Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Religia Islam

In jos 
+9
No Name
Zeus
Socrate
Efrit
Anticristul
FairGame
Silva
Soimos
Ada_Pal
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 6:16 pm

"MOISE E A FURAT CUNOSTIINTE DE LA DAVID DIN ZABUR SI A SCRIS TORA ,ISUS A FURAT DE LA MOISE SI-A COMPLETAT BIBILA SI TOT ASA MOHAMAD (PAL)A FURAT DE LA ISUS SI-A SCRIS QURANUL...................UN LANT DE HOTI SI 4 CARTI CONSIDERATE SFINTE GRESIT DE CEI CARE O URMEAZA..........."(D-ZEU SA MA IERTE PT. CELE SCRISE)..........SI FIECARE L;A RINDUL LUI A COPIAT DE LA PROFETII INITIALI ...SI TOTA ASA...... confused Mad

V-AM INTELES PUNCTUL DE VEDERE SOIMOS.............insa nu va suparati daca mai sunt milioane de oameni care cred ca mesagerii mai sus mentionati au completat si respectat la rindul lor profetii antecedenti precum si cartile sfinte expuse .
Scopul lor era sa calaueasca omenirea (care cauta cai verzi pe pereti si raspunsuri la Mama omida si in stele)
Punctul meu de vedere este unul islamic asa ca si subiectul deschis de la care derapam mereu si anume.... Allah iubeste omul mai mult decit o mama isi iubeste propriul fiu si nu-l lasa pierdut.El stie ca acest om este construit slab si are nevoie de ajutor.Insa El nu a fost creat sau nascut nici nu a nascut un fiu ,nu depinde de nimic si nimic nu-l determina....timpul si spatiu au fost create pt. existenta omului pe pamint.....
Va rog foarte mult sa nu va mai luati de altii care au pareri diferite.,......expuneti va parerea si atit.Fiti sigur ca fiecare incercam sa raspundem intrebarilor cit s epoate de decent si obiectiv.Multumesc.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 10:01 am

Daca Isus ar fi fost un Masiah oarecare ,ar fi facut o anumita lucrare ,care iar fi fost rinduita.Ca Saul Ameleh a fost Masiah.Asa spune David "Sa ma fereasca Dumnezeu sa ma ating de Masiah.David deasemenea a fost Masiah ,si si-a dus lucrarea pin ala capat.Daca Isus a fost Masiah ,a fost Masiah ca ce?ca imparat na fost,Preot na fost ca erau cei din neamul lui Aron.Asa era legea.Ce a fost ,si ce a facut?A vorbit?Au vorbit si altii.A vindecat?Au vindecat si altii.A inviat pe altii din morti?Au inviat si altii.Ce a facut deosebit si alti nu au facut?Daca eu scot draci cu zeul Musca spunea Isus ,fii vostri cu cine-i scot?Deci insusi Isus afirma ca nu numai el scotea draci.Ci multi alti fii ai lui Israel.Si nici unul nu se lauda ca este Masiah.Nici Isus nu a zis ,doar altii au afirmat despre el si asta mult mai tirziu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:29 am

Isus a facut ce i-a cerut elloh......a adus un mesaj "oilor ratacite "ale lui Israel care se indepartasera de la religia lui Moise .
Fiecare profet trimis s-a deosebit de ceilalti prin miracolele sale insa toti au transmis un singur mesaj: DUMNEZEU ESTE UNUL
Solomon(Suleiman)cunoastea glasul animalelor si era enorm de intelept avind capacitatea de -a supune dginii(fapturile create din Foc ),David lumina cu istetimea si curajul sau dar mai ales ca si conducator,Noe a luptat cu poporul sau necredincios 950 ani sa-i aduca pe calea dreapta timp in care l-au crezut cam 12 persoane-fapt ce a determinat Potopul,Isus a vindecat boli grave si-a inviat mortii precum a vorbit oamenilor din leagan la nastere,Moise a fost cel caruia Allah i-a vorbit pe muntele Sinai,a facut vraji cu batul sau transformindu-l in sarpe pentru a convinge pe faraon de Forta ce l-a trimis,iar Mohamad a incheiat lantul profetilor cu minunea care continua pina in zilele noastre sa exalte-Quranul si miracolele stiintifice continute.
Toti profetii au facut miracole insa NIMIC DIN CE-AU FACUT NU A FOST DECIT PRIN PUTEREA CELUI CARE I-A TRIMIS-UNICUL DUMNEZEU ATOTPUTERNIC,MILOSTIV SI INDURATOR.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 12:29 pm

Ada_Pal a scris:

Toti profetii au facut miracole insa NIMIC DIN CE-AU FACUT NU A FOST DECIT PRIN PUTEREA CELUI CARE I-A TRIMIS-UNICUL DUMNEZEU ATOTPUTERNIC,MILOSTIV SI INDURATOR.[/b]

Exact ...tocmai de asta scrie in Biblie ca proroci satanici amagitori vor face si minuni ...ca sa convinga lumea ...caci puterea lor vine de la "dumnezeul" lor ..adica Dumnezeul religiilor ...si nu Creatorul ...pe care noi il numim pe buna dreptate ... dracu...!

Dumnezeu adevarat trieste in noi ...ca noi suntem templele LUI ...si Dumnezeu Creatorul ne-a scris in gene tot ce avea sa ne spuna ...de exemplu in loc sa spuna: inmultiti-va... ne-a dat hormoni care se maturizeaza si ne "cer" acest lucru!

Acolo unde nu se mai vorbeste in limbaj genetic ci prin cuvinte ...STAPANA E MINCIUNA ...caci numai prin cuvinte se poate mintii !

Uitati-va la catelul meu ...deosebit de inteligent... de ce credeti ca nu e botezat crestin sau convertit la Islam ...simplu ..ptr ca nu poate fi prostit prin cuvinte ...si credeti cumva ca Creatorul nu stie sa comunice cu el ???]
Pai da ...prin empatie! ...adica comunicare directa ... fara cuvinte!

Pai credet ca oamenii sunt inferiori cainilor ... incat Dumnezeu sa nu mai aibe posibilitatea sa "vorbeasca" cu noi prin empatie?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 12:33 pm

Ada_Pal a scris:
iar Mohamad a incheiat lantul profetilor cu minunea care continua pina in zilele noastre sa exalte-Quranul si miracolele stiintifice continute

Fals ...se vede ca nu ati inteles nimic !

Pai daca Allah va arata si in Coran ca stie ca urmeaza minunile stintei ...o face ca sa va arate ca dupa vremea de inceput cand educatia o facea biserica ...urmeaza o alta vreme cand cuvantul lui Dumnezeu este Stinta ...dar voi nu vreti sa intelegeti asta ..si preferati sa ramaneti in evul mediu ...adica la moschee ..si in plus sa mai ziceti ca stinta e diabolica! affraid
Sus In jos
Efrit
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 1:00 pm

moschee, biserica, templu, sinagoga... tot o apa s-un pamant. nici o religie nu-i mai breaza.
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 2:12 pm

Soimos a scris:
Ada_Pal a scris:
iar Mohamad a incheiat lantul profetilor cu minunea care continua pina in zilele noastre sa exalte-Quranul si miracolele stiintifice continute

...adica la moschee ..si in plus sa mai ziceti ca stinta e diabolica! affraid

Islamul a promovat mult stiintele moderne.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:19 pm

Ada_Pal a scris:
http://www.islamulazi.ro/islamsicrestinism/12dovezi.php




DOUĂSPREZECE DOVEZI CARE ATESTĂ CĂ MUHAMMAD (PACEA ASUPRA SA!) A FOST UN PROFET AUTENTIC

De Sh. Abdul Rahman Abdul Khaliq

Intrebare:Esti de acord cu Evanghelia Crestin ortodoxa?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:41 pm

Efrit a scris:
moschee, biserica, templu, sinagoga... tot o apa s-un pamant. nici o religie nu-i mai breaza.

Intrebare:Ce crez ai tu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:54 pm

FairGame a scris:

Islamul a promovat mult stiintele moderne.

Sa fie asta cauza pentru care lumea islamica nu a adus omenirii in ultimii 400 de ani nici un aport important ...adica nici o inventie ...nimic?

Cred ca trebuie sa va simtiti foarte invidiosi pe evrei ...care au zeci si zeci de laureati ai premiului Nobel ...si au participat din greu la progresul societatii europene!

O zic eu ca neamt (nu e curios?)
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:55 pm

poate de-aia au vrut nemtii sa termine cu ei...din invidie?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:11 pm

Nici nu sti ce adevar graiest!
Pai cine crezi ca detinea puterea economica in Germania?
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:18 pm

atunci vorbeste in numele alor tai Smile
eu am locuit in Israel si am si o gramada de prieteni evrei si nu ii invidiez nici nu ii ridic in slavi, pur si simplu sunt oameni ca toti oamenii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:34 pm

FairGame a scris:
atunci vorbeste in numele alor tai Smile
eu am locuit in Israel si am si o gramada de prieteni evrei si nu ii invidiez nici nu ii ridic in slavi, pur si simplu sunt oameni ca toti oamenii.
In principiu ...asta suntem cu toti!

problemele incep de la educatie ...caci prin manipularea inteligenta a unor copii cruduti ...se pot transforma in bestii umane!

...si asta indiferent de nationalitate !
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:36 pm

Soimos a scris:
Ada_Pal a scris:
iar Mohamad a incheiat lantul profetilor cu minunea care continua pina in zilele noastre sa exalte-Quranul si miracolele stiintifice continute

Fals ..(PARERE PERSONALA ).

se vede ca nu ati inteles nimic !REPLICA O PASTREZI PT.DUMNEATA DACA TE CONSIDERI UN DOMN PT.CA DISCUTI CU O FEMEIE SI NU ESTI "MUSULMAN INAPOIAT"


Pai daca Allah va arata si in Coran ca stie ca urmeaza minunile stintei ...o face ca sa va arate ca dupa vremea de inceput cand educatia o facea biserica ...urmeaza o alta vreme cand cuvantul lui Dumnezeu este Stinta ...dar voi nu vreti sa intelegeti asta ..si preferati sa ramaneti in evul mediu ...adica la moschee ..si in plus sa mai ziceti ca stinta e diabolica! affraid
NO COMMENT!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 2:41 pm

Pai poate nu poti tu pricepe ...faptul ca stinta nu face decat sa descopere LEGILE Creatorului ...si ca aceste legi exista si trebuie invatate ...ptr ca sunt ale lui Dumnezeu!

Dar cum ptr a scrie iintr-o singura carte ptr a fi invatate zeci de mii de formule stintifice ...nu se poate ca acea nu mai e carta sfanta ci biblioteca sfanta ...asa ca Dumnezeu (Allah Eloh) v-a aratat calea ...cam asa" uite eu va arat stinta ca sa intelegeti ca stinta este calea mea ...si scriptura ei este ptr a fi invatata de voi toti! ...adica ... la vremuri noi ...carti sfinte noi ...si ptr ca nu intelegeti asta ...iata ca in plin secoll 21 ...voi suntetiinca in evul mediu!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 3:57 pm

si tu in ce secol esti? din punct de vedere social, cultural, stiintific, profesional si....familial, ce realizari ai?
ai curajul sa fii sincer?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 9:42 pm

Soimos a scris:
Pai poate nu poti tu pricepe ...faptul ca stinta nu face decat sa descopere LEGILE Creatorului ...si ca aceste legi exista si trebuie invatate ...ptr ca sunt ale lui Dumnezeu!

Dar cum ptr a scrie iintr-o singura carte ptr a fi invatate zeci de mii de formule stintifice ...nu se poate ca acea nu mai e carta sfanta ci biblioteca sfanta ...asa ca Dumnezeu (Allah Eloh) v-a aratat calea ...cam asa" uite eu va arat stinta ca sa intelegeti ca stinta este calea mea ...si scriptura ei este ptr a fi invatata de voi toti! ...adica ... la vremuri noi ...carti sfinte noi ...si ptr ca nu intelegeti asta ...iata ca in plin secoll 21 ...voi suntetiinca in evul mediu!

STIINTA PENTRU MINE ESTE CEA MAI PUTERNICA BINECUVINTARE CARE A DAT-O DUMNEZEU LUI ADAM.
ASTA A FOST SI CAUZA PENTRU CARE LE-A CERUT MAI APOI INGERILOR DIN CERURI SI TUTUROR FAPTURILOR SA SE INCHINE ..NUMAI EBLIS A REFUZAT...TOT ASA CUM REFUZI TU SA RECUNOSTI CA ISLAMUL =STIINTA SI NU TERORISM SAU POLIGAMIE pt ca nu seamana cu ce v-a invatat la Tv si la scoala.

L-A CREAT SI APOI I-A EXPLICAT DESPRE FIECARE LUCRU IN PARTE,DESPRE LEGILE CARE GUVERNAU IN RAI .INSA DUMNEZEU NU PERMITE OMULUI SA CUNOASCA ABSOLUT ORICE.

EX: nu putem percepe notiunea de dumnezeu decit prin mintea noastra limitata.....avem putere sa intelegem legile naturii,vietii insa veci nu vom putea patrunde in domeniul dumnezeu....nemurire.....viata vesnica....moarte....inviere....spirit....ingeri(creaturi din lumina)....djinii(creaturi din foc)...
apropos......stiai ca fierul nu s-a aflat niciodata pe pamint si provenienta lui este cereasca????

S-a descoperit in secolul XIX de astronomia moderna...daca nu ma insel..... Question

In Quranul aparut cu 1400 de ani in urma ,Allah ne spune"we sent down iron in which there lies great and which has many uses for mankind"sura Hadid 25
"Noi am pogorit fierul pentru Om in care este putere si multa folosinta "


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Sam Apr 26, 2008 9:59 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 9:53 pm

FairGame a scris:
si tu in ce secol esti? din punct de vedere social, cultural, stiintific, profesional si....familial, ce realizari ai?
ai curajul sa fii sincer?

bounce imi plac intrebarile tale rau de tot Laughing bounce

ia................sa vedem daca stie Conu Soimos sa fie sincer.......cu toate ca este cam dificil pentru el.....nu oricine si-o permite Exclamation
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 9:23 am

FairGame a scris:
si tu in ce secol esti? din punct de vedere social, cultural, stiintific, profesional si....familial, ce realizari ai?
ai curajul sa fii sincer?
Evident ca sunt sincer ...pe acestea le stiu toti cei care ma cunosc ...iar pe cei ca tine ...NU II PRIVESTE!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 9:27 am

Ada_Pal a scris:
FairGame a scris:
si tu in ce secol esti? din punct de vedere social, cultural, stiintific, profesional si....familial, ce realizari ai?
ai curajul sa fii sincer?

bounce imi plac intrebarile tale rau de tot Laughing bounce

ia................sa vedem daca stie Conu Soimos sa fie sincer.......cu toate ca este cam dificil pentru el.....nu oricine si-o permite Exclamation
Sunt situatii in care un anumit soi de sinceritate au in "cartusul"(ca si cartusul OSI ...asta de fuge pe internet cu informatia) o componenta mai accentuata decat deschiderea sincera ...si asta e PROSTIA ...nu cred ca tu ca dovada a sinceritatii tale ne dai datele personale sau ne descrii viata ta cu detalii !
Oi fi eu soimos sincer ...dar nu si prost!
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 9:31 am

FairGame a scris:
sa vedem cine raspunde, Soimos, Zeus, Bilou...
Daca ai vre-o preferinta ...spune ...poate ti-o putem indeplini!
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ce este I S L A M ?   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 8:52 am

Adevarata religie
De Abu Ameenah Bilal Philips


Islamul

Primul lucru care ar trebui stiut si inteles in mod clar despre Islam este semnificatia denumirii acestei religii. Islamul nu este numit dupa o persoana, cum este in cazul crestinismului, care si-a primit denumirea dupa Isus Christos, sau in cazul budismului - dupa Gotama Buddha, confucianismului - dupa Confucius, sau in situatia marxismului - dupa Karl Marx.

Nu si-a primit numele nici potrivit denumirii vreunui trib, cum a fost in cazul iudaismului care a fost numit dupa tribul Judah sau al hinduismului, numit dupa Hindus. Islamul este adevarata religie a lui Allah si ca atare numele sau reprezinta principiul de baza al religiei divine; supunerea totala a vointei fata de singura divinitate demna de venerare. Deci nu avem de a face cu o noua religie adusa de Profetul Muhammad (PACEA LUI ALLAH ASUPRA LUI) in Arabia secolului al VII-lea, ci pur si simplu cu singura religie adevarata provenind de la Allaah si exprimata in forma sa finala.
Islamul este religia care i-a fost data lui Adam, primul om, si totodata primul Profet al lui Allaah. De asemenea, islamul este religia tuturor Profetilor trimisi de Alaah umanitatii. Numele religiei ceresti Islam nu a fost decis la ani de zile dupa aparitia acesteia, de catre alte generatii de oameni. A fost ales de Allaah Insusi si acest lucru a fost mentionat in mod clar in ultima revelatie facuta umanitatii. In cartea finala a revelatiei divine Allaah afirma urmatoarele:
"This day have I perfected your religion for you, completed My favour upon you, and have chosen for you Islam as your religion". (Soorah Al-Maa'idah 5:3)

"Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata, si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti. " (Traducerea sensurilor, Sura Aal'imraan 3:85)

"Avraam nu a fost nici iudeu, nici crestin. El a fost credincios adevarat si intru totul supus lui Allah [musulman], si nu a fost dintre cei care-I fac semeni." (Traducerea sensurilor, Sura Aal'imraan 3:67)

Nicaieri in Biblie nu veti gasi ca Allah spune poporului profetului Moise sau descedentilor sai ca religia lor este iudaismul, sau crestinilor ca religia lor este crestinismul. De fapt, Christos nu a fost numele sau, si nici Isus! Numele Christos provine din cuvantul grecesc „Christos” care inseamana “cel uns”. Adica Hristos este o traducere in limba greaca a denumirii evreiesti “Messiah”. Pe de alta parte, numele Isus reprezinta o forma latinizata a numelui evreiesc Esau.

Pentru a pastra tonul simplu, voi continua sa fac referire la profetul Esau (Pacea lui Alaah fie asupra sa) cu numele de Isus. In ceea ce priveste religia sa, era reprezentata de ceea ce a cerut adeptilor sai sa faca.
Ca si profetii de dinaintea sa, le-a cerut oamenilor sa se supuna vointei lui Allaah (aspect ce face parte din Islam) si i-a avertizat sa stea departe de zeitatile false plasmuite de imaginatia umana. Potrivit Noului Testament, el i-a invatat pe cei care l-au urmat sa se roage astfel: "Faca-se voia Ta atit in cer, cit si pe pamint. "

MESAJUL ISLAMULUI
Supunerea totala a vointei fata de Allah reprezinta esenta venerarii, iar principalul mesaj transmis de religia divina a lui Allaah este cel de a-L venera numai pe Allaah si de a evita divinizarea oricui altcuiva, vreunui loc sau a altuia in afara de Allaah. Pentru ca tot ceea ce ne inconjoara este creat de Allaah, Creatorul tuturor lucrurilor, este creatia lui Allah. Se poate afirma ca, in esenta, Islamul ii cere omului sa se indeparteze de la venerarea creatiilor si il invita sa nu divinizeze pe nimeni altcineva in afara de Creator. El este singurul vrednic de venerarea omului, pentru ca doar prin vointa Sa raspunde la rugaciuni. Daca un om se roaga la un copac si se raspunde la rugaciunile sale, nu copacul este cel care raspunde, ci Allah, pentru ca permite sa se indeplineasca obiectul rugaciunii omului respectiv. S-ar putea afirma: “Este evident”, insa in ceea ce ii priveste pe cei care venereaza copaci s-ar putea sa nu fie clar acest aspect. In mod asemanator, cei care se roaga la Isus, Buddha, sau Krishna, la sfintul Christopher sau sfintul Jude ori chiar la Muhammad, la rugaciunile catre acestia nu raspund ei, ci Allah.
Isus nu a spus celor care l-au urmat sa il venereze pe el, ci sa il slaveasca pe Allaah. Dupa cum ni se spune si in Qu’ran:
"Si cand va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luati-ma pe mine si pe mama mea drept dumnezei in locul lui Allah?", el ii va raspunde: "Marire Tie! Eu nu as fi putut sa
spun ceea ce nu aveam dreptul sa spun! Daca as fi spus, ai sti, caci Tu doara stii ce este in sufletul meu, pe cind eu nu stiu ce este in sufletul Tau! Doara Tu esti Marele Stiutor al celor nestiute!".” (Traducerea sensurilor, Sura Al-Maa'idah- 5:116)

Nici pe sine nu s-a venerat, ci l-a venerat pe Allaah. Acest principiu de baza este prezentat la loc de cinste, in capitolul care deschide Qur'aan-ul, cunoscut drept Sura Al-Faatihah, versetul 5:
" Numai pe Tine Te adoram, numai la Tine cerem ajutor".

Intr-o alta sura din ultima Carte revelata, Qur'aan-ul, Allah a mai spus:

"Si Domnul vostru zice: "Chemati-Ma Si Eu va voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umiliti". "( Traducerea sensurilor, Sura Mu'min 40:60)

Trebuie scos in evidenta faptul ca mesajul de baza al Islamului este ca Allaah si creatia Sa reprezinta in mod clar entitati diferite. Allah nu se regaseste in creatia sa si nu face parte din aceasta si de asemenea Allaah nu este creatia Sa sau o parte din aceasta. Acest lucru ar putea parea clar, insa actiunea omului de a venera creatia in loc sa il slaveasca pe Creator este bazata, in mare parte, pe acest intelegerea eronata a acestui concept.


Este vorba despre opinia potrivit careia esenta divinitatii se regaseste pretutindeni in creatia Sa, sau ca entitatea divina este sau a fost prezenta in anumite aspecte ale creatiei Sale, ceea ce a oferit justificare pentru venerarea creatiei, desi acest lucru ar putea fi numit si slavirea lui Allaah prin intermediul Creatiei sale. Totusi, mesajul Islamului, in forma in care a fost adus umanitatii de catre Profetii lui Allah, este cel de a-L venera doar pe Allaah si de a evita venerarea creatiei Sale, fie in mod direct sau indirect. In Qu’raan, Allaah spune clar:" Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis [ca sa le zica]: „Adorati-L pe Allah si tineti-va departe de Taghut!”" ( Traducerea sensurilor, Sura Al-Nahl 16:36)...TAGUT=ZEI FALSI CREATI DE OM

Atunci cind cel care venereaza idoli este intrebat de ce se inchina unor idoli creati de om, raspunsul invariabil este ca nu venereaza de fapt acea statuie de piatra sau imagine, ci pe Allaah, care este prezent in ea.

Ei sustin ca idolul din piatra nu reprezinta decit un punct focalizat al esentei lui Allaah, si nu pe Allaah insusi! Cei care au acceptat conceptul potrivit caruia prezenta lui Allaah se regaseste in creatia sa, in orice forma, vor fi obligati sa accepte acest argument al idolatriei. In timp ce o persoana care intelege mesajul de baza al Islamului si implicatiile acestuia nu ar cadea niciodata in idolatrie, indiferent cum ar fi explicata aceasta. De-a lungul timpului, cei care au pretins existenta divinitatii in ei insisi si-au bazat pretentiile pe credinta gresita ca Allaah se regaseste in fiinta umana. A fost necesar doar sa afirme ca desi Allah se regaseste in toti oamenii, potrivit conceptiei lor eronate, El se regaseste intr-o masura mai mare in ei decit in semenii lor. Deci ei pretind ca ar trebui sa ne supunem vointei lor si sa ii veneram, pentru ca ei sint fie insusi Dumnezeu personificat, fie Dumnezeu concentrat intr-o persoana.
In mod asemanator, cei care au sustinut sanctificare altor oameni dupa ce acestia din urma au trecut in nefiinta, au gasit un teren fertil printre cei care accepta falsa credinta potrivit careia Dumnezeu este prezent in fiinta umana. O persoana care a reusit sa isi insuseasca mesajul primordial al Islamului si implicatiile acestuia nu ar fi niciodata de acord sa venereze o alta fiinta umana, indiferent de circumstante. Esenta religiei lui Allaah este un appel clar la venerarea Creatorului si la respingerea slavirii creatiei, in orice forma s-ar prezenta aceasta. Aceasta este semnificatia motto-ului Islamului : "Laa Elaaha lllallaah" (Nu exista alta divinitate in afara de Allaah).
Repetarea acestuia atrage in mod automat dupa sine includerea celui care il pronunta in Islam, iar credinta sincera in acest motto garanteaza Paradisul.
Astfel, cel din urma Profet al Islamului a spus: "Oricine rosteste: Nu exista alta divinitate in afara de Allaah si moare crezind in acest crez va intra in Paradis".(Relatat de Abu Dharr si inclus in seria de ahadith de Al-Bukhaaree si Muslim).
Consta in supunerea fata de Allaah ca fiind singura divinitate, supunerea fata de El prin respectarea poruncilor Sale, precum si renegarea politeismului si politeistilor.
MESAJUL FALSEI RELIGI
Exista atit de multe secte, culte, religii, filozofii si miscari in intreaga lume, si toate pretind ca reprezinta calea cea dreapta sau singura cale spre Allaah. Cum se poate determina care dintre ele este cea corecta sau daca toate sint bune? Metoda prin care s-ar putea gasi raspunsul este cea prin care se inlatura diferentele superficiale dintre invataturile diversilor pretendenti la adevarul suprem si identificarea obiectului central al venerarii, la care acestia fac apel in mod direct sau indirect. Ei sustin fie ca toti oamenii sint zei, fie ca anumiti oameni au fost Allaah sau ca natura este de fapt Allaah, ori ca Allaah reprezinta o plasmuire a imaginatiei umane.
Deci se poate afirma ca mesajul de baza al falsei religii este cel ca Allaah poate fi venerat sub forma creatiei Sale. Falsele religii il imbie pe om sa venereze creatia numind-o pe aceasta sau pe unele aspecte din ea Dumnezeu. De exemplu, Profetul Isus le-a spus celor care l-au urmat sa il venereze pe Allaah, insa cei care pretind a fi adeptii sai le cer in ziua de astazi oamenilor sa il venereze pe Isus, sustinind ca acesta a fost Allaah !
Buddha a fost un reformator care a introdus un numar de principii umanisme religiei din India. El nu a afirmat ca este Dumnezu, nici nu a sugerat adeptilor sai faptul ca el insusi ar reprezenta un obiect de venerare. Totusi, in ziua de azi, majoritatea budistilor din afara Indiei l-au adoptat ca fiind Dumnezeu si se inchina idolilor fauriti de ei potrivit perceptiei proprii referitoare la modalitatea in care acesta ar arata.
Folosind principiul identificarii obiectului de venerare, religia falsa devine evidenta, iar natura inventata a originilor sale devine clara. Dupa cum Allaah a spus in Qu’raan:
Ceea ce venerati voi in afara de El reprezinta doar nume pe care voi si stramosii vostri le-ati inventat, pentru care Allaah nu a trimis nici o baza. Poruncile le poate da doar Allaah:
„Nu adorati afara de El decat niste nume pe care le-ati nascocit voi si parintii vostri si carora Allah nu le-a pogorat nici o dovada! Judecata nu este decat la Allah! El v-a poruncit sa nu-L adorati decat pe El! Aceasta este religia cea dreapta, insa cei mai multi oameni nu stiu." (Traducerea sensurilor, Sura Yoosuf 12:40)
Se mai poate sustine faptul ca toate religiile promoveaza invataturi pozitive, asa ca de ce ar conta pe care dintre acestea le urmezi. Raspunsul este ca toate religiile false promoveaza cel mai mare rau, venerarea creatiei. Venerarea creatiei este cel mai mare pacat care l-ar putea comite omul, pentru ca acesta contrazice insusi scopul creatiei sale. Omul a fost creat doar pentru a-L venera pe Allaah, dupa cum Allaah a spus in mod clar in Qu’raan :
"Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decat pentru ca ei sa Ma adore."( Traducerea sensurilor, Sura Zaareeyaat 51:56)
Prin urmare, venerarea creatiei, care reprezinta esenta idolatriei, este singurul pacat de neiertat. Cel care moare in aceasta stare de idolatrie si-a pecetluit soarta pentru viata viitoare. Aceasta nu este doar o parere, ci este un fapt revelat de Allah in cadrul ultimei sale revelatii catre umanitate:
" Allah nu iarta sa I se faca vreun partas. Afara de aceasta, El iarta cui voieste. Iar acela care pune in rand cu Allah un partas, nascoceste un mare pacat!" ( Traducerea sensurilor, Sura An- Nisaa 4:48
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: UNDE ESTE ALLAH ?   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 9:01 am

Allah, cel Slavit, S-a descris pe Sine insusi in cartea Sa si prin cuvintele Mesagerului Sau (sallallaahu 'alayhi wa sallam) ca fiind Sublim, Suprem si Grandios. Qur'aan-ul contine foarte multe dovezi referitoare la maretia lui Allah.

Ahlus-Sunnah wal-Jama'ah crede si confirma toate atributele lui Allah fara a le distorsiona intelesul: Allah este deasupra celor sapte ceruri ale Sale, deasupra 'Arsh-ului Sau (‘Arsh = tron), este separat de toate creaturile Sale, iar creaturile Sale sint separate de El.

Acest discurs va furniza dovezile scripturale care se refera la maretia lui Allah, grandoare ce reprezinta o parte indivizibila a aptitudinii inerente de a-L cunoaste pe Allah, inzestrare pe care Allah a oferit-o omenirii.

In pofida faptului ca aqeedah maretiei lui Allah este o parte a cunostintelor innascute ale omului si nu poate fi supusa unei argumentatii ipotetice sau filosofice, exista o serie de secte deviante care isi urmeaza capriciile si neaga acest fapt intuitiv si atit de evident. Acesta este motivul pentru care au deformat dovezile scripturale si au manipulate textele astfel incit acestea sa para a fi in acord cu argumentele lor deviate.

Toate atributele divine sint conectate intrinsec cu atributele maretiei divine. Astfel, acceptarea sau respingerea lor trebuie sa fie bazata pe acceptarea sau respingerea Maretiei lui Allah. Oricine cred ca Allah este deasupra tronului Sau - 'Arsh – si este separat de creaturile sale, va crede si in celelalte attribute ale lui Allah, precum si in faptul ca inaltimile se supun vointei Sale, si ca El este marele stapinitor al lumilor. Allah face ce vrea El si isi exercita puterea potrivit dorintelor sale. Slavit fie El!

Allah Preinaltul comanda credinciosilor lui sa caute raspunsul disputelor lor in cartea Sa sau in Sunnah Mesagerului sau (Salallhu alehi wa salam), care spunea: "Si cand orice difera intre voi, cautati raspunsul la Allah si la Mesagerul Sau, daca credeti in Allah si in ziua de apoi. Din acest motiv, cuvintele lui Allah cel Preainalt ca si cele ale Mesagerului sau salallahu alehi wa salam trebuie luate ca si o judecata decisiva si finala. Nici o judecata nu trebuie sa fie mai presus decat a lor in dispute ce au ca subiect principal atributele divine sau orice alta disputa religioasa. Prin accentuarea necesitatii de a ne folosi de ratiune cind trebuie sa stabilim adevarul religious, nationalistii si modernistii si Jahmitii considera ratiunea mai presus decat revelatiile divine.

Adevaratii credinciosi, spre deosebire de cei rationalisti, cred ca Tronul lui Allah este situat deasupra celor 7 ceruri. Ei cred totodata ca dupa ce a creat cele 7 ceruri si pamantul si ceea ce este in el, Allah Preaslavitul a creat tronul Sau. Allah spune: "Lauda numele Domnului tau Cel Preainalt”.

Din punct de vedere lingvistic, "Preainaltul" este la superlativ, insemanand ca Allah este mai presus de orice si este deasupra tuturor lucrurilor in esenta, putere si invincibilitate. Comentand acest verset, Ibn al_Qayyim, Allah sa aiba mila de el, a spus: Toti musulmanii in prezent dar si in trecut atunci cand il implora pe Allah sau ii cer ajutorul ridica mainile cu palmele indreptate spre cer. Ei nu isi lasa mainile in jos cu palmele directionate spre pamant. Ei ridica mainile sus, stiind ca Allah se afla deasupra lor. Totodata, atunci cind se roaga musulmanii si se afla in prosternare spun: "Lauda numele Domnului tau Cel Preainalt”.

Daca Allah s-ar afla pretutindeni, asa cum sustin diferite secte deviate, de ce in versetul mai sus amintit nu este scris: "Lauda Stapanul tau (in jurul tau), (sub tine) sau pretutindeni? Allah spune: "Se tem de Domnul lor, de deasupra lor, si fac ceea ce le porunceste."
Acest verset se refera la ingerii care se afla deasupra noastra, si deasupra lor este Stapanul lor, Binecuvantatul, Preaslavitul.Ca sa nu fie nimeni confuz, Allah confirma in acest verset ca El se afla deasupra ingerilor care sunt locuitorii cerurilor:

"Cel Milostiv s-a asezat asupra Tronului".
Si: "Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamantul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron" (7:54)
Tot Allah spune: "Sunteti voi siguri ca Cel din cer nu va lasa sa va inghita pamantul, cand iata ca el se cutremura? Sunteti voi siguri ca Cel din cer nu va trimite asupra voastra o vijelie cu pietre?" (67:17,18)
Renumitii exegeti si comentatori sunt de acord cu idea ca Cel care se afla deasupra cerurilor nu este numeni altul decat Allah care s-a ridicat deasupra tronului Sau intr-o maniera care se potriveste maretiei Lui.
Cei care cred ca Allah se afla pretutindeni isi argumenteaza opinia cu versete cum ar fi: "Si El este Illah in ceruri si Illah de pe pamant!"

Termenul Illah este cuvantul clasic din limba araba, ce inseamna 'cel adorat'; prin urmare, versetul de mai sus s-ar traduce: El este Cel Adorat in ceruri si pe pamant". Ar fi fost de prisos sa se vorbeasca despre existenta lui Allah in ceruri si pe pamant, pentru ca termenul Illah este un adjectiv al lui Allah in timp ce pronumele El din verset este folosit in locul numelui Allah. Prin urmare cand numele Allah inlocuieste pronumele El avem intelesul potrivit al versetului: "Allah este Cel Adorat in ceruri si pe pamant". Dar potrivit sectelor deviate care considera termenul Illah ca si Allah, obtinem un inteles de prisos : "Si Allah este Allah in ceruri si Allah este pe pamant", o propozitie care din punct de vedere gramatical, lingvistic si logic e incorecta. Qatadah, un renumit exeget, interpreteza acest verset astfel: "El este adorat in ceruri si pe pamant".
Imaam al-Aajurri a spus: al-Illah este cel adorat. El este Cel Adorat in ceruri si pe pamant".

Omniprezenta stiintei divine

"Si El, Allah este in ceruri si pe pamant. El stie ceea ce voi tainuiti si ceea ce voi rostiti, dupa cum stie si ceea ce agonisiti voi."(6:3)

In mod paradoxal, cei care neaga ca Allah se afla pe Tronul Sau sustin ca acest verset este unul din argumentele lor. Argumentul lor e dezmintit prin realizarea faptului ca acest verset se refera la stiinta lui Allah si nu la esenta Sa, potrivit unor cunoscuti exegeti. Mai mult, ei afirma ca acest verset demonstreaza ca stiinta lui Allah cuprinde toate lucrurile din ceruri si de pe pamant. Referirea la stiinta divina este foarte clara prin folosirea propozitiei "El stie" de doua ori in acest verset, aceasta putand fi interpretata astfel: "Allah, Preaslavitul, stie ceea ce este ascuns si ceea ce se vede, si El stie ce agonisiti".
Deoarece versetul se termina cu cuvantul "pamant", argumentele lor dubioase ar putea fi luate in considerare dar Allah, Preaslavitul lamureste foarte clar ca stiinta Sa cuprinde toate lucrurile, si nu esenta Sa. Un alt argument dubios este prezentat de cei care neaga faptul ca Allah, Preaslavitul, se afla pe Tronul Sau, luand drept punct de sprijin urmatorul verset: "Oare tu nu vezi ca Allah stie tot ceea ce se afla in ceruri si se afla pre pamnat? Nu exista discutie in taina intre trei fara ca El sa fie al patrulea, nici cinci fara ca El sa fie al saselea, nici mai putini de atat si nici mai multi fara ca El sa fie impreuna cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteste ceea ce au facut, in Ziua Invierii, caci Allah este a toate stiutor."
Ei sustin ca versetul de mai sus semnifica faptul ca Allah se afla in esenta pretutindeni. Acest argument este dezmintit de un renumit exeget, Ibn Katheer care spune: "Aceasta inseamna ca Allah cunoaste foarte bine exprimarile lor, discutiile lor secrete si gandurile lor."
Al-Qurtubi a spus despre acest verset: "El stie si aude sfaturile lor secrete. Acest lucru este dovedit de faptul ca propozia care incepe si incheie acest verset confirma stiinta lui Allah".

--------------------------------------------------------------------------------
A
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 9:02 am

Al-Qasimi spune: "Cei invatati dintre companionii profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui), care au transmis sensurile Quranului uramsilor lor au afirmat ca acest verset semnifica faptul ca Allah se afla pe Tronul Sau, iar stiinta Sa cuprinde toate lucrurile, este pretutindeni."

Analiza textului din punct de vedere lingvistic scoate in evidenta urmatoarele aspecte:

1.Cuvintele cu care incepe acest verset se refera la stiinta lui Allah, nu la locul unde se afla Allah.
2.Discutiile secrete sunt tema acestui verset. Allah spune "Nu exista discutie in taina in trei, fara ca El sa fie al patrulea". El nu spune "Nu sunt trei fara ca El sa fie al patrulea". Prin urmare devine destul de clar ca stiinta lui Allah este cea care cuprinde toate creaturile Sale.
3.Allah confirma ca ii va informa despre discutiile lor secrete in Ziua Judecatii.
4.Prin urmare versetul se incheie prin confiramrea stiintei lui Allah.
5.Allah incepe surah al-Mujadilah (capitolul 58) cu urmatorul verset: "Allah a auzit vorbele aceleia care discuta cu tine in privinta barbatului ei si se plange lui Allah. Si Allah aude discutia voastra, caci Allah este Cel care aude tot si Vede Totul". Allah, Preaslavitul, declara ca a auzit-o pe femeie plangandu-se profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui)si a auzit-o certandu-se cu sotul ei, dar nu declara in verset ca El a fost al treilea.

6.In versetul urmator Allah spune ca va sti faptele robilor Sai. Daca am crede ca Allah este in esenta pretutindeni ar insemna sa crede ca Allah sta si in locuri murdare. Doar o persoana nebuna ar indrazni sa-i atribuie o asemenea calitate lui Allah. Allah este foarte departe de ceea ce ii atribuie ei. Ar insemna si ca Allah se amesteca printre creaturile Sale de pe ceruri si de pe pamant. Acest crez a pavat drumul spre panateism si a promovat mitul intuchiparii. Allah este foarte departe de ceea ce ii atribuie ei. Ar trebui sa fie clar in mintea adevaratilor credinciosi ca nu exista nimic care sa-l inconjoare pe Allah, Preaslavitul, dar nici un loc care sa-i poata cuprinde. Lucrurile si locurile sunt create si Allah este deasupra creaturilor Sale. Toate creaturile au nevoie de Allah, in timp ce El este separat de ele si nu are nevoie de nici una din ele. Cerul este Qiblah pentru musulmani atunci cand fac dua, cand il implora pe Allah ei isi indreapta palmele spre cer pentru ca ei cred ca Allah se afla deasupra cerului. Cand sunt confruntati cu acest fapt, cei care neaga Maretia lui Allah sustin ca musulmanii folosesc aceasta modalitate de a face dua, cu mainile ridicate spre cer, pentru ca cerul este Qiblah pentru dua si imlporare.

7.Ceea ce sustin ei nu are nici o dovada in Quran sau Sunnah si nici nu se regaseste relatat de nici unul din companionii profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si nici de Tabi'een, cei care le-au urmat. Nu exista nici o referire despre aceasta relatare in Cartea lui Allah sau Sunnah profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui). In ceea ce priveste Qiblah aceasta este principala in Islam, de aceea fiecare musulman ar fi trebuit sa stie desprea aceasta si in special invatatii ummah-ei ar fi trebuit sa aiba cunostiinta despre aceasta.

8.Este stabilit faptul ca Kabah este qiblah atat pentru rugaciune cat si pentru dua si implorare. Sa declari ca cerul sau orice altceva este qiblah este o mare inovatie si o nerespectare a Quranului si Sunnah si consensul musulmanilor pentru ca musulmanii au o singura qiblah, Ka'bah.

9.Qiblah este directia in care musulmanii isi indreapta fata in timpul rugaciunii, si a-si indrepta fata spre ceva inseamna sa te uiti spre acel ceva. Daca cerurile ar fi fost qiblah, mesagerul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) le-ar fi ordonat companionilor, Allah fie multumit de ei, sa se indrepte spre cer in rugaciune. Din contra, este interzis pentru musulmani sa isi ridice privirea in timpul rugaciunii, ci ei trebuie sa se concentreze pe punctul in care fac prosternarea. Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a avertizat: Cei care isi ridica privirea in timpul rugaciunii sa inceteze ca sa nu orbeasca." (Immam al-Bukharee, Muslim si altii). Versetele din Quran nu lasa loc pentru asemenea opinii. Allah, Preaslavitul, in mod special a ordonat mesagerului Sau (pacea si binecuvnatarea lui Allah sa fie asupra lui) si ummah-ei sale sa isi indrepte privirea spre Ka'bah in timpul rugaciunilor, spunand: "Si de oriunde ai pleca, indreapata-ti fata catre Moscheea Sfanta Al-Haram" (2:150). Apoi Allah se adreseaza musulmanilor: "Oriunde v-ati afla, indreptati-va fetele catre ea." (2:150) Maretia lui Allah este dovedita si in versetul urmator: "...La El se inalta cuvantul bun si la El se inalta fapta cea buna..." (35:10).

Acest verset contine clar cuvintele lui Allah, in care verbul a se inalta este folosit sa indice ca Allah este deasupra si separat de creaturile Sale. Inaltarea faptelor este dovedita si de cuvintele Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) descriind perioada excelenta care urmeaza zawal of zenith. El a spus: « Acesta este momentul in care se deschid portile cerurilor si sper ca o bna parte din mine se va inalta la Allah". In acest text verbul "inalta" semnifica faptul ca faptele bune se ridica pentru a ajunge la Allah, Preaslavitul. Si Allah spune: "Ingerii si Duhul se inalta la Allah intr-o zi a carei durata este cat 50.000 de ani" (70:4). Maretia Creatorului este evidentiata prin distanta enorma care este intre cerurile locuite de ingerii si Stapanul de deasupra lor. Si Allah spune: "El carmuieste toate lucrurile din cer si de pe pamant..."(32:5)

Ar trebui sa avem in minte faptul ca acest verset e precedat de cuvintele lui Allah: "El se afla pe Tron." Si Allah spune: "O, Isus! Eu iti voi da o rasplata imbelsugata, te voi inalta la Mine..." (3:55). Cei care cred ca Allah este pretutindeni ce ar raspunde daca ar fi intrebati : "Unde este Isus acum?
Ar spune fie ca Isus este pretutindeni, fie ca este in cer. Daca sustin ca Isus este pretutindeni, ei ar renega o credinta ca rezultat al ecuatiei dintre Isus si Allah in acord cu credinta ca lor ca Allah este pretutindeni. O revendicare care seamana cu cea a mitului intruchiparii sustinut de crestini. Dar daca spun ca Isus este in cer, ar admite ca Allah l-a inaltat pe Isus in cer si Allah se afla deasupra cerurilor. Allah spune:"Domnul nostru este Allah care a creat cerurile si pamantul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron"

Acesta este unul din cele sapte versete in care Allah, Preaslavitul, face referire la Istiwa Sa pe Tronul Sau. Ahlu-Saunnah sunt convisi ca maretul Tron al lui Allah se afla deasupra celor sapte ceruri. Totodata ei cred ca Allah dupa ce a creat pamantul si i-a repartizat proviziile s-a inaltat pe maretul Sau Tron. Doar cei care au alta credinta sustin ca aceste versete sunt alegorice. Ei spun ca Allah este pretutindeni negand ca El se afla pe tron. Preaslavit este Allah si departe este El de ceea ce i-au atribuit. Citand toate sau doar o parte din versetele care arata semnificatia atributelor de maretie a lui Allah doar ar mari voulmul acestui subiect. Sunt cam 250 de versete in Quran care contin verbul "a trimite jos" cu refeire fie la quran fie la Scripturile anterioare sau ingeri.

Punctul de vedere al companionilor (Radiallaahu 'anhum)

Zainab, sotia Profetului (sallallahu alehy w salam) obisnuia sa pretinda meritul asupra sotiilor Profetului (sallallahu aleih w salam) spunandu-le: “Sunt parintii vostri cei care v-au dat Profetului sallahalhu alehi w salam, in timp ce Allah de deasupra celor 7 ceruri mi-a daruit aceasta casatorie cu Profetul salallahu alehy w salam.” (Al-Bukhaaree)

In alta relatare a spus: “Profetul Mohammad sallallahu alehi w salam a spus: este Rahman (Cel milostiv) Cel care mi-a daruit aceasta casatorie de deasupra tronului sau.”

Ibn Abbas, Allah sa fie multumit de el, i-a spus Aishei radia Alahu anha cand ea era pe patul de moarte: “Dintre toate nevsetele mesagerului tu esti cea mai iubita de catre el sallallahu alehy w salam, si el salallahu alehi w salam a trait doar cu femei pure, Allah Preainaltul de desupra celor 7 ceruri ti-a trimis dezvinovatirea care a fost adusa de ingerul Gabriel. Nu exista o mosqee dintre mosqeile lui Allah in care versetele dezvinovatirii tale sa nu fie recitate in fiecare noapte si zi. Aisha, sotia profetului sallallahu alhei w salam in viata aceasta si viata de apoi, mama a dreptcredinciosilor, pe care anumite secte au incercat sa o dezonoreze insa Allah Preainaltul i-a aparat onoarea si i-a condamnat pe cei care au vorbit minciuni impotriva ei. (Vezi surat an nor 24:11-20 )

In discursul sau dupa moartea profetului sallallahu alehy w salam Abu Bakr a spus: Cel care il adora pe Mohammad sa stie ca el este mort iar cel care il adora pe Allah Preainlatul de deasupra cerului sa stie ca el este vesnic si niciodata nu va muri. (Bukhary)
Ibn Umar a trecut pe langa un cioban si l-a intrebat: “Ai o oaie de taiat? Este proprieterul in preajma a raspuns pastorul. Spune-i ca lupul a mancat-o i-a spus ibn umar. Prin urmare pastorul si-a ridicat capul spre cer si a spus: Atunci unde este Allah? Ibn Umar a raspuns: Pe Allah. Eu ar fi trebuit sa spun unde este Allah… Mai tarziu el a rascumparat oaia si l-a eliberat pe pastor dandu-i oaia .(Ath-Thahabi)

Punctul de vedere a celor 4 imami:
Imaam Abu Hanifah

Abu Muti' Al-Balkhi a spus: L-am intrebat pe imam abu Hunaifa despre o persoana care a spus: Nu stiu depre Stapanul Meu??? Este in cer sau pe pamant? Abu hunaifa a spus: O persoana care spune astfel de lucru este un renegat in fata luiAllah.
Preainaltul a spus: Cel Milostiv s-a inaltat deasupra tronului iar tronul lui Allah este desupra cerurilor sale .
Mai departe l-am intrebat pe abu Hunaifa dar daca astfel de persoana admite ca Allah este deasupra tronului Sau dar exclama ca nu stie daca tronul lui e in cer sau pe pamant. Abu Hunaifa a raspuns: Daca el neaga ca tronul lui ALlah este deasupra cerului el este un renegat. Daca persoana comite un act de apostazie atunci pe drept acea persoana care neaga maretia lui Allah este cu siguranta mai rea decat un apostat (renegat).

Imaam Malik.

Abdullah bin Nafi ne relateaza ca Malik bin Anas a spus: Alah este desupra cerurilor, dar stiinta sa cuprinde totul. Nimic nu ii scapa cunostintei Sale.

Imaam Asha-Shafi'e a spus: Crezul pe care il am este crezul musulmanilor dinaintea mea, in care marturisirea de credinta este: Nu exista decat un Dumnezeu si Mohammad este robul si mesagerul Sau. Si ca Alah este desupra tronului Sau desupra cerurilor. El coboara in cerul cel mai de jos de cate ori vrea (Al-Juyoosh al Islamiyah Ibn al-Qayyim.)
Imam ibn Khuzaimah un shafi'ite a spus: oricine nu recunoaste faptul ca Allah este desupra tronului Sau, deasupra celor 7 ceruri ale sale, si ca e este separat de creaturile sale, este un necredincios. Unei astfel de persoane trebuie sa i se ordone sa se caiasca si sa renunte la credinta sa gresita .

Abu Bakr Muhammad at Tamimi un imam shafiit din Naisaboor a spus: Nu ma rog in spatele unei persoane care neaga atributele lui Allah si care nu recunoaste ca Allah este desupra tronului Sau.

Imam Ahmad
A fost intrebat: Este Allah deasupra tronului Sau? Deasupra celor 7 ceruri separat de creaturile sale si este Stiinta S-a care cuprinde Totul? El a raspuns: Cu siguranta El este desupra Tronului Sau si nimic nu ii scapa cunostintei sale.

Argumete dubioase:

Aderantii unor secte devinate promoveza idea falsa ca Allah este omniprezent in cretiile sale. Argumente rationale sunt disponibile pentru a respinge aceasta blasfemie al acelora care vor sa transmita aceast crez fals in ziua de azi. Demonastratia ca Alah este desupra tronului Sau si desupra celor 7 ceruri intr-o maniera care i se potriveste Maretiei Sale.

Imaam of Ahlus-Sunnah, Ahmad bin Hanbal au respins aceasta idee falsa acum mai bine de 1000 de ani cand a scris: Unde e Allah si unde nu este Allah.
Cand au fost intrebati aceia de ce negati ca Alah este deasupra tronului Sau cand El a spus Cel Milostiv care s-a asezat pe Tron (Quran Traducerea sensurilor 20:5)
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 12:20 pm

Oricum, Mahomed a pastrat in islam multe elemente preislamice, inclusiv bolovanul de la Mekka; islamul este infuzat de destul de mult paginism. Poate de aceea ii vrajeste atita materialul din evangheliile apocrife, acest material fiind in coplesitoare masura tributar gnosticismelor esoterice antice. Stiti ca gaselnitele jalnice ale asa zisilor savanti occidentali Il umanizeaza complet pe Hristos, intocmai ca si Coranul. Si Coranul si apocrifele Il infatiseaza pe Mintuitorul casatorit, sau in orice caz avind o partenera; musulmanii cu care am stat eu de vorba erau foarte entuziasmati de apocrifele, pe care le socot ca fiind Evangheliile cu adevarat autentice. Se pare ca Mahomed a auzit mai mult relatari apocrife despre Mintuitorul, astfel incit Coranul seamana mai mult cu apocrifele decit cu Evangheliile Biblice. Ironia sfichiuitoare careia ii cad prada musulmanii este urmatoarea: gnosticismul apocrifelor este ruda directa cu acela al misteriilor antice(dedicate Cybelei, Demetrei, lui Bacchus); care isi aveau de coordonata fundamentala orgia sacra. Practic gnosticii antici credeau mai toti ca actul sexual(eventual "executat" in fata unui public) ii pune in contact direct cu Fiinta(oricare ar fi fost Ea). De aici au rasarit toate porcariile brodate de diavol in jurul relatiei dintre Mintuitorul si Maria Magdalena. Cred ca ati auzit de Codul lui DaVinci. Ei bine, la asta se referea; iar Sfintul Graal, pe care multi l-au crezut Potirul Cinei celei de Taina, era de fapt un om, urmasul Mintuitorului si al Mariei Magdalena. Prin urmare, musulmanii, de la Mahomed incoace, cred celor care sustin astfel de lucruri despre Mintutoirul(refuzind sa creada Sfintelor Evanghelii ale Bibliei). Trebuie sa fiti de acord cu mine ca prostia omeneasca nu are limite...
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 12:32 pm

Coranul este plin de contradictii .Iata cateva dintre ele .

Contradictii la legea Mostenirii


Coran 4/11

[Iata ce] hotaraste Allah in privinta [mostenirii] copiilor vostri: un fiu are [o parte egala] cu partea a doua fiice.Daca nu sunt decat fete,l [chiar si] mai mult decat doual, pdrimesc ele doua treimi din ceea ce a ladat [defunctul]. Daca este una singura, capata ea jumatate. Cât despre parintii lui, primeste fiecare dintre ei a sasea partea din ceea ce a lasat [defunctul], daca el are un copil. Daca insa nu are copilsi-l mostenesc parintii lui, atunci mama sa are dreptul la o treime (1), iar daca el are frati, atunci mama lui primeste a sasea parte, dupa legatele testate [wasyya](2) si plata datoriilor. Voi nu siti daca parintii vostri sau fiii vostri va sunt mai folostori! [Aceasta este ] o porunca de la Allah, caci Alah este Atoatestiutor si Intelept.(3)

Coran 4 /12

Voi aveti jumatat din ceea ce lasa dupa ele sotiile voastre, dace ele nu au nici un copil. Dar daca ele au un copil, va revine un sfert din ceea ce lasa in urma lor, dupa legatele testat sau parte datoriilor. Iar lor le revine un sfert din ceea ce lasati voi [mostenire], daca nu aveti nici un copil. Dar daca aveti un copil, lor le revine a opta parte din ceea ce lasati,l dupa legatel testate sau plata datoriilor. Daca un barbat sau o femei moare fara a avea nici un mostenitor direct, dar are un frate sau o sora, fiecaruia dintre cei doi le revine a sasea parte. Daca ei insa sunt mai multi de-atat,l atunci ei toti suntpàrtasi la o treime, dupa legatele testate sau palta datoiilor, fara prejudicierea [vreunuia]. [Aceasta este] porunca lui Allah, iar Allah este Atoatestiutor si Blând.(1)

Coran 4/176

Ei aici cer sfatul.(1) Spune-le:”In privinca raposatului fara tata, fara mama si fara copii, Allah va sfatuieste: Daca un barbat s-a stins din viata si nu are nici un copil, dar are o sora, acesteia ii va reveni jumatate din ceea ce a lasat dupa el, iar el o mosteneste (in totalitate), daca ea nu are nici un copil; daca sunt doua surori(2), atunci primesc ele doua treimi din ceea ce a lasat dupa el; daca sunt frati -barbati si femei(3) -atunci barbatul primeste cat partea a doua muieri. Allah va desluseste pentru ca voi sa nu ratacici, caci Allah pe toate le stie”.(4)



Sa presupunem ca un om moare si lasa in urma sa 3 fiice, 2 parinti si sotia. COnform acestor versete cele 3 fiice impreuna vor primi 2/3 din mostenire, si parintii vor primi 1/3 si sotia va primi 1/8 din mostenire.

Matematic: 2/3+1/3+1/8= 9/8=1.125. Distributia proprietatii adauga mai mult decat proprietatea valabila.

Cum aceasta poate fi posibila? Inca o data Mohamed demonstreaza ca nu este capabil sa adune. Ei bine, cand o persoana nu poate aduna intregi atunci este improbabil ca el ar fi stiut sa adune fractii.

Un alt exemplu: un om moare si lasa in urma sa mama, sotia, si doua surori. Conform cu ce Mohamed a marturisit in Coran 4/11-12 si 4/176 mama ar primi 1/3 din proprietate, sotia primeste 1/4 din proprietate si surorile ar primi 2/3. din proprietate.

Sa calculam inca o data:1/3+2/3+1/4= 1.25 inca o data mai mult decat proprietatea valabila.


DECI DE CATA AVERE ARE NEVOIE UN BARBAT MUSULMAN SA ISI POATA IMPARTI AVEREA? 1,125?


Cum a fost revelat Coranul?

Cine i-a adus revelatia de la Allah lui Mohamed? Un verset spune ca acesta a fost Gabriel, apoi in altul noi gasim ca de fapt a fost "Sfantul Duh"

(Koran 2:97)

Spune: “Cine este dusman lui Gavriil (3)?” El l-a pogorat in inima ta, cu ingaduinta lui Allah, adeverind ceea ce se afla dinaintea lui, ca indreptare si bunavestire pentur credinciosi.


(Koran 16:102)

Spune: “L-a pogorat Sfantul Duh de la Domnul tau întru adevar ca sa-i întareasca pe cei care cred si sa fie calauza si buna vestire pentru muslumani!”

Este evident ca Mohamed a uitat sa isi verifice revelatia.



Raiul si Pamantul au aparut impreuna sau despartite?

Urmatoarea contradictie este despre venirea impreuna a Raiului si Pamantului si au fost desparite una de cealalata

Coran 41/11

Apoi s-a intors catre cer - care era un fum - si i-a zis lui si pamantului: Veniti amandoua, devoie sau fara de voie!” Si au raspuns ele: “Venim, supunandu-ne de buna voie!”

Coran 21/ 30

Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit si din apa facut tot ce este lucru viu? Si oare tot nu cred ei?


Care a fost creat primul: Raiul sau Pamantul?

Pamantul

Coran2/29

El este acela care a creat pentru voi toate cate sunt pe pamant, apoi s-a inaltat in cer si a tocmit cele sapte ceruri si El este a tot stiutor.(1)

Coran 41/ 9-12

9 Spune: “Oare voi nu credeti în Acela care a creat pamantul în doua zile si Îi faceti Lui semeni?” Acesta este Stapânul lumilor!
10.Si El a pus de deasupra lui [a pamântului] munti neclintici si l-a binecuvântat si a orânduit pe el toate cele necesare pentru hrana, pâna la patru zile egale. Acesta este un raspuns pentru aceia care întreaba.
11.Apoi s-a întors catre cer – care era un fum – Si i-a zis lui si pamântului: Veniti amândoua, de voie sau fara de voie!” Si au raspuns ele: “Venim, supunându-ne de buna voie!”
12.Si lea- hotarât El sa fie sapte ceruri, în doua zile, si a orânduit fiecarui cer menirea sa. Si am împodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, în chip de straja . Aceasta este orânduiala Celui Puternic si Atoatestiutor.


Raiul

Coran 79/27-30

27.Sunteti voi mai greu de facut sau cerul pe care l-a înalcat El?
28.El a ridicat bolta lui _i l-a orânduit pe deplin,
29.El a facut întunecata noaptea lui si a scos la iveala ziua lui
30.Si pamântul, dupa aceea, l-a întins


Cati ingeri lupta cu Mohamed?

Coran 3:124, 126

[Allah v-a dat voua victoria], când tu le-ai spus credinciosilor: “Nu va este destul ca Domnul vostru va vine in ajutor cu TREI MII de ingeri pogorati [anume pentru aceasta]?”

Coran 8/9
[Aduceti-va aminte] când voi cereati ajutor Domnului vostru si El v-a raspuns numaidecat: “Eu voi sa va vin in ajutor cu O MIE de ingeri, randuiti unul dupa altul”!


Asadar cati ingeri l-au ajutat pe Mohamed? Probabil a uitat sa isi revizuiasca partile revelate anterior...si a dus pe saracii oameni in confuzie!

Ar fi putut Allah sa aiba FIU

Da conform acestui verset !!!

039.004

YUSUFALI: Had Allah wished to take to Himself a son, He could have chosen whom He pleased out of those whom He doth create: but Glory be to Him! (He is above such things.) He is Allah, the One, the Irresistible.

De ar fi voit Allah sa-si ia un fiu. El ar fi ales ceea ce ar fi voit din ceea ce a creat. Lauda Lui! El este Allah Cel Unic Si Atotputernic.


Nu conform acestui verset !!!

006.100
YUSUFALI: Yet they make the Jinns equals with Allah, though Allah did create the Jinns; and they falsely, having no knowledge, attribute to Him sons and daughters. Praise and glory be to Him! (for He is) above what they attribute to Him!

Si au facut ca asociati ai lui Allah djinnii, (4) in vreme ce El I-a creat pe ei. (5). Si I-au nascocit Lui fii si fiice, in nestiinta lor. Marire Lui! El este deaspura tuturor celor cu care il infatiseaza!


Coranul este priceputi de toti ?

Da

43/3

3. Noi l-am fcut un Coran arab, pentru ca voi sa pricepeti.

3/7

Nu

El este Acela care Ti-a pogorat Cartea. In ea sunt versete deslusite - si ele sunt temeiurile Cartii - si altele nedeslusite. Cei cu inclinare [catre ratacire] in inimi le urmaresc pe acelea in care sete nedeslusire, in cautarea vrajbei si in cautarea talcuirii lor. Sau nu cunoaste talcurire lor decat Allah. Si aceia care sunt inradacinati in stiinta spun: “Noi credem in Ea; toate sunt de la Domnul nostru!” Dar nu cugeta astfel decat cei darutiti cu judecata.


Este Allah Tolerant?

Da
109/1-6

1. Spune: “O, voi, necredinciosi!
2. Eu nu ador ceea ce adorati
3. Si nici voi nu adorati ceea ce ador eu.
4. Nici adorarea mea nu este asemeni adorarii voastre.
5. Si nici adorarea voastra nu este asemenea adorarii mele!
6. Voi aveti religia voastr, iar eu am religia mea!”


Nu
43/81

81. Spune: “Daca ar avea Cel Milostiv un fiu, eu as fi primul dintre adoratori!


Adam si Iisus a fost creati de Allah din lut si apoi a adaugat cuvantul "Fii"?

Da
3/59
Inaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a facut din lut si apoi I-a zis lui "Fii" si el a fost.

Nu

Adam nu a fost creat prin cuvantul "fii", dar prin suflarea lui Allah

38/70-72

71. Cand Domnul tau le-a zis ingerilor: "Eu voi crea un om din lut!"
72. Cand Eu il voi fi plasmuit si voi fi suflat în el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!”


Iisus nu a fost conceput prin cuvantul "FII"

66/12

12. Si [la fel si] pe Maria, fiica lui Imran, care a ramas neprihanita si am suflat în ea din Duhul Nostru. Si ea a crezut în cuvintele Domnului ei si in scripturile Sale si a fost ea dintre cei supusi cu statornicie.


Sa va luati prieteni intre crestini si evrei?

Da

5/82
Vei gasi ca iudeii si cei care [ii] fac asociati [lui Allah] sunt cei mai indarjiti in dusmania lor fata de cei care cred (1), dupa cum vei gasi ca cei mai prietenosi fata de cei ce cred sunt aceia care spun “Noi suntem crestini”. Si asta pentru ca printre ei se afla preoti si calugari si pentru ca ei nu sunt semeti.

57/27

27. Apoi, Noi i-am facut sa mearga pe urmele lor pe trimisii Nostri si l-am facut sa urmeze pe Isus fiul Mariei, si i-am druit lui Evanghelia, iar in inimile celor care l-au urmat am pus mila si indurare. Insa monahismul l-au nascocit ei singuri – nu l-am prescris Noi pentru ei – cautand multumirea lui Dumnzeu! Dar ei nu au pazit aceasta asa cum s-ar fi cuvenit sa o pazeasca. Noi le-am daruit acelora dintre ei care au crezut rasplata lor, insa multi dintre ei au fost nelegiuiti.

45/16


16. Noi le-am dat fiilor lui Israel Cartea, intelepciunea, profetia si i-am inzestrat pe ei cu bunuri si i-am ales inaintea celorlalte lumi.


NU

5/57

O, voi cei care credeti! Nu-i luati ca aliati pe aceia care au luat religia voastra in deradere si in bataie de joc, fie dintre cei carora le-a fost trimisa Cartea inaintea voastra, fie dintre necredinciosi, si fiti cu frica de Allah, daca sunteti crediciosi

Mohamed are dreptul sa faca sex cu toate femeile date de Allah?

Da

33/50

O, Profetule! Noi iti ingaduim tie sotiile tale, carora tu le dai zestre, precum si pe acelea care se afla sub stapanirea dreptei tale, pe care Allah ti le-a daruit ca prada, precum si pe fiicele unchiului tau dupa tata si pe fiicele matusii tale dupa tata, pe fiicele unchiului tau dupa mama si pe fiicele matusii tale dupa mama, care au purces impreuna cu tine, si asemenea orice femeie dreptcredincioasa, daca se daruie_te ea insasi Profetului, daca primeste Profetul sa o ia în casatorie, acesta este un privilegiu numai pentru tine, fara de [ceilalci] dreptcredinciosi. Noi stim ceea ce le-am impus lor în privinta soatelor lor si acelora pe care le stapanesc dreptele lor, ca sa nu fie nici o stanjeneala pentru tine, iar Allah este Iertator si Indurator.

Nu

33/52
52. El nu-ti mai ingaduie tie [sa iei alte] femei apoi, nici sa le schimbi pe ele cu alte soate, chiar daca îti place frumusetea lor – afara de cele pe care le stapaneste dreapta ta. Allah este peste toate Veghetor.



care a fost PRIMUL MUSULMAN ??sunt 3 variante de raspuns, care o fi cea corecta?

7/143

Si când a venit Moise la timpul hatarat de Noi si a vorbit cu el Domnul sau, a zis el: “Doamne, arate-Te mie ca sa Te vad!”. I-a raspuns lui: “Tu nu Ma vei putea vedea, dar priveste la unte si de va ramâne el nelcintit, atunci Ma vei vedea! Si când s-a aratat Domnul sau Muntelui, l-a prefacut in pulbere, iar Moise s-a prabusit lesinat. Iar când si-a venit in fire, a zis: “Marire Tie! Ma intorc la Tine caindu-ma si sunt cel dintai dintre credinciosi!”

Avraam/Iacob

2/132
Si Avraam a lasat-o ca indemnare fiilor sai si asemenea si Iacob (1) [zicând ei]: “O, fiii mei,Allah v-a ales voua Islamul ca religie si, de aceea, sa nu muriti altfel decat musulmani!”

Mohamed

39/12

Si mi s-a poruncit sa fiu primul dintre musulmani!” (aici e clar Mohamed, nu putea spune Allah ca o fi primul musulman)
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 5:07 pm

no name a scris:
Oricum, Mahomed a pastrat in islam multe elemente preislamice, inclusiv bolovanul de la Mekka; islamul este infuzat de destul de mult paginism. Poate de aceea ii vrajeste atita materialul din evangheliile apocrife, acest material fiind in coplesitoare masura tributar gnosticismelor esoterice antice. Stiti ca gaselnitele jalnice ale asa zisilor savanti occidentali Il umanizeaza complet pe Hristos, intocmai ca si Coranul. Si Coranul si apocrifele Il infatiseaza pe Mintuitorul casatorit, sau in orice caz avind o partenera; musulmanii cu care am stat eu de vorba erau foarte entuziasmati de apocrifele, pe care le socot ca fiind Evangheliile cu adevarat autentice. Se pare ca Mahomed a auzit mai mult relatari apocrife despre Mintuitorul, astfel incit Coranul seamana mai mult cu apocrifele decit cu Evangheliile Biblice. Ironia sfichiuitoare careia ii cad prada musulmanii este urmatoarea: gnosticismul apocrifelor este ruda directa cu acela al misteriilor antice(dedicate Cybelei, Demetrei, lui Bacchus); care isi aveau de coordonata fundamentala orgia sacra. Practic gnosticii antici credeau mai toti ca actul sexual(eventual "executat" in fata unui public) ii pune in contact direct cu Fiinta(oricare ar fi fost Ea). De aici au rasarit toate porcariile brodate de diavol in jurul relatiei dintre Mintuitorul si Maria Magdalena. Cred ca ati auzit de Codul lui DaVinci. Ei bine, la asta se referea; iar Sfintul Graal, pe care multi l-au crezut Potirul Cinei celei de Taina, era de fapt un om, urmasul Mintuitorului si al Mariei Magdalena. Prin urmare, musulmanii, de la Mahomed incoace, cred celor care sustin astfel de lucruri despre Mintutoirul(refuzind sa creada Sfintelor Evanghelii ale Bibliei). Trebuie sa fiti de acord cu mine ca prostia omeneasca nu are limite...



nimic din ce ai specificat nu are relevanta sau trimiteri la islam................ABSOLUT NIMIC!niciodata musulmanii nu au declarat de relatii intre isus si maria magdalena sau ca ar fi el umblat cu femei......in islam Isus si mama sa sunt mai respectati de zeci de ori decit in crestinism!
nu crezi?
vezi ce spune Isus insusi de rastignirea pe cruce sau spinzurarea acuzatilor......
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 5:24 pm

Crucificare sau fapte buneCrestinismul spune ca Isus (pacea fie asupra lui!) a fost crucificat pentru a salva omenirea.Dar Isus spune ca fiecare va fi rasplatit pentru faptele lui.Atunci de ce a mai fost crucificat Isus(pacea fie asupra lui!)?Ceea ce a mai spus Isus(pacea fie asupra lui!) a fost ca omul este salvat de faptele lui.El nu are nevoie de iertarea prin crucificare.

Islamul este foarte clar si concis.Esti salvat crezand in Dumnezeu si supunandu-te Lui.Nu poti fi salvat de altii.Nimeni nu poate suferi pentru pacatele altuia.Fiecare este responsabil pentru propriile lui fapte.

Care ti se pare mai logica si mai rationala,religia crestina sau islamica? Gindeste obiectiv...



Biserica sau stiinta



Cand oamenii de stiinta renascentisti din Europa au inceput sa gandeasca rational despre Univers, religie si viata,Biserica a actionat impotriva lor.Multi oameni de stiinta au fost bagati in inchisoare ,omorati sau arsi de vii de catre oamenii Bisericii pentru ca afirmau ca Pamantul e sferic si nu plat sau ca Soarele este in centrul Universului si nu Pamantul.

Ceea ce sustineau oamenii de stiinta era impotriva povestilor Bisericii si a autoritatii papale.

Dimpotriva,Islamul ii provoaca pe oameni sa reflecteze despre Univers ,despre Pamant,stele, viata animalelor, a plantelor sau a propriului corp.Musulmanii nu au omorat niciodata un om de stiinta pentru descoperirea lui. Versetele din Coran incurajeaza omul sa gandeasca si sa exploreze Universul.

Allah spune in Coranul cel Sfant:"O,neam al djinilor si al oamenilor!Daca voi puteti trece dincolo de hotarele cerurilor si ale pamantului,treceti!Dar voi nu veti putea trece decat cu ajutorul unei puteri!"(sura Ar-Rahman:33)
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 8:29 pm

Citat :
Crucificare sau fapte buneCrestinismul spune ca Isus (pacea fie asupra lui!) a fost crucificat pentru a salva omenirea.Dar Isus spune ca fiecare va fi rasplatit pentru faptele lui.Atunci de ce a mai fost crucificat Isus(pacea fie asupra lui!)?Ceea ce a mai spus Isus(pacea fie asupra lui!) a fost ca omul este salvat de faptele lui.El nu are nevoie de iertarea prin crucificare.

Galateni 3:12 Însă legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele”.
13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi, fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn”
14 pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, aşa ca, prin credinţă, noi să primim Duhul făgăduit.
15 Fraţilor, vorbesc potrivit omului, un testament, chiar al unui om, odată întărit, totuşi nimeni nu-l desfiinţează, nici nu-i mai adaugă ceva.
16 Acum, făgăduinţele au fost făcute „lui Avraam şi seminţei lui”. Nu zice: „Şi seminţelor” (ca şi cum ar fi vorba de mai multe), ci ca şi cum ar fi vorba numai de una: „Şi seminţei tale” adică Hristos.
17 Iată ce vreau să zic: un testament pe care l-a întărit Dumnezeu mai înainte, nu poate fi desfiinţat, aşa ca făgăduinţa să fie nimicită, de legea venită după patru sute treizeci de ani.
18 Căci dacă moştenirea ar veni din Lege, nu mai vine din făgăduinţă; şi Dumnezeu printr-o făgăduinţă a dat-o lui Avraam.
19 Atunci pentru ce este Legea? Ea a fost adăugată din pricina călcărilor de lege, până când avea să vină „Sămânţa” căreia îi fusese făcută făgăduinţa; şi a fost dată prin îngeri, prin mâna unui mijlocitor.
20 Dar mijlocitorul nu este mijlocitorul unei singure părţi, pe când Dumnezeu, este unul singur.
21 Atunci oare legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din lege.
22 Dar Scriptura a închis totul sub păcat, pentru ca făgăduinţa să fie dată celor ce cred, prin credinţa în Isus Hristos.
23 Înainte de venirea credinţei, noi eram sub paza Legii, închişi pentru credinţa care trebuia să fie descoperită.
24 Astfel, legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă.
25 După ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta.
26 Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu, prin credinţa în Hristos Isus.
27 Toţi care aţi fost botezaţi pentru Hristos, v-aţi îmbrăcat cu Hristos.

28 Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus.
29 Şi dacă sunteţi ai lui Hristos, sunteţi „sămânţa” lui Avraam, moştenitori prin făgăduinţă.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 8:41 pm

Cum a aparut numele Alah?

Înaintre ca să vorbim despre apariţia numelui Alah, este bine să ştim că învăţătura islamistă spune că numele lui Dumnezeu este Alah şi acest nume nu se traduce. Acest nume trebuie sa fie rostit aşa cum sună în limba arabă, indiferent de limba vorbitorului. Oare ce este cu acest nume? Cum a apărut el? Alah derivează din AL+ ILAH =ALAH. ILAH în limba arabă înseamnă "Dumnezeu". AL este articolul definit "l". Deci Alah s-ar traduce ca şi : "Dumnezeul". Muhamed nu a fost cel ce a introdus lumii arabe şi întregii lumi, numele de Alah. Acest nume era foarte bine cunoscut de locuitorii Arabiei pe timpul lui.

"Alah a fost idolul şef, sau dumnezeul şef între cei 360 de dumnzei cărora li se închinau în Arabia pe vremea cînd Muhamed s-a evidenţiat ca şi prooroc. Interesant că nu mulţi musulmani vor să accepte faptul că pagînii din arabia i se închinaseră lui Alah înainte ca Muhamed să apară. Cîţiva din ei chiar se mînie, cînd sunt confruntaţi cu acest adevăr. Dar istoria nu este de partea lor. Literatura pre-islamică a demonstrat acest fapt".(Who Is This Allah?, G. J. O. Moshay, 1994, p 138).

“Înainte de Islam, religia lumii Aarabe se închina la o mulţime de duhuri, numite jinni. Alah era unul din mulţii dumnezeii, cărora li se slujea in Meca. Dar după aceea Muhamed a început să înveţe oamenii că Alah, este Singurul Dumnezeu. Dumnezeul căruia I se inchină atît Iudeii cît şi Creştinii”. (A Short History of Philosophy, Robert C. Solomon, p. 130)

Potrivit celor doua citate de mai sus, Alah nu este numai numele lui Dumnezeu în limba arabă ci este un nume care i se atribuia unui idol şef între cei 360 de dumnezei care se bucurau de reverenţă din partea locuitorilor Arabie în acel timp.

Alah - dumnezeul lună

Dacă mergi printro ţară musulmană, foarte uşor poţi observa că pe vîrful oricărei moschei(casa de rugaciune a musulmanilor) atîrnă o lună în creştere şi o stea în mijloc. Islamul a preluat din lumea păgînă o mulţime de datini, şi aşa cum vedem şi luna în creştere este tot un semn luat de acolo. Defapt, Alah, în lumea pre-islamică nu a fost altul decît dumnezeul-lună. Şi acest semn îi reprezintă pe musulmani pînă în ziua de azi. Dumnezeul-lună (Alah) era căsătorit cu zeiţa-soare. Iar stelele erau fiicele lui. Ca şi istoria, arheologia deasemenea demonstrează că Alah era un idol pagîn. Arheologii au descoperit în Orientul Mijlociu o mulţime de temple pagîne care erau închinate dumnezeului-lună, iar semnul lui fiind o lună în creştere. În Persia ca şi în Egipt dumnezeul lună era desenat pe pereţi sau capuri de statui. El era judecătorul omului şi al altor dumnezei. Dumnezeu a avertizat de nenumărate ori pe copii săi cu privire la închinarea la lună, soare sau stele.Vechiul Testament ne avertizează spunînd:

"Vegheazã asupra sufletului tãu, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le -a fãcut şi le -a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg. (Deut 4:19) "2 Se va găsi poate în mijlocul tău, într-una din cetăţile pe cari ţi le dă Domnul, Dumnezeul tău, un bărbat sau o femeie care să facă ce este rău înaintea Domnului, Dumnezeului tău, şi care să calce legămîntul Lui; 3 care să meargă dupã alţi dumnezei ca să le slujească şi să se închine înaintea lor, după soare, lună sau toată oştirea cerurilor, aşa cum eu n-am poruncit. 5… să ucizi cu pietre sau să pedepseşti cu moartea pe bărbatul acela sau pe femeia aceea. "(Deut 17:2-3,5b)(citiţi şi alte texte Biblice 2Împ 21:3-5, 23:5, Ier 8:2, 19:13, Ţef 1:5)
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 11:43 am

si unde ma rog este contradictia???????????

Very Happy
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 12:42 pm

daca iti dai MAHRAMA de pe ochi ai sa o vezi ! cyclops
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 2:44 pm

[quote="no name"]Cum a aparut numele Alah?

Înaintre ca să vorbim despre apariţia numelui Alah, este bine să ştim că învăţătura islamistă spune că numele lui Dumnezeu este Alah şi acest nume nu se traduce. Acest nume trebuie sa fie rostit aşa cum sună în limba arabă, indiferent de limba vorbitorului. Oare ce este cu acest nume? Cum a apărut el? Alah derivează din AL+ ILAH =ALAH. ILAH în limba arabă înseamnă "Dumnezeu".
Citat :


wrong: rab (araba)=dumnezeu ;Ya Rab=Dumnezeule!
Allah=numele personalizat al lui dumnezeu


AL este articolul definit "l". Deci Alah s-ar traduce ca şi : "Dumnezeul". Muhamed nu a fost cel ce a introdus lumii arabe şi întregii lumi, numele de Alah. Acest nume era foarte bine cunoscut de locuitorii Arabiei pe timpul lui.

si de Isus..........vezi Ellohim din Biblie

"Alah a fost idolul şef, sau dumnezeul şef între cei 360 de dumnzei cărora li se închinau în Arabia pe vremea cînd Muhamed s-a evidenţiat ca şi prooroc. Interesant că nu mulţi musulmani vor să accepte faptul că pagînii din arabia i se închinaseră lui Alah înainte ca Muhamed să apară. Cîţiva din ei chiar se mînie, cînd sunt confruntaţi cu acest adevăr. Dar istoria nu este de partea lor. Literatura pre-islamică a demonstrat acest fapt".(Who Is This Allah?, G. J. O. Moshay, 1994, p 138).

“Înainte de Islam, religia lumii Aarabe se închina la o mulţime de duhuri, numite jinni. Alah era unul din mulţii dumnezeii, cărora li se slujea in Meca. Dar după aceea Muhamed a început să înveţe oamenii că Alah, este Singurul Dumnezeu. Dumnezeul căruia I se inchină atît Iudeii cît şi Creştinii”. (A Short History of Philosophy, Robert C. Solomon, p. 130)

Potrivit celor doua citate de mai sus, Alah nu este numai numele lui Dumnezeu în limba arabă ci este un nume care i se atribuia unui idol şef între cei 360 de dumnezei care se bucurau de reverenţă din partea locuitorilor Arabie în acel timp.

no name a scris:
Alah - dumnezeul lună

Dacă mergi printro ţară musulmană, foarte uşor poţi observa că pe vîrful oricărei moschei(casa de rugaciune a musulmanilor) atîrnă o lună în creştere şi o stea în mijloc.)

corect!

Islamul a preluat din lumea păgînă o mulţime de datini, şi aşa cum vedem şi luna în creştere este tot un semn luat de acolo. Defapt, Alah, în lumea pre-islamică nu a fost altul decît dumnezeul-lună.

nu era numai luna ...erau peste 360 de zei =statuete insirate la mecca in perioada Jahilia,considerata a ignorantei.Şi acest semn îi reprezintă pe musulmani pînă în ziua de azi. Dumnezeul-lună (Alah) era era un idol pagîn căsătorit cu zeiţa-soare. Iar stelele erau fiicele lui.

Vezi ca vorbesti despre acelasi ELLOHIM din biblie insa evreii nu au litera "a" si l-au numit in biblie "Elloh=Alah"in araba.......vorbesti mari prostii si nu e bine. .

no name a scris:
Ca şi istoria, arheologia deasemenea demonstrează că
Arheologii au descoperit în Orientul Mijlociu o mulţime de temple pagîne care erau închinate dumnezeului-lună, iar semnul lui fiind o lună în creştere. În Persia ca şi în Egipt dumnezeul lună era desenat pe pereţi sau capuri de statui. El era judecătorul omului şi al altor dumnezei. Dumnezeu a avertizat de nenumărate ori pe copii săi cu privire la închinarea la lună, soare sau stele.Vechiul Testament ne avertizează spunînd:)

tocmai in Quran scrie despre scoaterea paginilor din ignoranta si imbratisarea islamului...................


"Vegheazã asupra sufletului tãu, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le -a fãcut şi le -a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg. (Deut 4:19) "2 Se va găsi poate în mijlocul tău, într-una din cetăţile pe cari ţi le dă Domnul, Dumnezeul tău, un bărbat sau o femeie care să facă ce este rău înaintea Domnului, Dumnezeului tău, şi care să calce legămîntul Lui; 3 care să meargă dupã alţi dumnezei ca să le slujească şi să se închine înaintea lor,
cum ar fi Omul_isus si fecioara Maria la care va inchinati voi+crucile din biserici
după soare, lună sau toată oştirea cerurilor, aşa cum eu n-am poruncit. 5… să ucizi cu pietre sau să pedepseşti cu moartea pe bărbatul acela sau pe femeia aceea. "(Deut 17:2-3,5b)(citiţi şi alte texte Biblice 2Împ 21:3-5, 23:5, Ier 8:2, 19:13, Ţef 1:5)

zau asa?
interesant!!!
ptiu ce le mai ai in d-alde islamului Basketball lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Religia Islam - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Religia Islam   Religia Islam - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia Islam
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Femeia in islam
» Religia si societatea
» Religia facuta Sah-Mat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: