Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Oameni celebrii impotriva religiei

In jos 
+6
Avram
buburuzu
raTZiunea
remussatala
H1perion
Soimos
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 10:41 am

"odata o sa stai in fata acestui Dumnezeu care le a creat pe toate si crede ma nu o sa prea poti sta drept in fata LUI."

Cornel si tu crezi ca o sa stai drept in fata dumnezeului infinit?! ..
tu crezi ca tu o sa stai drept in fata dumnezeului adevarat ? atotputernic?!
tu crezi ca daca , crezi in religia ta crestina , si faci toate porcariile pe care le spune aceasta religie corupta o sa stai drept in fata lui?!
te inseli amarnic ..tu crezi ca lui dumnezeu i-ar trebuii religie???? o data ce este DUMNEZEU!! daca tu gandesti asa , imi pare rau sa iti spun dar nu gandesti aabsolut deloc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 12:15 pm

corneliugi a scris:
Citat :
si nici nu ai curajul sa iti exprimi parerea ...de ex.: cum vezi faptul ca exista mai multi Dumnezei chiar si in scriptura
fii mai precis,arata mi de unde,din scriptura faci referire?si eu sunt deschis pentru a discuta(deja am mai spus o)
Ai mai spus-o ...dar vad ca numai la promisiuni ai ramas!
Ti-am mai dat versetele din scriptura care se refera la existenta lui Dumnezeu ... hai sa ti le mai repet a 3-a oara:

Psalmii 82

1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

5. Dar ei nu vor sa stie de nimic, nu pricep'nimic, ci umbla in intunerec; de aceea se clatina toate temeliile pamantului.

6. Eu am zis: "Santeti dumnezei, toti santeti fii ai Celui Prea Inalt."

7. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."


Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.


Citat :

Citat :


Ma distreaza faptul ca niciodata nu te incumeti sa ma contrazici cu argumente
"te distreaza" sau ti ai dori?

Mi as dori ...dar vad ca nu esti deschis la dialog !

Citat :

Citat :

si mai ales daca nu ti se pare prea putin ca un singur creator sa faca sute de miliarde de galaxii ale acestui Univers fiecare galaxie cu miliarde de sisteme solare ...fara sa mai punem la socoteala alte probabil miliarde de miliarde de galaxii din Multivers?
daca o sa ai curiozitatea sa cercetezi putin "Corpul Uman" si o sa citesti cate ceva despre Creier,despre Ficat,despre cat de complex este acest corp,atunci nu o sa te mai mire asa de tare "haul" de deasupra capului.

Si ce sa inteleg daca studiez corpul omenesc ...ca il putem cunoaste si chiar vedea pe Dumnezeu sub forma unui pitic pe creier?
Nu vezi ca tot degeaba amesteci cunoasterea si stinta cu religia si credinta ...ca tot la absurditatea minciunii tale ajungem ...de ce ai tu impresia ca acest organism atat de complex "corpul omenesc" a fost creat de un pitic de gradina numit Yahwe ... si nu in "laboratoarele ceresti" unde lucreaza zeci de mii ca sa nu zic milioane de Dumnezei ?

Citat :

Cineva spunea odata:"unii se mira cand citesc despre Iona care a fost inghitit de peste,insa daca Biblia ar fi spus ca Iona a inghitit pestele eu nu m as fi mirat"...sunt in asentimentul lui.
Fi tu linistit ...si eu am inghitit multi pesti la viata mea ...dar faptul ca un peste sa fi scuipat viu un om deja inghitit ...trebuie sa fi neaparat intruparea prostiei ...pardon ...am vrut sa zic a credintei!
Citat :

Citat :
Nu e cam mult pentru un pitic de gradina ca YHWH?
ai stat vreodata sa te gandesti cat de neansemnat esti,ma gandesc la tine asa,ca om?,cum te vede cel ce se uita la tine prin ochiul unui satelit,cata umbra tii gandindu te doar numai la localitatea ta,sau in comparatie cu tara ta,cat esti tu in comparatie cu planeta pe care traiesti,galaxie,univers...nu prea mult,ai;odata o sa stai in fata acestui Dumnezeu care le a creat pe toate si crede ma nu o sa prea poti sta drept in fata LUI.
Evident ca suntem niste bacterii ptr galaxia noastra ...dar ce sa-i faci ...si sistemul nostru solar este doar o farama de praf din galaxia noastra care si ea este doar o molecula din Plurivers ...ce sa-i faci ...asta e regula ...cat despre statul in fata lui Dumnezeu ...deja ma stric de ras de pe acum imaginandu-mi ce mutra vei face tu cand vei sta in fata lui Dumnezeu si iti va cere socoteala ca te-ai vandut "dumnezeului lumii acesteia" ...adica lui DRACU!
Nu crezi ca va fi mai bine ptr mine ca nu am facuit nesabuinta sa ma vand unui "dumnezeu" inventat de un criminal ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 7:20 pm

Citat :
Ai mai spus-o ...dar vad ca numai la promisiuni ai ramas!
Ti-am mai dat versetele din scriptura care se refera la existenta lui Dumnezeu ... hai sa ti le mai repet a 3-a oara:

Psalmii 82

1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

5. Dar ei nu vor sa stie de nimic, nu pricep'nimic, ci umbla in intunerec; de aceea se clatina toate temeliile pamantului.

6. Eu am zis: "Santeti dumnezei, toti santeti fii ai Celui Prea Inalt."

7. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."


Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.

Tu spui ca asta i dovada ca sunt mai multi dumnezei?,cand vine vorba de Scripturi,te vad ca pe un prunc in fata calculatorului care apasa pe butoane intr o veselie fara sa stie care i capul si care i coada.Pentru a judeca ceva ,orice;pentru a face o judecata corecta,judecatorul tre' sa se documenteze foarte bine,sa cunoasca,cazul si dupa aceea sa se pronunte,tu,dragul meu,judeci,insa (pare rau sa ti spun) fara sa cunosti.Daca ai fi cunoscut ai fi stiut ca aici este vorba de cei carora le a vorbit cuvantul lui DUMNEZEU;adica oameni in inima carora ,cuvantul lui Dumnezeu a prins,atat de simplu.Referinta o poti gasi la IOAN 10:34,35...Scriptura mai spune in MATEI 22:29 "Drept răspuns, Isus le-a zis: Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu".
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 7:25 pm

Citat :
Fi tu linistit ...si eu am inghitit multi pesti la viata mea ...dar faptul ca un peste sa fi scuipat viu un om deja inghitit ...trebuie sa fi neaparat intruparea prostiei ...pardon ...am vrut sa zic a credintei!
Este dreptul tau sa crezi ori nu ce spune Dumnezeu,nu i asa ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 7:29 pm

Citat :
Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.

Despre acest pasaj am mai vorbit si am fost destul de clar(zic eu)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 7:32 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Fi tu linistit ...si eu am inghitit multi pesti la viata mea ...dar faptul ca un peste sa fi scuipat viu un om deja inghitit ...trebuie sa fi neaparat intruparea prostiei ...pardon ...am vrut sa zic a credintei!
Este dreptul tau sa crezi ori nu ce spune Dumnezeu,nu i asa ?
Dumnezeu nu spune nimic ...el tace ...si nici nu va zice vreodata nimic ... pentru simplul motiv ca crestinii nu au Dumnezeu ...tot asa cum nu au nici iudei !
Dumnezeul vostru este unul inventat ...adica nascut din minciuna ...sau vrei sa sti cum se numeste un Dumnezeu care se naste din MINCIUNA si nu din Adevar?

Hai sa trecem peste asta ...ca de abia astept sa vad ce imi zici despre faptul ca pana si in Biblie e vorba de mai multi Dumnezei?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 7:33 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.

Despre acest pasaj am mai vorbit si am fost destul de clar(zic eu)
Ce ai scris tu ... nu mi se pare un raspuns!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 8:20 pm

Citat :
Ce ai scris tu ... nu mi se pare un raspuns!
Ajuta ma te rog sa inteleg,ce am scris acum sau ce am scris atunci nu i considerat de tine drept raspuns?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 9:13 pm

Pai nu mai sti ce auiscris ...de ma intrebi asta pe mine?


Cati postati sub nickul asta de corneliugi?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 9:33 pm

Citat :

Daca ai fi cunoscut ai fi stiut ca aici este vorba de cei carora le a vorbit cuvantul lui DUMNEZEU;adica oameni in inima carora ,cuvantul lui Dumnezeu a prins,atat de simplu.Referinta o poti gasi la IOAN 10:34,35...Scriptura mai spune in MATEI 22:29 "Drept răspuns, Isus le-a zis: Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu".

serios? .. ma indoiesc ca Dumnezeu sa fii vorbit cuiva vreodata pana acum , si sa nu ne referim la zeii primitivi inventati de mintea omului inapoiat .. ca pe atunci daca unui om i se parea ca a auzit ceva spune ca a fost o vb divina , sau daca visa ceva.. asa ca .. sa lasam balta chestia cu " carora le a vorbit cuvantul lui DUMNEZEU"

Citat :

"adica oameni in inima carora ,cuvantul lui Dumnezeu a prins,atat de
simplu.Referinta o poti gasi la IOAN 10:34,35...Scriptura mai spune in
MATEI 22:29 "Drept răspuns, Isus le-a zis: Vă rătăciţi! Pentru că nu
cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu"."

cornel cum trebuie sa iti spune tie baiatule ca dumnezeii sau dumnezeu la care te referi tu nu este altceva decat un inapoiat , un zeu primitiv inventat de oameni inapoiati mintal , oameni redusi sau cum vrei tu sa le spui ..
cum trebuie sa iti spunem ca adevaratului dumnezeu nu ii trebuie slujire , biserici , RELIGII !! cum poti gandii asa de prost , cum poti gandii ca Dumnezeului care a creat TOTUL , ii trebuie religie???? biserica?!?! ce minte ai draga cornel de poti gandii astfel .. cum poti gandii ca lui DUMNEZEU ii trebuie religie???
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 30, 2009 9:18 am

Mey Hippy ...esti sigur ca ai doar 15 ani?

Nu de alta dar rationezi foarte corect si cu profunzime ...ceea ce la varsta ta e RAR!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 30, 2009 11:05 am

sunt foarte sigur ca am 15 ani Wink) fac 16 in octombrie pe 24 ..

asta sunt eu Soimos , imi place sa fiu rar .. sa fiu undeva mai sus fata de altii Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 30, 2009 1:59 pm

Bravo prietene ... ma bucur sa aud asa ceva ... cu asemenea principii o sa ajungi sus !
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Aug 30, 2009 4:50 pm

asta incerc soimos .. mi s-a mai spus ca pot mult mai mult , dar o sa vad ce-o sa fie peste ani .. cum o sa fiu , poate ca o sa mai existe forumul asta si peste 4 ani , sau 5 .. sa vedem cum o sa fim si pe atunci
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 9:56 am

H1perion a scris:

asta sunt eu Soimos ,

Shocked Shocked Shocked

bingo!!! Arrow

Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:31 am

Doar nu cumva crezi ca sunt tot eu si ca m-am damblagit si vorbesc cu mine insusmi?

Il las pe Hippy sa isi spuna si el parerea despre bancul tau!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 1:22 pm

Very Happy
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 1:35 pm

Smile)) "bingo!!!" crezi ca "Soimos" nu avea ce face decat sa o "Arda" pe 2 usere pe forum ? Wink)) ca sa spuna ca e altcineva Smile)
de forum intr-adevar am auzit de la el , de pe alt forum tot asa se contrazicea cu tot felul de credinciosi , si cand am vazut cum gandeste , cum vorbeste , am spus bingo , vreau si eu asa .. si mi-a recomandat forumul acesta , si chiar am invatat multe de aici Smile
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 5:00 am

Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 7:56 am

Va rog nu discutati despre mine la topicul "Oameni celebrii impotriva religiei" ptr ca atata timp cat nu imi asigurati celebritate ...sunteti off topic!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 7:31 pm

atunci, hai sa jucam un Basketball ... Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 10:25 pm

nelu a scris:
atunci, hai sa jucam un Basketball ... Wink
Napai binie dara ...daca aiasta vrei ...io ce stiu ati face?
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 03, 2010 7:32 pm

[quote="H1perion"]
Citat :


cornel cum trebuie sa iti spune tie baiatule ca dumnezeii sau dumnezeu la care te referi tu nu este altceva decat un inapoiat , un zeu primitiv inventat de oameni inapoiati mintal , oameni redusi sau cum vrei tu sa le spui ..
cum trebuie sa iti spunem ca adevaratului dumnezeu nu ii trebuie slujire , biserici , RELIGII !! cum poti gandii asa de prost , cum poti gandii ca Dumnezeului care a creat TOTUL , ii trebuie religie???? biserica?!?! ce minte ai draga cornel de poti gandii astfel .. cum poti gandii ca lui DUMNEZEU ii trebuie religie???

nu lui dumnezeu ii trebuie religia ci omului . dumnezeu nu are religie nu este nici bun nici rau el este .
omului ii trebuie o apartenenta, e roman e crestin , e ortodox , e liberal .... apartenente, astea vrea omul si dupa apartenenta lui e cea mai buna.
crezi ca daca l-ai jignit pe userul respectiv esti mai bun , te face asta mai inteligent , nu cred.
cu ce esti tu mai bun ca tu nu crezi in ceea ce crede el?
si de ce el gandeste prost ca considera ca exista dumnezeu?
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
lucaro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Mar 30, 2013 3:57 pm

Avram a scris:
GALILEO GALILEI

cunoscutul astronom, fizician şi matematician, declară într-o scrisoare că: "Sfânta Scriptură nu poate niciodată să mintă sau să rătăcească. Adevărurile ei sunt absolute şi neîndoielnice”.

Galileo a fost obligat de Biserica Catolica sa-si "manance" faimosul "E pur' si muove", altminteri ar fi fost excomunicat, expulzat si etc.



Avram a scris:
BLAISE PASCALvestitul matematician, fizician şi filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condiţiile şi pentru a intimida toate condiţiile”.

Exact! Doar de aia a fost inventata!



Avram a scris:
JOHN F. W. HERSCHEL

astronom şi fizician englez spune: "Toate descoperirile omeneşti par a fi făcute numai cu scopul de a confirma cu o şi mai mare putere adevărurile care vin de sus, şi care sunt cuprinse în Sfintele Scripturi”.

...Firesc, pân' la urma o sa ne dumirim cu totii cum devine cazu' cu cel de-al doilea pom din Eden (al vietii fara de moarte)




Avram a scris:
GIUSEPPE GARIBALDI

marele patriot italian, în timp ce lupta pentru eliberarea Italiei, de sub puterea papală şi a Austriei, scria lui Earl de Shaftesbury: "Cel mai bun din aliaţi, pe care ni-l puteţi procura, e BIBLIA, care ne va aduce realitatea eliberării”.
Normal! Doar Biblia a fost intocmita in favoarea unui popor asuprit, in ideea de a-l incuraja, si etc. (poporul evreu asuprit de egipteni)). De aia Garibalidi a socotit ca ar fi salutara lecturarea respectivei carti de catre camarazii intru arme.



Avram a scris:
W. F. ALBRIGHT

eminent arheolog contemporan, în cartea sa "Archeology and the religion of Israel" 1942 pag. 176 zice: "Nu mai există nici o îndoială că arheologia a confirmat istoricitatea substanţială a istorisirilor Vechiului Testament".
Evident, pe motivul descris mai sus.




Avram a scris:
JEAN JACQUES ROUSSEAU

faimosul orator, cugetător, scriitor şi pedagog francez, în cartea sa: "Emil" - sau despre Educaţie" ediţia 1839, tomul III, pp. 365367, are cuvinte de toată frumuseţea faţă de Sfintele Scripturi.

El scrie: "Vă mărturisesc că majestatea Scripturilor mă umple cu admiraţie, după cum puritatea Evangheliei îşi are influenţa ei asupra inimii mele.

"Răsfoiţi lucrările filozofilor noştri, cu toată pompa lor de dicţiune, ce sărace, cât de dispreţuit sunt, în comparaţie cu Scripturile! E posibil oare, ca o carte atât de simplă şi totodată atât de sublimă, să fie simpla lucrare a omului?

"E posibil ca personajul sacru a cărui istorie o conţine, să fie un simplu om? Găsim ca El să-Şi fi asumat tonul unui sectar entuziast sau ambiţios? Ce dulceaţă, ce curăţie în comportarea Sa! Ce învăţături pline de har! Ce maxime sublime! Ce înţelepciune profundă în cuvântările
Sale! Ce prezenţă de spirit, ce subtilitate, ce potrivire în răspunsurile sale...!”

Foarte frumos! Cu observatia ca Jean Jacques Rousseau a fost un scriitor ELVETIAN, nu francez.

Gata!!M-am plictisit!!! Mai cu seama pentru ca unii iau argumente de pe... pereti fara macar a avea bunul simt sa "verifice" veridicitatea.

Sau este suficient un "argumentum ad verecundiam" pentru a demonstra un adevar? Shocked Shocked Shocked confused



Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 01, 2013 9:07 am

lucaro a scris:
Avram a scris:


Avram a scris:
BLAISE PASCALvestitul matematician, fizician şi filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condiţiile şi pentru a intimida toate condiţiile”.

Exact! Doar de aia a fost inventata!
Pe langa cele enuntate de tine, rostul Bibliei era sa manipuleze oamenii si sa-i indoctrineze astfel incat din oameni normali sa devina niste "oi din turma" ...adica fiinte fara constiinta si personalitate distincta!


Avram a scris:
GIUSEPPE GARIBALDI

marele patriot italian, în timp ce lupta pentru eliberarea Italiei, de sub puterea papală şi a Austriei, scria lui Earl de Shaftesbury: "Cel mai bun din aliaţi, pe care ni-l puteţi procura, e BIBLIA, care ne va aduce realitatea eliberării”.
Normal! Doar Biblia a fost intocmita in favoarea unui popor asuprit, in ideea de a-l incuraja, si etc. (poporul evreu asuprit de egipteni)). De aia Garibalidi a socotit ca ar fi salutara lecturarea respectivei carti de catre camarazii intru arme
Biblia nu a fost scrisa pentru evrei...ci doar o parte a ei numita Tanachul adica Vechiul Testament.
Ce numim azi Biblie contine si Noul Testament care este scris de un ucigas si de ucenicii sai evanghelistii, care vedem in Luca 9,1 ca lucrau cu puterile diavolilor... si a fost scrisa si ea tot pentru evrei ...si anume pentru a-i aduce pe o cale noua pe care sa fie beliti si manipulati mai bine ....deci se poate spune ca Biblia este un instrument diabolic de manipulare a oamenilor ...dar si de legitimare a crimelor comandate de elitele bisericesti si executate de lupii in piele de oaie si de oile de turma celor lipsiti de ratiune si suflet.


Avram a scris:
W. F. ALBRIGHT
Citat :

eminent arheolog contemporan, în cartea sa "Archeology and the religion of Israel" 1942 pag. 176 zice: "Nu mai există nici o îndoială că arheologia a confirmat istoricitatea substanţială a istorisirilor Vechiului Testament".
Evident, pe motivul descris mai sus.
Dar si pentru ca arheologia "descopera" ceea ce evreii afirma din totdeauna ...si anume ca Tanachul (VT) este o cronica a poporului everu scrisa de rabini ...si nu cuvantul vreunui Dumnezeu




Avram a scris:
JEAN JACQUES ROUSSEAU

[color=#222222][font=Arial]faimosul orator, cugetător, scriitor şi pedagog francez, în cartea sa: "Emil" - sau despre Educaţie" ediţia 1839, tomul III, pp. 365367, are cuvinte de toată frumuseţea faţă de Sfintele Scripturi.

El scrie: "Vă mărturisesc că majestatea Scripturilor mă umple cu admiraţie, după cum puritatea Evangheliei îşi are influenţa ei asupra inimii mele.
Este libertatea fiecaruia sa creada ce vrea ... unii cred ca Diavolul este Dumnezeu ...iar altii ca Biserica este Casa lui Dumnezeu ...dar din pacate pentru toti ...ce este biserica si religia crestina ... ne-o spune chiar FAPTELE ei ...pentru ca nu-i asa ..."pomul se cunoaste dupa roade"!



Citat :
E posibil ca personajul sacru a cărui istorie o conţine, să fie un simplu om?


Nu nu e om ... ci o fantasmagorie care este "vie" doar in imaginatia bolnava a celor care au fost otraviti de mici prin santaj cu o doctrina mincinoasa care indeamna la crime !
Sus In jos
lucaro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 01, 2013 2:24 pm

Soimos a scris:
Biblia nu a fost scrisa pentru evrei...ci doar o parte a ei numita Tanachul adica Vechiul Testament.
Scuze, nu am precizat; credeam ca e de la sine inteles la care parte ma refer.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 08, 2013 10:04 am

lucaro a scris:

Sau este suficient un "argumentum ad verecundiam" pentru a demonstra un adevar? Shocked Shocked Shocked confused

Nu este suficient niciun fel de argument pentru cei care cred in fantome de prin ceruri doh Cand le-a intrat in cap o astfel de aiureala nu le-o scoti decat cu medicamente. Auzi, sa crezi intr-un dumnezeu care scoate universul din palarie (mai ceva decat la hocus-pocus grin ), care agata pe cer luna si soarele (luminatorul de zi si de seara) tavaleala si care face omul din lut si femeia dintr-o coasta hohot

Multa minte le mai trebuie unora...
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 20, 2013 4:25 pm

lucaro a scris:
Foarte frumos! Cu observatia ca Jean Jacques Rousseau a fost un scriitor ELVETIAN, nu francez.

Gata!!M-am plictisit!!! Mai cu seama pentru ca unii iau argumente de pe... pereti fara macar a avea bunul simt sa "verifice" veridicitatea.

Fara a comenta aberatiile pe care le-ai descris anterior acestui citat al tau, care de altfel sunt puerile si fara nici o argumentatie .... doar cu " (normal, firesc, evident, exact ....) " asa iti vin ideile si pleaca sa inteleg ? e seara normal si firesc, totusi evident poate la urma cheers

si totusi firesc, evident, normal si mai ales EXACT, acest JJ Rousseau este un scriitor francez de origine elvetiana .... SIC box - pardon !!!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 22, 2013 6:29 pm

Avram a scris:
sunt puerile si fara nici o argumentatie ....

Tu cum ai argumenta faptul ca nu exista Minotaurul, din vechea religie a grecilor?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 23, 2013 8:50 am

Black velvet a scris:
Tu cum ai argumenta faptul ca nu exista Minotaurul, din vechea religie a grecilor?

Am spus eu cumva ca nu exista "minotaurul" ? ... nu de alta dar atunci ar fi trebuit sa ma justific what
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 23, 2013 9:47 am

Avram a scris:
Am spus eu cumva ca nu exista "minotaurul" ?

Nu, n-ai spus asa ceva! Vroiam doar sa provoc o discutie despre posibilitatile reale de argumentare in domeniul religios. Am ales Minotaurul, deoarece este un personaj din vechea religie a grecilor si ma gandeam la o discutie comparativa cu personaje biblice, evident in ideea compararii argumentelor. uups
Sus In jos
lucaro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 24, 2013 10:53 am

Avram a scris:
lucaro a scris:
Foarte frumos! Cu observatia ca Jean Jacques Rousseau a fost un scriitor ELVETIAN, nu francez.

Fara a comenta aberatiile pe care le-ai descris anterior acestui citat al tau, care de altfel sunt puerile si fara nici o argumentatie .... doar cu " (normal, firesc, evident, exact ....) " asa iti vin ideile si pleaca sa inteleg ? e seara normal si firesc, totusi evident poate la urma cheers

si totusi firesc, evident, normal si mai ales EXACT, acest JJ Rousseau este un scriitor francez de origine elvetiana .... SIC box - pardon !!!


Poate ca o informarea prealabila ar fi indicata, inainte da a se lansa in "corectari acide" :


Jean-Jacques Rousseau (French: [ʒɑ̃ʒak ʁuso]; 28 June 1712 – 2 July 1778) was a Genevan philosopher, writer, and composer of 18th-century Romanticism of French expres​sion( http://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Jacques_Rousseau )

Jean-Jacques Rousseau, né le 28 juin 1712 à Genève et mort le 2 juillet 1778 (à 66 ans) à Ermenonville, est un écrivain, philosophe et musicien genevois francophone ( http://fr.wikipedia.org/wiki/Jean-Jacques_Rousseau )

Jean-Jacques Rousseau ([ʒɑ̃'ʒak ʁu'so]; Ginevra, 28 giugno 1712 – Ermenonville, 2 luglio 1778) è stato un filosofo, scrittore e musicista svizzero di lingua francese ( http://it.wikipedia.org/wiki/Jean-Jacques_Rousseau )


Precizari:
-"genevan"= "genevois" (care tin de Geneva, genevezi)
-"svizzero"= elvetian (in italiana, una din cele patru limbi oficiale in CH)
- Geneva=Gèneve(fr)= Genf(ger.)=Ginevra(it)=Genevra(retoromana)
- Geneva este capitala cantonului omonim din cele 26 de cantoane helvetice, care compun Confederatia Elvetiana adica Suisse(fr) , Schweiz(ger.), Svizzera(it) , Svizra(retoromana)


Va asigur ca in Elvetia, Rousseau reprezinta un orgoliu national. Smile



O intrebare: Din unghiul dvs de vedere, putem afirma ca Brâncusi a fost un sculptor francez , ca Cioran un scriitor francez si, eventual, ca Mircea Eliade un scriitor american, de pilda? Toti de "origine romana",bineînteles. confused

Sus In jos
lucaro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 24, 2013 6:57 pm

Avram[b] a scris:
...aberatiile pe care le-ai descris anterior acestui citat al tau, care de altfel sunt puerile si fara nici o argumentatie [/b]

"ABERATIA" nr 1

lucaro a scris:
Avram a scris:
GALILEO GALILEI

cunoscutul astronom, fizician şi matematician, declară într-o scrisoare că: "Sfânta Scriptură nu poate niciodată să mintă sau să rătăcească. Adevărurile ei sunt absolute şi neîndoielnice”.

Galileo a fost obligat de Biserica Catolica sa-si "manance" faimosul "E pur' si muove", altminteri ar fi fost excomunicat, expulzat si etc.

A conclusione del processo inquisitoriale, il 22 giugno 1633 fu emessa a Roma, presso il Convento della Minerva, la sentenza di condanna di Galileo da parte dei Padri inquisitori:

"Diciamo, pronuntiamo, sententiamo e dichiariamo che tu, Galileo suddetto, per le cose dedotte in processo e da te confessate come sopra, ti sei reso a questo Santo Officio vehementemente sospetto d'heresia, cioè d'haver tenuto e creduto dottrina falsa e contraria alle Sacre e divine Scritture, ch'il Sole sia centro della Terra e che non si muova da oriente ad occidente, e che la Terra si muova e non sia centro del mondo, e che si possa tener e difendere per probabile un'opinione dopo esser stata dichiarata e diffinita per contraria alla Sacra Scrittura; e conseguentemente sei incorso in tutte le censure e pene dai sacri canoni et altre constitutioni generali promulgate. Dalle quali siamo contenti sii assoluto, pur che prima, con cuor sincero e fede non finta, avanti di noi abiuri, maledichi et detesti li suddetti errori et heresie et qualunque altro errore et heresia contraria alla Cattolica e Apostolica Chiesa, nel modo e forma che da noi ti sarà data".

Subito dopo la lettura della sentenza, il vecchio Galileo, inginocchiato davanti ai giudici, recitò [u]e sottoscrisse l'umiliante formula dell'abiura:

"Volendo io levar dalla mente delle Eminenze Vostre e d'ogni fedel Cristiano questa vehemente sospitione, giustamente di me concepita, con cuor sincero e fede non finta abiuro, maledico e detesto li suddetti errori et heresie e generalmente ogni et qualunque altro errore, heresia e setta contraria alla Santa Chiesa; e giuro che per l'avvenire non dirò mai più né asserirò, in voce o in scritto, cose tali per le quali si possa haver di me simil sospitione; ma se conoscerò alcun heretico o che sia sospetto di eresia, lo denontiarò a questo S. Officio, o vero all'Inquisitore o Ordinario del luogo dove mi trovarò".

A Galileo tuttavia fu risparmiato il carcere: dopo alcuni mesi trascorsi a Siena, agli arresti domiciliari presso l'arcivescovo Piccolomini, gli fu permesso di tornare nella sua casa di Arcetri, sui colli di Firenze, dove passò il resto della sua vita, fino alla morte, avvenuta l'8 gennaio 1642.

( http://www.treccani.it/enciclopedia/galileo-galilei_(Enciclopedia-dei-ragazzi)/ )

Se spune ca Galileo a spus "in barba"faimoasa "E pur si muove" imediat dupa ce a rostit umilitoarea abjurare.
Sus In jos
lucaro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 24, 2013 7:19 pm

"ABERATIA" nr.2
lucaro a scris:

Avram a scris:
BLAISE PASCALvestitul matematician, fizician şi filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condiţiile şi pentru a intimida toate condiţiile”.

Exact! Doar de aia a fost inventata!

Nici nu stiu daca merita efortul unei argumentari... In Biblie sunt 'jde mii de exemple de "consolare" si de "intimidare" a oamenilor de orice conditie. Le gasiti practic la orice capitol. V-o recomand calduros ca bibliografie :
http://www.ebible.ro/

De ce "consolare" si de ce "indimidare" ? Chiar, oare de ce? Rolling Eyes Poate pentru ca rimeaza cu "dresare" sau cu "manipulare"? scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Oameni celebrii impotriva religiei - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Oameni celebrii impotriva religiei
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Realitatea religiei in imagini
» Aspecte ciudate ale religiei catolice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: