ca sa se intoarca blestemele impotriva crestinilor
Nu mai zic, ca am ca pe alt site care se numea chiar Satanism,ro, am gasit si mai si. Aia exorcizat de demoni. Erau crestini de toate nationalitatile. Cica, se plang crestinele ca un demon care zice ca e Isus le violeaza. Face cu ele sex oral, anal si altele.

Eu ma fac magician negru. Am gasit pe unul care a fost mare maestru in Golden Dawn care te invata sa fii Living God(Dumnezeu viu). Macar ma fac eu Doamne-Doamne. box  Acum invat omniprezenta. Vin la tine prima data cand imi reuseste Omniprezenta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeDum Noi 29, 2015 9:48 pm

Rayna a scris:
Hai sa  spun ca am tras o raita pe Bucuria lui Satan si am crezut ca voi gasi acolo oamneni cu capul pe umeri, Cand colo, la fel ca si crestinii, doar ca zica Satan e Dumnezeu. In sensul ca au inversat numele.

Nu chiar! S-ar putea sa aibe dreptate, asta nu pentru ca Dumnezeu ar fi Satan, ci pentru ca Dumnezeul crestinilor este Satan!


Citat :

Cica arata ca intr-o poza vazuta de ei, Eu am zis ca seamana cu Isus si ei au zis ca Isus a fost conceput dupa o poza a lui Satan, de aia.

Si aici sßar putea ca ei sa aibe ceva dreptate, pentru ca Isus este Dumnezeul Veacului Acesta, "dumnezeu" despre care toti crestinii stiu ca este Satan, doar ca nu au capavitatea de a sintetiza doua informatii, si anume ca exista un singur Dumnezeu si acela e vesnic, iar Dumnezeul veacului acesta este al veacului acesta si NU este vesnic, dar este slavit ca Dumnezeu in aceasi biserica in care este slavit Dumnezeu Creatorul, desi el este doar o creatura ..ce-i drept cam diabolica!

Citat :

Si tot ca si la crestini, daca zici ceva contra creatorului, te dau afara. Cica am fumat eu iarba.
Interesant ca acei crestini calca in picioare Legea Creatorului si se inchina la N.T. legea noua a unei creaturi!
Asa ca trebuie sa-i intelegi pentru ca mintea lor e atat de incetosata incat nu mai pot pricepe nimic!

Citat :

Nu mai zic, ca am ca pe alt site care se numea chiar Satanism,ro, am gasit si mai si. Aia exorcizat de demoni. Erau crestini de toate nationalitatile. Cica, se plang crestinele ca un demon care zice ca e Isus le violeaza. Face cu ele sex oral, anal si altele.
Hahahaha ...saracele fete, cred ca numaila asta le sta gandul! Dar ce nu stiu aia care exorcizeaza este faptul ca Isus recunoaste in Matei (daca vrei detalii mai exacte cere si iti voi da) ca NU exista exorcizare decat sub forma provizorie ca Dracu se intoarce a doua yi impreuna cu alti 7 tovarasi ai lui, asa ca acele fete daca se duc la exorcism risca sa fie postite de 7 draci, si nu numai de Isus Christos care este Seful Iadului

Citat :

Eu ma fac magician negru. Am gasit pe unul care a fost mare maestru in Golden Dawn care te invata sa fii Living God(Dumnezeu viu). Macar ma fac eu Doamne-Doamne. box  Acum invat omniprezenta. Vin la tine prima data cand imi reuseste Omniprezenta.
Ce pacat ca trebuie sa stept pina atunci, eu te-as fi primit si mai repede! ...Cel putin aici pe forum daca nu si in "real life"
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeLun Noi 30, 2015 5:52 am

Tu esti neoprotestant si lupti pt dumnezeu adevarat. Un soi de neoprotestant,ca sunt o gramada. Mai sunt si iudei altoiti cu noul testament.
Referitor la venitul pe forum, vezi bine ca nu am mai aparut demult, deoarece am alte preocupari decat sa vorbesc despre religii, Imi vad de educatia mea in viata reala, aici e doar o joaca.
De ce crezi ca adevaratul Dumnezeu nu ar fi omul insusi?  Noi suntem Dumnezeu. Trebuie doar sa descoperim aceasta in propria persoana, nu sa stam cu gura cascata sa se cace un dumnezeu satanist, crestin ori musulman sau iudeu in gura noastra.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeVin Dec 04, 2015 6:44 pm

Thuamneee eu neoprotestant?
Pai eu sunt cel mai tare convins ateu de pe planeta Terra!
Faptul ca eu afirm ca exista doi Dumnezei in Biblie si anume Yahwele iudeilor si Dumnezeul veacului acesta adica Satana ...cel numit si Christos bu este decat o consecinta pe care am gasit-o convingatoare a ceea ce am inteles eu din Biblie.
2 Draga una din convingerile mele este ca Dumnezeii sunt oamenii cu constiinta care au devenit parinti, adica Creatori.Lucrul acesta l-am sustinut si postat deja cu multi ani in urma.
Acest fapt l-am descoperit si in Biblie si chiar in numele Dumnezeului din Biblie si in unele versete din Biblie. Asa ca nu trebuie sa ma convingi de ceea ce sunt si eu deja convins!
Asa ca atunci cand spun casunt ateu ma refer la faptul ca NU cred in Dumnezeul religiilor oricare ar fi aceasta!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 6:54 pm

Daca le zici la satanisti ca Satana e Christos. se vor supara tare de tot. E ca si cum le-ai spune la evrei ca Isus e Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:40 pm

Rayna a scris:
Daca le zici la satanisti ca Satana e Christos. se vor supara tare de tot. E ca si cum le-ai spune la evrei ca Isus e Dumnezeu.
Hahaha !
Isus nu poate fi Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este Creatorul iar Isus este o creatura!
Dar satanistii nu au de ce sa supere cand aud un adevar usor de dovedit!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeMar Dec 08, 2015 2:59 am

Satan este o entitate foarte evoluata. (Daca ...crezi in demoni, zei, spirite.) Satanistii spun ca este cel care a creat acest pamant, este conducatorul, zeul acestei planete.(Fiecare planeta are un asemenea zeu, forta conducatoare.)
Creatorul Universului este un principul unic, este supremul absolut, axul lumii.

 Se poate sa fi existat sute de astfel de indivizi, ca Isus, masochistul,care sa fi vrut sa obtina dumnezeirea.
De ce sa nu fi existat si Isus, care, in masochismul lui, sau dezorientat ca nu mai stia in cine sa creada, a acceptat moartea. Din acel moment, s-a creat o confuzie si lumea nu a mai stiut unde este adevarul.
Daca eu as fi Satan si m-as afla langa acel Isus masochist, poate ca mi s-ar face mila si i-as spune la fel. "De ce suferi? Vrei bogatii? Vrei lumea aceasta?" Si el mi-ar raspunde, probabil, la fel:"Vreau sa fiu cu Tatal, ca Tatal. Dumnezeu." Astfel, creatura s-a suit pe "tronul" creatorului. Bineinteles, pentru oameni, ca nu avea cum sa ia el locul lui Dumnezeu, principiul universului. Satan ajuta mai mult pe cine crede in el, decat Isus pe cei care cred in el.
 Pune un satanist pe langa un crestin sau musulman si vei vedea diferenta. M-am saturat de mizerabilii astia. Linge blide fatarnici, urati, cocarjiti. Duca-se pe pustii! Pai, sa vad eu schelete si sa le pup mana si sa ma inchin la ele sau sa pup mana unui rahat care a facut laba in altar?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Dec 31, 2015 8:53 pm

Am mai auzit parerea asta ca Dumnezeu este , spusa chiar de personalitati proeminente! Eu o afirm de cca 7-8 ani, dar pe baza unui verset din Biblie, si anume la Geneza vedem ca Dumnezeu se minuneaza ca lumina este buna!
Adica cum el ca Dumnezeu nu stia ca este lumina?
Pai daca era Zeul Intunericului care a trait in bezna evident ca nu stia.
Dar si la Vatican Isus este considerat Fiul lui Lucifer!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 01, 2016 5:47 pm

Soimos a scris:
Am mai auzit parerea asta ca Dumnezeu este , spusa chiar de personalitati proeminente! Eu o afirm de cca 7-8 ani, dar pe baza unui verset din Biblie, si anume la Geneza vedem ca Dumnezeu se minuneaza ca lumina este buna!
Adica cum el ca Dumnezeu nu stia ca este lumina?
Pai daca era Zeul Intunericului care a trait in bezna evident ca nu stia.
Dar si la Vatican Isus este considerat Fiul lui Lucifer!
Pentru mine Biblia nu mai exista demult. Asadar, nu mai discut pe baza bibliei. Nu numai crestinii au denaturat biblia, dar si evreii au scos din ea(ex, chestia cu prima sotie a lui Adam.) Este o carte precum "O mie si una de nopti" sau alta. Totusi, cu scopul de a manipula oamenii, ceea ce se si vede cat de departe au ajuns.

Dar, cel mai important, eu nu cred in carti si nu cred ca un dumnezeu ar spune vecinului(lui Moise sau altuia) ca sa imi transmita mie, daca are ceva de spus, Eu nu ma inchin nici unui om si nu ascult de nici o carte. Satanisti, crestini, islamisti etc toti sunt oite. Degeaba au satanistii ca simbol tapul, ca tot oite sunt si aia.
 
Demonii sunt de fapt niste denaturari ale zeilor antici. Ingeri, demoni, sunt niste forte, energii din afara noastra, pe care le putem contacta(la nivelul inconstientului colectiv, dc vrem sa vorbim psihologic, cf lui Jung). Sunt aspecte diferite si niciunele nu sunt superioare altora.

Creatorul acela(ma refer la principiul creator universal) nu are de a face cu biblia. La nivelul bibliei se vorbeste doar despre crearea omului si, tangential, despre universul in ansamblu. Si Satanistii cred ca acela este Satan(creatorul omului, nu al intregului univers). Altii pretind ca ar fi entitati de pe Sirius sau alta parte. Deocamdata, nu au valoare de adevar pentru mine. Imi place ideea ca sarpele a corupt-o pe femeie si a determinat-o sa muste din marul cunoasterii, ca, astfel, sa devina ca insusi dumnezeu. Asadar, Lucifer ar fi, da, creatorul. (Din acel moment). Si crestinii sustin ca totul apartine lui Satan din acel moment.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeDum Ian 03, 2016 11:53 am

Soimos a scris:

Dar si la Vatican Isus este considerat Fiul lui Lucifer!
Ca Isus nu a existat, este demonstrat demult cu documente. A fost creat de catre romani cu intentia de a ii face pe oamenii saraci sa fie impacati cu situatia, in sensul ca, daca nu au aici bogatii, vor avea intr-o alta viata. Asa cum religia buddhista a fost creata pentru printii plictisiti de toate, pentru a se detasa de situatie.
Dar, bineinteles, merita luat in considerare "mitul Isus".
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitimeDum Ian 03, 2016 12:02 pm

Nu sunt de acord cu chestionarul tau:

care religie e cea mai satanista ?
Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
Islamul cu actele sale de terorism?
Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?


Acorzi un inteles gresit termenului de "satanism" Se ca esti pe dinafara. In plus, te referi la "satanismul modern" ca ar cere oamenilor sa fie inteligenti. Satanismul, in general, considera ca omul trebuie sa atinga desavarsirea. Din momentul muscarii din mar, omului i s-a inlaturat valul. Daca nu stii cam cu ce se ocupa satanismul, ce face, comparativ cu crestinismul si islamiismul, uite aici:

http://bucurialuisatan.com/

Este un site international, tradus in limba romana

http://www.joyofsatan.org/





Sus In jos
Continut sponsorizat





Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Satan ...ce stim despre el - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Satan ...ce stim despre el
Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Yoga ... ce stim despre?
» Sarpele, Satan sau Diavolul.
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: