Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Oameni celebrii impotriva religiei

In jos 
+6
Avram
buburuzu
raTZiunea
remussatala
H1perion
Soimos
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 13, 2009 8:34 pm

Da si tu o trimitere ...sa vedem ca nu ne trombonesti .....nu de alta dar Goethe era unul din Ordimul "Illuminatii" ...si astia au fost dusmani decalarati ai bisericii...

Eu stiam ca Eckermann este "motivul" ptr care Goethe a scris Faust ....adica stii tu ...cartea aia cu tema despre unii care se VAND!

adica tot asa cum voi va VINDETI ...ptr un scop.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 8:45 am

Avram a scris:
Soimos a scris:
saracele creaturi ...pai sa nu cunoasca ele dragostea care e parte din Dumnezeu?


Da dragostea este parte din Dumnezeu , IUBIREA , sexul este ceva ce priveste doar omul .

da-mi te rog voie sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie!
Realitatea adica forma concreta a adevarului ...nu este exprimata de religie, ...ci de cunoastere, si iata ca in realitate vedem ca tot ceea ce este viu ... are inscris in matrice inca de la nastere instinctul sexual strans legat de sentimentul de iubire ...adica forma prin care Dumnezeu este prezent in fiecare din noi.

Citat :

Dupa cum reiese din :

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer.

Cred ca referitor la aceasta afirmatie ar trebui sa ne gandim ca "invierea" ...chiar daca ar exista ceva asemanator referitor la spirit ....nu este totusi o inviere ...ci eventual trecerea intr-o alta dimensiune a ceea ce a ramas in urma mortii unei finte vii (asta daca an fi foarte ingaduitori cu invataturile Asiei!)

Citat :

(Mat.22:30)
Este clar ca ingerii nu au sex .
O fi ...dar nu e clar daca exista ingeri!
Poate ce CRED (ca de STIUT nu poate fi vorba) unii ca sunt ingerii ...sunt de fapt entitati negative care plutesc in "lumea telurica" din cauza ca nu l-i s-a permis sa se absoarba in uriasul rezervor de energie pozitiva pe care l-am putea denumi Dumnezeu.
Evident ca spiritele negative ale bunicilor nostri ne vor proteja ...de aici idea de ingeri aparator!
Citat :


Ei au parte de dragoste cum si noi putem avea parte de dragoste , urmatoarele versete arata clar ce fel de dragoste are Dumnezeu sau alte creaturi ceresti , dragoste pe care si omul o nutreste .

Ma doare dupa tine, frate Ionatane! Tu erai placerea mea; dragostea ta pentru mine era minunata: mai pe sus de dragostea femeiasca. (2Sam.1:26)

Ura starneste certuri, dar dragostea acopere toate greselile. (Prov.10:12)

Pot sa se mute muntii, pot sa se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta dela tine, si legamantul Meu de pace nu se va clatina, zice Yahwe , care are mila de tine." (Isa.54:10)

Cum M'a iubit pe Mine Tatal, asa v'am iubit si Eu pe voi. Ramaneti in dragostea Mea. (Ioan.15:9)

Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incat sa mut si muntii, si n'as avea dragoste , nu sunt nimic. (1Cor.13:2)

Frumoase cuvinte ...si spuse din inima ...semn ca nu sunt rostite de Creator ...ca ala e spirit si spiritele nu au inima ... dar probabil ca Dumnezeul care a facut asemenea afirmatii este totusi unu asemanator cu noi(adica 98%asemenator cu o maimuta primata) ...si nu cu marele Big Bang Creatorul universului.

Citat :

Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca. In cinste, fiecare sa dea intaietate altuia. (Rom.12:10)
Aici se recunosc invataturile bietului rabin Isus ...atentie ... nu am spus Christos ...ptr ca in Chrstos il regasim doar pe Pavel (si bineinteles minciunile sale)

Citat :


Soimos a scris:
De acord ...dar aici apare o problema ...de ce ausuferit mai mult mozaicii decat crestinii?


Pai au facut un legamant cu Dumnezeu Yahwe acei evrei sau israeliti din vechime si intr-un singur glas au acceptat si binecuvantarile si blestemele ce urmau acel legamant ,
Ma da-L incolo pe Dumnezeul asta ...pai ce are el sa blesteme oamenii ...nu e El de vina ca i-a creat asa imperfecti cum sunt?
Pai sa se blesteme pe El insusi ca a rebutat lucrarea si nu sa se supare pe piesa rebutata!
Citat :

iar ei calcand pe el prin idolatriile lor si prin negarea lui Mesiah si omorarea lui si-au atras blestemele acceptate de parintii lor , deci inclusiv de ei ca urmasi ai lor.

Aici chiar ca nu pot fi de acord cu tine si asta din 2 motive !
1) Nu oamenii simpli l-au dat pe Isus mortii...caci Isus carismatic fiind a fost iubit de popor ...ci clerul in cardasie cu stapanirea romana ...caci acestia isi vedeau amenintate pozitiile. Cred ca asta e clar ...cu atat mai mult cu cat insusi Pavel s-a remarcat ca un prigonitor si ucigas al comunitatilor care il urmau pe Isus ... semn ca poporul l-a acceptat si nu l-a respins cum in mod mincinos s-a generalizat parerea!
Citat :

'Crestinii' ? pai de ce sa sufere . Chiar nu au cum . Cand sunt cu 'tatal lor' Satan de la infiintarea lor ca religie de taicutul lor Constantinescu , si aduc inchinare diavolului prin tot ceea ce fac , nu are sens sa mai fie pedepsiti , ei nu au intrat prin nici un fel de legamant cu Dumnezeu .(Cat despre cei ce au urmat poruncile lui Mesiah in primele secole - jos palaria)

Hai sa facem si aici un pic de ordine .... pai se vede clar ca Diavolul a condus Europa ...paaaaana tarziu in evul mediu ...si asta ne-o dovedeste clar istoria.
Dar in vremurile noi ...Europenii o duc bine tocmai din cauza ca au abandonat biserica si nu il mai urmeaza pe satana ...decat ca il mai viziteaza acasa la el in biserica ...de craciun si de Pasti .... si e bine asa ... dar ce ne facem cu YHWH care l-a lasat pe Hitler sa decimeze tocmai poporul sau?
Si-a dat demisia de la sinagoga si a depus cerere de angajare la Biserica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 5:46 pm

Soimos a scris:
Da si tu o trimitere ...sa vedem ca nu ne trombonesti ...nu de alta dar Goethe era unul din Ordimul "Illuminatii" ...si astia au fost dusmani decalarati ai bisericii...

Eu stiam ca Eckermann este "motivul" ptr care Goethe a scris Faust ....adica stii tu ...cartea aia cu tema despre unii care se VAND!

adica tot asa cum voi va VINDETI ...ptr un scop.

1. si p mine m-au declarat dusman al bisericii lor.

2. nu sunt vandut.

3. nu am participat niciodata la liturghie... in cazu asta ce scop as putea avea?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 6:15 pm

Soimos a scris:
da-mi te rog voie sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie!
Realitatea adica forma concreta a adevarului ...nu este exprimata de religie, ...ci de cunoastere, si iata ca in realitate vedem ca tot ceea ce este viu ... are inscris in matrice inca de la nastere instinctul sexual strans legat de sentimentul de iubire ...adica forma prin care Dumnezeu este prezent in fiecare din noi.

In legatura cu 'religia' am mai specificat , Religia nu este credinta , caci ce religie avea Avraam de a fost considerat neprihanit, caci el prin credinta a fost considerat neprihanit nu prin religie sau vreo lege.

Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire." (Gal.3:6)

In adevar, fagaduinta facuta lui Avraam sau semintei lui, ca va mosteni lumea, n'a fost facuta pe temeiul Legii , ci pe temeiul acelei neprihaniri, care se capata prin credinta . (Rom.4:13)

Da avem instinctul sexual la fel ca si iubirea aflate in stransa legatura dar exista si altfel de dragoste in noi :

Ma doare dupa tine, frate Ionatane! Tu erai placerea mea; dragostea ta pentru mine era minunata: mai pe sus de dragostea femeiasca. (2Sam.1:26)
Aceasta este si iubirea pe care o propovaduia si Yeshua , si pe care doreste Yahwe de la fiecare din noi .


Soimos a scris:

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer.

Cred ca referitor la aceasta afirmatie ar trebui sa ne gandim ca "invierea" ...chiar daca ar exista ceva asemanator referitor la spirit ....nu este totusi o inviere ...ci eventual trecerea intr-o alta dimensiune a ceea ce a ramas in urma mortii unei finte vii (asta daca an fi foarte ingaduitori cu invataturile Asiei!)

Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri. (Marc.12:25)

Hai sa nu dezbatem invierea , ci sa urmarim cuvintele care spun lamurit ca nu exista sex la ingeri .

Acum daca ingerii nu au aceasta insusire din ce crezi ca ar rezulta ca Dumnezeu o are ? Nici un verset biblic nu arata acest lucru ci dimpotriva contrariul .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 6:31 pm

Soimos a scris:
....Evident ca spiritele negative ale bunicilor nostri ne vor proteja ...de aici idea de ingeri aparator!


Probabil unii cred asa ceva (asa sunt invatati de curva) dar scripturile invata clar ca toti cei ce au murit se afla bine asezati in mormintele lor , neputand misca macar un deget sau a gandi desprea ceea ce se intampla intre oamenii vii .


Caci cine este scutit? Oricine traieste, tot mai trage nadejde; caci un caine viu face mai mult decat un leu mort. (Ecl.9:4)

Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor (sheol =mormant) , in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici gandire , nici stiinta, nici intelepciune! (Ecl.9:10)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 6:43 pm

Soimos a scris:
Ma da-L incolo pe Dumnezeul asta ...pai ce are el sa blesteme oamenii ...nu e El de vina ca i-a creat asa imperfecti cum sunt?
Pai sa se blesteme pe El insusi ca a rebutat lucrarea si nu sa se supare pe piesa rebutata!

Nu vreau sa fiu partinitor sau sa devin aparator al lui Dumnezeu caci nu are nevoie .
Dar totusi hai sa vorbim despre un om caruia la varsta maturitatii i se naste un fiu .Acest fiu pana la varsta de 40 de ani prin tot ceea ce face este neascultator de Tatal lui , lucrand fara dreptate , ucigand , batand , chinuind , curvind , dedat la bautura fara sa aibe parte tatal lui de ajutor din partea lui ci din contra - acum urmeaza partea mai interesanta ce va face tatal cu un asemenea copil ? il va dezmosteni si il va blestema pentru ca i-a pogorat perii lui carunti in mormant cu durere .

Sau poate ar fi un lucru mai intelept sa se blasteme pe el ? ca a facut un asa copil ? El a fost facut bun , dar inima lui s-a dedat la facerea raului si a iubit lucrul acesta .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 8:04 pm

Soimos a scris:
... dar ce ne facem cu YHWH care l-a lasat pe Hitler sa decimeze tocmai poporul sau?
Si-a dat demisia de la sinagoga si a depus cerere de angajare la Biserica?

Da asa este l-a lasat , bine ai spus .De ce ?

Leveticul 26:32-33
14. Dar daca nu Ma ascultati si nu impliniti toate aceste porunci,
15. daca nesocotiti legile Mele, si daca sufletul vostru uraste randuielile Mele, asa incat sa nu impliniti toate poruncile Mele si sa rupeti legamantul Meu,
16. iata ce va voi face atunci...
Leveticul 26:32-33
32. Voi pustii tara, asa ca vrajmasii vostri cari o vor locui vor ramanea incremeniti vazand-o.
33. Va voi imprastia printre neamuri, si voi scoate sabia dupa voi. Tara voastra va fi pustiita, si cetatile voastre vor ramanea pustii.

Iar ceea ce s-a intamplat cu ei de-a lungul timpului confirma aceste lucruri prezise de Yahwe.

Iar aceasta neascultare a legamantului facut cu Yahwe a dus la lepadarea lor ca popor ales si ruperea legamantului facut .

"Daca poporul acesta, sau un prooroc, sau un preot te va intreba: "Care este amenintarea lui Yahwe ?" sa le spui care este aceasta amenintare: "Va voi lepada , zice Yahwe ." (Ier.23:33)
Si Domnul a zis: "Voi lepada si pe Iuda dinaintea Mea, cum am lepadat pe Israel, si voi lepada cetatea aceasta a Ierusalimului, pe care o alesesem, si casa despre care zisesem: "Acolo va fi Numele Meu." (2Reg.23:27)

De aceea legamantul fiind rupt si ei evreii lepadati ca natiune aleasa a fost necesar un alt legamant si alegerea unui alt popor consacrat lui Dumnezeu .

Din acest motiv Dumnezeu a permis tot ceea ce s-a intamplat cu evreii .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 8:27 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
da-mi te rog voie sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie!
Realitatea adica forma concreta a adevarului ...nu este exprimata de religie, ...ci de cunoastere, si iata ca in realitate vedem ca tot ceea ce este viu ... are inscris in matrice inca de la nastere instinctul sexual strans legat de sentimentul de iubire ...adica forma prin care Dumnezeu este prezent in fiecare din noi.

In legatura cu 'religia' am mai specificat , Religia nu este credinta , caci ce religie avea Avraam de a fost considerat neprihanit, caci el prin credinta a fost considerat neprihanit nu prin religie sau vreo lege.

Am retinut afirmatia cu credinta ...dar nici pe aceasta nu o pot accepta ...pentru ca realitatea (adevarul) nu ne sunt revelate prin credinta ...ci prin STINTA ...adica exact inversul credintei....si hai sa luam cel mai banal exemplu ...de ex fulgerul si tunetul vedem ca adevaraul in privinta lor nu a fost revelat prin credinta ci tot prin stinta ...desi mii de generatii se rugau speriati atunci cand erau aproape de ei.
Citat :

Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire." (Gal.3:6)
Ca si mit ...accept si admir aceste versete ...desi cum am spus nu m-as increde prea mult pe promisiunile acelui Dumnezeu care a privit ca spectator istoria comisa gresit in numele sau.
Cat despre puritatea ce se poate obtine prin credinta ...ea nu este de natura umana ...ci este specifica unei oi din turma ...cum singuri se recunosc crestinii ...adica o "oaie"(scuze nu fac referiri la cineva anume) nu este constienta de faptul ca rostul turmei si interesul pastorului nu este acela de a paste iarba ...ci de a-i pune pielea pe batz ...deci in mod logic o "neprihanire superioara" ar trebui sa se obtina prin ratiune si constientizare ... si nu prin credinta.

Citat :

In adevar, fagaduinta facuta lui Avraam sau semintei lui, ca va mosteni lumea, n'a fost facuta pe temeiul Legii , ci pe temeiul acelei neprihaniri, care se capata prin credinta . (Rom.4:13)
Tocmai asta ma sperie si pe mine ...si anume faptul ca lumea nu va fi condusa de oameni rationali ...ci de fanatici IRATIONALI care doar CRED atunci cand ar trebui sa STIE ... si avem in fata multe exemple de neprihaniti ca Hitler care iubea copii si vorbea frumos ...ca Stalin Tatucul patriei ...neoameni cu aspect de om nevinovat ... dedicati total credintei lor bazate pe o doctrina !
Citat :

Da avem instinctul sexual la fel ca si iubirea aflate in stransa legatura dar exista si altfel de dragoste in noi :

Ma doare dupa tine, frate Ionatane! Tu erai placerea mea; dragostea ta pentru mine era minunata: mai pe sus de dragostea femeiasca. (2Sam.1:26)
Aceasta este si iubirea pe care o propovaduia si Yeshua , si pe care doreste Yahwe de la fiecare din noi .

Mda ...aici nu se poate contesta nimic ...dar se pot face completari, evident ca iubirea pentru un frate sau parinte nu are nimc cu sexualitatea ... si intradevar Isus pe aceasta o propovaduia ... pentru ca ea ar trebui sa fie specifica pentru toti oamenii cu adevarat spirituali ! ... si intradevar lumea ar fi cu totul alta daca relatiile umane ar fi bazata pe acest tip de inalta spiritualitate constient asumata !(deci iar vorbim de constiinta bazata pe cunoastere si ratiune si nu pe credinta)
...dar totusi sa nu uitam ca lumea aceasta "creata de Creator" nu e nascuta din acest tip de iubire ...iar aceste tip de iubire nu este inscrisa in faptura fintelor vi cu scriptura genelor si literele ADN-ului... ci ea se obtine doar prin evolutie ...caci doar evolutia aduce cu ea spiritualitatea.

In concluzie ghidandu-ne dupa "scripturile stintei" vedem ca in mod natural Dumnezeu ne-a daruit doar iubirea necesara procreatiei ...adica cea care include si instinctul sexual ... iar cea propovaduita de Isus apare doar acolo unde exista Spirit ...(nu sub forma de duhuri ci ca ratiune si cunoastere
Citat :

Soimos a scris:

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer.

Cred ca referitor la aceasta afirmatie ar trebui sa ne gandim ca "invierea" ...chiar daca ar exista ceva asemanator referitor la spirit ....nu este totusi o inviere ...ci eventual trecerea intr-o alta dimensiune a ceea ce a ramas in urma mortii unei finte vii (asta daca an fi foarte ingaduitori cu invataturile Asiei!)

Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri. (Marc.12:25)

Hai sa nu dezbatem invierea , ci sa urmarim cuvintele care spun lamurit ca nu exista sex la ingeri .

Acum daca ingerii nu au aceasta insusire din ce crezi ca ar rezulta ca Dumnezeu o are ? Nici un verset biblic nu arata acest lucru ci dimpotriva contrariul .
Despre sexul ingerilor sau despre harmafroditismul lui Dumnezeu ...propun sa discutam doar in cunostinta de cauza ...adica cand STIM despre ce discutam ...si nu doar Credem!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Aug 15, 2009 8:10 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 8:31 pm

Soimos a scris:
Frumoase cuvinte ...si spuse din inima ...semn ca nu sunt rostite de Creator ...ca ala e spirit si spiritele nu au inima ... dar probabil ca Dumnezeul care a facut asemenea afirmatii este totusi unu asemanator cu noi(adica 98%asemenator cu o maimuta primata) ...si nu cu marele Big Bang Creatorul universului.

Da a aparut un `Nou Dumnezeu` - te parafrazez 'Marele Big Bang' .

Se pare totusi , ca si 'acest dumnezeu' nu are un inceput clar , nu se stie cine si ce a determinat bubuiala , deci cum am spus este un nou Dumnezeu inventat de Satan, si care nu are o 'fata clara' pe care asa zisii oameni de stiinta nu si-o pot explica dar totusi 'ei presupun' .
Ce e mai cu logica a crede un 'Dumnezeu' profetit de oamenii stiintei care 'nu aude si nu vede' si bineinteles nu poate ajuta pe nimeni sau un Dumnezeu Yahve profetit cu mii de ani in urma ale carui invataturi , prorocii si legi le poate studia orice om cu putina carte ?
Asa cum un copil nou nascut vede un scaun , un palat , o matura sau un avion si nu stie cum au aparut (pana ce altii nu il invata) si ele nu au aparut printr-o explozie ci sunt creeate de mana omului , la fel cu lucrurile pe care omul le are langa el si le descopera dar nu sunt creeate de el , tot la fel nu apar printr-o explozie ci sunt creeate de cineva (si omul este invatat de scriptura despre cum si ce s-a petrecut intr-un mod sumar intradevar)
In ziua necazului sau intr-o stramtorare , sau in viata fiecaruia ,fiecare in mod individual v-a experimenta existenta dumnezeului ales de el.

Luati seama ca nimeni sa nu va fure cu filosofia si cu o amagire desarta, dupa datina oamenilor, dupa invataturile incepatoare ale lumii, si nu dupa Mesiah. (Col.2:8)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 14, 2009 9:05 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Frumoase cuvinte ...si spuse din inima ...semn ca nu sunt rostite de Creator ...ca ala e spirit si spiritele nu au inima ... dar probabil ca Dumnezeul care a facut asemenea afirmatii este totusi unu asemanator cu noi(adica 98%asemenator cu o maimuta primata) ...si nu cu marele Big Bang Creatorul universului.

Da a aparut un `Nou Dumnezeu` - te parafrazez 'Marele Big Bang' .

Se pare totusi , ca si 'acest dumnezeu' nu are un inceput clar ,

Asta nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni ... ptr ca nici aparitia celuilalt Dumnezeu e mai fundamentata stintific ... ba chiar din contra ...iar diferenta este macar ca Big Bangul se poate dovedi ca fiind un adevar ...pe cand YHWH ...nu e decat un stadiul de "realitate virtuala" ... adica nici macar atat de reala ca "realitatea din desenele animate" ... in schimb vedem ca stinta care l-a revelatt pe Big Bang ... pe zi ce trece se apropie tot mai mult de tainele a ceea ce a fost inainte de Big Bang ... in timp ce tainele dinainte de YHWH raman si mai ascunse decat propria sa taina " ...si cand spun asta NU ma refer la prezenta lui Yahwe inainte de Avram ci unde era el inainte de Big Bang care este dovedit ca fiind o realitate ?
... Asa ca asteptam sa ne explicati unde exista Dumnezeu im momentul Big Bangului ...si ca sa va ajut iata va postez un grafic care sa va ajute la intelegerea fenomenului .


Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 300px-Universe_expansion-de
Deci uinde apare Dumnezeu in aceasta schema?

Citat :

... deci cum am spus este un nou Dumnezeu inventat de Satan, si care nu are o 'fata clara' pe care asa zisii oameni de stiinta nu si-o pot explica dar totusi 'ei presupun' .

Deci sa intelegem ca stinta este Satan (cel care "a inventat" Big Bangul ??? si ne dovedeti prin faptul ca acceptati sa folositi "instrumentele lui Satan" (Calculatorul internetul telefonul ca de fapt voi credinciosii nu sunteti consecventi cu credinta voastra ci niste farisei (fapt pe care noi il vedem ca fiind o realitate)
Ar fi bine sa intelegeti ca Stiinta se bazeaza pe dovezi ...chiar si atunci cand presupune ceva ....dar ia sa vedem pe ce se bazeaza credinta ? ...nu cumva pe naivitate si minciuna??

Citat :

Ce e mai cu logica a crede un 'Dumnezeu' profetit de oamenii stiintei care 'nu aude si nu vede' si bineinteles nu poate ajuta pe nimeni
Problema e mai grava decat crezi!
In timp ce despre Dumnezeu doar credem ca ne monitorizeaza ... stinta este cu un pas inaintea LUI (din pacate) ... ea Ne monitorizeaza deja mai eficient decat ala din cer ...ba chiar este capabila sa te si ajute in anumite situatii vezi tel 112 ...in timp ce "cel din cer" nu a ajutat pe nimeni niciodata ...(cu exceptia vocii care vine din cer si aud pe Navigatorul meu si care ma teleghideaza eficient.

Citat :

sau un Dumnezeu Yahve profetit cu mii de ani in urma ale carui invataturi , prorocii si legi le poate studia orice om cu putina carte ?

Hai sa acceptam faptul ca totusi Tanachul nu este o scriptura inspirata de Dumnezeu ci una in care zeci de texte au fost furate de la alte religii vecine ... iar faptul ca si in trecut la fel ca si in prezent unii oameni se gandeau la viitor si faceau tot felul de speculatii referitor la acesta nu este nimic grozav ...si nici nu are valoare deosebita ... ptr ca societatea in dezvoltarea ei nu pe prorociri se bazeaza ...asa cum nu s-a bazat nici azi pe profetiile Mamei Omida.

Citat :

Asa cum un copil nou nascut vede un scaun , un palat , o matura sau un avion si nu stie cum au aparut (pana ce altii nu il invata) si ele nu au aparut printr-o explozie ci sunt creeate de mana omului , la fel cu lucrurile pe care omul le are langa el si le descopera dar nu sunt creeate de el , tot la fel nu apar printr-o explozie ci sunt creeate de cineva (si omul este invatat de scriptura despre cum si ce s-a petrecut intr-un mod sumar intradevar)

Omul Invatat de scriptura???? Pai atunci la ce mai avea nevoie societatea sa faca scoli la toate nivelele daca deja avem biserici in fiecare sat?

Nu ti se par cumva ca invataturile bazate pe credinta ale scripturii sunt din pacate TOATE deja de muuult depasiite de invataturile bazate nu pe credinta ci pe cunoastere stintifica ?
Ba chiar vedem ca in locul unui Dumnezeu al religiilor ...ea Mama Natura ...cea revelata prin scriptura numita "Stintele Naturii" (Nu Biblie) "a lucrat" cu mult inaintea aparitiei religiei lui Yahwe si culmea fara sa aibe nevoie de invataturile scripturii sau a bisericii ... si repet ...Mama Natura nu lucreaza pe "mana religiei" adica folosind CREDINTA ... ci ea lucreaza dupa legi clare care ne sunt revelate prin stinta (zici matale Sartana) si nu prin prorociri ale unor personaje diabolice(vezi Isaia, Edgar Cayce, Mama Omida, Hanusen, si altii

Citat :

In ziua necazului sau intr-o stramtorare , sau in viata fiecaruia ,fiecare in mod individual v-a experimenta existenta dumnezeului ales de el.

Din pacate nu este asa.
Pana sa te ajute Dumnezeu ... la necaz ...te ajuta oamenii .(mai ales prin 112) .si culmea nu aia care lucreaza cu "Cuvantul Domnului" si cu Credinta ...ci aceia care lucreaza cu Legea lui Dumnezeu .. aia revelata de stinta ...iar ajutorul nu se executa prin rugaciuni si tamaieri ... ci tot prin interventii directe si competente care presupun multa stinta si nu credinta ...bineinteles insotite de mijloace la fel de mult bazate pe cunoastere !

Citat :

Luati seama ca nimeni sa nu va fure cu filosofia si cu o amagire desarta, dupa datina oamenilor, dupa invataturile incepatoare ale lumii, si nu dupa Mesiah. (Col.2:8)
Din pacate istoria ne dovedeste ca amagirile veneau prin Biserica bazate fiind pe credinta (dar si aia intr-o viata mai buna dupa mpoarte) in ziua de azi lucrurile s-au ameliorat simtitor ...si asta culmea ... in lipsa unor invavaturi directe de la un Dumnezeu VIRTUAL care nici azi nu intelege nimic din importanta comunicarii ...iata ca oamenii descopera singuri legile cu care a lucrat Creatorul ...si iata ca in lipsa de informatii divine si in loc sa se amageasca prin credinte ..iata ca omul isi usureaza radical viata cu ele ...iar amagirea se intoarce acolo de unde ii sunt originile ...adica in negura timpurilor in care informatia primitiva a religiei era un erastz nefunctional de "cunoastere demonica" ( cunoasterea era inlocuita prin credinte )... perioada in care omenirea credincioasa si religioasa se zbatea in miozeria cea mai neagra iar in lipsa hranei, a apei potabile, si igiena personala ..lumea era decimata de mortalitate infantila de boli si morti premature care erau tratate prin rugaciuni!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 8:26 am

Avram a scris:
Soimos a scris:
Ma da-L incolo pe Dumnezeul asta ...pai ce are el sa blesteme oamenii ...nu e El de vina ca i-a creat asa imperfecti cum sunt?
Pai sa se blesteme pe El insusi ca a rebutat lucrarea si nu sa se supare pe piesa rebutata!

Nu vreau sa fiu partinitor sau sa devin aparator al lui Dumnezeu caci nu are nevoie .
Dar totusi hai sa vorbim despre un om caruia la varsta maturitatii i se naste un fiu .Acest fiu pana la varsta de 40 de ani prin tot ceea ce face este neascultator de Tatal lui , lucrand fara dreptate , ucigand , batand , chinuind , curvind , dedat la bautura fara sa aibe parte tatal lui de ajutor din partea lui ci din contra - acum urmeaza partea mai interesanta ce va face tatal cu un asemenea copil ? il va dezmosteni si il va blestema pentru ca i-a pogorat perii lui carunti in mormant cu durere .

Poate ar trebui sa intelegi ca acest tip de oameni betivi la care te referi ...sunt victime ale unei societati in ncare educatia corecta bazata pe criterii sustinute stintific ... nu exista ...iar ersatzul de educatie ce se face doar Duminica la biserica ...e prea putin ca o finta umana sa devina OM ...cu atat mai mult cu cat falsa educatie nu e ea bazata pe moralitate fioind de fapt o gaselnita mincinoasa de a tine in frau oamenii ...si nu EDUCATIE adevarata!

Citat :

il va dezmosteni si il va blestema pentru ca i-a pogorat perii lui carunti in mormant cu durere .

Sau poate ar fi un lucru mai intelept sa se blasteme pe el ? ca a facut un asa copil ? El a fost facut bun , dar inima lui s-a dedat la facerea raului si a iubit lucrul acesta .

In primul rand hai sa revenim cu picioarele pe pamant ...Yeshua a fost un simplu O!
... e adevarat ca a fost un OM deosebit si un leader spiritual ...dar cum am mai spus-o si in alte cazuri ...SPIRITUALITATEA este treapta superiopara pe care trebuie sa treaca orice om ca sa depaseasca stadiul de maimuta primara ...si sa devina om ...adica Fiu al lui Dumnezeu ... dar intre a pune semnul egal intre Fiul lui Dumnezeu(adica unu care este condus de CONSTINTA si RATIUNE ... atribute Dumnezeiesti) si a-l crede pe acest om ca fiinf "Fiu DE Dumnezeu" ...ba chiar "Dumnezeu FIUL" e mare diferenta ...si exact pe aceasta aberatie a logicii se bazeaza crestinismul ...si iata ca asa avem un Yahwe care nu are un FIU si el tot Dumnezeu dar are si el multi "fii de Dummnezeu" si Yahwele cel "crestin" care a umblat noaptea la femei si s-a pricopsit cu un fiu pe care il abandoneaza "dumnezeieste" ba chiar il si "rasfata" cu cele mai cumplite suferinte
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 2:56 pm

Soimos a scris:

Poate ar trebui sa intelegi ca acest tip de oameni betivi la care te referi ...sunt victime ale unei societati in ncare educatia corecta bazata pe criterii sustinute stintific ... nu exista ...iar ersatzul de educatie ce se face doar Duminica la biserica ...e prea putin ca o finta umana sa devina OM ...cu atat mai mult cu cat falsa educatie nu e ea bazata pe moralitate fioind de fapt o gaselnita mincinoasa de a tine in frau oamenii ...si nu EDUCATIE adevarata!

Este absolut adevarat , a participa numai duminica la o behaiala in grup e o tampenie si nu duce la nimic constructiv , dar totusi in ultimul timp se dovedeste ca orice pacat sai zicem asa sau comportament imoral ar avea cineva il acoperim si spunem de persoanele respective ca 'sunt bolnave' (betie , curvie , crima) , le gasim explicatii stiintifice pentru a diminua esenta lucrurilor.


Soimos a scris:

...si sa devina om ...adica Fiu al lui Dumnezeu ... dar intre a pune semnul egal intre Fiul lui Dumnezeu(adica unu care este condus de CONSTINTA si RATIUNE ... atribute Dumnezeiesti) si a-l crede pe acest om ca fiinf "Fiu DE Dumnezeu" ...ba chiar "Dumnezeu FIUL" e mare diferenta ...si exact pe aceasta aberatie a logicii se bazeaza crestinismul ...si iata ca asa avem un Yahwe care nu are un FIU si el tot Dumnezeu dar are si el multi "fii de Dummnezeu" si Yahwele cel "crestin" care a umblat noaptea la femei si s-a pricopsit cu un fiu pe care il abandoneaza "dumnezeieste" ba chiar il si "rasfata" cu cele mai cumplite suferinte

Tu spui ca e gresit sa numim un om sau pe Yeshua cu titlul de ''fiu sau fii ai lui Dumnezeu '', eu spun ca e perfect logic.
Cum suna rugaciunea catre Dumnezeu : ''Tatal Nostru care esti...'' deci daca ne rugam la Tatal si facem voia lui e normal sa fim fii ai lui caci un copil poate numi Tata , caci este fiu .
Acum bineinteles ramane de acceptat faptul ca exista Dumnezeu .
'Dumnezeu Fiul' este invatatura religiei lui Constantin , scripturile nu invata aceste lucruri .
Iar cat despre educatie , partea 'cezarului' o afli pe bancile scolii , dar comportamentul care duce la bun simt si o viata adecvata conform constiintei este o ramura aparte care se invata lamurit prin pasajele biblice .

Cat despre faptul ca totusi daca Isus a fost numit in cateva ocazii Dumnezeu nu inseamna ca el este Dumnezeu

Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor. (Ps.82:1)

  • Isus le-a raspuns: "Nu este scris in Legea voastra: "Eu am zis: Santeti dumnezei ?" (Ioan.10:34)
    Daca Legea a numit "dumnezei", pe aceia, carora le-a vorbit Cuvantul lui Dumnezeu, -si scriptura nu poate fi desfintata, (Ioan.10:35)

    Deci cei carora Yahwe le-a dat cuvantul sau ca sal faca cunoscut , datorita acelei puteri a cuvintului lui au fost numiti 'dumnezei'
  • Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 3:06 pm

    Soimos a scris:

    ...si cand spun asta NU ma refer la prezenta lui Yahwe inainte de Avram ci unde era el inainte de Big Bang care este dovedit ca fiind o realitate ?
    ... Asa ca asteptam sa ne explicati unde exista Dumnezeu im momentul Big Bangului ...si ca sa va ajut iata va postez un grafic care sa va ajute la intelegerea fenomenului .


    [/size]Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 300px-Universe_expansion-de
    Deci uinde apare Dumnezeu in aceasta schema?

    Eu nu am spus ca nu a existat un big bang sau ceva asemanator , este probabil ca sa se fi intamplat asa, dar acolo in punctul de jos din schema '' Cine a apasat BUTONUL ?"

    Yahwe - asta e ceea ce se omite.
    Ca sa putem noi intelege tot dupa cum spui :
    Cum explodeaza ceva fara ca cineva sa dea comanda , fir-buton-telecomanda sau alta modalitate ?
    Iar neantul trebuia sa existe dinainte , ca sa evolueze acel bang , atunci neantul de unde provine ? ca nu a luat nastere din bang
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 3:13 pm

    Avram a scris:

    ... deci cum am spus este un nou Dumnezeu inventat de Satan, si care nu are o 'fata clara' pe care asa zisii oameni de stiinta nu si-o pot explica dar totusi 'ei presupun' .

    Soimos a scris:

    Deci sa intelegem ca stinta este Satan (cel care "a inventat" Big Bangul ??? si ne dovedeti prin faptul ca acceptati sa folositi "instrumentele lui Satan" (Calculatorul internetul telefonul ca de fapt voi credinciosii nu sunteti consecventi cu credinta voastra ci niste farisei (fapt pe care noi il vedem ca fiind o realitate)

    Sa nu ne pripim , nu am spus ca stiinta este a Satanei , ci doar ca oamenii impinsi de Satan au lepadata pe Creator si ca intotdeauna cauta sa se inchine Naturii si nu lui Dumnezeu.
    deci acest Satan a ridicat la 'rang de dumnezeu' acest mare bang'
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 3:18 pm

    Soimos a scris:
    Pana sa te ajute Dumnezeu ... la necaz ...te ajuta oamenii .(mai ales prin 112) .si culmea nu aia care lucreaza cu "Cuvantul Domnului" si cu Credinta ...ci aceia care lucreaza cu Legea lui Dumnezeu .. aia revelata de stinta ...iar ajutorul nu se executa prin rugaciuni si tamaieri ... ci tot prin interventii directe si competente care presupun multa stinta si nu credinta ...bineinteles insotite de mijloace la fel de mult bazate pe cunoastere !


    Nu doresc sa ma aflu in treaba raspunzand la tot dar fiecare are liber arbitru sa decida ce e bine si ce nu .

    Daca pentru unii ajutorul vine de la 112 e ok , atat ca pentru altii ajutorul vine de la Dumnezeu nemaifiind necesara apelarea 112 care ramane sa srveasca pe altii.
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 3:52 pm

    Soimos a scris:

    ... ptr ca societatea in dezvoltarea ei nu pe prorociri se bazeaza ...asa cum nu s-a bazat nici azi pe profetiile Mamei Omida.

    Nu sa bazat pe prorociri normal , pentru ca nu le-au ascultat , dar nu aveau cum sa le asculta caci nu le intelegeau .Daniel ne da un exemplu ce facea un om devotat lui Dumnezeu acum cateva mii de ani , inainte de venirea lui Mesiah .

    Daniel 9:1-2
    1. In anul dintai al lui Dariu, fiul lui Ahasveros, din neamul Mezilor, care ajunsese imparat peste imparatia Haldeilor,
    2. in anul dintai al domniei lui, eu, Daniel, am vazut din carti ca trebuiau sa treaca saptezeci de ani pentru daramaturile Ierusalimului, dupa numarul anilor, despre cari vorbise Yahwecatre proorocul Ieremia.

    Deci el Daniel , studia , probail zilnic , scripturile existente in vremea lui , si a descoperit cand trebuie sa se sfarseasca exilul , care este dovedit si cu date istorice , arheologice.
    Acum daca Daniel a descoperit acea profetie si noi in ziua de astazi daca cercetam cuvantul scris al lui dumnezeu vom gasi raspunsul clar la celelalte profetii biblice care , unele din ele sau si implinit .

    Una din profetiile implinite :

    Daniel 9:23-27
    23. Cand ai inceput tu sa te rogi, a iesit cuvantul, si eu vin sa ti-l vestesc; caci tu esti prea iubit si scump. Ia aminte dar la cuvantul acesta, si intelege vedenia!
    24. Saptezeci de saptamani au fost hotarate asupra poporului tau si asupra cetatii tale celei sfinte, pana la incetarea faradelegilor, pana la ispasirea pacatelor, pana la ispasirea nelegiuirii, pana la aducerea neprihanirii vecinice, pana la pecetluirea vedeniei si proorociei, si pana la ungerea Sfantului sfintilor.
    25. Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah , la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.
    26. Dupa aceste sasezeci si doua de saptamani, Mesiah va fi starpit, si nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni, va nimici cetatea si sfantul Locas, si sfarsitul lui va fi ca printr'un potop; este hotarat ca razboiul va tinea pana la sfarsit si impreuna cu el si pustiirile.
    27. El va face un legamant trainic cu multi, timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat."

    Si aceasta este una din cele multe existente in scripturi , iar prin cercetarea lor cum a facut si Daniel noi cei de azi ne vom lamuri daca acele cuvinte scrise de "oameni '' cum zic unii sa implinesc sau nu , iar daca ele se implinesc (cum s-au implinit multe) ce tagada mai avem ca acel cuvint nu e al lui Yahwe ?


    Soimos a scris:

    Omul Invatat de scriptura???? Pai atunci la ce mai avea nevoie societatea sa faca scoli la toate nivelele daca deja avem biserici in fiecare sat?.

    Biserica e un lucru (frecventarea ei = nefrecventarea ei) iar cunoasterea cuvantului lui Dumnezeu din scripturi este altceva .


    Soimos a scris:

    Ba chiar vedem ca in locul unui Dumnezeu al religiilor ...ea Mama Natura ...cea revelata prin scriptura numita "Stintele Naturii" (Nu Biblie) "a lucrat" cu mult inaintea aparitiei religiei lui Yahwe si culmea fara sa aibe nevoie de invataturile scripturii sau a bisericii ...

    Da se vede lamurit din descoperirile arheologice precum si din scripturi ca mama Natura a primat , toate popoarele se inchinau ca niste zevzeci ce erau la soare , la luna , animale si alte taratoare sau la ostirea cerului , care erau toate niste pertuberante in capul unor oameni rataciti complet , dar ce bine ca totusi a aparut Yahwe ca sa invete oamenii sa nu se mai inchine la planete , animale , sau obiecte asta da evolutie.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 4:13 pm

    Avram a scris:
    Soimos a scris:
    Pana sa te ajute Dumnezeu ... la necaz ...te ajuta oamenii .(mai ales prin 112) .si culmea nu aia care lucreaza cu "Cuvantul Domnului" si cu Credinta ...ci aceia care lucreaza cu Legea lui Dumnezeu .. aia revelata de stinta ...iar ajutorul nu se executa prin rugaciuni si tamaieri ... ci tot prin interventii directe si competente care presupun multa stinta si nu credinta ...bineinteles insotite de mijloace la fel de mult bazate pe cunoastere !


    Nu doresc sa ma aflu in treaba raspunzand la tot dar fiecare are liber arbitru sa decida ce e bine si ce nu .

    Daca pentru unii ajutorul vine de la 112 e ok , atat ca pentru altii ajutorul vine de la Dumnezeu nemaifiind necesara apelarea 112 care ramane sa srveasca pe altii.
    Draga Avrame


    Din pacate trebuie sa accepti si tu ca si atunci cand Dumnezeu ajuta vre-un bolnav ...nu o face la biserica ... ci tot la spital ... si culmea ca tot alaturi de persoane cu multa stinta in loc de multa credinta ...si mai ales avand la dispozitie ultimele cuceriri ale stintei in domeniul tehnicii medicale si a produselor farmaceutice!
    Oare de ce ...sa fie din cauza ca Diavolul care ii invata pe oameni stinta este mai Dumnezeu decat "dumnezeul" religiei crestine?

    Oare nu ti-ai pus intrebarea de ce Dumnezeu prefera un anturaj stintific atat de elevat in loc sa aleaga bisericile ?????
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 4:40 pm

    Avram a scris:
    Soimos a scris:

    ... ptr ca societatea in dezvoltarea ei nu pe prorociri se bazeaza ...asa cum nu s-a bazat nici azi pe profetiile Mamei Omida.

    [color=black]Nu sa bazat pe prorociri normal , pentru ca nu le-au ascultat , dar nu aveau cum sa le asculta caci nu le intelegeau .Daniel ne da un exemplu ce facea un om devotat lui Dumnezeu acum cateva mii de ani , inainte de venirea lui Mesiah .

    De unde sti tu ca prorocirile sunt venite prin inspiratie Dumnezeiasca si nu diabolica.
    Oare Dumnezeu nu este destul de legitimat prin creatia sa si are nevoie sa se justifice prin vorbe goale?
    Oare nu crezi ca cel care are nevoie de vorbarie ametitoare care sa ne dovedeasca ca el e Dumnezeu ... este "dumnezeul" fara creatie ...adica dracu?
    Eu as fi mult mai circumspect in privinta surselor de unde se iau informatiile nu de alta dar este clar dovedit ca dracu si-a bagat si el coaqda in Biblie ...si chiar am inceput un topic pe aceasta tema.
    https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/pareri-fundamentate-f12/cum-s-a-strecurat-diavolul-in-biblie-t329.htm

    Citat :

    Daniel 9:1-2

    Deci el Daniel , studia , probail zilnic , scripturile existente in vremea lui , si a descoperit cand trebuie sa se sfarseasca exilul , care este dovedit si cu date istorice , arheologice.
    Acum daca Daniel a descoperit acea profetie si noi in ziua de astazi daca cercetam cuvantul scris al lui dumnezeu vom gasi raspunsul clar la celelalte profetii biblice care , unele din ele sau si implinit .

    Una din profetiile implinite :

    Daniel 9:23-27
    23. Cand ai inceput tu sa te rogi, a iesit cuvantul, si eu vin sa ti-l vestesc; caci tu esti prea iubit si scump. Ia aminte dar la cuvantul acesta, si intelege vedenia!

    Dragul meu intrucat in acea perioada informatia nu era atat de riguros instrumentata ca azi ...e greu sa dam crezare acelor profetii atunci cand nu exista consemnari exacte despre acele vremuri ...tot pe acelasi principiu se poate aprecia ca peste 100 de ani se va naste un profet care va prezice in detaliu minut cu minut judecata si moartea lui Ceusescu ...mai ales ca acest truc este folosit si azi cand vedem ca de abia acum sunt bagate in seama profetiile care prevedeau distrugerea gemenilor ... cu atat mai circumspecti trebuie sa fim cand asemenea "profetii" ne sunt prezentate de casta preotilor ... o casta impotriva careia si Isus s-a ridicat si o dezaproba continuu....iar noi care stim ca acele profetii sunt dintr-un alt film in care era vorba de cu un "scenariu" total diferit decat scenariul crestinismului ...si nu cred ca scoaterea din context a unor texte originale ptr a fi folosite la justificarea unei alte religii false ... este o tactica apreciata de Dumnezeu!

    Citat :

    Soimos a scris:

    Omul Invatat de scriptura???? Pai atunci la ce mai avea nevoie societatea sa faca scoli la toate nivelele daca deja avem biserici in fiecare sat?.

    [size=13]Biserica e un lucru (frecventarea ei = nefrecventarea ei) iar cunoasterea cuvantului lui Dumnezeu din scripturi este altceva .


    Pai inainte parca ziceai ca din scripturi putem invata ...acum nu mai e valabila afirmatia?
    In plus de asta trebuie sa intelegi ca scriptura nu e cuvantul lui Dumnezeu pentru ca inca inainte de a o fura crestinii sa o puna intr-un nou context ...chiar scripturile vechi au fost modificate probabil prin vararea cozii diavolului ...motiv pentru care si Isus se gaseste sa contrazica unele afirmatii ...ma refer la acele care incep cu un verset biblic continuat de Isus cu celebrele "insa eu va spun voua" ... deci cu alte cuvinte "Cuvantul lui Dumnezeu" nu mai are nicio valoare ea fiind TOTAL inlocuita de "Legea lui Dumnezeu" ...adica Legile Stintelor Naturii care ne arata calea pe care a urmat-o Dumnezeu ca sa devina Creator ...si exact aceasta "invatatura divina" este cea care o invata copii si tinerii in scoli!
    Citat :

    Soimos a scris:

    Ba chiar vedem ca in locul unui Dumnezeu al religiilor ...ea Mama Natura ...cea revelata prin scriptura numita "Stintele Naturii" (Nu Biblie) "a lucrat" cu mult inaintea aparitiei religiei lui Yahwe si culmea fara sa aibe nevoie de invataturile scripturii sau a bisericii ...

    Da se vede lamurit din descoperirile arheologice precum si din scripturi ca mama Natura a primat , toate popoarele se inchinau ca niste zevzeci ce erau la soare , la luna , animale si alte taratoare sau la ostirea cerului , care erau toate niste pertuberante in capul unor oameni rataciti complet , dar ce bine ca totusi a aparut Yahwe ca sa invete oamenii sa nu se mai inchine la planete , animale , sau obiecte asta da evolutie.
    Cred ca glumesti ...Mama Natura lucra si in vremurile cand pamantul era populat de dinozauri si pana la aparitia omului care se inchina a soare a mai trebuit biata Mama Natura sa lucreze inca sute de milioane de ani ...si toate fara Yahwe ...care nu ramanea decat un mic zeu tribal si asta in cel mai bun caz ... daca Constantin ar fi pierdut lupta sub semnul crucii si nu ar fi fost cine sa impuna cu forta un zeu atat de mic ca Yahwe care ca sa ajunga la dimensiunile de astazi a fost nevoie sa fie impaunat cu toate puterile lui Sol Invictus ca sa ajunga la dimensiunea VIRTUALA de azi ...ca nu cred ca YHWH a parasit niciodata religia Sa ca sa treaca de partea celor care au renuntat sa ii asculte si respecte legile ...ba chiar i-au ucis si fiul !
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 5:28 pm

    Avram a scris:
    Avram a scris:

    ... deci cum am spus este un nou Dumnezeu inventat de Satan, si care nu are o 'fata clara' pe care asa zisii oameni de stiinta nu si-o pot explica dar totusi 'ei presupun' .

    Soimos a scris:

    Deci sa intelegem ca stinta este Satan (cel care "a inventat" Big Bangul ??? si ne dovedeti prin faptul ca acceptati sa folositi "instrumentele lui Satan" (Calculatorul internetul telefonul ca de fapt voi credinciosii nu sunteti consecventi cu credinta voastra ci niste farisei (fapt pe care noi il vedem ca fiind o realitate)

    Sa nu ne pripim , nu am spus ca stiinta este a Satanei , ci doar ca oamenii impinsi de Satan au lepadata pe Creator si ca intotdeauna cauta sa se inchine Naturii si nu lui Dumnezeu.
    deci acest Satan a ridicat la 'rang de dumnezeu' acest mare bang'

    Am inteles dar problema ramane aceasi ...de ce crezi tu ca Dumnzeu Creatorul este revelat prin niste scripturi (..caci si acelea sunt furate tot de la alte religii sau din scoala greaca de filozofie populare a Greciei antice)...si nu tocmai prin acele "Stintele ale Naturii" si aici includ si stintele exacte ... care au dus la descoperirea Big Bangului?
    Ce e mai diabolic .. sa furi niste texte si sa ti le asumi ...asa cum face religia ...sau sa descoperi legi cu care in afara de OM doar Creatorul le mai cunoaste?
    si de ce nu accepti daca referitor la creatie te referi neaparat la un Creator ca la Big Bang orice Creator asemenetor omului ar fi murit ... tocmai cand era mai mare nevoie de EL caci in primele secunde dupa explozie au inceput anumite perioade de transformari importante ale energiei ca ea sa ajunga la faza de materie ...perioade numite in fizica "ere" desi sunt doar faze de dezvoltare ...asa cum sunt Era Plank ...Era GUT... Universul Inflationar ...apoi Era Quarq , era Hadronilor apoi a Leptonilor era sintezei nucleice apoi era radiatiilor si apoi era formarii materiei ... continuata de alte faze pe care le poti gasi si tu in Wikipedia ca mine ...dar care iti arata ca la creatie ...nu era loc de un mos cu barba care sa se joace cu noroiul !

    Deci ramanem la intrebarea ...unde era Dumnezeul YHWH la adevarata Creatie si ce facea el ? ...racea temperaturile ...filtra radiatiile ... sau invartea atomii ca sa se faca molecule?

    Ce era inainte de Big Bang ...adica inainte de Timp ...caci sper ca ai observat din graficul acela ca Timpul s-a nascut la acea explozie... ..evident ca a fost o Mare Contractie care a dus la marea explozie ...asta se presupune ... dar cercetarea stintifica continua si iata ca Studiul Ashtekar ne deschide noi perspective de a raspunde si la aceste intrebari ...caci tot ce s-a intamplat in Univers a lasat urme macar sub forma de "ecouri" iar totul depinde sa ai "urechi" ca sa le asculti!

    Daca vrei mai multe informatii cauta si tu caci eu le-am gasit deocamdata pe acestea ...ca doar suntem in era informatiei ...si nimic nu e mai usor decat sa accesezi informatii .
    Asa am facut si eu ...si am luat datele de aici:
    http://www.spiegel.de/wissenschaft/weltall/0,1518,416441,00.html
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 9:24 pm

    Soimos a scris:

    De unde sti tu ca prorocirile sunt venite prin inspiratie Dumnezeiasca si nu diabolica.
    Oare Dumnezeu nu este destul de legitimat prin creatia sa si are nevoie sa se justifice prin vorbe goale?
    Oare nu crezi ca cel care are nevoie de vorbarie ametitoare care sa ne dovedeasca ca el e Dumnezeu ... este "dumnezeul" fara creatie ...adica dracu?
    Eu as fi mult mai circumspect in privinta surselor de unde se iau informatiile nu de alta dar este clar dovedit ca dracu si-a bagat si el coaqda in Biblie ...si chiar am inceput un topic pe aceasta tema.



    Pai daca exista dracul atunci problema existentei lui Dumnezeu se rezolva de la sine .

    Cat despre prorociri sunt de o mare precizie si tinand cont ca au fost scrise cu mii de ani inainte , prin intelegerea lor nu facem decat sa confirmam ca cele raportate in scripturi sunt adevarate.
    Eu fiind un individ care adera la conceptul existentei unui Dumnezeu consider din capul locului ca daca ar avea o carte sau scrieri lasate ca indrumator si nu numai , ar avea de grija ca scripturile aferente sa fie autentice si nu falsificari(indiferent prin ce procedeu s-a ajuns la canonizarea lor)
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 15, 2009 9:39 pm

    Tinand cont de faptul ca Dumnezeu nu are nevoie sa proroceasca ca sa ne dovedeasca ca e Dumnezeu ... faptul ca prorocirile ar fi exacte m-ar ingrijora si mai mult ...indiferent daca aceste sunt sau nu sunt canonizate in functie de vre-un interes.
    Creatorul nu are nevoie sa ne faca prorociri pentru ca el ne poate scrie ce vrea EL direct in ADN ...si despre asta am discutat atunci cand am legat iubirea de instinctul sexual ....desi in firea noastra sunt si multe alte mesaje scrise de EL ...de ex folosirea ratiunii, capacitatea de a comunica si altele ...deci nu te lua dupa profeti ...ca nu e koosher ...chiar daca sunt profetii evreilor... ca ai vazut ce au patit saracii evrei n...si o sa mai pateasca pesemne curand cu noul Hitler din Iran!
    Ce zici daca peste doi ani cineva imi citeste postarea aceasta si vede ca am avut dreptate ...crede ca sunt proroc?
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 16, 2009 6:23 am

    Soimos a scris:
    Tinand cont de faptul ca Dumnezeu nu are nevoie sa proroceasca ca sa ne dovedeasca ca e Dumnezeu ... faptul ca prorocirile ar fi exacte m-ar ingrijora si mai mult ...indiferent daca aceste sunt sau nu sunt canonizate in functie de vre-un interes.
    Creatorul nu are nevoie sa ne faca prorociri pentru ca el ne poate scrie ce vrea EL direct in ADN ...si despre asta am discutat atunci cand am legat iubirea de instinctul sexual ....desi in firea noastra sunt si multe alte mesaje scrise de EL ...de ex folosirea ratiunii, capacitatea de a comunica si altele ...deci nu te lua dupa profeti ...ca nu e koosher ...chiar daca sunt profetii evreilor... ca ai vazut ce au patit saracii evrei n...si o sa mai pateasca pesemne curand cu noul Hitler din Iran!
    Ce zici daca peste doi ani cineva imi citeste postarea aceasta si vede ca am avut dreptate ...crede ca sunt proroc?

    O profetie este adevarata daca ea se implineste , mai ales cand exista mai multe profetii toate atribuite lui Yahwe si se dovedesc implinite , toate cuprinse in scripturi .

    Evrei sunt o dovada actuala a profetiilor scrie cu cateva mii de ani in urma .

    Caci cine a mai facut asemenea profetii a lucrurilor ce aveau sa urmeze la o scara asa mare .

    Isaia 43:9-12
    9. Sa se stranga toate neamurile si sa se adune popoarele! Cine dintre ei a vestit aceste lucruri? Cari dintre ei ne-au facut cele dintai proorocii? Sa-si aduca martorii si sa-si dovedeasca dreptatea, ca sa asculte oamenii si sa zica: "Adevarat!"
    10. "Voi santeti martorii Mei-,zice Yaweh , -voi si Robul Meu pe care L-am ales, ca sa stiti, ca sa Ma credeti si sa intelegeti ca sunt eu : inainte de Mine n'a fost facut niciun Dumnezeu, si dupa Mine nu va fi,
    11. Eu, Eu sunt Yahweh , si afara de Mine nu este niciun Mantuitor!
    12. Eu am vestit, am mantuit, am proorocit, nu sunt strain intre voi; voi Imi santeti martori-,zice Yahweh , -ca Eu sunt Dumnezeu.

    Isaiah 44:7-8
    7. Cine a facut proorocii ca Mine (sa spuna si sa-Mi dovedeasca!), de cand am facut pe oameni din vremile stravechi? Sa vesteasca viitorul si ce are sa se intample!
    8. Nu va temeti, si nu tremurati; caci nu ti-am vestit si nu ti-am spus Eu de mult lucrul acesta? Voi Imi santeti martori! Este oare un alt Dumnezeu afara de Mine? Nu este alta Stanca, nu cunosc alta!

    Isaiah 44:24-25
    24. Asa vorbeste Yahweh , Rascumparatorul tau, Celce te-a intocmit din pantecele mamei tale: "Eu, Yahwe , am facut toate aceste lucruri, Eu singur am desfasurat cerurile, Eu am intins pamantul. Cine era cu Mine?
    25. Eu zadarnicesc semnele proorocilor mincinosi, si arat ca inselatori pe ghicitori; fac pe cei intelepti sa dea inapoi, si le prefac stiinta in nebunie.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 16, 2009 1:49 pm

    Avram a scris:
    Soimos a scris:
    Tinand cont de faptul ca Dumnezeu nu are nevoie sa proroceasca ca sa ne dovedeasca ca e Dumnezeu ... faptul ca prorocirile ar fi exacte m-ar ingrijora si mai mult ...indiferent daca aceste sunt sau nu sunt canonizate in functie de vre-un interes.
    Creatorul nu are nevoie sa ne faca prorociri pentru ca el ne poate scrie ce vrea EL direct in ADN ...si despre asta am discutat atunci cand am legat iubirea de instinctul sexual ....desi in firea noastra sunt si multe alte mesaje scrise de EL ...de ex folosirea ratiunii, capacitatea de a comunica si altele ...deci nu te lua dupa profeti ...ca nu e koosher ...chiar daca sunt profetii evreilor... ca ai vazut ce au patit saracii evrei n...si o sa mai pateasca pesemne curand cu noul Hitler din Iran!
    Ce zici daca peste doi ani cineva imi citeste postarea aceasta si vede ca am avut dreptate ...crede ca sunt proroc?

    O profetie este adevarata daca ea se implineste , mai ales cand exista mai multe profetii toate atribuite lui Yahwe si se dovedesc implinite , toate cuprinse in scripturi .
    Evident ca profetile care se implinesc sunt cele periculoase care trebuie sa ne dea de gandit, Dumnezeu nu are nevoie sa faca profetii caci el tine carma si de intamplat se intampla "voia Sa" ...iar faptul ca sunt scrise in scriptira nu constituie un criteriu pentru ca ....si iarasi repet ... in scriptura si-a bagat dracu coada ...si asta vedem in multitudinea de contradictii (despre care am inceput un topic si ti-am dat si linkul )
    Citat :

    Evrei sunt o dovada actuala a profetiilor scrie cu cateva mii de ani in urma .
    Asta nu schimba cu nimic datele problemei ...se vede in acele contadictii din VT ca dracu si-a bagat coada inca de la inceputuri.

    Citat :

    Caci cine a mai facut asemenea profetii a lucrurilor ce aveau sa urmeze la o scara asa mare .

    Nu este important cine a mai facut sau cine va mai face ... important este faptul ca de proprociri se ocupa diavolul ...adica marele maestru al propagandei . Creatorul este ocupat cu alte probleme de ex creatia ....si nu cu "public relations" .... (din pacate )!

    Citat :


    12. Eu am vestit, am mantuit, am proorocit, nu sunt strain intre voi; voi Imi santeti martori-,zice Yahweh , -ca Eu sunt Dumnezeu.
    Sa sti ca la inceput citind acest verset m-am speriat! ... dar apoi cand mi-am adus aminte ca YHWH zeul tribal al evreilor nu avea amploarea pe care i-o acordam noi astazi datorita faptului ca Constantin i-a altoit cu sila puterea si marirea lui Sol Invinctus... si a altor zei pagani ... trebuie sa realizam ca in antichitate cand evreii erau inca la ei acasa, acest Yahwe nu era decat un zeu tribal de marimea unui pitic de gradina fata de alti zei mari si puternici ai popoarelor din imprejur ... deci nu e vorba de nici un Creator ci de o zeitate a poporului evreu ...si atat.
    Acest Yahwe si-a schimbat dimensiunea si nu s-a pierdut ca ceilalti Dumnezei este doar din cauza ca acel Constantin L-a impus cu forta in bisericile imperiului roman care erau Unitati Administrative cu rolul de tinerea evidentei impozitarilor + + +
    .... deci si cand vorbim de Yahwe nu vorbim de Creator ...ci de un zeu pitic preamarit de un mare imparat criminal si manipulator ...si iata ca acel "dumnezeu pitic" care recunoaste ca nu e strain intre noi ...(adica se afla nintre noi) neaparat nu poate fi Creatorul care a aprins fitilul la Big Bang....ci poate o alta intrupare a lui Hitler Stalin sau Mao care nici ei nu au fost straini printre noi.
    Altfel sta treba referitor la Tatal lui Isus ...acela care zice ca

    1. Aşa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi şi ce loc de odihnă pentru Mine?"
    2. "Toate acestea mâna Mea le-a făcut şi sunt ale Mele, zice Domnul
    .
    asta avand o cu totul alta dimensiune nu se putea amesteca printre noi si nu e un zeu marunt cu infatisare de maimuta primata ca noi(asa cum singur recunoaste) zeu pitic, gelos, invidios ba chiar ucigas ...care a ajuns barosan doar ca un Imparat Criminal l-a impus cu forta ca sa isi motiveze "divin" toate crimele si potlogariile pe care le facea.
    Citat :

    Isaiah 44:7-8
    7. Cine a facut proorocii ca Mine (sa spuna si sa-Mi dovedeasca!), de cand am facut pe oameni din vremile stravechi? Sa vesteasca viitorul si ce are sa se intample!
    8. Nu va temeti, si nu tremurati; caci nu ti-am vestit si nu ti-am spus Eu de mult lucrul acesta? Voi Imi santeti martori! Este oare un alt Dumnezeu afara de Mine? Nu este alta Stanca, nu cunosc alta!

    Isaiah 44:24-25
    24. Asa vorbeste Yahweh , Rascumparatorul tau, Celce te-a intocmit din pantecele mamei tale: "Eu, Yahwe , am facut toate aceste lucruri, Eu singur am desfasurat cerurile, Eu am intins pamantul. Cine era cu Mine?
    25. Eu zadarnicesc semnele proorocilor mincinosi, si arat ca inselatori pe ghicitori; fac pe cei intelepti sa dea inapoi, si le prefac stiinta in nebunie.

    Dupa ce am vazut ca in scripturi notiunea de Dumnezeu este neclar prezentata si si-o poate atribui oricine (pentru ca hartia suporta totul) ..totusi vedem ca in scriptura gasim pasaje care se refera si la Creator ...tot asa cum se refera si la Diavol ...care sunt ambii frumos etichetati ca fiind Dumnezeu .... iar ultimul tau citat ne confirma corectitudine a deciziei de aq arunca naibii Biblia o carte din hartie care suporta totul si care s-a dovedit si in istorie ca e deosebit de periculoasa ... caci amestecand cele sfinte cu cele diabolice intr-o lucrare uriasa pe care e greu sa o cuprinzi cu mintea ...ramane de observat doar esentialul si anume ca ea Biblia are rolul primordial de a-i inebunii pe bietii credinciosi de ai speria santaja si intimida cu scopul de a fi usor de MULS si de a nuavea curajul de a reactiona la SARLATANIA care sa face pe seama lor deasupra lor ... lucru care ne este dat sa-l constatam ca fiind un mare adevar cotidian!
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 17, 2009 4:00 pm

    Soimos a scris:
    ..iar faptul ca sunt scrise in scriptira nu constituie un criteriu pentru ca ....si iarasi repet ... in scriptura si-a bagat dracu coada ...si asta vedem in multitudinea de contradictii (despre care am inceput un topic si ti-am dat si linkul )...
    ...Asta nu schimba cu nimic datele problemei ...se vede in acele contadictii din VT ca dracu si-a bagat coada inca de la inceputuri...
    ...Nu este important cine a mai facut sau cine va mai face ... important este faptul ca de proprociri se ocupa diavolul ...adica marele maestru al propagandei . Creatorul este ocupat cu alte probleme de ex creatia ....si nu cu "public relations" .... (din pacate )


    Daca il facem ca existent pe diavol atunci inseamna ca si Dumnezeu exista . Faptul ca el , Dumnezeu se ocupa cu prorociri adica cu faptul de a anunta dinainte a ceea ce se va intampla mie unul mi se pare ok chiar de folos , fiind necesar pentru a nu fi dus de nas de multimea de sarlatani ai 'pietei' si nu numai , faptul de a prezice viitorul fiind chiar spus de Yahwe :

    12. Eu am vestit, am mantuit, am proorocit, nu sunt strain intre voi; voi Imi santeti martori-,zice Yahweh , -ca Eu sunt Dumnezeu.


    Soimos a scris:

    ... datorita faptului ca Constantin i-a altoit cu sila puterea si marirea lui Sol Invinctus... si a altor zei pagani ... trebuie sa realizam ca in antichitate cand evreii erau inca la ei acasa, acest Yahwe nu era decat un zeu tribal de marimea unui pitic de gradina fata de alti zei mari si puternici ai popoarelor din imprejur ... deci nu e vorba de nici un Creator ci de o zeitate a poporului evreu ...si atat.
    Acest Yahwe si-a schimbat dimensiunea si nu s-a pierdut ca ceilalti Dumnezei este doar din cauza ca acel Constantin L-a impus cu forta in bisericile imperiului roman care erau Unitati Administrative cu rolul de tinerea evidentei impozitarilor + + +
    .... deci si cand vorbim de Yahwe nu vorbim de Creator ...ci de un zeu pitic preamarit de un mare imparat criminal si manipulator ...si iata ca acel "dumnezeu pitic" care recunoaste ca nu e strain intre noi ...(adica se afla nintre noi) neaparat nu poate fi Creatorul care a aprins fitilul la Big Bang....ci poate o alta intrupare a lui Hitler Stalin sau Mao care nici ei nu au fost straini printre noi.
    Altfel sta treba referitor la Tatal lui Isus ...acela care zice ca

    1. Aşa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi şi ce loc de odihnă pentru Mine?"
    2. "Toate acestea mâna Mea le-a făcut şi sunt ale Mele, zice Domnul
    .
    asta avand o cu totul alta dimensiune nu se putea amesteca printre noi si nu e un zeu marunt cu infatisare de maimuta primata ca noi(asa cum singur recunoaste) zeu pitic, gelos, invidios ba chiar ucigas ...care a ajuns barosan doar ca un Imparat Criminal l-a impus cu forta ca sa isi motiveze "divin" toate crimele si potlogariile pe care le facea.

    Da Constantinescu al 'crestinilor' a altoit cum nu se putea mai bine , dar ce a altoit ?A altoit pe tulpina evreilor religia babilonului , asimiland pentru sol invincitus pe Christos nu pe Yahwe , pe care nu l-au inghitit si nu il inghit nici acum .

    Soimos a scris:

    Dupa ce am vazut ca in scripturi notiunea de Dumnezeu este neclar prezentata si si-o poate atribui oricine (pentru ca hartia suporta totul) ..totusi vedem ca in scriptura gasim pasaje care se refera si la Creator ...tot asa cum se refera si la Diavol ...care sunt ambii frumos etichetati ca fiind Dumnezeu .... iar ultimul tau citat ne confirma corectitudine a deciziei de aq arunca naibii Biblia o carte din hartie care suporta totul si care s-a dovedit si in istorie ca e deosebit de periculoasa ... caci amestecand cele sfinte cu cele diabolice intr-o lucrare uriasa pe care e greu sa o cuprinzi cu mintea ...ramane de observat doar esentialul si anume ca ea Biblia are rolul primordial de a-i inebunii pe bietii credinciosi de ai speria santaja si intimida cu scopul de a fi usor de MULS si de a nuavea curajul de a reactiona la SARLATANIA care sa face pe seama lor deasupra lor ... lucru care ne este dat sa-l constatam ca fiind un mare adevar cotidian!

    Sarlatania e un lucru cert .
    Diavolul intradevar e facut si el pe langa altii Dumnezeu , dar un Dumnezeu de conjunctura , cel Atotputernic(creator) fiind numit in intreaga scriptura doar Yahwe. De fapt titulatura de Dumnezeu a fost data multora in scriptura in intelesul de Putere nu ca ei ar fi fost creatorul .
    Cat despre faptul de apasare a butonului am mai postat odata :
    1.a Daca aleg optiunea(cu tot ce are legat de el , porunci s.a.m.d) ca Yahwe a apasat butonul , la final lupta (ca de fapt este o lupta) pe care o duc v-a fi incununata de succes si primirea vietii vesnice .
    1.b Daca aleg aceasi optiune ca Yahwe a apast butonul , si la final lupta mea e data de rusine , ce am pierdut ? nimic , doar faptul de a ma luptaa sa fac voia lui Yahwe (si imi asum acest asa zis risc)
    2.a Daca aleg optiunea doar big Bang iar la final se dovedeste ca a fost buna , ce castig ? nimic .
    2.b Daca aleg optiunea big Bang , iar la final se dovedeste ca nu era buna si intradevar Yahwe a apasat butonul atunci am pierdut viata vesnica (cea prezisa in intreaga scriptura)

    Acum daca urmam un fir logic , alegand 1.b , 2.a , 2.b la final nu obtin nimic , chiar pierzand in oricare din variante daca varianta 1.a este adevarata .
    Daca aleg varianta 1.a , la final nu se pierde nimic in cazul ca variantele 1.b , 2.a , 2.b sunt adevarate ,dar avand castig de cauza daca varianta 1.a este adevarata
    In urma studierii sai zicem acestor propozitii matematice , facand calculul de probabilitate aleg varianta cea mai 'convenabila' sai zicem asa - 1.a
    .
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 18, 2009 8:40 am

    Citat :
    caci in primele secunde dupa explozie au inceput anumite perioade de transformari importante ale energiei ca ea sa ajunga la faza de materie ...perioade numite in fizica "ere" desi sunt doar faze de dezvoltare ...asa cum sunt Era Plank ...Era GUT... Universul Inflationar ...apoi Era Quarq , era Hadronilor apoi a Leptonilor era sintezei nucleice apoi era radiatiilor si apoi era formarii materiei ...
    Poate ca mai nimerit era sa incepi aici cu"A fost odata ca niciodata" pentru ca restul este o" Fairy tale" unde ai nevoie de muuuuuuuulta credinta (asta in caz ca o ei de buna ,ca daca o citesti ca pe ceea ce este adica o fairy tale atunci,nimic de condamnat),ori daca pretinzi ca "universul"in care te invarti este"dovada stiintifica","bogat argumentata" cum iti place tie sa spui, atunci astfel de povesti nu isi au locul;si asta o spun doar sa ti arat ca ceea ce tu crezi superior "religiei mele" nu se ridica la nivelul ei.Sa adopti asa ceva pretinzand ca asa a fost (repet din nou)ai nevoie de credinta pentru ca altceva sa ti sprijine "filozofia"n ai si nici nu o sa ai vreodata.Este o religie,dar ca sa fie momeala alunecoasa pentru snobi(persoanele de fata se exclud) aste sub semnul "stiintei"(stiinta care nu si merita locul intre stiinte,pentru ca nu i,sau cum spune scriptura "stiinta pe nedrept numita asa )
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 18, 2009 8:54 pm

    Mda ...asta e parerea ta ...adica a unui om simplu care Crede ...si nu stie !
    Nici asta nu ar fi o problema daca cei ca tine nu ar incerca sa ne impuna nestinta lor !
    Cele la care te referi dar si multe altele se acceseaza doar prin documentare si nu prin credinta ...si pentru a te documenta ... trebuie sa depui un oarecare efort intelectual ....si asta e de porc ...credinta nu cere nimic ... nici macar ratiune sau exercitiu intelectual .... deci e mai superioara.(bineinteles ptr niste oi din turma domnului)

    Sper ca iti dai seama ca credinta ta nu te-a dus atat de departe sa crezi ca eu le-am supt pe astea din deget ...poate nu sti ca am avut si eu o revelatie ...si uite asa m-a "inspirat Dumnezeu" ...ah ...sa nu crezi ca mi-a inspirat povestile pe care le-am scris ...nici vorba ...m-a inspirat doar sa ma documentez ... si ma inspira destul de des sa fac asa ceva ... deci si cele ce le-am pomenit eu pe scurt, sunt "gaselnite" bine fundamentate si apartin unor somitat stintifice laureate cu Nobel otr descoperiri in fizica ...si sunt rodul a zeci de ani de cercetari stintifice(ai retinut bine ...NU credinte a proasta) bazate pe MUUUULTE dovezi incontestabile ...si eventual si speculatii logice pe marginea lor ...lucru la care credinta ta nu a ajuns ...pentru ca daca Fizica este sustinuta de stinta si exista mii si mii de dovezi care o sustin si o fac sa fie STINTA EXACTA ...referitor la Dumnezeu nu exista nici macar o singura dovada a existentei lui tot la fel cum crestinii nu au nicio dovada ca "dumnezeul" lor e YHWH si nu Diavolul iar daca vorbim de Zeul tribal al evreilor adica despre YHWH ...ala nu e decat un zeu tribal ...adica un fel de pitic de gradina neputincios !

    In concluzie ...mai lasa Biblia deoparte si mai pune mana si pe alte carti ca sa te documentezi corect ...pentru ca nu esti tu Marele Gatsby al planetei care da verdicte despre ce este mai valabil pe pamat ...adica stinta sau religia ...pentru ca tu nu ai "instrumentele" ca sa faci asemenea aprecieri ... ca tu esti un credincios care crede fasa sa STIE ...nu un savant care crede numai ceea ce stie!
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 19, 2009 6:58 pm

    Citat :
    [quote="Soimos"]Mda ...asta e parerea ta ...adica a unui om simplu care Crede ...si nu stie !
    O nu crede ma ca nici ei nu stiu,ci doar presupun,pentru ca aici nu se poate dovedi nimic din ce se spune,daca gresesc dovedeste tu ca nu e asa pentru ca este randul tau sa dovedesti ca religia ta este adevarata
    Citat :
    In concluzie mai pune mana si pe alte carti ca sa te documentezi corect ...pentru ca nu esti tu Marele Gatsby al planetei care da verdicte despre ce este mai valabil pe pamat ...
    asa e ,nu sunt insa stiu cand este stiinta si cand nu,tu stii?,aici ai nevoie de credinta pentru ca stiinta nu i si sa spun ca este doar pt ca asa spun niste oameni(fie ei si savanti )care si au schimbat parerea de foarte multe ori (ceea ce au numit stiinta dupa o perioada au dat o la gunoi si au pus altceva daca vrei pot sa ti arat cu dovezi),scuza ma dar nu arata dovada de inteligenta
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 20, 2009 7:29 pm

    Dragu meu

    E adevarat ca stinta progreseaza ....dar afla ca NICIODATA ceva divedit stintific nu a fost aruncat cu adevarat la gunoi ...de catre omenire ci eventual de niste iresponsabili!
    Ce este oadata dovedit si cunoscut este folosit in mod practic ...si asta e valabil de la Bioingineria genetica si pana la tainele fizicii de ex taina care face ca in cazul internetului pachetul de informatii sa circule cu viteza luminii de la mine la tine fara sa se rataceasca si mai ales sa nu se tamponeze cu alte pachete de informatii care circula si ele pe aceasi retea ...si multe altele ...dar pentru ca vorbim de Big Bang poti sa afli ca NIMENI nu coontesta aceasta teorie CLAR demonstrata ...ci eventual se aduc teorii noi in sensul ca lucrurile au inceput inaintea Big Bangului ...dar asta nici pe departe nu inseamna ca Big Bangul este contestat sau ca nu este foarte dovedit.

    Nu uita ca pentru stinta lucreaza zecii de mii de colective de savanti care pleaca de la o baza cunoscuta si cerceteaza ajutati fiind de tehnologiile cele mai moderne si iata ca astfel au ajuns sa descifreze pana si harta genetica a unei finte vii ...deci nu te supara ...parerea ta este extrem de primitiva si prin ea orbecaiesti in intunericul mental ...in loc sa iti dai seama de cea mai normala dintre prioritati pe care o ai tu ca om ...daca te consideri asa si nu oaie a domnului ... si anume ca mai intai trebuie sa iti indrepti atentia catre cele cunoscute ...si sa le inveti bine pe acestea ...si muuuult dupa aceia despre cele crezute si nedovedite...deci asta ai datoria sa faci si in cazul tau daca te crezi om dotat cu ratiune si inteligenta care trebuiesc folosite ...si asta ai DATORIA sa ii inveti si pe copii tai ...nu cartile primitive inspirate de Domnu Dracu care isi zice Dumnezeu!
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 21, 2009 9:28 pm

    [quote soimos]
    Citat :
    E adevarat ca stinta progreseaza ....dar afla ca NICIODATA ceva divedit stintific nu a fost aruncat cu adevarat la gunoi Ce este oadata dovedit si cunoscut este folosit in mod practic
    [/quote]Bun insa eu iti vorbesc de altceva si anume de acea "stiinta" care nu are de a face cu stiinta insa totusi unii o numesc asa si anume big bang-ul(pana si numele i aste ridicol).In fizica este o lege careia ii spune asa:conservation of angular momentum si legea asta spune asa: ca daca un lucru se roteste in sensul acelor unui ceasornic si se intampla ca acel lucru sa se dezintegreze in timpul rotatiei,atunci fragmentele desprinse din el se vor roti in acelasi sens,ai inteles pan'aici?buuuun,explica mi si mie de ce planeta uranus se invarte in sensul opus planetei venus.Pentru ca daca nu stii (desi banuiesc ca stii) big bang ul sustine ca totul a inceput cu explozia unui punct care se rotea (apropo asta i de vanzare celor care cred pentru ca nu se poate dovedi),apoi,nimeni nu ti va putea raspunde daca i vei intreba cine sau ce a stabilit legile care ne guverneaza (cun ar fi cea a gravitatiei) la fel cum nimeni nu ti va putea respunde de unde provenea acea materie care s a adunat in acel punct cara a explodat,etc,etc.In felul asta ai putea discuta zile intregi fara sa te opresti,cum si de ce au hotarat acele organisme sa faca se transforne in mascul si femela si de ce ar fi vrut sa se multiplice,pentru ca asta nu facea decat sa si mareasca concurenta pentru mancare,nu era mai bine sa'si dezvolte posibilitatea de a trai vesnic?,in felul acesta ar fi rezolvat problema,nu?.Tre'sa crezi si numai atat pt ca totul este o mare prostie,insa tu poti sa i spui cum vrei,zii stiinta daca vrei insa tot religie'i.Atat de simplu...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 21, 2009 9:49 pm

    Draga Cornele

    Faptul ca planeta nu stiu care se invarte nu stiu cum ...nu contrazice teoria Big - Bangului pentru simplul motiv ca muuult dupa big Bang(daca te deranjeaza ii spunem explozia primordiala sau cum iti place tie) ... atunci cand a aparut acea sfera uriasade eenergie pe care o vedem azi ca soare ...nu exista nici un pamant si nici-o alta planeta ca sa se invarta in vre-o directie ... ci doar un soare imens care se intindea pe intrega suprafata a sistemului nostru solar ..si asta a fost consecinta Big Bangului ...iar faptul ca ulterior aceast soare s-a restrans si a lasat in urma restrangerii sale niste planete ...e un alt scenariu dintr-un alt film care nu are legatura directa cu Big Bangul asa cum incerci tu sa o ametesti pe aici!
    In plus de asta te rog accepta principiul ca nu se poate dovedi existenta lui Dumnezeu demontand argumentele stintei ...caci credinta nu e sustinuta de nimic oricat ati incerca voi sa dovediti ca stinta nu este "Calea"!

    Si cca sa punem lucrurile mai clar la punct ...poate ar trebui sa afli ca ..."dumnezeu" nu a putut crea nimic ...pentru simplul motiv ca el a "aparut" in epoca bronzului ...odata cu monoteismul! ...si inainte de monoteism exista doar politeismul ...adica pana la aparitia Lui ... erau doar mici zeitati bune sau rele, tribale (ca Yahwe)sau nationale, ca Zeus si gasca sa etc. ... eventual duhuri care erau contactate de vraci ...atunci cand vraciul dorea sa gaseasca niste raspunsuri la intrebari !

    In paranteza te rog afla ca STIINTA a raspuns la toate intrebarile pe care le-a pus religia ...ba chiar a aplicat in practica cu mult folos o multitudine din ele!

    Intrebare ...poti sa accepti ca inainte de aparitia monoteismului ...nu exista monoteism ...adica nici "dumnezeu" ?

    Raspunde-mi te rog NEAPARAT la aceasta intrebare ~

    Asa ca si concluzie dar mai ales ca principiu pentru o discutie .... invata ca atunci cand vrei sa iti sustii o ideea ...in cazul tau credinta ... SUSTINE-O argumentat pe baza de probe chiar stintifice ...si nu incercand sa dobori miseleste concurenta.

    Sau asta nu ai invatat de la cel care ne supravegheaza din cer ca facem cand inchidem usa WC-ului?
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 8:46 pm

    [quote="Soimos"
    Citat :
    Intrebare ...poti sa accepti ca inainte de aparitia monoteismului ...nu exista monoteism ...adica nici "dumnezeu" ? Raspunde-mi te rog NEAPARAT la aceasta intrebare ~

    ]Toata parerea ta despre scriptura este preconceputa,pana si cele mai evidente lucruri tu nu le vezi,ce rost are intrebarea ta?;daca ar fi sa ti raspund atunci as face o cu Geneza1:1 insa la ce bun...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 9:06 pm

    Inca nu ai inteles!

    toata parerea mea despre scriptura este luat din studiile unor doctori in teologie la cele mai importante universitati germane ... de cele din Anglia Franta si america nu am avut timp sa ma ocup caci am foarte mult material de sintetizat aici.

    Daca ar fi sas imi raspunzi cu geneza (cea furata de evrei de la filozofii greci) ...ai vedea ca mai la vale se pomeneste de mai multi Dumnezei ... iar mai apoi de un conciliu al Dumnezeilor ...probabil ca reminescenta a perioadei cand Dumnezeu se chema Zeus si avea o pleiada de dumnezei mai mici sub el !

    Intelegi? vrei si citatele ? ...ti le dau cu placere ...desi le-a mai dat odata Avram si le-am comentat cu el !(Cartea lui Avraam 4:3...dar si in :
    Psalmii 821. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.)

    Apropo ...de ce ti se pare ca politeismul este mai slab decat monoteismul ? ...nu crezi ca o echipa de Dumnezei putea lucra (citeste CREEA) mai eficient decat un Dumnezeu singular si hermafrodit ca cucuruzul care e si el mama si tata?
    Care e problema ca o tineti pe varianta asta simplist-idioata?
    Sus In jos
    corneliugi
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 410
    Localizare : transilvania
    Puncte : 446
    Data de inscriere : 14/06/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 11:42 am

    Citat :
    Apropo ...de ce ti se pare ca politeismul este mai slab decat monoteismul ? ...nu crezi ca o echipa de Dumnezei putea lucra (citeste CREEA) mai eficient decat un Dumnezeu singular si hermafrodit ca cucuruzul care e si el mama si tata?
    1 Poate ca inca nu te ai prins;eu cred scriptura si atunci cand Dumnezeu spune ceva acolo eu raspund cu :YES SIR!;eu nu cred ca politeismul este mai slab,ci nu cred in politeism deloc(faptul ca ar exista mai multi dumnezei). 2Toti dimnezeiii,adunati din toate culturile,mici,mari,buni rai,toti impreuna nu sunt la inaltimea Dumnezeului lui Israel,creatorul lumii intregi,pentru ca El este "Dunezeul dumnezeilor"Daniel 11:36 iar acei dumnezei nu's alteva decat draci 1 Corinteni 10:20.
    Citat :
    Care e problema ca o tineti pe varianta asta simplist-idioata?
    Asta i parerea ta care i doar o aparere si inca din acelea fara multa valoare sau care are valoare doar in ochii tai,adica a unuia cara nu l cunoaste pe Domnul Dumnezeu
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 12:11 pm

    "2Toti
    dimnezeiii,adunati din toate culturile,mici,mari,buni rai,toti impreuna
    nu sunt la inaltimea Dumnezeului lui Israel,creatorul lumii
    intregi,pentru ca El este "Dunezeul dumnezeilor"Daniel 11:36 iar acei
    dumnezei nu's alteva decat draci 1 Corinteni 10:20."

    ia stai asa cornel , cum Dumnezeului lui Israel , adevaratul Dumnezeu nu are un israel , adevaratul dumnezeu nu are o religie , despre adevaratul dumnezeu nu scrie in scripturi , despre adevaratul dumnezeu nu a pomenit nimeni ,decat de zeii primitivi care acum fata de noi sunt ca niste furnici care nau nici o putere fata de noi , de ce?! pentru ca suntem muuult mai evoluati fata de acei primitivi de acum 2000 de ani , despre adevaratul dumnezeu nu putem spune nimic , doar ca este infinit , imposibil de definit , este dumnezeul a totputernic dumnezeu ne creeat dumnezeu care a creat totul dumnezeul cum vrei tu sa-i spun , si daca stam sa tragem concluzii fata de DUMNEZEU , cine l-a creat ?! .. nu gasim raspuns .. noi ne zbatem cu unele intrebari pe care nu le putem da raspuns , oricat ne-am gandii pentru ca ne depaseste cu mult .. asa ca lasa balta faza cu Dumnezeu cu dumnezeul adevarat lui israel.. crezi ca adevaratului dumnezeu ii ardea de religii si de israeli si chestii dastea??!?! sa fim seriosi Wink vorba aia , daca dumnezeu ar fii dorit o religie ar fii existat UNA SINGURA! asa ca , undei Dumnezeu?! .. nema , 0 !

    sii totusi CORNEL , unde este Dumnezeul tau , dumnezeul tuturor atunci cand toti au nevoie de el?! si totul face stiinta?! .. putem spune ca stiinta este un DUMNEZEU de ce?! pentru ca daca nu exista stiinta pana acum ne duceam "drq" ca sa spunem asa ... muream pe capete din cauza bolilor, si altor chestii , deci ?! unde este DUMNEZEU? .. nicaeri , de ce?! pentru ca el nu exista , s-au daca exista .. el sta acolo undeva bine ascuns unde stie doar el .. si nu se baga peste noi , noi avem tot ce ne trebuie , dumnezeului etern nui arde de religii biserici si alte porcarii inventate de oameni destepti pentru oite
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 2 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Oameni celebrii impotriva religiei
    Sus 
    Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Realitatea religiei in imagini
    » Aspecte ciudate ale religiei catolice

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
    Mergi direct la: